Турлитава

Сликата што вчера ја добивме од читателот, денес се повторува и од други наши читатели и од разни локации низ градот. Младите пекари и денес брзаат некаде, на својот необичен велосипед и се надеваме дека брзаат да подготват некое вкусно и неодоливо печиво. Судејќи по изгледот на четворицата пекари на велосипедиве, можеби нешто ново се готви.
| | веќе видена

Овој викенд од 19-22.05.2017, на терените на ТК „Теннис Парк” ќе се одржи Државното првенство во тенис за јуниори и јуниорки до 14 години. Натпреварите ќе се играат на четирите земјени терени во Теннис Парк. Отвореното првенство започнува денеска (19.05.2017) од 09:00 часот по претходно направен распоред за играње. Ги покануваме сите љубители на тенисот во нашиот кафе-бар, каде може да се опуштат со кафе или некој друг освежителен пијалок и истовремено да ги следат натпреварите. Повеќе информации на телефон: 070 385 021 и на tennispark@scjanesandanski.mk
сите 23 | | | веќе видена

Секоја година се зголемува бројот на сообраќајни незгоди, а се зголемува и бројот на жртвите и повредените лица. Во 2016 година, на патиштата на Република Македонија животот го изгубиле вкупно 165 лица. Оваа бројка говори дека нашите сообраќајници не се безбедни и дека одговорноста ја носиме самите, затоа што недоволно внимаваме како возиме. Тоа го потврдува и фактот дека половината од жртвите или вкупно 88 се возачи на моторните возила. Потребата од поголемо внимание во сообраќајот е евидентна и токму затоа компанијата ОКТА создаде национална кампања за зголемување на свеста за потребата од побезбедни сообраќајници. Наречена едноставно „Јас внимавам“, оваа кампања има за цел да ја истакне важноста за унапредување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот, ставајќи посебен акцент на децата и младите. Преку креативни решенија, чести активности па дури и награди, кампањата се обидува да поттикне и да потсети за потребата од доследно почитување на сообраќајните правила и знаци. Задолжително користење ...
сите 68 | | | веќе видена

Верувањето во вампири во Србија постои одамна. Уште од старите времиња се прераскажувале приказни за блиските средби со мртвите. Особено во селските и рурални средини, вакви приказни има во избилство, додека во градовите ги има значително помалку. Секој од нас сигурно слушнал иста верзија на некоја страшна приказна неколку пати. И тоа од различни луѓе, идентична приказна, но различно место. Во тие работи е тешко да се поверува, бидејќи сето тоа е преголема случајност и делува како приказна за мали деца. Меѓутоа,една баба има навистина страшна приказна. Толку страшна што ќе ви замрзне крвта, а не е од оние кои се повторуваат и сите ги знаат. -„ Мојот сопруг почина, а јас слушнав дека постои некоја гатачка во влашкиот крај, која се поврзува со мртвите. Сакав да видам како му е таму. Кога стигнав, жената на мене и синот ни рече да седнеме и да чекаме да постави прашање, па да одговараме. Но, по неколку минути молчење, жената проговори со гласот на мојот покоен маж и ми рече: „Зошто не миоблече нови панталони ...
| | веќе видена

Тоа што некоја личност е родена во непарен ден, непарен месец и/или непарна година има своја цел, а нумерологијата на овој начин ви помага да дознаете неколку работи за себе и за другите. Сведете ги вашиот ден, месец и година на раѓање на едноцифрен број и одговорот побарајте го во комбинациите подолу. На пример, ако сте родени на 14.11.1977 година, тоа би изгледало вака: 1. Ден: 14=1+4=5 2. Месец: 11=1+1=2 3. Година: 1+9+7+7=24=2+4=6 Според ова, вашата комбинација 5-2-6 е непар, пар, пар. Направете ги едноставните пресметки и потоа пронајдете ја вашата категорија во објаснувањата подолу. Ќе се изненадите што сè можете да откриете за вашиот карактер од оваа анализа… За личностите родени во оваа комбинација се смета дека секогаш тежнеат кон светлата страна. Тие би требало да бидат насочени кон уметноста, а исто така да им се посветат на древните окултни учења. Се смета тие се чувствителни, духовни и благородни. Честопати во животот се поставуваат и се докажуваат како големи сонувачи, а прилично тешко се ...
сите 24 | | | веќе видена

Досега беа пуштени неколку варијанти за потеклото на името. Некои се чисти приказни кои се прераскажуваат, некои се наводно втемелени на одредени факти и записи.. Еве ги оние кои се најраспространети. Корен на името Македонија МАКЕДОНИЈА МАКЕ= ЗЕМЈА ДОН= ВЛАДЕТЕЛ ; СИН(дете) или СОНЦЕ МАКЕДОНИЈА=ВЛАДЕТЕЛИ на ЗЕМЈАТА, (ЗЕМЈЕНИ ВЛАДЕТЕЛИ) СИНОВИ на ЗЕМЈАТА(ЗЕМЈЕНИ СИНОВИ) ДЕЦА наЗЕМЈАТА( ЗЕМЈЕНИ ДЕЦА) ЗЕМЈА на СОНЦЕТО(СОНЧЕВА ЗЕМЈА) Првата варијанта, дека Македонија го добила името по кралот Македон, врз основа на митологија. Прашањето за потеклото на името Македонија предизвикувало контраверзи уште во антиката. Има, главно, три генеалогии кои го објаснуваат потеклото на името Mакедонија. Првата генеалогија за името Македонија е запишана од Хесикиј од Александрија (V в.н.е.), а сочувана кај Константин VII Порфирогенит (913 – 959) каде се вели дека името Македонија доаѓа од митскиот јунак Македон кој бил син на Ѕевс и Тија. Според генеалогијата на Еврипид старата форма на името Македонија е Макета, име кое ...
| | веќе видена

Маријан Џон Маркул на 20. април 1955 година влегол во канцеларијата на ФБИ во Лос Анџелес и раскажал шокантна приказна. Човекот, кој тогаш се преттсавувал како маршал Јосип Броз Тито всушност не е вистинскиот Тито, туку руски агент, кој го преземал идентитетот на Тито, бидејќи вистинскиот Тито исчезнал во Русија во 1937 година. Стојат и ФБИ забелешките од почетокот на мај 1955 година, кои неодамна биле отворени и јавно обелоденети. Маријан Маркул е роден во Ливна 1909 година, а во САД се доселил во 1936, додека пак државјанството го добил во 1944 година. Во извештајот пишува дека не е сигурно колку информациите што тој ги изнесува се точни, но се наведува и неговата теорија дека тој е „социјалист и дека сака да даде информации, кои би можеле да бидат од важност за безбедноста на САД“. Тој вели дека ја посетил Југославија во 1953 година и во два наврати се сретнал со Тито. Првиот состанок траел 1 час. Маркул тврди дека вистинскиот Тито го изгубил средниот прст и пказалецот на левата рака, а дека Тито со кој ...
сите 26 | | | веќе видена

15- годишната тинејџерка од селото Милајница кај Неготин, која според неофицијални информации се убила пред татко и брат и со пиштил кој бил на татко и, но не бил легално регистриран, е погребана вчера на локалните гробишта во бела венчаница. На главата имала вел, а на слеепоочниците два цвета кои ги прекривале раните од куршум. Стотина роднини, пријатели и училишни другари во солзи го испраќале девојчето, а мајката неутешно плачела врз белиот ковчег. -„Пиле мое, стани да ги видиш своите црни сватови. Те испратив на училиште по диплома, мислев ова друштво на свадба да ти дојде, а сега леат солзи пред нашиот дом.“- таќела мајката. Нејзините другарки знаеле кој бил симпатија на девојчето и дека меѓу нив постоела хемија. Велат дека го сакала, но дека не веруваат дека кренала рака врз себеси поради невозвратена љубов. Таткото на девојчето, по сослушувањето бил на погребот. Во неговите очи се гледале само болка и каење. Посмртната поворка ја одржал романски свештеник.
| | веќе видена

Овен: Работата конечно ќе даде резултат, кој ќе влијае на вашите лични финансии. Вистината е дека го заслужувате тоа повеќе од сите други. Ќе добиете голем бонус на работното место и заслужено покачување кое ќе ви помогне да направите некои од најголемите планови. Бидете разумни и трошете ги вашите пари внимателно. Близнаци: Месец јуни ќе ви донесе многу изненадувања, но едно од нив ќе ви се стори речиси неверојатно. Вртење на главата е за оние игри во кои се делат награди и во кои никогаш не сте верувале. Ќе поверувате, кога ви се јават и ви соопштат дека сте добиле прилично пристојна сума, која ќе ви дојде за последните планови кои си мислевте дека треба да ги одложите за доста натаму во времето. Вага Ќе добиете голема сума на пари од продажба на семеен имот или наследство за кое не сте ни претпоставувале. Можно е финансиите да достигнат ниво кое не сте биле досега. Не трошете пари за патувања и море, пазете ги за суштинските работи од животот кои ги одлагате долго време. Сега му е времето! Девица Имате ...
сите 21 | | | веќе видена

Судиите Иво Ѓеоргиевски и Виктор Младеновски, стекнуваат судиско искуство со Вардар Јуниор лигата, а судеа и на натпреварите од зимскиот турнир „Еден живот, една љубов”, но она што нѐ радува е нивниот впечаток дека Ракометната академија Вардар трасира нов правец за развој на квалитетен македонски ракомет, кој недостигаше во изминатите години. Планирање и реализација на проект кој им овозможува на речиси 700 деца во текот на школската година да одиграат над 300 натпревари, и при тоа сѐ одлично да функционира бара и голема посветеност и беспрекорна организација од Ракометната академија Вардар. Ангажирање на лиценцирани судии, доктори, записничари, резервации на термини за натпревари, како и навремено да се соберат децата од цела Македонија во неколку сали, е само дел од она што ни се случуваше во изминатите неколку месеци, а зависеше од беспрекорната организација на нашите колеги во Академијата. При тоа, имаше и многу нешта кои не можевме да ги испланираме, како што се емоциите. Насмевките и солзите радосници, ...
сите 31 | | | веќе видена

Матурската вечер е посебно доживување за секој човек, момент кога се прославува завршувањето на едно поглавје во животот и започнувањето на ново. Затоа низ целиот свет на матурската ѝ се посветува големо внимание. Младите возрасни внимателно ја бираат својата гардероба за матурската прослава, и воопшто тоа е важен настан за целото семејство. Истото важи и за соседна Бугарија, каде тоа се издигнува до ниво на гламур, со скапа облека, скапи коли, изнајмување лимузини, но сето тоа измешано со „традиционалната“ турбо-фолк култура на балканското поднебје, понекогаш знае да се претвори во трагикомичен, типичен балкански настан. Сепак, дали сиот тој материјализам со кој нѐ опсипува модерното време, прави да го заборавиме човечкото во нас? Тоа се прашува и Весна Видева во нејзиниот пост на Фејсбук, кој беше споделен во многу бугарски медиуми, со наслови како: „Такви ли сте вие, матуранти? Тоа ли научивте за 19 години?“ Го набљудуваме момчето со светло синиот костум. Се чудев дали да пишам, но доста сум огорчена и ...
сите 5 | | | веќе видена

Лицето постојано бара нега, внимание, љубов и редовно сигнализира кога му е потребна помош. Под дејство на различни фактори кожата на лицето станува дехидрирана и перутава. Затоа треба да се практикува ексфолијација еднаш до два пати неделно. Со тоа ќе ги отстраните мртвите клетки, а воедно ќе овозможите подобра апсорпција на влага и хранливи материи содржани во средствата за нега. Пред употреба на друг третман со препарати од линијата Anne Semonin, Ви ја препорачуваме маската за ексфолијација која содржи црвени алги и каолин. Оваа маска со двојно дејство ги отстранува мртвите клетки на кожата и го осветлува тенот. Идеална е за сува кожа и кожа склона на митисери. За детоксифицирана и нежна кожа изберете ја маската за ексфолијација од Anne Semonin, со 30% попуст во Спа Центарот во Hotel Russia & Spa. За подетални информации контактирајте нѐ на 02 2 400 016 или следете нѐ на Facebook и Instagram .
сите 9 | | | веќе видена

Секоја недела на Фејсбук групите во кои се собираат лица кои бараат работа надвор од својата земја, се појавува барем еден од нив кој бил измамен. Најнов случај кој предизвикал огромна реакција во една група наседнал на измама. Тој наведува дека отишол во Германија кај некој човек од Хрватска. Човекот и не му платил ни денар, го пријавил автомобилот на негово име, па поради тоа добил данок кој морал да го плати. После тоа работникот се вратил во својата земја и сака да ја обелодени измамата.За измамникот вели дека прима германска социјална помош, а покрај тоа мами луѓе. За да биде уште поинтересно, во коментарите на Фејсбук групата се појавила девојка која вели дека е ќерка на измамникот. -„Дотичниот е мој татко. Жално и грдо е тоа што морам да го кажам, но за жал целиот живот е таков, секогаш си ја гледал својата задница, сите нас не навлече во проблеми. Помладиот брат беше кај него минатата година и му го направи истотот.“- се пожалила таа. -„Таков е, ако налетате на него само заобиколете го. Ви посакувам ...
| | веќе видена

Денес е необичен ден. Во нашата редакција тукушто добивме фотографија од наш читател од многу интересна глетка во центарот на градот. Имено, се појавиле четворица млади момци кои многу наликуваат на пекари и возат несекојдневни велосипеди. Освен оваа убава слика, ништо друго не знаеме за оваа појава којашто буди голем интерес и кај нас. Доколку некој има некаква информација, би го замолиле да ја сподели со нас.
сите 8 | | | веќе видена

Автопералната Sonax при СЦ Јане Сандански е единствената која има 8 боксови и возилата се перат истовремено. Затоа, нашата автоперална ќе го испере вашето возило за кратко време. Работи со најквалитетни средства за автокозметика и е вистинско место за одржување на хигиената на вашето возило. Додека го чекате вашето возило повелете и опуштете се во кафе-бар Бајка или кафе-бар Тенис парк каде добивате 20% попуст за пијалаците и времето ќе помине брзо додека го чекате автомобилот да се испере. Но, тоа не е сѐ! Со 5 перења на вашето возило, шестото е гратис! А, доколку го исперете 10 пати, добивате гратис ВИП перење. Подарете му одличен третман на вашиот автомобил во SONAX . За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram .
сите 7 | | | веќе видена

Сигурни сме дека машката популација и тоа како ја интересира каде и што прави денес оваа наша пејачка Сигурно повеќето од вас се сеќаваат на фолк-пејачката Јованка Житарова која пред неколку години жареше и палеше на македонската фолк-сцена. Беше позната по својот атрактивен изглед, не постоеше маж кој можеше да остане рамнодушен на нејзиниот изглед. Денес таа е среќно мажена и живее во далечната и студена Аљаска, мајка е на две деца – близнаци и предава приватни часови по музика.
сите 7 | | | веќе видена

Станува збор за нов македонски видеоспот – погледнете Боро Бро е новото освежување на македонската рап-сцена. Пред неколку дена раперот го објави својот прв видеоспот за песната „Јас честам“, кој дефинитивно може да го ставиме во категоријата за – „+16“. Во спотот се појавуваат две девојки, а едната од нив ги покажува танцувачките способности на својот задник. Мора да признаеме дека недостигаат вакви видеоспотови на македонската естрада. Погледнете:
сите 8 | | | веќе видена

Нема возач кого не го облила лдна пот кога ќе се вклучи светилката за резерва, а пред него се уште километри возење. Ви претставуваме список на некои модели на автомобили и колку уште можат да возат на резерва. Не треба да кревате паника кога ќе се вклучи црвената светилка која предупредува дека е крајно време да го наполните резервоарот. Зависно од моделот на автомобил, ќе имате уште доволно за до првата бензинска. Ви претставуваме список на модели и колку далеку можее да стигнете откако ќе се вклучи црвената светилка. *според податоци од порталот viralthread.com форд F-150 – 48 до 128 km форд фјужн – 56 до 128 km форд ескејп – 56 до 128 km форд експлорер – 56 до 128 km форд фокус – 56 до 128 km форд мустанг – 56 до 128 km форд транзит – 56 до 128 km форд Ц-макс 2,0 TDCi – 50 km тојота камари – 104 до 146 km тојота корола – 96 до 135 km тојота RAV4 – 91 до 119 km тојота такома – 101 до 120 km тојота хајлендер – 83 до 115 km тојота сиена – 86 до 120 km тојота тундра – 96 до 115 km тојота приус ...
сите 7 | | | веќе видена

Бакнежот меѓу Александара Томас и Скот Џонсон за време на навивачките немири во Ванкувер е веројатно еден од најпознатите на сите времиња. Романтичната фотографија настана пред 6 години, а тие двајца и денеска се заедно. Александра е од канада, а Скот е Австралијанец. Тие денес живеат во Перт во Австралија, а во меѓувреме Александра добила и австралистко државјанство. Во слободно време патуваат низ светот, за што сведочат фотографиите од социјалните мрежи. Александра работи како инженер, а Скот со години се занимава со стенд-ап комедија. Во едно интервју за “CBS” 2011. година, Скот открил дека со бакнежот всушност сакал да ја смири Александра која паднала кога толпата почнала да трча пред полицијата. Тој се спуштил да ја подигне и тогаш ја бакнал да ја смири, бидејќи била премногу исплашена. Во едно интервју за “CBS” 2011. година, Скот открил дека со бакнежот всушност сакал да ја смири Александра која паднала кога толпата почнала да трча пред полицијата. Тој се спуштил да ја подигне и тогаш ја бакнал да ја ...
сите 7 | | | веќе видена

28- годишната Шарлот Валфорд од Нортемптон, доживеала да ја силува сопругот на првата брачна ноќ. Злоставувањето се случувало од ден во ден и тоа од моментот кога посакал да стане татко. Жарлот веќе имала едно дете од претходна врска, но молчела за злостувањето зошто се срамела, а кога конечно се решила да проговори тоа било кога останала бремена и морала да каже за да не се загрози безбедноста на нероденото бебе. – Во тинејџерските денови, дијагностициран ми е агресивен тип на рак.Тогаш се распадна врската со таткото на моето прво дете.Кога се случи тоа мислев дека никогаш оивеќе не ќе може да се заљубам, но тогаш го сретнав Спенсер- раскажува Шарлот. Само шест месеци после тоа следела поуда за брак а два месеци по тоа и брак.На веридбата за првпат ја видела другата страна на Спенсер затоа што била „пијана„ -Тоа беше прва од многуте ситуации кои следеа, добив „ќотек„ од вереникот, имаше и удирање и давење и еден куп други грозни работи- вели таа. -Си го одбегнував и семејството затоашто не сакав да дознаат ...
сите 3 | | | веќе видена

next