Турлитава

Атрактивната црнокоса го запали скопскиот асфалт со нејзиниот мотор Сакале да признаеме или не, но во нашата метропола секојдневно можат да се видат девојки кои изгледаат како да се симнале од некоја модна писта. Но во последно време во нашиот главен град сѐ почесто можат да се забележат и атрактивни девојки кои управуваат со брзи и бесни мотори… А, токму таква девојка е оваа атрактивна црнокоса… погледнете ја целосната галерија на Телеграф.
сите 6 | | | веќе видена

Јана Бурческа имаше одличен настап. Ја претстави Македонија на одличен начин, блесна на сцената со својот перформанс и со својот глас. Македонија не може да гласа за тебе, но ја имаш целата наша поддршка за влез во големото финале. Честитки за идната мајка! Имаш одлична приказна за раскажување кога детето ќе порасне! Би поставиле и едно прашање до водителката на МТВ, дали е љубоморна на Јана, на нејзиниот успех, глас, стас или има нешто лично против неа? Видете ја одличната изведба на Јана:
сите 170 | | | веќе видена

Малкумина знаат дека нашата евровизиска претставничка Јана е во љубовна врска со гитаристот од нејзиниот бенд „Оф битз“, скопјанецот Александар Филиповски За приватниот живот на нашата евровизиска претставничка Јана Бурческа малку се знае. Јавноста имаше можност првпат да ја запознае кога таа имаше 17 години, односно по учеството во првиот македонски „Идол“. После тоа музичко натпреварување, Јана започна врска со пејачот Виктор Апостолоски , кој исто така беше дел од „Идол“. По неколкугодишна врска со него, Јана ја прекина врската , но и двајцата останаа во добри односи. Меѓутоа, малкумина знаат дека нашата евровизиска претставничка Јана е во љубовна врска со гитаристот од нејзиниот бенд „Оф битз“, скопјанецот Александар Филиповски Јана и Александар се заедно скоро две години, но и двајцата не сакаат да зборуваат за нивната врска . – Супер им оди, се сакаат, се почитуваат. Александар ѝ беше најголемата поддршка кога МРТ одлучи токму таа да ја претставува нашата земја во Киев . Слободно ќе кажам дека се ...
сите 146 | | | веќе видена

Секој работен ден имате прилика да го гледате познатиот квиз Се или нешто на Сител телевиизја. Иако многу од натпреварувачите се трудеа да го земат милионот сепак банкарот се уште вешто го крие. Сигурно многумина од вас сте се прашале дали водителката Лила Стојановска зборува сама или пак кој е банкарот. А Ина Многу Фина одлучи да ја обелодени вистината и да открие кој е банкарот. Имено, таа на социјалните мрежи се пошегува и напиша: Кога ќе чујам, фали Трендо да се врати со квиз на ТВ….па кој е банкарот на Лила?, шегувајќи се дека тој е банкарот кој го крие милионот. А познатиот водител на „Кој сака да биде милионер“, Сашко Мацановски Трендо веднаш искоментира под објавата: Да не се знае, да се ќути.
сите 9 | | | веќе видена

Европскиот суд на правдата денеска донесе одлука родителите на децата државјани на членки на Европската Унија да имаат право да престојуваат во државите на ЕУ и доколку тие самите немаат државјанство од некои држави членки на Унијата. Европскиот суд соопшти дека националните судови мора да се фокусираат на доброто на децата и на „ризикот кој со одвојување на децата (од родителите кои не се државјани на ЕУ) би можел да влијае на развојот на децата“. Извор: Макфакс
сите 18 | | | веќе видена

Денеска се огласи и КФОР: Во однос на статии, објавени од страна на некои онлајн новински агенции за воен конвој на КФОР кој се движи кон југ, КФОР потврдува дека овој конвој се движи во таа насока и се упати на солунското пристаниште. Овие единици припаѓаат на португалски контингент на КФОР KTM кои го иницираа нивното Враќањето на Португалија. ???????????????????????????????????? Таквата логистичка активност ќе продолжи и во наредните денови, каде конвојот ќе транзитира низ Македонија. Ова соопштение доаѓа откако кај македонските граѓани се појави вознемиреност откако по патиштата низ Македонија беа забележани воени трупи на КФОР.
сите 13 | | | веќе видена

Во затворот „Идризово“, вечерва била однесена битолчанка, на возраст од 74 години, која треба да одлежи една година затвор поради гатање на кафе. Според извори на Фокус , Д.Р. бил осудена бидејќи „гледала на кафе“, за што наводно наплаќала. Извори од женското одделение за Фокус раскажувалет дека затвореничките биле шокирани кога ја здогледале изнемоштената и преплашена баба. Неофицијално, таа била осудена во отсуство.
сите 17 | | | веќе видена

За влез на Македонија во финалната вечер на Евровизија обложувлниците во Македонија нудат коефициент од 2,25, а за победа на Евровизија дури 65. Македонија има 6ти највисок коефициент во полуфиналната вечер на која според нив, извесно е дека место во финалето ќе заработи Бугарија за која се нуди 1,01, Романие со 1,03 и Холандија со 1,05. Најмали шанси според кладилниците има Сан Марино. Ако се кладите дека ќе влезат во финале за секој вложен денар ќе добиете 7. Во финалната вечер најголем фаворит е Италија со коефициент од 1,7. Следи Португалија со 2,7 а сите останати се со двоцифрен коефициент а прва е Бугарија со 10. На дното има повеќе изведувачи со коефициент 100, а Македонија е во претпоследната група. Ако се обложите на Јана, за секој вложен денар ќе имате можност да добиете 65 денари.
сите 76 | | | веќе видена

Жељко Ражнатовиќ Аркан со години во своето опкружување имал луѓе од доверба, кои се грижеле за неговата безбедност, но кога повеќето од нив биле отстранети преку таен план на државните структури и српското подземје, околу шефот на Српската доброволна гарда останале само аматери и подлизурковци, што на почетокот на 2000 година го чинеше со живот. Овие информации се наведени во документите на странски безбедносни служби, по убиството на Аркан. – Намерно, еден по еден, ги отстрануваа најблиските пријатели и соработници на Аркан, за да го ослабат него. Наместо искрени пријатели, се појавуваа луѓе кои му ласкаа, а што бегаа кога му е тешко. Но, најлошо беше кај обезбедувањето, бидејќи тука одеднаш почнаа да стигнуваат луѓе без искуство и без чувство за опасност. Сите тие го уверуваа Аркан дека е безбеден и дека нема зошто да се грижи. Сето тоа кај него предизвика лажно чувство за сигурност, се опушти…Таквиот однос на луѓето околу него, доведе до негово убиство во хотелот „Интерконтинентал“ – стои во документите. ...
сите 9 | | | веќе видена

Денес е четврток, 11 мај 2017 година, 131-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:13, а ќе зајде во 19:45 часот. Денот ќе трае 14 часа и 32 минути. Ова утро во најголем дел од Македонија имаме претежно ведро и свежо време со пониски утрински температури кои што ги имавме изминатите денови. Во крајните југозападни предели имаме и појава на зголемена облачност. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија денес по свежото утро со утрински температури кои што ќе се движат во интервал од 1 до 10 степени, во текот на денот ќе биде претежно сончево време со појава на локална облачност и топло време со пораст и на дневните температури. Ќе дува доумерен југоисточен и југозападен ветер. Максималните дневни температури ќе достигнат од 17 до 29 степени. УВ индексот ќе има вредност 6. СКОПЈЕ – Во Скопје денес ќе биде претежно сончево и топло време. Ќе дува доумерен југозападен ветер. Утринската температура од 7 степени, додека пак максималната дневна ќе достигне до 26 степени. УВ индекс 6. МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА – Во петок умерено облачно ...
сите 317 | | | веќе видена

Постојат некои работи кои одвај би ги кажале на вашата најдобра другарка, а камоли на вашиот гинеколог. Меѓутоа, тие навистина виделе и слушнале сѐ. Покрај тоа, постојат некои работи кои може да бидат многу важни кога се работи за вашето репродуктивно здравје, иако ви е непријатно да ги кажете. Еве кои 11 работи дефинитивно треба да ги кажете на вашиот гинеколог. „Кажете му го тоа на вашиот гинеколог, дури и ако не ве прашал. Нема да ве осудува, а таа информација е многу значајна од медицинско гледиште“, истакнува гинекологот Алиса Двек, коавторка на книгата „В како вагина“. Колку повеќе информации ќе му дадете на вашиот гинеколог, толку подобар третман ќе добиете кој е прилагоден само за вас. Не сте користеле кондом, во меѓувреме уредно сте добиле менструација, а не сте забележале ни некакви знаци на полово преносливи болести. Мислите дека сѐ е во ред, зар не? Не баш. Некои полово преносливи болести, како што е кламидијата, често немаат никакви симптоми, додека други како ХПВ вирусите може да бидат притаени ...
сите 16 | | | веќе видена

Неодамна имавте можност да погледнете како изгледа мајката на главната хериона Дефне, од хит серијата „Изнајмена љубов“. За разлика од својата колешка Елцин Сангу, актерот Бариш Адруч или Омер не ги експонира во јавност своите родители иако обожавателите сакаат да видат од кого турскиот заводник ја наследил убавината. Познато е дека Бариш уште на своја осум годишна возраст со целото семејство од Швајцарија се сели во Турција каде живеат и денес. Од турските медиуми досега ги запознавме неговите двајца браќа, а овој пат имате можност да ги погледнете и неговите мајка и татко на заедничка фотографија со најстариот син, односно братот на Бариш. Додека на другата Омер е во друштво на мајка си – фотографија од свадбата на неговиот брат. Од приложеното може да се забележи дек Омер дефинитивно личи на тато. Извор : Вистина.мк
сите 4 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин им се придружи на своите поранешни колеги од КГБ за да го прослават роденденот на својот поранешен шеф во Советската тајна агенција. Лазар Метвејев, кој денеска наполни 90 години, бил првиот човек на резиденцијата на КГБ во Дрезден во 1980-тите, каде што меѓу младите агенти бил и Путин. Рускиот Претседател заедно со уште двајца поранешни агенти, Сергеј Чемезов и Николај Токарев го посотеија Метвејев во неговиот дом во Жулебино, источно од Москва. Кремљ соопшти дека Метвејев од Путин добил претседателски часовник и копија од „Правда“ која е испечатена токму на неговиот роденден во 1927 година. Сегашниот руски Претседател станал агент на КГБ во 1975 година, а од 1985 до 1990 година служел во Дрезден, Германија. Од службата се пензионираше по колапсот на Советскиот Сојуз, пишува Република .
сите 24 | | | веќе видена

Jooris Voorn со својот настап утре, 11 мај во клубот Епицентар е како природно потсетување дека квалитетот е единствена референца која е важна за да се отворат вратите на DJ кабината. Joris Voorn е глобално почитуван DJ и продуцент, кој пред се’ е музичар што знае да ги спои најквалитетните продукции од различни жанрови, во еден многу препознатлив – Voorn пакет. Тој доаѓа од епицентарот на холандската електронска музичка сцена и набрзина станува олицетворение на современата уметност и tech-savvy DJ, цврсто стоејќи во подземјето на techno сцената. Како продуцент тој блесна во 2004 година со траките „Muted“, Lost Memories EP и Lost Memories EP Part II кои беа доживеани како мега хитови и презентирани во сетовите на DJ пионерите Carl Cox, Derrick May и Laurent Garnier. Секој би рекол дека тој доживеа успех преку ноќ, заборавајќи дека на овој талент му претходи наобразба од класична музика, свирење инструменти како виолина, неколку рок бенда и години поминати во плочарите одбирајќи house и techno музика која има ...
сите 4 | | | веќе видена

Овој викенд на терените на „Теннис Парк” се одржа првенството на Македонија за јуниори и јуниорки до 11 години (Зелен тенис). Турнирот започна во сабота (06.05.2017) во 09:00 часот по претходно направен распоред за играње. Натпреварите се одиграа на три терени, на земјена подлога. Кај момчињата најдобар беше Петар Пирганоски, додека пак во женска категорија првото место го освои Миа Стоилковска. ТК „Теннис Парк” уште еднаш имаше беспрекорна организација. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram .
сите 5 | | | веќе видена

Мал Ајакс од Штип веќе две години е во соработка со Вардар. Во штипскиот тим тренираат шест генерации или околу 110 деца кои што секојдневно ги исполнуваат обврските, и посакуваат еден ден да бидат дел од Вардар. Клубот е тука да ги извади на вистинскиот пат, а поддршката од Вардар и учеството во Вардар Јуниор Лигата носат дополнителни мотиви на младите фудбалски таленти. Разговараме со тренерот на оваа екипа Игор Шиндев кој што посакува штипскиот клуб да даде што повеќе таленти кои што ќе бидат идни добри фудбалери. „Соработката со Вардар почна пред две години, и засега се оди според планот. Децата се радуваат кога ќе играат во Вардар Јуниор Лигата, и сите се борат за понатаму да бидат дел од Вардар. Клубот Мал Ајакс веќе даде две дечиња во Вардар, и тоа еден голман и еден играч кои што се од генерацијата 2006 година, и на некој начин тоа претставува мотив и за другите деца. Тие се полни со „елан“ да се докажат и еден ден да бидат дел од Вардар. Има многу талентирани играчи кои што верувам дека ќе станат ...
сите 10 | | | веќе видена

Голем конвој на КФОР утрово влегол во Македонија на граничниот премин Блаце, пишува Прес24 , јавува ИНА . Според информациите на агенцијата, станува збор за италијански трупи кои од преминот меѓу Македонија и Косово влегле во земјава. Се уште нема информации со каква цел се влезени странските војници на македонска територија. Одговор побаравме во МВР. Од полицијата не упатија да испратиме официјално барање за добивање на информација. До овој момент, одговор на нашето барање, се уште нема. Според ИНА најверојатно трупите ќе се стационираат во близина на аеродромот Петровец во логистичка база на КФОР. Нема сеуште официјална информација дали станува збор за тренинг на војниците на КФОР или нешто друго.
сите 13 | | | веќе видена

Брижит пред врската со Емануел Макрон била во брак со банкарот Андре Луј Аузиер, со кого има три деца – 41-годишниот син Себастијан и двете ќерки, 40-годишната Лоренс и Тифани33-годишната. Емануел Макрон има 39 години, а неговата сопруга Брижит е постара од него 24 години. Кога се запознале, тој бил ученик. Уште на 16-годишна возраст и` рекол дека ќе се ожени за неа. Тоа е приказната на новиот француски претседател која веќе сите ја знаат. Но, помалку е познат фактот дека Брижит има три деца и дури седум внуци. Новата прва дама на Франција, Брижит, пред врската со Емануел Макрон била во брак со банкарот Андре Луј Аузиер, со кого има три деца – синот Себастијан (41) и двете ќерки Лоренс (40) и Тифани (33), пишува порталот Voici.fr. Банкарот ја дознал вистината за неговата сопруга откако соседите го предупредиле дека младиот Макрон постојано доаѓа во нивната куќа. Тој веднаш се иселил од нивниот дом. Ги изгубил врските, угледот и парите. Парот се развел во 2006 година, а следната година Брижит и Макрон се ...
сите 147 | | | веќе видена

Сеавус и Сеавус Инкубатор по вторпат ја организираат конференција посветена на иновации, технологија и стартапи насловена „Next Generation” . Конференцијата ќе се оддржи утре, 10 мај, со почеток од 17 часот , во просторите на Кино Култура. Целта на конференцијата е да ги презентира современите достигнувања во областа на новите технологии, иновациите, стартапите, а и да ја запознае македонската иноваторска публика со најновите ивестициски текови на фондовите за ризичен капитал. За првпат во Македонија ќе имаме можност на сцена да ги проследиме говорите на Микела Магеш и Шон Гарднер . Магеш е добитничка на двете најпрестижни награди на ниво на Европската Унија и тоа во 2017 г. е прогласена за „Жена иноватор на годината“, а во 2016 г. е добитник на „Наградата Луминари за креативна иновација“, чии што претходни добитници се професорот Стивен Хокинг и Ричард Брансон. Шон Гарднер е рангиран од престижниот магазин Форбс како највлијателен човек на социјалните медиуми, а во моментот е заменик-претседател на ...
сите 6 | | | веќе видена

Раководството во селото Бормид во Италија нудат 2000 евра на секој кој ќе се пресели таму, во обид да спречат тоа да стане “село на духови”. Секој што ќе се пресели во Бормид, кое се наоѓа на 420 метри надморска висина во регионот Лигурија на западот од Италија, ќе плаќа кирија само 50 евра. Во Бормид моментално има само 394 жители. Иницијативата ја покренал службеникот Даниел Галијано, како би му дал повторно живот на селото чиј број на жители во последниве неколку години драстично се намалувал.
сите 21 | | | веќе видена

next