Телеграф

Текбилек, кој живее и твори во САД, свири на специфични традиционални инструменти неј, саз, тарабука, кавал и зурла. Музичкиот стил и инспирација ги црпи од традиционалната суфи-уметност и арапската традиционална музика, во кои вклучува амбиентални електронски елементи Годинашното 38. издание на Скопското лето ќе биде отворено на 21 јуни во Македонската опера и балет со концерт на турскиот етномузичар Омер Фарук Текбилек, соопштија од Дирекцијата за култура и уметност - Скопје
сите 4 | | | веќе видена

Сакаме да нагласиме дека површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ е градена според сите стандарди за изведба на ваков тип фонтани, велат од Градот Град Скопје реагира на написите што беа пласирани во медиумите во врска со пропаѓањето на камион во површинската фонтана на плоштадот „Македонија“, како и на обвинувањата дека станува збор за неквалитетна градба на оваа фонтана. Во продолжение ви ја пренесуваме реакцијата на Град Скопје. - Сакаме да нагласиме дека површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ е градена според сите стандарди за изведба на ваков тип фонтани . Станува збор за површинска, таканаречена сува фонтана со вкопано армирано-бетонско корито. Водата што прска од фонтаната понира меѓу плочите, се прочистува и се враќа во системот. Поради таквиот начин на работа, површинските фонтани никаде во светот не се предвидени по нив да се движат возила , а особено не тешки товарни возила. Градот Скопје сака да појасни дека околу плоштадот „Македонија“ има кружна црна патека од гранит која е ...
сите 17 | | | веќе видена

Во морето екипажот за спасување пронајде и остатоци од авионот. Вкупно 116 патници и членови на екипажот беа во авионот што вчера исчезна од радарите на агенцијата „Франс“, меѓу патниците имало повеќе од 10 деца Тела од загинатите патници, меѓу кои и деца што патуваа со паднатиот воен авион на Мјанмар беа пронајдени во Андаманското Море. Во морето екипажот пронајде и остатоци од авионот. Вкупно 116 патници и членови на екипажот беа во авионот што вчера исчезна од радарите на агенцијата „Франс“, меѓу патниците имало повеќе од 10 деца. Се верува дека со авионот летале членови на семејствата на војници. Myanmar rescue teams have found wreckage, bodies in the sea after a military plane crashed carrying 122 pic.twitter.com/9A23wZGw9S —
сите 8 | | | веќе видена

Иако можеби изборот на главниот глумец нема секому да му се допадне, филмот носи изненадувачки интензитет и адреналинска возбуда и на еден нов начин нè вози низ светот на богови и чудовишта, префрлувајќи нè од песочните дини на Средниот Исток до тајните лавиринти под модерниот Лондон. Прилично сум сигурен дека ќе уживаме во спектаклот, изјави Даниловски од ФХЗХ Македонската компанија за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х учествуваше во изработката на визуелните ефекти на филмот „Мумијата“ со Том Круз. На осми јуни во киното „Синеплекс“ почнува прикажувањето на најновото продолжение од франжизата филмови за древната легенда за мумијата, легенда која ги фасцинира сите култури од почетокот на цивилизацијата. Том Круз ја предводи новата спектакуларна кинематографска верзија на оваа приказна, која е околу принцезата Ахманет
сите 8 | | | веќе видена

Вдовицата на трогателен начин ги потсети фановите на нивната 25-годишнина од брак За љубовта на Иман и Дејвид Боуви не престана да се зборува и пишува и по смртта на големиот музичар. Вдовицата на трогателен начин ги потсети фановите на нивната 25-годишнина од брак. Објави фотографија на Инстаграм каде што двајцата се под чадор, а Дејвид ја бакнува во челото. June 6th #BowieForever A post shared by IMAN
сите 3 | | | веќе видена

Британците ќе се определуваат помеѓу 3.303 кандидати во 650 изборни окрузи во земјата, колку што има места во Долниот дом на Парламентот. Тоа значи дека за апсолутно мнозинство се потребни 326 пратеници Во Британија денес се одржуваат вонредни парламентарни избори, во сенка на два терoристички напади што се случија во текот на предизборната кампања, а исходот од гласањето ќе одреди кој ќе ја обликува иднината на Обединетото Кралство по излегувањето од Европската Унија. Британците, од 7:00 дo 22:00 часот, ќе се определуваат помеѓу 3.303 кандидати во 650 изборни окрузи во земјата, колку што има места во Долниот дом на Парламентот. Тоа значи дека за апсолутно мнозинство се потребни 326 пратеници. Право на глас имаат полнолетните Британци, потоа државјани на Република Ирска, и земјите од Комонвелтот, како и Британците и Ирците од Северна Ирска што живеат во странство, а кои се регистрирани на избирачкиот список во Британија во последните 15 години. UK election: PM May’s response to terror attacks have Brits ...
сите 106 | | | веќе видена

Камионот транспортирал свежи краставици, а во кутиите биле и кесите со марихуана. Полицијата пронашла 705 килограми марихуана Еден македонски државјанин е уапсен од албанската полиција во пристанишниот град Драч. Во камионот што го управувал била откриена голема количина марихуана. Во полициското соопштение стои дека дрогата била откриена при контрола со скенер на камион марка „даф“ пред неговото влегување во траектот, кој сообраќал на релација Драч-Бари. Камионот транспортирал свежи краставици, а во кутиите биле и кесите со марихуана. Возилото било натоварено во албанскиот град Лушња од компанија овластена за извоз на зеленчук. Крајната дестинација на дрогата во тежина од 705 килограми била Холандија. Освен уапсениот Македонец К.Ф.
сите 33 | | | веќе видена

РК Вардар испиша нова клупска историја, освојувајќи ги сите можни трофеи сезонава Вечерва во СЦ „Јане Сандански" ракометарите на Вардар ги добиваат медалите за освојување на првенството на Македонија и пред фановите ги покажуваат сите досега освоени трофеи. РК Вардар испиша нова клупска историја, освојувајќи ги сите можни пехари сезонава , почнувајќи прво со регионалната СЕХА Газпром лига, па домашниот Куп, првото место во Лигата на шампионите и сега со домашното првенство. Ова е 11. титула за клубот во првенството , со што е далеку најуспешна машка ракометна екипа во Македонија. Во 17 часот ракометарите го одиграа последниот натпревар од плеј-офот на Македонија и гостуваа во Велес. Првото место го потврдија со победа против Борец од 36:28. ФОТОГАЛЕРИЈА: Ноќ за паметење во „Јане Сандански“ НОЌ ЗА ПЕХАРИТЕ: Шампионите и навивачите славеа заедно
сите 69 | | | веќе видена

Девојки, како ќе го оцените телото на поранешниот учесник во балканското реално шоу? Поранешниот станар во куќата на балканското реално шоу „Големиот брат“, Ервин Мујаковиќ, на својот Инстаграм профил често се фали со фотографии од неговото вајарски обликувано тело . Меѓутоа, судејќи според најновите објавени фотографии, можеби тој малку претерал со времето поминато во вежбалница. A post shared by Ervin Mujaković (@ervinmujakovic) on Jun 6, 2017 at 12:43pm PDT Имено, Ервин објави фотографија на која е без маица, а од која може да се заклучи дека никогаш не изгледал поразвиен. Во минатото и самиот често истакнуваше дека е луд по вежбање, а во моментов работи како модел и фитнес-инструктор . Ервин очигледно е многу задоволен од изгледот на своето тело бидејќи често се слика во тесни кошули и маици, во кои неговите мускули уште повеќе доаѓаат до израз. Сепак, некои сметаат дека малку претерал. Што мислите вие? A post shared by Ervin Mujaković (@ervinmujakovic) on Jan 21, 2017 at 4:02am PST A post shared by ...
сите 4 | | | веќе видена

Настапите ги потврдија и „Рудиментал“, Рони Сајз, Кирил Џајковски, „Куп оскар оркестра“, „Синистер“, С.А.Р.С., Да Џака Накот, „Стринг Форсис“, „Егоритмиа“, „Проџект Ракија“, „Чалгија саунд систем“, „Трап да фак ап“ и други Откако својот настап на „Д фестивал“ го потврдија речиси 40 музички артисти од светската, регионалната и домашната сцена, програмата на новото фестивалско лето во Дојран станува уште посилна со едно од најголемите музички имиња од македонската сцена на сите времиња. Годинава „Д фестивал“ има чест да биде домаќин на великанот од домашната музичка сцена, легендарната рок-група „Архангел“ која ќе настапи како хедлајнер на главната бина. Со своите безвременски хитови „Архангел“, како никој друг, постигна култен статус не само кај нас, туку ширум цела поранешна Југославија. Групата оформена во 1989 година од страна на Ристо Вртев, во својата кариера има издадено четири албуми: „Архангел 1“ (1991), „Архангел 2“ (1993), „Heart Core“ (1998) и „Небесна машина“
сите 9 | | | веќе видена

Смешно е што Кристијано Роналдо всушност носи адидас-дуксер на оригиналната слика, коментираше твитерџија откако ја сподели оригиналната фотографија Спортската компанија „Најк“ се посрамоти со својот мизерен потег на Твитер откако објави обработена фотографија со Роналдо како мало момче. За да ја прослават победата на Лигата на Шампиони, направија рекламен постер со Роналдо со слоган „Ова момче знаеше“, со препознатливиот знак на „Најк“. Роналдо, исто така, го објави ова на својот профил: #JustDoIt pic.twitter.com/GmQrtf6aKf — Cristiano Ronaldo (@Cristiano) June 4, 2017 За жал, не се во право, еден твитерџија веднаш ги демантираше со свој пост во кој стои оригиналната фотографијата каде што фудбалерот носи дуксер од марката „Адидас“. „Смешно е што Роналдо всушност носи адидас-дуксер на оригиналната слика“, коментираше твитерџија откако ја сподели оригиналната фотографија. I find it hilarious you were actually wearing an Adidas jumper in this photo xD pic.twitter.com/q5AQ5alDFy — JΛY BUCKS
сите 25 | | | веќе видена

Дизајнерот Раф Симонс, кој извесно време работи како креативен директор во „Келвин Клајн“, е избран за најдобар дизајнер на годината Се одржаа модните „Оскари“ за 2017 година, каде што беа доделени наградите на најдобрите во модната индустрија. Познатиот настан CFDA (Совет на американски дизајнери) традиционално се одржа во Њујорк. Дизајнерот Раф Симонс, кој извесно време работи како креативен директор во „Келвин Клајн“, е избран за најдобар дизајнер на годината. Симонс е познат по креирање најдобра машка облека, па годинава замина и со награда за најдобар дизајнер на машка облека. Raf Simons Emerges As The Biggest Winner At 2017 CFDA Awards https://t.co/YdUcvZm2s4 pic.twitter.com/FzrzWw0uhz — Hommes
сите 7 | | | веќе видена

Станува збор за привремена продавница која на клиентите им нуди колекции од дизајнери што се етаблирани на светската модна сцена, но по цени приспособени за македонскиот пазар Уникатна продажна изложба на брендирани парчиња облека од познати светски марки ќе биде отворена на 8 јуни во 18 часот во галеријата „Акантус“ (ул. „Орце Николов“ 99) во Скопје. Парчиња облека ќе допатуваат во метрополата од концептуалната продавницата „Румор“ со седиште во Охрид. Станува збор за продавница која на клиентите им нуди колекции од дизајнери што се етаблирани на светската модна сцена, но по цени приспособени за македонскиот пазар. Еден од позначајните елементи е идејата „Мејд ин Маседонија“ чии колекции се работат со висок квалитет во фабрики во Охридскиот Регион за имиња како Balenciaga, Loewe, Martin Margiela... Инаку, на поп-ап изложбата ќе се претстави и еден од најуспешните македонски модни креатори - Ристо Бимбиловски . Тој има извонредно искуство работејќи за „Луј Витон“, „Кензо“ и во моментов за „Мејсон Маргиела“ ...
сите 3 | | | веќе видена

Според телевизијата „Скај њуз – Арабија“, која се повикува на дипломатски извори, ултиматумот му е предаден на емирот на Катар, кој вчера се состана со претставници на Ријад во саудискиот град Џеда обидувајќи се да постигне дипломатско решение на кризата Саудиска Арабија му постави на Катар 10 услови кои емиратот треба да ги исполни во наредните 24 часа. Според телевизијата „Скај њуз – Арабија”, која се повикува на дипломатски извори, ултиматумот му е предаден на емирот на Кувајт, кој вчера се состана со претставници на Ријад во саудискиот град Џеда, обидувајќи се да постигне дипломатско решение на кризата. Меѓу условите се прекинување на дипломатските односи со Иран и протерување на сите членови на исламските групи „Муслимански браќа“ и „Хамас“, поддржани од Техеран, како и замрзнување на нивните сметки во катарските банки. Освен тоа, Саудиска Арабија инсистира на итна промена на уредувачката политика на катарската телевизија „Ал Џезира“ и промена на нејзиното раководство. Turkey's President Recep Tayyip ...
сите 240 | | | веќе видена

Добрите возачи оваа дилема ќе ја разрешат за неколку секунди Дали за себе мислите дека сте одличен возач? Во тој случај, докажете го тоа. На прикажаната слика се три патнички возила, полициско возило со вклучени ротациони светла и трамвај. По кој редослед треба возилата да ја минат крстосницата? Доколку имавте проблем да се одлучите, одговорот е во продолжение. Полициското возило минува прво на крстосницата. После него минува жолтото возило бидејќи во однос на синото, кое исто така има право на првенство на минување, го задржува правецот на движење
сите 6 | | | веќе видена

Холивудскиот актер стана татко на 56 години Американскиот актер Џорџ Клуни (56) стана татко за првпат, откако неговата сопруга Амал
сите 58 | | | веќе видена

Парче од имиџот на рускиот претседател од чија цена ќе ви се сврти во главата Владимир Путин нема да присуствува на аукцијата во Монако, но еден дел од неговата историја ќе биде таму. Имено, рускиот претседател го понудил на продажба својот рачен часовник марка „патек филипе 5208P“, кој спаѓа меѓу најдобрите од овој швајцарски бренд . Инаку, часовникот многумина го сметаат за екстремно комплициран, а се продава само на докажани клиенти на брендот. Неговата вредност е околу милион долари, што го прави еден од најскапите часовници пуштени во продажба, а веројатно и во историјата. Sat Vlamidira Putina na aukciiji. pic.twitter.com/eJu2Ktp9T1 — babura velika
сите 4 | | | веќе видена

Шампионот на Македонија, покрај Сеха-лигата, ја покори и Лигата на шампионите Ракометарите на Вардар се на врвот на Европа. Тие одработија одличен викенд во Келн и успеаја да се искачат на тронот. Сите коцки се поклопија и Вардар го исполни она за што сонуваа сите во земјава. На 19 мај пред точно 15 години исто вака Македонија се радуваше на успехот на Кометал Ѓорче Петров. Тогаш во еден поинаков систем ракометарките дома се израдуваа на триумфот. Сега Вардар славеше на неутрален терен, што секако е уште еден доказ плус за вредноста на овој тим и за играта што се прикажува. Сепак, кога се анализира играта на „црвено-црните“, најдобро е да се тргне отпочеток, уште некаде во август минатата година кога тргнаа подготовките. Како што кажа и Арпад Штербик, уште на почетокот на сезоната можеше да се насети дека ова ќе биде одлична година за Вардар. ШЕСТ ПОРАЗИ ВО СИТЕ НАТПРЕВАРУВАЊА Резултатите говорат сами за себе - дека Вардар одигра неверојатно во оваа сезона. Има само шест порази и две нерешени средби во сите ...
сите 139 | | | веќе видена

Деновиве, во Македонија, забележлив е изблик на намќоравост, особено кај „големите“, „великите“ интелектуални македонски глави, кои од ништо не се задоволни, освен од сопственото незадоволство,пишува професорот Намќорите ретко кој може да ги разбере. Најмалку самите можат да се разберат. Кога би можеле, не би биле намќори. На намќорите сѐ им смета и од сѐ се незадоволни. Најмногу се незадоволни самите од себе. Затоа и не умеат да се радуваат. Меѓутоа, за ова не поседуваат свест. Кога би ја поседувале – кога, значи, би имале самосвест – не би биле намќори. Разбирајќи се себе си, би имале разбирање и за другите,пишува професорот Љубомир Цуцуловски во својот коментар на Фејсбук. Според професорот, деновиве, во Македонија, забележлив е изблик на намќоравост, особено кај „големите“, „великите“ интелектуални македонски глави, кои од ништо не се задоволни, освен од сопственото незадоволство . Неверојатно колку се задоволни, затоа што не се задоволни, ако ова чувство (незадоволството) е воопшто задоволство. ...
| | веќе видена

Селекторот на Македонија реши со кои играчи ќе ги заврши квалификациите за Европското првенство во 2018 година Селекторот на машката ракометна репрезентација на Македонија, Раул Гонзалез, го скрати списокот на 20 ракометари со коишто ќе ги почне подготовките за двата квалификациски дуели против Украина и Чешка за Европското првенство во Хрватска. Од оние 28 играчи отпаднаа само осум така што другите се очекува да се јават на прозивката в четврток во 13 часот во хотелот „Александар палас“. Се работи главно за играчите кои беа дел и на натпреварите против Исланд минатиот месец. ПОШИРОК СОСТАВ НА МАКЕДОНИЈА ГОЛМАНИ: Борко Ристовски (Барселона, Шпанија), Никола Митревски (Бенфика, Португалија), Мартин Томовски (Металург), Златко Даскалоски (ЧС Универзитатеа Темишвар, Романија). КРИЛА: Дејан Манасков (Рајн Некар, Германија), Гоце Ојлески (Одореи, Романија), Гоце Георгиевски (ЧСМ Букурешт, Романија), Мартин Поповски (Вардар јуниор). БЕКОВИ: Кире Лазаров (Барселона, Шпанија), Филип Лазаров (ЧС Универзитатеа ...
сите 106 | | | веќе видена

next