Телеграф

Државната новинска агенција Синхуа јавува дека не се знае колку деца има меѓу жртвите Седум лица го загубија животот,а најмалку 60 луѓе се повредени при експлозија во близина на детска градинка во регионот Фенсиан, на истокот на Кина, пренесуваат кинеските медиуми. Државната новинска агенција Синхуа јавува дека не се знае колку деца има меѓу жртвите. Nursery school blast which killed eight in China 'caused by home-made bomb' https://t.co/4ZYLAKjAUZ pic.twitter.com/KMYCRRqfm8 — BreakingNews.ie (@breakingnewsie) June 16, 2017 Експлозијата се случила кај штанд за храна на влезот во објектот, додека родителите доаѓале да си ги земат децата. Не е познато дали експлозијата е намерна или станува збор за несреќен случај. Полицијата соопшти дека истрагата е во тек. Две лица загинале на лице место, додека пет на пат кон болница, јавува Синхуа. Девет од повредените се во критична состојба. Од фотографиите кои се појавија на социјалните мрежи се гледаат деца и возрасни како лежат во локви крв. Минатиот месец 11 дена ...
сите 38 | | | веќе видена

Напаѓачите го активирале експлозивот во кујната на џамијата, откако полицијата не им дозволила да влезат на местото каде имало голем број на верници Трагедија неколку дена пред големиот верски празник Рамазан. Најмалку четири лица загинаа, а десетина се ранети во самоубиствен бомбашки напад во шиитска џамија во Кабул, Авганистан. Одговорноста за нападот ја презеде Исламската држава
сите 19 | | | веќе видена

Македонија не успеа да победи иако водеше во поголемиот дел од мечот кој беше одигран во Суми Нерешени 27:27 во меч во кој Македонија одигра подобро од својот противник Украина, кои ја продолжија неизвесноста во групата каде што се и селекциите на Чешка и Исланд. На Македонија и требаше победа за да се пласира уште денеска на шампионатот во Хрватска. Македонија имаше тешко отворање на средбата кога Украина го диктираше темпото и беше постојано во предност од еден до два гола. Сепак, во втората половина од првото полувреме со серија од 6:0, Македонија поведе со 16:12 и тука почна да ја има иницијативата. На одмор замина со 18:14, па имаше можност за мирно продолжение на средбата. Украинците имаа подобро отворање на вторите 30 минути кога успеаја набрзина да намалат и потоа постојано да бидат во гол до два негатива. Македонија ја чуваше предноста до крајот, но во последните неколку напади не одеше најдобро. Имаше и непотребно брзање, па тоа влијаеше на конечниот епилог во кој ракометарите од Украина успеаја да ...
сите 108 | | | веќе видена

Кавадарчани, роднини, пријатели, стрелци, сограѓани бараа домашен притвор за осомничениот Б.П. за полов напад врз дете, оти тој имал сериозни здравствени проблеми Кавадарчани бараа пуштање од притвор на осомничениот, нивен сограѓанин за полов напад врз дете. Стотината собрани роднини, пријатели, стрелци, сограѓани бараа Б.П. (67) да биде пуштен од Шутка, бидејќи тој имал здравствени проблеми, кои можат сериозно да го загрозат неговото здравје. - Сите кои денес се собравме, сме тука оти веруваме во неговата невиност и неправдата која му е сторена- е реакцијата на собраните кавадарчани. - Кон мојот татко Благој е сторена голема неправда и голема грешка. Тој е осомничен за дело, во кое е наместен. Се наоѓа во притвор 2,5 месеци, како мерка на претпазливост. Постапката против него е крајно нечовечна. Тој 15 години е на инсулинска терапија и постои ризик по неговото здравје од тромбоза, која е воспоставена две седмица пред настанот, на 10-ти март. Условите каде е тој, во Шутка, се такви во кој тешко може ...
сите 3 | | | веќе видена

Малата Мила на Европското првенство по модерни танци, како што се хип-хоп, брејк-денс и електрик-буги, победи во многу силна конкуренција Македонија доби уште еден европски првак, уште еднаш највисоко се крена македонското знаме и се пееше македонската химна. За тоа заслужна е ултраталентиранта Мила Србиновска
сите 9 | | | веќе видена

Особено се охрабруваат да аплицираат машинобравари, бравари-заварувачи и шамотери за одржување на опрема и инсталации на термоенергетските постројки во топлани, како и ракувачи со ваквите постројки Балкан енерџи груп
сите 2 | | | веќе видена

Би било чудно некој да биде пронајден жив во повеќекатницата што вчера наутро ја проголта пожар, изјавила шефицата на противпожарната служба во Лондон, Дени Котон Пожарникарите цела ноќ го гаснеа пожарот кој повеќе од 24 часа беснееше во облакодерот „Гренфел тауер“ во западен Лондон. Во пожарот загинаа 12 лица, но се стравува дека бројката ќе расте со оглед на тоа што има 74 повредени, од кои 18 во критична состојба, а бројот на луѓе што останале заробени во зградата како и нивната судбина сè уште не се познати. Пожарникарите од утрово пребаруваат стан по стан, соба по соба. Шефицата на противпожарната служба во Лондон, Дени Котон, изјавила дека зградата не е доволно сигурна за пожарникарите да влегуваат во секој нејзин дел. - Огнот е изгаснат, но сè уште постојат џебови во кои тлее чад поради високите температури. Бројот на луѓе во зградата е непознат. Поради големината на пожарот, ќе ни треба долго време за да спроведеме темелна истрага и да ги идентификуваме сите што не успеале да излезат живи од ...
сите 144 | | | веќе видена

Фолк-дивата остро ја искоментира споредбата За Анастасија Ражнатовиќ неодамна пишуваа британските медиуми, а некои од нив ќерката на фолк-дивата Цеца ја споредија со старлетата Ким Кардашијан . Нејзината мајка ја искористи пригодата и истакна дека и е мило што за нејзината наследничка пишуваат и странските медиуми, но направи и една забелешка. - Ова не е првпат Анастасија да се појави во странски медиуми. Мене ми е многу драго поради тоа, особено бидејќи се однесува на вест за Србија и за тоа што Србија може да му го понуди на светот. Зошто да не, преку некоја убава приказна, преку нешто што е убаво и квалитетно. Меѓутоа, јас не би сакала ќерка ми да се споредува или да го прави тоа што го прави Ким Кардашијан. Таа
сите 14 | | | веќе видена

Ако се има предвид дека годинава шампионот освои 500.000 евра, а тоа за некои клубови не е ниту 10 проценти од вложеното, сосема е извесно дека клубовите посакуваат да имаат повеќе моќ во спроведувањето на лигата. Тие се подготвени дури и да формираат сопствена лига, така што ова може да биде интересно Екипата на Вардар, која сезонава победи во Лигата на шампионите, е една од десетте екипи што се подготвени да направат паралелна Лига во која ќе учествуваат повеќе од десет квалитетни тима од цела Европа доколку ЕХФ не одговори на нивните барања за поголем награден фонд. Вардар и уште девет големи екипи од Европа побараа повеќе пари во Лигата на шампионите, така што со ова поставија услови на кои ЕХФ ќе мора да одговори во скоро време. Ако се има предвид дека годинава шампионот освои 500.000 евра, а тоа за некои клубови не е ниту 10 проценти од вложеното, сосема е извесно дека клубовите посакуваат да имаат повеќе моќ во спроведувањето на лигата. Тие се подготвени дури и да формираат сопствена лига, така што ...
сите 6 | | | веќе видена

Под мотото „Мајсторите за мајсторот“, в недела (18.6.2017) со почеток во 19 часот во Музејот на современа уметност на Скопското кале ќе се одржи фризерско шоу на кое ќе бидат собрани средства за потребната операција на познатиот стилист и фризер Љупчо Петрушевски - Бубе Животната драма на македонскиот фризер и стилист Љупчо Петрушевски - Бубе минатата година ја потресе македонската јавност, а сега е време да ја покажеме хуманоста на делo. Неговите почитувани колеги од фризерската елита решија да направат хуманитарен настан за Бубе. Под мотото „Мајсторите за мајсторот“ в недела
сите 29 | | | веќе видена

Пациентките во прв и во втор стадиум на болеста, кога таа е локализирана во дојката и има зафатено помал број регионални лимфни јазли, имаат поголема шанса за излекување за разлика од пациентките со понапреден стадиум Карциномот на дојка е дијагноза од која стравуваат речиси сите жени. Причина за стравот е статистиката, која вели дека карциномот на дојка се дијагностицира кај една од осум жени . Како и за секое малигно заболување, така и за карциномот на дојка од особено значење е раното откривање нa болеста . Пациентките во прв и во втор стадиум на болеста, кога таа е локализирана во дојката и има зафатено помал број регионални лимфни јазли, имаат поголема шанса за излекување , за разлика од пациентките со понапреден стадиум, вели д-р Дева Петрова, онколог во Клиничката болница „Аџибадем Систина”. Покрај редовниот скрининг, жените секогаш кога ќе почувствуваат промени поврзани со дојките од типот на црвенило, болка, тврдина во дојката или во пазувите, вовлечена кожа на површината од дојката, вовлечена ...
сите 4 | | | веќе видена

Слушнете го Македонецот кој е голем фаворит во „Ѕвездите на Гранд“ Еден од најголемите фаворити во „Ѕвездите на Гранд“, охриѓанецот Ристе Ристески во саботата собра уште повеќе фанови откако имаше брилијантен настап и со двете песни. Ристе за прва песна ја одбра преубавата балада „Полско цвеќе“ на Тоше Проески. Еве како изгледаше тоа во изведба на нашиот натпреварувач, кој со сигурност ќе ве наежи кога го слушате како пее. Како втора песна тој се одлучи за побрза варијанта. „Лоша“ од Џенан Лончаревиќ одлично му легна . #RisteRisteski - Losha (Dzenan Loncarevic) #zvezdegranda 10.06.2017 A post shared by Riste Risteski
| | веќе видена

Десетици домови се урнати и селските патишта се блокирани. Се обидуваме да ослободиме жена која е заробена во урнатините, за ЕРТ изјави предходни надзорникот на регионалната противпожарна служба, Мариос Апостолидес По земјотресот со интензитет од 6,3 степени според Рихтеровата скала, регистриран во близина на грчкиот егејски остров Лезбос, 45-годишна жена е извадена мртва од урнатините на куќа во селото Вриса на островот, пренес Прототема. По потресот околу 10 лица биле однесени во локалната болница, откако претрпеле сериозни повреди. - Десетици домови се урнати и селските патишта се блокирани. Се обидуваме да ослободиме жена која е заробена во урнатините, за ЕРТ изјави предходни надзорникот на регионалната противпожарна служба, Мариос Апостолидес. https://t.co/OKy8aHUSXV — Riccardo Baccolini (@ribak75) June 12, 2017 Епицентарот на земјотресот, што се случи во 15:28 часот по локално време, беше на 11 километри јужно од селото Пломари, на јужниот грчки остров Лезбос, на длабочина од седум километри. Со оглед ...
сите 33 | | | веќе видена

Додека порано градската плажа во главниот град Скопје важеше за место за рекреација каде скопјани се сончале, уживале во чистата вода на реката Вардар, денес тоа е чудно На социјалната мрежа Твитер се појави фотографија која набрзо стана топ тема за осуда, потсмев, разочарување... Додека порано градската плажа во главниот град Скопје важеше за место за рекреација каде скопјани се сончале, уживале во чистата вода на реката Вардар, денес тоа е чудно. Уловен е маж како се сонча на кејот од Вардар по костим за капење и сето тоа ги возбуди интернет корисниците. Што мислите вие за потегот на овој господин? Тоа е таа егзотика на кеј! pic.twitter.com/V0t9ZgSgqc — Alexis Carrington
сите 78 | | | веќе видена

Во делото, кое е составено од писма напишани од измислени ликови, се испреплетуваат приказни кои на мигови наликуваат на надреалистички дела, а на мигови се ултрареалистични текстови за современото секојдневие Во кафулето „Ла кања“ во Старата скопска чаршија, в среда
сите 5 | | | веќе видена

Кумановец и прилепчанец се борат за живот на скопските клиники откако во саботата излетале од патот, од засега непознати причини. И двајцата мотоциклисти возеле во правец кон Свети Николе каде што вечерта имало голем мотособир Двајца мотоциклисти, кумановец и прилепчанец, се борат за живот откако со нивните мотори, во два одвоени случаи, излетале од патот. И двајцата, според полициските извештаи, возеле кон Свети Николе, каде што во саботата вечер се одржуваше голем мотособир. И двете лица, Н.Ц . и М.А., се наоѓаат во животна опасност. Првата сообраќајка се случила во саботата околу 14:35 часот на магистралниот пат Велес- Штип, кај селото Сарамзалино. Прилепчанецот М.А. (42) управувајќи мотоцикл „кавасаки“ со прилепски регистарски таблици, од непознати причини изгубил контрола над истиот и излетал од патот. Во незгодата возачот се здобил со тешки телесни повреди - контузија на граден кош, глава и врат, и фрактура на потколеница, и бил пренесен во Општата болница во Велес. Според докторите, тој бил во ...
сите 2 | | | веќе видена

Како причина за намалувањето се наведуваат пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар и понискиот курс на доларот во однос на денарот Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денар, а цената на дизел-горивата се намалува за 2,5 денара по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) . Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,52, односно 4,17 отсто. Новата цена на евросупер БС95 изнесува 62,5, а на евросупер БС98, 64,5 денари за литар. Евродизел
сите 18 | | | веќе видена

Она што ја плаши Атина е формулацијата на предлогот за пристапување на ПЈРМ во Северноатлантската алијанса со привременото име (ФИРОМ), со обврска за промена која ќе ја обезбеди договор меѓу Грција и Скопје кој би се постигнал за извесно време По заминувањето од власта на Никола Груески и формирањето нова влада во Скопје, прашање на време е кога ќе почне притисокот врз Атина за изнаоѓање решение за прашањето за името со цел ПЈРМ да влезе во НАТО и потоа да почне преговори за членство во ЕУ , коментира денеска „Катимерини“. Весникот информира: „Според добро информирани западни дипломати во Скопје, Брисел и Берлин проценуваат дека забрзувањето на процедурите за интеграција на соседната земја во НАТО под акронимот ФИРОМ, ќе биде 'подарок' за поддршка од Западот за дуото Заев-Ахмети, кои инвестирале за враќање на внатрешнополитичката и етничката нормалност во земјата која се смета за клучна за геополитичката рамнотежа“. „Катимерини“ коментира дека притисокот врз Атина ќе почне веќе во наредните месеци , додека ...
сите 423 | | | веќе видена

Селекторот на Македонија е незадоволен од играта во првото полувреме против Шпанија Македонија загуби од Шпанија со 1:2 во 6. коло од квалификациите за Светското првенство во Русија. Одлуката падна во првото полувреме кога Шпанија постигна два гола за 30 минути игра, но Македонија беше подобриот противник во вторите 45 минути. - Имавме преголем респект за противникот, особено во првото полувреме. Не сум задоволен од овој период, а особено многу се нервирам кога ќе видам дека мојата екипа се плаши да игра фудбал. Во вториот дел од средбата беше сосема поинаку. Прикажавме далеку подобра игра и можам да им честитам на моите играчи за она што го направија во овој дел. На следните два меча очекувам да биде поинаку. Ни следуваат дуели против Израел и Албанија, а тоа се селекции против кои можеме да се надеваме на бодови - изјави Ангеловски после средбата против Шпанија. Неговиот колега Хулен Лопетеги е задоволен што од Скопје си замина со три бода иако е свесен дека можеше да остане без триумф. - Одигравме добро ...
сите 20 | | | веќе видена

Ова никој не го очекуваше од познатата старлета Ако некој досега не слушнал за Амбер Роуз , по овие фотографии нема шанси да не ја запамети. Светската секс-бомба, како што ја нарекуваат, со скоро најголеми гради во Холивуд , ги шокира своите обожаватели со фотографија на која позира како од мајка родена . Меѓутоа, не е првпат таа да се фотографира во такво издание, овој пат Амбер немаше проблем да ја покаже „грмушката“ таму долу. Погледнете: #amberroseslutwalk https://t.co/F0U7TspSN4 pic.twitter.com/GTYySANBMv — Amber Rose
сите 7 | | | веќе видена

next