Турлитава

Ивана Димитријевиќ, сосетка на 46-годишната загината Мирјана Петровиќ, прва скокнала да помогне на настраданата жена и нејзиниот 16-годишен син Дарко кои ги удри струја, но и за двајцата било предоцна да се спасат. Мајката и синот настрадале во вторникот во дворот на семејната куќа во селото Глоговица, кога ветрот ги откинал струјните кабли од бандерата. -„Беше тоа нешто по 18 часот кога слушнавме врисок, но помисливме дека некоја мачка била нападната од куче. Одеднаш го слушнавме плачот на Мирјана: „Леле сине, леле сине…“ Мојот брат прв истрча и виде дека и двајцата лежат мртви еден покрај друг.“- изјави сосетката. Соседите не смееле да ги допрат мртвите тела дури не дошла полицијата. За своите соседи имаат само добри зборорви. Велат дека станувало збор за сиромашно, но лесно семејство. Дарко сакал само да го помести кабелот, но жицата му останала во рацете и кога настрадал. Ти немале како да ја платат сметката за струја, па самите се приклучиле на бандерата, но изгледа дека тоа не било направено како што ...
сите 3 | | | веќе видена

Четвртото коло од пролетниот дел од Вардар Јуниор Лигата се игра викендов во Кочани. Во недела (23.04.2017) на теренот во Подлог ќе бидат одиграни следните натпревари: ГЕНЕРАЦИЈА 2004 ГОДИНА Мал Ајакс Вардар Штип – Фудбал Старс Кочани 10 ч. Плачковица Радовиш – Слога 1932 Вардар Виница 11 ч. Мал Ајакс Вардар – Рудар Јуниор Пробиштип 12 ч. ГЕНЕРАЦИЈА 2005 ГОДИНА Мал Ајакс Вардар Штип – Слога 1932 Вардар Виница 10 ч. Мал Ајакс Вардар Штип – Плачковица Радовиш 11 ч. Плачковица Радовиш – Слога 1932 Вардар Виница 12 ч. loading...
сите 79 | | | веќе видена

Win Music Freedom со задоволство ви го најавува концертот за светски познатиот електронски бенд GUS GUS, закажан за утре, 22 април во петтата хала на „Скопски Саем“. Ви издвојуваме три причини зошто да бидете дел од утрешното шоу: 1. GUS GUS постојат повеќе од 20 години и се уште се водечки електронски бенд кој е жанровски шаренолик, а нивните експериментални звуци секогаш нови и свежи. Нивниот уникатен прогресивен стил измешан со мрачни текстови ги прави неодоливо добри. 2. Во желбата оваа ноќ да ја направиме уште по впечатлива, атмосферата ќе ја загреат миленикот на скопската публика DJ Зоки Бејбе и авангардниот електронски бенд „Кантон 6“ со настап во живо. 3. По настапот на GUS GUS ќе се забавуваме со live извездбата на Mathew Jonson со кого и ќе го дочекаме утрото. Овој голем настан е само уште една најава на уникатната музичка приказна за паметење на Win Music Freedom. loading...
сите 3 | | | веќе видена

Тешко е да се најде идеален подарок. Можете себе си да си заштедите време и стрес при избор на нешто соодветно. Спа Центарот Anne Semonin и Салонот за убавина Корани ИС во Hotel Russia & spa Ви нудат можност да купите подарок ваучер. Подарете убавина и релаксација – ваучери за подарок за спа и услуги од козметички салон. Ваучерот е одличен подарок за родителите, саканите, деловни партенри и соработници, личност која има сѐ – најдобар подарок може да биде оној кој искуствено е единствен. Подарете 2 во 1! Внимателно избран подарок го прави среќен и оној што подарува и тој кому е наменет. А за Вас подготвивме голема промоција – месечна карта за неограничено користење на спа услуги во Anne Semonin во Hotel Russia & spa по промотивна цена. Избегајте од секојдневните грижи и подарете си моменти на спокој и релаксација. За подетални информации Ве очекуваме на 02 2 400 016 или следете нѐ на Facebook и Instagram. loading...
сите 8 | | | веќе видена

И оваа недела вечер е резервирана за „Фчерашни новости“. Во новата епизода екипата открива: * Шокантно: Новости во Пробиштип * Каков јубилеј слави Градот на јаболкото? * Фчерашни на гости кај Пржинскиот берберин Екипата неделава одбележува и една година во македонскиот етер. Првата епизода на „Фчерашни новости“ се емитуваше пред точно една година, доволно долго публиката да ги запознае и да ги засака сите „фчерашни“ ликови од тимот на Бранко Огњановски. Во тек е втората сезона на најгледаната сатирично-хумористична емисија, а оваа недела ја гледаме епизодата 22. Дознајте последни оваа недела, 19:10 часот на Телма. loading...
сите 2 | | | веќе видена

Како што созреваме, нашите вкусови и ставови еволуираат. Талентираната Астхик Ракимова визуелно прикажа некои од промените кои настапуваат во љубовните односи по 30-тата година од животот. Интересните илустрации доловуваат како влијаат врз љубовта изградената самодоверба и независностa кои ги стекнуваме со годините. loading...
сите 2 | | | веќе видена

Празничните денови Даниел ги мина со мајка си Ружица, сопругата Христина и синот Давид. Тој им честиташе Велигден од Струга на сите негови пријатели и фанови. Семејството, како и секогаш, за него е на прво место. Сега тој објави прекрасна фотографија како лежи на кревет со сопругата и синот. Гушнати и насмеани тазе родителите очигледно уживаат во новата улога. loading...
сите 8 | | | веќе видена

Во последниве неколку дена руските воздухопловни сили извршиле неколку напади на позииците на Ал Каеда во сириската провинција Хама. Во тие напади се пресечени подземните канали за комуникација и снабдување на првите линии терористи, така што секој обид на комуникација во позадина е рамен на самоубиство, бидејќи руската авијација го контролира целиот регион. Kако што пренесуваат арапските и руските медиуми, во редовите на терористите владее недоверба во наредбите поради големите загуби кои им ги нанеле руските пилоти. loading...
сите 24 | | | веќе видена

Денес е петок, 21 април 2017 година, 111-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:40, а ќе зајде во 19:24 часот. Денот ќе трае 13 часа и 44 минути. Во утринските часови во крајните северозападни како и во североисточните и централните предели имаме умерено облачно време, додека пак во западните, југозападните и крајните југоисточни предели претежно сончево и студено време. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија невообичаено студено утро за овој период од годината со утрински температури кои што ќе се движат во интервал од -5 до 4 степени, температури кои се за 3 до 8 степени под просекот за овој период од годината. Во текот на денот ќе биде умерено облачно со повремени сонечви периоди, ветровито и студено време. Попладне во крајните југозападни и северозападни предели со услови за слаби врнежи од дожд и снег. Кон крајот на денот намалување на облачноста. Ќе дува доумерен засилен североисточен и северозападен ветер кој ќе достигне брзина и до 50 км/ч. Максималните дневни температури ќе достигнат до 2 односно до 13 ...
сите 304 | | | веќе видена

Еден полицаец е убиен во оружена престрелка на Шанзелизе во Париз, јавуваат светските агенции. За жал, светските медиуми излегоа со вест дека починал и вториот ранет полицаец, додека еден сеуште се бори за живот. Лицето што пукало во полицаецот е исто така убиено, јави CNN. Познатата улица кај Шанзелизе е затворена и врие од полициско обезбедување. Пукањето се случило на централниот булевар на Шанзелизе, кој сега е затворен за движење во сите насоки. Напаѓачите почнале да пукаат од своето возило кон полицијата. Француската полиција соопшти дека инцидентот е најверојатно терористички акт и оти најпознатата авенија во светот е затворена за сообраќај. Засега е познато дека има најмалку двајца напаѓачи, но не се исклучува и можноста за повеќе. loading...
сите 133 | | | веќе видена

Хорор го потресе регионот, монструм од Владичин Хан цел час силувал и измачувал девојка. Се работи за 21-годишниот Марко С. кој е осомничен дека ја силувал својата малолетна сосетка, Д.М. Тој се сомничи дека на почетокот на годинава ја силувал сосетката, која има само 15 години, откако ја одвлекол насила во шупа. Тој цел час се изживувал со неа. loading...
сите 20 | | | веќе видена

Амбасадорот на Република Македонија, Н.Е. Абдулкадар Мемеди, со највисоки државни почести, ја предводеше групата од 22 Амбасадори, кои учествуваа на аудиенција кај Кралот на Саудиска Арабија, Неговото Величество Салман бин Абдулазиз Ал Сауд. На средбата одржана во Палатата Кралскиот Диван во главниот град Ријад, Мемеди ги презентираше акредитивните писма во Саудиска Арабија, а од страна на Суверенот беше изразена значителна подготвеност за развивање на односите помеѓу Саудиска Арабија и Република Македонија. Интересот за соработка ги опфати сите значајни сфери за обете зејми, вклучувајќи ја и политичката соработка, како и можностите за зголемена и унапредена економската соработка и взаемна заложба во борбата против радикализмот и тероризмот. На церемонијата присуствуваа високи членови од кралското семејство Принцеви, Министри и владини функционери како и Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Н.Е. г-н Адел Ал Џубејр. loading...
сите 13 | | | веќе видена

Социјално-економскиот совет на Србија ја прифати иницијативата на Сојузот на самостојни синдикати на Србија и на УГС „Независност“ да се укинат пеналите за предвремено одење во пензија, пред полни 65 години. Овој предлог се однесува и на оние граѓани на кои Законот им овозможува бенефициран работен стаж, кои во пензија одат на 61 година. Досега важеше правилото дека пензискиот чек може да биде помал дури за една петтина доеколку се оди во пензија пред полни 65 години. Правило е за предвремена пензија чекот да се намали за 0,34 отсто за секој месец, а најмногу за 20,4 отсто. loading...
сите 7 | | | веќе видена

Доколку сакате да организирате работен осстанок, конференција, семинар… Хотел Руссиа е вистинското место за Вас. Благодарение на брзата и професионала услуга, конференциската сала во хотел Руссиа стана прв избор за бројни корпоративни клиенти. Салата нуди високи услужни стандарди. Климатизирана е и комплетно опремена, со капацитет до 100 места. Нуди различни можности за Вашите деловни состаноци, свечени приеми, обуки, научни собири или промоции. Оддалечена е од барови, ресторани и останати содржини така што овозможува потребен мир и идеални услови за работи. Опремена е со најсовремена опрема за презентации – LCD проектор, видео платно, флип чарт, Wi-Fi.. Фоајето пред салата може да се користи за кафе пауза, работен коктел ручек или како изложбен простор. Професионалниот тим на хотел Руссиа е Ваш најверен пријател при организирање настани и секогаш е на услуга на гостите за настанот да го направи незаборавен. Резервирајте ја конференциската сала во хотел Руссиа на 2 2400 030 или 072 246 085 и бидете дел од ...
сите 4 | | | веќе видена

Четири екипи во машка категорија се подготвуваат за финалните натпревари во генерацијата 2000/01. Филип Вардар, Гостивар Вардар, Општина Кисела Вода Вардар и Урдаревски Вардар викендов ќе си ги одмерат силите за последен пат во оваа сезона од Вардар Јуниор лигата, со една и единствена цел – да се освои шампионската титула во нивната конкуренција. За адреналинот, возбудата, исчекувањето и нетрпението што побрзо да се одиграат финалните натпревари, разговараме со Филип Велковски и Филип Дабески од Општина Кисела Вода Вардар. Двајцата играат на позицијата среден бек, но по потреба кога се менува стратегијата се поместуваат на други позиции на теренот, коишто треба да им донесат повеќе голови и посакуваната победа. Велат дека во исчекување на полуфиналето нема промени во тренингот, но повеќе се подготвуваат психички да го издржат притисокот, а со тренерот Симон Трајковски подготвуваат стратегии како да ја зајакнат одбраната и подобрат нападот. Капитенот на екипата Филип Велковски вели дека физички е подготвен, а ...
сите 107 | | | веќе видена

За поголема безбедност во сообраќајот компанијата ОКТА со поддршка на МВР ја создаде кампањата „Јас внимавам“. Како дел од кампањата, МВР ќе прави контроли дали возачите ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, односно дали консумирале алкохол, дали користат појас, возат според пропишаната брзина на патот, додека OKTA ќе ги наградува најсовесните возачи со вредносни ваучери. 1504 лица биле повредени, а 104 лица настрадале во 2015 и 2016 година во Република Македонија, како резултат на несоодветна и брзина поголема од дозволената. Додека пак, управувањето под дејство на алкохол била причина за 457 незгоди во текот на двете години, во кои 15 лица го загубиле животот. Сообраќајните незгоди со сериозни последици станаа црно секојдневие, а движењето по градските улици несигурно и небезбедно. Каде брзаме и дали внимаваме на сообраќајните правила и прописи? Дали навистина сакаме сообраќајните незгоди и жртвите во нив да станат минато, а нашите деца безбедно и сигурно да одат на училиште и да се враќаат дома? ...
сите 10 | | | веќе видена

Многу луѓето не ги знаат овие информации , а можат, буквално да ви го спасат животот. Се однесуваат на предмети кои секојдневно ги користите, и состојбата во која може да се најдете, а да при тоа не знаете, како може да ви помогнат функциите на вашата банкова картичка, мобилен телефон, автомобил … 1. АКО НЕКОГАШ КРАДЕЦ ИЛИ НЕКОЈ ДРУГ ВЕ ПРИСЛИ ДА ПОДИГНЕТЕ ПАРИ НА БАНКОМАТ Внесете го вашиот пин обратно, така ако вашиот пин е 1234, вие внесете 4321. Банкоматот ќе ви ги даде парите, но тоа автоматски ќе препознае како повик за помош и ќе ја алармира полицијата, а тоа крадецот нема да го знае. Таа опција постои на сите банкомати, но многу луѓе тоа не го знаат. Споделете ја таа информација со пријателите, би требало д аја знаат. 2. Како вашиот мобилен телефон може да ви помогне во вонредни состојби Можеби звучи неверојатно, вашиот мобилен телефон може да ви го спаси животот, или барем нервите, во некои ситуации, еве и како: -КАКО БИЛО КАДЕ ВО СВЕТОТ ПОВИКАЈТЕ ИТНА ПОМОШ, ПОЛИЦИЈА … Единствен број за вонредни ...
сите 10 | | | веќе видена

ТК „Теннис Парк” со огромно задоволство ви го најавува меѓународниот ИТФ турнир кој ќе се одржи од 25-30 април на терените при тенискиот клуб. Квалификациите за турнирот започнуваат овој викенд, каде младите тенисери во машка и женска категорија ќе се борат за место во главниот дел од турнирот. Турнирот е за тенисери и тенисерки до 18 години. Ги покануваме сите љубители на тенисот да дојдат и да ги проследат натпреварите од кафе-бар „Теннис Парк” кој е лоциран веднаш до тениските терени. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram . loading...
сите 73 | | | веќе видена

Семејството Вардар Јуниор Лигата од година во година станува се поголемо и има се повеќе членови. Од оваа зима во оваа Лига зема учество и генерацијата 2008 година која што ги почна натпреварите. Воедно, тоа е најмалата генерација која што зема учество во Вардар Јуниор Лигата. Исто така од оваа сезона во Лигата земаа учество два нови клуба Плачковица и Фудбал Старс. „Од зимава учество земаа и деца родени 2008 година кои што се засега најмала генерација. Од година во година Вардар Јуниор Лигата се шири, и можеме да искажеме задоволство од тој факт. Исто така се проширивме и со два нови клуба од оваа сезона. Станува збор за Плачковица од Радовиш како и Фудбал Старс од Кочани, предводени од поранешниот голман на неколку македонски клубови Александар Алчинов“, вели координаторот на Вардар Јуниор Лигата, Павел Неделковски. Вардар Јуниор Лигата е предвидено да финишира со летен камп кој што ќе биде последниот „филтер“ за талентираните фудбалери да бидат дел од Вардар во иднина. „Се надеваме дека до крајот на оваа ...
сите 151 | | | веќе видена

next