Турлитава

Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија и Почесниот руски конзулат најавуваат традиционално одбележување на Денот на победата над фашизмот – 9 Мај, со концерт во Битола на 7-ми мај, „Еден ден на Победата“. Освен во Битола, различни настани ќе се одржат и во Скопје и Прилеп со кои ќе се прослави овој голем историски ден. 9 Мај е денот кога во многу земји во светот, а особено во Русија, се слави Денот на победата над фашизмот. Втората светска војна однесе над 50 милиони човечки жртви, а преку половина од жртвите во Европа ги поднесе Советскиот Сојуз. Станува збор за 27 милиони луѓе, а голем дел од нив не биле вооружени борци, туку цивили. Во Русија овој празник е многу значаен, но тоа не значи дека се прославува само во Руската Федерација. Русите го прославуваат заедно со другите земји кои биле во состав на антихитлеровата коалиција. Споменот за Победата не познава граници и не ги дели луѓето според национална припадност. Во неколкудневното одбележување на 9 Мај покрај Амбасадата на Русија и ...
сите 46 | | | веќе видена

Турција може „во секој момент“ да изврши напад врз цели на Курдската работничка партија (ПКК) и сириските курдски Сили за заштита на народот во Сирија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Тој ја осуди одлуката за патролирање на силите на меѓународната коалиција, предводена од САД, долж сириско-турската граница. – Како што кажав и вчера – можеме да извршиме таму напад уште во текот на ноќта без предупредување. Ние не ги објавуваме плановите предвремено, давајќи им детали на терористичките организации. Тие знаат дека турската армија може да отиде таму во секој момент. Тие живеат во страв, а не ние, истакна Ердоган.
сите 112 | | | веќе видена

Тој му бил шеф на Аркан, негов ментор и човек од кој сите се плашеле. Неговото име е Стане Доланц и како што пишуваат српските медиуми, и Тито се плашел од него. Роден е 1925. во Словенија, а по факултетот почнал кариера во Загреб. Бил комунистички политичар и најблизок соработник на лидерот на СФРЈ. Тој бил главен и на полицијата и јасно е зошто многумина му се плашеле. Го нарекувале втор човек во Југославија, а многу докази говорат дека бил близок со Аркан и му бил ментор. Со него Аркан бил заштитен од прогон. Ражнатовиќ прв пат продрел во јавноста во 1983. година кога ранил двајца полицајци, но на суд бил прогласен за невин бидејќи тоа било во самоодбрана. Од Доланц се плашел не само Тито, туку и половина свет.
сите 46 | | | веќе видена

Знам дека мое право е да се облекувам како сакам, но во нашата култура тоа не можат да го прифатат. Отсега ќе се обидувам да бидам помалку секси отколку што сум и на фотографиите што ги ставам на Фејсбук, рече таа. Дени Кван, актерка од Камбоџа, доби забрана да снима нови филмови во следните 12 месеци оти тамошното министерство за култура смета дека таа „е премногу секси“. Кван (24) досега глумеше во повеќе филмови, но неодамна властите ѝ ја паузираа кариерата затоа што „го прекршила кодот на однесување“. Во своја одбрана, таа изјави дека сцените во кои глумела не биле ни малку еротски за разлика од сцени што ги снимиле други актерки. – Знам дека мое право е да се облекувам како сакам, но во нашата култура тоа не можат да го прифатат. Отсега ќе се обидувам да бидам помалку секси отколку што сум и на фотографиите што ги ставам на Фејсбук“, рече таа.
сите 4 | | | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале зошто лабавото има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст ќе ви биде јасно која е нејзината функција. Таа малата горна дупка која претставува мистерија за речиси сите, има две намени, но и свое име. Имено, се вика порцелатор и вистинската функција и е да и овозможи на водата да брзо протекува. Да ја нема неа, водата ќе се наоѓа во лабавото и многу поспоро би влегувала затоа што воздухот од горната дупка овозможува многу побрз проток на течноста. Ништо помалку важна, втора функција е да, доколку се случи да долната дупка е запушена, водата да минува низ годната затоа што таа е поврзана со главната одводна цевка. Така да, доколку дојде до некакво запушување, водата ќе почне да се враќа низ малиот отвор во лабавото.
сите 6 | | | веќе видена

Многу домаќинки се прашуваат за што служи оваа вратичка, а позади одговорот се крие генијален изум! Дали некогаш сте се запрашале за што служи вратичката на дното од машината за перење? Ние се обложуваме дека не знаете, но кога ќе дознаете, со сигурност ќе се воодушевите. Во овие вратички, кои се крајно одредиште на цевките за одвод, се наоѓаат сите ситници кои сте ги изгубиле за време на перењето – копчиња, монети и слични работи. Доколку забележите дека Ви недостига копче од блузата или било каков ситен предмет, слободно отворете ја вратичката и таму ќе го пронајдете. Секако, пред да го сторите тоа прочитајте го упатството бидејќи секоја машина е различна, но кај повеќето е доволно само малку посилно да повлечете со помош на штрафцигер. Пред тоа, задолжително ставете легенче или крпа под вратичката, во случај од неа да излезе и вода.
сите 3 | | | веќе видена

Познатата водителка денес првпат се појави повторно на малите екрани со цел да ја објасни немилата случка. По скандалот кој се случи пред неколку недели во утринската програма на телевизија „Канал 5“, кога водителката Јелена Спенџарска непрофесионално разговараше со еден од гледачите кој се јави во живо да ја раскаже својата несреќна судбина, сепак доби среќен крај. Познатата водителка денес првпат се појави повторно на малите екрани со цел да ја објасни немилата случка, но воедно и да му се извини на гледачот, кој патем го пронашла и лично му се извинила за својот непрофесионален однос. Покрај тоа, Јелена и телевизијата „Канал 5“ ветија дека лично ќе му помогнат на несреќниот човек. Погледнете го видеото:
сите 6 | | | веќе видена

Ново видео од Скопје и Матка направено со дрон изминатите деновиве беше објавено на youtube. Автор на видеото е Горан Олсон кој патува низ светот и на социјалните мрежи преку видео го споделува своето искуство. Неговата сопруга, Даниела Олсон е блогер кој патува – добитник на неколку награди. На инстаграм го објави видеото и напиша дека е направено во убавиот град Скопје во Македонија:
| | веќе видена

Чувството на науденост на сите ни е познато. Честопати сметаме дека за тоа е виновно прејадувањето или некоја одредена храна, но има моменти кога ја избегнуваме таа храна и пак се чувствуваме така. Зошто? Пиете преку сламка – Што пиете и на кој начин пиете, влијае врз тоа дали ќе се чувствувате наудено. Кога пиеме преку сламка, преку голтањето внесуваме додаден воздух, кој влегува директно во нашиот стомак, па поради тоа мора да ги избегнуваме сламките што е можно почесто. Пиете газирани сокови Преку сите газирани пијалоци како што е пивото или соковите, ги внесувате во стомакот токму тие меурчиња кои ги гледате во течноста. Важно е да внимавате и на диеталните сокови, кои содржат вештачки засладувачи кои телото потешко ги разградува. Синдром на иритабилно црево Ова е хронична состојба на дигестивниот тракт, попратена со болки во стомакот, дијареа или потешкотија при извршување нужда. Повеќето заболени, особено жените, чувствуваат силна надуеност. Користење лекови Постојат лекови кои предизвикуваат ...
сите 3 | | | веќе видена

Вчерашните случувања беа причина до редакцијата на Скопје Инфо да се обрати З.И. албанец од Скопје кој сака својата животна приказна да ја сподели со македонската јавност. Открива дека лошата политика на албанските партии била главна причина да замине засекогаш од Македонија, пишува Скопје Инфо Имам 25 години и по професија сум дипломиран економист. Одлично зборувам македонски и можам гордо да кажам дека завршив финансиски менаџмент на државниот факултет во Скопје, а не во Мала Речица. Јас сум интелектуалец кој што сака да работи и да има кариера во оваа земја исто како сите други Македонци, вели на почетокот на разговорот. Не ми е важно дали ќе работам во банка каде што ќе се говори албански или македонски, мене ми е најважно да земам редовна плата затоа што многу години сум се посветил на образованието. Имам инвестирано многу пари во моето образование и верувајте воопшто не ми е важно дали ќе работам во Чаир или во Центар. „Имам многу другари и пријатели Македонци или подобро кажано имав. Сега веќе не. ...
сите 79 | | | веќе видена

Спа Центар Anne Semonin во Hotel Russia & spa Ви нуди неверојатен попуст од 50% за изнајмување на спа центарот за 2 часа по промотивна цена од 12.000 денари !!! Одличен простор за тим билдинг, роденденски, момински забави или едноставно друштвено релаксирање. Воедно, Ви нудиме можност за годишна карта за користење на спа услугите со супер попут од 50%. А за неограничено користење на спа услуги во текот на целиот ден, тимот на Спа Центар Anne Semonin во Hotel Russia & spa подготви примамлива понуда од 1.500 денари. За подетални информации и закажување контактирајте нѐ на 02 2 400 016 или следете нѐ на Facebook и Instagram .
| | веќе видена

Автопералната Sonax е единствената во градот која има 8 боксови и возилата се перат истовремено. Пералната работи со најквалитетни средства за автокозметика и е вистинското место за одржување на хигиената на вашето возило. Освен класичните перења, нудиме и хемиско чистење на вашето возило. Со хемиското чистење комплетно се чисти возилото од внатре и надвор, и чини 3000 денари. Со ВИП хемиското чистење кое нуди надворешно и внатрешно перење, и дополнително се вадат седиштата од возилото, чини 6000 денари. Со секое перење добивате 20% попуст на сметката во кафе-баровите „Бајка” и „Теннис Парк” додека го чекате вашето возило. Исто така, со пет перења добивате шесто перење гратис. Со десет перења, единаесетото е гратис ВИП перење. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk, или следете нè на Facebook и Instagram.
| | веќе видена

Во текот на изминатата ноќ на Универзитетската клиника по хируршки болести „Свети Наум Охридски“ на преглед се јавија 48 лица кај кои беа направени сите лабораториски радиолошки иследувања. Од нив хоспитализирани беа шест лица. Доминираа повреди на главата, на вратот, а во подоцнежните часови имаше повреди од шок бомби-со посекотини, изјави денеска директорката на оваа Јавна здравствена установа Јасминка Чабуковска. Таа рече дека сите пациенти се во стабилна општа состојба. Од нив, нагласи таа, четворица изутрината се пуштени на домашно лекување. – Остануваат двајца од кои едниот кој има повреда на ахилова тетива најверојатно ќе биде задржан уште некое време, потенцира Чабуковска. Таа рече дека најголемиот број од повредените биле цивили, како и четворица од безбедносните сили кои по укажаната помош биле пуштени на домашно лекување. Додаде дека кај нив пратеници не побарале лекарска помош. Одговарајќи на новинарско прашање рече дека во текот на вчерашната вечер кај нив работеле четири ургентни амбуланти за ...
сите 40 | | | веќе видена

„Фчерашни новости“ екслузивно од терен: Во тек е панихидата за палмите! Во недела следи уште една епизода од најгледаната забавно-сатирична емисија на македонските телевизии. Во неа: Eкспертска анализа за тоа дали опаѓа индексот на сиромаштија во Македонија? Неверојатно: Зголемена депресија кај македонските земјоделци! Во недела, 30 април, во 19:10 часот, ве чекаме на „Телма“ телевизија. Следи епизода 23 на „Фчерашни новости“!
сите 14 | | | веќе видена

Двата златни пехари од втората сезона од Вардар Јуниор лигата во генерацијата 2000/2001 година заминаа за Прилеп. Момчињата и девојките од Филип Вардар на Ф4 турнирот од Јуниор лигата успешно се изборија за шампионските титули. Среќата и радоста немаа крај кога за финалната фотографија застанаа заедно пред двата пехари, а со нив и нивните тренери кои изминатата сезона ги бодреа и учеа како да стигнат до првите места. Горд на успехот и на напредокот на младите ракометари и во женска и во машка категорија е и тренерот Александар Таневски, со кого поразговаравме за идните планови на Филип Вардар во Вардар јуниор лигата. Момчињата во финалето беа подобри од врсниците од Гостивар Вардар, а девојките ги победија Карпош Вардар. Децата од Филип Вардар беа дел од вардаровата лига и во првата сезона, и тогаш се закитија со медали во повеќе старосни категории, а момчињата од генерацијата 2000/01 беа на второ место. Првото место за момчињата и не беше големо изненадување, бидејќи оваа екипа беше најдобра меѓу врсниците ...
сите 18 | | | веќе видена

Пинцета користиме секој пат кога сакаме да се решиме од некои несакани влакненца, но на овие делови од телото никогаш не смееме да ја користиме. Кога ќе здогледаме некое влакнона несакано место, веднаш ја зимаме пинцетата. Меѓутоа, некои влакненца воопшто не бу требало да ги чепкаме, туку само да ги скратиме за да не дојде до некоја инфекција. Младеж -Доколку низ младежот видите како расте влакненце немојте ни случајно да го чепкате. Чупањето на влакната кои се наоѓаат на или околу младежот можете да да предизвикате бројни инфекции, а ризикувате да ги повреите младежите што може да доведе до бројни здраствени компликации. Нос – Влакната во носот имаат важна улога во заштита на нашето здравје така да општа препорака е воопшто да ен ги допирате. Тие служат да ги штитат нашите дишни патишта од прашина и бактерии. Сепак, доколку вашите влакнеца ви сметаат најпаметно е да ги скратите со ножици. Само бидете внимателни да не се повредите. Брадавица – Граите се чуствутелен дел од телотот, поготово брадавиците. ...
сите 3 | | | веќе видена

Семејството на Михаил Шумахер е очајно бидејќи загуби голема битка. Во петокот тие ја загубија битката која ја водеа со години, за натписите во германскиот весник “Die aktuelle”. Весникот во 2015. година објави фотографија од сопругата на возачот на Формула 1, Корина, и напиша дека таа е среќна во новата љубов. Во тешките моменти ова многу го погоди семејството, па тие решија да го тужат весникот за нанесената душевна болка и неточните приказни. Корина бараше отштета од 50.000 евра, но во петокот судот во Хамбург одлучи да ја отфрли тужбата со образложение дека насловната страница не ги навела луѓето да мислат дека таа го оставила сопругот. Инаку, семејството на легендарниот возач од несреќата на француските Алпи во 2013. се изолираше од јавноста. Одлуката на судот, како што пишуваат германските медиуми, била тежок удар за семејството кое е очајно за неправдата.
сите 14 | | | веќе видена

Словенечкиот Парламент без ниту еден глас против ги усвои измените во Законот за пензиско и инвалидско осигурување, според кои пензионерите со полни услови за старосна пензија ќе имаат загарантирана пензија од 500 евра, пренесува Хина. Целта на законот е да се осигура дека минималната полна пензија во земјата ќе биде барем толку голема што сиромашните пензионери не ќе треба од државата да бараат заштитен додаток. Според податоците на словенечката Влада, минималната пензија од 500 евра ќе ја примаат околу 45.200 пензионери. Според податоците на пензиското осигурување, на почетокот на оваа година месечната пензија помала од 500 евра ја примале 98.200 пензионери, а сите тие во пензија заминале со полн работен стаж и потребните години живот. Законот вчера едногласно беше прифатен и покрај тоа што владиниот предлог опозициските паритии првично го оценија како популистички потег наменет за привлекување избирачи, во последната година од мандатот на сегашната влада.
сите 22 | | | веќе видена

Целото нејзино семејство и целиот свет е убеден дека Ким Кардашијан е кралица на облините. Но, сите беа малку зачудени од нејзиното најново појавување на плажа. 36-годишната ријалити ѕвезда и мајка на 2 дечиња, уживаше на плажа со уште неколку пријателки и по тој повод облече минијатурно бикини. Ништо тука нема чудно, освен нејзиниот задник со целулит, кога не е фотошопиран
сите 27 | | | веќе видена

Група поединци во Германија покренаа иницијатива со која бараат од тамошните власти да ја признаат македонската возачка дозвола, која во оваа земја се уште не важи, што претставува голем проблем за македонските иселеници. Македонците кои живеат и работат во Германија за таа цел отворија интернет-петиција, за која е потребно да се соберат 50 илјади потписи за да биде успешна. Нужноста да македонските возачи за повторно полагање на возачкиот испит е додатен финансиски како и временски трошок, но пред се, пречка во извршување на работните и секојдневните обврски соопштуваат иницијаторите на петицијата. Петицијата може да ја потпишете на следниот ЛИНК .
сите 6 | | | веќе видена

next