Турлитава

За сите што ја пропуштија новата епизода на „Фчерашни новости“ во неделата, епизодата 26 веќе е достапна на „Јутјуб“. Во неа гледајте: Скандалозно: Обични граѓани видени како отвораат патишта, училишта, градинки, фабрики… „Фчерашни“ дознава: Дали навистина завршија протестите на „За заедничка Македонија“? Како функционира адвокатскиот шалтер во Македонија И во оваа епизода возење со таксистот-експерт и временска прогноза со Силвестер Ведар. Екипата веќе ги засука ракавите за епизодата 27. Очекувајте нови „Фчерашни новости“ во недела во 19:10 часот на „Телма“!
сите 11 | | | веќе видена

Најмалку 22 лица загинаа и 59 се ранети во експлозијата по завршувањето на концертот на пејачката Аријана Гранде во Манчестер. Американки и британски безбедносни служби потврдија дека станува збор за бомбаш самоубиец, но соопштија дека во тек е истрагата дали дејствувал сам или бил дел од терористичка ќелија. I never ment to record this but this is me leaving ariana grande #DangerousWomantour #ManchesterArena hope everyone is safe and got out pic.twitter.com/TLu73UBl0x — Rhianna burke (@RhiannaBurke) 22 May 2017 Џихадистите на ИСИС почнаа да го слават нападот на социјалните мрежи, а некои веќе повикаа на нови напади. На социјалната мрежа Твитер во 18:32 часот, околу 4 часа пред експлозијата, била објавена наводна закана на Исламска држава за Манчестер. Во објавата пишувало: „Имаме уште. Заборавивте ли на нашите закани? Ова е праведен терор“. По нападот на Твитер се појавија постови во кои се тврди дека ова е одмазда за нападите врз децата во Мосул и Рака.
сите 125 | | | веќе видена

Променливо облачно и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд и грмежи, особено попладне кога ќе има услови за локално невреме со град. Во поголем дел од Македонија во утринските часови преовладува претежно сончево и посвежо време во однос на температурите од претходните денови. Во источните и југоисточните појава на облачност и преовладува умерено облачно време. Во Скопје денеска во утринските и претпладневните часови ќе биде претежно сончево со локална облачност, попладне и навечер нестабилно со врнежи од дожд и ветровито. Утринската температура од 12 степени, додека пак максималната дневна ќе достигне до 24 степени. Во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на влажни воздушни бранови што ќе предизвика времето да биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд, кои на повеќе места ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Најинтензивни процеси, локално и во форма на невреме се очекува да има утре. Во четврток врнежите ќе бидат пообилни, особено во јужните ...
сите 294 | | | веќе видена

Во продолжение погледнете ја неделната програма во игротека „Бајка”, активностите и термините за роденденски забави. Слободни активности за сите дечиња, и користење и забавување со сите играчки и реквизити, имаме во среда (24.05.2017) и во недела (28.05.2017). Ве очекуваме сите во текот на целиот ден, а додека дечињата се забавуваат во нашата игротека со дадилките, возрасните може да се опуштат на терасата од нашиот кафе-бар и да уживаат во релаксирана атмосфера и поглед кон Паркот на езерата. Роденденски забави имаме во следните термини: Понеделник (22.05.2017) од 19:30-21:30 часот. Вторник (23.05.2017) од 19:30-21:30 часот. Четврток (25.05.2017) од 19:30-21:30 часот. Петок (26.05.2017) од 17:00-19:00 часот, и од 19:30-21:30 часот. Сабота (27.05.2017) од 19:30-21:30 часот. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram .
сите 74 | | | веќе видена

Кочо Анѓушев е сопственик на Фероинвест Групацијата. Тој е еден од основачите на „Брако“, основач на „Брако Веигхпак“ и сопственик на „Фероинвест“ каде припаѓаат и ЕДС и ЕМС. Анѓушев е од Велес, каде завршил средно школо, а од 1988 до 1992 година студирал на Машинскиот факултет во Скопје. На истиот факултет посетувал постдипломски студии, станал магистер, а потоа и доктор на технички науки. Од 1993 до 1998 година работел како асистент, а потоа и професор на Машинскиот факултет, додека од 1996 година бил гостин, научен истражувач на машинскиот факултет во Ахен – Германија. Како резултат на научно – истражувачките работи, Анѓушев има над 100 научни трудови и реализирал повеќе од 50 проекти во индустријата, од областа на машинството и индустријата. Работното искуство како професор го проширил во Лавборо, Англија, каде бил во 1999 година како визитинг професор на тамошниот машински факултет. Од 2000 до 2002 година стапил на функцијата помошен генерален директор за производство и управување во тогашното ЕСМ. А, ...
сите 56 | | | веќе видена

Матурите се прославуваат секојдневно, а досега видовме речиси се. Од матурантки без долна олека, до скроми матурантки, од пијани матуранти па се до трезни, но ова верувајте и ние прв пат го гледаме. Имено, матурант од Техничкото училиште во Битола на матурската прослави пристигнал со машина за сечење дрва. Изгледа неверојатно, но да овој матурант слатко ги изнасмеа сите присутни!
сите 8 | | | веќе видена

Супер е што со оваа диета ќе можете да уживате во компир, тестенини дури и чаша вино секој ден. Ноќната диета ја создаде др.Каролин Аповиан која работејќи во една од најдобрите американски болници, Медцинскиот Центар во Бостон, на илјадници луѓе им помогнала да ја постигнат идеалната тежина. Таа вели дека нејзините пациенти најчесто губат по 3 килограми секоја недела, без гладување, а килограм од нив се губи додека спиете. Др. Аповиан веќе 25 години ја усовршува оваа диета, која дури ги заштитува мускулите кога ќе се намали количеството храна која ја внесувате. Диетата е поделена на два дела. Секоја недела, по еден ден правите пауза од храна и тогаш можете да конзумирате само 3 густи сокови или зеленчук богат со хранливи материи. После тој ден најчесто се губи еден килограм, а го џабрзува и согорувањето на мастите. Идејата е да имате еден ден без харна додека не ја постигнете посакуваната тежина. Правила за останатите 6 дена: 1. Секој ден задоволете ги дневните потреби за протеини и НИКОГАШ немојте да ...
сите 10 | | | веќе видена

Куќа направена без ниеден мајстор, од темел до покрив. Неверојатна роботизирана градежна машина го воодушеви целиот свет поради нејзината способност брзо и правилно да реди тули, така што објект од темел до покрив може да изгради за само неколку дена. Машината има назив „Хадриан икс“ и се карактеризира со висок квалитет и одлична автоматизација, а корисниците што го виделе видеото на интернет коментираат дека благодарение на оваа машина веќе нема да ни требаат мајстори за изградба на куќа. Покрај тоа што брзо ги реди тулите, машината ги обликува и во посакуваната структура на објектот. Погледнете го видеото и дознајте како може да се изгради куќа за само два дена.
| | веќе видена

Трудна. Јас сум бремена, тоа е јасно како ден. Две сини линии, се загледаа во мене од малиот тест за бременост кој туку што го купив. Моето срце тропаше, чувствував вртоглавица. Стомакот ме заболе, бев нервозна, возбудена, исплашена и пресреќна во исто време. Да, дефинитивно сум бремена. Ова навистина се случува! По една година фантазирање, подготвување … конечно треба да станам мајка. Ова се 10 работи кои вашата мајка никогаш не ви ги кажала: 1. Многу пати ја имаше расплакано. Таа плачеше кога дозна дека е бремена. Таа плачеше кога те роди. Плачеше кога првпат те држеше. Таа плачеше од среќа, како и од страв. Плачеше од грижи. Таа ја чувствуваше твојата болка и среќа, и ги делеше со тебе, иако тоа можеби не го разбираше. 2. Го сакаше последното парче од колачот. Но, кога виде како ја гледаш со своите големи очи не можеше да јаде. Таа знаеше дека ќе биде многу посреќна ако последното парче од колачот заврши во твојот стомак. 3. Тоа болеше … Болеше кога ја влечеше за косата, гребеше со острите нокти кои ...
сите 28 | | | веќе видена

Оваа недела во арената „Јане Сандански” во понеделник (22.05.2017) од 14:00 часот ќе се доделува титулата на женскиот ракометен тим на Вардар. Влезот е слободен (мала сала). Во среда (24.05.2017) од 10:00 часот, ќе се одржи целодневно Државно првенство во танци организирано од страна на клубот за танци „Прима Данза”. Првенството ќе се одржи во малата сала. Во среда исто така, со почеток од 19:00 часот, кошаркаскиот тим МЗТ Скопје Аеродром се среќава со Карпош Соколи – Финален петти натпвревар од Македонското кошаркарско првенство, во голема сала. За време на викендот, сабота (27.05.2017) и недела (28.05.2017), ќе се одржат полуфиналните натпревари и финалето во кошарка (М12), со почеток од 12:00 часот во малата сала. Двојките ќе бидат објавени во текот на неделата. За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk , или следете нè на Facebook и Instagram .
сите 76 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и малку потопло. Кон крајот на денот ќе има услови за локална појава на нестабилност пред се во северните делови од земјава. Утринската температура ќе се движи од шест до 11, а дневната од 19 до 29 степени. Во Скопје ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност и со умерен ветер од западен правец. Кон крајот на денот ќе има услови за локализирана појава на нестабилност. Утринската температура ќе се спушти до осум, а дневната ќе достигне до 27 степени. Влажен бран со врнежи од дожд ќе започне да преминува преку земјата од недела претпладне. Врнежите на повеќе места ќе бидат поројни проследени со грмежи и можна е и појава на град. Поголеми количества воден талог се очекуваат во планинските делови на северозапад и североисток. Со преминот на влажниот бран ќе дува повремено засилен северозападен ветер најизразен на северот од земјата и вдолж Повардарието каде што ќе достигнува брзина и над 65 км/час. Ова ќе услови ново намалување на дневната температура, во ...
сите 355 | | | веќе видена

Истрагата против Тодор Дошен, инспекторот кој работел на случајот на убиството на Јелена Марјановиќ, за кражба на пари од дилер кој го уапсил, доаѓа до крај, но оштетениот дилер исчезнал. Како што објаснуваат од белградскиот Основен суд, против Дошен е поднесена кривична пријава за злоупотреба на службената положба. Истрагата е во последна фаза, а се предвидува сослушување на уште двајца навистина важни сведоци. Според неофицијални информации, Дошен го уапсил дилерот, а по апсењето му запленил 20 евра и 40.000 динари, три мобилни телефони, како доказни материјали. Дошен меѓу колегите и криминалците е познат како Тоша, во 2011 бил награден како најдобар белградски полицаец. Во јавноста станал познат откако работел на случајот за убиството на пејачката Јелена.
сите 14 | | | веќе видена

Порно актерката Алексис Тексас, има 31 година, 2,3 милиони следачи на Инстаграм, а седум пати ја прогласија дека има најдобар задник. Во светот на порно индустријата, Алексис влезе во 2006 година и освои прва награда за најдобар задник. Последната награда и беше доделена на AVN Awards 2017, во конкуренција од 100 најдобри задници во порно индустирјта.
сите 11 | | | веќе видена

Седев во чекална на забар и ја приметив дипломата на човекот чие име и презиме ми беше многу познато … Се сетив дека тоа беше момчето во кое бев заљубена во средно школо. Меѓутоа кога човекот влезе во ординацијата тоа не беше тој туку некое стар избрчкан дедо со наочари. Сепак кога седнав на столицата,не можев да издржам па го прашав: – Дали вие учевте во Никола Карев гимназијата? – – Да матурирав во 1980. Од каде знаете? – рече тој. – Па бевте во моето одделение. – одговорив возбудено. И тогаш тој, стар, одвратен, ќорав пе*ер рече: – Извинете а што предававте? –
| | веќе видена

Мал процент ја решија за само пет минути, дали и вие сте меѓу нив Доколку сте љубител на загатките тогаш сте на вистинскиот линк. Засукајте ракави и обидете се да ја решите оваа задача. И покрај тоа што навидум ви делува смешна и едноставна, нека не ве лаже тоа што има овошје, па делува како задача за деца. Зад оваа задача се крие многу мислење. Кокосот, јаболките и бананите означуваат различен број, кој е резултатот? Мал процент ја решија за само пет минути, дали и вие сте меѓу нив?
| | веќе видена

На камерата можеби изгледа како сексуален напад на муштерика, но кога ќе го прочитате објаснувањето на вработениот, работите стануваат појасни. Интересен живот живеат луѓето :).
сите 4 | | | веќе видена

Испрекинатиот сон е многу полош од недоволниот сон, утврдиле научниците од медицинскиот факултет при универзитетот Џон хопкинс во Балтимор. Научниците проучувале 62 здрави мажи и жени кои биле изложени на различни услови за време на спуење. По случаен избор биле изложени на три ноќи со повеќекратно присилно будење, доцно легнување со што се создадени услови за испрекинат и недоволен сон. Мерењето на нивото на добро и лошо расположени кај учесниците во истражувањето покажало дека припадницит ена двете групи биле подеднакво расположени по првата ноќ, додека кај оние со ипрекинат сон втората вечер, доброто расположение опаднало за 31% во однос на оние со недоволен сон 12%. При мерење на лошото расположение не се забележани значителни разлики. КОГА ВАШИОТ СОН Е ПОППРЕЧЕН ЦЕЛАТА НОЌ НЕМАТЕ МОЖНОСТ ДА НАПРЕДУВАТЕ НИЗ ФАЗАТА НА СОНОТ НА НАЧИН ДА ДОБИЕТЕ ДОВОЛНО ДОЛГА СПОРОБРАНОВА ФАЗА КОЈА Е КЛУЧНА ВО ПРУЖАЊЕТО НА ЧУВСТВО НА ОБНОВА НА ТЕЛОТО – ВЕЛИ КООРДИНАТОРОТ НА ПРОЕКТОТ ПАТРИН ФИНАН. Финан додава дека ...
сите 3 | | | веќе видена

Подготовката на сите предуслови за успешна бизнис зделка, препуштете им ја на оние кои знаат како тоа да го изведат на највисоко ниво. Тимот на Sky bar во Hotel Russia & spa знае како се станува успешен, па со сигурност може да очекувате позитивен исход од Вашиот деловен ручек. Зошто Sky bar ? Затоа што до тука може да се дојде од сите делови од Скопје со обезбеден бесплатен паркинг простор. Ова место е прибежиште од претстојните топли денови благодарение на одличната климатизација. На гостите на располагање им е мултифункционалниот простор кој се прилагодува на потребите. Љубезниот и професионален персонал ќе обезбеди врвни услови за успешен бизнис. За галантен крај, обезбeден Ви е подарок за Вашиот бизнис партнер – спа карта со 20% попуст. Актуелната понуда е со 10% попуст во период од 12 до 17 часот. Не случајно Sky bar во Hotel Russia & spa го понесе епитетот „најдобар меѓу најдобрите“ за 2016 година. За повеќе информации јавете се на 071 235 815.
сите 5 | | | веќе видена

next