Мазе

  во

  Актуелната олимписка и светска шампионка имаше совршено техничко возење во првата рунда, по што остана фокусирана и во второто за да победи со огромна разлика од 1.68 секунди. Ова е втора победа за 19-годишната Шифрин оваа сезона по победата во Кихтаи, Австрија во понеделникот. Исто така, ова е вторпата Шифрин да стане „снежна кралица“ на Сљеме, планината над Загреб, домот на Јаница и Ивица Костелиќ по триумфот во 2013. Лани трката беше откажана поради недостаток на снег. Во Светскиот куп по 14 трки, Словенката Тина Мазе, која беше петта, е лидер со 777 поени, додека Шифрин е втора со 545 поени. Во пласман на слалом, Шифрин има 319 поени и е на второто место со само еден поен помалку од Швеѓанката Фрида Хансдотер, која падна во второто возење.
  сите 25 | | | веќе видена

  Американската скијачка Микаела Шифрин триумфираше на петтиот слалом од годинашниот Светски куп, одржан на Слјеме крај Загреб. Шифрин до втората победа во Загреб, а 12-та во кариерата, дојде со вкупно време од 1:56.66 минути со повеќе од една секунда предност во однос на Австријката Катрин Цетел. На нив две на подиумот им се придружи Нина Лесет од Норвешка. Зад најдобрите три се најдоа Швеѓанката Фрида Хансдотер, пред Тина Мазе од Словенија и двете Канаѓанки Ерик Милзински и Мари Мишел-Гањон. Првите десет ги комплетираше Италијанката Кјара Костаца, Сара Хектор од Шведска и Австријката Кармен Талман. Во генералниот пласман во Светскиот куп води Мазе со 732 бода, пред Австријката Ане Фенингер со 487 и Шифрин со 445 бода. Во слало прва е Хансдотер со 270 бода, а следи Мазе со 249 бода. Натпреварувањето на Слјеме продолжува во вторник со машкиот слалом, а Светскиот куп во конкуренција на скијачки продолжува со спустот во Бад Клајнкирхајм во сабота.
  сите 26 | | | веќе видена

  Шифрин до вториот триумф на патеката „Сијеме’’, стигна со импресивен настап во двете трки со вкупно време од 1:56.66. Американката ја потврди својата доминација во слалом, па до единаесеттата победа во Светскиот куп, стигна пред Картин Цетл од Австрија кој имаше заостанување од 1 секунда и 68 стотинки, односно 2 секунди и 79 стотинки подобро време од трето пласираната Нина Лосерт од Норвешка Шифрин сега заостанува само 1 бод зад Швеѓанката Фрида Сансдотер која по пет оо деветте трки е водечка во Генералниот пласман во слалом, додека и натаму во севкупниот поредок во Светскиот куп прва е Тина Мазе од Словенија со 777 бодови, дури 232 повеќе од денешната победничка Шифрин. На истата патека во вторник ќе се вози машкиот слалом.
  сите 27 | | | веќе видена

  Американката Микаела Шифрин по втор пат во својата кариера го понесува признанието „Снежна кралица’’, откако попладнево таа победи на слаломската трка од Светскиот куп во алпско скијање во Загреб. Шифрин до вториот триумф на патеката „Сијеме’’, стигна со импресивен настап, а по двете трки имаше вкупно време од 1 минута 56 секунди и 66 стотинки. Американката за која ова беше 12-ти триумф во Светскиот куп, 11-ти во слалом зад себе ги остави Картин Цетл од Австрија со заостанување од 1 секунда и 68 стотинки, односно Нина Лосерт од Норвешка која заостана 2 секунди и 79 стотинки. Шифрин сега има само 1 бод помалку Швеѓанката Фрида Сансдотер која е водечка во Генералниот пласман во слалом, додека и натаму во севкупниот поредок во Светскиот куп прва е Тина Мазе од Словенија со 777 бодови, дури 232 повеќе од денешната победничка Шифрин.
  сите 29 | | | веќе видена

  Американката Михаела Шифрин е победничка на слаломската трка од Светскиот куп во алпско скијање во Загреб. Шифрин до вториот триумф на патеката „Сијеме’’, стигна со импресивен настап во двете трки со вкупно време од 1:56.66. Американката ја потврди својата доминација во слалом, па до единаесеттата победа во Светскиот куп, стигна пред Картин Цетл од Австрија кој имаше заостанување од 1 секунда и 68 стотинки, односно 2 секунди и 79 стотинки подобро време од трето пласираната Нина Лосерт од Норвешка Шифрин сега заостанува само 1 бод зад Швеѓанката Фрида Сансдотер која по пет оо деветте трки е водечка во Генералниот пласман во слалом, додека и натаму во севкупниот поредок во Светскиот куп прва е Тина Мазе од Словенија со 777 бодови, дури 232 повеќе од денешната победничка Шифрин. На истата патека во вторник ќе се вози машкиот слалом. Американката Михаела Шифрин е победничка на слаломската трка од Светскиот куп во алпско скијање во Загреб.Шифрин до вториот триумф на патеката „Сијеме’’, стигна ...
  сите 29 | | | веќе видена

  Американката Михаела Шифрин е победничка на слаломската трка од Светскиот куп во алпско скијање во Загреб.Шифрин до вториот триумф на патеката „Слијеме“, стигна со импресивен настап во двете трки со вкупно време од 1:56.66.Американката ја потврди својата доминација во слалом, па до единаесеттата победа во Светскиот куп, стигна пред Картин Цетл од Австрија кој имаше заостанување од 1 секунда и 68 стотинки, односно 2 секунди и 79 стотинки подобро време од трето пласираната Нина Лосерт од Норвешка.Шифрин сега заостанува само 1 бод зад Швеѓанката Фрида Сансдотер која по пет оо деветте трки е водечка во Генералниот пласман во слалом, додека и натаму во севкупниот поредок во Светскиот куп прва е Тина Мазе од Словенија со 777 бодови, дури 232 повеќе од денешната победничка Шифрин. На истата патека во вторник ќе се вози машкиот слалом.
  сите 31 | | | веќе видена

  Американката Михаела Шифрин е победничка на слаломската трка од Светскиот куп во алпско скијање во Загреб. Шифрин до вториот триумф на патеката „Сијеме’’, стигна со импресивен настап во двете трки со вкупно време од 1:56.66. Американката ја потврди својата доминација во слалом, па до единаесеттата победа во Светскиот куп, стигна пред Картин Цетл од Австрија кој имаше заостанување од 1 секунда и 68 стотинки, односно 2 секунди и 79 стотинки подобро време од трето пласираната Нина Лосерт од Норвешка Шифрин сега заостанува само 1 бод зад Швеѓанката Фрида Сансдотер која по пет оо деветте трки е водечка во Генералниот пласман во слалом, додека и натаму во севкупниот поредок во Светскиот куп прва е Тина Мазе од Словенија со 777 бодови, дури 232 повеќе од денешната победничка Шифрин. На истата патека во вторник ќе се вози машкиот слалом. Оцени ја веста
  сите 31 | | | веќе видена

  СКИЈАЊЕ Микаела Шифрин повторно „Снежна кралица“ Американката Микаела Шифрин е победничка на слаломската трка од Светскиот куп во алпско скијање во Загреб.Шифрин до вториот триумф на патеката „Сијеме’’, стигна со импресивен настап во двете трки со вкупно време од 1:56.66.Американката ја потврди својата доминација во слалом, па до единаесеттата победа во Светскиот куп, стигна пред Картин Цетл од Австрија кој имаше заостанување од 1 секунда и 68 стотинки, односно 2 секунди и 79 стотинки подобро време од трето пласираната Нина Лосерт од НорвешкаШифрин сега заостанува само 1 бод зад Швеѓанката Фрида Сансдотер која по пет оо деветте трки е водечка во Генералниот пласман во слалом, додека и натаму во севкупниот поредок во Светскиот куп прва е Тина Мазе од Словенија со 777 бодови, дури 232 повеќе од денешната победничка Шифрин.На истата патека во вторник ќе се вози машкиот слалом. Зимски спортови
  сите 33 | | | веќе видена

  Италијанскиот велосипедист Винченцо Нибали и словенечката скијачка Тина Мазе се избрани за најдобри спортисти во 2014 година, во изборот на тиражниот италијански спортски весник „Газета дело спорт“. Победникот на Тур де Франс во машка конкуренција триумфираше пред мотоциклистот Марк Маркес, додека третото место му припадна на Ф1 возачот Луис Хамилтон, кој оваа сезона стана светски првак во „најбрзиот циркус“. Зад нив се пласираа фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, и голманот на германската репрезентација и член на Баерн Минхен, Мануел Нојер. Кај дамите, двојната олимписка шампионка Тина Мазе заслужено го освои признанието со 219 гласови, пред американската тенисерка Серена Вилијамс, а на третата позиција се пласира пливачката Кејти Ледецки. За најдобра екипа во 2014 година е избрана фудбалската репрезентација на Германија, на второто место е Реал Мадрид, додека третопласиран е НБА шампионот Сан Антонио спарс.
  | | веќе видена

  Италијанскиот весник, Газета дело Спорт ги прогласи најдобрите спортисти за 2014-тата година. Двојната олимписка шампионка Тина Мазе го освои првото место во женска конкуренција со 50 проценти од гласовите, американската пливачка, Кејти Ледецки е на второто место додека трета е одбојкарката, Кимберли Ли. Во машка конкуренција убедливо прв е победникот на Тур Д'Франс, Виченцо Нибали за кој гласаа 71,7 проценти од анкетираните. Шпанскиот мотоциклист Марк Маркез се пласираше на втората позиција, а трет е германскиот фудбалер, Мануел Нојер. За најдобар тим прогласена се фудбалската репрезентација на Германија пред Реал Мадрид и НБА шампионот, Сан Антонио.
  сите 2 | | | веќе видена

  Американката Микаела Шифрин беше најбрза на денешниот слалом од Свесткиот куп возен во зимскиот центар Куехтаи кај Инсбрук, Австрија. Шифрин двете трки ги заврши со вкупно време 1:43.39 минјути. На второто место се пласира Шарка Страхова од Чешка со време 1:44.19. На подиумот како третопласирана се искачи Венди Холденер (Швајцарија) која зад победничката заостана 91 стотинка. Водечката во вкупниот поредок, Словенката Тина Мазе го освои шестото место. Пласман слалом: Фрида Хансдотер (Шведска) 270 бодови, Мазе 249, Марија Пиетл-Холмнер (Шведска) 245, Шифрин 219,… Следната слаломска трка же се вози на 4 јануари во Сљеме кај Загреб. Генерален пласман во Светскиот куп: Мазе 732 бода, Ана Фенингер (Австрија) 487, Шифрин 445, Кетрин Цетел (Австрија) 338,…
  сите 32 | | | веќе видена

  СКИЈАЊЕ Олимписката шампионка во слалом Микаела Шифрин 2014 година ќе ја заврши со триумф во оваа дисциплина вкупно 10 во нејзината кариера. Американката Микаела Шифрин беше најбрза на четвртиот слалом од Светскиот куп што се возеше во австрискиот зимски центар Кухтаи. Шифрин двете трки ги заврши со вкупно време 1:43.39 минјути. Второто место со 80 стотонки послаб резулат го обезбеди Чехињата Шарка Страхова, додека на победничкиот подиум како третопласирана се искачи Швајцарката Венди Холденер (Швајцарија) која зад победничката заостана 92 стотинки.Водечката во вкупниот поредок, Словенката Тина Мазе го освои шестото место. Следната слаломска трка ќе се вози на 4 јануари на Сљеме крај Загреб. Генерален пласман - слалом: 1. Фрида Хансдотер (Шведска) 270 бодови2. Мазе 2493. Марија Пиетл-Холмнер (Шведска) 245 Генерален пласман - Светски куп: 1. Мазе 732 бода2. Ана Фенингер (Австрија) 4873. Шифрин 445 Зимски спортови
  сите 2 | | | веќе видена

  Шифрин двете трки ги заврши со вкупно време 1:43.39 минути. На второто место се пласира Шарка Страхова од Чешка со време 1:44.19. На подиумот како третопласирана се искачи Венди Холденер (Швајцарија) која зад победничката заостана 91 стотинка. Водечката во вкупниот поредок, Словенката Тина Мазе го освои шестото место. Пласман слалом: Фрида Хансдотер (Шведска) 270 бодови, Мазе 249, Марија Пиетл-Холмнер (Шведска) 245, Шифрин 219,... Следната слаломска трка же се вози на 4 јануари во Сљеме кај Загреб. Генерален пласман во Светскиот куп: Мазе 732 бода, Ана Фенингер (Австрија) 487, Шифрин 445, Кетрин Цетел (Австрија) 338,./МИА
  сите 3 | | | веќе видена

  Американката Микаела Шифрин беше најбрза на денешниот слалом од Светскиот куп возен во австрискиот ски зимскиот Инсбрук. Шифрин двете трки ги заврши со вкупно време 1:43.39 миниути, оставајќи ги зад себе Шарка Страхова од Чешка која заостана 80.стотинки и го освои второто место, односно трето пласирана Венди Холденер од Швајцарија, која имаше 91.стотинка послабо вкупно време од победничката. Водечката во вкупниот поредок, Словенката Тина Мазе го освои шестото место. Во генералниот поредок во слалом води Фрида Хансдотер (Шведска) 270 бодови, пред Тина Мазе од Словенија со 249, Марија Пиетл-Холмнер (Шведска) 245, додека денешната победничка Шифрин е четврта со 219,... Во севкупниот поредок во Светскиот куп прва е Мазе со 732 бода, Ана Фенингер (Австрија) 487, Шифрин 445 ...
  сите 4 | | | веќе видена

  Американката Микаела Шифрин беше најбрза на денешниот слалом од Светскиот куп возен во зимскиот центар Куехтаи кај Инсбрук, Австрија. Шифрин двете трки ги заврши со вкупно време 1:43.39 минути. На второто место се пласира Шарка Страхова од Чешка со време 1:44.19. На подиумот како третопласирана се искачи Венди Холденер (Швајцарија) која зад победничката заостана 91 стотинка. Водечката во вкупниот поредок, Словенката Тина Мазе го освои шестото место.
  сите 6 | | | веќе видена

  Американката Микаела Шифрин беше најбрза на денешниот слалом од Свесткиот куп возен во зимскиот центар Куехтаи кај Инсбрук, Австрија.Шифрин двете трки ги заврши со вкупно време 1:43.39 минјути. На второто место се пласира Шарка Страхова од Чешка со време 1:44.19. На подиумот како третопласирана се искачи Венди Холденер (Швајцарија) која зад победничката заостана 91 стотинка.Водечката во вкупниот поредок, Словенката Тина Мазе го освои шестото место.Пласман слалом: Фрида Хансдотер (Шведска) 270 бодови, Мазе 249, Марија Пиетл-Холмнер (Шведска) 245, Шифрин 219,…Следната слаломска трка же се вози на 4 јануари во Сљеме кај Загреб.Генерален пласман во Светскиот куп: Мазе 732 бода, Ана Фенингер (Австрија) 487, Шифрин 445, Кетрин Цетел (Австрија) 338,…
  сите 6 | | | веќе видена

  Олимписката шампионка во дисциплината слалом беше најбрза во двете возења за да стигне до победа со време од 1:43.39, за 0,8 секунди подобро од Чехинката Шарка Страхова, додека третото место го освои Швајцарката Венди Холденер со 0,92 послабо време. Зад нив, сите други скијачки заостануваа повеќе од една секунда. Словенката Тина Мазе заврши на шестото место за да го зголеми водството во генерален пласман. Шифрин ја освојуваше титулата од Светскиот куп во слалом последните две сезони, но триумфот во понеделникот беше нејзин прв подиум во слалом оваа сезона.
  сите 8 | | | веќе видена

  Американката Михаела Шифрин забележа победа на слаломската трка, четврта оваа сезона, која се возеше во Инсбрук. Во двете возења на патеката во Инсбрук, Шифрин, забележа вкпно време од 1:43.39 минути што и беше доволно за освојување на првата позиција. Второто место и’ припадна на Сарка Страхова (1:44.19), а на третата позиција заврши Венди Холандер (1:44.31). Лидерката во генералниот пласман Тина Мазе го освои шестото место (1:44.63). Наредната трка дамите ќе ја возат на Слјеме, крај Загреб, на 4-ти јануари следната година./ крај/мф/нц
  сите 8 | | | веќе видена

  Американката Михаела Шифрин забележа победа на слаломската трка, четврта оваа сезона, која се возеше во Инсбрук. Во двете возења на патеката во Инсбрук, Шифрин, забележа вкпно време од 1:43.39 минути што и беше доволно за освојување на првата позиција. Второто место и’ припадна на Сарка Страхова (1:44.19), а на третата позиција заврши Венди Холандер (1:44.31). Лидерката во генералниот пласман Тина Мазе го освои шестото место (1:44.63). Наредната трка дамите ќе ја возат на Слјеме, крај Загреб, на 4-ти јануари следната година.
  сите 10 | | | веќе видена

  Микаела Шифрин од САД триумфираше на слаломот што се одржа во австрискиот зимски центар Кутај. Шифрин во двете трки забележа вкупно време од 1 минута 43 ссекунди и 39 стотинки и за 80 стоти дела од секундата беше побрза од Шарка Стракова од Чешка. Третото место и припадна на Швајцарката, Венди Холденер, која зад победничката заостана 92 стотинки. По денешниот слалом во Кутај на чело во генералниот пласман за Светскиот куп води Тина Мазе со 732 бода, 245 повеќе од Ана Фенингер додека трета е Шифрин со 445. Во редоследот за слалом прва е Швеѓанката, Фрида Хансдотер со 270 бода, 21 повеќе од Мазе, а на третата позиција со 245 бода е Марија Питиле Холмнер.
  сите 11 | | | веќе видена