Турлитава

Организацијата „Исламска држава“ денеска објави видео од егзекуција на човек за кој се тврди дека е руски разузнавачки офицер, објави сајтот за следење на терористички активности СИТЕ, со седиште во САД. Руското Министерство за одбрана и Федералната служба за безбедност (ФСБ) не се достапни за коментар, објави Ројтерс. На снимката, на руски јазик, објавено на денот кога Русија со традиционална парада го одбележува Денот на победата над нацистичка Германија во 1945 година, прикажан е маж облечен во црно во пустина и ги повикува другите руски агенти да се предадат. Снимката трае 12 минути.
сите 6 | | | веќе видена

Ново Лисиче Вардар и Шампион Вардар се шампионите во генерациите 2004/05 и 2002/03 во женска категорија во втората сезона од Вардар Јуниор лигата, која е во организација на Ракометната академија Вардар. Најдобрите тимови во двете генерации викендов ги одиграа двата Ф4 турнира во СЦ „Јане Сандански” во Скопје. Одиграните полуфиналиња ветија неизвесни финални мечови, кои беа набиени со емоции и жештина да се победи противникот. На крајот не изостанаа солзите, радоснички за победниците и оние поради силна тага од претрпениот пораз. Ново Лисиче Вардар во полуфиналето во генерацијата 2004/2005 во женска категорија се спротивставија на врсничките од Кастратовиќ Вардар. Девојките од двата тима покажаа добра игра, но подобри беа Ново Лисиче Вардар и победија со 15:7 (8:5). Во финалето за златниот пехар се бореа со екипата на Кале Вардар, која во полуфиналниот натпревар триумираше против девојките од Општина Кисела Вода Вардар 1 со 16:9 (9:3). Ново Лисиче Вардар ги победи врсничките од Кале Вардар со 13:12 (6:5) и го ...
сите 63 | | | веќе видена

Оваа недела во арената „Јане Сандански” ќе имаме можност да проследиме три натпревари. Во големата сала во вторник (09.05.2017) со почеток од 17:00 часот, ќе се сретнат РК Вардар и РК Борец (домашно првенство). Исто така, во вторник во малата сала, од 19:00 часот МЗТ Скопје Аеродром игра против тимот на Куманово. Во четврток (11.05.2017) од 19:00 часот, РК Вардар се среќава со тимот на Металург, исто така домашно првенство. Карти може да купите на билетарата при СЦ “Јане Сандански” секој работен ден од 10:00-18:00 часот. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram .
сите 96 | | | веќе видена

„Фчерашни новости“ има нов хит. По „Хело, Зоки“, од студиото на најгледаната забавна емисија пристигнува „Македонијо, како си“ во изведба на Ланчо и Xtreme Z. Во епизодата 24, која веќе е на Јутјуб, екипата анализираше и како течат промените во институциите и до каде е трансферот на власта. Откриваат што е најбарано во трговијата со органи, која во Македонија зема што поголем замав. Модниот гуру на „Фчерашни“ предвидува што ќе се носи оваа пролет. Епизодата 25 се крчка, а до недела обидете се да ја исфрлите од глава „Македонијо, како си“, ве предизвикуваме!
сите 8 | | | веќе видена

Познат е уште од времето на старите Египќани, Римјани и Грци, но повторно е откриен дури во 19 век! Неговото доцнење меѓу печурките не го попречи веднаш да ја земе кралската титула меѓу фамилијата габи. Плодови со силен, специфичен мирис, во црна или бела боја, со големина меѓу два и осум сантиметри, скриени под површината на земјата, и тоа само на ретки места. Навидум се неугледни, потсетуваат на компир, а на вкус се како мешавина на старо сирење и кромид. Под земјата живеат во симбиоза со коренот на некоја билка или стебло, а од тоа зависи и нивниот мирис. Постојат околу 70 видa тартуфи. Во Македонија е регистриран црниот тартуф, што го има во Мариово, Стогово и Куманово. За лоцирањето на оваа ретка габа се користат дресирани кучиња, а едно од нив чини 5.000 евра. Еден килограм од оваа подземна печурка чини 1 000 евра. Тешко е да се најде, бидејќи расте исклучиво во диви предедли и никако не може вештачки да се одгледува. Покрај специфичните услови за одгледување, тартуфите имаат единствена арома која се ...
сите 4 | | | веќе видена

Аронијата во последно време на Балканот стана исклучително популарна и барана, одлична вест е тоа што овој регион е многу поволен за оваа билка. Многу студии покажале дека аронијата има антиканцерогено дејство. Покрај тоа, аронијата го успорува процесот на стареење на организмот и спречува развој на хронични болести. Таа е одлична храна поради ниската содржина на калории и високата содржина витамини и минерали. Исто така, многу е богата со антиоксиданси. Садниците аронија достигнуваат полн род во осмата година, даваат по 10 кг од грмушка, а моменталната цена за килограм прва класа е едно евро. Според некои проценки по хектар може да донесе приход од дури 12.000 евра! Некои од произведувачите велат дека е прилично лесно да се одгледува аронија.
сите 6 | | | веќе видена

Сообраќајната полиција на Србија месецов ја спроведува акцијата „Блиц маратон“, во која за 24 часа непрекинато се ангажирани сите расположливи уреди за мерење на брзината и движење на автомобилите Сообраќајната полиција во текот на акцијата „Блиц маратон“, на повеќе локации ќе ја мери брзината со рачни радари и уреди за мерење на брзината на возилата без обележја на полицијата наречени „пресретнувачи“ Контролата на брзината на движење се врши без запирање на возилата на местото на прекршокот. Доколку возачот кој ќе ја пречекори дозволената брзина не биде запрен на лице место, на сопственикот на возилото ќе му биде доставена информација за прекршокот, со повик да ја плати казната или на полицијата да и достави податоци за лицето кое го направило прекршокот. Српското МВР наведува дека во текот на претходните акции „Блиц маратон“, на 19 април на радарите се документирани 3127 прекршоци, пишува во соопштението.
сите 4 | | | веќе видена

Сандра Ј (39) полицијата ја затекнала во седечка положба на масата во кујната во куќата на првиот спрат во Загреб.Телотот на Мирослав Ј (53) било покрај неа на подот. Тие биле мртви неколку дена, па нивните тела биле во фаза на распаѓање. Токму поради смрдеата полицијата морала да биде со заштитни маски. И двајцата имале прострелни рани од оружје, а покрај Мирослав пронашле пиштол, кој го поедувал илегално, тоа значи дека Мирослав веројатно ја убил сопругата, кој подоцна се самоубил. Како што соопштила полицијата, во полиција било пријавено од страна на нивен роднина бидејќи долго време се немал чуено ни видено со нив. Бидејќи вратата од станот била заклучена, морале да интервенираат и пожарникарите за да ја отворат вратата. Која била причината за таквиот чин на Мирослав, соседите не знаеле да кажат ниту еден збор. – Тој е овде староседелец, со години живее тука. Има два возрасни сниови од претходниот брак, а имаше и ќерка која се самоуби, раскажал соседот.
сите 4 | | | веќе видена

Компанијата „Сеат“ на саемот за автомобили во Барселона ќе го претстави моделот 600 BMS кој всушност е модерна верзија на легендарното Фиќо. „Сеат“ најави дека кон крајот на идната недела ќе го претстави ретро концептот на 600 BMS инспириран од оригиналниот модел 600 кој овој месец слави 60 години од претставувањето. Сеат 600 беше првиот шпански народен автомобил, лиценцирана копија на Фиат 600, истиот автомобил на чија основа настана и Фиќото. Со оглед на тоа дека Сеат 600 и Застава 750, односно Фиќо беа речиси исти автомобили, Сеат со овој потег ќе ги разбуди спомените на најпопуларниот народен автомобил. Сеат 600 се произведуваше од 1957 до 1973 година. Минијатурниот автомобил со место за четири патници и две врати беше долг само 332 сантиметри, а тежок 580 килограми. Произведени се 797.319 Сеат 600. СЕАТ 600 (1957-1973) Застава 750, односно Фиќо беше напреден модел од Сеат 600. Се појави две години порано, во 1955 година, а на пазарот се задржа 30 години односно до 1985 година. Од овој автомобил ...
сите 7 | | | веќе видена

Во горјето Харц, на северозападот од Германија, отворен е најголемиот пешачки висечки мост на светот, широк 1,2 метри а долг 483 метри, од кои 458 метри се висечки дел, кој се издигнува 100 метри над најголемиот резервоар за вода, браната Рапбоде во истоимената долина. Досега називот најголем висечки мост на светот го носеше „Скајпарк“, 440 метри долгиот пешачки мост во Краснаја Полјана во близина на црноморското летувалиште Сочи во Русија. Мостот во Германија, наречен „Титан-РТ“, е ставен во функција недалеку од градот Берхарц ам Брокен, а неговото планирање и градба траеле пет години. Конструкцијата од челични сајли има влечна сила од 947 зони. Мостот е вгнезден во карпите од шкрилци на двете страни од долината. Австриската компанија HTB речиси десет месеци ја поставувала конструкцијата. Операторот со мостот, компанијата „Harzadrenalin“, не ја открива неговата вкупна цена. Но наведува дека билетот за преминување преку мостот ќе чини 6 евра за возрасните посетители и оти од него ќе има можност да се ...
сите 3 | | | веќе видена

Невообичената врска помеѓу Макрон и Троњо станала официјална кога тој наполнил 18 години. Во книгата што ја објавил во ноември минатата година – „Револуција“, самиот ја опишува аферата како „љубов често тајна, често криена и погрешно протолкувана“ Првата дама на Франција е Брижит Троњо Макрон, која е 24 години постара од нејзиниот сопруг Емануел Макрон. Тој денеска на изборите во Франција освои убедливо повеќе гласови од неговата противкандидатска Мари Ле Пен. Брижит Троњо, има 65 години, односно е 24 години постара од него. Податоците што протекоа за нивното минато и за тоа како се запознале го шокираа светот. Имено, таа му била наставничка во приватното католичко средно училиште што тој го посетувал во Еменс. Се запознале во одделението кога Макрон имал 15 години. Па така, по ова, покрај тоа што Макрон е интересен за медиумите поради фактот дека беше независен кандидат со победата на изборите е најмладиот претседател по Наполеон, сега пикантериите околу него растат како погача, пишува Телеграф . Макрон ...
сите 64 | | | веќе видена

Двајца студенти од Македонија ќе ја имаат можноста да добијат стипендија за постдипломски студии во Грција. Стипендијата ќе ги покрива трошоците за школарина, како и трошоци за живот во висина од 1.000 евра месечно. Неодамна, Групацијата Хеленик Петролеум потпиша тригодишен договор за соработка со два универзитети во Грција за следниве постдипломски програми: Постдипломски студии за енергетска стратегија, право и економија на Универзитетот во Пиреја, како и Постдипломски студии по нафтен инженеринг на Техничкиот универзитет на Крит. Хеленик Петролеум за овие специјализирани постдипломски програми ќе даде значаен број стипендии (вкупно 25), од кои најмалку по 2 ќе бидат доделени во секоја земја каде е присутна Групацијата (Грција, Кипар, Црна Гора, Бугарија, Србија и Македонија). Главната цел на програмата ќе биде едукација и обука на студентите, со цел да се стекнат со поширока научна основа од областа на нафтената индустрија и енергетскиот сектор. Истражувањата и предавањата на двете постдипломски програми ...
сите 7 | | | веќе видена

Во понеделник (08.05.2017) и среда (10.05.2017) во игротека „Бајка“ имаме слободни активности во текот на целиот ден. Во четврток (11.05.2017) подготвивме нова креативна работилница. Заедно со нашите дадилки дечињата ќе изработуваат декоративни вази. Работилницата започнува во 18:00 часот. Во петок (12.05.2017) имаме Игри без граници со почеток од 18:00 часот. Роденденски забави имаме во следните термини: Вторник (09.05.2017) од 18:30-21:30 часот. Сабота (13.05.2017) од 13:00-15:00 часот, 16:00-18:00 часот, 19:30-21:30 часот. Недела (14.05.2017) од 12:00-14:00 часот, 14:30-16:30 часот, и од 17:00-19:00 часот. За повеќе информации посетете ја нашата фан-страна, веб-страната и профилот на Инстаграм.
сите 10 | | | веќе видена

Младинската екипа на Вардар ја продолжува битката за шампионската титула во Супер Лигата. Во рамките од 19. коло „црвено-црните“ со девет дадени гола го совладаа тимот на Металург. На крајот резултатот гласеше 9:2, а три гола за нашата екипа постигна Александар Трајчевски. Два гола постигнаа Ердон Даци и Есмин Личина, потоа по еден Најдоски и Серафимов. Кадетите, пак, беа поразени од својот противник со 0:2. Иако после првиот дел беше без голови, со два гола во вториот дел „металурзите“ успеаја да ги освојат трите бода. Двете пионерски екипи на Вардар играа натпреври во рамките од 19-то коло во Супер Лигата. И двата тима на „црвено-црните“ остварија победи. Вардаровите пионери со голот на Реџепи во 26. минута успеаја да триумфираат над Металург и дојдоа до 12-та победа во шампионатот. Помлади пионери беа далеку поубедливи во интересен натпревар. Најпрво Металург поведе со 1:0, а потоа Вардар дојде до пресврт. Противникот стигна до 2:2, за Вардар да се одлепи со три гола и да дојде до 2:5. На крајот ...
сите 180 | | | веќе видена

Вчера во Киев се одржа првиот црвен тепих пред официјалното започнување на Евровизија 2017. Само 2 дена пред првата полуфинална вечер, натпреварувачите прошета по црвениот тепих по повод официјално отворање на настанот. Нашата Јана се појави во смарагдно зелен долг фустан. Младешки, но сепак елегантно. Видеа од нејзиното појавување на црвениот тепих и кратко интервју:
сите 168 | | | веќе видена

Денес е понеделник, 8 мај 2017 година, 128-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:17, а ќе зајде во 19:42 часот. Денот ќе трае 14 часа и 25 минути . Во раните утрински часови само во крајните југоисточни предели имаме претежно сончево време со локална облачност, а во останатите предел преовладува умерено облачно време. Локално во крајните западни предели постојат услови за сосема слаби врнежи од дожд. МАКЕДОНИЈА – Во Македонија денес ќе биде умерено облачно и нестабилно време со врнежи од дожд, ветровито и свежо време. Ќе дува доумерен северозападен и западен ветер кој ќе достигне брзина и до 25 км/ч. Утринските температури ќе бележат благ пораст во однос на претходните денови ќе се движат од 5 до 12 степени, додека пак максималните дневни ќе бидат во опаѓање и ќе достигнат до 9 односно до 22 степени, температури кои што се под просекот за овој период од годината. Ув индекс 5 СКОПЈЕ – Во Скопје денес ќе биде умерено облачно и нестабилно време со услови за слаби врнежи од дожд, ветровито и свежо време. Ќе ...
сите 257 | | | веќе видена

Бизнис психологот Дејвид Тејлор им предложи на вработените во една маркетинг агенција да пробаат да направат “акција” под името “Гол петок” што ќе ја размрда динамичноста на работата и ќе го подобри тимскиот дух внатрешно. Со соблекувањето на облеката вработените може да станат поблиски и ќе разговараат за идеите и ставовите многу поискрено и поодговорно. – Ова е најекстремната техника која до сега сум ја пробал за зголемување на продуктивноста на вработените во фирмите. Клучна е довербата која што ќе ја имаат еден кон друг, изјави Дејвид Тејлор. Сејм Џексон која што е главен менаџер на компанијата објасни дека таа се соблекла прва со цел да даде пример и да ги охрабри останатите колеги. – Беше брилијантно, сега меѓу нас веќе нема никаква бариера. Вработените кои беа дел од овој експеримент со голема цел рекоа дека имало притисок на почеток, посебно до моментот кога треба да се прошетате пред колегите целосно голи, но потоа се опуштиле сите и внеле дополнителна позитивна енергија. Бизнис психологот Тејлор ...
| | веќе видена

Даниел Стефановски забележа нова победа во Суперкомбат натпреварувањето и тоа во Мадрид каде што буквално го разнесе својот ривал Јани да Круз од Гвинеја Бисау. Борбата не траеше ниту една минута, а Да Круз трипати беше на подот. Практично првиот удар со колено на Даниел беше клучен. Иако Да Круз се обидуваше да остане на нозе и да се бори дефинитивно беше разнесен, па до крајот Стефановски само успеа да го доврши така што остана впечатокот дека подолго траеше најавувањето за борбата отколку што кик-боксерите разменуваа удари.
сите 5 | | | веќе видена

Трендот кај младите луѓе на социјалните медиуми да ги споделуваат своите задници сликани на јавни места, не само што не запира, туку зема сѐ поголем замав. Мотото кое ги води е „Да го направиме светот поубаво место за живеење со помош на голите задници“. Клик тука за претходната галерија.
сите 6 | | | веќе видена

Мотото на амбициозната страница на Инстаграм, на која девојките испраќаат свои фотографии е: „Да го направиме светот поубаво место за живеење со помош на голите задници“. Генијална идеја :).
сите 4 | | | веќе видена

next