Телеграф

Двете најдобри екипи во македонскиот машки ракомет денеска го играат вториот дуел на кој практично и се решава прашањето за шампионот на Македонија Вардар е домаќин на Металург во меч од 6. коло од Супер лигата за мажи од ракометниот шампионат, а целта е да се дојде до победа од четири гола разлика за да може да се врати првото место. Победата на Металург од 29:26 на првиот натпревар одигран во Автокоманда е предизвик за „црвено-црните“ кои немаат друг избор освен да нападнат со сите сили на денешниот дуел и да се обидат да бидат подобри во меѓусебниот дуел бидејќи сосема извесно е дека на крајот од сезоната двете екипи ќе имаат еднаков број на бодови. Оттаму влогот на овој дуел е голем, а евидентно е и тоа дека мотивираноста на двете страни е на високо ниво. Натпреварот ќе го суди најдобрата судиска двојка од Македонија, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов, а на теренот се речиси комплетните состави на двете екипи. Раул Гонзалез денеска одлучи на голот да ги има Штербик и Милиќ. Потоа тука се Стоилов, ...
сите 165 | | | веќе видена

Остана твојата Нина да ги доигра недоиграните улоги на чичко Игор, остана Љубен да ги досвири композициите на својот татко. Но, спомените ќе останат вечни, рече роднина на музичарот Струмичани, семејството, колегите и пријателите денеска се простија од виртуозот на музиката Зоран Маџиров, а последните пораки до него ги испратија на денешната комеморативна седница. За неговиот живот и творештво зборуваше неговиот роднина Драган Маџиров, колешката Клара Вета Патарова и музичарот Горан Кукиќ. Драган Маџиров рече дека се работи за голема загуба за семејството и за фамилијата. - Остана твојата Нина да ги доигра недоиграните улоги на чичко Игор, остана Љубен да ги досвири композициите на својот татко. Но, спомените ќе останат вечни, рече Маџиров. Семејната пријателка и колешка Клара Вета Патарова истакна дека пријателството кое се градело од детството е предвреме прекинато. - Нашите татковци беа пријатели и музичари. И ние го продолживме пријателството и музицирањето. Тие се викаа Наќе, а и ние останавме да го ...
сите 7 | | | веќе видена

Делегацијата составена од конгресмени предводени од конгресменот Боб Гудлат кој е Претседател на комитетот за правосудство имаа можност да се запознаат со активностите на баталјонот на Воена полиција и нивното досегашно учество во мировните мисии Министрите за одбрана и надворешни работи, Зоран Јолевски и Никола Поповски денеска во касарната „Илинден“ – Скопје се сретнаа со претставници на висока делегација од Конгресот на САД кои се во посета на баталјонот на Воена полиција. Делегацијата составена од конгресмени предводени од конгресменот Боб Гудлат кој е Претседател на комитетот за правосудство имаа можност да се запознаат со активностите на баталјонот на Воена полиција и нивното досегашно учество во мировните мисии. Министерот Јолевски во обраќањето до конгресмените и останатите членови на делегацијата упати благодарност за досегашната поддршка и помош на САД во однос на опремување, учество на обуки и вежби со цел унапредување на одбранбените капацитети на Армијата на Република Македонија и истакна дека ...
сите 8 | | | веќе видена

Се претпоставува дека слугите по потекло од Филипини, Мароко, Индија, Египет, Турција, Ирак и Сирија биле држани осум месеци Во Белгија почна судски процес против осум жени од кралскиот двор на Абу Даби кои 20 домашни помошници ги третирале како робови. Принцезата Хамда Алнехајан, вдовица на шеикот од Абу Даби и нејзините седум ќерки се обвинети за „нехуман и понижувачки“ однос кон домашните помошници, конфискација на пасошите и не им плаќале. Eight Arab princesses go on trial in Belgium https://t.co/DN6IahdeBv pic.twitter.com/RCpxWbf88j — Wally Sarkeesian
сите 13 | | | веќе видена

Општината немаше ваков центар и децата најчесто ги носеа во соседната општина во Делчево, што е сепак малтретирање за родителите бидејќи поминуваат повеќе километри пат во текот на еден ден, изјави Груевски Заврши изградбата на Дневниот центар за деца со посебни потреби во Македонска Каменица, обезбедена е потребната опрема и се чека да се создаде законска можност за вработување на потребниот кадар за да профункционира оваа установа. За изградбата на Центарот од општинскиот буџет се издвоени 11 милиони денари, а Министерството за труд и социјална политика обезбеди два милиона денари за опремата. Новиот објект денеска го посетија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министрите за труд и социјална политика и за транспорт и врски Ибрахим Ибраими и Владо Мисајловски. - Општината немаше ваков центар и децата најчесто ги носеа во соседната општина во Делчево, што е сепак малтретирање за родителите бидејќи поминуваат повеќе километри пат во текот на еден ден, изјави Груевски. Покрај опремувањето на ...
сите 15 | | | веќе видена

Хелена и Милан уловени во љубовни сцени Преубавата Хелена Топаловиќ, ќерката на познатиот пејач Милан Топаловиќ-Толалко, ја доби главната улога во спотот на новата песна „Соба“ на групата „Као као бенд“. Оттаму протекоа фотографии како атрактивната Хелена е во кревет со пејачот Марко Симиќ. A post shared by
сите 38 | | | веќе видена

Конференцијата е во организација на ИТ-компанијата „Некстсенс“, а во фокусот ќе бидат многубројните интернет-опасности кои на различни начини ги напаѓаат како индивидуалните корисници, така и големите корпорации, како и начините за заштита од таквите опасности Доверливите дигитални податоци, како за физичките лица, така и за компаниите и фирмите, се под постојан ризик да бидат пробиени, украдени и злоупотребени . По тој повод глобален тренд во светот е да се изнајдат начини, како правни, така и софтверски за подобра заштита на личните податоци и за санкционирање на нивната злоупотреба. Ова е само дел од темите на кои се зборува денеска на конференцијата „Моделирање на иднината за заштита и управување со информациите“ (Shaping the future of the information protection and governance) која во организација на компанијата „Некстсенс“ се одржува во „Буши ресорт и спа“ во Скопје. На конференцијата присуствуваат над 80 гости со различни профили како извршни директори, експерти за заштита на лични податоци, експерти ...
сите 16 | | | веќе видена

Ги уверувам граѓаните дека одржувањето на Купот на УЕФА ќе се одржи и во ниту еден случај нема да биде доведен во прашање, потенцира Грозданов Деведесет и девет проценти од потребните услови за претстојниот Куп на УЕФА се исполнети или се во завршна фаза. Арената „Филип Втори“ е подготвена и ја доби оценката „добар“, но до 8 август, кога манифестацијата треба да се одржи, сме во состојба да ги подигнеме условите на уште повисоко едно ниво. Ова денеска го соопшти директорот на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор
сите 29 | | | веќе видена

Веста за отпуштањето на директорот на ФБИ некои веќе ја споредуваат со аферата „Вотергејт“ Обложувачниците излегоа со нови коефициенти околу можноста американскиот претседател Доналд Трамп да биде отповикан. Сега процентот изнесува 60 отсто, откако директорот на Федералното истражно биро
сите 51 | | | веќе видена

Нето-добивката за првите три месеци од 2017 година е зголемена за 31,7 отсто во споредба со истиот период од претходната година, што резултира во нето-добивка од 330 милиони денари „Македонски Телеком“ АД - Скопје ја задржа водечката позиција на пазарот во фиксни говорни услуги во првите три месеци од 2017 година, покажуваат неревидираните финансиски извештаи согласно Меѓународните стандарди за финансиско известување
сите 8 | | | веќе видена

Каменос рекол дека мнозинството во парламентот е составено со албанските партии кои им се приклучиле на опонентите на Груевски и затоа не може да формира влада Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос вчера одговори на некои од обвинувањата од страна на пратеници на опозициската Нова демократија, кои во писмо до министерот за надворешни работи Никос Коѕиас истакнаа дека Каменос со голема површност се однесува кон многу сериозни прашања во однос на грчката политика кон Македонија. Како што јавија некои грчки медиуми, Каменос во интервју за радиото „Реал ФМ“, одговарајќи на обвинувањето на пратениците на Нова демократија Кумуцакос и Георгиадис за „бесмислените изјави“ за Скопје и создавањето „христијански лак (полумесечина)“ на Балканот како одговор на исламскиот фундаментализам, рекол дека ако Константинос Караманлис беше жив, Кумуцакос и Георгиадис ќе го избришеа. „Парите доаѓаат од необични извори, преку Турција, за универзитети, за изградба на џамии во Албанија, Скопје, Косово. (Исламскиот ...
сите 5 | | | веќе видена

Во кампањата со нарачани текстови се вклучува и истражувачката новинарска мрежа ОЦЦРП, која е директно финансирана од страна на Фондацијата „Отворено општество“ и УСАИД. Седиштето на ОЦЦРП е во Сараево, а има мрежа низ целиот Балкан, пишува неделникот „Република“ Соочени со обвинувања од страна на американски конгресмени, угледни аналитички организации и истражувачката мрежа „Џудишал воч“, за своите злоупотреби во трошењето на државните средства во Македонија, дипломатите од американската амбасада во Скопје и од Стејт департментот одлучија да бараат помош од медиумите кои се поврзани или финансирани од мрежата на Сорос, пишува неделникот „Република“ во текстот објавен со наслов „ Конгресмени во Скопје ќе проверуваат како работеле УСАИД, а Соросовите медиуми во кампања за креирање магла “ . Во продолжение ја пренесуваме во целост анализата објавена во „Република“. Истите тие медиуми кои се платени за објавување нарачани политички текстови со цел вршење притисок врз политичари и влади, во изминатиот период беа ...
сите 27 | | | веќе видена

Стиховите од македонските автори ги читаа актерите Игор Дамјанов, Тодор Тодоров и Ѓорги Георгиев-Антика кои пред голем број посетители ја отпеаја и македонската народна песна „Ако одам во Битола“ Македонска поезија од автори од различни генерации кои се застапени во антологијата „Портал на Сонцето“ како Никола Маџиров, Лилјана Дирјан, Славе Ѓорго Димоски, Матеја Матевски, Влада Урошевиќ, Ацо Шопов, Богомил Ѓузел, Михаил Ренџов, Радован Павловски, Анте Поповски...вечерва се читаше во „Столичната библиотека“ во Софија во рамките на Европската ноќ на литературата. Овој настан претставува меѓународно претставување на европска поезија на кој истата ноќ во голем број градови низ Европа се одржуваат литературни читања на необични места т.н. гнезда. Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија петта година се вклучува во овој европски проект кој е во организација на програмите ЕУНИК (Европска асоцијација на културни институции). директорот на КИЦ Софија, Васко Шутаров и Амбасадорот на ...
сите 37 | | | веќе видена

Емануел Maкрон (39) станува осмиот претседател на Петтата Република Уставниот совет на Франција официјално го прогласи изборот на Емануел Maкрон како претседател на Република Франција, со 66,10 проценти од гласовите наспроти 33,9 отсто за неговата противничка Марин Ле Пен во вториот круг од претседателските избори , јави дописникот на МИА од Париз. По официјалното прогласување, францускиот премиер Бернар Казнев поднесе оставка од функцијата како и оставка на Владата. - Maкрон (39) станува осмиот претседател на Петтата Република . Тој доби 20.743.128 гласови во вториот круг, наспроти 10.638.475 гласови за кандидатката на Националниот фронт - изјави претседателот на Уставниот совет, Лоран Фабиус. Апстиненцијата на седми мај изнесуваше 25,44 проценти, повеќе за три отсто во споредба со првиот круг
сите 21 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство – Скопје оцени дека постои основано сомнение дека овие две лица, заедно со други лица, кои во овој момент се неидентификувани, го извршиле кривичното дело „Убиство“ Двајца од напаѓачите, кои до сега се идентификувани, ќе одговараат за обид за убиство на пратеникот од Алијанса за Албанците, Зијадин Села за време на нередите во Собранието на 27 април. Двајцата, кои биле идентификувани од снимките што ги објавија домашни медиуми, рано утрово беа приведени и веќе се задржани во притвор. „ Од досега прибавените докази, Основното јавно обвинителство – Скопје оцени дека постои основано сомнение дека овие две лица, заедно со други лица, кои во овој момент се неидентификувани , го извршиле кривичното дело „Убиство“ од чл.123 ст.1 во врска со чл. 22 и во врска со чл.19 од Кривичниот законик“, стои во соопштението од Обвинителството. Обвинителот донел одлука тие да бидат задржани во притвор. „Надлежниот јавен обвинител донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против двете лица ...
сите 112 | | | веќе видена

Спортската водителка на жежок начин ја прослави титулата на своите миленици Првата титула на Спартак Москва по 16 години, не ја остави рамнодушна ниту Мартина Третјак, спортска новинарка од Русија. Таа во руската јавност е познат како голем навивач на фудбалскиот клуб од Москва, па во чест на титулата се фотографираше гола и сликата ја закачи на Инстаграм. Сепак, за да не дојде до бришење на фотографијата или поголеми санкции од страна на Инстаграм, Мартина интимните делови ги прекри со навивачки шал. Во продолжение, погледнете ги овие нејзини фотографии од Инстаграм, кои се најдобар показател за љубовта што таа ја има кон Спартак од Москва. A post shared by Юлиана Третьяк (@yuliana_tretyak) on May 8, 2017 at 2:09am PDT A post shared by Юлиана Третьяк (@yuliana_tretyak) on May 7, 2017 at 12:20pm PDT A post shared by Юлиана Третьяк (@yuliana_tretyak) on Apr 22, 2017 at 10:24am PDT A post shared by Юлиана Третьяк
сите 8 | | | веќе видена

Ова (народот) е кичмата на Република Македонија и мора да остане права, а главата гордо високо крената. Претседателе, не нè оставајте - истакна Богдан Илиевски од иницијативата „За заедничка Македонија“ Талат Џафери е нелегитимно избран и тоа го знаат и тие што го избраа. Народот е кичмата на оваа земја и тој нема да дозволи други да му ја кројат судбината, беше кажано на денешниот протест што во организација на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ се одржа во Скопје. Протестот, како и во изминатите денови, почна од пред Владата, по што демонстрантите се упатија кон канцеларијата на претседателот Ѓорге Иванов, а потоа и пред Собранието . На протестот излегоа неколку илјади граѓани кои беа вообичаено опремени со македонски знамиња и транспаренти. Меѓу многу барања кои можеа да се чујат во скандирањата беа и тие за организирање нови избори, како и за спроведување попис на територијата на целата држава. До претседателот Иванов беше упатен апел дека не смее да попушти пред никакви притисоци и да има ...
сите 55 | | | веќе видена

next