Телеграф

Со оглед на тоа дека беше Денот на мајката, 38-годишната Кортни напиша под фотографијата „мајката природа” Популарната Кортни Кардашијан на Инстаграм објави нова фотографија која за неполн ден има повеќе од милион прегледи. Таа на фотографијата е скроз гола, клекната на влажен камен со мокра коса, а со рацете и нозете крие дел од голотијата, но попусто се гледа голем процент од нејзиното тело без облека. mother nature A post shared by Kourtney Kardashian
сите 13 | | | веќе видена

На снимката од парламентарната телевизија е прикажан почетокот на судирот, додека неговиот остаток се одвивал надвор од видокругот на камерите Видниот член на грчката ултрадесничарска партија Златна зора, Илијас Касидијарис, денеска е исфрлен од Парламентот откако турна пратеник од ривалската партија Нова демократија, по што во пленарната сала почнал судир меѓу пратениицте од други партии, пренесуваат француските медиуми. - Го загадувате овој Парламент, надвор! викаше вршителот на должноста претседавач со Парламентот, Макис Балаурас, врз пратениците на Златна зора, по исфрлањето на Касидијарис. Медиумите наведуваат дека на 37-годишниот Касидијарис му попречило тоа што пратеникот на конзервативната Нова демократија, Никос Дендијас, минал пред него додека зборувал за законот што предвидува нови мерки за штедење. - Зарем не гледаш дека зборувам?, му кажал пратеникот на Златна зора на колегата Дендијас, по што со другите пратеници од неговата партија ги посипале со вода претставниците на Нова демократија. На ...
сите 14 | | | веќе видена

Од МВР информираат дека на 13 мај во 20:50 часот во полициска станица само се пријавило лицето Н.М. (34) од Скопје, против кое претходно беше поднесена кривична пријавена во врска со настаните во Собранието и за кое беше распишан централен распис Секторот за внатрешни работи - Скопје вчера и завчера презел соодветни мерки и извршил преглед на видео записи во насока на идентификување на останати лица - учесници во настаните на 27 април годинава во Собранието на РМ, кои презеле дејствија кои имаат елементи на сторено кривично дело, соопшти МВР. - На 13 мај по претходно доставени покани, во просториите на СВР Скопје бил извршен разговор со лицата Д.С. (39) од Скопје и А.Б. (60) од Тетово. По извршениот разговор двете лица се ослободени, а во консултација со јавен обвинител против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок, се наведува во соопштението. Од МВР информираат дека на 13 мај во 20:50 часот во полициска станица само се пријавило лицето Н.М.
сите 28 | | | веќе видена

Причината за новото одложување, со оглед на тоа што за Македонија и другите земји-кандидати за членство во Европската унија од Балканот требаше да се изгласа Резолуцијата уште во март оваа година, се говори дека е сè уште несредената политичка состојба во сите овие земји Европскиот парламент ниту неделава нема да гласа за Резолуцијата за Република Македонија, а во однос на прогрес-извештајот на Европската комисија за нашата земја за 2016 година, потврдија од Европарламент. Ниту неделава на пленарната седница во францускиот град на културата нема да се гласа за Резолуцијата за Македонија, но и за Србија, Косово и Албанија, како останати земји од процесот на проширување. Причината за новото одложување, со оглед на тоа што за Македонија и другите земји-кандидати за членство во Европската унија од Балканот требаше да се изгласа Резолуцијата уште во март оваа година, се говори дека е сè уште несредената политичка состојба во сите овие земји. Имено, во Македонија веќе шест месеци нема создадено Влада и политичката ...
сите 5 | | | веќе видена

Четири манекенки од модното студио „Црнокрак“ се закитија со титули за убавина Евгенија Ризова од Скопје победи на изборот за убавина „Мис Медитеран“ 2017 кој викендов се одржа во Киренија, Кипар. Претставничките од медитеранските држави седум дена беа таму и постојано се подготвуваа за големото финале, одржано во саботата вечер. Евгенија има 16 години и е манекенка од модното студио „Црнокрак“. Со својот шарм и убавина заслужено ја доби оваа титула, ќе заклучите и сами од фотографиите. Покрај неа и други Македонки не направија горди бидејќи од таму си заминаа со титули, така 18-годишната Ивана Ѓеорѓиевска од Скопје беше одбрана за втора придружничка, а титулата прва придружничка ја освои претставничката на Италија Ракел Домингос. Другите две девојки од нашата земја кои се закитија со награда за убавина се кумановката Ангела Спасовска(18) која ја освои титулата „Мис Елеганс“, а Катерина Бошковска
сите 8 | | | веќе видена

Потегот на Макрон со назначувањето на Едуар Филип, исто така, има силна политичка заднина, бидејќи со тоа тој сака на своја страна да ги привлече разочараните Републиканци, особено по катастрофалната кампања на Франсоа Фијон Претседателот Емануел Макрон го назначи Едуар Филип за нов премиер на француската влада. Премиерот Едуар Филип ќе ја има задачата да обезбеди парламентарно мнозинство на идните парламентарни избори во Франција, закажани за 11 и 18 јуни годинава, што на претседателот Емануел Макрон треба да му овозможи да ги спроведе најавените реформи и својата програма. Едуар Филип
сите 36 | | | веќе видена

Доколку има предвремени парламентарни избори, за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 27 отсто од испитаниците, 17 отсто за СДСМ, по 7 отсто за ДУИ и за Беса Мнозинството граѓани на Македонија ќе гласаат на локалните избори, а најголема поддршка би добила ВМРО-ДПМНЕ, а по неа СДСМ, ДУИ и Беса, покажуваат резултатите од анкетата на Меѓународниот републикански институт
сите 85 | | | веќе видена

Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање фирми, подигање кредити и пренесување парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање нови фирми и купување имот во Битола Поранешен и актуелен директор на НЛБ и поранешен министер се осомничени за злоупотреба на службената положба и за перење пари во периодот од 2006 до 2017 година. „Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за сторени кривични дела злоупотреба на службена положба и овластување од член 353 и перење пари од член 273 од Кривичниот законик“, соопшти денеска Обвинителството. Оттаму наведуваат дека постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање фирми, подигање кредити и пренесување парични ...
сите 32 | | | веќе видена

Елитна единица во рамките на СССР била и „Вимпел“, што во превод значи „знаме“, била формирана од КГБ и во неа не можел да членува секој и важеле најстроги стандарди Во минатото специјалните сили на Советскиот Сојуз биле страв и трепет за непријателите. Тие ја покажале својата сила во многу операции во Чехословачка, Авганистан, Камбоџа, Чеченија, како и во Сирија. Голем дел од овие единици се реформирани и се дел од сегашните руски сили. Погледнете ги советските машини за убивање, како што ги нарекувале во минатото. Единицата ГРУ, денешна „Спецназ“, е формирана во 1949 година од министерството за одбрана за специјални задачи. Една од најголемите акции на оваа единица била во 1968 година кога во Чехословачка влегле за време на т.н. „Прашка пролет“. Истата година група од девет специјалци успеала да се пробие во тајната американска воена база во Камбоџа. Елитна единица во рамките на СССР била и „Вимпел“, што во превод значи „знаме“, била формирана од КГБ и во неа не можел да членува секој и важеле најстроги ...
| | веќе видена

Случајот во полиција го пријавила мајката на десетгодишното дете Мајка од скопската населба Ѓорче Петров пријавила во полиција дека дете кое оди во основно училиште сексуално го нападнал нејзиниот десетгодишен син. Според неа, напаѓачот го однел нејзиниот син во напуштена градинка, го соблекол и извршил блудни дејствија врз него. Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера во 14:30 часот во полициската станица Ѓорче Петров, скопјанката М.Р.
сите 22 | | | веќе видена

Засега нема најави дека ќе биде закажана седница на која би се гласало за измени во изборниот законик, а со кои би им се продолжил мандатот на градоначалниците и на советниците во општините. Нема ниту навестувања за евентуален термин за одржување на локалните избори Без присуство на претставници од ВМРО-ДПМНЕ беше координацијата на партиите што се одржа денеска во Собранието, а по покана на собранискиот спикер, Талат Џафери . Целта на координацијата беше да се усогласат меѓупартиските ставови околу организирањето локални избори, како и за евентуално продолжување на мандатот на градоначалниците. Сепак, засега нема најави дека ќе биде закажана седница на која би се гласало за измени во изборниот законик, а со кои би им се продолжил мандатот на градоначалниците и на советниците во општините. Нема ниту сознанија дали е договорен евентуален термин за одржување на локалните избори . Од ВМРО-ДПМНЕ се категорични дека нема да се појават на координација кај Џафери, зашто сметаат дека е нелегитимен претседател на ...
сите 432 | | | веќе видена

При контрола извршена на 10 февруари, во 23 часот и 30 минути, двајцата пријавени се затекнати во лов на дивеч во ловиштето „Турла“ во кичевското село Прострање Полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против З.С. (36) од кичевското село Извор и С.К.
сите 4 | | | веќе видена

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 63, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, 65 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ-V) ќе се продава за 49, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 37,5 денари за литар Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за три денари, а цената на дизел горивата се намалува за два денара по литар , одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 63, а на ЕУРОСУПЕР БС-98, 65 денари за литар. ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ-V) ќе се продава за 49, а Екстра лесното масло за домаќинство
сите 34 | | | веќе видена

Организаторот на фестивалот „Икона“ соопшти дека целта на програмата е да ги запознае важните имиња од светот на издаваштвото со македонската книжевна сцена, од што се очекува да произлезат нови преводи, гостување на писатели од Македонија во странство, промоција на литературата од Македонија, вмрежување на писателите и културните работници од сферата на издаваштвото и книжевноста со нивните колеги од Европа и светот Во рамки на Интернационалниот литературен фестивал „Про-за Балкан“ од 28-ми до 30 мај, и оваа година ќе се одржува програмата „Скопје фелоушип“ на која гости ќе бидат тројца познати издавачи - Емануел Колас од Франција („Галад едисион“), Тамер Саид од Обединетите Арапски Емирати („Групација Калимат“) и Ненад Шапоња од Србија („Агора“). Организаторот на фестивалот „Икона“ соопшти дека целта на програмата е да ги запознае важните имиња од светот на издаваштвото со македонската книжевна сцена, од што се очекува да произлезат нови преводи, гостување на писатели од Македонија во странство, промоција ...
сите 7 | | | веќе видена

Двајцата пријавени се затекнати во лов на дивеч во ловиштето „Турла“ во кичевското село Прострање Полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против З.С. (36) од кичевското село Извор и С.К.
сите 11 | | | веќе видена

Кинескиот претседател вети 124 милијарди долари за иницијативата која има за цел да ја поврзе Кина со Африка, Азија и Европа преку мрежа пристаништа, пруги, патишта и индустриски зони. Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) ќе работи на промовирање на кинескиот мега проект „Еден појас, еден пат" за инфраструктурно и економско поврзување на Азија, Европа, Африка и Блискиот Исток . Со договорот за промоција во рамки на членството во Silk Road Chamber of International Commerce (SRCIC), што беше претставен денеска на маргините на дводневниот Меѓународен форум „Еден појас, еден пат", што се одржува во Пекинг и официјално се отвораат нови можности за македонските компании преку ССК за учество во транснационалното поврзување, како и унапредување на трговската и инвестициската соработка. ССК и SRCIC ќе работат на просперитет на своите членови, нудејќи им можности за трговија и инвестиции . - ССК негува одлични релации со НР Кина, а соработката со SRCIC во која здружено делуваат 30 комори е уште една потврда ...
сите 25 | | | веќе видена

Небојша Стефановиќ, министерот за внатрешни работи на Србија, нагласи дека очекува да се препознае опасноста од дестабилизација на целиот регион во овие тенденции кон создавање „Голема Албанија“ Албанците знаат дека нема да можат да стапнат ниту милиметар на територијата на Србија , но постојаните закани кон српскиот народ на Косово и Метохија се загрижувачки, истакнува српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во интервју за српски „Блиц“ . Тој предупредува дека изјавите на Рамуш Харадинај за преземање српски територии, не се став на поединец. - Заканите на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај за „одземање територија на Србија“ се став на сите претставници на Албанците во Косово и затоа на нив не треба да се гледа сама како на став на поединец . Она што дополнително загрижува е недостигот на сериозна реакција на меѓународната заедница, пред се на ЕУ - вели Стефановиќ. Стефановиќ нагласи дека очекува да се препознае опасноста од дестабилизација на целиот регион во овие тенденции кон ...
сите 37 | | | веќе видена

Овие совети можат да ви помогнат да се справите со болката и местото полесно да заздрави Насмевката е првиот впечаток на вашето лице. За да имате совршен изглед таа мора да биде здрава, сјајна и блескава. Но, доколку некој од забите се расипе и не постои друг начин да се спаси, неопходно е забот да се извади. Пред и по вадењето на забот потребна е правилна и соодветна нега, за побрзо зараснување и намалување на ризикот од компликации. Стоматолозите советуваат да внимавате на следниве неколку совети : Пред вадењето: - Доколку имате некоја хронична болест ( срцево заболување, дијабетес, висок крвен притисок) треба да го информирате стоматологот за терапијата што ја земате. Исто така, стоматолог треба да знае доколку сте бремени или планирате да забремените. - Добро измијте ги забите и ставете антисептик за уста
сите 3 | | | веќе видена

На крајот, се испоставило дека станува феноменална реклама за новата песна кој популарниот пејач ја објави пред некој ден. Песната се вика „Недостајеш“ Познатиот пејач Шако Полумента пред две недели беше во центарот на вниманието поради компромитирачка видеоснимка. Наводно, во снимката која популарниот пејач ја изговара култната реченица: „ Недостигаш, љубов моја, дојди да ме бакнуваш “, е испратена на малолетна девојка, која подоцна ја пуштила во етер. На крајот, се испоставило дека станува феноменална реклама за новата песна кој популарниот пејач ја објави пред некој ден. Песната се вика „Недостајеш“ . Меѓутоа видеоснимката се рашири низ целиот Балкан, а колегите на Шако го имитираа на социјалните мрежи . Дури и самиот пејач одлучи да се пошегува на своја сметка, па заедно со својот колега Шериф Коњевиќ снимија ново видео . Погледнете: Neka si i ti
сите 2 | | | веќе видена

Не се сеќавам дека поминал ден откако го завршив факултетот, а да не се напијам алкохол или да запалам џоинт. Бев професионален алкохоличар. Можев да пијам вотка со Русин, а тој сигурно ќе завршеше под маса, рекол актерот Актерот Бред Пит (53), кој неодамна во едно интервју призна дека алкохолот и марихуаната биле неговите најголеми пороци, вели дека веќе некое време работи на тоа да остане чист. - Не се сеќавам дека поминал ден откако го завршив факултетот, а да не се напијам алкохол или да запалам џоинт. Бев професионален алкохоличар. Можев да пијам вотка со Русин, а тој сигурно ќе завршеше под маса - рекол актерот. Имено, според странските медиуми, тој редовно оди на терапија и на состаноци со анонимни алкохоличари со цел да го спаси бракот и да ги врати Анџелина Џоли
сите 28 | | | веќе видена

next