Телеграф

Запрашан дали има какви било предлози за името Нимиц вели не, нагласувајќи дека не дал никакви предлози Решавањето на спорот за името е високо на агендата на владата во Скопје и затоа има „нов импулс“ во напорите за решавање на проблемот, изјави специјалниот претставник на Обединетите нации во разговорите за прашањето за името меѓу Грција и Македонија Метју Нимиц. -Владата во Скопје е подготвена да ја реактивира својата надворешна политика во регионот и очигледно прашањето за името е важна пречка на патот кон европската интеграција и НАТО членството . Значи, ова е високо прашање на нивната агенда и затоа мислам дека има нов импулс, изјави Нимиц за Независната балканска новинска агенција
сите 24 | | | веќе видена

Членот 23 став 6 е прекршен со тоа што претседателот на ОО СДСМ Штип, Милошев не е вработен во министерството за здравство на денот на назначување, туку во Клиничка болница Штип. Претседателот на општинската организација на СДСМ Штип Владимир Милошев на почетокот на овој месец беше именуван за државен секретар во Министерство за здравство од стана на министерот Арбен Таватари. Милошев кој по професија е специјалист по максилофацијална фирургија беше вработен во клиничката болница во Штип. Според законот за административни службеници државниот секретар во ресорното министерство го назначува министерот од редот на вработените во самото министерство. Членот 23 став 6 вели: Секретарот од ставот (1) алинеја 1 на овој член од редот на административните службеници од категоријата Б, односно од редот на раководните вработени го назначува министерот и истиот треба да ги исполнува посебните услови за работното место за нивото Б4 на раководни административни службеници. Според информациите кои располагаме Владимир ...
сите 6 | | | веќе видена

Она што ќе следи тешко е да се предвиди. Но, генерално земено, насоката е јасна: дооуништување на каква-таквата државност и сувереност на Република Македонија,коментира професорот Будалесто е, дури и трогателно инфантилно е, да се очекува оваа власт (која на власт дојде така како што дојде на 27.04.2017) да се однесува транспарентно (помодарски кажано, отворено) и инклузивно (помодарски кажано, вклучително, соработнички) како кон граѓаните, така и кон опозицијата (сеедно каква била) која не презеде буквално ништо да ја разголи незаконитоста со која сегашнава власт дојде на власт. пишува професорот Љубомир Цуцуловски на Фејсбук. -Непознато е (или мене ми е непознато) да се изрши незаконска замена на една власт (особено режим!) само за десетина минути, колку што траеше изборот и преземањето на власта на 27.04.2017, а тоа да не биде планирано. Потоа, се случи друго насилие (влегување на граѓаните во Собранието) за кое сегашнава власт, како и некои медиуми/аналитичари/експерти - без тронка достоинство и без око ...
сите 19 | | | веќе видена

Погледнете, коментар не е потребен. Корејскиот ултимејт фајтер Хае Џин Парк го нарекуваат „хирург“, а кога ќе го погледнете ќе ви стане јасно и зошто. Тој толку прецизно со два удари го нокаутираше својот сонародник Хјунг Сук Лика. Погледнете, коментар не е потребен. damn ACB KB 10 pic.twitter.com/njGN4iACKQ — Jolassanda
сите 4 | | | веќе видена

Доколку голманот Шишковски не беше во елемент гостите можеа да заминат со висока победа Фудбалерите на Работнички одиграа нерешено на домашен терен против Динамо Минск со 1:1 во меч во кој гостите прикажаа подобра игра. Работнички имаше шанса на почетокот, но Сахити не се снајде најдобро, па следуваа неколку шанси на гостите. За неколку минути Шишковски успеа да одбрани неколку зицери. Тој бранеше одлично и придонесе за 0:0 на полувреме. После осум минути игра во вториот дел гостите казнија преку Квашински и успешно го чуваа водството. Така беше до првата минута од судиското продолжение кога Работнички со играч помалку се избори за пенал кој го реализираше Најденов. ФК Работнички - ФК Динамо Минск, Лига Европа квалификации 2 круг
сите 125 | | | веќе видена

Правејќи (самите од себе) смешни суштества, само ја потврдуваат старата вистина дека она што некој може да си го направи, никој друг не може да му го направи,пишува професорот Кога нешто се тврди не е значајно само тоа што се тврди, туку ништо помалку не е значајно и што тврдење имплицира, односно какви логички консеквенции повлекува со себе, вели професорот Љубомир Цуцуловски на Фејсбук. Според професорот, истиот принцип би требало да важи како за бугарската официјална историја и политика, така и за бугарашите воопшто, сеедно каде живеат и сеедно од кои причини се чувстуваат Бугари. Бугарашите, заедно со бугарската историја и политика, тврдат дека Македонците не се друго освен Бугари, односно дека Бугарите и Македонците се ист/един народ. Кажано сликовито, тоа би му дошло како едно тело со две глави, или две тела со една глава. Ако се прифати ова тврдење, тогаш консеквентно следи дека на 11-ти октомври 1941, кога македонскиот народ се крена на востание против бугарската окупација, започнала, ни повеќе ни ...
сите 6 | | | веќе видена

Погледнете ја оваа магија Не за џабе се вели дека најголемите мајстори во кошарката се наоѓаат на малите терени. Во летните месеци актуелни се „три на три“ баскет натреварите.На европското првенство во Холандија Србинот Душан Домовиќ Думат изведе неверојатен потег. Тој му ја протна топката на шпанскиот играч меѓу нозе и со положување ја смести во кошот.Погледнете ја оваа магија. ICYMI An utterly obscene and disrespectful shammgod by Mr. Dusan Bulut https://t.co/ni1xbKVGXG — Eurohoops.net
сите 2 | | | веќе видена

Писмената декларација за заштита на угледот на македонската дипломатија е потпишана и од многу други пратеници од вкупно 22 држави што укажува на големата поддршка и интерес која истата ја предизвика Писмената декларација на ПС на Советот на Европа насловена “ Заштита на угледот на македонската дипломатија” која ја повикува Владата на Република Македонија да престане со неодговорното однесување и да не го блокира поставувањето на Александар Николоски за македонски амбасадор и шеф на мисијата при Европската унија, е поддржана од вкупно 54 европски пратеници, Издвојуваме дел од нив. Декларацијата е потпишана од Ѓузепе Галати e пратеник од Демократската партија на Италија. Во рамки на Советот на Европа извршува низа функции од кои позначајни се членувањето во Мониторинг комитетот, а претседател е Комитетот за социјални работи, јавно здравје и одржлива средина. Аморусо Франческо е пратеник во Италијанскиот парламент. Во рамки на Советот на Европа имал активности во два мандати од 1996 до 2001 година и од 2013 ...
сите 3 | | | веќе видена

Се гледа дека бракот и годи Лео Меси во моментов ужива со неговата сопруга Антонела на медениот месец на Карибите. Лео и Антонела наводно не се одвојуваат еден од друг, а колку уживаат во бракот најдобро покажува изразот на нивните лица. Со неколку фотографии брачната двојка се пофали и на социјалните мрежи, а на Инстаграм обожавателите особено ги воодушеви совршената линија на Антоанела која е главна тема и во коментарите што ги оставаат корисниците. A post shared by Leo Messi (@leomessi) on Jul 6, 2017 at 4:47pm PDT A post shared by AntoRoccuzzo88 (@antoroccuzzo88) on Jul 8, 2017 at 11:47am PDT По неколку дена од одморот, на младенците им се придружиле и соиграчот и пријател на Меси, Луис Суарез и неговото семејство, а тоа, секако, ги расположило синовите на аргентинскиот фудбалер, Тиаго и Матео, кои добиле друштво за играње. A post shared by Leo Messi (@leomessi) on Jul 8, 2017 at 3:09pm PDT Инаку, Меси и Антонела се венчаа на почетокот од јули, а се познаваат уште од детството. A post shared by Luis ...
сите 18 | | | веќе видена

Попис на население и домување се врши на секои десет години,велат од Евростат Република Македонија веќе пет години доцни со спроведување на попис, а тој не е политичка, туку статистичка операција и треба да се спроведе единствено на лица кои при извршувањето на пописот ќе се најдат на територијата на Македонија и не се повеќе од една година отсутни од државата. Ова е пораката од Европската канцеларија за статистика
сите 8 | | | веќе видена

Полицијата не може да ги контролира демонстрантите во градот Сопругата на американскиот претседател не може да го напушти хотелот во Хамбург.Меланија го придружува својот сопруг на самиот Г-20 но во градот се одржуваат големи протести и нејзината безбедност може да биде загрозена доколку го напушти хотелот. Меланија, заедно со сопругите на другите државници требаше да ги посети центарот за истражување на климата како и на прошетка на градот но тоа нема да биде можно бидејќи безбедноста им е загрозена. Situation intensifies in #Hamburg . Police can not control the violence. #Antifa #G20Summit pic.twitter.com/RRj0tPSRIG — Kevin W.
сите 37 | | | веќе видена

Две минути пред овој земјотрес е евидентиран уште еден со Рихтерова магнитуда од 3,3 степени Нова серија од шест земјотреси изминатата ноќ повторно го потресе охридскиот регион. Најсилниот со магнитуда од 3,7 степени според Рихер е регистриран изутринава во 7:18 часот. Две минути пред овој земјотрес е евидентиран уште еден со Рихтерова магнитуда од 3,3 степени .Преостанатите четири земјотреси се случија во 1:07 часот по полноќ со манитуда од 3,3 степени, во 2:52 часот (2 степена), во 4:32 часот
сите 209 | | | веќе видена

Како што соопшти денеска МВР, телото вчера во 13:20 часот го пронашол Ф.И. (28) од Куманово во својата куќа. Тој бил момче на починатата девојка Дваесет и седумгодишната девојка М.К. вчера била пронајдена мртва во куќа на улица „Браќа Филиповиќ“ во Куманово. Како што соопшти денеска МВР, телото вчера во 13:20 часот го пронашол Ф.И.
сите 38 | | | веќе видена

Вчера во 17,10 часот во полициска станица Куманово, од страна на Итна медицинска помош било пријавено дека во куќа на ул.„Романија“ е пронајдено женско лице со прострелна рана во пределот на градите Четириесет и шестгодишна Кумановка е пронајдена мртва со прострелна рана во градите. Неа ја пронашол нејзиниот сопруг во нивниот дом. Според информациите на МВР, вчера во 17,10 часот во полициска станица Куманово, од страна на Итна медицинска помош било пријавено дека во куќа на ул.„Романија“ е пронајдено женско лице со прострелна рана во пределот на градите. По извршениот увид било констатирано дека во временскиот период од 08,30 до 17 часот, Т.Ш.
сите 32 | | | веќе видена

Барањето на Специјалното јавно обвинителство да му се одреди мерка притвор на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Судот го оцени како неосновано Како неосновано е одбиено барањето на Специјалното јавно обвинителство да му се одреди мерка притвор на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски . Ова го оцени Основниот суд Скопје 1, кој одреди мерка на претпазливост, односно одземање на пасошот на Груевски. Судот, како неосновано, го одби барањето на СЈО за определување притвор и за поранешните министри за транспорт и врски и за внатрешни работи, Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска , како и за поранешните генерални секретари на владата, Мартин Протуѓер и Кирил Божиновски. На сите нив ќе им бидат одземени пасошите и дипломатските пасоши и ќе имаат обврска еднаш неделно да се јавуваат во судот. За останатите 16 обвинети во случајот Титаник на СЈО за изборни измами, судот го прифати барањето да им бидат одземени пасошите . Претходно, судот не прифати ниту едно барање за ...
сите 120 | | | веќе видена

За оние кои оваа година не успеаја да присуствуваат, ИНмјузик веќе ги пушти во продажба првите билети за наредното тринаесетто издание, а во тек е изборот за изведувачи па побрзајте да ги изразите своите желби на официјалната страна на фестивалот Неколку дена по завршувањето на уште едно фантастично издание на ИНмјузик фестивалот, додека сѐ уште прибираме впечатоци од настанот, редно е да ви го пренесеме доживувањето. Со 7 стејџа, и преку 70 изведувачи, фестивалот се одвиваше од 19 - 21 Јуни, во Јарун, Загреб. Првиот ден го отворија Аркејд Фајр како хедлајнери, чијшто фронтмен ја „вжешти“ атмосферата со критика кон Доналд Трамп, велејќи дека „САД не планира да го трпи во наредните 4 години“, проследено со песна од нивниот втор албум Windowsill, а стихот вели: „не сакам повеќе да живеам во Америка“. Настрана политиката, ИМФ започна мирно, со толпата насобрана пред влезот која со нетрпение ги чекаше своите фаворити. По дванаесет години успех, ИНмјузик оваа година претсави и два нови стејџа, имено Hidden Stage ...
| | веќе видена

Инаку, „Јавачи на коњи“ на 16 овој месец беше прикажан и во рамки на International Boat of Culture Festival во Лоџ, Полска, а неколку дена подоцнa премиено беше прикажан во „Дом на киното“ во Софија Првиот независен македонски филм „Јавачи на коњи” денеска ќе биде прикажан во Балчик, Бугарија, како дел од програмата странски филмови на фестивалот „Во Палатата“, по што ќе следува сесија прашања и одговори со сценаристот и актерот Никола Кузелов. „Јавачи на коњи“ е еден од осумте
сите 6 | | | веќе видена

Како што најави еврокомесарот Јоханес Хан за време на вчерашната посета на Скопје, Прибе доаѓа во Македонија со тим експерти со цел да помогне во спроведувањето на Итните реформски приоритети Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во Министерството за надворешни работи ќе имаат работен појадок со експертот на Европската унија Рајнхард Прибе, соопшти Министерството за надворешни работи
сите 66 | | | веќе видена

Реткост е на нашата книжевна сцена да се појави промовирање на книги, со разголена девојка. Сепак, овој потег на авторот наиде на бројни позитивни реакции на социјалните мрежи и уште толку ја поттикна читателската публика да ги открие романите „Дива привлечност“ и „Нескротена дивост“ Кратки по бројот на страниците, но исполнети со интензивни сцени, раскажани од прво лице се двата романи на Томе Тасевски, „Дива привлечност“ и „Нескротлива дивост“ . Објавени во краток временски период еден по друг, романите во себе носат фиктивно сведоштво за љубовен вител кој, со лесниот и реалистичен начин на раскажување, го привлекува вниманието на читателот. Романите на Тасевски се вбројуваат во новиот бран прозно творештво кое засилено се развива на нашата книжевна сцена, а кој опфаќа дела од автори, чии професии не се поврзани со литературата , а сепак се одлучуваат своите мисли, идеи, емоции да ги пренесат преку еден од најтешките прозни форми - романот. За разлика од повеќето дела на прозните автори од овој бран, ...
сите 3 | | | веќе видена

Груевски истакна дека единствена цел во разговорите и неговата посета на Брисел е да се најде начин да и се помогне на Македонија да го забрза својот од кон евро-атлантските интеграции Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со партиска делегација денеска пристигна во тридневна работна посета на Брисел, каде вечерва во Европскиот парламент се сретна со претседателот на Комитетот за надворешни работи на ЕП
сите 105 | | | веќе видена

next