Телеграф

Против болничарот од ГОБ „8 Септември“ е поднесена кривична пријава за примање поткуп Болничар во ГОБ „8 Септември“ примил поткуп од 300 евра од пациент за да го стави прв на листата за чекање за операција. Против него е поднесена кривична пријава за примање поткуп. Според информациите на МВР, К.С.
сите 29 | | | веќе видена

Познатата пилатес-инструкторка беше погребана денеска на Градските гробишта во Бутел На 30.5.2017 година околу 9:00 часот во Скопје, на ул. „11 Октомври“, во станот на И.М. (42) влегла Ќ.Ш.
сите 19 | | | веќе видена

Централната банка досега неколку пати укажува на внимателност во однос на понудите што доаѓаат преку електронските медиуми за купување и тргување со дигиталните (крипто) валути Народната банка на Република Македонија денеска преку соопштение укажува дека според домашната важечка регулатива, вложувањето од правни и физички лица, резиденти на Македонија, во виртуелни или крипто валути не е дозволено , исто како што не е дозволено ниту отворање сметки и купување хартии од вредност и деривативни финансиски инструменти во странство, освен при пропишани исклучоци. Укажувањето од НБРМ следува по објавата за бесплатен онлајн-курс за биткоин и начинот на тргување со оваа дигитална (крипто) валута . Централната банка досега неколку пати укажува на внимателност во однос на понудите што доаѓаат преку електронските медиуми за купување и тргување со дигиталните (крипто) валути. Дигиталните валути, како што наведува НБРМ, земаат сѐ поширок замав во светски рамки и интересот за нив сѐ повеќе расте, водено од високите и ...
сите 7 | | | веќе видена

МВР соопшти дека се врши претрес во службените простории на Клиниката со цел обезбедување дополнителни докази за стореното кривично дело Директорот на Клиниката за неврохирургија, Александар Чапаровски, е задржан во полициска станица, а во моментов се врши претрес во неговата канцеларија. Според информациите на МВР, докторот бил приведен вчера, по пријава за примање мито. „СВР-Скопје, постапувајќи по пријава од граѓанин, а врз основа на издадена наредба од Основното јавно обвинителство Скопје, како и обезбедени материјални докази дека е извршено кривично дело примање поткуп, го лиши слобода лицето А.Ч.
сите 60 | | | веќе видена

Погледнете каква фотографија објави познатата водителка Атрактивната водителка Мелита Ракичевиќ повеќе нема причина да го крие своето помладо момче , битолчанецот Виктор. И двајцата на своите социјални мрежи во последно време сè почесто објавуваат заеднички фотографии и тоа најчесто од нивните патувања. Овој пат Мелита на нејзиниот профил на Инстаграм објави жешка фотографија од која може само да претпоставуваме што се случило пред или после неа... I just want to hug you forever... A post shared by MELITA
сите 7 | | | веќе видена

Сообраќајната несреќа се случи на 20 декември минатата година кога автомобилот марка „ситроен“, кој го управувал Михајловски, излета од автопатот Велес-Скопје, кај мостот близу Езерото Младост. Обвинителството нема да го гони скопјанецот Петре Михајловски (56) кој лани на автопатот кај Велес направи сообраќајна несреќа во која загина неговата ќерка. Основното јавно обвинителство - Велес оформи предмет против Михајловски и донесе решение согласно кое нема да не се презема кривично гонење против него бидејќи се работи за татко на покојната и кого последиците од кривичното дело многу тешко го погодиле и со самото тоа судот може да го ослободи од казна. ВО СООБРАЌАЈКАТА ЗАГИНАЛА МАЈКА Ѝ: Скопјанка е прогласена за виновна, но нема да оди во затвор „Со оглед на конкретните околности во случајот, оценето е дека самата пресуда без кривична санкција не е потребна“, велат од велешкото обвинителство. Сообраќајната несреќа се случи на 20 декември минатата година кога автомобилот марка „ситроен“, кој го управувал ...
сите 15 | | | веќе видена

Со државната награда „Св. Климент Охридски“ се оддава највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност Распишан е конкурсот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2017 г. Конкурсот трае од 1 до 30 јуни 2017 година. Со државната награда „Св. Климент Охридски“ се оддава највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност. Во денеска објавениот конкурс се наведува дека државната награда им се доделува на поединци, група творци, екипи, установи, трговски друштва и здруженија на граѓани, а под условите определени во конкурсот може да им се додели и на странски државјани, група творци, екипи и институции од странство за остварување од јавен интерес за Република Македонија. Како што е наведено во ...
сите 9 | | | веќе видена

Филмот „Златна петорка“ досега успешно е прикажан на фестивали во Лондон, Сиднеј, Торонто, Бенгалур, Москва, Перуџа, Берлин, Битола, а наскоро ќе има низа регионални фестивалски претставувања, како и промоција во САД. Во Москва филмот се закити со специјална диплома од жирито, а во Перуџа доби „Златен грифон“ и беше прогласен за најдобар странски филм По неодамнешната проекција на македонскиот филм „Златна петорка“ во култното берлинско кино „Бабилон“, вечерва во познатото кино „Ентрепот“ во Париз, во присуство на режисерот Горан Тренчовски, со проекцијата на „Златна петорка“ се отвора фестивалот „SEE à Paris“, манифестација посветена на кинематографиите на земјите од Југоисточна Европа. Филмот „Златна петорка“ досега успешно е прикажан на фестивали во Лондон, Сиднеј, Торонто, Бенгалур, Москва, Перуџа, Берлин, Битола, а наскоро ќе има низа регионални фестивалски претставувања, како и промоција во САД. Во Москва филмот се закити со специјална диплома од жирито, а во Перуџа доби „Златен грифон“ и беше ...
сите 49 | | | веќе видена

Тенисерот од Франција, Максим Хаму поради непристојно однесување пред камерите доби забрана за пристап до терените на Ролан Гарос Домашниот натпреварувач на Ролан Гарос, Максим Хаму, е исфрлен од турнирот, а има и забрана за пристап до терените. Тој се однесуваше непристојно и ја бакнуваше по врат новинарката од „Евроспорт“, Мали Томас. Иако таа се обиде да се тргне од него, тој беше упорен и ја влечеше кон себе. „Менаџментот на турнирот одлучи да му ја повлече акредитацијата на Максим Хаму поради неговото недозволиво однесување кон новинарката“, стои во соопштението од Париз. Quand #Hamou , en mode séducteur niveau 30/4, prend un râteau avec autant de dents qu'un présentateur TV par @Maly_Tweet . @malaisetele . #RG17 pic.twitter.com/tPbkmGrYGn — Prise Marteau
сите 22 | | | веќе видена

Популарниот пејач на оваа фотографија собра 23.000 лајкови на Инстаграм Саша Ковачевиќ уште еднаш ги израдува своите обожавателки на социјалните мрежи. Пејачот на Инстаграм објави селфи-фотографија после тренинг на која може да се види неговото мускулесто тело . - Тренингот готов - напишал Ковачевиќ под фотографијата. Workout done!
сите 13 | | | веќе видена

Направи нешто поради кое од врската му останаа само добри спомени Доколку сакате засекогаш да се ослободите од вашата девојка, видеото подолу е дефинитивно за вас. Имено, откако се истушира, девојката сфати дека заборавила да земе крпа за да се избрише, па го замоли своето момче да и донесе. Меѓутоа, тој реши брутално да се пошегува со неа , поради што таа „смрзна“ од страв, а после тоа сигурно и експресно го оставила. Погледнете во продолжение... A post shared by Funny Clips & Pranks™
сите 13 | | | веќе видена

Стратегот кој ги презеде Каталонците ќе треба да одговори на задачи кои се навистина тешки Новиот тренер на Барселона, Ернесто Валверде, е новиот тренер на Барселона, а во својата прва сезона, но и пред почетокот на сезоната ќе има тешка задача бидејќи ќе мора да одговори на неколку предизвици што му се поставени. Според она што го донесуваат шпанските медиуми ќе треба да најде решение за седум работи. 1. Да се врати светската доминација на тимот. Барселона загуби позиција на европската сцена после две години по ред отпаѓање од четврт-финалето во Лигата на шампионите. Во моментов Барса е многу далеку од прекарот „кралеви на континентот“ што важеше пред две години. 2. Да го осигура останувањето на Андрес Иниеста. Капитенот неколкупати попушти во ставот дека може да си замине следното лето кога му истекува договорот. Фудбалскиот волшебник не успеа да дојде до посакуваните минути во сезоната која заврши поради повредите и ротацијата, а желбата му е и понатаму да биде незаменлив првотимец. 3. Да го намали ...
сите 34 | | | веќе видена

Сè уште не се знае кој ќе го замени на местото премиер на српската Влада, но извесно е дека тоа ќе се знае до 18 јуни Александар Вучиќ денеска на претседателката на српското Собранието, Маја Гојковиќ, и ја предал оставката од премиерската функција. Во образложението на оставката се наведува дека тоа го сторил затоа што стапува на фукцијата претседател на Република Србија. На оставката е наведен 30 мај како датум на поднесувањето. Собранието оставката ќе ја констатира утре во 11 часот на почетокот на посебна седница, на која Вучиќ ќе даде заклетва како нов шеф на државата. Вучиќ заклетвата во Парламентот ќе ја даде во 12 часот, а потоа, претседателот во заминување, Томислав Николиќ, ќе му ја предаде должноста на новоизбраниот претседател. ODRŽAO POSLJEDNJU KONFERENCIJU KAO PREMIJER Želim da me pamte kao Nijemci Schrödera https://t.co/fgzOcBHh9O #AleksandarVučić #Srbija — Informativa.ba
сите 122 | | | веќе видена

Најголем дел од новосоздадените претпријатија 30,7 отсто се во секторот трговија на големо и на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли Во 2015 година во Македонија се регистрирани 6.877 новосоздадени претпријатија што претставува 10,3 отсто од вкупно активните претпријатија, а згаснале 9,3 отсто, односно 6.249 претпријатија. Според податоците на Државниот завод за статистика, во однос на 2014 година, забележано е намалување од 4 отсто на бројот на новосоздаедени претпријатија. Најголем дел од новосоздадените претпријатија 30,7 отсто се во секторот трговија на големо и на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли, а потоа следат секторите преработувачка индустрија со 12,2, објекти за сместување и сервисни дејности со храна со 11,5, и други услужни дејности со 9,5 отсто. Според правната форма, најголемо учество од 70,1 отсто имаат претпријатијата категоризирани во групата друштва со ограничена одговорност и акционерски друштва иако и кај нив е забележано намалување од 4,8 отсто во однос на претходната ...
сите 14 | | | веќе видена

Александар Вучиќ на неговата последна прес-конференција како премиер на Србија истакна дека ЕУ ќе биде стратегиска цел на владата, како и продолжувањето на пријателските односи со Русија, Кина и САД Развивање на односите со Европската Унија, Русија, Кина и САД ќе биде стратешка цел на новата српска влада, изјави денеска Александар Вучиќ на неговата последна прес-конференција како премиер на Србија, пред да стапи на претседателската функција. - Ние треба да работиме многу и да го градиме имиџот на Србија, за да можеме да се потпираме на помошта од меѓународната заедница. Сигурен сум дека ЕУ ќе биде стратегиска цел на владата, како и продолжување на пријателските односи со Русија, Кина и САД - нагласи Вучиќ. Претходно денеска Вучиќ наведе дека земјата нема да стане членка на НАТО, јави ТАСС. Тој истакна дека Србија сака да остане воено неутрална земја и поради тоа, инвестира средства во нејзината одбрана. Тој забележа дека членството во НАТО би можело да реши многу проблеми, но би го вознемирило населението ...
сите 187 | | | веќе видена

СВР-Скопје во консултација и соработка со скопското Основно јавно обвинителство и понатаму презема мерки и активности во врска со настаните што се случија во Собранието, како и за идентификација и документирање и на други учесници во нередите Секторот за внатрешни работи Скопје, во врска со настаните што се случија на 27 април во Собранието на Република Македонија, до Основното јавно обвинителство Скопје достави четири известувања кои се однесуваат на проширување на кривична пријава и известување со дополнителни дејствија за лица што се претходно кривично пријавени. - Станува збор за А.З. (63), А.С. (39), В.Ц. (33) и В.Т. (40), сите од Скопје. На информативен разговор бил повикан П.Д.
сите 27 | | | веќе видена

Ние се стремиме да бидеме воено неутрални, да бидеме надвор од сите воени блокови, изјави новоизбраниот претседател на Србија Србија не планира да влегува во НАТО, изјави денеска во интервју за телевизијата „Пинк“ српскиот премиер и новоизбран претседател Александар Вучиќ, соопшти Танјуг. - Учествував во работата на Советот на НАТО и на сите им кажав дека ние немаме таков стремеж
сите 146 | | | веќе видена

Во 2008 година цигари пушеле 9,8 отсто од младите, а лани тој процент се симнал на 7,6 отсто. Пушачи се и речиси половина од граѓаните на возраст 15- 65 години Намалување на трендот на пушењето кај тинејџерите од 13 до 15 години и зголемување на бројот на пушачите од 15 до 64 години во однос на минатите години покажуваат податоците од истражувањето на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) по повод Светскиот ден без тутун, 31 Мај, кој оваа година се одбележува под мотото „Тутун - закана за развој“. Елена Ќосевска, раководител на секторот за ризик и следење незаразни болести, истакна дека целта на овогодинешната кампања е да се укаже на поврзаноста на употребата и злоупотребата на тутунот и тутунските производи во општата економија. - Можеме да кажеме дека кај адолесцентите од 13 до 15 години преваленцата на пушачи на тутун е 10,9 проценти односно 13,1 кај момчињата и 8,4 отсто кај девојчињата . Имаме позитивен тренд во однос на намалување на употребата на цигари и тоа е документирано со податоците од ...
сите 22 | | | веќе видена

Левото крило на Вардар ќе има што да покаже на натпреварите во Германија од завршницата од Лигата на шампионите Еден од најдобрите ракометари на Вардар, Тимур Дибиров, на фанјл-фор турнирот во Келн ќе настапи со патики кои се специјално дизајнирани за тие две средби. Од она што можеше да биде забележано на неговиот профил на Инстаграм, се работи за интересен дизајн, а на патиките го има амблемот на Вардар, бројот 31 со кој настапува Дибиров, како и уште неколку нијанси што се во боите на клубот. Ready to Final4
сите 60 | | | веќе видена

Засега нема информации која е причината за смртта, но нејзините пријатели веќе се збогуваат од неа преку социјалните мрежи Сосема неочекувано рано утрово почина една од најпознатите инструкторки по пилатес во Скопје - Ирина Митевска
сите 31 | | | веќе видена

next