Телеграф

Најдобриот тренер за сезоната 2016/2017 во Лигата на шампионите им се заблагодари на сите Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез, имаше одлична сезона со Вардар и е прогласен за тренер на годината. Сето тоа е заслужено, а денеска кога беше дочекан заедно со своите херои и се искачи на бината на плоштадот, имаше што да каже. - Сакам да им се заблагодарам на сите за поддршката во текот на целата сезона. Сите треба да бидеме горди на овој резултат. Цела Македонија. Сакам да им се заблагодарам на сите играчи бидејќи одиграа со срце во завршницата. Тие секој ден тренираа без штедење и работеа напорно. Сакам да им се заблагодарам на сите што беа со нас бидејќи без нивната поддршка немаше да бидеме тука. Сега ние сме најдобрите во Европа и така треба и да се однесуваме. Ветувам дека и следната сезона ќе се трудиме многу за одново да бидеме на ова место. На крајот ќе ве замолам сите заедно да отпоздравиме... Тишина
сите 18 | | | веќе видена

Производството на пченица годинава, посебно во Пелагонија, е намалено за 60 отсто поради сушата, а и родот е со мал раст Минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари за килограм, интервентниот откуп да почнува од први јули кога е во тек жетвата и кога стартува откупот, а договорите со откупувачите и преработувачите да се склучуваат пред жетвата и да се почитуваат, бара Федерацијата на фармери
сите 11 | | | веќе видена

Многу често тие со манипулации и притисоци врз институциите се обидуваат да создадат слика во јавноста дека се жртви и врз база на тоа да профитираат од системот. На тој начин системот е нивни заложник и жртва со години наназад, а особено последните десетина години кога со друштвото раководи една иста врхушка, која целосно го има приватизирано и Друштвото и неговата функција - обвинува Николов Агенцијата за филм сѐ уште не одлучила кој од двата апликанти ќе го организира Интернационалниот фестивал за филмска камера „Браќа Манаки“. На конкурсот кој го распишува таа, уредно се јавиле двата апликанти, но сѐ уште нема никаква одлука. Во текот на вчерашниот ден актуелното раководство на фестивалот Друштвото на филмски работници, кои досега го организираат фестивалот 37 години, соопштија дека и покрај пречките тие нема да се откажат да се одржи годинешното 38 издание. На нивното излагање вчера, денеска реагира Центарот за филм, кој годинава се јавува како втор заинтересиран апликант за организација на фестивалот. ...
сите 9 | | | веќе видена

Парчињата се изработени од метал и плексиглас со детали од дрво, гума, плута, принтови и сл. Дизајнерката Еми Норис вечерва ќе ја претстави својата нова колекција „Инфлуенсер“ во „Јавна соба“ со почеток во 20 часот. Колекцијата е конципирана како сетови накит: алки, ѓердани и обетки. Парчињата се изработени од метал и плексиглас со детали од дрво, гума, плута, принтови и сл. - Инспирирана е од орнаментиката на кругот, квадратот и триаголникот кои австрискиот сликар Густав Климт ги користел во своите дела и кои го симболизираат женскиот и машкиот еротицизам - вели дизајнерката. #influencer #eminoris#necklace #metal #rings #unique #statement #classy #limitededition #newcollection #contemporary #elegant #modern #catwalk @dgjurovska @marsinbymaria A post shared by emi.noris.funkaholic
сите 5 | | | веќе видена

Десетици навивачи на Вардар, со свои возила и со бесплатните автобуси на ЈСП, од рано утрово се упатија кон скопскиот аеродром каде што ќе ги пречекаат ракометарите кои пред два дена ја освоија европската шампионска титула Со развиорени знамиња десетици навивачи на Вардар, со свои возила и со бесплатните автобуси на ЈСП, од рано утрово се упатија кон скопскиот аеродром каде што ќе ги пречекаат ракометарите кои пред два дена ја освоија европската шампионска титула . На аеродромот веќе врие од навивачи, се слушаат труби, музика, се пеат навивачки песни. Во центарот на Скопје исто така е веќе раздвижено и полно. Низ градот се движат возила со развиорени знамиња на Вардар и на Македонија, а на плоштадот се мести бината каде што ќе се одржи главната манифестација во нивна чест. Конвојот со ракометарите се очекува да пристигне кај порта „Македонија“ околу 13 часот. Два брендирани автобуса од ЈСП се подготвени да ги доведат ракометарите на плоштадот во Скопје, каде што се очекува да пристигнат неколку десетици ...
сите 56 | | | веќе видена

На панорамските автобуси, кои се дел од возниот парк на ЈСП, стојат боите и амблемот на Вардар „Шампиони во Европа“, стои на двата панорамски автобуса со кои ракометарите на Вардар од скопскиот аеродром ќе се упатат кон Скопје и триумфално ќе поминат под порта „Македонија“ пред да дојдат на плоштадот каде што ќе се одржи главната прослава по повод нивната шампионска титула. На автобусите, кои се дел од возниот парк на ЈСП, стојат боите и амблемот на Вардар . Од утрово низ Скопје е раздвижено, голем број поддржувачи на Вардар се упатени кон плоштадот во градот, а по улиците се движат возила со закачени македонски знамиња и знамиња на Вардар . Со оглед дека завчера, после победата во Лигата на шампионите, голем број спонтано се собраа на градскиот плоштад, очекувањата се дека неколку десетици илјади граѓани ќе дојдат да ги пречекаат ракометните херои . Ракометарите на скопскиот аеродром треба да слетаат по 11 часот, а на плоштадот се очекува да пристигнат околу 13 часот, со придружба од нивните фанови. ...
сите 123 | | | веќе видена

Убавата пејачка ги израдува своите машки обожаватели Младата и атрактивна пејачка Теа Трајковска ги изненади своите пријатели на социјалните мрежи со последните две објавени фотографии. Теа позира во топлес-издание , а на едната од нив стои коментар: - Не, не, не сега. "Не, не, не, не сегаа"
сите 25 | | | веќе видена

Контролата на Националната арена „Филип Втори“ не донесе позитивни вести на резултатски план ниту за Ангеловски ниту за Терим После 90 минути тактичко надмудрување меѓу Игор Ангеловски и Фатих Терим репрезентациите на Македонија и Турција ремизираа во пријателскиот натпревар на Националната арена „Филип Втори“ со 0:0. Во меч во кој Македонија покажа повеќе од играта, имаше два гола кои и беа поништени поради офсајд и една зицер ситуација во финишот дефинитивно заслужи да победи. Сепак, против селекција каква што е Турција против која Македонија имаше само една победа и едно реми ова е добар резултат. Ангеловски успеа да провери поголем дел од оние момци што би требало да играат против Шпанија во недела. Во поголемиот дел од средбата се играше на средината од теренот, а одбраната му овозможи на Димитриевски во најголемиот дел од мечот да биде гледач и да нема премногу работа. Тоа овозможи на овој меч да се одигра мирно и да се дочека крајот со резултатот со кој и почна средбата. Шанса на оваа средба за гол ...
сите 182 | | | веќе видена

Жестоко го нападна меѓуножјето на својата другарка Со помош на интернетот досега беа промовирани многу чудни и бизарни трендови, но се чини дека со оваа финта постигнато е највисокото ниво од кое не се може понатаму. Можеби веќе сте слушнале, но доколку не знаете, младите Американци имаат една „игра“ која се вика „шлаканица по вагината“ (pussy slap) . Се разбира, играта е едноставна и за да се учествува не е потребен докторат по нуклеарна физика. Девојката која снима со телефон, во одреден момент треба неочекувано да ја удри својата пријателка по меѓуножјето и да извика „пуси слеп“. Потоа погодената другарка се превиткува од болка
| | веќе видена

Женската сениорска репрезентација на Македонија ги совлада Бугарија и БиХ, а загуби само од Јапонија Турнирот којшто се одржа во минатите три дена во салата во СЦ „Јане Сандански“ финишираше со победа на репрезентацијата на Јапонија. Ова натпреварување остана во сенка на фајнл-фор турнирот во ракомет и во победата на Вардар така што не можеше да се потенцира доволно добро напредокот кај девојките. Кошаркарките тргнаа со победа против Бугарија во петокот, кога се изборија за триумф од 77:62. Потоа во саботата не успеаја против Јапонија и загубија со 79:91, додека синоќа ја совладаа селекцијата на БиХ со 72:60, па тоа беше доволно за 2. место на крајот од турнирот. Македонија - Бугарија, меѓународен кошаркарски турнир
сите 5 | | | веќе видена

Пријавените на 27 април во прес-центарот на Собранието ги нападнале пратениците на парламентарното мнозинство Во врска со насилствата кои на 27 април се случија во македонското Собрание, СВР Скопје денеска до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против девет лица, поради основи на сомнение дека сториле насилство кон луѓе и оштетиле имот. Овие лица, како што стои во соопштението од МВР, се осомничени дека извршиле три кривични дела „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“, „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“ и „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ , предвидени и казниви по член 384, 383 и 385 од Кривичниот законик. Кривично пријавени се З.Т. (51), Г.Ц. (49), В.П. (21) тројцата од Скопје и Д.М. (29) и В.М. (46) двајцата од Кочани заради сомнение за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“. Н.П. (38) и П.М. (22) од Скопје и С.П. (21) од Кичево се кривично ...
сите 31 | | | веќе видена

Директорот на Клиниката од татко на 13-годишна пациентка директно побарал 1.000 евра за издавање потврда со која би се потврдило дека Клиниката за неврохирургија не извршува хируршка интервенција каква што требало да му се изврши на пациентот Секторот за внатрешни работи - Скопје поднесе кривична пријава против Александар Чапаровски
сите 13 | | | веќе видена

Медиумите влегоа и во кабинетот на премиерот, од каде што има голема тераса која гледа кон Вардар. Во кабинетот е поставена голема маса од масивно дрво, наменета за состаноци и за гостински делегации. Денешната медиумска тура низ Владата е прва откако зградата беше реновирана со новата барокна фасада Реновирани простории, мермерни скали и под, раскошни лустери, теписи, маси од масивно дрво, безбедносни врати, столбови, огледала, сводови, портрети од досегашните премиери има во владината зграда која денеска ги отвори вратите за медиумите . Новинарски екипи со придружба ги разгледаа салата за седници, свечената сала за билатерални средби, контролните соби. Медиумите влегоа и во кабинетот на премиерот, од каде што има голема тераса која гледа кон Вардар. Во кабинетот е поставена голема маса од масивно дрво, наменета за состаноци и за гостински делегации, како и раскошен лустер на таванот . Денешната медиумска тура низ Владата е прва откако зградата беше реновирана со новата барокна фасада. Денеска беа отворени ...
сите 11 | | | веќе видена

Следува серијал филмови за класична музика: „Задоволството наречено Моцарт,“ филм за авангардната класична музика на Франк Запа – „Современиот композитор одбива да умре“, а таа вечер проекциите ќе завршат со проекција на концертниот филм „Дерек Меј и Џијан Емин“, за кој влезот ќе биде слободен Од 15 до 19 јуни 2017 во Кинотека на Македонија ќе се организира третото издание на филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“. Како што беше претходно објавено, Фестивалот се отвора со филм за „Крафтверк“, односно „Поп арт“, во традиција на претходните изданија кога фестивалот им оддаде почит на Дејвид Боуви и Леонард Коен. Бидејќи Фестивалот пред сѐ сака да ги прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет, програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика, па така, покрај „Крафтверк“, истата вечер следува и филм за Жан Мишел Жар – „Патешествие низ електронската музика“. Во следните денови ќе се прикажат филмови за џез и боса-нова музиката „1959 - ...
сите 16 | | | веќе видена

За жал, во моментите кога објавуваме прекрасни вести, мора да се занимаваме со она што е наш проблем, а тоа е дека ние како тим работиме за што поквалитетно да го подготвиме ова издание на фестивалот „Браќа Манаки“, ние сè уште со Агенцијата за филм на РМ немаме потпишано договор за организација на овогодишното издание - рече претседателот на ДФРМ, Роберт Насков Прв годинашен лауреат на „Златна камера 300“ за животно дело е Ѓузепе Ротуно, како еден од великаните, најголем меѓу најголемите кинематографери на италијанскиот и на светскиот филм. Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ предвидено е да се одржи од 23 до 30 септември, но сè уште се соочуваат со финансиски проблеми и одржувањето на фестивалот е доведено во прашање. Ѓузепе Ротуно има снимено дузина антологиски филмови, пред сè, на италијанската кинематографија и во прв ред со најголемата и најефектна тандемска соработка со режисерскиот великан Федерико Фелини. Нивни заеднички остварувања се: „Амаркорд“ (1973) нивно ремек-дело за ...
сите 19 | | | веќе видена

Откако се наредија со транспарентите, „спонтаното“ јавување во живо можеше да почне За пристрасноста и необјективноста на американската телевизија Си-ен-ен многу е говорено. Тие важат за големи поддржувачи на демократите, а тоа особено се виде на претседателските избори кога отворено застанаа на страната на Хилари Клинтон. Пред неколку дена Си-ен-ен се надмина себеси и „увезе“ демонстранти против Трамп. Откако тие се наредија со транспарентите, „спонтаното“ јавување во живо можеше да почне. CNN caught staging news! They even brought "peace group" printed out papers and props. Video courtesy of @markantro pic.twitter.com/jkxf3nb2W9 — Mike Cernovich
сите 107 | | | веќе видена

Од СКРМ велат дека сите барања ќе ги достават и до новиот министер за култура Роберт Алаѓозовски, со кого веќе побарале и средба. Тие се надеваат на позитивен исход од преговорите со него и во иднина очекуваат поголема транспарентност кога ќе се носат одлуки што ги засегаат уметниците Претставниците на Синдикатот на културата на Република Македонија (СКРМ) денеска повторно потсетија на проблемите со кои се соочуваат при работењето. Тие велат дека за некои од нивните проблеми потребно е ургентно решавање, на пример, укинување на постоечкиот Закон за култура и изготвување нова законска рамка по урнекот на европските земји. Од СКРМ велат дека сите барања ќе ги достават и до новиот министер за култура Роберт Алаѓозовски, со кого веќе побарале и средба. Тие се надеваат на позитивен исход од преговорите со него и во иднина очекуваат поголема транспарентност кога ќе се носат одлуки во областа што ги засега уметниците. - Законот за култура, со неговите многубројни измени, а особено оние од 2014 година, е тежок ...
сите 13 | | | веќе видена

Кинеските медиуми јавија дека несреќата била предизвикана од експлозија на резервоар со течен гас Осум лица загинаа при експлозија и пожар во хемиска фабрика во источната кинеска провинција Шандун. Кинеските медиуми јавија дека несреќата била предизвикана од експлозија на резервоар со течен гас во зоната за товарење и истоварање во фабриката „Лини Зињу петрокемикал“, денеска околу пладне по локално време. | @inter_pl | Mueren 8 personas en explosión en planta de productos químicos en #China pic.twitter.com/sq94nR79Sk — Prensa Libre
сите 11 | | | веќе видена

Селекторот на Македонија веќе ги објави имињата на ракометарите на кои ќе смета во подготовките за дуелите против Украина и Чешка Селекторот на машката сениорска репрезентација на Македонија, Раул Гонзалез, ги соопшти имињата на вкупно 28 ракометари што се најдоа на поширокиот список на играчи кои ќе бидат во конкуренција за настап на последните дуели од квалификациите за Европското првенство во Хрватска. На 14 јуни Македонија ќе игра против селекцијата на Украина, а финалниот меч го има на 18 јуни во Скопје против Чешка. Дел од овие 28 играчи ќе бидат во составот на Гонзалез за тие натпревари, па се очекува во следните 2-3 дена да биде познато кои од предвидените ракометари ќе се најдат во тимот што ќе се најде на подготовките. ПОШИРОК СОСТАВ НА МАКЕДОНИЈА ГОЛМАНИ: Борко Ристовски (Барселона, Шпанија), Никола Митревски (Бенфика, Португалија), Мартин Томовски (Металург), Златко Даскалоски (ЧС Универзитатеа Темишвар, Романија), Даниел Ѓорѓески (Вардар јуниор). КРИЛА: Дејан Манасков (Рајн Некар, Германија), ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата се случи вчера попладне, кога мотор излета од коловозот. Причините за несреќата сè уште се непознати Педесетгодишна скопјанка загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера попладне кај селото 'Ржаничино. Според информациите на МВР, вчера во 16.30 часот на автопат „Александар Македонски“, во атар на село 'Ржаничино, Скопско, се случила сообраќајна незгода во која мотоцикл „хонда 1500 СЕВ“ со скопски регистарски ознаки, управуван од З.Ј. (55) од Скопје, излетал на коловозот. Од незгодата со тешки телесни повреди се здобила сопатничката на мотоциклот Л.Ј.
сите 45 | | | веќе видена

next