Телеграф

Вардарки одиграа добро во финалето и со 27:25 ги совладаа шампионките на Црна Гора, кои исто така одат на фајнл-фор турнирот во Лигата на шампионите Екипата на Вардар е освојувач на Регионалната ракометна лига во женска конкуренција. Денеска „црвено-црните“ победија со 27:25 и на тој начин се изборија за трофејот што е добра најава за фајнл-фор турнирот во Унгарија следниот викенд. После одличниот почеток на средбата и водство коешто траеше од првата минута, Вардар успеа да го добие првиот дел со 15:14. Овој дел од играта беше добиен со подобра игра од противникот, но грешките не дозволија да биде уште подобро односно позитивата да биде уште повисока. На почетокот на второто полувреме разликата се искачи набрзина на три гола, па вардарки постојано беа во позитива од три или од четири гола. Работите одеа добро, но некаде после 40. минута почна падот во играта кој донесе лоша серија. Ракометарките на Будуќност првпат успеаја да израмнат во 45. минута кога Неагу реализираше за 21:21. Тоа беше најава за ...
сите 35 | | | веќе видена

Во финалето на Регионалната лига во ракомет во женска конкуренција после 30 минути македонскиот шампион има предност од 15:14 Ракометарките на Вардар се во предност од 15:14 после 30 минути игра против Будуќност, но според она што го прикажаа требаше да имаат барем три до четири гола предност. Сепак, моменти на опуштеност при реализацијата и неколку грешки во одбраната допринесоа Будуќност да се врати после негатива од 3-4 гола и да фати приклучок. Вардар беше во предност постојано, а гостинките од Црна Гора во ниту еден момент не успеаја да израмнат. Според играта Вардар е во подобра позиција и она што беше направено во првиот дел само треба да биде продолжено и да биде освоен пехарот за Женската регионална ракометна лига. После првиот дел најпрецизни со по пет гола се Мавсар и Пенезиќ со по пет гола, додека кај Будуќност по четири постигнаа Неагу и Булатовиќ. Амандин Лејно запре пет удари од игра и еден пенал. ЖРК Вардар - ЃРК Будуќност, финале женска регионална лига
сите 58 | | | веќе видена

Во 29. коло од Првата фудбалска лига пораз на шампионот Фудбалерите на Шкендија дојдоа до победа од 3:1 против екипата на Вардар во меч во кој составот од Тетово иако играше без поддршка од своите фанови успеа да дојде до трите бода. Ова е првпат сезонава во рамки на првенството Шкендија да успее да победи, но освен што дојде до намалување на негативата во однос на лидерот. После првото полувреме резултатот беше 1:1 откако Вардар во финишот на првото полувреме израмни. Сепак, во вториот дел Шкендија преку Ибраими дојде до триумф од 3:1 и на тој начин се избори за намалување на бодовната негатива во однос на „црвено-црните“ од Скопје. ФК Шкендија - ФК Вардар, 29 коло прва МФЛ (ФОТО) Денеска победи забележаа и Ренова и Победа додека во Штип, Брегалница и Пелистер ремизираа. ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА РЕЗУЛТАТИ ОД 29. КОЛО ШКЕНДИЈА - ВАРДАР 3:1 Меџедовиќ 15', Ибраими 64’, 82’ - Балотели 42’ МАКЕДОНИЈА ЃП - РЕНОВА 1:3 Јонузи 90’+3 - Муслиу 2', 5', Велинов 13' ПОБЕДА - СИЛЕКС 1:0 Наумоски 90’+4(п) БРЕГАЛНИЦА - ПЕЛИСТЕР ...
сите 63 | | | веќе видена

Француски судии побарале од евро-пратениците да го укинат имунитетот на Ле Пен за судска истрага Европскиот парламент почна со процедура што може да предизвика одземање на имунитетот на Марин Ле Пен, евро-пратеничка и кандидат за претседател на Франција, осомничена за злоупотреба на европски финансиски средства , изјави претседателот на ЕП, Антонио Тајани. Француски судии побарале од евро-пратениците да го укинат имунитетот на Ле Пен за судска истрага, за да може да се проверат тврдењата дека злоупотребила европски пари со кои плаќала на соработници на нејзината партија „Нациоанлен фронт“ . - Барањето е поднесено во правната комисија на ЕП одговорна за тоа прашање - изјави Тајани пред пратениците во почеток на пралементарна сесија во Брисел. Француски медиуми пред неколку месеци објавија дека Ле Пен признала пред истрагата на Агенцијата на Европска унија за борба против измами
сите 109 | | | веќе видена

На патеката има место за десет електрични болиди кои исто така на себе ја носат ознаката „Ферари“. За богатите патници има и продавница со рачни часовници од истиот бренд Патека за картинг-трки е поставена на две нивоа на палубата на новиот суперлуксузен крузер на компанијата „Норвижиан џој“
сите 3 | | | веќе видена

Вредноста на извршувањето изнесувала 2.456.000 денари, а пријавената го ставила на продажба целиот имот вреден трипати повеќе, односно 6.525.533 денари СВР-Куманово поднесе кривична пријава против В.К.
сите 12 | | | веќе видена

Второто тело е пронајдено во 8:53 часот кога З.Г. (49) од Скопје пријавил дека во подземна 10 КВ трафостаница на „ЕВН Македонија“, лоцирана во непосредна близина на Македонска опера и балет, пронашол безживотно тело на непознато машко лице Полицијата информира дека во текот на вчерашниот ден пронајдени се две безживотни тела на територијата на Скопје на две различни локации. Според нивните официјални информации, вчера во 17 часот Љ.Д. пријавил дека на улицата „Сава Ковачевиќ“, во објект во изградба, има починато лице. Се работи за Г.Б. (27) од Скопје. Смрт е констатирана од екипа на Итна медицинска помош. Увид на местото на настанот извршила екипа на СВР-Скопје. По наредба на јавен обвинител над телото на починатиот ќе се врши обдукција, стои во полициската информација. Второто тело е пронајдено во 8:53 часот, кога З.Г.
сите 14 | | | веќе видена

На промоцијата ќе може да се купат и единствените 10 примероци од книгата кои содржат оригинален цртеж Во Галеријата на Македонскиот културен центар денеска во 20 часот ќе биде промовирана книгата „Извештаи на рисот“ од Славе Ѓорѓо Димоски и Сергеј Андреевски. Книгата е оригинален и уметнички кохерентен проект составен од песни на Славе Ѓорго Димоски и цртежи на Сергеј Андреевски. На 44 странци содржи дваесетина песни и исто толку цртежи, распоредени во неколку циклуси. На промоцијата ќе може да се купат и единствените 10 примероци од книгата кои содржат оригинален цртеж, потпишан од Сергеј Андреевски. За делото ќе зборува професорот Иван Џепаровски, а стихови ќе чита Арна Шијак. Славе Ѓорѓо Димоски е автор на единаесет книги поезија, четири книги поезија за деца и три книги со есеи. Негови песни, поетски циклуси и посебни книги преведени се на триесетина јазици. За својата поезија добитник е на најзначајните државни и неколку интернационални награди. Делата на Сергеј Андреевски се дел од поставки на ...
| | веќе видена

ЗНМ ја одбива идејата за регулација на медиумските содржини и секој професионален новинар треба да одбие државата да ја оценува неговата работа како новинар. Новинарската етика се решава со саморегулаторни механизми, изјави Селмани Собранието на Здружението на новинари на Македонија се изјасни против законска регулација на интернет-порталите и медиумските содржини бидејќи повеќе закони значи помала слобода за медиумите, изјави претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, на денешната заедничка прес-конференција со генералниот секретар на Европската федерација на новинари
сите 28 | | | веќе видена

Групата од истражни експерти нема правосудна надлежност. До завршувањето на својата мисија ќе дејствува во најголема тајност Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) го одобри мандатот на „независната надворешна група за истрага“ која треба да спроведе темелна и независна истрага во врска со обвинувањата за корупција и промоција на интереси против одредени членови или поранешни членови на Собранието. Мисијата на групата е да провери дали постојат индивидуални однесувања на членови или поранешни членови на ПССЕ кои не се во согласност со одредбите на Кодексот на однесување за членовите на Парламентарното собрание и други релевантни етички документи. Таа, исто така, ќе ги идентификува практиките спротивни на етичките стандарди на Собранието и ќе треба да го утврди степенот на тие практики. Потоа, според сознанијата од истрагата, ќе треба да утврди дали има доволно докази за да се преземе акција против членови или поранешни членови на Собранието, во согласност со параграфите 19 и 20 од Кодексот на ...
сите 28 | | | веќе видена

Селекторот на Македонија се одлучи за 19 ракометари на кои ќе смета за натпреварите на 4 и 7 мај Новиот селектор на репрезентацијата на Македонија направи само мала измена во составот на сениорската селекција за дуелите со Исланд во однос на тимот што играше за Македонија на Мундијалот во Франција. Во составот ќе биде младиот голман Томовски, а се враќа и Борко Ристовски, така што измените се само на голманската позиција. Другите ракометари остануваат истите, така што со проверени сили ќе се влезе во битката против Исланд. Извесно е дека овој состав ќе биде скратен за тројца на првиот меч бидејќи во записникот може да има место за 16 ракометари. Прозивката е на 1 мај во 9:30 часот, така што за ракометарите нема да има можност за празнување и тие ќе имаат работна задача бидејќи имаат многу кратко време за подготовки. СКРАТЕН СОСТАВ ЗА ДУЕЛИТЕ ПРОТИВ ИСЛАНД ГОЛМАНИ: Борко Ристовски (Барселона, Шпанија), Мартин Томовски (Металург), Никола Митревски (Бенфика, Португалија). КРИЛА: Дејан Манасков (Рајн Некар, ...
сите 81 | | | веќе видена

Што ќе донесе оваа драстична промена за париската модна куќа стара 71 година, сè уште не се знаe, ниту дали работната позиција на креативната директорка Марија Грација Кјури е загрозена Најновата модна вест што ги разбранува медиумите е дека една од најпознатите групации - „Луј Витон Моет Хенеси“(LVMH) под своја закрила ја зема и компанијата „Диор“. Всушност целта е да го купи целиот бренд по цена од неверојатни 13 милијарди долари. Оваа одлука доаѓа откако во последните пет години приходите на „Диор“ се зголемија двојно, а профитот на годишно ниво за 24 проценти. RT @dealbook : #LVMH is taking over Christian Dior in a $13.1 billion deal https://t.co/wRoGdkPBGd #FDI #Fashion — DugreeKnowledgeWorks (@outboundfdi) April 26, 2017 - Компанија планира да ги купи акциите од брендот и тоа по цена од 172 евра за акција, а наскоро планира да го преземе и модниот бренд „Ермес“ - рече Бернард Арно, првиот човек на групацијата. Потсетуваме дека тие неодамна го купија брендот „Christian Dior Parfums“, па доколку го ...
сите 3 | | | веќе видена

Бордот на директори констатирал оти големиот број нови потрошувачи во грејната сезона 2016-2017 е резултат на високиот квалитет и комфор, проследен со конкурентна цена на централното во споредба со останатите начини на греење, велат од компанијата „Балкан енерџи груп“
сите 8 | | | веќе видена

Од 9 до 14:30 часот без електрична енергија ќе останат потрошувачите од ул. „Илинденска“ бр. 25 во општина Центар, од 9 до 14 часот дел од улиците „Желево“, „Разловечко востание“, „Волгоградска“ и „Трипун Бузев“ во Општина Карпош Без напојување со електрична енергија утре ќе останат дел од потрошувачите од општините Центар, Ѓорче Петров, Сарај и Петровец. Од 9 до 14:30 часот без електрична енергија ќе останат потрошувачите од ул. „Илинденска“ бр. 25 во Општина Центар, од 9 до 14 часот дел од улиците „Желево“, „Разловечко востание“, „Волгоградска“ и „Трипун Бузев“ во општина Карпош и ул. „Алекса Демниевски“, ул. „25“ во Ѓорче Петров, од 9:00 – 15 часот дел од потрошувачите во село Рашче и од 14 – 16 часот градинката 25 Мај и околината во село Петровец. Утре е најавен и прекин во водоснабдувањето на дел од корисниците во општина Центар. ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради дефект на затворач
сите 59 | | | веќе видена

Облечена во куси светкави гаќи и градник, буквално по долна облека, високи чизми и мрежести хулахопки, Јурчевиќ ги полуде мажите пред бината Популарноста на хрватската пејачка Лана Јурчевиќ од ден во ден расте сѐ повеќе и повеќе. Со нејзиниот атрактивен изглед и убав глас таа успеа за кратко време да собере голем број фанови од Балканот. На спотовите е вистинска ѕвезда, а на сцената е вистинска дива. Неодамна одржа концерт во Птуј, Словенија, а фотографиите што протекоа на социјалните мрежи откриваат дека таа направила вистински спектакл. Облечена во куси светкави гаќи и градник, буквално по долна облека, високи чизми и мрежести хулахопки, Јурчевиќ ги полуде мажите пред бината. - Ова е местото каде што припаѓам - напиша на една од фотографиите на Инстаграм: This is where I belong
сите 4 | | | веќе видена

Мородер има добиено три награди од Американската академија (Оскар) за најдобра оригинална музика за филмот „Midnight Express“ во 1978 година, потоа за најдобра песна „What a feeling“ за филмот „Flashdance“ во 1983 година и за најдобра песна „Take my Breath Away“ за филмот „Top Gun“ во 1986 година Пејач, текстописец, диџеј и продуцент. Џовани Џорџо Мородер се носи со титулата пионер во диско-музиката и употребата на синтисајзерот за создавање музика од иднината. Денеска (26 април 2017) полни 77 години и сè уште е една од највлијателните личности во музичката индустрија. Мородер има добиено три награди од Американската академија
| | веќе видена

На конференцијата ќе се разговара за процесот на реституција на жртвите од холокаустот согласно обврските од Терезинската декларација од 2009 година, со посебен фокус на моменталната состојба Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски, денеска во Брисел ќе учествува на меѓународната конференција „Незавршена правда: реституција и сеќавање“, посветена на жртвите од холокаустот, соопшти МНР. Конференцијата, која ќе се одржи во Европскиот парламент, ја организираат Европската алијанса за преживеаните од холокаустот (EAHS), Коалицијата на членовите на ЕП посветена на прашања на преживеаните од холокаустот, Светската еврејска организација за реституција (WJRO) и Европскиот институт за холокаустот (ESLI), заедно со Европскиот еврејски конгрес
сите 78 | | | веќе видена

Стандардно на себе ставила високи потпетици кои и ги издолжуваат нозете и таа изгледа како холивудска ѕезда Позната по тоа дека провоцира со својот изглед, со секси-пози, српската пејачка Дара Бубамара пред малку на својот инстаграм-профил објави фотографија. Таа е облечена во маслинесто-зелено мини фустанче со големо деколте. Стандардно на себе ставила високи потпетици кои и ги издолжуваат нозете и таа изгледа како холивудска ѕезда. Оваа нејзина поза веднаш предизвика голем број обожаватели кои уште рано рано навалија со позитивни коментари. ? Pinkove zvezde 2 enisija danas
сите 5 | | | веќе видена

next