Телеграф

Кога тие две ќе се впуштат во заедничка акција, интернетот е осуден на рушење Кога некој ќе ги спомене Бела Хадид и Емили Ратајковски на мажите веднаш им се покачува притисокот , а нивните провокативни фотографии на Инстаграм експресно ја зголемуваат телесната температура. Токму затоа, кога тие две ќе се впуштат во заедничка акција на интернетот му нема спас и е осуден на рушење. A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on May 17, 2017 at 4:50am PDT Двата топ-модела, кои многумина ги вбројуваат меѓу најубавите жени во светот , се забавуваат во Франција, а неодамна за своите следбеници на Инстаграм споделија жешко видео од нивниот ноќен живот. A post shared by Bella Hadid (@bellahadid) on May 9, 2017 at 11:03am PDT Дека секс-бомбите таа вечер малку претерале со забавата, говори и фактот што Бела без задршка ја зграби Емили за градите, а таа пак немаше никаков проблем со тоа. Во продолжение, погледнете го видеото... A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on May 17, 2017 at 3:56pm PDT Инаку, пред да ...
сите 14 | | | веќе видена

Поставката го презентира богатиот растителен и животински свет на Дојранското Езеро, заштитено со статус споменик на природата Природонаучниот музеј на Македонија денеска во Стар Дојран ќе ја отвори својата прва подружница со постојана изложба насловена „Живиот свет во Дојранското Езеро и Котлина“ . Подружницата е уредена на иницијатива на Регионалниот центар за животна средина за Централна и Источна Европа
сите 10 | | | веќе видена

По неколку промашени инвестиции е шворц, па ја воскресна идејата за „Голема Албанија“. Повторно доби пари од Приштина, но сега многу помалку, само неколку стотици илјади евра, пишува весникот „Ало“ Според податоците на српските тајни служби, Вилијам Вокер од ЦИА добил 14 милиони тогашни марки
сите 2 | | | веќе видена

Педесет метри пред вртењето за „Силбо“, од средна во десна лента, уредно со сигнализација и брзина по пропис, одзади со голема брзина нè удира црн „мерцедес“, без свирење, без ништо, објасни Илиевски на својот профил на Фејсбук Богдан Илиевски, еден од водачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ (познат и под прекарот Бетмен Велит), доцна синоќа имал сообраќајка на булеварот „Партизански одреди“ во близина на млечниот ресторан „Силбо“ . Тој поминал без повреди, но возилото во кое се наоѓал, сребрен „мерцедес“, се извртело и се превртело. Во „мерцедесот“ во кој се наоѓал удрил друг, црн „мерцедес“, во мигот кога се исклучувале од булеварот. Во сребрениот „мерцедес“ Илиевски бил на задното седиште, а во истото возило се наоѓал и неговиот брат. Со автомобилот управувал нивни пријател . Илиевски денеска се огласи на социјалните мрежи, при што објави и фотографии од настанот. Тој воедно и раскажа како се случила сообраќајката. - Без многу драмење, вака стојат нештата. Синоќа на пат за дома, виа ...
сите 15 | | | веќе видена

Седумдесет и петгодишен стружанец ја нападнал својата снаа од брат поради нерасчистени имотно-правни односи Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело телесна повреда при вршење семејно насилство, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Е.М.
сите 8 | | | веќе видена

Следуваат нови трки на „Мотопарк“, а тоа е вторпат сезонава мотоциклистите да се на оваа патека Слободан Ивчевски, Игор Спиров и Христијан Бузалковски ќе имаат нови предизвици на „Мотопарк“ во Романија каде што ќе имаат две нови трки. Еднаш веќе беа на оваа патека, а таму Ивчевски успеа да дојде до првата победа. Тој има стандардна форма, така што се очекува од него да биде одново во трка за подиум и за победа. Игор Спиров, пак, во генералниот пласман е на 3. позиција. Тој засега нема пласман на подиумот, но стандардното освојување добар број бодови го постави во позиција да биде веднаш зад Слободан Ивчевски и Петар Дијанов. БМУ МОТО БРЗИНСКИ ШАМПИОНАТ - КЛАСА Ф1000 ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН МОТОЦИКЛИСТ ТИМ МОТОР ВКУПНО 08.04. 09.04. 22.04. 23.04. 30.04. 1. Слободан Ивчевски (Мкд) Цобо Рејсинг Хонда 101 20 20 25 16 20 2. Петар Дијанов (Буг) Мотоманиа.бг БМВ 70 - - 20 25 25 3. Игор Спиров (Мкд) Ендуро Водно Априлија 57 13 11 13 11 9 4. Калојан Ангелов (Буг) МК Болијари Хонда 50 25 25 - - 0 5. Николај Захариев (Буг) ...
сите 3 | | | веќе видена

Најмногу самоубиства се регистрирани во Литванија, а најмалку во Грција и Кипар На секои 40 секунди во светот се случува по едно самоубиство, а на секои три секунди има обид за самоубиство, покажуваат податоците на Светската здравствена организација . Во рамки на ЕУ, во 2014 година се реализирале над 57 илјади самоубиства и тие претставуваат 1,2 отсто од вкупниот број смртни случаи во Унијата, чија бројка истата година изнесувала 4,9 милиони. Бројот на самоубиствата во ЕУ е поголем кај припадниците на машкиот пол. Во Унијата се регистрирани над 44 илјади самоубиства кај мажите и над 13 илјади меѓу жените. Највисока стапка на остварени самоубиства на сто илјади жители е регистрирана во Литванија (32 случаи) , а потоа следуваат Летонија, Унгарија и Словенија со по 19 самоубиства на сто илјади жители. Најниска стапка на самоубиства по глава жител е регистрирана во Грција и Кипар , по пет случаи на сто илјади лица. Во целина во ЕУ најголем број самоубиства во 2014 година се реализирани во Германија (над 10.300), ...
сите 6 | | | веќе видена

Според информациите на ФБИ, Хамза сега има околу 28 години и ги има сите особини да стане лидер Поранешниот агент на ФБИ предупредува дека синот на Осама Бин Ладен, Хамза, се подготвува да го наследи својот татко на чело на „Ал Каеда“. Тој е веќе на црната листа на САД. Писмата што Хамза му ги праќал на татко си се пронајдени во скривницата за време на неговата ликвидација во 2011 година. - Верувам дека сум направен од челик . Се сеќавам на секој поглед, на секоја насмевка што ми ја подари и секој збор кој ми го кажа - му пишувал Хамза на Осама. Според информациите на ФБИ, Хамза сега има околу 28 години и ги има сите особини да стане лидер . Осама Бин Ладен има 24 деца од четири жени и сите се разбегани во Катар или во Ирак. Ever wonder what happened to Osama Bin Laden’s 24 kids? pic.twitter.com/GpVLxOLvtL — IN THE NOW
сите 2 | | | веќе видена

Режисер е Дејан Прошев, а на програмата се дела од Чајковски, Рахмањинов, Форе, Пуланк, Лист, Штраус, Чилеа, Верди. Гостин на концертот е виолинистот Горан Муратовски Сопранот Весна Ѓиновска – Илкова и пијанистката Кристина Светиева во рамки на програмата на јубилејните 45-ти „Мајски оперски вечери“ вечер со почеток во 20 часот во Македонската опера и балет ќе одржат рецитал. Режисер е Дејан Прошев, а на програмата се дела од Чајковски, Рахмањинов, Форе, Пуланк, Лист, Штраус, Чилеа, Верди. Гостин на концертот е виолинистот Горан Муратовски. Весна Ѓиновска Илкова е водечки оперски драмски сопран во Македонија, певица со софистицирано пијано, беспрекорна вокална техника, огромна музикалност, харизма и силно сценско присуство. Нејзиното деби на сцената на Македонската опера и балет е во 1996 година во улогата на Михаела во „Кармен“, а на меѓународната сцена дебитира во 2001-та во Националната опера на Софија во комплексната улога на Елизабета во „Дон Карло“ од Верди. Ѓиновска Илкова ужива богата домашна и ...
сите 33 | | | веќе видена

Изложбата ќе ја претстават и отворат Васко Шутаров од име на КИЦ на Р. Македонија во Софија и Димитрина Петрова од име на Општинскиот институт "Стар Пловдив Културно-информативниот Центар на Р. Македонија во Софија во рамките на програмата за Ноќта на музеите во Пловдив, ќе ја претстави ликовната изложба „Поврзување“. Во репрезентативниот простор на "Балабановата Куќа" со педесетина дела ќе бидат претставени ликовните уметници Маријана Иванова (плакат) Марјан Ѕин (масло на платно), Зоран Мише (графика), Перица Георгиев -Пепси (масло на платно), Иван Стоименов (скулптура), Горан Тричковски (графика), Слободан Милошески (скулптура), Павел Целкоски (графика) и Иво Пецов
сите 10 | | | веќе видена

Генералот Величковски во своето обраќање се осврнал на континуираниот придонес на АРМ во мировната мисија „Одлучна поддршка“ со моменталното учество на 39 припадници распоредени на неколку локации во Авганистан кои извршуваат различни задачи Началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски учествуваше на конференцијата на Воениот комитет на НАТО на ниво на началници на генералштабови од земјите членки на Алијансата и учеснички во мисијата „Одлучна поддршка“
сите 28 | | | веќе видена

Ланскиот победник во Купот на Македонија, Шкендија загуби во финалето од составот од Битола Екипата на Пелистер е новиот освојувач на Купот на Македонија во фудбал, а до овој трофеј доаѓаат после 16 години пауза. Ова е втора круна за битолчани во Купот кои успеаја да одработат одлично во пенал серијата. За 120 минути игра ниту еден од играчите не успеа да постигне гол. Имаше шанси и на едната и на другата страна, но стрелците не беа на потребното ниво така што во клучните моменти потфрлија и не реализираа. Се забележуваше дека Пелистер игра на пенали, а Шкендија не успеа да дојде до шанса за погодок така што на крајот мораше пенал-рулетот да го одлучи финалето. Прв кој погреши при пеналите беше најефикасниот играч на Шкендија, Бесарт Ибраими, кој промаши во втората серија. Му се реваншираше Фереира кој исто така биеше над голот. Сепак, Абдурахими веднаш после него биеше лошо, а голманот Петровски го одбрани неговиот удар и тука беше веќе тешко да се врати назад бидејќи битолани ги реализираа ударите. Со ова ...
сите 50 | | | веќе видена

Оваа средба, на која зависно дали дотогаш ќе биде избрана новата македонска влада, ќе присуствува или Зоран Заев или Еми Димитриев, ќе се одржи на 24 мај (среда) Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, ги покани премиерите на шесте земји од Западен Балкан, меѓу кои и шефот на македонската влада, идната недела на неформална вечера во Брисел. Оваа средба, на која зависно дали дотогаш ќе биде избрана новата македонска влада, ќе присуствува или Зоран Заев или Емил Димитриев, ќе се одржи на 24 мај
сите 160 | | | веќе видена

И годинава манекенката не го скокна провокативното појавување, очигледно е дека пати за внимание и погледи Тешко се заборава минатогодишното појавување на Бела Хадид на Канскиот филмски фестивал, црвениот фустан со огромен шлиц и деколте ќе останат меѓу највпечатливите фустани на сите времиња. И годинава манекенката не го скокна провокативното појавување, очигледно е дека пати за внимание и погледи. Бела одбра бела креација. Деколтирана куса маица без градник со гол стомак и мини-здолниште, зачинето со наметка, комплетот во бела боја одлично и прилега, што мислите? Bella Hadid out in Cannes pic.twitter.com/I0LyWZ8Fxz — •
сите 25 | | | веќе видена

Италијанската актерка по вторпат ја има честа да биде водителка на фестивалот Пред неколку часа започнаа да пристигнуваат познатите во Кан, по повод отворањето на 70. Кански филмски фестивал. Францускиот град блесна во сјај, раскош и гламур од дотераните глумци. Меѓу оние кои се појавија секако дека вниманието го привлече италијанската актерка Моника Белучи. Фактот дека таа ќе ја води годинашната манифестација предизвика голем интерес за тоа како ќе биде облечена. #Photocall #Cannes2017 Monica Bellucci pic.twitter.com/3JvoQ9cNIC — Festival de Cannes (@Festival_Cannes) May 17, 2017 Белучи одбра да се појави во вечната класика, од глава до пети облечена во црна креација на Александар Меквин. Честа да го држи микрофонот како домаќин во Кан, организатрите и го оввозможуваат по вторпат, таа и во 2003 година се појави како водителка на ова филмско случување. Cannes cet après-midi... #cannes2017 #monicabellucci pic.twitter.com/Gk1Wy130f0 — Pierre Redon
сите 55 | | | веќе видена

Колку и тоа во овој момент да ви делува нереално, еден ден ќе се смеете што сте потрошиле толку време, енергија и нерви за ова Во екот на матурите постојат и такви матуранти кои сè уште се без официјалната облека за една од најважните ноќи во животот. Некои не успеале да купат ништо оти не им се бендисало, други пак се разочарале од тоа како излегол фустанот кој го шиеле, трети не знаат што сакаат... Ние ќе ви дадеме неколку предлози за тоа како можете во последен момент да го пронајдете вистинското парче без премногу напор и главоболка. 1.Во овој миг откажете се од прелистување на фотографии на Инстаграм, Пинтерест или други модни социјални мрежи, вклучувајќи ги и вашите омилени блогерки. Пред се треба да сте свесни дека се работи за ваш стил и ваш момент во животот, така што во вашата глава го имате одговорот, а не на интернет. Секој има вкус и стил, па макар и оние кои најмалку се замараат за мода ако им покажете да одберат помеѓу две работи ќе ви посочат една. Вкусот за стил на човекот доаѓа од внатре. ...
сите 8 | | | веќе видена

Адвокатот на Кочан, Никола Додевски, изјави дека здравствената состојба на Кочан била исклучително сериозна и оти тоа е причината што бизнисменот бил повеќе од два месеца надвор од државата Кај судија на претходна постапка во Кривичниот суд денеска повторно се расправаше за барањето на Специјалното јавно обвинителство за притвор на Сеад Кочан, кој е првоосомничен во случајот „Труст“. Обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски по завршувањето на рочиште изјави дека одбраната на барање на Судот доставила известување за здравствената состојба на Кочан. СЈО изразило сомнеж во медицинската документација, поради што било побарано докторот кој го лекува Кочан да биде повикан пред судијата за да каже за што точно станува збор. Ваквиот предлог бил одбиен од судијата, по што преминале на анализа на доказите на Врховниот суд, кој го укина притворот за Кочан. Се очекува во текот на денот Судот да донесе одлука за тоа дали ќе го прифати или ќе го одбие барањето на СЈО за притвор на Кочан. - Судијата на претходна постапка има ...
сите 227 | | | веќе видена

Харадинај веќе беше премиер на Косово од 2004 до 2005 година, кога поднесе оставка заради процесот што против него се водеше пред Хашкиот трибунал за воени злосторства Поранешниот командант на Армијата за ослободување на Косово (ОВК) и поранешен премиер Рамуш Харадинај ќе биде кандидатот за премиер на новоформираната коалиција меѓу неговата партија Алијанса за иднината на Косово
сите 103 | | | веќе видена

next