Турлитава

Дали забележавте виолетво цвет во емотиконите на Фејсбук? Покрај смајли, срциња, цветови, кармини, штикли, круни, торти…од вчера има и виолетов цвет. Овој емотикон се појавуваше и порано како знак за заблагодарување. на пример: ако некој објавил нешто што вам ви е корисно или што ви значи вие би му ставиле виолетов цвет. А зошто токму сега се најде виолетовиот цвет меѓу реакциите? На 14 мај во светот се прославува Ден на мајката во знак на нивната пожртвуваност во одгледувањето на децата… Ден на мајките почнал да се прославува во Америка во почетокот на 20 век. Меѓутоа мајките се на пиедестал во многу култури. Во Грција се слави Сибел, на Балканот Света петка-заштитничка на жените.
сите 2 | | | веќе видена

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, денеска го доби мандатот за составување нова влада од претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Иванов изјави дека пречките се отстранети и му го даде мандатот на Зоран Заев, кој од новото собраниско мнозинство е определен за мандатар за состав на влада. Заев изјави дека двете пречки за состав на нова влада се остранети – избран е нов претседател на Собранието, кој испрати писмо до претседателот на државата, и испорачана е изјава со гаранциите што ги бараше шефот на државата. „Гарантираме заштита на унитарноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, независноста и мултиетничноста на Република Македонија. Гарантираме заштита на уставниот поредок и територијалната целост на Република Македонија. Гарантираме почитување на државните интереси и унапредување на животот на сите граѓани. Гарантираме дека процесот на носење на одлуките ќе биде во согласност со основните демократски принципи и владеењето на правото, не доведувајќи ја Република Македонија во зависност ...
сите 441 | | | веќе видена

Освен членовите на фитнес центарот Cybex, специјални ваучери со 30% попуст на целата пролет-лето Hummel колекција, добиваат и членовите на аеробик центарот при СЦ „Јане Сандански”. Спортската продавница Hummel се наоѓа во западниот дел од спортскиот центар, и сите останати може да ја посетат и да ја погледнат колекцијата пролет-лето која тукушто пристигна. Во новата колекција можете да одберете опрема за на тренинг, патики, костими за капење. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram .
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорѓе Иванов денеска ќе му го даде мандатот на Заев, потврдуваат извори од претседателскиот кабинет. Според неофицијалните информации, во текот на денот, се очекува информацијата и официјално да биде потврдена од претседателскиот кабинет. Согласно законот, рокот во кој Иванов требаше да му го даде мандатот на Заев истекува на 19 мај. Претходно, утрово иницијативата За заедничка Македонија поднесе претставка до Уставен суд за испитување на уставноста на постапката за избор на Џафери за Претседател на Собранието.
сите 288 | | | веќе видена

Младинската екипа на Вардар во рамките од 20. коло од Супер Лигата е поразена во дербито против Шкендија со 3:0. Со тоа на две кола пред крајот на сезоната тетовскиот тим има предност од три бодови на првото место на табелата, со оглед дека пред ова коло двата тима беа израмнети на табелата. Кадетската екипа на Вардар и покрај водството стекнато во 71. минута со голот на Јахја, сепак, најпрво со гол од пенал а потоа и од игра Шкендија дојде до пресврт и од трите бода од овој натпревар. МЛАДИНЦИ ШКЕНДИЈА – ВАРДАР 3:0 (2:0) Игралиште во Голема Речица. Судија: Марјан Стојановски (Кичево). Стрелци: 1:0 Зејнулаи 13’, 2:0 Бајрами 34’, 3:0 Бајрами 47’ Ж. Картони: Лума, Зеќири (Ш) – Личина, Димков, Тодороски. ШКЕНДИЈА: Ибраими, Шабани, Фазлагиќ, Бекири, Касами, Шефити, Агуши, Чиљафи, Бајрами, Лума, Зејнулаи. Уште играа: Љоки, Беќири, Алити, Зеќири, Хусејни, Асани. ВАРДАР: Трајчевски, Тодороски, Ричков, Исмаил, Личина, Димков, Додевски, Димитровски, Стојчевски, Колевски, Даци. Уште играа: Џуклески, Најдоски, ...
сите 38 | | | веќе видена

Шампионската титула од втората сезона на Вардар Јуниор лигата во генерацијата 2002/03 во женска категорија ја освои Шампион Вардар. Ова е второ злато за девојките во 2017 година, откако во јануари беа победници и на зимскиот турнир „Еден живот, една љубов” во организација на Ракометната академија Вардар. И во двете финалиња се бореа со истиот противник – Делчево Вардар. Шампион Вардар беа и единствената екипа која успеа да извојува победа против Делчево Вардар и во регуларниот дел од натпреварите од лигата. Можеби затоа со особен интерес се следеше и дали Делчево Вардар ќе успее по двата пораза, во финалето од лигата да му се реваншира на Шампион Вардар. За тајната за успехот на шампионките, поразговаравме со нивниот тренер Лина Треноска, поранешен ракометен голман. Нашиот впечаток беше дека главниот адут на екипата во финалето е поврзан со нејзиното искуството на ракометниот терен. Победивте со гол во последната минута, и потоа го спречивте Делчево Вардар да се реваншира за финалето од зимскиот турнир. ...
сите 37 | | | веќе видена

Колку сме отворени, искрени и слободни да говориме за феминизмот и прашањата кои ги засегаат жените, но и мажите. Дали воопшто знаете што претставува феминизмот и за кои вредности тој се бори? Дали сте доволно храбри да си поставите некои прашања тивко пред себе, а камо ли јавно да проговорите за нив? На сите овие прашања и дилеми бидете подготвени да ги лоцираме одговорите од 18 до 21 мај во МКЦ кога ќе се одржи петтото јубилејно издание на фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“. Настанот е во организација на девојките од “Тиииит! Инк.”. „Ни претставува огромна радост што успеавме да добуткаме до петтото издание, чија што програма ги враќа назад некои од незаборавните учеснички и учесници од претходните години, на кои им се придружуваат нови возбудливи пријател(к)и на фестивалот. Се гледаме во МКЦ заедно да ги промислуваме и славиме женските права и слободи. Сериозните чичковци во костуми, седнати на одлучувачки позиции сериозно потфрлија. Ред е на жените да го спасат светот!“ , велат ...
сите 10 | | | веќе видена

Eкипата на „Фчерашни новости“ во живо сведочеше на колективното будење на граѓаните и институциите. Каков шок доживуваат академците, судиите, архитектите и граѓаните кои спиеле во последните 10 години, може да погледнете во епизодата 25, која веќе е достапна на „Јутјуб“. Покрај економскиот и експертот-таксист, во „Фчерашни“ специјално појавување имаше и Зоран од Техничката поддршка. Екипата разговараше и со стар ерген, погоден од ненавременото распишување на локални избори, а дозна и колку општината Чешиново – Облешево е задоволна со подарокот за Противпожарната бригада. Се крчка епизода 26. До недела, 19:10 часот на „Телма“ – останете така!
сите 7 | | | веќе видена

Оваа недела, слободни активности во текот на целиот ден имаме во вторник (16.05.2017). Специјална креативна работилница имаме во четврток (18.05.2017) и заедно со нашите дадилки ќе изработуваме мозаик со цветови од колаж. Работилницата започнува од 18:00 часот. Роденденски забави имаме во следните термини: Понеделник (15.05.2017) од 19:30-21:30 часот. Среда (17.05.2017) од 19:30-21:30 часот. Петок (19.05.2017) од 17:00-19:00 часот. Сабота (20.05.2017) од 17:00-19:00 часот. Недела (21.05.2017) од 17:00-19:00 часот. Во меѓувреме, посетете го нашиот кафе-бар и уживајте на летната тераса со поглед кон Паркот на езерата. Оваа недела, кафе-бар „Бајка” ви нуди фредо еспресо со Кока-кола за само160 денари. За повеќе информации посетете ја нашата фан-страна, веб-страната и профилот на Инстаграм.
сите 81 | | | веќе видена

Кога на земјата би снемало кислород на само пет секунди, би дошло до тотален „распад на системот“ Имено на нашата планета би се случиле толку морничави промени, што дури на секого му се чини дека не се реални. Но научниците велат дека и тоа како реални. На сите им се чини дека пет секунди не се ништо и дека секој може да издржи толку без воздух. Сепак, 5 секунди без воздух на Земјата би можело да доведе до тотално уништување. Издвоивме неколку работи, а останатите можете да ги видите во приложеното видео. 1.Сите кои се сончаат на плажа во истиот момент би добиле тешки изгореници, затоа што кислородот ја штити нашата кожа од УВ зрачењето. 2.Сред ден би се зацрнило небото и би паднал мрак. 3.Земјината кора би почнала да се распаѓа, затоа што 45 проценти од нејзиниот состав е кислородот. 4.Внатрешното уво би ни експлодирало. 5.Секоја зграда направена од бетон би се претворила во прав, затоа што кислородот е важен за поврзување на бетонот.
сите 3 | | | веќе видена

Земјотресот во Сендај во 2011 година e земјотрес со магнитуда од 8,9 до 9,1 степени што го погодил регионот на Сендај, остров Хоншу, Јапонија на 11 март 2011 година, на длабочина од 24,4 километри. Земјотресот предизвикал цунами со големина до десет метри. Цунамито потопило брод со стотина патници и однело патнички воз. Според првичните медиумски извештаи, бројот на жртвите е околу 400 луѓе, а најмалку 700 се водат како исчезнати, иако се стравува дека вкупниот број ќе биде далеку поголем. Јапонската агенција Кјодо јавувила дека за време на земјотресите и цунамито кое следувало по потресите исчезнале најмалку 88.000 луѓе Погледнете како изгледал овој земјотрес од 9,1 степени според Рихтер:
сите 58 | | | веќе видена

Збогум евра ! По “Брегзит” за ЕУ пристигна нов шамар, овој пат од Прага и тоа непосредно по разочарувачкиот самит на ЕУ во Рим. Додека сите европски лидери и евробирократи од Брисел ја следеа кампањата и изборите во Франција, стравувајќи од победата на Марин Ле Пен, која исто така е поборник за излез од ЕУ, ударот неочекувано пристигна од Чешка. Народната банка на Чешка одлучи националната валута, круната, да ја одвои еврото. Напуштена е референтната стапка од 27 чешки круни за едно евро. Експертите од финансискиот сектор и аналитичари се вознемирени, бидејќи тоа го гледаат како прв чекор на високо индустријализираната Чешка да се откаже од поранешната декларирана цел, односно придржувањето кон единствена европска валута. Ф.Г.
сите 21 | | | веќе видена

Дваесет и четири годишно момче било приведено поради агресивно однесување кон полицијата. Едно лице завршило во болница со скршен нос. Свадбата на Метју Карионе и Ребека Бечваровска во Сиднеј завршила со тепачка меѓу гостите затоа што еден од сватовите ги фаќал жените по задниците, па дури и девојката на кумот, јавија австралиските медиуми. Oд обезбедувањето на објектот изјавиле дека наеднаш виделе како неколкумина од гостите бркаат еден човек. „Го фатија и почнаа да го тепаат со боксови и со клоци. Едвај успеав да ги раздвојам“, раскажал еден од обезбедувачите. Дваесет и четири годишно момче било приведено поради агресивно однесување кон полицијата. Едно лице завршило во болница со скршен нос.
сите 10 | | | веќе видена

Скоро секоја личност од време на време ќе почувствува поигрување или треперење на окото, што може да биде навистина непријатно. Ова неконтролирано движење може да го зафати горниот или долниот дел од капакот, но секогаш само едниот. Ова може да биде предизвикано од различни пореметувања на организмот. Еве кои: Тикови Треперењето на окото значи дека можеби имате некакво пореметување. Туретовиот синдром е најпознат пример, но постојат повеќе такви. Дистонија Дистонија е пореметување поради кое мускулите се движат неконтролирано. Ова ги зафаќа поголемиот бреој на луѓе, а често се случува во пределот на окото. Инфекција на окото Доколку ве чеша капакот, тогаш можеби имате инфекција како што е конјуктивитис. Ова предизвикува чешање, црвенило и пецкање. Стрес и умор Стресот и исцрпеноста ги заморуваат мускулите и со самото тоа се предизвикува треперење на окото. Исто така често се случува доколку долго гледате во монитор. Кофеин Кафето е здраво, но големата количина може да предизвика и непосакувани ефекти. Кафето ...
| | веќе видена

Круната на Богородица од 19 век со околу 1800 скапоцени камења била украдена ноќта меѓу петокот и саботата од Музејот за религиска уметност во Лион. Според првичните процени, украдениот накит чинел најмалку милион евра, а се укажува дека грабежот го организирале Пинк пантери. – Крадците упаднале во музејот точнов о 3.27 часот и успеале да го онеспособат софистицираниот безбедносен систем и за кратко време успеале да го украдат централниот примерок, пренесуваат француските медиуми. Иако полицијата за рекордно време стигнала на местото на настанот, од крадците немало ни трага ни глас. Од музејот прецизираат дека на крината имало 1781 бесценет камен, кои минатата година биле прецизно попишани, па тоа би можело да го олесни откривањето на крадците. Освен круната, која може да достигне и 2 милиони евра, крадците со себе понеле и прстен и пехар.
сите 2 | | | веќе видена

Со почеток од 21:30 часот, овој Четврток (18.05) ќе започне да се емитува новиот документарен серијал на телевизија Ал Џезеира Балкан насловен како “ Загрозено мнозинство “ (“Ugrožena većina“). Политичко-историскиот серијал опфаќа вкупно 6 епизоди кои ќе бидат прикажувани секој четврток во истиот термин (21:30ч.) и во него ќе се бараат одговорите на специфичниот однос помеѓу македонското мнозинство и албанците во Македонија, почнувајќи од самото основање на државата, комунистичкиот период 1944-1990, времето на почетокот на плурализмот, па се до ескалацијата на конфликтот од 2001 и периодот после Охридскиот рамковен договор. Покрај во редовниот телевизиски термин, епизодите ќе бидат достапни и онлајн веднаш после ТВ премиерата и ќе може да се погледнат на YouTube каналот на Ал Џезеира Балканс ( ЛИНК ). Во првата епизода на „ Загрозено мнозинство“, се запознаваме со историјата на основањето на Македонија како федерална единица на СФРЈ, Уставот од 1946 година и големото иселување на муслиманите. Поранешниот ...
сите 7 | | | веќе видена

Оваа недела во арената „Јане Сандански” ќе имаме можност да гледаме еден кошаркарски и еден ракометен натпревар. Во понеделник (15.05.2017) од 17:00 часот, машкиот тим на Вардар ќе игра против тимот на Борец, во големата сала. Во петок (19.05.2017) со почеток од 19:00 часот, кошаркаскиот тим МЗТ Скопје Аеродром се среќава со Карпош Соколи во вториот натпревар од плејофот. Карти може да купите на билетарата при „Јане Сандански” секој работен ден од 10:00-18:00 часот. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram .
сите 80 | | | веќе видена

Сите со помош на шминката сакаме да изгледаме поубаво и поретставително, но некогаш знаеме да го постигнеме спротивниот ефект. Шминката треба внимателно да се користи, а за да ги избегнете грешките кои ве прават да изгледате постаро, погледнете го ова видео.
сите 36 | | | веќе видена

Нашата манекенка Катарина Ивановска ги брои деновите до нејзиното породување. Таа веќе е во деветтиот месец од бременоста и прашање е на кратко време кога ќе стане мајка. Но дека Катарина е секси и како трудница сведочи и фотографијата што таа ја објави на својот профил на Инстаграм направена пред неколку месеци на песочните плажи во Куба. На фотографијата познатата манекенка позира во бикини и мора да признаеме дека изгледа навистина совршено. A post shared by Katarina ivanovska (@katarina_ivanovska) on May 11, 2017 at 11:27am PDT
сите 11 | | | веќе видена

Старлетата Сораја Вучелиќ нема среѓа со автомобилите, по кршењето и палењето на автомобилот во Црна Гора, старлетата синоќа во Крагујевац доживеала сообраќајна несреќа кога удрила во автобус со нејзиниот автомобил Во автомобилот заедно со старлетата била и нејзината сестра. -„Сораја и нејзината сестра стоеле на семафор, одеднаш во нив удрил автобус. Сораја ја расекла слепоочницата, поради што завршила на шиење крагуевската болница.“- рекол неименуваниот извор близок на Сораја. -„Добро сум и сега е се во ред.“- изјавила Сораја по несреќата.
сите 10 | | | веќе видена

next