Фудбалерите на Реал (М) им се вратија на победничките патеки откако вечерва на гостувањето кај Ваљадолид во мечот од 27. коло успеаја да обезбедат висока победа од 4:1. Иако мечот започна со промашен пенал за домашните, тие со голема упорност успеаја први да го отворат резултатот. Со голот на Тухами во 29. минута, Ваљадолид дојде до водство од 1:0, кое за среќа на гостите не траеше долго. Само 5 минути подоцна по една мешаница во домашниот шеснаесетник, најдобро се снајде Варан кој погоди за 1:1. Во вториот дел Реал ги зема работите во свои раце и го донесе мечот на посакувана патека. Бензема од белата точка ги доведе гостите до предност од 2:1, за неколку минути подоцна истиот фудбалер да зголеми и на 3:1. Конечните 4:1 ги постави Модриќ во 85. минута. Реал со оваа победа останува на 3. место зад градскиот ривал Атлетико (М) кој има 5 бода повеќе.
сите 16 | | | веќе видена

Фиорентина и Лацио одиграа без победник 1:1 во последниот вечерашен меч од тековното коло во италијанската Серија А лига. И на двете екипи им припадна по едно полувреме во кое успеаја да ги постигнат своите погодоци. Гостите дојдоа до предност во 23. минута кога Имобиле ја искористи шансата и ја затресе домашната мрежа. Во вториот дел „виолетовите“ го засилија темпото и успеаја да погодат за израмнување во 61. минута преку Муриел. Ремито не им одговараше ниту на едните, ниту на другите, затоа што и натаму остануваат далеку од зоната која обезбедува европски настап следната сезона.
сите 5 | | | веќе видена

Лошо му тргна годинава на Раул Гонзалез, кој откако стави крај на соработката со РФМ и Македонија, остана и без првиот пехар во сезоната. ПСЖ вечерва е елиминиран од Монпеље, 32:31 (16:14) во четвртфиналето од Купот на Франција и нема да ја брани титулата на финалниот турнир. “Светците“ мечот го загубија во последните 15-тина минути од натпреварот, кога Монпеље направи серија од 4-1 и дојде до 25:20, што се покажа како клучно во финалниот исход. Монпеље го предводеа Порт со осум и Ричардсон со седум гола, додека Генсхајмер имаше седум погодоци за ПСЖ. На Ф4 во Купот на Франција, Монпеље ќе игра со Шамбери, кој пак ги победи Нант и Кирил Лазаров, додека втората полуфинална двојка ја сочинуваат Нанси и Данкерк.
сите 2 | | | веќе видена

По пет години хрватскиот вицепрвак Нексе може да се пофали дека го победил Вардар, 24:21 (11:14), вечерва пред својата публика во претпоследниот дуел за македонскиот тим во СЕХА лигата. „Црната дупка“ во второто полувреме, односно скоро десетте минути без погодок и многубројни грешки на вардарци беше причината што од позитива 17:20 во 46 минута, се најдоа во позиција да бркаат резултат на шест минути до крајот на мечот, 21:20. Милосављев на двапати спаси обид за плус два за Нексе, за потоа Мартин Поповски да стави крај на аптиненцијата и да изедначи на 21:21. Но серијата на грешки, како и проблемите со одличниот Цар на голот на Нексе беа причината за серијата од 3-0 на хрватскиот тим, кој се радуваше на крајот. Цар со 16 одбрани беше херојот на Нексе, додека Јагањац имаше шест погодоци. Во редовите на Вардар Милосављев имаше 13 интервенции, а Поповски, Мораес, Чупиќ, Дибиров и Војводиќ постигнаа по три гола.
сите 49 | | | веќе видена

Легендарниот кошаркар на Далас Маверикс, Дирк Новицки, кој ја игра последната сезона во својата богата кариера, ги искритикува младите кошаркари дека непотребно трошат време и енергија на телефони и друштвени мрежи. Според Германецот, заморувањето со социјалните профили е она што го намалува победничкиот дух кај кошаркарите. "Не знам дали победите се толку важни, колку што е важно добро да се изгледа на друштвените мрежи. На Инстаграм, на Твитер да се има следбеници, лајкови, кликови...", вели Новицки и продолжува: "Пред 20 години луѓето не беа толку на телефони. Порано по победа пуштавме музика, се нервиравме кога ќе загубивме натпревар, го чекавме тренерот, разговаравме... Сега? Имаме 15 момци кои гледаат во телефоните. Не поминуваме време заедно како некогаш."
сите 2 | | | веќе видена

Кирил Лазаров и Нант се елиминирани од Купот на Франција, откако во четвртфиналето со 36:32 (20:15) доживеаја непријатно изненадување на Шамбери. Противникот на Лазаров одигра одлично прво полувреме, па иако во продолжението Нант стигна до егал (28:28) сепак не успеја да се избори за целосен пресврт. Лазаров постигна само еден гол на овој натпревар. Покрај Шамбери, на финалниот турнир ќе се најдат и Данкерк и второлигашот Нанси, додека последниот патник треба да го даде победникот од дуелот меѓу Монпеље и ПСЖ.
сите 3 | | | веќе видена

Леванте на нашиот Енис Барди загуби на домашен терен од Виљареал на денешниот меч од 27. коло во шпанската Ла Лига. Пред своја публика, Леванте не успеа да дојде ни до бод, откако дозволи да прими два гола во судиското надополнување и да им овозможи на гостите со кренати глави да го напуштат нивниот стадион. Првиот гол за Виљареал всушност беше автогол на Робер во 93. минута, за само 3 минути подоцна преку Чуквуезе Виљареал да ја запечати победата од 2-0. Барди го почна мечот за Леванте од првата минута, но ја напушти средбата во 83. минута кога беше заменет. Тимот на нашиот репрезентативец и натаму е во опасната зона на табелата и грчевито ќе се бори за опстанок до крајот на сезоната. Во вториот меч кој се одигра во истиот термин, Севиља која не знаеше за победа на последните 5 првенствени средби, дојде до убедлив успех на домашен терен против Реал Сосиедат совладувајќи го со 5:2.
сите 7 | | | веќе видена

Со 4 поени за 18 минути поминати на паркетот во Берлин, нашиот интернационалец Војдан Стојановски учествуваше во победата на Олденбург на гостувањето кај екипата на Алба. Во дербито на колото во германскиот шампионат, Олденбург успеа да и го нанесе првиот пораз на Алба по серија од 4 меча на кои домашните славеа. За разлика од нив, Олденбург ја продолжува победничката низа и останува во тесна трка со Баерн Минхен за врвот на табелата. Стојановски на денешниот меч имаше две успешни реализации од поле (2/4), а еднаш биеше непрецизно за 3 поени.
сите 2 | | | веќе видена

Дерби дуелот на 22. коло од Премиер лигата на Босна и Херцеговина во кој се сретна Широки Бријег на Седловски и Сараево на Крсте Велкоски им припадна на гостите со убедливи 3:0. Иако домашните најавија дека ќе играат офанзивно и нема да се бранат, не успеаја да постигнат ниту еден гол во гостинската мрежа. Напротив, Сараево одигра еден исклучително квалитетен меч во кој само потврди зошто е на патот да освои уште една титула во домашното првенство. Велкоски го почна мечот за гостите, но не успеа да се запише во листата на стрелци. За Седлоски ова беше трет последователен меч во првенството без победа. Сараево останува лидер со 52 бода, а Широки е четврти со 32 бода.
сите 3 | | | веќе видена

ГОСТИВАР - БЛОКОТЕХНА 98-86 (22-27, 22-19, 32-19, 22-21) Кошаркарите на Гостивар го добија дербито со Блокотехна и се пробија на 5. место во домашното првенство. Во меч во кој гостите почнаа одлично, гостиварчани имаа брилијантна трета четвртина во која успеаја да ја направат разликата и да го скршат отпорот на гостите. Блокотехна ја доби првата четвртина со 27.22 и најави дека е дојдена по бодовите во гостиварската сала. На полувреме гостите имаа предност од два поени, но на стартот на вториот дел доживеаја сериозен удар од домашните, кои имаа фантастична четвртина во која направија +13 и со тоа успеаја да влезат со убедлива предност во последните 10 минути од мечот. Со квалитетна одбрана и добар шут, домашните ја одржаа разликата и ја прокнижија десеттата победа. Џастингер со 23 поени беше најефикасен кај Гостивар, додека кај Блокотехна Мијатовиќ имаше 27 поени.
сите 13 | | | веќе видена

Фудбалерите на Арсенал го добија дербито на 30-тото коло од англиската Премиер лига против Манчестер Јунајтед. На дуелот на „Емирати“ одигран попладнево, избраниците на Унаи Емери дојдоа до победа од 2:0 и со тоа му го нанесоа првиот пораз на Оле Гунар Солскјер на меч во Премиер лигата како предводник на „црвените ѓаволи“. Домашните го отворија резултатот со голот на Џака во 12. минута. Во второто полувреме, Арсенал успеа и да ја удвои предноста откако во 69. минута судијата му додели пенал на домашниот состав, а успешен реализатор на најстрогата казна беше Пјер-Емерик Обамејанг. Манчестер Јунајтед, исто така, пропушти неколку добри шанси да постигне гол. Ромелу Лукаку на почетокот на мечот ја погоди пречката, а потоа и Фред имаше одлична шанса за погодок. По 30. кола „топчиите“ собраа 60 бода и се најдоа на 4. место на табелата. Манчестер Ј. е петтопласиран со 58 бода.
сите 13 | | | веќе видена

Италијанскиот пилот од тимот на Дукати, Андреа Довициозо е победник на премиерната трка од новата сезона во Мото ГП шампионатот. На Патеката Лосаил во Катар, Довициозо имаше една извонредна трка во која зад себе го остави еден од главните конкуренти за титулата и оваа година, Марк Маркес на Хонда. Едно од најголемите имиња на МОТО ГП сцената во последната деценија, Италијанецот Валентино Роси трката ја заврши на петтата позиција, а Маверик ВИљалес кој почна од пол-позицијата на крајот мораше да се задоволи само со 7. место. МОТО ГП - КАТАР: 1. Андреа Довициозо (Дукати). 2. Марк Маркес (Хонда) - +0.023. 3. Кал Крачлоу (LCR Хонда) - +0,320. 4. Алекс Ринс (Сузуки) - +0.457. 5. Валентино Роси (Јамаха) - +0,600.
сите 9 | | | веќе видена

Македонските репрезентативки кои се дел од најсилното европско клупско натпреварување се простија од Лигата на шампионите. Сара Ристовска и Крим, односно Јована Саздовска и Турингер, завршија на последните две места во групата два од главната фаза во елитата и со тоа го заокружија настапот во Европа. Крим попладнево загуби во последниот меч на гостувањето кај ФТЦ (31:27), а Ристовска постигна три погодоци од три обиди. Саздовска и Турингер, пак, во последниот меч ремизираа со ЧСМ Букурешт (23:23), додека Саздовска од елитата се прости со три гола од пет обиди.
сите 2 | | | веќе видена

Центарот на Филаделфија, Џоел Ембид, најверојатно вечерва ќе се појави во дресот на 76-тките на пресметката со Индијана во еден од дерби дуелите на вечерта во НБА лигата. Камерунецот не беше дел од тимот на Филаделфија во последните 8 натпревари поради повреда на левото колено. Филаделфија на средбите без Ембид имаше скор од 4 победи и исто толку порази, вклучувајќи ги и оние два врзани порази на последните два меча со Чикаго и Хјустон. Во досегашниот дел од сезоната Ембид се покажа како еден од клучните играчи на Филаделфија со просек од 27,3 поени по меч и 13,5 скока. Моментно, 76-тките се четврти во Источната конференција и бркаат што е можно подобар пласман пред стартот на плеј-офот.
сите 63 | | | веќе видена

Интер киксна на последните два меча во Серија А, а потоа одигра 0:0 со Ајнтрахт во Лигата на Европа, но денеска успеа да ја оправда фаворитската улога и да го совлада СПАЛ. Резултатот беше 2:0, а головите ги постигнаа Матео Политано во 67. минута, а во 77. минута Роберто Гаљардини ги постави конечните 2:0 со моќен шут. Тренерот Лучано Спалети направи еден куп промени во составот во однос на оној меч против Ајнтрахт во Франкфурт пред неколку денови, а им даде шанса на Соареш, Миранда, Гаљардини, Далберт, Жоао Марио. Икарди остана вон составот исто како и Најнголан, Перишиќ и Балде Кеита поради повреди. Интер победи но скапо ги плати трите бода, затоа што се повредија Миранда и Марцело Брозовиќ и тоа во првото полувреме. Торино и Аталанта победија на гости кај Фрозиноне односно Сампдорија. На дуелот во Џенова Аталанта поведе со погодокот на Запата во 50. минута, а изедначи Кваљарела во 67. минута. Десет минути подоцна Гусенс постигна гол што се покажа како клучен во победата на Аталанта со 2:1. А Фрозиноне ...
сите 7 | | | веќе видена

Уште еден лош настап на Челси и повторно нивниот менаџер Маурицио Сари се најде под притисок. „Сините" предмалку одиграа 1:1 против Вулверхемптон, а малку фалеше да се „удават". Гостинската екипа поведе со погодокот на Раул Хименез во 56. минута. Челси имаше огромен посед на топка и неколку шанси за гол, но на моменти играчите беа непрецизни, а во неколку ситуации одлично реагираше противничкиот голман Руи Патрисио. Сепак, во 92 минута Вилијан го пронајде Азар, а белгискиот репрезентативец со шут од далечина го израмни резултатот и спаси бод за својата екипа. Челси е на шестото место со 57 бодови, а Вулверхемптон е веднаш зад него со 44. Раул Хименез игра извонредно сезонава. Тој постигна гол и на првиот меч меѓу Вулверхемптон и Челси во Премиер лигата (победа на „волците“ со 2:1), а стрелаше и сега. Неговиот ефект од почетокот на јануари до сега е осум настапи, шест гола и две асистенции. А вкупно сезонава има 12 премиерлигашки голови (шест асистенции) изедначувајќи го клупскиот рекорд по број на погодоци ...
сите 15 | | | веќе видена

Гоблен - Кораби 1:3 е епилогот од последниот меч, одигран денеска, во рамките на 15. коло во Втората лига - Запад. На стадинот во Куманово домашните поведоа со голот на Азири во 22. минута, ретко кој тогаш претпоставуваше, во тој момент, дека работите целосно ќе се свртат. И така и беше. Следуваше канонада на Кораби кој со головите на Целески во 39. минута, Лика во 73. и Муча во 87. минута успеа да победи со 3:1 и да освои големи и значајни бодови.
сите 5 | | | веќе видена

Падна митот за непобедливоста на Шкендија на Чаир. Дури во деветиот меч по ред, Шкупи како домаќин ги победи тетовци и тоа апсолутно заслужено. Големо беше срцето на чаирчани кои со голот на Муарем Бајрами од пенал во 30. минута успеја да слават со 1:0. Со овој триумф четата на Умит Каран и дефинитивно покажува дека има и тоа како европски амбиции. Првиот дел мина во една тврда, машка и борбена игра без некои посебни шанси за гол. Прв се закани Серџио во 17.минута, но за малку на голот отиде таа топка. На другата страна Емини со полуволеј се закани, но Азизи го одбрани неговиот удар. И тогаш дојде таа 30. минута кога Мици го фаилираше Серџио, а судијата Маркоски покажа на белата точка. Капитенот Муарем Бајрами беше успешен за водство од 1:0. Во игра влегува и Агим Ибраими, Исени доби силен аплауз... На почетокот од вториот дел, стратегот на тетовци Ќатип Османи во игра го внесе Агим Ибраими, кој повторно од клупата го започна натпреварот како и минатиот пат против Беласица. Потоа и Жуниор влезе, сепак не се ...
сите 37 | | | веќе видена

Малку недостасуваше ова коло да биде „пенал коло", со оглед дека до пред крајот беа постигнати само три гола, и сите три од белата точка. Згора на тоа Македонија ЃП не реализираше казнет удар во дуелот со Ренова. Меѓутоа во финишот Академија Пандев стигна до 0:2, а потоа Работнички намали со голови кои не беа од пенал. Пенал немаше само на средбата Беласица - Вардар. Беласица имаше добри 2-3 шанси во првиот дел преку Балдовалиев и Ѓоргиев, но не успеа да реализира. Вардар, пак, во првото полувреме само еднаш се закани, но по првиот дел беше 0:0. Вардарци во 57. минута ја имаа најдобрата шанса, кога фудбалерите на Беласица од самата гол линија спасуваа чисто гостинско водство. Академија Пандев дури во финишот од полувремето стигна до водство над Работнички на гости преку пенал кој прецизно го изведе Дориев. „Академците" и претходно имаа добри шанси за порано да го отворат резултатот. Првиот дел мина во сенка на повредата на голманот Даниел Божиновски кој што мораше да биде изнесен и на голот застана младиот ...
сите 37 | | | веќе видена

Ешли Вествуд ги шокираше „Црвените" во 6. минута со погодок од корнер. Судијата Маринер не се огласи кога пред да биде изведен еден од играчите на Барнли го оневозможи Алисон да скокне и да одбрани. Маринер и неговите помошници проценија дека ова е погодок. Но Ливерпул се врати во период од 10 минути. Во 19-тата Фирмино намали на асистенција на Салах, а во 29-тата Садио Мане донесе предност на тимот од „Енфилд" откако дефанзивците на Барнли погрешија со додавањето. Во 67 минута Роберто Фирмино зголеми на 3:1 со молскавичниот контра напад на Салах, и се чинеше дека тука се е готово, меѓутоа Барнли се погрижи за неизвесен финиш. Гудмунсон намали во 91 минута, а веќе во наредната акција Мане ги постави конечните 4:2. Статистиката вели дека Фирмино бил инволвиран во 100 гола на Ливерпул во сите конкуренции во ерата на Јирген Клоч (63 гола и 37 асистенции). А Бразилецот стигнал до 10 погодоци во сите четири сезони во Премиер лигата со Ливерпул. Ливерпул е втор на табелата со 73 бода, еден помалку од Манчестер ...
сите 74 | | | веќе видена

next