Телеграф

Селекторот на младата репрезентација на Македонија се одлучи за дел од играчите за ЕП, а списокот ќе го дополни в недела Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година, Благоја Милевски, соопшти имиња на 17 играчи на кои ќе смета за Европското првенство во Полска. Тоа се 17 играчи чие место е сигурно, додека списокот ќе биде дополнет од генерацијата 1996/97, а нивните имиња ќе бидат познати на 4 јуни. - Овие 17 играчи се тие што дадоа голем придонес во остварувањето на големите резултати. Моја обврска е да го испочитувам тоа без разлика на формата. Мое е да го испочитувам она што го дадоа за оваа репрезентација во квалификациите, така што тие ќе бидат сигурно на Европското првенство. Списокот ќе го дополнам со уште шест помлади фудбалери - изјави Милевски. Подготовките почнуваат в недела и ќе има девет дена за тренинзи пред заминувањето за Полска. - Почнуваме на 4 јуни и до 12 јуни ќе тренираме во Скопје. После ова заминуваме за Полска. Јас би бил задоволен кога сите играчи на кои сметам ...
сите 63 | | | веќе видена

Двајца браќа од Чегране се степале за нива за која воделе судска постапка. Во еден момент постариот брат извадил нож и го пробол помладиот во стомакот Расправијата помеѓу двајца браќа од гостиварското село Чегране за малку ќе завршела трагично откако едниот извадил нож и го пробол брата си во стомакот. Според СВР-Тетово, вчера попладне околу 18:30 часот во гостиварската болница бил донесен В.А.
сите 13 | | | веќе видена

Ќе настапат оркестарот, хорот и балетскиот ансамбл на Македонска опера и балет. Сценографијата е на Зоран Костовски, костимограф е Елена Дончева, кореограф - Снежана Филиповска Традиционално на 31 мај со Вердиевата „Аида“, утревечер во Македонската опера и балет ќе бидат затворени 45. Мајски оперски вечери. Оваа година во „Аида“ ќе настапат солисти од Турската државна опера од Истанбул. Режисер е Дејан Прошев, а диригент Вања Николовски-Ѓумар. Насловната улога ќе ја игра Дениз Јетим, а во екипата се и: Ајше Озкан (Амнерис), Ефе Кислали (Радамес), Тунџај Куртоглу (Рамфис), Џенгиз Сајин (Амонасро), Драгољуб Бајиќ од Србија (Фараон), Надежда Рубен (Главна свештеничка), Марјан Николовски
сите 41 | | | веќе видена

Популаρните пејачки повторно вербално се „закачија“, и тоа преку социјалните мрежи и медиумите Добро е познато дека Цеца Ражнатовиќ и Јелена Карлеуша скоро две децении не разговараат и дека нивниот ладен однос ни после толку години не се подобри. Популарните пејачки повторно вербално се „закачија“, и тоа преку социјалните мрежи и медиумите. Откако Јелена со своите изјави ја обвини Цеца за убиство на Зоран Давидовиќ-Чанде, Ражантовиќ и возврати. - Трпам клевети и лаги. Овој пат ќе се обратам на надлежните органи бидејќи ова веќе нема смисла. Морам да се заштитам себеси, но и моето семејство бидејќи сите сме на удар, не само јас. Размислувам за тоа да побарам психијатриско вештачење бидејќи не верувам дека нормален човек може да каже такви работи - рекла Цеца за „Блиц“. Tek ću da ti jebem mater pic.twitter.com/WgZfwAVoZ1 — Jelena Karleuša
сите 47 | | | веќе видена

Интернационалниот литературен фестивал „Про-за Балкан“ петта година по ред ја доделува наградата за придонес во развојот на книжевноста на Балканот Во галеријата Даут-пашин амам вечер ќе му биде врачена наградата „Прозарт“ на хрватскиот писател Миљенко Јерговиќ, која Интернационалниот литературен фестивал „Про-за Балкан“ ја доделува петта година за авторски придонес во развојот на книжевноста на Балканот. Миљенко Јерговиќ, кој беше гостин на првото издание на „Про-за Балкан“, е роден во 1966 година во Сараево, а денес живее во Загреб. Автор е на повеќе од 30 романи, збирки раскази и поетски изданија. Добитник е на голем број национални и меѓународни книжевни награди , како наградата за мир „Ерих Марија Ремарк“ (1995), италијанската Premio Grinzane Cavour (2003), Ангелската книжевна награда за најдобар роман во Средна Европа (Полска, 2012) и наградата „Његош“
сите 17 | | | веќе видена

Основен ризик-фактор за хипертензија е генетската предиспозиција, односно наследниот фактор, а потоа доаѓа возраста. Постои поврзаност и со полот, мажите пројавуваат зголемен притисок околу 45. година, а жените околу 60. година Современиот начин на живот наметна секој човек барем еднаш во животот да се соочи со состојбата на нерегулиран крвен притисок. Без оглед дали станува збор за висок или низок крвен притисок, состојбата не треба да се занемарува, туку да се консултира лекар . Кога крвниот притисок е превисок, може да предизвика оштетување на крвните садови . Еднакво опасна состојба е и нискиот притисок, кога недоволна количина крв доаѓа до органите . Крвниот притисок може да варира во краток временски период во одредени вредности, а варијацијата зависи од положбата на телото, бројот на вдишувања и издишувања, физичката активност, психичкиот замор, стресот. Кога се мери крвниот притисок, всушност, мериме две вредности, систола – притисокот кој го генерира срцето кога ја испумпува крвта во крвните садови ...
сите 4 | | | веќе видена

Путин од Версај, одговарајќи на прашањата дали санкциите против Русија се плодни или предизвикуваат спротивен ефект, повика на укинување на економски санкции против Русија. - Санкциите против Русија не може да помогнат во решавањето на кризата во Украина. Потребно е да се укинат сите економски ограничувања против Русија. Само со заедничка работа можеме да донесеме мир во регионот, одговори Владимир Путин За двајцата претседатели, Емануел Макрон и Владимир Путин, кои одбележаа 300 години од посетата на рускиот цар Петар Велики на Франција, беше прилика да отворат нов дијалог меѓу двете земји, замрзнат во последниве неколку месеци. Големата изложба во замокот Версај, каде во 1717 година престојувал Петар Велики, беше прилика за импресивен пречек на Владимир Путин од страна на Емануел Макрон и пред се можност да се разговара за повеќе чувствителни прашања од меѓународната сцена: Сирија, Украина и Чеченија, со општ заклучок дека „примарните интереси на Русија и Франција ги надминуваат нивните разлики“ ...
сите 26 | | | веќе видена

Госпоѓа Фе вели дека ментално води љубов со станицата и дека е свесна оти е личност која сексуално ја привлекуваат недвижнини, поточно објекти и структурата Една Американка „се омажи“ за железничка станица и тврди дека е во врска со неа веќе 36 години. Карол Санта Фе
сите 9 | | | веќе видена

Според либиските специјални сили за одбрана, на кои се повикува американската телвизиска компанија, братот Хашим Абеди, кој е уапсен во Триполи веднаш по терористичкиот напад, знаел за сите патувања и движењето на постариот брат, како и за неговите постапки Бомбашот од Манчестер, Салман Абеди, зборувал по телефон, со својот помлад брат Хашим, само 15 минути пред терористичкиот напад, во кој беа убиени 22 лица, од кои седум деца, а други 116 беа повредени, јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на свои безбедносни извори. Според либиските специјални сили за одбрана, на кои се повикува американската телвизиска компанија, братот Хашим Абеди, кој е уапсен во Триполи веднаш по терористичкиот напад, знаел за сите патувања и движењето на постариот брат, како и за неговите постапки. Претставникот на овие либиски сили, Бен Салем во интервју за еден домашен тв канал, рекол дека уапсениот брат знаел и за заговорот што се подготвувал, но дека во текот на испрашувањето тврдел оти не знаел каде и кога ќе се изврши нападот. ...
сите 45 | | | веќе видена

Исландскиот писател Олафсон рече дека писателите кај нив не се чувствуваат изолирано на светската сцена, иако е мала земја со 330 илјади жители Улогата на преведувачите е клучна за балканската литература да се пробие кај читателите низ Европа и низ светот, беше еден од заклучоците на денешната трибина што се организира во рамките на фестивалот „Про-ЗА Балкан“. На трибината учествуваа дванаесет писатели и издавачи, гости на фестивалот, се одржа во ЕУ-инфоцентарот во Скопје. а тема на разговорот беше „Писатели од Балканот : Визибилност“. На трибината, под модераторство на писателот Владимир Јанковски, учествуваа гостите на фестивалот: Миљенко Јерговиќ, Влада Урошевиќ, Наташа Крамбергер, Браги Олафсон, Мурат Ѓулсој, Владимир Пиштало и Антон Баев, македонските автори Александар Прокопиев и Ермис Лафазановски, како и членовите на Скопје фелоушип програмата: Емаунел Колас од Франција (од „Галад Едисион“), Тамер Саид од ОАЕ
сите 27 | | | веќе видена

Најновите АТП и ВТА-листи донесоа различни резултати за македонските тенисери Томислав Јотовски со учеството во полуфиналето на турнирот во Добој успеа да забележи скок од 15 места и сега е на 813. место на АТП-листата. Во конкуренција на двојки, пак, забележа пад од седум места и покрај тоа што стигна до финалето. Сега е на 626. позиција. За разлика од него, другите тројца тенисери што се рангирани забележаа пад. Димитар Грабул е на 1.015. место (пад од 6 места), Горазд Србљак е на 1247 (-6) и Стефан Мицов на 2071 место (-12). Во конкуренција на двојки меѓу рангираните се Предраг Русевски на 1378 место (-11) и Стефан Мицов 1622
сите 2 | | | веќе видена

Очигледно Господ се заборавил од давање убавина кај познатата пејачка Дали со шминка или без , дефинитивно познатата пејачка Елена Ристеска е една од најубавите на нашата естрада. Досега сме навикнати да ја гледаме нашминкана, дотерана од глава до петици , па ретко имаме можност да ја видиме како изгледа и без „мејкап“ на себе . На социјалните мрежи објави неколку фотографии на кое може да се види дека нема ниту грам шминка на себе, а изгледа толку убаво ...
сите 17 | | | веќе видена

Новата цена на литар „евросупер БС-95“ изнесува 64 денари, а 66 денари ќе се плаќа за литар „евросупер БС-98“. Литар „евродизел“ (Д-Е V) ќе чини 50,50 денари, додека новата цена на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 39 денари за литар Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за денар, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на литар „евросупер БС-95“ изнесува 64 денари, а 66 денари ќе се плаќа за литар „евросупер БС-98“. Литар „евродизел“ (Д-Е V) ќе чини 50,50 денари, додека новата цена на екстра лесното масло за домаќинство
сите 28 | | | веќе видена

И овој пат атрактивната манекенка крена прашина со фотографиите што ги објави на својот профил на Инстаграм Популарната манекенка Александра Накова очигледно нема намера да ги поштеди своите фанови од секси фотографии на социјалните мрежи. И овој пат атрактивната Накова крена прашина со фотографиите што ги објави на својот профил на Инстаграм. Таа позира во долна облека и со најновиот модел на мобилниот телефон „ајфон“, кој чини скоро 1000 евра. Но, како и да е, разводот на убавата манекенка и годи со оглед на тоа дека изгледа подобро од кога било.
сите 5 | | | веќе видена

На првиот тренинг на женската ракометна репрезентација селекторот Симе Симовски имаше 18 ракометарки и четири оправдано отсутни Сениорската ракометна репрезентација на Македонија во женска конкуренција почна со подготовките за баражот против Шведска за пласман на Мундијалот во декември. Селекторот Симе Симовски на денешниот прв тренинг во салата во СЦ „Јане Сандански“ имаше 18 ракометарки од вкупно 22, колку што се наоѓаат на списокот. Оправдано отсутни беа четири ракометарки кои настапуваат надвор од Македонија, а сите треба да бидат на вечерниот тренинг. Доцнат Мирјета Бајрамоска (Крим, Словенија), Елена Георгиевска (Фехервар, Унгарија), Зорица Десподовска (МКС Пјотрковија, Полска) и Елена Ливриниќ
сите 152 | | | веќе видена

Вчера попладне на булеварот „Јане Сандански“ се судриле автомобил и мотоцикл. Во несреќата со тешки повреди се здобило момчето на мотоциклот, кое се наоѓа во животна опасност Дваесетгодишно момче од Скопје се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера попладне на булеварот „Јане Сандански“ во Аеродром. Според информациите на полицијата, во сообраќајката учествувале автомобил „рено“, кој го управувал О.И.
сите 31 | | | веќе видена

На оваа турнеја, Стинг свири неколку песни од навистина извонредниот нов албум, како и најголемите хитови од неговата соло-кариера: „Fragile“, „Desert Rose“, „Fields of Gold“…, како и од времето на легендарната група „Полис“: „Message in the bottle“, „Walking on the moon“, „Every breath you take“... Во рамките на големата светска турнеја „57th & 9th“, по повод истоимениот албум, на 15 октомври во арената „Борис Трајковски“ во Скопје, концерт ќе одржи едно од најголемите светски музички имиња на сите времиња - големиот Стинг. Стинг заедно со „Ролинг Стоунс“, Брус Спрингстин, „Ју ту“, „Депеш мод“, „Колдплеј“, е претставник на таканаречената „А“ листа на артисти од областа на рок-музиката. Стинг е веќе на промотивна светска турнеја од февруари годинава, во која ги опфаќа сите континенти. Дел од летото му е резервирано за Европа, а на почетокот на септември настапува во Јужна Америка, додека во Европа повторно се враќа со серија на концерти од средината на септември до крајот на октомври. На оваа турнеја, Стинг ...
сите 52 | | | веќе видена

Поради ставовите, но и поради изгледот, канадскиот премиер е омилен меѓу жените во светот По Самито на НАТО 2017, светските моќници се собраа во Италија по повод 43 собир на Г7. Таму беа првите луѓе на седумте најразвиени земји во светот
сите 38 | | | веќе видена

Седницата за избор на новата влада претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја закажа за утре во 11 часот Мандатарот Зоран Заев ноќеска до ја достави предлог-програмата и предлог-составот на новата влада. Седницата за избор на новата влада претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја закажа за утре во 11 часот, а програмата и составот се исто така веднаш доставени до пратениците . Радмила Шекеринска е предложена за министер за одбрана, Оливер Спасовски – за внатрешни работи, Драган Тевдовски – за финансии, Никола Димитров – за надворешни работи, Рената Тренеска-Десковска – за образование и наука, Горан Сугаревски – за транспорт и врски, Љупчо Николовски – за земјоделство, Мила Царовска – за труд и социјална политика, Дамјан Манчевски – за информатичко општество и администрација, Роберт Алаѓозовски – за култура. Кочо Анѓушев е предложен за вицепремиер за економски прашања, а Едмонд Адеми, Роберт Поповски, Аднан Ќахил, Самка Ибраимовски, Зоран Шапуриќ и Зорица Апостоловска за министри без ресор . Предлозите ...
сите 111 | | | веќе видена

Мицотакис, кој е роден на 18 октомври 1918 година, речиси 60 години играше активна улога на грчката политичка сцена Поранешниот грчки премиер Константин Мицотакис почина минатата ноќ на 98-годишна возраст , соопшти рано изутринава неговото семејство. Во кусото соопштение се наведува дека Мицотакис починал во еден часот по локално време
сите 28 | | | веќе видена

next