Турлитава

Во Основниот суд Скопје 1 денес се одржа подготвително рочиште во врска со обвинителниот акт поднесен против неколкумина членови на раководството на Скопски пазар, меѓу кои и првиот човек на фирмата, Сашо Давитковски. Според информации од Судот, за една до две недели ќе биде изготвено решението со кое ќе се знае дали актот ќе стане правосилен и дали потоа ќе следува судски процес за милионски криминал со акции на компанијата. Два часа во судница Јавното обвинителство изнесувало докази со кои го поткрепува обвинителниот акт, а обвинетите и адвокатите изнеле своја одбрана и свои докази. Сега Советот на судот, по спротивставените аргументи, ќе оцени дали Јавното обвинителство има издржан акт. Како што медиумите веќе известија, повикувајќи се на јавно објавени документи на компанијата, Скопски пазар во 2007 потрошил значаен износ на парични средства за откуп на сопствени акции, за непосредно по нивното купување – да ги повлече. Собранието на акционери на Скопски пазар на иницијатива и со поддршка на ...
сите 8 | | | веќе видена

Додека Скопски пазар се бори со долговите и се мачи да им исплати плата на своите работници, неколку прашања и натаму ја преокупираат јавноста – како е можно некогашниот лидер на пазарот да се соочи со ваква тешка состојба? Како компанијата сега ќе „исплива“ од милионските долгови, кога ја напушти дејноста супермаркети, каде со децении беше препознатлив бренд? Ако се погледне историјатот на Скопски пазар низ годините наназад, очигледно е дека раководството на компанијата презело низа сомнителни и економски неоправдани потези, во кои можеби лежат дел од причините за денешната состојба. Во 2006 и 2007 година Управниот одбор на СП предложил, а Собранието на акционери , во голем дел сочинето од раководните лица, изгласало две одлуки за намалување на основната главнина на компанијата, при што се повлечени повеќе од 14.000 сопствени акции, кои самото раководство претходните години со пари на фирмата ги купило за повеќе од 85 милиони денари. Ваквата одлука – прво да се купат, а веднаш потоа да се повлечат акции за ...
сите 10 | | | веќе видена

После три години, најголемиот крузер на светот, чиј капацитет изнесува девет илјади луѓе, вчера исплови од пристаништето во Барселона и тргна на своетопрво патување кон Медитеранот. . Крузерот „Symphony of the seas“ не ја носи само титулата најголем на светот, туку го поседува и највисокиот тобоган на море, најбрз интернет на море, а има и повеќе уметнички дела отколку што во Лувр има слики. Крузерот е нешто подолг од 362 метри, а поседува дури 22 ресторани, 24 базени и 2.759 кабини. Може да прими околу 6.680 гости со околу 2.200 членови на екипажот, така што неговиот капацитет изнесува околу 9.000 луѓе. „Осум од десетте најголеми бродови на светот им припаѓаат на компанијата Royal Caribbean, но овој навистина ги поместува границите. На крузерот не се чувствувате како да сте во гужва, бидејќи има 18 палуби. Тој е како зграда. Постојат 24 лифта и седум различни делови од крузерот, така што патниците се природно поделени“, пренесуваат светските медиуми. Крузерот нуди бројни активности, така што на патниците не ...
сите 12 | | | веќе видена

Во рамките на тринаесеттиот по ред Фестивал на лалето кој секоја година во месецот април се одржува во Истанбул, на плоштадот Султанахмет, во историскиот дел на метрополата во кој се наоѓаат познатите историски знаменитости како Аја Софија и Сината џамија, Општината на градот го изложи најголемиот тепих од свежи лалиња во светот. Тепихот има површина од 734 метри квадратни и е сочинет од 565 илјади разнобојни лалиња, целосно од домашно производство, и го красат мотиви од турското традиционално килимарство. Бројката 565 ја симболизира годишнината од освојувањето на Истанбул од страна на Османлиите. Актуелната влада на Турција последните години посветува особено внимание на ревитализација на лалето како значаен елемент во турско-исламската материјална и духовна култура и традиција, особено поради фактот што Турција е татковина на лалето според кое е именуван и цел еден период од османлиската историја од првата половина на 18 век, познат како Ера на лалето. Во склад со тој тренд годинава во Истанбул се ...
сите 4 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд во Скопје предмалку почна и веднаш се прекина новото рочиште од предметот на СЈО „ТНТ“. Причина за новото одложување на расправата, според судијата Огнен Ставрев, е што се уште нема одлука за изземање на судиите, побарано од одбраната на обвинетите Никола Груевски, Миле Јанакиески и Тони Трајковски. Новото рочиште е закажано за 4 мај, во 11 часот. Одбраната на минатото рочиште побара изземање на судечкиот совет, претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев и в.д. претседателот на Апелацискиот суд Лидија Димчевска. По барањата на одбраната одлучува Врховниот суд на РМ. Барањето, како што образложија адвокатите, е поради тоа што специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дала изјава на национална телевизија дека има судии кои постапуваат по предмети на СЈО, а биле прислушувани. На денешниот претрес во судот беа присутни обвинетите Груевски, Јанакиески и Трајковски, како и оштетениот Фиат Цаноски. Случајот „ТНТ“ се однесува на уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот и претседател на ...
сите 127 | | | веќе видена

Семејствата на загинатите планинари, Калина Велевска и Александар Миновски уште еднаш преку отворено писмо бараат одговорност за трагедијата од планинарската федерација, со цел за спречување на вакви трагедии во иднина. „Согласно праксата на судот во Стразбур, истрагата во овие случаи треба да биде брза, транспарентна и енергична, а фамилиите на покојните, треба да бидат вклучени од првиот момент и да бидат известени за секое преземено дејствие и акт, заради заштита на нивните легитимни интереси и без тоа изречно да го бараат“, велат семејствата во писмото. Оттаму велат дека родителите се загрижени за безбедноста на своите деца, кои одат на планинарски тури со бројните планинарски друштва, за физичката и психичката спремност на водичите, а особено бараат целосна одговорност на Планинарската федерација, со цел за спречување на вакви трагедии во иднина.
сите 9 | | | веќе видена

Единственото полошо нешто од постојаниот замор е постојаниот замор за кој не знаеме од каде доаѓа. Изгледа како да правиме се што треба, спиемедоволно,се држиме до некои добри навики, но сепак постојано сме уморни . Сепак, вистината е дека иако спиењето е примарниот фактор за намалените нивоа на енергија во текот на денот, сепак тој не е единствен. Различни работи кои се поврзани со начинот на исхрана, хормоните, физичката активност па и стресот играат огромна улога во тоа како се чувствувате во ткеот на денот. Ова се три најголеми причини Пиете премногу кафе Сите сакаме кафе, односно повеќето од нас и веруваме дека тоа е најдобриот начин за да останеме будни и фокусирани во текот на денот. Проблемот настанува кога претеруваме со тоа и нашите тела стануваат зависни од кафе. Многу истражувања посочуваат дека кога ќе намалиме со кафето, стануваме помалку уморни наутро. Затоа, добра идеја е да не пиете повеќе од 2 кафиња во текот на денот. Не се релаксирате доволно Голем дел од нас се под стрес, но ...
сите 6 | | | веќе видена

Модните парчиња од пролетната колекција на популарниот „хај-стрит“ бренд Mango веќе ги гледаме на социјалните мрежи како ги носат популарните „ит“ девојки. Очигледно дексветските трендсетерки „полудеа“ по пролетната/летната мода која ни ја понуди Манго . Судејќи според Инстаграм профилите на „инфлуенсерките“, некои модни парчиња од пролетната колекција на Манго веќе се хит, а до други – поради големиот интерес – тешко и ќе можеме да дојдеме. Во продолжение погледнете како „стрит стајл“ ѕвездите ги комбинираат модните парчиња од Манго.
сите 9 | | | веќе видена

Чарлс Дикенс е еден од оние писатели чии книги веројатно сте ги читале додека сет посетувале школо, како што се „Оливер Твист“ или „Големи очекувања“. После нивно читање, постојат големи шанси дека сте ги заборавиле. Но, ќе бидете изненадени кога ќе сфатите дека неговите цитати можат да послужат како вистинска мотивација. Неговите зборови се толку мудри што можат да се применуваат и ден денес. Во денешно време, животот на луѓето е исполнет со многу проблеми и стрес, па затоа честопати забораваме како вистински да уживаме. Прочитајте ги следниве цитати од Чарлс Дикенс кои ќе ве потсетат на најважните работи во животот: љубовта, смеата и добрата смисла за хумор. „Нема ништо толку заразно во светот колку смеата и добриот хумор.“ „Размислувајте за работите што ги имате моментално, а сите ги имаме во изобилие. Не размислувајте за несреќите од минатото, кои сите сме ги доживеале.“ „Се надевам дека вистинската љубов и вистина се посилни од сето зло и сите несреќи на светот.“ „Срцето што љуби крие најголема ...
сите 4 | | | веќе видена

Порaно луѓето живееле на село и градовите воопшто не постоеле. Немало струја, па луѓето сите обврски ги правеле преку ден, а кога ќе се стемнело,.ситесобирале околу огнот, вечерале и раскажувале приказни и пееле Немало телевизори, па децата ги слушале старите и си ја развивале фантазијата. Таа фантазија потоа можела потоа да го создава светот баш онака како што Тесла најпрво во фантазијата ги гледал своите изуми. Оделе рано на спиење, јаделе здрава храна, живееле едноставен живот, работеле за време на пролетта и летото, а есенските и зимските месеци одмарале и биле во допир со природата. Парите не постоеле, па затоа тие самите си ја кроеле облеката, сами си ги создавале предметите за домот и сѐ она што им било потребно, а некои од тие работи ги разменувале. Потоа почнале да отвораат продавници каде што се продавале паштети, салами, кока-кола, шеќер и останати отрови кои предизвикувале болести кај луѓето, па почнале да се отвораат „домови за здравје“ во кои луѓето оделе да се „лечат“ и со тек на време, одење ...
| | веќе видена

Дали сумњате во вашиот партнер дека ве вара ? Проверете го, влезете во улога на детектив, следниве совети се од бивш агент на тајна служба Џек Тримарк. Тој кажува дека постојат неколку сигурни знаци кои можат да разоткријат вашиот љубен. Запамтете ги овие знаци: 1. На прашањето одговара со прашање Вие го прашувате едно, а тој во контра- напад навлегува во друга тема. Така го купува времето за да смисли некоја лага, а во меѓувреме вас ви набива 2. Користи голем број на гестикулации На секое ваше прашање , тој го допира својот нос, уста или коса или наеднаш почнува да се закашлува. Тоа е сигурен знак дека нешто крие. 3. Гледа во подот Ако вашиот партнер крие нешто од вас, во моментот додека правите разговор, а тој упорно гледа во подот, тоа значи дека пробува да избега од вашиот видик. 4. Ги менува приказните Секој убаво се сеќава на работите што му се случиле, додека пак лагите може да ги примените ако секој пат има новини во работата што ви ја кажал претходно . 5. Се заколнува во секој и во сешто Невината ...
сите 4 | | | веќе видена

Турист од Естонија, по име Павел, додека бил на зимување на Алпите, попил малку повеќе него што требало и се искачил на врвот на планините. Павел бил сместен во хотелот Italy’s Valle d’Aosta. Вечерта се договорил со неговите другари да искочат на по некоја пијачка. По завршувањето ноќната забава, Павел тргнал сам по снежните виулици, но наместо да се врати во неговиот хотел, стигнал до врвот Вентина, а негде измеѓу 2 и 3 часот наутро, додека се искачувал пронашол хотел-игло, а барот од каде што ја започнал својата пијана авантура се наоѓал 2.400 метри под него. За негова среќа, на врвот се наоѓал уште еден хотел, провалил во хотелот и си пронашол место каде што можел да си прилегне. Следниот ден, во собата го пронашле вработени од хотелот, каде што испразнил две шишиња вода и уринирал по чистата постелина. По него трагала полицијата, бил баран со секакви дронови , а откако бил пронајден бил казнет само за провала и не бил осудуван од страна на полицијата.
сите 12 | | | веќе видена

Повеќето луѓе сметаат дека е непристојно да се прашува колкава изнесува нивната плата. Ако некој ви го има поставено тоа прашање, а во тоа време не сте задоволни од вашите примања, јасна ви е проблематиката за таквата ситуација. Понекогаш не сте свесни дека вашето однесување во однос со парите може да ги стави другите луѓе во незгодна ситуација. Добрата вест е што постојат неколку бон тон правила кои се поврзани со парите и кои ќе ви овозможат да не ги ставате другите луѓе во непријатна ситуација. Ќе ви представиме 5 такви правила. 1. Земете ја во обзир финансиската состојба на вашиот пријател пред да предложите на кое место сакате да седнете. Ако вашиот пријател, на пример, не е баш при пари или штеди за да отиде на одмор, немојте да инсистирате да седнете во некој скап ресторан. Единственото правило на кое треба да се придржувате е дека не треба да предлага или форсирате некои активности кои вашите пријатели не можат да си ги дозволат поради недостатокот од финансии во моментот. 2. Никогаш немојте да се ...
сите 57 | | | веќе видена

Секогаш е средена од глава до пети, кој друг ако не нашата лото девојка Маријана. Ретко можеме да ја забележиме без шминка, но таа го покажа и тоа на јавноста. Сподели фотографија на која нема ниту грам шминка, се наоѓа во салон за разубавување кој на неа не и е ни неопходен. Таа секако изгледа прекрасно.
сите 9 | | | веќе видена

Малечката Шарлот и’ не е свесна за тоа, но влегува во историјата. Имено, во 2013. година била донесена одредба со која се менува дотогашната линија за наследување на тронот, во кој мажите имале предност. Принцот Вилијам и сопругата Кејт бројат ситно до доаѓањето на третото дете.А, кога ќе се роди и’ третото кралско бебе малечката принцеза Шарлот ќе влезе во историјата. Имено, благодарение на одредбата од 2013. година, двегодишната Шарлот, без оглед на полот на идното бебе во кралското семејство ќе го задржи своето место во редот за круната. Значи, дури и ако војвотката Кејт роди син, тој нема да влијае на поредокот за круната. Според поранешните одредби, помладиот брат би ја истиснал Шарлот, но бидејќи одредбата за наследувањето во кралското семејство се променила во 2013. година, сепак нема да дојде до тоа. Полот повеќе не игра улога, па Шарлот ќе остане во својот ред за престолот и ќе има првенство. Инаку, за доаѓањето на третото кралско бебе е се’ подготвено, но Кејт и Вилијам полот ќе го откријат дури ...
сите 15 | | | веќе видена

Брзината на модерното живеење и седењето во канцеларија се погубни за здравјето и физичката форма. Ако не се чувствувате дека сте доволно во форма за да почнете да се занимавате со некаква поенергична физичка активност, треба да се посветите на секојдневно пешачење од најмалку половина час. Оваа физичка активност во времетраење од 30 минути, во удобна облека и обувки, треба да биде рутина за секој човек. Дури и експерите велат дека секојдневното пешачење со брзо темпо е одлична физичка активност со која не само што ќе стопите калории, туку и ќе ги зацвртите мускулите на телото, особено на нозете. Со редовно пешачење од половина час секој ден може да изгубите до еден килограм неделно, а со пешачење од еден час со брзина од околу 7,5 км/ч ќе изгубите и повеќе килограми. Додека пешачите можете да ја правите и следнива вежба: Со долг исчекор напред може да ги зацврстите нозете и задникот. Повторете ја вежбата во серија од 15 до 20 пати со секоја нога.
сите 9 | | | веќе видена

Имам, имам, имам, немам, имам, имам… На фотографиите се гледа како пратеници од бразилскиот парламент, за време на битна седница и гласање си разменуваат сликички…
сите 4 | | | веќе видена

По Велигден на сите ни останаа многу велигденски јајца во ладилникот, а она што е најважно е да знаеме до кога се јадат, бидејќи не ретко се случува болниците да се наполнат по празниците, поради прејадување и труење, иако оваа година помина мирно. Свежите јајца во фрижидер можат да стојат четири до пет недели. Тврдо варените јајца побрзо се расипуваат од свежите бидејќи со варењето се измива заштитната мембрана и преку лушпата можат да влезат бактерии. Така во ладилник стојат најмногу една недела.
сите 20 | | | веќе видена

Работата на светски познатата уметница, која се занимава со перформанси, Марина Абрамовиќ е позната како шокантна, а нејзиниот претстоен перформанс ќе биде исто така радикален. Имено, во 2020 година во Кралската академија на уметности, Марина ќе прикаже соло перформанс во чии рамки таа ќе се изложи на струја од милион волти. Ако претставата успее, Марина, која тогаш ќе биде на 73-годишна возраст, ќе изгасне свеќа на растојание од еден метар, бидејќи електричното поле ќе треба да го одбие пламенот. Уметничко-технолошката компанија „Фактум Арте“ моментно работи на производство на направата која ќе ја изложи Марина под висок напон во регулирана и безбедна околина. Основачот на компанијата Адам Лоу изјави дека електричната струја е нешто што луѓето всушност не го разбираат. Целата претстава ќе биде фотографирана со помош на Кирлијановиот ефект, техника која случајно е откриена во 1939 година при што се користи извор на висок напон со цел да се создадат слики на фотографска плоча. Деталите за перформансот ќе се ...
сите 2 | | | веќе видена

next