Турлитава

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште од судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Како што објавија дел од медиумите на денешното рочиште поканети се да сведочат претседателот на Собранието Талат Џафери, министерот Дамјан Манчевски, пратеникот Александар Кирацовски и премиерот Зоран Заев. На претходните рочишта сведочеа неколку сведоци, меѓу кои и Зијадин Села. Тие зборуваа за случувањата и насилството што се случи врз Села на 27 април 2017 година кога Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието на РМ. Во овој случај обвинети се Кире и Цане Ѓорѓиевски, Оливер Ошавковски, Саша Ценков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски – Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов и Стојан Павловски – Кобра. На претходните рочишта обвинетите за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села се изјаснија за невини. Тие пред Судот кажаа дека го разбираат обвинението, но не се ...
сите 197 | | | веќе видена

Денеска во кривичниот суд треба да се одржи рочиште за предметот „Труст“ во кој првообвинет е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ, за учество на тендер на Електрани на Македонија. Според обвинението, тие со фалсификувани документи местеле тендери во ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра. Предметот, како што објави СЈО, е оформен врз основа на три прислушувани разговори, од кои два необјавени во јавноста од 3.8.2011 и 6.10.2011 година.
сите 39 | | | веќе видена

Директорката на скопската Клиника за Гинекологија, доктор Викторија Јовановска за „Фокус“ ги потврди информациите дека во последните три месеци во болницата починале 35 бебиња, што според неа, се исто така алармантни бројки. – Точно е дека во првите три месеци од 2018 година на клиниката починале 35 бебиња. Најчестите причини за зголемената смртност се недозреани бели дробови и сепса. Факт е дека смртноста мора да се намали. Досега се преземени мерки, но потребни се уште многу работи да се променат за да се намалат црните статистики – вели доктор Јовановска.
сите 43 | | | веќе видена

Повеќето парови, а посебно мажите се против употреба на кондоми. Иако, сите знаеме дека само сигурниот секс е добар секс, на никого не му е особено драго кога мора да издвои време за да се „заштити“ односно да стави кондом. Наместо тоа да ви биде најомразен дел од сексот, претворете го во нешто забавно и интересно. Сам свој мајстор – Ако секогаш тој е задолжен за да го „намести“ кондомот, сменете ги улогите. Полека навлекувајте го кондомот, а за тоа време гледајте го во очи и кажете му дека уживате во тоа. Може да користите и кондом со вкус, па тоа да го направите со усните. Како и да е, навлекувајте го кондомот полека за додатно да ја зачините предиграта. Внимателно изберете – не се сите кондоми исти, па затоа потрудете се да го најдете оној кој најмногу ви одговара и на вам и на вашиот партнер. Може да ги испробате оние со нерамнини, или пак оние потенките. За да го направите сексот уште поудобен, може да се послужите и со лубрикант, кој ќе го подобри чувството на пенетрација. Кондоми за жени – Испробајте ...
сите 3 | | | веќе видена

Целиот плод од јагодите содржи 90% вода. Тие имаат малку калории, богати се со јагленохидрати, посебно со влакна. Без оглед што вкусот им е благ тие не содржат многу овошни шеќери. Во себе содржат големи количества на витамин Ц кој го зајакнуваат имунитетот и извонреден е антиоксиданс. Исто така во јагодите е присутен и витамин К, фолна киселина, магнезиум и калиум. Поради фактот што јагодите содржат фолна киселина, тие го помагаат забременувањето и ја намалуваат депресијата. Докажано е дека јадењето на јагоди директно влијае и во заштитата од рак. Ова слатко овошје содржи и антиоксиданси, кои помагаат против стареење. Јагодите помагаат за заздравување на непцата. Кога немате достап до паста за заби и четка, преполовете 2-3 јагоди и со нив протријте ги забите и непцата. Потоа исплакнете со вода. При консумирањето на јагоди ризик постои ако тие се прскани со штетни пестициди. Затоа, најдобро е да купувате јагоди во кутија на која е посочен произведувачот. Исто така треба да се внимава да не се консумираат од ...
сите 15 | | | веќе видена

Бројот на кинеските автомобилски производители кои се подготвени да се пробијат на американскиот пазар постојано расте, но еланот може да биде сопрен од администрацијата на претседателот на САД, Трамп Главната пречка се наметнатите давачки од 25% за одредени производи. Досега продажбата на кинески автомобили во Америка е скромна. Geely, сопственик на Volvo, започна со увоз на S60 седаните во 2015 година. GM исто така го тестира компактниот кросовер произведен во Кина – Buick Envision и plug-in хибридната верзија на Cadillac CT6. Но, продажбата не е навистина голема: продадени се 4.367 седани во март и 17 хибриди CT6. Во моментов овие давачки ќе сопрат секакви планови за увоз на автомобили од Кина во САД, коментира Џеф Шустер, постар заменик претседател на LMC Automotive. Toa значи враќање на работите на преговарачка маСепак, ова може и воопшто да не се случи, бидејки Кина од своја страна исто така најави наметнување на давачки, 25% на стоки за околу 50 милијарди долари, а тука станува збор за автомобили, ...
сите 3 | | | веќе видена

Аукцијата „Уметност на разводот“ е дел од договорот за разводот од поранешната сопруга Даниел Спенсер со која се раздели во 2012 година по девет години брак Популарниот холивудски актер Расел Кроу стана за 3 милиони долари побогат само за неколку часа. Актерот направи спектакуларна аукција „Уметност на разводот“ во угледната аукциската куќа „Сотби“, и заработи дури 3,7 милиони долари! Уметност на разводотНа денот кога Расел Кроу го прослави 54. роденден, и кога му беше годишнина од бракот, на аукцијата понудил повеќе од 200 предмети од својата богата филмска кариера. Аукцијата „Уметност на разводот“ е дел од договорот за разводот од поранешната сопруга Даниел Спенсер со која се раздели во 2012 година по девет години брак. Кроу понудил, меѓу останатото, реплика од римската кочија (50.000 долари), чизмите кои ги носел во улогата на неонацистот во филмот „Ромпер стомпер“ (7.000 долари), британската морнарска униформа (Господарот и заповедникот), оклопот и оружјето од „Гладијатор“, филмските костими, „целата ...
сите 3 | | | веќе видена

Вработени во Скопски пазар, кои деновиве неколкупати излегоа во јавност за да укажат на тешката состојба во компанијата, биле повикувани на состаноци со раководството, на кои им бил вршен притисок да престанат да зборуваат јавно за неисплатените плати и придонеси. Дел од нив добиле и закани дека ќе бидат отпуштени доколку продолжат да излегуваат во јавност со своите поплаки. „Раководството на фирмата повика некои вработени и прво ги прашувале кој им дојавува информации на новинарите за состојбата со платите и придонесите. Потоа имало и закани дека целата работа може да дојде до отказ. Но, овој пат ние ќе се обидеме да останеме единствени и ако некого избркаат за тоа што јавно реагираме за неисплатени плати и придонеси ќе ги блокираме пазарите“, разочарано пренесува еден вработен. Работниците од Скопски пазар првпат реагираа на неисплатените примања пред десетина дена, кога раководството на состанок им вети дека плати за изминатите месеци ќе има. Директорите само половично го исполнија ова ветување – ...
сите 8 | | | веќе видена

Имате премалку слободно време, а сакате да ги израдувате вашите деца со шарени јајца. Имаме решение за вас, а потребно е само 3 минути од вашето време. Ви претставуваме 3 феноменални идеи за најнеобични велигденски јајца.
сите 25 | | | веќе видена

Кога пред 7 години дознав дека имам рак на дојка, се запрашав кој ќе се грижи за моите деца и сакав лично да помогнам. Не дека маж ми не може да помогне, но тоа е работа на мајката. Тие ги средуваат децата – открива Трејси. Љубезна жена, која е возач на автобус, решила да ја врати самодовербата на малата Изабела, по умирањето на нејзината мајка. Таа секој ден и ја средува косата, пред да ги пренесе сите ученици. Трејси Ден, успева да и помогне со средувањето на косата на 11 годишната Изабела, бидејќи нејзиниот татко не знаел како. Мајката на Изабела починала пред 2 години од ретка болест, додека татко и кажува како да се грижи за себе, една работа не можел да научи, а тоа е како да ја средува нејзината коса. На последното нешто на кое се сетил е да ја потсриже нејзината коса. Меѓутоа, откако пораснала косата на Изабела, единствено нешто што научил да прави е да и ја врзе косата во репче и да ја исчешла. Добродушноста на Трејси се појавила кога дознала дека има рак на дојка. Секој ден посветува малку време ...
сите 2 | | | веќе видена

Џесмин на страницата „Cinderella Escorts“, објавила дека ја продава својата невиност за да собере пари за започнување на сопствен бизнис. Студентката Џесмин, 26 годишна од Лондон одлучила да ја продаде својата невиност за 1,2 милиони евра. Џесмин на страницата „Cinderella Escorts“, објавила дека ја продава својата невиност за да собере пари за започнување на сопствен бизнис. Чувството не ја излажало, интересот бил голем. После неколку меци успеа да ја продаде својата невиност. Како купци се натпреварувале претприемач од Минхен, фудбалер на Манчестер Јунајтед, а победил еден холивудски актер. -Се чував за брак, но ми досади да чекам. Ги почитувам жените кои се за чуваат за првата брачна ноќ, изјавила таа за Сан. Откако актерот успеал да победи со останатите богати купувачи, средбата била договорена во хотел во Германија, каде што овие работи се легални. Компанијата преку која студентката го дала огласот им гарантира на купувачите невиност на девојките со потврда од лекар, а и купецот може да донесе свој лекар ...
сите 5 | | | веќе видена

Водоинсталатер од Ирска ископал тунел од својата спална соба до локалниот паб кој се наоѓал на 800 метри далеку од неговата куќа. За тоа му биле потребни цели 15 години, а идејата му дошла откако го изгледал филмот „Бегство од Шошенк”. Причината- неговата сопруга премногу р’чела. – Мојата сопруга има проблеми со рчењето. Откако го изгледав филмот „Бегство од Шошенк” во 1994 година, одлучив да преземам нешто во врска со тоа, па започнав да копам дупка под креветот во правец на пабот. Ги користев сите можни врсти на алати, од лопата до брусалица, која успеав да ја однесам во тунелот кога жена ми беше да пазари. Дури во 2009 година успеав да излезам на другата страна и тоа во женското ВЦ” – изјавил Петси. Петси изминатите 5 години секоја вечер одел во пабот во 11 часот навечер и се враќал еден час после полноќ. Неговата жена не ни сетила дека нејзиниот маж работи и каде оди кога таа ќе заспие. – Да бидам искрен, драго ми е што сум фатен. Жена ми секогаш наутро сеќаваше дека мирисам на алкохол, а јас одговарав ...
сите 2 | | | веќе видена

Трагата на авионот потсетува на високите шарени облаци познати како Cirrus. Имено, линијата на млазницата е облак од цирус што не потекнува од небото, но е направен од авион. Облаците се формираат кога водена пареа се акумулира околу честички на земјата, чад, полен од растенија или сол кои лебдат на небото. Водена пареа искача од моторот на авионот, од кој излегуваат издувни гасови кои се нецелосно согорени честички на гас и дим. Бидејќи авионите летаат превисокот (преку 9100 метри) , воздухот кој ги опкружува е премногу ладен ( најчесто изнесува -57 °C) . На такво ладно време, за само неколку секунди водената пареа која искача од моторот се замрзнува. Така настанува голем замрзнат облак во вид на пруга. Тој облак најчесто се нарекува кондензациона патека на издувни гасови или скратено кондензациона патека. Ако воздухот околу авионите е сув, облакот или кондензационата патека исчезнува само што ќе се создаде, бидејќи водата се распрскува по ладниот воздух. Затоа понекогаш позади авионот се наоѓа или ...
сите 2 | | | веќе видена

Минатата година, во сибирското одморалиште Шерегеш, 1498 скијачи и сноубордери пробаа да го срушат рекордот и да влезат во руската книга за рекорди , но не собраа доволно докази за да добијат потврден одговор од Гинис. Скоро 2000 скијачи се соблекоа во бикини како би учествувале во најлудиот ски настан и така го соборија стариот гинисов рекорд. Љубителите на снежните спортови го поминаа својот викенд така што учествуваа во овој необичен настан во Сочи, Русија, кои беа облечени во костими за капење, иако температурата изнесуваше само 12 степени. Околу 20 илјади луѓе беа собрани да го следат овој настан, од кои 1800 луѓе пробуваа да го срушат стариот гинисов рекорд. Моменталниот светски рекорд на собрани скијачи изнесуваше 1080. Погледнете како тоа изгледаше минатата година ….
сите 3 | | | веќе видена

Универзитетот во Илинос направил истражување на 376 парови, кои воделе евиденција за својата посветеност на еден кон друг во текот на 9 месечна врска. На крајот на истражувањето научниците заклучиле дека постојат 4 вида на врски и секој пар припаѓа на еден од следниве: Драматични парови Драматичните парови често имаат конфликтни ситуации. Тие воглавно донесуваат одлуки кога се разочарани и негативни. Често ја оптужуваат другата страна за неверство или бараат грешки кај другита личност и на тој начин ја зголемуваат драматичноста. Ретки се ситуациите кога ваквите парови успеваат да остварат подлабока врска. Парови кои постојано се караат Овој вид на парови имаат постојани несогласувања. Постојано балансираат помеѓу конфликтот и страста. Додека кавгите ги раздвојуваат, страста ги поврзува и така се во круг додека еден од партнерите не реши да стави точка. Оваа љубов не е долготрајна. Општествено ангажирани парови Социјални или општествено ангажирани сè до одредена мерка слични со партнерски ориентираните ...
сите 9 | | | веќе видена

Со половина плата и застарени придонеси, Скопски пазар се обидува да ги смири вработените. Скопски пазар вчера им исплати на своите вработени помалку од половина плата и придонеси за јануари во обид да ја смири состојбата во компанијата. Според вработените, фирмата, која должи примања и придонеси за последните три месеци, вчера исплатила 45% од платата за јануари, како и придонеси за овој месец, што за нив е недоволно. „Ние не сакаме половина плата, оти не сме работеле половина месец, туку три месеци. Ова што ни префрлаат толку мал износ ни потврдува дека фирмата е во криза и ни дава за право да прашаме каде одат парите. Ние очекуваме до 15-ти април да ни се исплатат сите заостанати плати, во спротивно ќе се обидеме да си го добиеме сработеното со поинакви мерки,“ вели еден од вработените. Состојбата во фирмата, која со месеци наназад е во финансиски проблеми откако го напушти примарниот бизнис со супермаркетите и беше принудена да ѝ ги препушти своите локали на конкуренцијата, кулминираше минатата недела. ...
сите 23 | | | веќе видена

Од „ЕВН Македонија“ АД е добиено известување дека, заради закажани технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, на ден 04.04.2018 (среда), без електрична енергија ќе останат корисниците на следните адреси. Во периодот од 08:30 до 13:30 часот корисниците на дел од ул. Антон Димитров, во Општина К.Вода, Во ериодот од 08:30 до 13:00 часот корисниците од ул. Благоја Гојан бро 16, 18 и 20., исто така во Општина К.Вода, Во периодот од 08:30 до 11:30 часот корисниците од ул. Алекса Демниевски под улица 27 како и околните под улици, во Општина Ѓ.Петров, Во периодот од 08:30 до 15:30 часот корисниците од ул. Аминта Трети од броевите 68-80, Општина Центар.
сите 54 | | | веќе видена

Еволуцијата на луѓето трае 3,8 милиони години, оваа неверојатна видео анимација ќе ви покаже како се одвивало сето тоа. Претставен е целиот процес од прокариот до хомо сапиенс.
сите 2 | | | веќе видена

Додека некои од жените забораваат на вежбањето додека се трудни, други ги пробиваат границите и не оставаат без текст. Фитнес инструкторка од Орландо,Флорида, треба да се породи во секој момент, но не се одвојува од својата љубов, танцување околу шипка, кое се бави веќе 13 години. Многу жени и завидуваат на тоа што го прави, а некои од нив ова не можат да го направат ни кога не се во овој стадиум.
сите 3 | | | веќе видена

next