Телеграф

Мора да се признае дека сега изгледа подобро од претходно Сигурни сме дека припадниците на посилниот пол и тоа како се сеќаваат на познатата босанска пејачка Селма Бајрами (36) , која до пред некоја година жареше и палеше на сцената. Денес таа повторно се врати по подолга пауза и изгледа подобро него било кога. Тоа најдобро го докажува и со фотографиите кои ги објавува на социјалните мрежи , од кои може да се констатира дека е вистинска секс-бомба. #zvjerkaisback A post shared by Selma Bajrami
сите 3 | | | веќе видена

Двајцата соговорници, соопштуваат од Кабинетот на претседателот, размениле мислења за соработката меѓу Република Македонија и ИОМ, како и за активностите на организацијата на регионално и на глобално ниво Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во рамки на работната посета на Јордан и учеството на Светскиот економски форум за Блискиот Исток и Северна Африка, во Аман оствари средба со Вилијам Лејси Свинг, генерален директор на Меѓународната организација за миграција
сите 46 | | | веќе видена

Многу мажи би сакале да се најдат на местото на Бела Хадид Кога некој ќе ги спомене Бела Хадид и Емили Ратајковски на многу мажи им се качува притисокот, а замислите што се случува кога тие две се во заедничка „акција“ . Двата топ-модели кои важат за едни од најубавите жени во светот се забавувале во Франција, а делот од жешкото видео од нивното ноќно лудување , им се допадна на сите. За кратко, ова видео е прегледано скоро три милиони пати , а кога ќе погледнете, ќе сфатите зошто... She loves me @bellahadid @haileybaldwin A post shared by Emily Ratajkowski
сите 4 | | | веќе видена

Според весникот, Лавров наводно му рекол на Лавров дека со разрешувањето на Коми „го отстранил големиот притисок“ со кој се соочил во врска со актуелната истрага за врските на членови на неговиот изборен штаб со Русија пред ланските претседателски избори Американскиот претседател Доналд Трамп за време на минатонеделната средба со рускиот министер за надворешни работи Сергек Лавров во Вашингтон, му рекол дека разрешениот директор на Федералното истражно биро
сите 55 | | | веќе видена

Се гордеам многу со успесите на балетскиот уметник Трајче Стојковски, на телевизискиот режисер Зоран Петревски, кој ги работи најгледаните бугарски ТВ-серијали, на Горан Митевски - еден од најдобрите клупски менаџери во Бугарија, кој е познат тука и ги прави најдобрите забави. Овде веќе се слуша за нив и би сакал кога и дома, во Македонија, би се интересирале за нив, вели директорот на Македонскиот културен центар во Бугарија, Васко Шутаров Македонските уметници редовно секоја година добиваат шанса да се претстават пред бугарската публика преку организирани настани од Културно-информативниот центар (КИЦ) на Република Македонија во Софија, но и со негова поддршка и соработка со тамошни институции. Изминатиот период беше навистина со густа програма на КИЦ-от, особено во областа на книжевноста, беше вклучен во организација на меѓународната „Европска ноќ на литературата“, која годинава се одржа шести пат, а исто така беше домаќин и на 10-тата книжевна визита со 12 писатели од Македонија, на која беше одбележана ...
сите 8 | | | веќе видена

Комплексот лежи на дури три езера, Козјак, Св. Петка и Матка. Токму затоа нуди услови за риболов, планинарење и за она што е најважно и што на „Јасен“ му носи најголеми приходи - ловот „Јасен“, мистерија и убавина опкружена со планини и езера . Вака накратко може да се опише природниот резерват кој во последниот период е многу актуелен. Но не поради убавината што ја нуди и која е неспорна, туку поради некои други, помалку убави случувања. Токму затоа новиот директор на резерватот, Оливер Андонов, реши ширум да ги отвори портите на овој комплекс за новинарите за јавноста да се увери дека во него нема ништо сомнително, ниту дека таму се подготвувале некакви воени планови. До резерватот е потребен речиси еден час возење, без разлика дали се патува од страната на Сопиште, Соње и Ракотинци или, пак, од другата каде што патот се дели од пред населбата Драчево кон Батинци, Марков манастир и Говрлево . Кога ќе пристигнете до комплексот, веднаш се забележува строгото обезбедување бидејќи во „Јасен“ не може да се ...
сите 4 | | | веќе видена

Кошаркарите на шампионот дојдоа до втор триумф и сега се на чекор од титулата во првенството Екипата на МЗТ Скопје со 86:80 се избори за втора победа против Карпош Соколи и на тој начин дојде до предност од 2:1 во финалната серија така што сега е потребен уште еден триумф за да се дојде до нова титула. На денешниот трет меч кошаркарите на Карпош Соколи одиграа лошо во првите 20 минути. Тие ја загубија првата четвртина со 16:21, а потоа МЗТ Скопје беше подобар во вториот период и со 23:18 така што на полувреме беше 44:34 во корист на домашниот тим. Карпош Соколи го засили ритамот во продолжението, но успеа да го добие третиот период со само кош разлика од 20:19, а потоа во финишот дојде и на три коша, но не успеа да направи повеќе, па загуби со 86:80. Тејмс со 22, Клоф со 21 и Дреновац со 20 коша беа најефикасните играчи на овој дуел, додека другите поени во МЗТ Скопје ги постигнаа Лалиќ (9), Младеновски (5), Синовец (4), Ѓуроски (3) и Мијатовиќ (2). Кај Карпош Соколи прв стрелец беше Пери со 24 поени, Мавра ...
сите 95 | | | веќе видена

Босанската 35- годишна пејачка ги покажа облините по кои мажите на Инстаграм полудеа Познатата пејачка Селма Бајрами одлучи да се пофали во колку добра форма е. Таа се облече во бикини и застана пред огледалото. Босанската 35- годишна пејачка ги покажа облините по кои мажите на Инстаграм полудеа. Погледнете како изгледа таа денес, многу од новите пејачки можат вода да и носат. #zvjerkaisback A post shared by Selma Bajrami
сите 6 | | | веќе видена

Објавувањето на најновите сознанија на „Викиликс“ следуваат откако денеска шведското Јавно обвинителство соопшти дека донело одлука за прекин на истрагата против нејзиниот основач Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување „Виклиикс“ денеска објави дека американската Централна разузнавачка агенција
сите 33 | | | веќе видена

Четириесет и четиригодишна жена била застрелана во нозете на свадба во Мала Речица Застреланата 38-годишна жена на свадбена веселба во Мала Речица вчера била донесена во болницата во Тетово. Како што соопшти МВР, во 17 часот во СВР-Тетово, од Клиничка болница Тетово било пријавено дека кај нив била донесена М.О. (38) од село Мала Речица , Тетовско, со повреди во пределот на нозете нанесени од огнено оружје. По извршениот разговор констатирано е дека повредите ги добила на свадбена веселба во село Мала Речица, во дворот на куќата на М.Н.
сите 18 | | | веќе видена

Матурантите танцуваа кадрил со сини, а матурантките со жолти маички на музиката од Штраусовата опера „Лилјакот“, на преземен сигнал од Радио Словенија со посредство на Македонското радио - Радио Скопје Околу 1.000 матуранти од 16 средни училишта од Скопје денеска напладне традиционално танцуваа кадрил на плоштадот „Македонија“ и положија заклетва за ненасилство. Матурантите танцуваа кадрил со сини, а матурантките со жолти маички на музиката од Штраусовата опера „Лилјакот“, на преземен сигнал од Радио Словенија со посредство на Македонското радио - Радио Скопје. Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, порача дека со „Матурската парада“ учениците ќе се придружат на стотици и илјадници матуранти од повеќе европски градови и симболично ќе се поврзат преку музика, танц и дружење. Покровители на „Матурската парада 2017“ се Град Скопје и Делегацијата на Европската Uнија во Скопје. Матурантите годинава танцуваа и салса на композицијата „Shape of you“. Парадата на матурантите почна да се организира во 2001 ...
сите 22 | | | веќе видена

Асанж од 2012 година се крие во Амбасадата на Еквадор во Лондон, каде што доби азил, со цел да избегне екстрадиција во Шведска, каде што досега му се закануваше судење по обвиненијата на две жени за силување Шведското јавно обвинителство денеска соопшти дека донело одлука за прекин на истрагата против основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, во врска со обвинувањата за силување. „Јавниот обвинител на Шведска, Марјан Њу, реши да ја прекине истрагата против Џулијан Асанж за тврдењата за силување“, се наведува во соопштението на Обвинителството. IMAGE: #Assange reacts to news of investigation being dropped https://t.co/d87BIB4pqw pic.twitter.com/9fo9hJMBoV — RT
сите 30 | | | веќе видена

Двајца вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање биле повикани на разговор во полициска станица, по што биле ослободени. Од МВР велат дека против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок Полицијата поднесе кривична пријава против едно од лицата што го нападнале обезбедувањето на пратеникот Оливер Спасовски и против едно лице што било дел од толпата што насилно ја отворила влезната врата на Собранието во нередите што се случија на 27 април. Со двајцата биле извршени разговори во полициска станица, по што се ослободени. Исто така, соопшти МВР, извршен бил разговор и со двајца вработени во УБК кои биле дел од насилствата и против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок. „СВР-Скопје поднесе кривична пријава против лицата А.Б. (60) од Тетово и А.Ш. (22) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење службено дејствие. Првопријавениот А.Б., откако насилно влегол во Собранието, во прес-салата се туркал и се обидел физички да ...
сите 74 | | | веќе видена

Патолозите изјавија дека обдукцијата е завршена, но дека целиот извештај ќе биде дополнително соопштен, соопштија медицински лица од болницата Вејн. Семејството замоли за почитување на приватноста Крис Корнел (52), пејач и гитарист на рок-бендовите „Саундгарден“ и „Аудиослејв“, извршил самоубиство со бесење, потврди денеска главниот патолог од Детроит. Корнел беше пронајден мртов во бања во хотелска соба во Детроит, по одржување на концерт, соопшти полицијата. Полицијата наведува дека сопругата на Корнел го повикала семејниот пријател да провери што се случува со пејачот во хотелот „МГМ гранд“ и оти тој повикал полиција. Полицијата ја скршила вратата од бањата и го пронашла Корнел кој не давал знаци за живот, јави „Скај њуз“. Корнел синоќа одржа концерт со „Саундгарден“ во „Фокс театарот“ во Детроит, а последната песна бендот што ја изведе беше „Во време кога ќе умрам“. Легендарниот рок музичар во пресрет на концертот постави и фотографија на Твитер со порака: „Конечно враќање во Рок сити“. Портпаролот на ...
сите 26 | | | веќе видена

Повредениот во сериозна состојба, но надвор од животна опасност е задржан на болничко лекување. Напаѓачот, кој избегал, подоцна сам се пријавил во тетовската полициска станица Жител на кичевско Горно Строгомиште со нож го избол својот зет, односно сопруг на неговата сестра. Инцидентот се случил во тетовската болница околу 10 часот. Според информациите од полицијата, А.А. (42) од Зајас и М.Д.
сите 13 | | | веќе видена

Ракометарките кои доминираа во македонскиот ракомет во вториот обид во 2002 година дојдоа до трофејот во Лигата на шампионите Екипата на Кометал Ѓорче Петров и понатаму останува единствена од Македонија која е запишана меѓу освојувачите на Лигата на шампионите. Овој тим доминираше долго во македонскиот женски ракомет и одигра три финалиња во најсилниот Куп. Титулата дојде точно на 19 мај во 2002 година, кога во Скопје беше совладан составот на Херц-Ференцварош со 26:22 (вкупни 51:49). Во 2002 година ѓорчепетровки не дозволија да им се повтори финалето од 2000 година, кога против Хипо не успеаја да се изборат за трофејот. Тогаш после поразот од 25:27 во Унгарија одиграа одлична средба. Тргнаа силно во реваншот и имаа целосна контрола. На полувреме веќе ја имаа неутрализирано негативата од првиот меч бидејќи водеа со 12:10, а на пет минути до крајот ја чуваа предноста од пет гола (24:19), која им беше актуелна во поголем дел од второто полувреме. На крајот со 26:22 се изборија за голем триумф. На овој меч за ...
сите 15 | | | веќе видена

Меѓународниот саем на книгата во Варшава е еден од најголемите вакви саеми во Европа на кој годинава, покрај Полска, учествуваат издавачи од 32 држави од светот Денес напладне под огромниот поттрибински простор на Националната фудбалска арена во присуство на голем број амбасадори, меѓу кои и амбасадорите на Франција, Германија и Русија, како и директорот на Франкфуртскиот саем, беше отворен осмиот Саем на книгата во Варшава на кој учествуваат над 800 издавачи од земјата и странство со повеќе од 1.000 најнови изданија само на полски автори и издавачи. Германија по втор пат е специјален гостин на Саемот, а нобеловката Херта Милер со кратко обраќање како официјален промотор го отвори огромниот павилјон на германските здружени издавачи. Република Македонија годинава за првпат се претставува на овој престижен Саем на книгата во Полска, кој ќе трае до 22 мај. Меѓународниот саем на книгата во Варшава е еден од најголемите вакви саеми во Европа на кој годинава, покрај земјата домаќин, учествуваат издавачи од 32 ...
сите 42 | | | веќе видена

Возачот имал судско досие и е поранешен американски војник Возачот, кој денеска на плоштадот „Тајмс Сквер“ во Њујорк усмрти едно лице и повреди 20 други, откако со возило што се движело со голема брзина удри во група пешаци, е идентификуван како Ричард Рохас на возраст од 20 години , јавија американските медиуми. Рохас, кој е жител на Њујорк, е поранешен американски војник. Тој имал и судско досие, а според полицијата, за време на денешниот инцидент најверојатно бил под дејство на алкохол. Претходно, претставник на полицијата за „Си-Би-Ес“ изјави дека возачот најверојатно „загубил контрола“ врз автомобилот и дека станува збор за несреќен случај, а не за инцидент поврзан со тероризам. Веднаш по инцидентот, американската полиција го блокираше реонот околу „Тајмс Сквер“. Како што јави „Њујорк Тајмс“, претставник на противпожарната служба соопштил дека засега нема информации за состојбата на повредените лица. Белата куќа информира дека американскиот претседател добива редовни информации за настанот и истрагата. ...
сите 46 | | | веќе видена

Шефот на канцеларијата на Орбан истакна дека земјата нема намера да ги отстрани законските и физичките бариери долж границата Унгарија ќе ги задржи своето строго имиграциско законодавство и оградата долж јужната граница и покрај повиците на Европскиот парламент
сите 8 | | | веќе видена

Според очевидци на настанот, возилото марка „хонда акорд“ намерно удрило во пешаците Најмалку едно лице загина, а 12 други се повредени денеска кога возило, што се движело со голема брзина, удрило во група пешаци на плоштадот „Тајмс Сквер“ во центарот на Њујорк. Според очевидци на настанот, возилото марка „хонда акорд“ намерно удрило во пешаците. Тие изјавија дека возилото преминало во спротивната лента од коловозот, по што се качило на тротоарот и почнало да ги гази пешаците. Автомобилот потоа удрил во столб на тротоарот, по што полицајци го привеле возачот, чиј идентитет засега не е соопштен. Веднаш по инцидентот, американската полиција го блокираше реонот околу „Тајмс Сквер“. Како што јави „Њујорк Тајмс“, претставник на противпожарната служба соопшти дека засега нема информации за состојбата на повредените лица. „Си-Ен-Ен“ информира дека при претресот на автомобилот во него не е пронајдена никаква експлозивна направа, па полицијата претпоставува дека не станува за терористички напад. Сцената од ...
сите 77 | | | веќе видена

next