Турлитава

Служењето на воениот рок во Македонија не е задолжително веќе десетина години, односно последната генерација што задолжително мораше да служи воен рок беше во 2006 година. Но од 2011 година граѓаните што ги исполнуваат условите поставени од АРМ можат да се пријават за доброволно служење на воениот рок. Притоа, кандидатите мора да имаат наполнето 18 години, но и да не бидат постари од 26 години. Но после толку време денес постојано се поставува прашањето – дали треба да се врати задолжителното служење на воениот рок? Телеграф.мк направи анкета во нашиот главен град:
сите 3 | | | веќе видена

Постојат сериозни сомнежи дека последните закани за Србија со прекројување на границите и настнување на „голема Албанија“ е „ зготвено“ во политичката кујна на Анкара под диригентска палка на турските служби. Овие шокантни информации до кои дошле спрските безбедносни структури, уште еднаш ги откриле скриените сомжени на Турција дека дел од Балканот сака направи свое упориште, пишува „Вечерни новости“. Според оперативните податоци на српските служби, офанзивните настапи на турските служби одат преку Приштина и тоа низ две клучни места – една од турската инвестициона Агенција за соработка и координација на програмата во Србија, која делува во Русија и на југото од Србија. Другото место на делување, како што се наведува, интензивните состаноци со албанските лидери во Прешево и Бујановац, но и на Косово и Метохија. Сите овие операции се по наредба на турскиот известувачки пункт во Приштина, со цел нивната сојузничка работа дса остане што подалеку од очите на српската безбедносна служба.
сите 35 | | | веќе видена

Предупредување: Муабетот е строго за возрасни. Кликате на своја одговорност! Дали е вистина или само ги забавува „пријателите“, оценете сами. Автор: Стевче Цветковски
сите 15 | | | веќе видена

Задолжително користење заштитен појас за возачот и сите патници во автомобилот е пораката со која кампањата „Јас внимавам“ # ЈасВнимавам повикува на поголема безбедност во сообраќајот. Во вториот месец откако започна, кампањата ги продолжува своите активности со кои ја подигнува свеста за почитување на сообраќајните правила и прописи, ги наградува совесните возачи и ги едуцира најмладите. Кампањата е создадена од компанијата ОКТА со поддршка од Министерството за внатрешни работи на Република Македонија. Заедно со претставници на МВР беше спроведена контрола на возила по случаен избор, a совесните возачи кои носеа сигурносен појас, беа наградувани со вредносни ваучери за гориво од ОКТА. „Носењето заштитен појас е обврска не само за возачите, туку подеднакво и за сите патници во автомобилот. Ова правило многу често се занемарува и превидува, а токму тоа во голем процент претставува заштита од сериозни повреди при незгода и затоа апелираме за доследно применување. Потсетувањето на најважните, воедно и основните ...
сите 6 | | | веќе видена

Филип Вардар се шампиони во машка и во женска категорија во генерацијата 2000/01 во втората сезона од Вардар Јуниор лигата. Двете екипи се закитија со злато откако триумфираа против екипите на Карпош Вардар во женската категорија и на Гостивар Вардар во машка конкуренција. Во СЦ „Јане Сандански” најдобрите четири екипи во машката и во женската категорија приредија силни, брзи и возбудливи натпревари, од кои дел на моменти беа неизвесни, а на моменти искреа силни дуели за да се постигне гол повеќе. Децата покажаа и амбиција и ракометна игра за да се освои златото. Натпреварувачкиот ден стартуваше со полуфиналињата во машка категорија. Во првото полуфинале Филип Вардар го победи Урдаревски Вардар со 12:9 (7:4), а во второто полуфинале Гостивар Вардар беше подобар од Општина Кисела Вода Вардар со 23:21 (13:11). Гостивар Вардар го подигнаа сребрениот пехар. Во малото финале се сретнаа два скопски тима, Општина Кисела Вода Вардар и Урдаревски Вардар кои во првото полувреме покажаа изедначена игра и на пауза ...
сите 238 | | | веќе видена

Во последната недела од месец април, Спа Центар Anne Semonin во Hotel Russia & spa Ви нуди неверојата понуда која што не смеете да ја пропуштите! Промотивен пакет кој вклучува медицинска масажа и два часа спа услуги по цена од 1.600 денари. Медицинската масажа го намалува спазамот, ја подобрува циркулацијата, ја намалува мускулната болка и вкочанетост и ги релаксира мускулите. Често по третманот може да се забележи подобрување на расположението и самодовербата. Овој феномен е резултат на олеснување на физикалните симптоми и болки, а може да биде поврзан и со ублажување на напнатоста. Искористете ја понудата актуелна оваа недела и добијте медицинска масажа и спа услуги по промотивна цена. За подетални информации контактирајте нѐ на 02 2 400 016 или следете нѐ на Facebook и Instagram.
сите 6 | | | веќе видена

Божидар Дачиќ со пиштол го уби својот син Мирослав, сопругата Рада и шурата Павла, а снаата Горица тешко ја ранил, па потоа со велосипед отишол до најблиската црква Св. Архангел Михаил, каде што се убил себеси. Половина село е блокирано поради злосторството, а мртвите тела се однесени во капела. Голем број селани се собрале пред црквата каде што Божидар се убил себеси. Според истражувањето, до трагедијата дошло поради кавга во домот: -„Тие биле добри луѓе. Се судеа поради куќата која ја направија во Барича, а неговата сопруга си ја препиша на нејзино име, без знаењље на Божидар. Подоцна на суд одлучиле да ја поделат на три дела, поради што Божидар полудел и рекол дека ќе ги убие.“- вели една мештанка. Ова е прва ваква трагедија во нивното село.
сите 17 | | | веќе видена

Од денеска започнува меѓународниот ИТФ турнир за играчи до 18 години. Турнирот ќе трае до 30-ти април во Теннис Парк. Теннис Парк ги поканува сите љубители на тенисот да дојдат и да ги проследат натпреварите од нашиот кафе-бар кој е лоциран веднаш крај тениските терени. Kафе-барот има одлична опуштена атмосфера во текот на целиот ден со внимателно одбрана музика, љубезен персонал и беспрекорна хигиена. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk, или следете нè на Facebook и Instagram.
сите 5 | | | веќе видена

– Колега, што ти е денес што цело време нервозно кружиш во канцеларијата? Само одиш од прозорец до прозорец! – А бе човек, гледај како врне! А жена ми излезе без чадор! – Е, де де… голема работа… ќе влезе на суво во некој трговски центар… – А ти што мислиш, јас зошто се нервирам?!
| | веќе видена

Рекордни 69 автори беа селектирани на овогодинешниот конкурс за Рукописи 40 – Зборник на поезија и кратки раскази на младите луѓе од поранешна Југославија (издавач: Младински Центар Панчево). Како и во последните неколку години, така и годинава поезијата е позастапена од прозата. Избраните автори по држави се: Стефан Марковски, Маријана Јанческа, Михајло Свидерски, Ива Дамјановски, Дарко Димески, Биљана Димко (Македонија); Јернеј Кустерле, Нина Кремжар, Катја Горечан, Сара Фабјан (Словенија); Томислав Аугустинчиќ, Лана Бојаниќ, Антонио Карловиќ, Лука и Стјепан Делиќ, Вигор Вукотиќ, Моника Херцег, Тино Дежелиќ, Денис Ќосиќ, Горан Чолакхоџиќ (Хрватска); Емина Осмиќ Хајдаревиќ, Мерима Хандановиќ, Армин Стефановиќ, Енеса Махмин, Никола Микиќ, Никола Рончевиќ, Ѓорѓе Максимовиќ, Урош Бојановиќ, Емина Џелиловиќ, Нермин Делиќ, Младен Топиќ (Босна и Херцеговина); Марија Драгниќ, Барбара Делиќ, Јана Радичевиќ, Јована Бојовиќ, Наташа Гудељ (Црна Гора), како и: Марија Матиќ, Весна Барзут, Огнен Аксентијевиќ, Дамјан ...
| | веќе видена

Kаква функција му припадна на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов по референдумот со кој Реџип Таип Ердоган доби султанска власт? Ова е само една од екскузивните вести кои ги носи вчерашната епизода на „Фчерашни новости“. Во епизодата 22, Ланчо во студиото ја пречека најголемата балканска ѕвезда пред големиот концерт во Македонија. Го запознаваме и единствениот човек кој ужива во политичката криза. Видовме и како се справуваат граѓаните со повикот на Никола Груевски тие да останат будни. Екипата се обиде да дознае и кој ја спречи коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Епизодата е веќе достапна на „Јутјуб“.
сите 10 | | | веќе видена

Хорасио Виљегас, човекот што ја предвиде победата на Доналд Трамп на американските претседателски избори, сега тврди дека третата светска војна ќе почне на 13 мај, на 100-годишнината на појавувањето на Блажена Дева Марија, објави лондонскиот таблоид „Мирор онлајн“. Тој е убеден дека тоа ќе биде нуклеарна војна, што ќе трае до 13 октомври. – Луѓето треба да бидат подготвени со оглед на тоа што не чекаат разорувања, шокови и смрт, наведува Виљегас. Таблоидот посочува дека Виљгас претходно предвиде дека американскиот претседател ќе ја нападне Сирија. Виљегас исто така предвидува дека светскиот однос на силите ќе ги доведе Русија, Кина и Северна Кореја во глобален судир со смртоносни последици.
сите 3 | | | веќе видена

Калиумот го чува срцето и нервниот систем го одржава во добра форма. Калиумот исто така е важен за контракција на мускулите, добар е за бубрезите и коските. Го намалува излачувањето на калциум во урината и создавање на камен во бубрег, урамнотежување на нивото на калциум во телото и го намалува ризикиот од остеопороза. Бананите се добри и за бубрезите и коските. Тие содржат триптофан кој помага при произведување на серотонин кој има смирувачка ефикасност на мозокот. Бананите помагаат при претварање на јаглехидратите во гликоза и со тоа го одржува правилно нивото на шеќер во крвта. Но што ке се случи ако јадете две банани секој ден цел месец? Ќе приметите дека ќе ви зајакне коренот на косата, а кожата ќе ви стане златно нежна и затегната. Ако имате проблеми со акни и неправилности на кожата, бананите ќе ви помогнат во решавање на тој проблем поради магнезиумот кој го содржат, пишува порталот High Perspective. Ќе ви го реши и проблемот со запекот ако секое утро, откако ќе испиете чаша млака вода со лимон на ...
сите 5 | | | веќе видена

Генерацијата 2002 година го совлада Шкупи со 1:2. Стрелци на головите беа Игнатов и Салиу во 31 односно во 75 минута, а противникот успеа само да намали во 79 минута. Продолжува победничкиот од на генерацијата 2003 година која што и натаму има максимален ефект во Регионалната Лига. Тие беа далеку подобри од Шкупи и го совладаа со 0:6. Стрелци на головите беа Давидоски кој што два пати стрелаше во противничката мрежа, потоа по еден гол постигнаа Мирков, Прелоговски, Јордановски, и еднаш Шкупи си постигна автогол. Младинската екипа на Вардар триумфираше во градското дерби против Работнички со 3:0. Ердон Даци повторно беше расположен за давање на голови, и постигна два гола, додека еден беше дело на Ричков. Со тоа младинската екипа на нашиот тим ја продолжува трката за шампионската титула во оваа категорија. Кадетите на нашата екипа, пак, беа поразени од Работнички со 5:2. Стрелец на двата гола за Вардар беше Стоименов. Идната сабота против Работнички играат двете пионерски екипи на „црвено-црните“, а вчера ...
сите 229 | | | веќе видена

ДИЕТА ЗА 15 ДЕНА Доручекот е ист во текот на 15 дена, а се состои од 1 овошје (портокал, круша, праска, диња, лубеница, не смее банана и грозје) двопек, шоља кафе или чај без шеќер. 1. ден Ручек 1 портокал 1 варено јајце 1 канче кисело млеко Вечера 2 домати или 2 дл. варени домати 2 варени јајца 1/2 главица зелена салата или краставица 2 двопек 2. ден Ручек 1 портокал 1 варено јајце 1 канче кисело млеко Вечера 125 гр.варено телешко месо 1 домат 1 портокал 1 двопек 1 шоља чај или кафе без шеќер
сите 7 | | | веќе видена

Игротека „Бајка” подготви нова креативна работилница за сите дечиња оваа недела. Во четврток (27.04.2017) од 18:00 часот, заедно со нашите дадилки дечињата ќе изработуваат пролетни украси од декоративна хартија и дрво. Со оваа работилница сакаме да ја развиваме креативноста и фантазијата кај децата. Во понеделник (24.04.2017) имаме слободни активности во текот на целиот ден, а роденденски забави имаме во следните термини: Вторник (25.04.2017) од 19:30-21:30 часот. Среда (26.04.2017) од 19:30-21:30 часот. Петок (28.04.2017) од 19:30-21:30 часот. Сабота (29.04.2017) имаме две роденденски забави, од 17:00-19:00 часот, и од 19:30-21:30 часот. Недела (30.04.2017) имаме една роденденска забава од 12:00-14:00 часот. За повеќе информации посетете ја нашата фан-страна, веб-страната и профилот на Инстаграм.
сите 5 | | | веќе видена

Во селото Барич во Србија утрово се случи трагедија од невидени размери кога 77-годишниот Божидар Д. извршил тројно убиство, па самоубиство. За настанот да биде уште потрагичен, старецот го извршил самоубиството во црква. 77-годишниот старец земал пиштол и со него ги убил утрово својот син, својата сопруга, братот на сопругата, а тешко ја ранил снаата. Потоа, со истиот пиштол си пукал во главата кај селската црква. Целото семејство со години работело во Австралија, а сега се враило во родниот крај. Засега мотивот за злосторството е непознат, полицијата најавува повеќе детали.
сите 59 | | | веќе видена

Благодарение на нејзиниот фантастичен изглед, малкумина можат да поверуваат дека Џенифер Лопез има всушност 47 години. Убавата пејачка редовно вежба и внимава на исхраната, а за US Weekly открила кои три работи никогаш не ги конзумира, по цена на добриот изглед и здравје. “Не пушам, не пијам алкохол и не пијам кафе.. во ретките прилики кога ќе добијам желба за кафе, нарачувам безкофеинско”, изјавила Џенифер и објаснила: “Овие работи навистина ја уништуваат кожата”.. Покрај избегнувањето на овие три пороци, Џенифер задолжително спие седум до осум часа навечер, јаде многу зеленчук и внимава во нејзината исхрана да има и многу протеини. Затоа, нареден пат кога ќе тргнете да се напиете чашка жестоко или кафе, потсетете се како изгледа Џеј Ло и заменете ја чашата алкохол или кофеин со природен сок или вода. Всушност, сè што јаде Џенифер е од органско потекло. Таа никогаш не конзумира преработена храна, како индустриските грицки, слатки, чипсови, буквално се што е спакувано во ќесичка со воздух, иако поради ...
сите 33 | | | веќе видена

” Либанска замка”, механизам кој крадците го поставуваат на банкоматите како би дошле до парите од картичките на граѓаните. “Либанска замка” е апарат кој се додава на банкоматот на местото каде што се става картичката, а потоа тој го “чита” бројот на употребената картичка и на основа на тоа се прави лажна картичка и се крадат парите од сметката. Овој механизам се состои од пластични делови кои се ставаат на картички (скимери) и специјално изработена “флеш”меморија, чија функција е да ги чува податоците од картичките. ПИН-кодот, без кој не е возможно да се пристапи до сметката, главно го снимаат со скриено камерче или уред кој автоматски го памети бројот кој се внесува, велат експертите. Како да се заштитите ? За време на подигање на пари внимавајте, не го откривајте ПИН-кодот на друг човек. Кога го внесувате кодот со едната рака обидете да го сокриете, а ако картичката ви се заглави во банкоматот, веднаш обратете се во банката. Чувајте се од непознати личности кои ви нудат помош, доколку забележите нешто ...
сите 2 | | | веќе видена

На 25 април, вторник, по трет пат, ќе се оддржи Сеавус CodeTalks во Скопје. Настанот ќе се оддржи во Сеавус, со почеток во 18 часот, а влезот е слободен. Оваа година на настанот ќе зборуваат тројца QA експерти. “Introduction in Embedded testing“, е темата на која ќе зборува Александар Гашоски (Lead testing Engineer): “Целта на презентацијата ќе биде на едноставен начин да ги доближи најбитните аспекти кога станува збор за верификација на системи со интегриран софтвер. Исто така ке се даде осврт на тестирањето во услови кога постои меѓусебна зависност на хардверот и софтверот како и верификација во услови кога софтверот што се тестира не е“. Другата тема ќе биде „Testing process within Scaled Agile Framework (SAFe)“, на која ќе зборува експертот Наташа Арсовска (Lead testing Engineer): „Луѓето прават грешки, тоа е она што знаеме да го правиме најдобро! Кодот е напишано од страна на луѓе и затоа тука е QA за да пронајде грешки. Тестирање во SAFe е нов пристап кој го користиме во Сивус, кој го имплементира ...
сите 8 | | | веќе видена

next