Телеграф

Пријавениот на 27 април 2017 година околу 19 часот, откако со употреба на физичка сила насилно влегол во Собранието, се упатил во прес-салата 3 каде што било обезбедувањето на претседателот на СДСМ, по што почнал да го турка и да го влече. Истиот, во еден момент успеал да се приближи до претседателот на СДСМ и физички го нападнал Со клоца во стомакот 28-годишен прилепчанец го нападнал лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за време на нередите во Собранието на 27 април. Против него е поднесена кривична пријава за учество во толпа што ќе изврши кривично дело . Се работи за лицето Ј.Ч. кое бил меѓу демонстрантите што влегоа во Законодавниот дом. Како што соопшти МВР, пријавениот на 27 април 2017 година околу 19 часот, откако со употреба на физичка сила насилно влегол во Собранието, се упатил во прес-салата 3 каде што било обезбедувањето на претседателот на СДСМ, по што почнал да го турка и да го влече. Истиот, во еден момент успеал да се приближи до претседателот на СДСМ и физички го нападнал удирајќи го со нога во ...
сите 46 | | | веќе видена

Заедничката изложба на Илиријан Бекири и Башким Меџити во КИЦ на Р. Македонија е нивно прво репрезентативно претставување пред публиката во Софија Во галерискиот простор на КИЦ на Р. Македонија во Софија, вечерва во 18:30 часот, ќе биде отворена ликовната изложба „Експресивна лирика и траги“ од Илирјан Бекири и Башким Меџити. Изложбата ќе ја отвори директорот на Центарот, Васко Шутаров. Илирјан Бекири
сите 18 | | | веќе видена

Карпош Соколи го израмни резултатот во финалната серија на 2:2 Екипата на Карпош Соколи го совлада МЗТ Скопје со 86:78 во четвртиот меч од финалето во плеј-офот во кошаркарскиот шампионат на Македонија. На тој начин остана одлуката за шампионот да падне во петтиот меч кој треба да биде одигран во салата „Јане Сандански“. Во поголемиот дел од средбата домашните беа подобрите на теренот. Ги добија првите десет минути со 26:25, но на одмор заминаа со убедлива предност од 56:39: Сепак, со одличните десет минути во 3. четвртина составот на МЗТ Скопје успеа да се врати во игра. Ги доби овие десет минути со 22:9, па во последната четвртина се влезе со резултат од 65:61. Кога најмногу беше потребно, домашните беа смирени и го однесоа мечот до крајот до победа за мајсторка која треба да се одигра во текот на оваа седмица во „Јане Сандански“. Прв стрелец кај победникот беше Пери со 24 поени, а зад него со по 11 коша останаа Мавра и Лабовиќ, додека по десет имаа Соколов и Трајковски. Меѓу стрелците се запишаа и Зековиќ ...
сите 88 | | | веќе видена

Свечено објектот со сечење лента го отвори министерската за култура Елизабета Канческа Милевска заедно со претседателот на РМ Ѓорге Иванов и претседателот на Владата Емил Димитриев Со концерт на Македонската филхармонија на која како солист настапува Симон Трпчески под диригентство на Владимир Ашкенази од Русија вечерва и официјално е отворен новиот објект на Филхармонијата . Свечено објектот со сечење лента го отвори министерската за култура Елизабета Канческа Милевска заедно со претседателот на РМ Ѓорге Иванов и претседателот на Владата Емил Димитриев . Македонската филхармонија, која е најстара институција од областа на музичко сценската дејност во Република Македонија , новиот објект го добива по 73 години од постоењето. - Новата концертна сала за Македонската филхармонија е нашата нова референца на европската културна мапа. Од денеска, во Скопје и Македонија, музиката ќе се создава и ќе се восприема во истиот амбиент како и во концертните сали ширум Европа и светот , рече министерката за култура ...
сите 51 | | | веќе видена

Атрактивната Мели ги „вознемири“ своите обожаватели од машката популација Ако денеска имате проблем со социјалните мрежи, тоа е поради новата фотографија која ја објави познатата водителка Мелита Ракичевиќ. Сигурни сме дека воопшто не им е лесно на припадниците на посилниот пол кога ја гледаат атрактивната Мелита во едно вакво издание. Меѓутоа немаат голем избор, туку да фантазираат дали Мели под наметката има гаќички.. Pogledom me milujes, ko da me dodirujes... I svaki put kao da je prvi ❤️
сите 5 | | | веќе видена

Македонија за првпат учествуваше на еден од најголемите саеми на книгата во Европа, кој се одржуваше од 18 до 21 мај во Варшава По четиридневната екстремна посетеност која секојдневно наликуваше на фудбалска навивачка еуфорија, попладнево во 17 часот заврши Саемот на книгата во Варшава! Полските издавачи понудија над 1000 нови книги од домашни автори но и огромен број наслови преведени на полски јазик. Македонија за првпат учествуваше на еден од најголемите саеми на книгата во Европа, кој се одржуваше од 18 до 21 мај во Варшава. Во специјално уредениот простор под трибините на Националната фудбалска арена со свои штандови, саемски книжарници и промотивни активности учествуваа над 800 издавачи од земјата и странство а Германија по втор пат беше специјален гостин на Саемот. Во таа чест нобеловката Херта Милер со кратко обраќање како промотор го отвори на огромниот павилјон на германските здружени издавачи. Таа меѓу другото рече дека авторот преку „литературата секогаш стигнува до вистината на својата ...
сите 40 | | | веќе видена

Во документот се посочува дека СЗО лани издвоила околу 71 милион долари за борба против СИДА и хепетитисот, за справување со маларијата биле потрошени 61 милион долари, а за спречување на ширењето на туберколозата биле наменети 59 милиони долари Светската здравствена организација
сите 9 | | | веќе видена

Вардар со нова победа ја заголеми предноста пред Шкендија, но и без тоа веќе сè е решено Средбите од 34. коло во Првата лига во фудбал во Македонија не донесоа никакви измени. Сите екипи ги задржаа позициите на табелата коишто ги имаа и пред одигрувањето на натпреварите така што сè си остана исто како и пред одигрувањето на натпреварите. Дербито на колото беше меѓу Шкендија и Работнички, а кризата на тетовци продолжува. Работнички успеа да освои бод на ова гостување, па само ја задржа 3. позиција така што веќе си има свое место во европските купови. И во битката за опстанок ситуацијата е иста така што Шкупи е сè поблизу до бараж. ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА НА МАКЕДОНИЈА РЕЗУЛТАТИ ОД 34. КОЛО ПОБЕДА - МАКЕДОНИЈА ЃП 4:2 Ристевски 27’, Илијовски 43’, Цветановски 62’, Мустафов 79’ - Јашаровски 70’, Стојковски 84’ ШКЕНДИЈА - РАБОТНИЧКИ 2:2 Радески 74’, 88’ - Маркоски 7’, Вуковиќ 41’ ШКУПИ - БРЕГАЛНИЦА 3:0 Бајрами 62’, Асани 70’, Јаневски 88’ СИЛЕКС - ПЕЛИСТЕР 3:3 Кастратовиќ 22’, Глигоров 36’(п), Мишевски 44’
сите 32 | | | веќе видена

Ердоган поднесе оставка на местото лидер на АКП во 2014 година откако беше избран за претседател на Турција, бидејќи Уставот тогаш не доволуваше шефот на државата да извршува и партиски функции, но со уставните измени од април годинава таквото ограничување е укинато Ќе се борам против непријателите на Турција и во земјата и во странство, порача денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во обраќањето на Вонредниот конгрес на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) во Анкара, на кој повторно беше избран за партиски лидер. Ердоган поднесе оставка на местото лидер на АКП во 2014 година откако беше избран за претседател на Турција, бидејќи Уставот тогаш не доволуваше шефот на државата да извршува и партиски функции, но со уставните измени од април годинава таквото ограничување е укинато. Со ова, по речиси 70 години, Ердоган стана првиот турски политичар кој во исто време е и претседател на државата и на политичка партија. Тој нагласи дека ќе ја продолжи „својата борба против сите терористички ...
сите 46 | | | веќе видена

Ердоган поднесе оставка на местото лидер на АКП по изборот за претседател на Турција, бидејќи Уставот тогаш не дозволуваше шефот на државата да извршува и партиски функции, но со уставните измени таквото ограничување е укинато Турската владејачка Партија на правдата и развојот
сите 32 | | | веќе видена

Сообраќајката се случила ноќеска, а повредената девојка е задржана во болница Дваесет и петгодишна скопјанка е тешко повредена во сообраќајна несреќа што се случила ноќеска во Центар. Според информациите на МВР, ноќеска во 1 часот по полноќ во Скопје, на крстосницата од ул. „Владимир Полежановски“ и ул. „Адолф Циборовски“ се случила сообраќајна незгода во која К.С. (24) од Охрид, управувајќи автомобил „бе-ем-ве“ со охридски регистарски ознаки, изгубил контрола и удрил во дрво. По незгодата, со возило на брза помош, сопатничката М.М.
сите 42 | | | веќе видена

Жената отишла во станот на оштетениот под изговор дека ја испратил негов пријател за да и најде стан под кирија. Таа си заминала, а по неколку часа се вратила во станот под изговор дека нема каде да преспие. Откако домаќинот ја примил, во станот дошол и другиот разбојник Триесет и двегодишен тетовец заедно со уште една жена, која не е идентификувана и по која полицијата трага, извршиле разбојништво и кражба во стан во Скопје. СВР-Скопје поднесе кривична пријава против лицето Н.Ш.
сите 13 | | | веќе видена

Федералната унија на европските националности усвои резолуција за правата на Македонците во Албанија со која се предлага во сите општини каде живеат повеќе од 20 отсто Македонци, покрај албанскиот, официјален да биде и македонскиот јазик Федералната унија на европските националности (ФУЕН) на 62-от Конгрес што се одржува во Клуж-Напока во Романија едногласно усвои Резолуција за правата на Македонците во Република Албанија, предложена од македонското друштво „Илинден“ од Тирана. - Нашето друштво, како официјален член на ФУЕН, го искористи правото да ја достави Резолуцијата до конгресот што се одржува во Клуж-Напока, Република Романија. За неа гласаа сите 300 делегати- претставници на 50 асоцијации на повеќе од триесет малцинства од исто толку земји во Европа, изјави Никола Ѓурѓај, претседател на друштвото и учесник на конгресот. Според него, ваков документ ФУЕН изгласува по вторпат. Првпат тоа било на Конгресот одржан во мај минатата година во Вроцлав, Полска. Резолуцијата содржи седум точки со кои се бара ...
сите 25 | | | веќе видена

Актерката има 49 години, но ќе признаете дека делува многу постаро. Остава впечаток како да кренала раце и да не се грижи како изгледа Актерката Памела Андерсон, една од најатрактивните холивудски секс-бомби, на Филмскиот фестивал во Кан го привлече внимание кај јавноста, но не поради нејзиниот блескав и секси изглед, туку напротив. Памела Андерсон е речиси непрепознатлива. Дали направила премногу лош избор на шминка, фризура и гардероба, или веќе навистина не е толку актрактивна како во старите добри времиња, пресудете сами. Се чини дека познатата убавица од „Чувари на плажите“ претерала со пластичните операции, па сега последиците од нив на лицето стануваат видливи. Актерката има 49 години, но ќе признаете дека делува многу постаро. Остава впечаток како да кренала раце и да не се грижи како изгледа . (Повеќе фотографии од црвениот килим мое да погледнете ТУКА!) Еве и една постара фотографија, на која разликата во нејзиниот изглед е голема. @therock • @pamelaanderson. #DwayneJohnson #PamAnderson ...
сите 26 | | | веќе видена

Најдобрата македонска тенисерка третпат ќе учествува во едни квалификации за гренд-слем и на омилената подлога се надева на учество на главниот турнир После ракометарите и кошаркарите, Македонија доживеа да има свои претставници на големите натпреварувања и во членовите на младинската фудбалска репрезентација. Во поединечните спортови секогаш ги имала борачите, пливачите, кајакарите... кои играле на олимписките игри, но никогаш немала тенисерка која била барем близу до квалификациите на најсилните турнири. Лина Ѓорческа следната недела ќе го има своето трето учество во квалификациите на еден гренд-слем турнир, а ќе биде првата македонска тенисерка која ќе се обиде да стигне до главниот дел од Ролан Гарос. После дебито во квалификациите на УС опен, но и двете победи во квалификациите на патот кон главниот турнир на Австралија опен, сега ќе го има своето трето учество. Поискусна за голем број натпревари и одморена бидејќи минатата недела не играше на ниту еден турнир со цел што е можно подобро да се одмори и ...
сите 111 | | | веќе видена

Домаќинот на завршницата од машкиот Куп на Македонија во ракомет со сигурна игра се избори за место во финалето Ракометарите на Еурофарм Работник дојдоа до победа од 26:18 во првиот полуфинален меч од Купот на Македонија откако целосно го надиграа составот на Охрид. Битолчани тргнаа силно, а на средината на првото полувреме успеаја да ја создадат големата предност откако десетина минути го зачуваа својот гол. Уште на полувреме предноста на Работник беше голема. Водеше со 15:7, а после само неколку минути игра во вториот дел од мечот дојде и до десет гола позитива
сите 104 | | | веќе видена

Пред бројната публика, во присуство на саемски посетители, издавачи и книжевни агенти, свое обраќање имаше македонската амбасадорка во Полска, Горица Атанасова-Ѓореска, која меѓудругото истакна дека на македонскиот штанд се изложени голем број репрезентативни публикации објавени од најреномираните издавачки куќи и институции од Република Македонија, заедно со книги од капиталните издавачки проекти 135 тома „Македонска книжевност“ Во главниот промотивен салон на специјално уредениот простор под трибините на Националната фудбалска арена, каде што се одржува осмиот Саем на книгата во Варшава на кој учествуваат над 800 издавачи од земјата и странство, денес беше одржан централниот саемски настан на македонското книжевно претставување во Полска - Македонскиот ден на книжевноста. Пред бројната публика, во присуство на саемски посетители, издавачи и книжевни агенти, свое обраќање имаше македонската амбасадорка во Полска, Горица Атанасова-Ѓореска, која меѓудругото истакна дека на македонскиот штанд се изложени ...
сите 21 | | | веќе видена

Четврти пехар во низа за ракометарките на Вардар во Купот, а вкупно петти после победата од 45:19 над Металург Екипата на Вардар е старо-нов освојувач на титулата во Купот на Македонија во ракомет во женска конкуренција. Ракометарките на „црвено-црниот“ тим дојдоа до трофејот после победата од 45:19 против Металург во меч во кој сè беше познато уште пред почетокот на средбата. Сосема очекувано на крајот разликата беше голема, а во финалето најголем број на голови имаше Александра Лакрабер која беше стрелец на 12 погодоци. Другите голови за Вардар во финалниот меч ги постигнаа: Радичевиќ (5), Дамњановиќ (4), Лазовиќ (2), Алтаус (3), Хмирова (4), Лекиќ (3) и Ристовска (7). За Металург на овој дуел меѓу стрелците се запишаа: Каранфиловска (1), Гугуљанова (1), Китановска (1), Дабева (4), Глигоријадис (1), Николиќ (4), Граматова (1), Гајиќ (2), Величковска
сите 172 | | | веќе видена

Конзервативниот блок ЦДУ/ЦСУ, според оваа анкета, би добил 38 отсто од гласовите, додека Социјалдемократската партија на Германија (СПД) на поранешниот претседател на Европскиот Парламент, Мартин Шулц би освоила 27 проценти Блокот на Христијанско демократската унија (ЦДУ) и на Христијанско социјалната унија (ЦСУ) предводена од актуелната германска канцеларка Ангела Меркел би победил на парламентарните избори во Германија со солидна предност пред социјалдемократите, доколку сега би се одржале изборите, покажува истражувањето на интернет неделникот „Вокал Јуроп“. Конзервативниот блок ЦДУ/ЦСУ, според оваа анкета, би добил 38 отсто од гласовите, додека Социјалдемократската партија на Германија (СПД) на поранешниот претседател на Европскиот Парламент, Мартин Шулц би освоила 27 проценти. Другите партии учеснички на изборите предвидени за септември, далеку заостануваат зад овие два блока на десниот и левиот центар на германската политичка сцена, што значи дека на есен битката за новиот состав на Бундестагот одново ...
сите 23 | | | веќе видена

„Јасен“ има и еден друг дел кој е затворен за јавноста и кој е под надлежност на Министерството за одбрана. Таму има скривници и бункери за кои никој не може да потврди во каква состојба се бидејќи се останати од времето на ЈНА Ловечки куќи, шума, тесни патеки, карпести предели и панорамски погледни кои го одземаат здивот може да се видат во резерватот Јасен, кој во јавноста важи за едно од најмистериозните места . Причина за овие сомневања секако има, а тоа е дека влезот во резерватот не е отворен секому. Неопходни се посебни дозволи за да се влезе во резерватот. Повеќе медиумски екипи во петокот имаа можност да влезат во резерватот и да се уверат дека во основа место за толкави приказни, дека се работи за некаква мистериозна локација, нема . Јасен е ловиште кое им е омилено претежно на странски бизнисмени и политичари. Цените за тие што сакаат да ловат се изгор скапи, па за улов на елен капиталец треба да се плати дури 17.000 евра. Поради тоа, сосема е очигледно зошто не е дозволено секому да влезе и да ...
сите 3 | | | веќе видена

next