Турлитава

Ова е можеби една од најлесните техники за фарбање на јајца, иако навидум личи на прилично комплицирана. Потребни ви се: -јајца -салфети со интересни дизајни -домашно подготвен шербет Најпрво го правите шербетот кој не треба да биде многу густ. Сварете една шолја вода со 5 лажици шеќер и тоа е сосема доволно. Во меѓувреме ги варите јајцата, кои мора да бидат врели во моментот кога ги ставате парчињата салфети над нив. Техниката е едноставна. Трослојната салфета ја делите на најтенки слоеви. Онаа со принт на неа ја сечете според дизајните. За да ви биде полесно лепењето, сечете што помали парчиња. Потоа го ставате парчето салфета ја врело јајце и над него со лажица преливате малку шербет. Салфетата веднаш ќе се залепи за јајцето. Истото го правите се додека не го обложите целото јајце со салфета. loading...
сите 30 | | | веќе видена

Пионерската екипа на Вардар имаше победнички викенд зад себе. Тие го совладаа составот на Брегалница со 4:1 во 16. коло од пионерската Супер-Лига на Македонија, и дојдоа до 10-тата победа во првенството. Сепак, избраниците на Сашо Тодоровски се на третото место на табелата со 31 бод. Иако заостануваат од првото место десет бодови, сепак, играчите на оваа генерација ветуваат дека ќе дадат се од себе екипата да го одбрани шампионскиот пехар освоен минатата сезона. „Имавме неколку неочекувани порази во пролетниот дел од сезоната, меѓутоа нема да се предадеме и да отстапиме од намерата да дојдеме до нова титула. Ќе биде тешко, но ние сме Вардар и на секој натпревар до крајот на првенството ќе одиме на триумф, на победа и ќе се обидеме да ја стигнеме разликата. Тука е и Купот на Македонија и таму ќе се обидеме да влеземе во финалето“, вели фудбалерот на пионерската екипа на Вардар Виктор Пешевски. Младиот играч на нашиот тим смета дека во Вардар се создадени сите услови младите категории да напредуваат. „Во сите ...
сите 94 | | | веќе видена

Отсега во кафе-барот „Теннис Парк” при СЦ Јане Сандански може да ги купите и високо протеинските чоколади на Виталиа и изотониците на Горска Вода. Протеинските чоколатца се и одличен избор за брз оброк по спортските активности. Спортувајте на нашите отворени терени, а потоа вратете ја изгубената енергија во нашиот кафе-бар. Закажете го својот термин на 070 385 021 и уживајте во играта. Изнајмување на тениски терен од понеделник до петок од 08:00-14:00 часот е 300 денари, од 14:00-18:00 часот е 400 денари, и од 18:00-23:00 часот е 600 денари. Сабота и недела од 08:00-18:00 часот е 400 денари, а од 18:00-23:00 часот цената изнесува 600 денари. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram . loading...
сите 24 | | | веќе видена

Во врска со објавеното соопштение од страна на Една Може, би сакале прво да изразиме задоволство што нашата Иницијатива станува предмет на јавна дискусија. Тоа е уште еден чекор напред кон решавање на проблемот со детските и родителските права по развод кој се провлекува повеќе децении. Она што не зачудува е фактот што се протежира заедничко родителство само по договор, а не се дава предлог како да се постапува со децата од разведени бракови ако нема договор. Во исто време, се атакува концептот на вистинско заедничко родителство по развод за кој ние се залагаме, а кој подразбира прецизна поделба на времето и обврските околу децата (принципот на минимум загарантирано време, односно 50-50 секогаш кога тоа е можно), независно од тоа дали постои договор помеѓу родителите. Притоа, атакот се врши со паушални оценки за тоа што е, а што не е најдобар интерес на детето, занемарувајќи го мислењето на релевантните домашни институции (Клиника за детска психијатрија, Завод за ментално здравје, Народниот Правобранител, ...
сите 28 | | | веќе видена

Заменикот на постојаниот претставник на Русија во ООН Владимир Сафронков побара од британскиот колега Метју Рајкрофт да не ја навредува Русија „Вие се исплашивте, не можете да заспиете затоа што ќе соработуваме со САД. Се плашите од тоа. Сите се плашите. Правите сѐ за да ја растурите таа соработка… Погледни ме, не го тргај погледот, што го тргаш погледот?“, му се обрати Сафронков на Рајкрофт, пренесува „Взгљад“ . Сафронков ги нарече навредливи барањата кои претставникот на Велика Британија ги истакна кон гарантите на примирјето во Сирија. Притоа само Обединетото Кралство, според претставникот на Русија, „им служи на интересите на вооружените групи од кои многу ги масакрираат христијаните и другите малцинства на Блискиот Исток“. „Ти денеска зборуваше, господин Рајкрофт, не според агендата на заседанието, ги навредуваше Сирија, Иран, Турција, други држави. Господине претседател, една молба да внимавате на редот на седницата, доколку некои неодговорно, навредливо, употребувајќи сленг, се однесуваат спрема ...
сите 7 | | | веќе видена

Денес е четврток, 13 април 2017 година, 103-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:52, а ќе зајде во 19:15 часот. Денот ќе трае 13 часа и 23 минути. Ова утро во Македонија имаме ведро но и посвежо утро со пад на утринските температури. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија во четврток уште еден надпросечно топол пролетен ден, иако утрото е малку посвежо со минимални температури од 1 до 8 степени. Во текот на денот ќе биде претежно сончево време со појава на локална облачност и топло. Доцна попладне во крајните западни предели со услови за сосема слаб локален дожд, но ова се само услови и шансите за истите се многу мали, но мораме да ги најавиме. Ветерот ќе слабее и во текот на денот се очекува претежно слаб североисточен и северозападен ветер. Максималните дневни температури ќе достигнат до 17 односно до 26 степени. УВ индексот ќе има вредност 6. СКОПЈЕ – Во Скопје денес претежно сончево со појава на локална облачност и топло време. Слаб северозападен ветер. Утринската температура од 6 степени, а максималната ...
сите 459 | | | веќе видена

Авиокомпанијата случајно одбрала четворица патници да го напуштат авионот за да може да се обезбеди место за четворица други од нивна партнерска компанија Патник во американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ беше насилно исфрлен од летот Чикаго-Луисвил, кој беше пребукиран, откако одби доброволно да излезе. Инцидентот, кој се случил во неделата, шокираните патници го снимиле со мобилен и снимките веднаш ги објавија на социјалните мрежи. Тие изјавија дека авиокомпанијата случајно одбрала четворица патници да го напуштат авионот за да може да се обезбеди место за четворица други од нивна партнерска компанија. Снимката од авионот прикажува маж кој тројца полицајци насилно го извлекуваат од седиштето и по подот го влечат од авионот. Патникот кој одби да го напушти авионот е лекар и требало да стигне на работа наредниот ден, напишаа патниците што го објавија видеото . @United overbook # flight 3411 and decided to force random passengers off the plane. Here’s how they did it: pic.twitter.com/QfefM8X2cW — Jayse ...
сите 12 | | | веќе видена

Јовче Џипунов е тренер на фудбалскиот клуб Форца, кој што има соработка со Вардар, па од тука клубот се нарекува ФК Форца – Вардар. Џипунов зборува за бенефитите на Вардар Јуниор Лигата, за соработката на клубот со Вардар и за тоа колку значи Лигата за иднината на нашиот клуб. Може ли да ни кажете за историјата на Вашиот фудбалски клуб Форца? „Нашата школа постои 15 години. Во овие изминати 15 години може да се пофалиме со тоа дека сме создале многу таленти кои што сега настапуваат во младинските репрезентации на Македонија, и ние од фудбалскиот клуб Форца сме многу горди кога ќе видиме дека наши играчи, наши деца кои што сме ги тренирале успеале да стигнат до репрезентација“, вели Џипунов. Од кога датира соработката на Форца со Вардар? „Пред три и пол години имавме средба со Горан Митев, Павел Неделковски и Саше Милошевски. Се договоривме за соработка и на некој начин уште тогаш имаше идеја за формирање на Вардар Јуниор Лигата која што беше под иницијатива од координаторот Павел Неделковски. Сите ...
сите 150 | | | веќе видена

Првата дама на САД поднесе тужба во вредност од 150 милиони долари против сопственикот на “Daily Mail” во Њујорк, тврдејќи дека поради нивната статија останала без потенцијални договори во вредност од милиони долари.. Британскиот портал “ Daily Mail ” се согласи денес да и’ исплати на првата дама на САД, Меланија Трамп, оштета чија висина се уште не е одредена, и да и’ упати јавно извинување за објавувањето на статијата за нејзината рана кариера како професионална манекенка. Во контроверзната статија, Daily Mail тврделе дека Меланија Трамп “давала услуги кои ги надминувале границите на манекенството”, пренесува Reuters . Лицето кое е запознаено со случајот вели дека спогодбата е во вредност од најмалку 2,8 милиони евра, вклучувајќи ги судските трошоци и надоместот за штетата. loading...
сите 34 | | | веќе видена

Анима мунди соопшти дека вработените вчера биле во несекојдневна спасувачка акција. „Тие без двоумење успеаја да спасат мајка со мали кутриња кои на, за нас нејасен начин, завршиле под бетонска плоча и дупка во дворот на клиниката. Докторите ја кренаа плочата и влегoa во дупката за да ги извадат животните. Мајката и туку што прогледанитe кутриња се на безбедно, згрижени од актерката и активистката Ајета Реџеповиќ и госпоѓа Лидија, исто така голем активист“, велат од здружението Анима мунди. loading...
сите 2 | | | веќе видена

Кога станува збор за запознавање преку социјалните мрежи, профилната фотографија игра важна улога. Внимателно одбраната фотографија може да ги зголеми шансите за пронаоѓање љубов, но и обратно, иако можеби ви звучи како да нема поврзаност. Без разлика за која социјална мрежа или онлајн сервис станува збор, Фејсбук, Инстаграм, Тиндер – за сите важат исти правила. Едно мало истражување, прегледало околу 600 случајно одбрани профилни фотографии на корисниците од Тиндер, за да открие кои од нив се најпожелни. Истражувачите забележале дека жените кои се користат со следниве трикови, кога се во прашање фотографиите, имаат повеќе потенцијални партнери. За фотографија направена во ресторан, најчесто ќе соберете позитивни одговори. Од друга страна, автомобилите спаѓаат помеѓу најлошите места за фотографирање. За ова правило е важно само едно нешто – бидете сами на профилната фотографија. За мажите е помалку веројатно дека ќе се задржат на фотографијата на жена која е опкружена со група пријатели. Направете слика од ...
сите 7 | | | веќе видена

Европските граѓани кои патуваат во и од трети земји сега се предмет на истите проверки како и државјаните на трети земји. Ваквата одлука на унијата почна да се применува од петокот. Врз основа на истата на границите помеѓу земјите членки на на шенгенскиот простор важат новите шенгенски правила за контола на патниците поради заштита од тероризам, пишува Вечер. За разлика од досегашната практита кога беше доволно службениците на граничната полиција да извршат само основна контола на патниците со проверка на нивните патни документи, сега документите освен што ќе се проверуваат во шенгенскиот систем на информации ќе подлежат и на детална контрола во базата на податоци на украдени и изгубени патни документи на Интерпол. Примената на новите правила засега не предизвика некои застои и проблеми на граничните помеѓу Македонија и земјите членки на унијата. За време на изминатиот викенд состојбата на граничните премини особено со Грција каде вообичаено има зголемена фрекфенција била вообичаена, патниците кои влегле во ...
сите 10 | | | веќе видена

Германски „Билд“ пренесува дека во близина на стадионот на Дортмунд експлодирала бомба која го зафатила клупскиот автобусот на екипата. Властите потврдија дека едно лице е повредено, а се претпоставува дека станува збор за дефанзивецот Марк Бартра. Околу стадионот владее вистинска паника, а на местото пристигнуваат се поголем број припадници на германската полиција. Истиот извор тврди дека мечот со Монако од Лигата на шампионите веќе е одложен. loading...
сите 272 | | | веќе видена

Почна одморот за дел од момчињата што настапуваа во Вардар Јуниор лигата, а меѓу последните што ќе си ги одмерат силите на паркетот се дел од тимовите во женска категорија. Чувствата се измешани, дел жалат за пропуштената шанса, среќни се оние кои дома заминуваат со медали, и над сѐ виси исчекувањето за нова средба во новата сезона. Изминативе неколку месеци ги претставувавме тимовите кои учествуваат во лигата, и до последното финале останаа уште неколку тима со кои не сме Ве запознале. За денес ги одбравме момчињата од Урдаревски Вардар од генерацијата 2004/2005, со кои се дружевме по последниот натпревар што го играа. Нивната генерација заврши со натпреварите, а тимот на Филип Карајановски, Благојче Петровски и Христијан Дончевки се пласираше на 5 место во конкуренција од 10 екипи. Филип Карајановски ракомет тренира две години, а спортот го засакал преку натпреварите на Вардар. Филип Карајановски „Со другарите игравме ракомет и мислам дека добро се снајдов и почнав да тренирам. Ги гледав натпреварите на ...
сите 119 | | | веќе видена

Во првата недела од месец април Спа центар Anne Semonin во Hotel Russia & Spa Ви нуди одлична понуда која не смеете да ја пропуштите… Закажете ја Вашата масажа на лице и скалп и користете 2 часа спа услуги (базен, џакузи, инфрацрвена и финска сауна, парна и турска бања и топли лежалки) по промотивна цена од 1,200 денари. Ослободете се од стресот и опуштете се максимално со анти-стрес масажа во комбинација со 3 часа спа услуги – оваа недела за неверојатни 1,500 денари. Одлучете се за одмор и убавина преку одлична понуда и простор за физичко и психичко уживање во Спа центар Anne Semonin во Hotel Russia & Spa. За повеќе информации и закажување Ве очекуваме на 02 2 400 016, а за сите актуелни понуди следете нѐ на Facebook и Instagram . loading...
сите 5 | | | веќе видена

Оваа недела на 15.04.2017 (сабота) со почеток од 17 :30 часот, женскиот ракометен тим Вардар ќе се сретне со тимот на Митјиланд во четврт-финалето од Лигата на шампионите. Натпреварот ќе се одигра во големата сала на Спортскиот центар “ Јане Сандански ” . Карти за натпреварот може да купите на билетарата при спортскиот центар секој работен ден од 10 :00-18:00 часот. Цена на билетите : -А блок – 300 денари -Централни – 200 денари -Позади гол – 150 денари ВАРДАР ПАС – само за имателите на Вардар ПАС -А блок – 800 денари -Централни – 600 денари -Позади гол – 500 денари Ве покануваме сите да дојдете во арената и да го бодриме нашиот тим победа во четврт-финалето. Исто така, во четврток (13.04.2017) КК МЗТ Скопје Аеродром ќе се сретне со тимот на Кожув во малата сала на “ Јане Сандански ” . Информации за терминот и билетите наскоро ќе бидат објавени. За повеќе информации посетете ја нашата веб страна scjanesandanski.mk , фан-страната како Спортски центар Јане Сандански, и на инстаграм како scjanesandanski. ...
сите 131 | | | веќе видена

Спортските коментатори на „Фчерашни новости“ известуваа директно од собраниските терени за возбудливиот натпревар на 365 продолжение на конститутивната седница. На забрзаниот курс по македонски јазик, пак, по зборовите унитарнос, десороизациа, федерализациа и платформа, се учеше нов збор. По информациите дека во последните 5 години бројот на оние што страдаат од депресија се зголемил за 40 отсто, екипата направи интервју со Јован, кој 10 години боледува од оваа болест. Ова се само дел од прилозите кои ве чекаат во 20. епизода од втората сезона на „Фчерашни новости“, која веќе е објавена на „Јутјуб“. Екипата на најгледаната забавна емисија во земјава веќе ја подготвува следната епизода. Дотогаш, посетете ги нивните официјални страници на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“. loading...
сите 12 | | | веќе видена

Лепа Брена настапи во Пловдив и на публиката и приреди атмосфера за паметење. Меѓутоа и таа овој настап долго ќе го памети. Концертот на Лепа Брена во Бугарија ќе остане запаметен и за нејзините фанови, но и за неа. Што поради добрата забава која надаелку се слуша, но и по инцидентот кој брзо се рашири на социјалните мрежи. Брена падна на бината како кула од карти. Веднаш и пријде момче од екипата, и пружи рака за помош, пејачката стана и го продолжи настапот, како ништо да не се случило, што покажа дека е голем професионалец. Погледнете го нејзиното фамозно паѓање на 3 минути и 25 секунди. loading...
сите 11 | | | веќе видена

За првата сопруга Жељко никогаш не зборува во јавност. Таа се вика Весна и води живот подалеку од естрадата и медиумите Српскиот пејач Жељко Јоксимовиќ е во среќен брак со водителката Јована. Откако е со неа тој почесто во медиумите открива детали за нивниот заеднички живот. Но жената за која речиси ништо не се знае е Весна, со која Јоксимовиќ беше во брак пред 20 години и со која ја има ќерката Мина. Телеграф.рс објави дека Жељко дури во 2014 година побарал од црквата да го поништи бракот со Весна за да може да се венча со Јована. Погледнете како изгледа Весна: loading...
сите 17 | | | веќе видена

Ракетите испалени од море патуваат близу земјата и водени се со навигациски системи.Прв пат САД ги користеше за време на операцијата „Пустинска бура“ во Ирак Томахавк е крстаречка ракета со среден домет која може да прејде далечина од 1.250 до 2.500 километри. Токму овие ракети се користат и за нападите на позициите во Сирија од страна на американската војска .Два воени бродови се укотвија во Медитеранот и оттаму беа лансирани 59 Томахавк ракети. Оваа ракета удира на ниско ниво во фиксни објекти без ризик на воздушните посади. Ракетите испалени од море патуваат близу земјата и водени се со навигациски системи.Прв пат САД ги користеше за време на операцијата „Пустинска бура“ во Ирак , а со Томахавк се бомбардираше и Србија од страна на НАТО во 1999 година loading...
сите 5 | | | веќе видена

next