Турлитава

Военобезбедносната агенција на Србија заплени големо количество оружје во јужна Србија, кое илегално требало да биде транспортирано во Македонија. Се претпоставува дека оружјето било наменето за партиската инфраструктура на најглемите албански партии чии функционери учестввуаа во оружените судири во Македонијс и на Косово и Метохија, пишува „Блиц“, повикувајќи се на извори од ВБА. Според тие извори, пренесува „Блиц“ минатата недела запленети се неколку илјади пушки, митрези, минофрлачи и рачни бомби, откриени во близина на Прешево и Бујановац, а еден странски државјанин и двајца државјани на Србија од албанска националност се обидувале да ги префрлат во Македонија преку илегални канали. -Се работи за голем товар оружје, кое очигледно било наменето за употреба ако дојде до пазгорување на судири во Македонија или можеби токму за да се предизвикаат инциденти, наведува изворот на „Блиц“ и додава дека пешадиското оружје требало да послужи и за евентуално преземање на власта. Оваа акција, вели изворот, била ...
сите 28 | | | веќе видена

Дали некогаш сте имале проблем со интернетот? Тогаш овој трик буквално може да ви го спаси животот. Никој не сака да има паметен телефон а да нема интернет. Овој трик ќе помогне во тоа секогаш да имате совршен сигнал, а се што ви е потребно е шише обична вода. Еве како од обично шише вода можете да направите уред кој ќе го зголеми сигналот. Ставете го телефонот на рамна површина и веднаш до него шише вода. Потоа префрлете го телефонот на “airplane mode” кој ќе го исклучи интернет сигналот. По неколку секунди исклучете го “airplane mode”. Во тој момент вашиот телефон треба да почне да бара сигнал и интернет, а заблагодарувајќи се на шишето вода – се би требало да работи подобро. Во случај вашиот телефон да ја нема оваа опција, исклучете го и повторно вклучете го – ефектот ќе биде ист. Познато е дека водата го блокира сигналот на мобилните телефони, но ова видео сепак го покажува спротивното. Оваа техника е одлична за итни ситуации во кои немате сигнал, а потребна ви е помош.
сите 8 | | | веќе видена

Игротека „Бајка” оваа недела ве поканува во нашата игротека на претстава и слободни активности во текот на целиот ден, што значи дека сите играчки и многубројните реквизити ќе бидат на располагање за сите деца. Во четврток (04.05.2017) ве покануваме да дојдете заедно да ја проследиме детската претстава „Зајакот и желката” која ќе започне во 18:00 часот. Роденденски забави имаме во следните термини: Петок (05.05.2017) од 18:00-20:00 часот. Сабота (06.05.2017) од 19:30-21:30 часот. Недела (07.05.2017) од 17:00-19:00 часот. Додека дечињата се забавуваат во нашата игротека, ги покануваме возрасните да се опуштат на нашата летна тераса и да ја искористат нашата неделна понуда – Еспресо и сладолед за само 98 денари. За повеќе информации посетете ја нашата фан-страна , веб-страната и профилот на Инстаграм .
сите 6 | | | веќе видена

Една од регионалните единици на Вардар е фудбалскиот клуб Прилеп. Втора година како овој тим е дел од „црвено-црното“ семејство, и засега задоволувачки чекори заедно со најуспешниот македонски колектив. Прилеп е секогаш еден од градовите кои што давал, дава и ќе дава талентирани играчи, а соработката со Вардар, како и учеството во Вардар Јуниор Лигата се очекува да донесе поголем бенефит. Зад оваа фудбалска школа стои поранешниот играч на ФК Победа Тони Наумовски, а разговараме со тренерот Божидар Милошевски. „Соработката со Вардар трае веќе втора година. Се игра во сите градови, во Прилеп, во Скопје, во Охрид, и ние редовно сме учесници. Дечињата се задоволни, сакаат да играат во Вардар Јуниор Лигата. Затоа што порано во оваа регионална единица во речиси сите генерации бевме подобри. Сега е поинаку, затоа што има квалитет, се игра против добри екипи. Среќни сме што сме дел од семејството на Вардар и што се натпреваруваме во оваа Лига. Тоа ќе донесе подобар квалитет на самите дечиња и на фудбалот во иднина“, ...
сите 34 | | | веќе видена

Постојат момци кои се вистинска прилика, но постојат и момци кои се вистински шутраци. Дали сте фатиле работа со првиот или вториот тип ќе ви откријат овие 6 знаци кои се неизбежни во врската со еден шутрак. 1. Ве контролира Постојано ви кажува како да се облекувате, со кого да се дружите, кога да излегувате, што да правите, како да се однесувате долично според него…дефинитивно е шутрак. 2. Наместо да ви дели комплименти, постојано ве криткува Секако дека не мора постојано да ви дели комплименти, но доколку постојано само знае да критикува, секако дека е шутрак кој своите комплекси ги лечи на вас. 3. Кажува едно, мисли друго, прави нешто сосем трето Ви кажува дека ќе се јави, мисли дека ќе ве изнервира ако не се јави и не се јавува намерно, а на крај ве прави да се извините зошто не сте се јавиле први? Тоа значи дека дечкото не знае што сака, што сака да направи и што навистина прави. 4. Не искажува емоции Постојат срамежливи момци, но овој вашиот е феномен. Не ви кажува, ниту покажува дека му значите, го ...
сите 7 | | | веќе видена

На 9 Мај се одбележува Денот на победата над фашизмот. По тој повод, Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија и Почесниот руски конзулат во Битола организираат концерт „Еден ден на војната“. Концертот ќе се одржи на 7-ми мај во 19:30 часот на Широк Сокак. Како дел од овој настан е и Здружението на младите руски сонародници „Русичи“, организација што обединува младинци кои имаат потекло од Русија, а живеат во Република Македонија. Според претседателот на „Русичи“, Ирена Гуржовска, една од позначајните акции во кои тие се вклучуваат е и „Георгиевската лентичка“. Оваа акција се спроведува од 2005 година во Руската Федерација, а денес се спроведува во повеќе од 30 земји низ светот. Акцијата „Георгиевска лентичка“ подразбира делење на Георгиевски ленти со портокалова и црна боја, каде што портокаловата боја означува пламен, а црната – дим. Пред 9ти мај, Денот на победата над фашизмот, се закачуваат Георгиевски лентички на облеката во знак на почит и сеќавање на сите војници-херои коишто ...
сите 70 | | | веќе видена

Кристијан Голубовиќ е еден од ретките криминалци кои „процветаа“ во 90-те години од минатиот век, а и понатаму е жив. Голубовиќ во моментов служи казна во затворот во Забела, а повремено се јавува во шоуто „Парови“ за да предизвика бурни реакции. Оваа стара и ретка фотографија зборува многу за неговиот живот зад решетки. Со оглед на тоа дека навикнал на таков живот, тој научил да се снаоѓа со она што го има на располагање во така тесен простор.
сите 3 | | | веќе видена

Како дел од прославата за 9 Мај – Денот на победата над фашизмот, ќе биде и театарскиот перформанс во режија на Нина Николиќ, а кој ќе биде изведен во рамки на концертот „Еден ден на војната“ на 7-ми мај во Битола на Широк Сокак со почеток во 19:30 часот. Нина Николиќ е млада режисерка чии поставки се познати и надвор од Македонија. Особено голем успех бележи со претставата која е во копродукција на Македонскиот народен театар и Скопје филм-студио, „Разговори во четири очи“. Со оваа претстава беа срдечно пречекани и во Русија – првото гостување се случи на крајот на минатата година во Санкт Петербург, а второто беше во февруари оваа година во градот Чељабинск. „До гостување во Русија дојде така што бевме селектирани на два меѓународни фестивала „АртОкраина“ и „ЧелоВек театра“ за кои имаше отворена апликација. Откако уметничките совети и селекторите на двата фестивала проценија дека нашата претстава ги задоволува потребните уметнички и програмски критериуми отпатувавме во Русија. Руската публика има посебна ...
сите 58 | | | веќе видена

Пејачот Жељко Самарџиќ скоро четири децении е во хармоничен брак со сопругата Маја, која ретко се појавува во јавност. Самарџиќ не го криеше својот приватен живот, но не го ставаше ниту во прв план. Во интервјуата со радост зборува за сопругата со која ги доби трите ќерки, а и трите внуки. Иако во своите песни често пее за постари мажи на кои „паѓаат“ млади девојки, но неговото срце веќе со години и припаѓа само на една жена. Во едно интервју тој раскажа дека со Маја му се случила љубов на прв поглед. -Маја би беше судена, а тоа го знаев уште кога ја погледнав за прв пат. Се запознавме на една игранка во средно и веднаш ми се допадна, се присети пејачот на деновите кога се запознале со својата сакана сопруга. Извор : Вистина.мк
сите 5 | | | веќе видена

Сегашната сопруга на пејачот Жељко Јоксимовиќ, водителката Јована, признава дека се заљубила во пејачот додека била свршена со директорот на БК телевизија Александар Зеремски. -Мислам дека меѓу двајца луѓе се случува нешто или не. Таа заљубеност доаѓа како некоја вистинска емоција, тој животински инстинкт кој не можеш да го контролираш. Мене тоа ми се случи кога имав 27 години. Пред тоа бев во сериозна врска и немав причина да ги спречам чувствата. Се заљубив и сакав да ја живеам таа љубов и така одлучив, а исто и Жељко. Бевме зафатени и двајцата, тешко беше да се одлучи, но љубовта секогаш победува, открива Јована за своите почетоци од врската со популарниот пејач.
сите 7 | | | веќе видена

Грција се подготвува за изградба на прифатни центри за бегалци од Македонија во случај на граѓанска војна во земјава. Камповите би биле лоцирани во Кукуш и во нив бегалците би останале додека не се смири ситуацијата во Македонија. Весникот „Елефтерос типос“ пишува дека „компетентни служби“ во Грција разработиле планови за вонреден прием и сместување на бегалци од Македонија. Плановите вклучуваат отворање кампови кои би примиле голем број бегалци од Македонија во случај на граѓанска војна и за кои се проценува дека би ја поминале границата со Грција. Наводно, веќе се определени и локации за ваквите кампови. Во кусата информација уште се додава дека не се знае кога ќе заврши политичката криза во земјава.
| | веќе видена

Многу е важно да имате пријатна и мотивирачка работна средина. Независно каде и какво е вашето работно место, има работи што треба постојано да ги бидат околку вас кои што истовремено ќе ве инспирираат и ќе ви бидат извор на позитивна енергија. Еве три начини како вашето работно време да го направите забавно и да останете среќни и мотивирани додека работите. Фотографии од вашите најмили. Несомнено ова е една од најважните работи да ги имате при себе во било кое време. Фотографии од вашите деца, вашите родители, партнерот или пријателите секогаш се инспирација и мотивација за она што го правите или работите. Вашите најмили секогаш ќе ве потсетуваат дека има некој што ве сака и се грижи за вас, на ист начин на којшто вие тоа го правите за нив. CD или MP3 со омилените песни. Музиката отсекогаш била извор на позитивна енергија со која се подигнува расположението и креативно се размислува. Омилените песни симболизираат среќа и радост, а тоа и те како ви е потребно, посебно кога имате тежок и немотивирачки период ...
сите 22 | | | веќе видена

Емили е 18-годишна девојка од сојузната американска држава Јута, која на својот Твитер профил објави фотографија од својата рака на која е навлечен кодом со напомена: Ако момчето ви каже дека неговиот е преголем за кондом, покажете му го ова! Секако, имаше бројни напади заради ова, но таа мирно потсети дека доколку некои се толку надарени, за нив се продаваат и поголеми модели на кондоми, и сигурно некој ќе им биде точен по број. Кога продолжија да ја малтретираат, ги “исече“ во корен така што им потенцираше: Нема изговор за да не практикувате безбеден секс, а ако дечкото ве притиска против ваша воља од било која причина, тоа е ѕвоно за тревога.
сите 2 | | | веќе видена

Сведоци сме на разновидни сообраќајни ситуации во нашиот град, но покрај разните прекршоци се случи и ова – девојка по гаќи се вози на мотор. Веројатно на возачите кои во тој момент се нашле зад воланот не им било лесно да гледаат во оваа девојка која беснеела во центарот на Скопје. Фото: Ѕид на сообраќајниот срам
сите 14 | | | веќе видена

Метеролозите предупредија дека на Балканот овие денови ќе имаме нестабилно време. Од среда на Балканот до крајот на неделата времето ќе биде нестабилно, со интензивни врнежи со појава на град, поготово во среда, петок и недела, предупредуваат метеролозите. Во среда претежно сончево време со локална облачност и топло време. Попладне во северозападните и крајните западни предели нестабилно време со локални врнежи. Утринските температури од 6 до 13 степени, а максиамлните дневни од 20 до 31 степени. Во четврток претпладне ќе биде претежно сончево и топло, попладне и навечер нестабилно време со локални врнежи од дожд и грмотевици. Минималните температури од 7 до 14 степени, а максималните од 20 до 31 степен. Во петок претежно сончево со локална облачност и топло време. Попадне нестабилно со локална врнежи од дожд, само во југозападните и дел од западните предели ќе продолжи претежно сончево време со локална облачност. Дневните температури од 17 до 28 степени. Во сабота стабилизација на времето. Ќе биде претежно ...
сите 338 | | | веќе видена

Прилепска Витаминка создаде свои Viber стикери за брендовите Стоби Флипс и Чоко Стоби Флипс. Вкупно 29те стикери изразуваат различни забавни и емотивни ситуации кои што можат да се употребуваат во секојдневната комуникација на корисниците без разлика на возраста и стилот на комуницирање. Со ова, најпознатиот македонски бренд стана достапен и активен и во виралната сфера. „Секогаш се стремиме кон следење на трендовите и навиките на корисниците, посебно во воспоставување на интерактивен однос со сите групи потрошувачи. Затоа, насоката по која ги развиваме нашите брендови кореспондира и со потрошувачите, но и со самиот идентитет на брендот и неговите особености. Така, ова е нова и следна фаза во растење и развивање на двата бренда. Стоби Флипс и Чоко Стоби Флипс стикерите ги создадовме со една вообичаена и често користена комуникација, прилагодена на наш јазик, форми на поздравување и општење што се вклопува во секојдневието, но истовремено дава една забавна и интересна нота“, изјави Владимир Трпаноски, ...
сите 3 | | | веќе видена

Што сѐ требаше, а не се случи. Новата епизода на „Фчерашни новости“ носи свој осврт на случувањата во измината недела. Тука е и екслузивното аудио, кое ја открива позадината на посетата група маскирани граѓани во зградата на Парламентот. Во епизодата 23, која веќе е достапна на интеренет, екипата екслузивно присуствуваше на панихидата за изумрените палми. Ѕирнавме и во новиот скопски луна-парк. „Фчерашни“ дознаваат како помина отворениот ден за граѓаните во Собранието, но и како се справуваат земјоделците со депресијата. Погледнете ја една од најдобрите епизоди оваа сезона:
сите 9 | | | веќе видена

Вчера (1 мај 2017 г.) граѓани спонтано се собраа пред куќата на монструмот кој го уби кучето Идриз. Грозоморното злосторство не смееме да дозволиме да помине без максимална казна за свирепиот убиец. Граѓаните оставаа пораки на местото каде што беше брутално убиен Идриз, а и ја нацртаа неговата контура пред домот на монструмот. *Злоупотребата и дивјачкото убивање на животните се сериозни сигнали за закана по општата безбедност на граѓаните. *Таквите лица не смее да се шетаат на слобода. Тие денес може да убијат куче, но утре може да убијат и човек.
сите 9 | | | веќе видена

Калуѓерки од еден италијански манастир биле принудени на пишуваат завети со сопствената крв, морале да се камшикуваат пред спиење и да јадат расипана храна. Ова го изјави една поранешна членка на редот Францискански од Безгрешното зачнување. – Ќе си ја прободевме кожата со игли пред пишувањето и бевме среќни што можевме да го направиме тоа – рекла калуѓерката која сакала да остане анонимна. Таа во детали открила како изгледало нејзиното служење во манастирот во 90-тите години за италијанскиот весник „Кориере дела Сера“. Оваа калуѓерка, која во тоа време имала само 17 години, ја покажала старата хартиена икона од Богородица, која била покриена со кафеаво-црвени букви, за кои тврдела дека се нејзината крв. – Ни беше кажано дека нашата врска со Бог на тој начин ќе биде посилна и поавтентична – открила таа. Францисканските сестри после тоа морале да ги уништат картичките со заветот, но оваа калуѓерка одлучила да задржи една за себе. – Напишав две и една зачував во куќата на моите родители – рекла таа. ...
| | веќе видена

next