Турлитава

Доколку имате хронични болки и напнатост во Вашите мускули, Ви ја препорачуваме масажата длабоко ткиво со која се опфаќаат најдлабоките слоеви на мускулатура. Кај длабинската масажа на ткивото, терапевтот работи на отстранување на напнатоста во мускулите настаната како резултат на лошо држење на телото, хроничен стрес или долготрајни повреди. За време на третманот се опуштаат мускулите. Длабинската масажа ја подобрува еластичноста на тетивите и лигаментите и овозможува подобра циркулација во мускулите. Оваа недела Спа Центар Anne Semonin во Hotel Russia & spa Ви нуди одлична понуда која што вклучува: масажа длабоко ткиво + 2 часа спа услуги по промотивна цена. За подетални информации контактирајте нѐ на 02 2 400 016 или следете нѐ на Facebook и Instagram. loading...
сите 4 | | | веќе видена

ТК „Теннис Парк” ја почнува новата пролет-лето сезона и ги отвори сите терени кои за време на зимскиот период беа покриени со балон. Отсега, рекреативците со предходно закажан термин на 070 385 021, може да користат било кој од терените, и сите оние кои професионално сакаат да се занимаваат со тенис, или пак да научат да играат. Изнајмување на тениски терен од понеделник до петок од 08:00-14:00 часот е 300 денари, од 14:00-18:00 часот е 400 денари, и од 18:00-23:00 часот е 600 денари. Сабота и недела од 08:00-18:00 часот е 400 денари, а од 18:00-23:00 часот цената изнесува 600 денари. По рекреирањето ви предлагаме да се одморите во нашиот кафе-бар „Теннис Парк” кој е лоциран веднаш до терените, крај реката Вардар. ТК Теннис Парк има своја детска школа каде дечињата на било која возраст може да тренираат во група, или пак индивидуално. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk, или следете нè на Facebook и Instagram. loading...
сите 30 | | | веќе видена

Можеби дел од вас знаат што означува оваа бројка, но за тие што не знаат, добро е да си прочитаат. Сигурно малкумина од вас знаат што значи последната бројка на вашата лична карта, која се наоѓа на задната страна во долниот десен агол. Ретко се случува кај некого последната бројка да изнесува нула бидејќи кај повеќето се најчесто едноцифрени бројки, меѓутоа, има и такви каде што им стои и двоцифрен број. Оваа бројка всушност значи колку луѓе наликуваат на вас според контурите на лицето. loading...
сите 4 | | | веќе видена

Претежно облачно време со повремени врнежи од дожд нè очекува во текот на утрешниот ден. Пообилни врнежи ќе има попладне во источните делови, каде локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи. На места се очекува да наврнат над 25 литри на метар квадратен, а не е исклучена појавата на краткотрајно невреме, информираат од УХМР. Ќе дува засилен ветер од јужен, а во западните делови од југозападен правец. Во ноќните часови кон четврток поради спуштање на студен воздух од север на планините врнежите ќе бидат од снег. Температурите ќе се движат од минимални 4 до максимални 20 степени. Во Скопје времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, попладне и со услови за појава на грмежи. Ќе дува засилен ветер од јужен правец. Температурите ќе се движат во интервал од 9 до 17 степени. Во наредните денови ќе преовласува студено време за овој период. Максималните температури ќе бидат најниски во петок (8-14 степени), а утринските во сабота (од -4 до 3 степени). Во четврток ќе има повремени слаби врнежи од дожд, а ...
сите 367 | | | веќе видена

31-годишната Марија Пауновиќ, за Велигден офарбала велигденски јајца и скокнала од солитер. Оваа случка го потресе регионот, а сега е откриено и зошто марија се решила на ваков чекор. Таа скокнала од солитер во центарот на Белград бидејќи не можела да го поднесе фактот дека нејзините две малолетни деца, му припаднале на сопругот со кој неодамна се развела. Марија за празникот офарбала јајца, а потоа се решила да си го одземе животот со скок од седми спрат, иако претходно пишувала пораки и статуси на социјалните мрежи дека ќе се бори до крај. По разводот се вратила кај мајка си во село. loading...
сите 13 | | | веќе видена

Поранешната учесничка на „Фарма“ на Велики петок е примена во болница, омалаксана и со покачена температура, а сето тоа само поради зголемување на задницата. Старлетата и пејачка Тамара Ѓуриќ се наоѓа во болница, каде лекарите се борат за нејзиниот живот. Таа ни самата не знае дали ќе преживее, но вели дека има доверба во докторите. Кога потполно ќе се опорави, ќе издаде официјално соопштение за агонијата низ која поминува поради нестручноста на докторите во една од познатите приватни болници во Србија. Имено, како што пишуваат медиумите, Тамара ја зголемувала својата задница со силикони, но телото тешко го прифатило тоа и силиконите се излиле. Вината се префрла на нестручноста на докторите во клиниката каде што Тамара повеќе пати правела естетски интервенции. -„Кога Тамара првпат добила температура, таа, логично отишла кај својот лекар во приватната клиника. Тој помислил дека тоа е реакција по вбризгувањето хијалорон и дека е сосема нормално, па и препишал погрешна терапија. Постојано и правеле анализи, и ...
сите 24 | | | веќе видена

Санкт-Петербургската Куќа на музиката, “Россотрудничество“ и Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија организираат камерен концерт како дел од проектот „Амбасада на вештината“. „Амбасада на вештината“ е основана по иницијатива на Министерството за Култура на Руската Федерација и вклучува патување на младите солисти од Рускиот центар за наука и култура во странски држави. Во 2016 година се одржале 60 концерти во 22 држави во светот. Нејзина главна задача е развој на класичната музичка уметност, зачувување на традиционалните изведувања и подготовка на млади руски музичари за меѓународни натпревари и фестивали. На камерниот концерт закажан за 19-ти април во Центар за Култура – Битола во 19 часот, ќе настапат Алексеј Мелников на пијано и Владимир Устјанцев на саксофон, двајцата лауреати на повеќе меѓународни натпревари. На концертот ќе бидат изведени дела од Л. ван Бетовен, Ф.Шопен, Т.Витали, С.Франк, И.Албенис, Џ.Гершвин. Концертот е поддржан и од Почесниот конзулат на Руската Федерација во ...
сите 22 | | | веќе видена

Win Music Freedom со огромно задоволство ви го најавува концертот за светски познатиот електронски бенд GUS GUS, на 22 април во петтата хала на „Скопски Саем“. Водени од желбата на македонската публика, да се посведочат најквалитетните музички настани поврзани со електронската музика и клупската култура, овој избор беше сосема логичен. GUS GUS постојат повеќе од 20 години и се уште се водечки електронски бенд кој е жанровски шаренолик, а нивните експериментални звуци секогаш нови и свежи. Нивниот уникатен прогресивен стил измешан со мрачни текстови ги прави неодоливо добри. Формирани се во 1995 година, како филмски колектив за по издавањето на првиот албум да бидат повикани од моќната и независна дискографска куќа 4AD за која и ќе ги издадат албумите Polydistortion, This Is Normal и GusGus vs. T-World. Составот на бендот се менува низ годините, но како р’бер на овој бенд од почеток, па до денес остануваат Birgir Þórarinsson (композитор) и Daniel Ágúst Haraldsson (пејач и текстописец). На нивните последни два ...
сите 15 | | | веќе видена

Лустерите се нишаат, верниците тропаат по столчињата, а попот во скок се појавува и дели ловорови листови на присутните – на овој начин на грчкиот остров Хиос се празнува Велигден во една од црквите каде што попот Христофорос на невообичаениот начин го објавува воскреснувањето на Исус Христос. Попот секој Велигден е хит во Грција, го нарекуваат „летечкиот“ поп, а и оваа година ја задржа традицијата па со скок се појави пред верниците. loading...
сите 13 | | | веќе видена

Автобусот е на 2 ката, долг е 12 метри, а широк 2,5 метри, што значи дека расположливата површина е околу 60 метри квадратни, што е колку цел стан. loading...
сите 12 | | | веќе видена

Сите со нетрпение го чекаат летото да се одморат. Повеќето планираат каде ќе се сончаат, како да ги искористат топлите денови за пливање, патувања или прошетки. Но, не и нашите најмлади ракометари од Вардар Јунир лигата. Нашите момчиња и девојки планираат како во текот на летото да ја одржат и кондицијата, да ја развијат играта и ги унапредат вештините за следната сезона да бидат уште подобри. Се воодушевувам кога по натпреварот ги слушам децата како раскажуваат дека ќе тренираат цело лето. Некои планираат да се собираат, да се дружат и да тренираат. А други, пак, кои имаат постари браќа, сестри или братучеди кои веќе играат во некои младински селекции или сениорски клубови, велат дека мотивација за тренинг ќе побараат токму од нив – веќе поискусните ракометари. И Ивана Донева и Матеа Алебатиќ од екипата на Општината Кисела Вода Вардар, во генерацијата 2004/2005 велат дека планираат летото да го поминат во тренинзи, и веќе знаат како тоа ќе изгледа. Двете живеат во куќи со дворови во кои планираат да ...
сите 6 | | | веќе видена

Игротека „Бајка” оваа недела ве поканува на слободни активности во нашата игротека каде може дечињата да се забавуваат и да си играат со сите играчки и реквизити. Слободни активности во текот на целиот ден имаме во четврток (20.04.2017) и петок (21.04.2017). Роденденски забави имаме во следните термини: Вторник (18.04.2017) од 19:30-21:30 часот. Среда (19.04.2017) од 17:00-19:00 часот. Сабота (22.04.2017) од 12:00-14:00 часот, 14:30-16:30 часот, и од 17:00-19:00 часот. Недела (23.04.2017) од 12:00-14:00 часот, и од 14:30-16:30 часот. За повеќе информации посетете ја нашата фан-страна, веб-страната и профилот на Инстаграм. loading...
сите 17 | | | веќе видена

Партијата СДСМ и граѓанското здружение „За заедничка Македонија“ си ги измерија јајцата. Двете завојувани страни решија да се испокршат и еднаш засегаш да ја решат политичката криза во Македонија. Кој има подобри јајца, може да дознаете во новата епизода на „Фчерашни новости“, која веќе е ставена на „Јутјуб“. Екипата откри и зошто претседателот Ѓорѓе Иванов не ги добива писмата пратени на негова адреса. Ексклузивно беше претставено и новото македонско Министерство, Министерството за спонтани работи. Од студиото се вклучија во живо од Клиниката за токсикологија, каде дежурната докторка како откри како таму поминаа празниците. Погледнете ја епизодата 21 од „Фчерашни новости“, а новите содржини очекувајте ги веќе следната недела, 19:10 часот на програмата на „Телма“. loading...
сите 13 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премининема подолги задржувања за влез и за излез од државата. ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: На патниот правец А3 Прилеп – Битола – Ресен на обиколницата кај Битола свлечиштето е очистено,но од превентивни причини сообраќајот сеуште се пренасочува низ градот Битола. ДГ Бетон АД известува дека поради изведбата на градежни работи на магистрален пат А4, Делница клучка Кадино-клучка Хиподром од км. 4+230 до км. 9+330 сообраќајот ќе се одвива согласно одобрениот проект за ...
сите 63 | | | веќе видена

Во недела не ја пропуштајте новата епизода на „Фчерашни новости“. Во неа тимот открива: * Зошто Иванов не ги добивал писмата пратени на неговата адреса. * Ексклузивно: Отворено е ново Министерство во Македонија * Дилема: Дали режимот навистина се сруши со пенкало * Истражување: Што се случува во раните утрински часови на еден паркинг во Скопје И оваа недела дознајте последни. „Фчерашни новости“ со епизодата 21 гледајте ги во 19.10 часот на „Телма“. loading...
сите 14 | | | веќе видена

Во секој момент парадираат дотерани и згодни девојки кои го ловат нашето внимание Пролетта носи многу убави моменти во нашите животи. Носи радост , среќа , љубов и убави и атрактивни девојки по улиците . Особено во летниот период, улиците во нашиот главен град наликуваат на модна писта . Во секој момент парадираат дотерани и згодни девојки кои го ловат нашето внимание. Токму таков пример е и оваа убава девојка, по која речиси сите минувачи ги искривија вратовите за да ја измерат од глава до петици. Гларијате погледнете ја на Телеграф.мк loading...
сите 7 | | | веќе видена

Нејзиниот изглед беше мамка за сите случајни минувачи Сите сме сведоци дека на нашите улици, секаде низ Македонија , ќе забележиме стокмени момци и девојки од глава до петици. Токму таков пример е и оваа атрактивна девојка , која со својот изглед го „купи“ вниманието на нашиот фоторепортер. Уживајте во оваа убавина, целосната галерија на Телеграф.мк loading...
сите 7 | | | веќе видена

Пазарот за електроника во градот Шенжен е центарот на светот на технологијата. Видеото е малку подолго од вообичаено, но ќе ви даде поинаква слика за развојот на современата технологија. loading...
сите 11 | | | веќе видена

Меѓународната коалиција предводена од САД извршила нов воздушен напад врз магацин со хемиско оружје на Исламска држава, кој се наоѓа во провинцијата Деир ел Зор во Сирија, соопшти сириската војска. Во нападот загинале стотици борци, но и цивили, тврдат сириските власти, кои посочуваат дека нападот е доказ дека терористите во земјата поседуваат хемиско оружје. По нападот, на небото прво се појавил бел, а потоа жолт облак, што според сирискиот генерал штаб, укажувало на голем број токсични супстанции. На местото избил и пожар, а голем дел од цивилите и терористите починале токму од труење. Официјален Дамаск ги отфрли тврдењата дека е одговорен за хемискиот напад пред две недели, во кој загинаа 90 луѓе, меѓу кои и 30 деца loading...
сите 10 | | | веќе видена

next