Телеграф

Екипата на Победа славеше со 3:0 против Работнички и на коло пред крајот ги реши сите дилеми Фудбалерите на Победа си обезбедија опстанок во Првата лига на Македонија откако денеска славеа со 3:0 на гостувањето кај Работнички. Оваа победа им донесе важни бодови на прилепчани со што на коло до крајот од сезоната се изборија за опстанок во лигата така што и следната сезона ќе бидат дел од најсилната фудбалска лига на Македонија. Кој ќе победи денеска беше јасно уште во првиот дел, а после 60 минути игра веќе немаше ниту најмалку дилеми. Оттаму Победа се зацврсти на 7. место, а немаше промени ниту на другите позиции така што сите екипи си ги задржаа местата коишто ги имаа пред 35. коло. ФК Работнички - ФК Победа, 35 коло прва МФЛ (ФОТО) Вардар дојде до триумф во Битола, па продолжи да го зголемува бројот на бодовите така што титулата е уште повеќе потврдена, а веќе в среда се очекува крунисувањето на старо-новиот шампион. ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА НА МАКЕДОНИЈА РЕЗУЛТАТИ ОД 35. КОЛО РАБОТНИЧКИ - ПОБЕДА 0:3 Гешоски ...
сите 61 | | | веќе видена

Вчера во Дансинг салата на Младинскиот културен центар беа виолинистката и пејачка од северна Естонија Марја Нут, како и авангардниот корејски бенд „Блек Стринг“, додека полноќниот термин беше резервиран за данското ди-џеј дуо „Ден Сорте Сколе“ во Станица 26 Со музика од африканскиот континент вечер завршува годинашниот 16. Оффест. Во Дансинг салата на Младинскиот културен центар од 20.30 и од 22.30 часот се концертите на Кинг Ајисоба од Гана и Нура Минт Сејмали, водечки уметник од Мавританија. Претходно, од 19 часот во кино Фросина ќе биде прикажан документарниот филм „Секоја песна има свој крај“, посветен на културолошкото богатство на традиционалната музика од Мали. Кинг Ајисоба ги соединува ритмите на минатото и сегашноста и прави екстреми - од енергични до нежни, смирувачки тонови, прави микс на традиционалните инструменти со електронска музика, хип-лајф (популарен стил во Гана од хип-хоп и хај-лајф). Во МКЦ ќе настапи со специјалниот гостин Зеа од познатиот пост-панк бенд „The Ex“, кој е продуцент на ...
сите 5 | | | веќе видена

Лидерот во генералниот пласман во Формула 1 победи за ГН на Монако со што ги поправи работите за Ферари Тимот на Ферари чекаше цели 16 години за да се израдува на победа на трката за ГН на Монако откако денеска Себастијан Фетел се избори за триумф, а зад него остана Кими Раиконен кој беше најбрз во квалификациите. Поради грешка при влагањето во бокс Раиконен ја загуби лидерската позиција, па мораше да се задоволи со 2. позиција така што Фетел успеа да дојде до нови бодови кои ја подобрија неговата ситуација на врвот на листата и останува убедливо пред Хамилтон, кој после лошите квалификации вчера денеска не успеа да се избори за нешто повеќе од 7. место. Инаку, Ферари водеше од почеток до крај, па Фетел и Раиконен немаа проблеми за да останат на првите две позиции. Она што е изненадувачки е дека Мерцедес немаше место на подиумот каде што на 3. место заврши Даниел Рикијардо од Ред Бул. ГН НА МОНАКО - МОНТЕ КАРЛО РЕЗУЛТАТИ 1. Себастијан Фетел (Германија) Ферару 1:44:44.340 2. Кими Раиконен (Финска) Ферари ...
сите 30 | | | веќе видена

Роналдо има доследен наследник К ристијано Роналдо сруши бројни рекорди, а неговото ривалство со Меси ќе биде запаметено засекогаш во фудбалскиот свет. Португалецот освои четири златни топки, има трофеи од Купот, од Европски првенства....Кога ќе оди во пензија, нема место за загриженост, оти и покрај неприкосновениот талент, има кој да го наследи. Good night ❤️❤️️ A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on May 11, 2017 at 1:30pm PDT А тоа, никој друг, туку неговиот син - Кристијано Роналдо Јуниор . Изгледа, малиот поседува талент како татко му . Погледнете како шутира: Boom
сите 3 | | | веќе видена

Со вкупно 33 поени, Стефановски останува во конкуренција за највисок пласман и е најблизу до Шрајбер и Фулин Претставникот на Македонија во ЕТЦЦ шампионатот, Игор Стефановски-Иџе има вкупно 33 поени во генералниот пласман. Со вчерашните 18 тој успеа да се доближи на 11 поени до водечкиот Шрајбер и на десет зад Чехот, Петр Фулин. Стефановски имаше одлични две трки на Нирбургринг каде што имаше второ место во првата и прво во втората трка. Тоа му донесе вкупно 18 поени така што направи скок од две места и пред трката во Португалија има одличен пласман и шанса да биде уште подобар. Натпреварувањето во ЕТЦЦ шампионатот е на средина и до крај остануваат уште шест трки. Ќе има по две во Португалија, Белгија и Чешка, а со оглед на тоа што Стефановски напредува од трка во трка може да се очекуваат уште подобри резултати. ЕТЦЦ ШАМПИОНАТ ГЕНЕРАЛЕН ПЛАСМАН 1. Криштјоханес Шрајбер (Швајцарија) 44 2. Петр Фулин (Чешка) 43 3. Игор Стефановски (Македонија) 33 4. Норберт Наѓ (Унгарија) 31 5. Петер Рикли
сите 36 | | | веќе видена

Девојчето се здобило со телесни повреди и со истото возило било пренесено во гостиварската болница Гостиварец со возило удрил во 13-годишно девојче пешак, информираат од полицијата. Несреќата се случила синоќа, на улицата „Кеј Братство единство“. Патничко возило „Опел“ со гостиварски таблички управувано од гостиварецот Б.Р.
сите 55 | | | веќе видена

Несреќата се случила синоќа во Тетово, повредените се задржани во болница Двајца пешаци се повредени синоќа во Тетово, од страна на непознат возач, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Околу 20.20 часот, возило со непознат возач на крстосницата од булеварот „Илинденска“ и улицата „29 ноември“ во Тетово налетало и удрило врз пешаците Б.А.(55) и Г.А.
сите 58 | | | веќе видена

На социјалните мрежи веќе се појавија и фотографии од огнометот, а на кои јасно се гледа дека се работи за исклучително големо светлечко и огнено шоу Бурните реакции од жителите на скопската населба Карпош не ја спречија „Про кредит банка“ да го реализира планираниот огномет во рамките на годишната забава која се организира во месец мај во сите земји каде оваа банка има свои филијали. Огнометот, како што беше најавено, почна околу 21 часот и траеше дваесетина минути . Одекот од експлозиите на ракетите можеше да се чуе речиси низ цело Скопје, а тие кои беа во близина можеа и со свои очи да го следат светлечкото шоу на небото над зградата на банката. На социјалните мрежи веќе се појавија и фотографии од огнометот, а на кои јасно се гледа дека се работи за исклучително големо светлечко и огнено шоу . Жителите на скопската населба Карпош лани се жалеа дека низ парковите имало мртви птици од огнометот. Дали и годинава ќе се повтори истото, останува да се види во текот на утрешниот ден. За време на огнометот ...
сите 9 | | | веќе видена

Капитенот на репрезентацијата на Македонија во ракомет денеска се збогуваше со тимот од Каталонија Најдобриот ракометар на Македонија, Кире Лазаров го одигра последниот меч во дресот на Барселона и денеска беше испратен со овации. Тој заедно со Јеспер Нодесбо доби признание од клубот, а кариерата ја продолжува во Франција во Нант. Лазаров одработи неколку одлични сезони во Барселона, па клубот знаеше да го цени неговиот придонес за екипата така што ги заслужи сите аплаузи и овации кои ги доби од колегите, но и од публиката. Kiril Lazarov també s'acomiada de l'afició del @FCBhandbol . El seu braç esquerre protagonitza part de la història moderna del club pic.twitter.com/RDzfKvjlpn — Gonzalo Romero
сите 68 | | | веќе видена

Имавме голем пад на системот на информатички технологи (ИТ) што предизвика тешки пречки кај нашите воздухопловни операции ширум светот, соопштија од компанијата Британска авиокомпанија „Бритиш ервејс“ соопшти дека ги откажа сите летови од главните лондонски аеродроми „Хитроу“ и „Гетвик“ што беа планирани до седум часот вечерва, заради компјутерски проблем на глобално ниво, пренесоа британските медиуми. - Имавме голем пад на системот на информатички технологи
сите 46 | | | веќе видена

Речиси два часа во Македонскиот народен театар, „Бела Чао“ пренесуваше слободарски пораки, но и потсетување на вредностите, мирот, толеранцијата и љубовта која често се забораваат меѓу граѓанското општество. Песните кои ги изведоа не само што денес ја задржале својата нагласена моќ туку во себе носат и нов императив во глобализираниот свет Втората фестивалска вечер на фестивалот за музика од светот „Оффест“ започна со енергично и динамично темно на гостите од италија „Бела Чао“, кои преку изведбата на нивните револуционерни песни ви го всадуваат чувството за борба, бунтовност и желба за правда. Составот „Бела Чао“ го сочинуваат нивниот водич/фронтмен Рикардо Теси на хармоника, три одлични вокалистки (Лусила Галеази, Елена Леда, Луиса Котифогли), Џиџи Биолкати на перкусии, на гитара Маурицио Гери и вокал и гитара Алесио Лега. Речиси два часа во Македонскиот народен театар, „Бела Чао“ пренесуваше слободарски пораки, но и потсетување на вредностите, мирот, толеранцијата и љубовта која често се забораваат меѓу ...
сите 15 | | | веќе видена

Тука беа и новите коалициски партнери на СДСМ, ДУИ и Беса, но и поранешни истакнати функционери на партијата како Илинка Митрева, Никола Поповски и Ѓунер Исмаил.Се појави и Љубе Бошковски Во екот на преговорите за формирање на новата влада,СДСМ го одржува 22 конгрес.Во хотелот „Александар Палас“ гужва и многу познати лица од минатиот и сегашниот политички живот. Најважната точка на Конгресот е изборот на Зоран Заев за старо-нов претседател на партијата. Заев немаше против кандидат па се очекува тој да биде изгласан едногласно од партиските делегати.Неговиот избор го поздрави поранешниот претседател на партијата Бранко Црвенковски кој по подолго време се појави во јавноста. Тука беа и новите коалициски партнери на СДСМ, ДУИ и Беса, но и поранешни истакнати функционери на партијата како Илинка Митрева, Никола Поповски и Ѓунер Исмаил.Се појави и Љубе Бошковски откако во јавноста почна да се шпекулира дека и неговата партија можно е да биде дел од новата влада. Од гостите од странство говореше европратеникот од ...
сите 41 | | | веќе видена

Свет http://telegraf.mk/aktuelno/svet/ns-newsarticle-zeska-linija-zetot-na-tramp-predlagal-tajna-komunikaciska-vrska-so-moskva.nspx Sat, 27 May 2017 12:56:00 +0200 Зетот на американскиот претседател Доналд Трамп и советник во Белата куќа Џаред Кушнер, предлагал воспоставување на тајна „комуникациска врска“ со Москва, само еден месец по победата на Трамп на изборите, открива „Вашингтон Пост“. Извори на кои се повикува весникот, изјавиле дека Кушнер (36) ваквите свои предлози му ги објаснил на рускиот амбасадор во САД, Сергеј Кисљак, во текот на разговорот во „Трамп Билдинг“ во Њујорк, во декември минатата година. САД и Русија и порано имале „жешка линија“ за комуникација далеку од јавноста, но никогаш досега, ниту еден Американец не предлагал тајната комуникациска врска, овој пат на транзицискиот тим на штотуку избраниот претседател, да оди со Москва, преку опремата и техниката на руските дипломати во Америка, што значи тајно и затскриено од властите на САД. ...
сите 84 | | | веќе видена

Тестирањето по предметот математика е на 12 јуни, а пријавени се 2.070 матуранти Полагањето на државната матура во јунската испитна сесија во 2017 година почнува денеска со тестот по мајчин јазик и литература. Покрај денешниот испит, ќе има уште три испити од државната матура до 14 јуни, а вкупно годинава се пријавени 16.426 кандидати. Според податоците на Државниот испитен центар, 10.632 матуранти се пријавени за тестот по македонски јазик, 5.120 за албански јазик и 418 за турски јазик. На 10 јуни е полагањето странски јазик. Како и во минатите години, најголем број
сите 24 | | | веќе видена

Прославата ќе почне во 18 часот со вечерна богослужба на која ќе чиноначалствува архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан Православната брегалничка епархија денеска во Соборниот храм „Св. Никола“ во Штип ќе го почне чествувањето по повод 50 години од возобновувањето на Охридската архиепископија како Македонска православна црква и впишувањето на епископотвелички Гаврил Светогорец во списокот на светиите. Прославата ќе почне во 18 часот со вечерна богослужба на која ќе чиноначалствува архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан . Утре наутро во 8.15 часот ќе бидат донесени моштите на епископот велички Гаврил Светогорец, а светата архиерејска литургија ќе почне во 9 часот. Со неа ќе началствува архиепископот Стефан, во сослужение на членовите од Светиот архиерејски синод
сите 43 | | | веќе видена

Му покажа дека нејзината почит треба да ја заслужи Откако двапати отсечно го одби и игнорираше, најпрво во Израел, а потоа и во Рим , првата дама на САД, Меланија Трамп, конечно реши да го затопли нејзиниот однос кон сопругот, па сега му дозволи да ја фати за рака во моментот кога излегуваа од претседателскиот авион во Сицилија. Откако излегоа од авионот, Доналд цврсто ја фати раката на својата сопруга и и помогна да слезе по скалите. Нивното држење за рака беше толку очигледно што светските медиуми пренесоа дека „Трамп конечно успеал да ја добие раката на Меланија“. Дали во претходните два случаи имало некакви расправии за време на летот кои сега се разрешани од страна на претседателската двојка, или пак овој пат Трамп и наредил на убавата Словенка по секоја цена да го фати за рака за медиумите да не го резилат, засега останува непознато. Во продолжение, погледнете ги претходните две непријатни ситуации. When in Rome... pic.twitter.com/QnW7bl4IRg — Amanda Wills (@AmandaWills) May 23, 2017 Well this is ...
сите 23 | | | веќе видена

Нејзиното утринско кафе на многумина им го крена притисокот Вики Одинцова се смета за една од најубавите и најсекси жени во светот. Руската секс-бомба, која на Инстаграм ја следат речиси 4 милиони луѓе, на социјалната мрежа објави провокативна снимка на која може да се види дека носи проѕирна долна облека. A post shared by VIKI ODINTCOVA (@viki_odintcova) on Mar 15, 2017 at 1:08am PDT Секако, во ова видео најмногу уживаа нејзините машки фанови кои и испратија голем број на пофални коментари. Во продолжение, погледнете го видеото. A post shared by VIKI ODINTCOVA
сите 4 | | | веќе видена

Британската премиерка, Тереза Меј, на колегите присутни на средбата им се заблагодари за искажаната поддршка по терористичкиот чин во Манчестер Лидерите на членките на Групата седум индустриски најразвиени земји во светот
сите 145 | | | веќе видена

Општата цел на новата стратегија е да ја подржи Македонија во нејзините реформи да ги постигне европските стандарди и вредности и да продолжи со социјално инклузивната демократија и пазарна економија, воедно обезбедувајќи ефикасно управување со природните ресурси Со проект вреден 76 милиони швајцарски франци, Швајцарија ќе го помага развојот на македонското општество. Тоа е во рамките на т.н. Швајцарска стратегија за соработка 2017-2020 која официјално претставен на 31 овој месец во Скопје. „ Општата цел на новата стратегија е да ја подржи Македонија во нејзините реформи да ги постигне европските стандарди и вредности и да продолжи со социјално инклузивната демократија и пазарна економија, воедно обезбедувајќи ефикасно управување со природните ресурси “, се вели во соопштението испратено по повод одбележувањето на јубилејот, 25 години соработка и поддршка од страна на Швајцарија кон Македонија. Стратегијата, како што е најавено, во основа е практичен пристап кој се фокусира на подобрување на условите за ...
сите 36 | | | веќе видена

Станува збор за високопрофресионална установа, ретка во европски рамки што ја има само во големи држави ЈЗУ Универзитетски институт за позитронско емисиона томографија
сите 7 | | | веќе видена

next