Ние постојано се гледаме со жените и не сме како жените во СДСМ кои бараат членство во партијата два часа пред изборите, ние постојано сме со граѓаните и со членовите воопшто, порача Даниела Рангелова претседателката на унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ. „Сакам да порачам да си останеме сплотени такви какви што сме, да си ја сакаме државата и да ни е пример претседателот Никола Груевски кој што ги става најнапред интересите на државата, а после на партијата и сопствените интереси. Да не поткекнуваме на провокациите и да им порачаме на СДСМ дека воопшто не се плашиме знаете зошто? Затоа што ја имаме довербата на граѓаните и нас не ни треба ниту меѓународни организации, ниту специјални јавни обвинителства ,ние на 11 декември ќе ја добиеме поддршката на граѓаните и тогаш ќе направиме и многу повеќе проекти за граѓаните на Република Македонија, изјави Рангелова.
сите 42 | | | веќе видена

Нови шест милиони евра се одвоени за санирање на состојбата во местата зафатени од поплавите на 6 август во Скопско. Од нив, три милиони се од Буџетот на Република Македонија, 2,5 милиони од Буџетот на Град Скопје, а 500 илјади евра издвои Општина Гази Баба. Ова денеска го истакна министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски при означувањето на почетокот на реконструкцијата на улицата „Алија Авдовиќ“ во населеното место Сингелиќ, нагласувајќи дека вкупно 10 милиони евра ќе бидат инвестирани за подобрување на инфраструктурата во местата зафатени со поплавите. „Како Влада посветено работевме да ги подобриме сите услови во поплавените подрачја и за тоа направивме неколку крупни чекори. Пред се, обезбедивме дополнителни три милиони евра директно од Владата преку Јавното претпријатие за државни патишта за подобрување на локалната патна мрежа, а воедно и го сменивме Законот за да може „Македонија пат“ директно да се вклучи во изградбата на сите локални патишта во местата зафатени со поплавите, изјави ...
сите 34 | | | веќе видена

Дилан Ридер, возач на скејтборд и манекен од Калифорнија почина на 28 години од леукемија, пренесуваат американските медиуми. Дилан никогаш официјално не открил дека боледува од оваа болест, иако такси гласини имаше. Неговиот менаџер објави дека манекенот починал опкружен од семејството и пријателите. Тој се прослави со скејтот, но беше и успешен манекен.
сите 2 | | | веќе видена

Град Скопје ги известува учесниците во сообраќајот, дека викендов, сабота 08.10 и недела 09.10 ќе се изедуваат прекопи за поставување попречни инсталациии на булевар Борис Трајковски. Во сабота, 08.10 , ќе се работат прекопи пред пред Техноскопа, а вториот пред Салонот за мебел Канапе. Во недела, 09.10 , ќе се доврши прекопот на излезот од салонот за мебел Кристина Дамил. „Ве известуваме дека за време на изведувањето на прекопи булеварот нема да биде комплетно затворен за сообраќај, туку истиот ќе се одвива во фазна регулација, , односно ќе биде биде проодна во секое време една сообраќајна лента и сообраќајот ќе се регулира со знаменца. Исто така ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација при вршење на прекопите. Прекопите ќе се вршат од 08.00 часот до 18.00 часот. Ги молиме сите учесниците , поради ефикасно и безбедно одвивање на сообраќајот, да ја почитуваат поставената сигнализација и воспоставениот режим на сообраќај, информираат од Град Скопје.
сите 2 | | | веќе видена

За 17 проценти е зголемен бројот на патници кои се превезени преку двата македонски аеродроми во првите девет месеци од годинава споредено со истиот период минатата година. Компанијата „ТАВ Македонија“ денеска соопшти дека вкупниот број патници достигнал 1.382.714, а зголемување од 11 проценти има и кај вкупниот број полетувања и слетувања, односно во првите девет месеци се реализирани вкупно 13.009 летови. Најфреквентна дестинација од скопскиот аеродром бил Истанбул по што следуваат Цирих, Виена, Базел, Малме и Лондон. Со нискобуџетската авиокомпанија „Визер“ патувале најголем број патници, а потоа следуваат „Туркиш ерлајнс“, „Аустриан ерлајнс“, „Германија флуг си“ и „Пегасус ерлајнс“. Од „Тав Македонија“ најавуваат нови авиолинии и посета на тур-оператори. „Нашите главни заложби како менаџмент, силно поддржани од маркетинг одделот на ТАВ Аеродроми, како и од Владата како наш партнер, ќе останат фокусирани на привлекување нови авиокомпании, отворање нови дестинации и зголемување на бројот на фреквенции на ...
сите 9 | | | веќе видена

Трите порази во низа на стартот од АБА-лигата и низата повреди на играчи од стартната петорка се причините штоуправата на МЗТ Скопје Аеродром се реши за ангажирање на Србинот Стефан Синовец, кој со нашиот клуб потпиша договор до крајот на сезоната. Станува збор кошаркар кој одлично ја познава средината во која доаѓа, со оглед што претходно двапати настапуваше на сино-белиот тим. Синовец првпат во „Јане Сандански“ дојде во 2013 година по што ја одигра целата сезона по што замина во унгарски Шолнок, каде што не се задржа многу по што се врати во таборот на МЗТ Скопје Аеродром. Минатата сезона ја мина во словенечка Крка. Српскиот интернационалец игра на позицијата бек-шутер, а по потреба може да помогне и на позицијата „3“, која е дефицитарна по повредата на Ѓорѓе Дреновац. Во досегашната кариера, која ја почна во српска Визура, има играно уште и за Партизан, Металац Ваљево, Раднички Крагуевац и Химик. Неговото деби во сино-белиот дрес се очекува в недела на дуелот на домашен терен против Цибона.
сите 34 | | | веќе видена

Македонскиот пејач Давид Темелков деновиве го промовираше видеото за темата „Дал он зна“, која е дело на Валентино Скендеровски, додека пак текстот го потпишува Огнен Неделковски. „Додека ја снимавме новата песна во студио се случија неколку земјотреси во исто време и морам да кажам дека бев малку потресен поради тоа. Сепак, на крај успеавме да ја завршиме песната и јас сум презадоволен од финалниот производ. „Дал он зна“ е малку поразлична песна и воопшто не наликува на темите кои досега ги имам снимено. Мислам дека секој еден маж ќе се пронајде во текстот. Работев со автори кои ми се исклучително драги и многу сум горд поради тоа, откри Давид кого јавноста ширум овие простори го запозна преку учеството во музичкото шоу „Икс Фактор“. Кадрите за видеото, се снимени во Универзалната сала во Скопје. „Се надевам дека песната ќе и се допадне на публиката, бидејќи тоа е навистина мојата најголема желба, вели Давид.
| | веќе видена

На деветтото по ред „Ѕвездено небо за Тоше“, кое секоја година се одржува на денот на неговиот последен концерт во Скопје, организаторите – членовите на фан клубот на Тоше ги почестија присутните со досега необјавена снимка од легендарниот пејач. Станува збор за еден од најпознатите хитови на Проески, „Волим осмех твој“ , чија оригинална везија е во дует со хрватската пејачка Антонија Шола, која сега ќе можете да слушнете како звучи кога Тоше ја пее сам – без Шола. Исто така неговиот хит „Боже чувај ја од зло“, но во во српска верзија, ви нудиме да го слушнете како бонус песна, овојпат изведена во акустична, анплагд варијанта. И двете како потсетување на нашиот ангел и неговото дело. Слушнете ги и оставете спомените и сеќавањата да ве водат… низ вечност, која нему му припаѓа. Извор: Вистина.мк
сите 4 | | | веќе видена

Четириесет нови тима на матични лекари склучија договор со ФЗОМ по објавување на зголемувањето на капитацијата. Денес во Велес директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, др Сашо Стефаноски имаше средби со матични лекари од неколку приватни лекарски ординации во Велес. На средбите стана збор за новата мерка на Фондот за здравствено осигурвање на Македонија со која се зголеми капитациониот бод за матичните лекари од 50 на 55 денари, а се применува од 1 јули 2016 година, и која треба да резултирa сo подобрување на здравствената заштита на нашите осигуреници. Директорот Стефаноски истакна дека покачувањето на капитациониот бод за матичните лекари има за цел да овозможи поквалитетна грижа за здравјето на пациентите и затоа од први јули 2016 година, Фондот за здравство, по анализа на состојбите во примарното здравство, го зголеми капитациониот бод за матичните лекари од 50 на 55 денари. Средствата се обезбедени од буџетот на Фондот за 2016 година, почнувајќи од 1.7.2016, а фискалната ...
сите 25 | | | веќе видена

Штип е втор град по бројот на слободни работни места информираше денеска директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија, Влатко Поповски на Инфо денот за невработени лица и работодавачите. Во моментов фирмите во Штип имаат потреба од вработување на 420 лица. Поповски истакна дека денеска пред невработените лица презентирани се и електронските услуги, а на кои во иднина како Агенција за вработување ќе се базираат на овој систем, кој е достапен на секој граѓанин од неговиот дом. „Денеска во Штип презентиравме дека како град е втор во Република Македонија по објавени слободни работни места. Така да граѓаните на Штип и околината на Штип ќе можат да ги погледнат овие работни места на нашиот веб-портал и огласите да ги побараат и да го добијат на сопствениот профил без да бараат каде ќе можат да аплицираат. Инаку работните места кои се објавуваат се од продавачи, келнери, шивачи од инжиењери, од истражувачи, буквално сето она што во Република Македонија има потреба и самите плати се движат од ...
сите 7 | | | веќе видена

Започна асфалтирањето на полскиот пат во село Мородвис. Станува збор за полски пат кој што обезбедува многу побрз и полесен пристап на земјоделците до своите земјоделски површини и е еден од првите полски патишта во Република Македонија, истакна градоначалникот на Општина Зрновци, Блаже Станков. „Во овој момент се работи на полски пат со должина од 700 метри и широчина од 3,5 метри. Финанасиската конструкција на овој пат изнесува околу 3 милиони денари, средства обезбедени преку Бирото за регионален развој. Со овој пат ќе обезбедиме полесен и побрз пат до земјоделските површини а ќе се создадат услови земјоделците да можат да одгледуваат и подоходовни култури, рече градоначалникот Станков. После извршените состаноци на одговорните од АД „Водостопанство“ подружница „Брегалница“ Кочани со месните зедници во Зрновци, се пристапи кон чистење на каналската мрежа, односно левиот магистрален канал кој што после долги годинии веќе е ставен во функција. „Со ова ќе се обезбеди не само квантитетна, туку и квалитетна ...
| | веќе видена

Општина Аеродром неодамна изгради нова улица „Новопроектирана 4“ меѓу новите згради во локалитетот Индустриска зона. Како што информираат од Општината, станува збор за собирна улица во должина од околу 500 метри и широчина од 16 метри. „Улицата е составена од две сообраќајни ленти од по шест метри, како и тротоари од двете страни на улицата од по два метра. Претходно на оваа локација беше изведена целосно нова фекална и атмосферска канализација, водоводна мрежа, а исто така се предвидени и нови линии за јавно осветлување, така што овој дел од населбата ќе добие целосно нов и поурбан лик, а жителите на новите згради современи услови за живот, велат од општина Аеродром.
сите 11 | | | веќе видена

Во Македонскиот културен центар „MC Gallery“ во Њујорк на 13 октомври ќе биде отворена изложба „Накитот низ вековите од Република Македонија“ на Археолошкиот музеј на Македонија. Ќе бидат претставени 68 музејски копии кои се меѓу артефактите накит што биле откриени на тлото на Македонија при ископувањата во изминатите 70 години. Директорката на Археолошкиот музеј Весела Честоева денеска на прес-конференција рече дека артефактите што ќе бидат презентирани претставуваат сведоштво за културниот континуитет и идентитет, уметничките тенденции и иновативниот дух на луѓето што живееле на оваа територија од околу 7000 години п.н.е. до крајот на 20 век. Посочи дека најатрактивен во античкиот период е накитот од злато од времето на македонското кралство на Александар Велики и неговите наследници. Во комбинација со скапоцени камења, златниот накит прикажува декорации, како гулабици, лавови, сфинги, божества… Изложбата го прикажува и посебниот статус на одредени личности кои своето богатство го користеле во постхумни ...
сите 14 | | | веќе видена

Деветнаесет годишна девојка од Кичево вчера попладне пријавила дека истиот дека околу 16 часот додека се движела пеш кон нејзиниот дом била нападната. „Зад неа одело непознато лице кое и се доближило и со употреба на физичка сила допирајќи ја по телото се обидел да изврши полови дејствија. Притоа се слушнале звуци во близина од кои сторителот најверојатно се уплашил и избегал, информираат од полицијата. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од ПС-Кичево. Се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и целосно расчистување на случајот.
сите 11 | | | веќе видена

Уште во 1963 година Харви Бол, уметник од Масачусетс, создаде икона без која не можеме да ја замислиме денешната преписка на мобилните телефони или компјутерите – роден е смајли. Тој одлучи секој прв петок во октомври да е Ден на смајли. Се друго што е поврзано за емотиконите смајли е историја, а во 1999 година првпат е одбележан Светскиот ден на насмевката. Две години подоцна Харви почина, но во негова чест е покрената светската Фондација Харви Болд смајли со слоганот „Да се направи светот подобро место насмевка по насмевка“. Фондацијатфа Смајл е воедно и „главниот виновник“, што секоја година се оддржува Ворлд смајл деј (Светски ден на насмевката) кјој се одбележува двапати годишно во јануари и мај. Од фондацијата и денеска ги повикуваат сите граѓани на светот некому да измамат насмевка. Познато е дека насмевката, или уште подобро смеењето на цел глас, носи серии бенетики за здравјето на човекот. Го намалува крвниот притисок, го произведува „хормонот на среќата“ ендорфин, служи како мини вежба за стомачни ...
сите 12 | | | веќе видена

Министерството за одбрана отсекогаш било отворено да разговара со претставниците на Синдикатот на одбраната и безбедноста и Независниот синдикат на професионалните војници за сите прашања кои се однесуваат на вработените во Министерството и во Армијата на Република Македонија, се вели во денешната реакција на Министерството за одбрана на прес конференцијата на Синдикатот на одбраната и безбедноста. во продолжение интегрален текст од реакцијата на МО Ќе посочиме дека во однос на исплатата на надоместоците за припадниците на Армијата, во овој момент, нема буквално никаков застој на исплата на обврските кон персоналот – исплатени се закупнините, надоместокот за превоз, надоместокот за трупна служба, надоместокот за одвоен живот. Со претставниците на синдикатите неколкупати разговаравме и за барањето за покачување на платите и како што известивме истото е во фаза на разгледување. Министерството за одбрана работи јавно и транспарентно и сиот свој фокус го става на припадниците на Армијата на Република Македонија ...
сите 29 | | | веќе видена

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи Оливер Андонов, денеска оствари работна посета на СВР Куманово во рамки на планираните посети во сите сектори за внатрешни работи низ Македонија. Целта на посетата, информира Андонов, е запознавање со безбедносната состојба на самиот терен, запознавање со приликите во секторот за внатрешни работи Куманово и поддршка на вработените за извршување на работните задачи и професионални обврски согласно Законот и заштитата на Уставот на РМ. „Досега безбедносната сосотјба е стабилна, она што СВР Куманово нормално како активности го превзема е во рамки на нормалните активности на полицијата. Не очекуваме некои поголеми проблеми да се појават, така што се надевам дека и понатаму ќе остане ваква состојбата. Очекувам да ме информира дополнителниот заменик началник за состојбата, бидејќи како што е вообичаената пракса очигледно на министерот Спасовски да наредува на началниците на СВР Куманово кои тој ги поставил односно на СВР низ Македонија да не ме пречекуваат и да ...
сите 8 | | | веќе видена

Земјотрес со магнитуда од 4,5 степени во 11:25 часот ги стресе Хрватска и Босна и Херцеговина. Според податоците од Европско медитеранската сеизмолошка опсерваторија, земјотресот е на длабочина од 6 километри со епицентар на границата меѓу Хрватска и БиХ.
сите 209 | | | веќе видена

Големата сала и фоајето на Македонската опера и балет се целосно реконструирани. По повод отворањето на реновираната сала на 12 октомври ќе се одржи гала концерт на кој ќе настапи целиот капацитет на МОБ. Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска денеска ја посети Македонската опера и балет по што изјави дека промовираат еден исклучително значаен проект за целосна реконструкција на големата сала на МОБ, кој ветиле дека ќе се реализира. Истакна дека таа инвестиција е од огромно значење и од буџетот на Министерството за овој капитален проект се издвоени 62 милиони денари. Проектот, посочи министерката, опфаќаше занаетчиско-градежни работи на големата сала, на фоајето, промена на нивното осветлување, промена на сите седишта во големата сала, како и подот под нив. „Оваа инвестиција е од огромно значење пред се за вработените, уметниците во МОБ и за сите љубители на програмските содржини на МОБ, на уметноста која ја нудат, пред се за граѓаните кои ќе имаат можност да присуствуваат на сите овие настани ...
сите 37 | | | веќе видена

Општина Аеродром во соработка со јавното претпријатие „Комунална хигиена“ денеска и утре ќе спроведе акција за собирање кабаст отпад. Акцијата денеска ќе се одвива во Ново Лисиче, Реонски центар „Аеродром“, населбата Лисиче и Горно Лисиче, кога граѓаните кои имаат кабаст отпад, од 7 до 11 часот ќе може да го изнесат пред своите домови, доколку живеат во куќа, или, пак, пред зграда, ако живеат во колективни станбени домаќинства. Од Општина Аеродром апелираат отпадот да не го попречува движењето на пешаците и возилата, а местото да биде пристапно за возилата на ЈП „Комунална хигиена“ за тие да можат непречено да го соберат отпадот. Во текот на утрешниот ден во истиот период од денот акцијата ќе се одвива во населбите Мичурин, Стар Аеродром, Острово, 13 Ноември и Јане Сандански. Општина Аеродром посочува дека под кабаст отпад се подразбираат делови од мебел, бела техника, електронски апарати, но не и градежен шут и стакло.
сите 21 | | | веќе видена

next