Турлитава

Никој од нас не ги сака брчките,и сите на различни начини се бориме против нив.Ви го откриваме овој природен рецепт кој се користи многу одамна. Оваа маска е идеална за вашата кожа,ја храни,чисти и ја прави поубава.Состојките кои ги има во неа се природни и немаат штетни дејства. Се што ви е потребно е: 1 свежо исцеден лимон и белки од 4 јајца. Подготовка и начин на користење: Помешајте ги белките со пола лажичка лимонов сок и добиената смеса нанесете ја на лицето.Ке осетите благо затегнување,треба да ја оставите да отстои 15 минути,а потоа да го измиете лицето. Белките позитивно ке делуваат на вашата кожа и ке ја намалат можноста за појавување на брчки. loading...
сите 2 | | | веќе видена

Урма и калинка комбинирани треба да обезбедат виталност на целото тело. Научници исто така потврдуваат дека овие овошја се ефективни и превентираат од некои заболувања ако се конзумираат комбинирани наместо одвоено. Полна дланка од урми комбинирано со пола чаша сок од калинка можат значително да го подобрат здравјето и да ве заштитат од срцев или мозочен удар – покажуваат последните испитувања. Докторите советуваат дека со конзумирање на овој микс направен од една чаша од природна калинка и урми што се сметаат за едни од најздравите овошја во светот, три пати неделно е доволно за да го освежат телото. Испитувањето кое потврди дека овој бленд го заштитува срцето од заболувања , биле спроведени на глувци. Се воспостави дека со конзумирање на оваа комбинација може значително да доведе до намалување на нивото на холестерол и чистење на крвните садови. Потврдено е дека оваа комбинација може да има исти ефекти и на луѓе. Затоа е препорачано да биде конзумирано и од страна на здрави луѓе за превенција, а оние кои ...
сите 14 | | | веќе видена

Кога ќе ја пробате оваа одлична природна паста за заби уште првиот пат, нема повеќе да ги купувате скапите пасти за заби од рекламите. Има некои Ајурведа пасти за заби на маркетот, но оваа е најефективна и содржи ним (lat. Azadirachta indica). Ефективно ги третира заболувањата со непцата и шуплините и го поддржува здравјето на забите и непцата. Не вклучува флуроид и има потентен антибактериски својства, од неговите моќни состојки, сода бикарбона, кокосово масло и ксилитол. Бидејќи лесно се набавуваат состојките, подготовката на оваа домашна паста за заби е едноставна и брза Потребни се: -3 лажици сода -1 лажица ним прав -3 лажици екстра кокосово масло -1 лажица ксилитол -15 капки од мента есенцијално масло или арома Кокосовото масло е исто така важен додаток поради неговите антимикробни свосјтва Подготовка: Измешајте ги сите состојки во соодветен сад за да направите паста. Чувајте ја во стаклена тегла за да не се стврдне маслото. Употреба: Се користи исто како регуларна паста, барем три пати дневно. Ова ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонското здравство најдоброто во регионот, па и пошироко, откриваат „Фчерашни новости“ во најновата епизода. Екипата анализира и какви се народните свадбарски обичаи во Македонија. Теоретичарите откриваат: Зошто опаѓа водостојот на Охридското Езеро. И оваа недела нека ви биде резервирана за одличен хумор и многу смеење. Епизодата 11 погледнете ја оваа недела, 5 февруари, во 19:10 часот на „Телма“. Првата реприза може да ја погледне подоцна истата вечер, а веќе од понеделник емисијата ќе биде достапна на официјалниот канал на „Јутјуб“ ( https://www.youtube.com/channel/UC5_dpZJ3XmZ7RkcUvmtAG9w ) Проверете ги новостите од екипата на „Фчерашни новости“ на „Фејсбук“ ( https://www.facebook.com/FcerasniNovosti/ ) и на „Инстаграм“ ( https://www.instagram.com/fcerasninovosti/ ) loading...
сите 12 | | | веќе видена

Ако при помислата на совршена авантура во главата имате пиратски брод, шише со рум, брадести пријатели кои знаат да ракуваат со мечови, но и неизбежно море пред вас, можеби повеќе за тој начин на живот можете да научите од една од најдобрите серии на денешнината – „Црни едра“. Главните протагонисти на серијата „Црни едра“ (Black Sails), која според тепачките, пиењето и грабежите е близок роднина на „Викинзи“, се инспирирани од ликовите во култниот „Остров со богатство“ на Р. Л. Стивенсон, но и од пиратите од вистинскиот живот кои низ карипските предели биле познати по својата бескомпромисност. На Pickbox на 30.1. со емитување почнува последната сезона на „Црни едра“, а сите обожаватели на „Пиратите од Карибите“ сигурно ќе бидат задоволни и со „Црни едра“. На крајот од краиштата, што има подобро од летните Кариби додека надвор владеат зимски услови? Без разлика дали сте обожавател на оваа серија подолго време или дури сега се впуштате во пиратската авантура, ова се шесте работи што треба да ги знаете за една ...
сите 3 | | | веќе видена

Пратениците на долниот дом на германскиот парламент ѝ предложиле на Европската комисија по 2030 година да го забрани регистрирањето на возила со мотори на внатрешно согорување, пишува во неделата Spiegel Online. „Потребно е да се преиспита досегашната даночна политика за да се поттикнат сообраќајните решенија кои не предизвикуваат загадување и да се постигне целта според којашто по 2030 година во Европската унија и се регистрирале возила без емисии“ на издувни гасови, се наведува во барањето на Бундесратот упатено до Европската комисија. Според пишувањето на Spiegel Online, околу ова барање се согласиле и германските сојузни покраини во коишто на власт се демохристијаните и покраините со социјалдемократски влади. Сојузниот министер за сообраќај, Александер Добринт, од Христијанско-социјалната унија (CSU), меѓутоа, ја отфрли оваа иницијатива на долниот дом на парламентот, оценувајќи ја како нереална. „Моторите со внатрешно согорување како преодна технологија ќе се развива паралелно со развојот на електричниот ...
сите 9 | | | веќе видена

Атрактивната фолк пејачка е актуелна на бугарската музичка сцена, па по примерот на нејзините колешки и таа направи дрско и “храбро” селфи, целосно гола. Провокативната пејачка со штипско потекло, Марина Тошиќ која медиумите ја нарекуваат македонската Карлеуша, овој пат приреди вистински празник за очи за посилниот пол. loading...
| | веќе видена

A flare thrown by protesters lands near Romanian police during scuffles at a protest in Bucharest, Romania, February 1, 2017. Inquam Photos/Octav Ganea via REUTERS Масовни протести продолжија вечерва во Букурешт и дваесетина градови во Романија каде втор ден по ред граѓани се судрија со полицијата барајќи оставка од владата поради донесување уредба со која се декриминализираат дел случаи на корупција. Романскиот премиер Сорин Гриндеану денеска изјави дека Владата нема да ја повлече спорната уредба, додека претседателот Клаус Јоханис најави дека уредбата ќе ја изнесе пред Уставниот суд. Според нив, најмалку 250 илјади луѓе излегле на улиците во повеќе градови, од што половината во Букурешт. Тие протестираа против одлуката на владата да ги ублажи прописите за сузбивање на корупцијата. Во Букурешт протестот заврши со судири меѓу силите на редот и неколку групи демонстранти пред седиштето на владата. loading...
сите 159 | | | веќе видена

Вардар покрај на искуство, од секогаш се потпирал и на младост, на фудбалери кои што треба да бидат иднината на клубот, да му носат успеси во времињата кои доаѓаа на „црвнео-црниот“ тим. Токму од тука речиси секојдневно можеме да видиме и неколку играчи од младинската школа да бидат вклучени во работата на Вардар. На подготовките во Анталија, „црвено-црните“ имаат во своите редови и четворица играчи од младинскиот погон, од кои што на тројца им се први подготовки воопшто од ваков карактер во нивните кариери. Станува збор за Есмин Личина кој што беше на подготовки со екипата и минатата зима како и изминатото лето, меѓутоа за Виктор Димков, Филип Стојчевски и Бојан Колевски ова се „дебитантски“ подготовки со сениорска екипа. Димков е дел од фудбалската школа на Вардар. Тој настапуваше за помладите категории на екипата, а оваа сезона е дел од младинската екипа на „црвено-црните“. Играше во Лигата на шампионите против Салцбург, и сега има можност да биде дел од сениорската екипа. „Чувството е прекрасно. Тоа е ...
сите 8 | | | веќе видена

Оваа недела женскиот и машкиот ракометен тим на Вардар се враќаат на натпреварите во големата сала на Спортскиот центар „Јане Сандански”. Денеска (02.02.2017) со почеток од 17:45 часот, машкиот тим на Вардар се среќава со Нексе. Цената на билетот е 50 денари. Додека пак, во сабота (04.02.2017) од 17:30 часот, женскиот тим на Вардар игра против тимот на Мец. Сите оние кои имаат купено сезонски билети за РК Вардар, или пак Вардар ПАС можат да присуствуваат на натпреварот само со приложување на сезонската картичка. Карти може да купите на билетарата при СЦ “Јане Сандански”, секој работен ден од 10:00-18:00 часот. За повеќе информации посетете ја нашата веб страна scjanesandanski.mk, фан-страната како Спортски центар Јане Сандански, и на инстаграм како scjanesandanski. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram . loading...
сите 77 | | | веќе видена

Уставниот суд на денешната седница го укина членот 98, став 5, алинеја 6 од Законот за административни службеници, кој се однесува на престанокот на работниот однос на административниот службеник по сила на закон ако наврши 62, 63, 64 или 65 години старост (за жени), односно 64, 65, 66 или 67 години старост (за мажи). Укинувањето на оваа законска одредба според Уставен е, меѓу другото, поради тоа што не пропишува еднаква правна положба на граѓаните. „Предвидувањето со оспорената одредба на административните службеници да им престане работниот однос на различна возраст во зависност од полот значи нееднаков однос кон граѓаните по основ на пол секогаш кога условите за престанок на работниот однос по сила на закон и утврдени со посебен закон се различни за мажите и жените, како што е овој случај“, велат од Уставниот суд. Подносители на иницијативата до Уставниот суд се Стамен Филипов и Народниот правобранител на РМ, кои сметаат дека е противуставно на административните службеници да им престанува работниот ...
сите 9 | | | веќе видена

Погледнете ја оваа слика, а она што прво ќе го видите на неа, ќе ви открие дали сте по малку злобни, дали и колку сте пресметливи како личност или можеби сте толку добра личност што не знаете да кажете “не”. Погледнете ја сликата а на следната страна се наоѓаат објаснувањата. Што забележувате прво? Брод Доколку прво забележавте брод, тогаш знајте дека сте по малку “злобни”. Тоа не значи дека сте притаен убиец без совест, туку дека вашиот ум има најголем капацитет за разбирање на злото во светот. Би можело да се заклучи дека сте лукави, пресметливи и дека на прво место ви се сопствените интереси. Понекогаш знаете да реагирате избувливо поради ситници. Сепак, мора да ви се признае дека токму поради сето тоа сте предодредени за успех, бидејќи живееме во свет каде што тоа е така. Човек Тоа покажува дека сте комбинација на добро и зло, и тоа во сооднос 80:20. Тоа значи дека во вас има многу повеќе добрина. Претежно сте мили, грижливи и топли, но понекогаш во вашиот ум преовладува она мало зло, па знаете да бидете ...
сите 7 | | | веќе видена

Ракометната академија Вардар овозможува многу натпревари во текот на годината за младите ракометари. Децата на возраст од 2000 година и помали во текот на целата година имаат можност да играат натпревари во Вардар Јуниор лигата, а за време на паузата, односно зимскиот распуст се натпреваруваат на зимскиот турнир „Еден живот, една љубов”. Овие натпревари за девојчињата од Вардар Виница се и можност да видат до каде се во однос на противниците, но кога денот завршува со триумф – и шанса да прослават и да се почестат во шопинг. Стефанија, Тамара и Јована се дел од тимот на Вардар Виница во генерацијата 2000/01, кој на зимскиот турнир се пласираше на 4. место од вкупно 8 екипи, а во Вардар Јуниор лигата по шестото коло се на второ место. Со девојчињата разговаравме еден ден пред натпреварот за третото место. Играа со Карпош Вардар од Куманово и изгубија со 11:14. За Јована Митровска од секогаш постоела љубов кон спортовите, но вели дека ракометот најмногу ѝ се допаднал. „Ракомет тренирам три години, и од ...
сите 11 | | | веќе видена

Музичката култура многу тешко се гради, но лесно се руши. Заради тоа хотел Руссиа ја негува пасијата за џез, со големо задоволство приредувајќи џез-вечери за својата клиентела, надополнувајќи ги со прекрасна панорама, атмосфера и врвно вино. Овој викенд во Скај Бар ќе започне порано! Стартувајте ја забавата во четврток со Сенатор Бенд. А ако сакате да танцувате и лудо да си поминете, затоа не треба да се грижите. Тоа ќе Ви го овозможат DJ Bobi Sax и Боки Конга од Латинс Бенд во сабота. Сместен на кровот на хотел Руссиа, Скај Бар е со еден од најубавите погледи во Скопје. Ве очекува ексклузивно уреден простор, амбиент кој не Ви дозволува да си заминете и интересна музичка програма. Препуштете ѝ се на магијата во Скај Бар. loading...
сите 4 | | | веќе видена

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија во 2017 година, неработни денови се: За сите граѓани на РМ: • 01 јануари (недела), Нова Година, односно 02 јануари (понеделник) е неработен ден • 07 јануари (сабота), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар • 17 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар • 01 мај (понеделник), Ден на трудот, • 24 мај (среда) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители • 25 јуни (недела), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни (понеделник) е неработен ден • 02 август (среда), Ден на Републиката • 8 септември (петок), Ден на независноста • 11 октомври (среда), Ден на народното востание, • 23 октомври (понеделник), Ден на Македонската Револуционерна Борба, • 8 декември (петок), “Св. Климент Охридски” За граѓаните од православна вероисповед • 06 јануари (петок), Бадник, ден пред Божик • 19 јануари (четврток), Богојавление (Водици) • 14 април (петок), Велики Петок, петок пред ...
сите 7 | | | веќе видена

Спортската продавница на данскиот бренд Hummel се наоѓа во западниот дел од Спортскиот центар “Јане Сандански”. Освен што можете да ја погледнете колекцијата на Hummel, можете и да ги купите дресовите од омилените ракометари и ракометарки на Вардар и различните клубски сувенири. Од денеска (01.02.2017) започнува последното зимско намалување до 50% на целата Humml колекција од есен/зима 2016/17. За повеќе информации јавете се во продавницата на 02 2401 984, посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk, или следете нè на Facebook и Instagram. loading...
сите 3 | | | веќе видена

Нешто што во времето на Југославија го тврдел и истржувал специјалниот институт во СФРЈ од Белград, денеска и јавно можи да се прочита на документите на ЦИА. Според документот на ЦИА, кој е веќе достапен во јавноста и кој потекнува уште од октомври 1950 година, се спомнува дека има наоѓалишта на т.н. дијатомска глина, а во која има присуство на ураниум. Според извештајот, претпоставките биле дека таму се наоѓаат и најголеми резерви на ураниум во рамките на тогашната СФР Југославија. Воедно, се известува и дека тогашните југословенски власти планираат да изградат железница која ќе ја пренесува рудата до Прилеп. Според документот на ЦИА, токму во Прилеп била планирана фабрика за преработка на овој значаен сребрено-бел метал. Сепак, денес таква фабрика и таков рудник не постојат. Но, според сознанијата, на теренот кај мариовските села Манастир и Бешиште има ископи на т.н. дијатомска земја, за која се зборува во документот на ЦИА. Поради големите лежишта и наоѓалишта на дијатомејска земја, порцеланска глина – ...
сите 2 | | | веќе видена

За сите оние кои се обидуваат да ја подобрат својата сила, издржливост, еластичност и брзина, Спа Центар Anne Semonin во хотел Руссиа ја препорачува с портската масажа. Н аменета за луѓе кои се вклучени во потешки физички активности. Моќна масажна техника, наменета за опуштање на телото по некоја физичка активност и подобрување на протокот во оштетениот дел на мускулот, со што значително побрзо доаѓа до регенерација и лекување. Се подобрува еластичноста и осетливоста на ткивата. Наменета е за спортисти, рекреативци и сите кои имаат одредени повреди како резултат на неправилно движење. За сите кои редовно се изложени на различни физички активности им се препорачува спортска масажа како превенција, да не дојде до одредена повреда и секако за опуштање на телото. За подетални информации контактирајте н è на 02 2 400 016. loading...
сите 4 | | | веќе видена

Вчера на терените на ТеннисПарк при СЦ “ Јане Сандански ” се одиграа финалните мечеви од Зимското Отворено Првенство на Македонија за Јуниори и Јуниорки до 16 години. Во машка категорија, Ѓорѓи Јанкуловски триумфираше над Лука Андонов со резултат од 2-0 во сетови, додека пак во женска конкуренција Јана Стојанова која со своите 11 години, успешно им парираше на далеку повозрасните конкурентки успевајќи да стигне дури до финалето, каде по голема борба, во три сета загуби од Јана Огњановска. loading...
сите 56 | | | веќе видена

Струмичанката Фимка Гогова-Михајлова, првата комшика на Вангелија Пандева Димитрова Гуштерова, баба Ванѓа, тврди дека веќе 20 години секоја вечер ја сонува баба Ванѓа и дека се што ќе ѝ каже во сонот, се остварува. Фимка Гогова-Михајлова е родена на 23 февруари 1942 година во Струмица, само два месеци пред славната пророчица Баба Ванѓа да го напушти градот и да замине за Бугарија. Пријателството меѓу сосетките започнало во 60-тите години на минатиот век и продолжува сѐ до смртта на Ванѓа во 1996 г., беше речено на промоцијата на „Сведоштвата за Ванѓа“ во Центарот за култура во Струмица. –„Јас сум родена двор до двор до куќата на тетка Ванѓа. Двете со мајка ми беа една генерација, врснички. Како дете многу сум слушала за неа од мајка ми. За прв пат ја видов во 1962 година. Во 1970 година дојдов во Петрич, кога почина мажот ѝ Димитар. Бевме многу блиски, взаемно си ги раскажувавме соништата, си ги изговаравме мислите на глас. Последен пат се видовме во мај 1996 година, пред да почине. Дојдов на Рупите со ...
сите 8 | | | веќе видена

next