Турлитава

Вардаровите пионерки се шампионките на Македонија, а за нивниот успех разговараме со нивниот тренер Драгана Ристова, поранешна репрезентативка на Македонија. Најмладите наши ракометарки го освоија златниот медал во својата конкуренција во првенството на Македонија, откако триумфираа против врсничките од градскиот ривал Металург. Екипата е составена од девојчиња на возраст од 12 до 14 години, а годинава се натпреваруваа паралелно и во кадетската и во пионерката лига организирана од РФМ. Пионерките се закитија со титулата на домашното првенство. Доказ дека сте најдобри во категоријата, но како изгледаше патот до тука? „Се покажа дека сме на прав пат со тренажниот процес за оваа генерација, односно со начинот на кој се тренира, како и со начинот на кој се развиваат девојките. Сезонава се натпреварувавме и во постарата генерација, односно во кадетската конкуренција и не успеавме да стасаме до Ф4. Но, за девојките тие натпревари значеа многу за во пионерската лига. Таму целата сезона ја поминавме без никакви ...
сите 31 | | | веќе видена

Обдукцијата откри страшни и морбидни детали за свирепото убиство кое во затвор го изврши 27-годишниот Марко Јовановиќ пред шест месеци. Тој во затворската ќелија го уби својот цимер, 34-годишниот Рамиз Шариќ, а обдукцијата покажа ужасни детали. Имено, Марко прво го задавил цимерот, потоа со жилет му го сечел вратот, па му го изгризал увото. Целата затворска ќелија била полна крв. Она што е најчудно е тоа што Марко ни по половина година од убиството, не сака да каже зошто го извршил истото. Инаку, тој служи 40 години затвор за двојно убиство.
сите 12 | | | веќе видена

Пионерската екипа на Вардар вчера успеа да го совлада тимот на Работнички во финалето на Купот на Македонија, и со тоа да се закити со пехарот, трета сезона по ред. Избраниците на Сашо Тодоровски дури во финишот од средбата со пресврт успеаја да дојдат до победата, откако имаа негатива уште од 3. минута. И покрај многуте неискористени шанси од страна на Вардар, младите фудбалери не се предаваа и се бореа до последен момент, а тоа им се исплатеше затоа што на три минути пред крајот успеаја да дојдат до израмнување со гол од пенал на Ѓорѓиески, а потоа Бериша во судиското надополнување постигна уште еден гол за пресврт за победа, и за трофејот во рацете. Еве ги реакциите на дел од играчите после одиграниот натпревар и освоениот Куп трофеј: АЛЕКСАНДАР ЃОРЃИЕСКИ „Мислам дека сосема заслужено го освоивме Купот. Го посакувавме трофејот повеќе, и на крај заслужено победивме. Примивме гол многу рано во натпреварот, потоа не искористивме неколку шанси, зицери. Во второто полувреме практично на противникот не му ...
сите 5 | | | веќе видена

“НАЈМИЛ МОЈ” е насловот на новиот сингл на групата South Park. Оваа урбана скопска група ја сочинуваат: Светлана Јовановска-Трајкоска – вокал, Зоран Костадиновски – гитара, Виктор Николовски – бас гитара, Благојче Пенов – тапани и Горјан Стојменовски – гитара. Автори на “Најмил мој” се: Музика: Зоран Костадиновски Текст: Светлана Јовановска-Трајкоска Аранжман: South Park Едит & Микс: Зоран Костадиновски Миксот и мастерингот на песната ги изработи Александар Масевски, а пак видео записот, кој воедно е и прв видео запис на South Park, го изработи Александар Ристовски – Принц.
| | веќе видена

По интезивните тренинзи задолжително треба да ги нахраниме мускулите и да ја вратиме изгубената енергија. Затоа, отсега сите членови на фитнес центарот Cybex добиваат 20% попуст на протеинското смути во кафе-бар „ Бајка ” . Кафе-бар „ Бајка ” се наоѓа во западниот дел од Спортскиот центар „ Јане Сандански ” и сите оние кои вежбаат во нашата теретана може веднаш да го побараат своето протеинско смути. Протеинското смути го подготвуваме со доза протеин, чоколадно млеко, банана, чиа семе и лед за освежување. За повеќе информации јавете се во нашиот фитнес-центар на телефон 071 235 841 и на fitness@scjanesandanski.mk.
сите 9 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка и старлета, Ема Лапин, е фатена со дрога доволно за половина град. 22-годишната Ема во нејзиниот стан имала шест килограми марихуана, спакувани во 23 пакети. Во домот била пронајдена и електронска вага за марихуана, како и кеси со друг тип дрога. Пејачката е задржана во полиција. Инаку, таа се прослави со песната “Макро”, а беше дел и од „Парови”.
сите 18 | | | веќе видена

Девојка од Босна го сврте вниманието на целиот Балкан. Матурантката чиј идентитет е непознат, се појави на матура со заводлива креација, која повеќе открива отколку што сокрива. Фотографиите од згодната црнокоса се раширија на социјалните мрежи со брзина на светлината.
сите 8 | | | веќе видена

Хируршката интервенција на зголемување на машкиот полов орган е релативно нова процедура во македонското здравство. Ретко ќе најдете маж кој ќе зборува за ваков „проблем“, доколку го има. Мала е бројката на оние што се одлучуваат на ваков потег. Меѓутоа, со достапноста на информациите на интернет, работите полека се менуваат. – Се работи за еднодневна интервенција – пациентот лежи во болница само еден ден. Интервенцијата се изведува низ минимален рез кој потоа не се забележува, но ефектите се извонредни. Се вградуваат природни материјали, како перикард (обвивката на срцето од животинско потекло) и вештачки материјали. Тие се како лист хартија со кои се замотува пенисот и пациентот добива ширина која е прифатлива за него. Максималната должина што може да се добие со хируршка интервенција, според медицинските протоколи, е 2,5-3 сантиметри. Најчести барања на пациентите се во еден акт да се добие продолжување на пенисот – елонгација и задебелување – аугментација. Пациентите ги прифаќаат реалните вредности за ...
| | веќе видена

Измешајте сода бикарбона и мед, состојки кои секогаш помагаат во се.Тие се корисни за инфекции, за уништување на ќелиите на ракот и секакви болести. Ова се благодетите од смесата:
сите 6 | | | веќе видена

Ова е лицето на напаѓачот кој сееше смрт во Манчестер. Бомбашот-самоубиец Салман Абеди само што се вратил од војна во Либија. Имал 22 години и го направил крвавиот пир во Манчестер. Како што велат оние кои го познавале, секогаш бил мрачен и не го сакале во соседството, а бил на тајна обука кај џихадистите. Инаку, нападот се случи на настап на познатата пејачка Ариана Гранде.
сите 334 | | | веќе видена

Денес е среда, 24 мај 2017 година, 144-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:01, а ќе зајде во 19:58 часот. Денот ќе трае 14 часа и 57 минути. Во раните утрински часови во источната половина од Македонија како и во крајните западни планински предели преовладува претежно облачно време со услови за сосема слаби и локални врнежи од дожд, додека пак во останатите предели претежно сончево со локална облачност. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија и денеска не очекува еден нестабилен ден, ќе биде умерено облачно со врнежи од дожд и грмотевици и свежо време. Поинтензивни врнежи се очекуваат попладне и тоа во крајните западни како и во североисточните и источните предели каде што локално може да наврнат и над 20 литри дожд. Ќе дува доумерен слаб ветер од променлив правец. Утринските температури од 7 до 15 степени, додека пак максималните дневни од 12 до 22 степени. СКОПЈЕ – Во Скопје денес умерено облачно и нестабилно време со врнежи од дожд и грмотевици, иако во раните утрински часови се очекуваат и доста сончеви ...
сите 332 | | | веќе видена

Македонскиот народ беше одсекогаш еден од најубавите луѓе во светот. Нашите неоддоливи жени и девојки биле одсекогаш посакувани од мажите од целиот свет. Но во последно време македонките во големи размери почнаа многу да работат на својот изглед, најголем виновник за нивниот тенок струк е популарната и најтренди хит диета – Хроно диета. Основните принципи на оваа диета се: Правилно распоредени оброци во размер од 5 часа; Внесот на вода да не биде помалку од 2 литри дневно; Кафето се пие исклучиво после појадокот; Шеќерот е забранет освен во форма на СТЕВИА; Вода се пие половина час пред и после оброк; Хроно диетата е една од најпрепорачаните диети ширум светот особено е препорачана од познати нутриционисти и доктори. Диетата првично овозможува здраво нормално функционирање на целиот организам, прочистување на организмот од лошиот холестерол во крвта, топење на маснотиите. Придобивките на психолошки план кај секој човек се исто така особено важни. Жената добива поголема самодоверба, оддеднаш се чувствува ...
сите 9 | | | веќе видена

Силно невреме го зафати денеска Нови Сад, а видео од невремето се појави на социјалните мрежи. Град, ветер и грмотевици се сликата која може да се види. Водата потопи и неколку автомобили, улиците беа непроодни. Вакво невреме за попладнево е најавено и во Скопје.
сите 19 | | | веќе видена

Медиумите известуваат дека Тошиќ е фотографиран со друга жена и пишуваат дека тоа е манекенката од Струмица по име Марија Андоновска пишува Телеграф . Душко Тошиќ, сопругот на Јелена Карлеуша, фатен на дело од турските папараци во Истанбул со атрактивна бринета која веројатно е македонска манекенка, пишуваат српските медиуми. Медиумите известуваат дека Тошиќ е фотографиран со друга жена и пишуваат дека тоа е манекенката од Струмица по име Марија Андоновска Српскиот фудбалски репрезентативец, била со него и во автомобилот, каде што Душко бил совозач, додека девојката седи позади него. Папараците ги чекале пред локалот каде што двајцата се забавувале и го напуштиле дури во доцните утрински часови. На фотографиите се гледа и изненаденото лице на фудбалерот. По овој повод медиумите од Србија го контактирале и портпаролот на Јелена Карлеуша, Зоран Бирташевиќ, кој тврди дека девојката од задното седиште е само пријателка. – На фотографијата е вереницата на менаџерот на Душко – рекол тој. Редакцијата на српски ...
сите 39 | | | веќе видена

Во моментов јака нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а според радарската слика и со појава на град има југозападно од Штип и над Штип. Облачната маса се движи бавно кон исток, така што и во наредниот час ќе се задржи над Штип. Денеска и во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажни воздушни бранови што ќе предизвика времето да биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Најинтензивни процеси, локално и во форма на невреме со појава на град се очекува да има утре. Во четврток врнежите ќе бидат пообилни, особено во јужните делови. Од четврток ќе дува и повремено засилен северен ветер, што ќе услови посвежо време. Од петок до недела ќе има повеќе сончеви периоди, а врнежите ќе бидат послаби и полокални. Организирана облачна групација со вертикален развој проследена со пороен дожд, грмежи и молњи и можна појава на град се простира над Скопско и се преместува кон ...
сите 325 | | | веќе видена

УХМР најавија дека денеска и деновиве ќе има силно невреме, со дожд, град, ветер и грмотевици. Познато е меѓу народот дека кога грми треба да изгаснеме се дома, за да не удри гром, но дали е тоа точно и што треба, а што не треба да исклучиме? За грмењето има повеќе верувања, како тоа дека кога прв пат во годината ќе чуете дека грми, треба да легнете на земја и да се валкате. Во Европа, а и кај нас, стандарден напон е 220 волти, а ударот на громот може да ослободи напон од неколку милиони волти. Што значи тоа? Тоа значи дека удар на гром во вашата куќа или во близината, ќе ве остави без електронски апарати кои не можат да ја издржат таа волтажа. Единствен начин да го спречите тоа е да исклучите се од струја кога грми. И уште една многу важна работа, кога грми ако снема струја, никако не ги уклучувајте уредите веднаш кога ќе се врати. Почекајте неколку минути за да се стабилилизира, па уклучете ги апаратите. Сепак, за едно нешто не грижете се, громот нема влијание на мобилните уреди, па можете да зборувате на ...
сите 10 | | | веќе видена

Изразуваме незадоволство и несогласување со одлуката на Комисијата за заштита на конкуренција дека некои одредби од договорите со нашите дистрибутери ги нарушуваат начелата на коректен и рамноправен однос кон пазарот и конкуренцијата. Наспроти наводите на Комисијата за заштита на конкуренцијата, Прилепска Пиварница има развиено беспрекорно позитивен и взаемно корисен однос со своите овластени дистрибутери и притоа се испочитувани сите пазарни легислативи и обврски. Во ни еден момент од нашата долгогодишна соработка, и ни во еден аспект од нашата работа не е ограничена конкуренција, ниту пак е нарушен балансот на пазарната економија. Во својата работа, овластените дистрибутери се наши рамноправни партнери и соработници со кои заедно постигнуваме значајни резултати и на домашните и на странските пазари. Токму затоа, ваквите наводи и одлуки од Комисијата за заштита на конкуренција, директно штетат на нашата работа, на нашето заедничко настапување на пазарот и на имиџот како на Прилепска Пиварница така и на ...
сите 25 | | | веќе видена

Разгалете се себе си и Вашето семејство во Спа Центарот Anne Semonin во Hotel Russia & spa. Одберете семеен пакет за четири лица и резервирајте термин во петок или сабота до 16 часот за дружење со најблиските. Како што со туширање и разни купки го чистиме телото, така инфрацрвената сауна се користи за чистење на внатрешноста на организмот. Со користењето на инфрацрвена сауна, од 24 до 48 часа по повреда, инфрацрвената енергија може да го намали времето потребно за Вашиот организам да се регенерира. Амамот или турска бања е еден вид сауна и е совршен избор за релаксација по стресниот ден или едноставно за прочистување на организмот. Најдобар начин за детоксикација која се постигнува со излачување на токсини преку потење е финската сауна. На располагање Ви се и базен, џакузи и топли лежалки. Почувствувајте ги здравствените бенефити за Вашиот организам и воедно поминете време со Вашето семејство. За закажување Ве очекуваме на 02 2400 016. Искористете го ова двојно задоволство во Спа Центарот Anne Semonin во ...
сите 3 | | | веќе видена

next