Телеграф

Луда порака до Швеѓанецот од Манчестер јунајтед кој е повреден и синоќа не можеше да игра во финалето Навивачите на Манчестер јунајтед беа пресреќни после победата над Ајакс во финалето од Лигата на Европа, а некои од нив беа толку расположени што поставија и одредени транспаренти. Еден од нив беше директно наменет до Златан Ибрахимовиќ, кој уште не знае дали ќе остане и следната сезона во редовите на „ѓаволите“. Како што стојат работите, во моментов е неизвесно што ќе се случува со Ибра, а тој поткривнуваше за време на прославата на триумфот. Сепак, откако го забележа транспарентот кој беше директно наменет за него и имаше интересна содржина: „Златан, остани во Манчестер и жена ми ќе биде твоја“, дојде во близина и им позираше на фоторепортерите. "I think you'll find it's legally binding" #europacupfinal #Zlatan #Ibrahimovic #AJAXMUN pic.twitter.com/7xmirT4IZ1 — Martin Veryard
сите 33 | | | веќе видена

Никогаш повторно не би сакал да работам како музичар. Не се сметам ниту за професионален музичар, не во иста смисла како на пример Бјорк и Сиги. Многу повеќе сакам да бидам во можност да ги носам сите одлуки сам како автор, да не правам уметнички компромис како член на група. Сега единствениот компромис што треба да го направам е со жена ми, која исто така е писател. Таа ги чита моите дела пред да одат кај издавачот и е многу критична, а тоа е добро, вели Олафсон за Телеграф.мк Браги Олафсон е исландското писателско име што кај нас е познато по романите „Миленичињата“ и „Амбасадорот“ во издание на „Икона“, преведени од Натка Најдов. Конечно, во рамките на Интернационалниот литературен фестивал „Про-за Балкан“, Олафсон ќе се сретне со македонските читатели. Фестивалот се одржува од 28 до 30 мај во Скопје и иако концептот е да се фокусира на балканските писатели, годинава се прошируваат видиците. Олафсон им е добро познат и на љубителите на музика како басист во бендот „Sugarcubes“ (Шугаркјубс), кој ...
сите 50 | | | веќе видена

Императив на проектот е да каже дека ние треба само да се поврземе, да погледнеме подалеку од нашето трето око и чувство. Разбирањето на скриените кодови на геометриските форми овозможува да разбереме како тие кодови, симболи на тие цивилизации се граделе така што сега им се дава прилика да бидат пронајдени и декодирани преку уметничко дело - вели Наумоски На 26 мај, петок, во Центарот на култура „Кочо Рацин“ - Кичево со почеток во 20 часот ќе биде отворена самостојната излжба на Благојче Наумоски - Бане насловена како „Света геометрија на артефактите“. - Секоја материја во универзумот се базира на геометриски форми. Света геометрија е поимот кој всушност ги претставува сите геометриски основи, геометриски архетипи што ги користи природата во создавањето на сите животни форми – од најситни честички преку изрази забележливи со човечко око до вселената. Го покажува оној принцип на поврзаност, неразделивоста, единството на сите нешта што е и главната идеjа на самото дело, за едното што ги создава различните ...
сите 11 | | | веќе видена

За оние кои уживаат во природата, фестивалот организира излети во природа. Еве што може да одберете: кајакарење низ кањонот Мрежница, разглед на езерата Плитвице, возење велосипед низ паркот Медведница, или ако сте поурбан тип - разглед на Загреб во рикша 1. Најочигледната причина - програмата! Како секоја година, па така и оваа, ИН мјузик изобилува со еминентни изведувачи, а овогодинешната програма ја сочинуваат Кингс оф Лион, Аркејд Фајр, Алт-Џеј, Касабиан и Флогин Моли, кои се само дел од музичкото уживање. 2. Цената на билетот е непобедлива Билетот за три-дневната авантура во Јарун, Загреб ќе ве чини нешто помалку од добар пар патики, а ќе го паметите засекогаш! Истите можете да ги купите онлајн на официјалната страна на фестивалот.
сите 35 | | | веќе видена

Шампионот успеа да дојде до победа во мајсторката со што освои нова круна во првенството на Македонија Кошаркарите на МЗТ Скопје дојдоа до победа во клучниот натпревар против Карпош Соколи со 86:82 и на тој начин со 3:2 во финалната серија се изборија за титулата во првенството. Во интересен натпревар во кој и двете екипи имаа свои моменти, за победникот решаваа нијанси, а на крајот сè остана на еден лош шут така што остана да се потврди фактот дека МЗТ Скопје ја одбрани титулата. Средбата имаше возбудлив тек во сите 40 минути. Уште во првата четвртина која заврши со 22:20 во корист на МЗТ Скопје се виде дека ќе биде тесно. Потоа во вторите десет минути беше 23:21, па на одмор се замина со 45:41. Овој резултат даде повеќе мотиви за продолжение, а при 58:50 во 36. минута се чинеше дека Карпош Соколи ја губи битката. Сепак, после ова следуваше далеку подобра игра на гостите кои до крајот на 3. четвртина стигнаа со 62:62 така што во последните десет минути влегоа со негатива од два коша односно МЗТ Скопје ...
сите 68 | | | веќе видена

Анастасија и згодното момче до раните утрински часови се забавувале на сплавовите во Белград Фолк дивата Светлана Ражнатовиќ секогаш крева голема врева кога ќе објави нов видео запис. Уште ако во спотот промовира нов згоден машки модел како што тоа беше случај неодамна во песната „Анџео другог реда“, тогаш помпата во медиумите е неизбежна. На промоцијата на новиот музички спот на Цеца дури од Германија дојде и манекенот со романско потекло, Флоријан Мунтеану, кој цело време ја придружуваше фолк пејачката. По промоцијата и дружбата со медиумите, убавото момче на журка го однесе Анастасија, ќерката на Цеца. Тие посетиле еден од сплавовите во Белград, каде се забавувале до раните утрински часови на музика од деведесеттите години. Колку за потсетување, Цеца во спотот има жешки сцени со манекенот Флоријан Мунтеану од Романија, кој со својот изглед ја разгорува фантазијата кај сите припаднички на понежниот пол. A post shared by Florian "Big Nasty" Munteanu (@bn_munteanu) on May 24, 2017 at 6:13am PDT A post shared ...
сите 30 | | | веќе видена

Мора точно да се утврди дали седницата на која беше избран („избран“) нов собраниски претседател е продолжение на прекинатата седница или е нова седница,пишува професорот на Фејсбук Во понеделникот, на 22.05.2017 година, беа објавени видео снимки од безбедносниот систем на Собранието. Тие би требале да послужат како доказ дека влегувањето на протестантите, како и насилието кое следеше потоа (физички напади врз некои пратеници) било во координација со делови од собраниското обезбедување, полицијата, некои пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, како и граѓаните кои ги пробија („пробија“) влезните врати, пишува професорот Љубомир Цуцуловски на Фејсбук. Велам дека овие снимки би требале да послужат како доказ, бидејќи сè додека не се изврши стручна анализа на нивната автентичност, од една страна, и сè додека не се направи прецизно толкување на секој кадар, на секоја слика , на секој миг од снимките, од друга страна, и соодветните судски органи не донесат конечно мислење за природата на она што се гледа од снимките, тие се ...
сите 47 | | | веќе видена

Му покажа дека не е на располагање само кога тој ќе посака Откако при посетата на Израел, грубо ја оттурна неговата рака во моментите кога го напуштаа авионот, првата дама на САД, Меланија Трамп и во Италија, на ист начин го „олади“ својот сопруг, Доналд Трамп. Well this is embarassing https://t.co/XaPL1AbCm5 pic.twitter.com/mumhuQHDFz — Haaretz.com (@haaretzcom) May 22, 2017 Имено, кога се симнуваа од авионот во Рим, Доналд повторно се обиде ја фати раката на својата сопруга за двајцата грациозно да зачекорат пред новинарските екипи, но таа молскавично се оттргна и со раката ја подмести својата коса, по што продолжи да се симнува по скалите без воопшто да го погледне. When in Rome... pic.twitter.com/QnW7bl4IRg — Amanda Wills
сите 47 | | | веќе видена

Бројот на екипи се намалува, а меѓу нив повторно ќе биде составот од Аеродром Екипата на МЗТ Скопје ќе биде единствената од Македонија во Аба-лигата за следната сезона. Списокот на тимови се намалува од 14 на 12, па Македонија доби само едно место, а без разлика на тоа како ќе заврши денешната мајсторка меѓу МЗТ Скопје и Карпош Соколи дефинитивно актуелниот првак ќе биде дел од натпреварувањето. Србија ќе има четири претставници и само таму составите ќе си обезбедат место во зависност од пласманот којшто ќе го остварат во домашното првенство. Хрватска ќе има три клуба, а тоа се Цибона, Цедевита и Задар, Црна Гора ќе биде претставувана од две екипи: Будуќност и Морнар. Другите земји имаат по еден тим, а се работи за Унион Олимпија (Словенија), Игокеа (Бих) и МЗТ Скопје
сите 20 | | | веќе видена

Скопјанец ја грабнал неговата поранешна девојка. Тој физички ја малтретирал па ја ослободил На локалниот пат кон населбата Драчево во близина на мостот на Маркова Река, Ш.Т.
сите 10 | | | веќе видена

Родителите на Салман Абеди се од Либија. Тие избегале од режимот на Моамер Гадафи и се преселиле во Велика Британија Британските медиуми објавија фотографија од бомбашот-самоубиец Салман Абеди
сите 314 | | | веќе видена

Бизнис конфедерацијата, како што соопшти нејзиниот претседател Миле Бошков, очекува новата влада да ги почитува и спроведува досегашните практики на консултации и дијалог со претставниците на сите интересни групи на граѓани, правни и приватни субјекти Владата да назначи вицепремиер за економски прашања според сопствена програма и план, но, секако, да воспостави и механизми и правила за транспарентен консултативен процес со сите засегнати интересни групи, смета Бизнис конфедерацијата на Македонија (БКМ). Бизнис конфедерацијата, како што соопшти нејзиниот претседател Миле Бошков, очекува новата влада да ги почитува и спроведува досегашните практики на консултации и дијалог со претставниците на сите интересни групи на граѓани, правни и приватни субјекти, а за воспоставување транспарентен и косултативен социо-економски дијалог, предлага ротирачки функции на претседателите на Економско-социјалниот совет и на Националниот совет за претприемништво и конкурентност. - Социјалниот и економскиот дијалог се ...
сите 34 | | | веќе видена

Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е поради закажани технички зафати Без електрична енергија утре од 12 до 14 часот ќе бидат дел од корисниците од улицата „Иван Тургењев“ во општина Кисела Вода. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, прекинот е поради закажани технички зафати. Во периодот од 9 до 10 часот без струја ќе останат дел од корисниците од улиците „Извор“ и „Владимир Каваев“, од 10 до 11:30 часот корисниците од дел од улицата „Никола Русински“ околу број 4, додека од 10:30 до 12:30 часот без струја ќе бидат корисниците од дел од Горни Жданец, во општина Карпош. Без струја утре од 07 до 8:30 часот ќе бидат корисниците од дел од улицата „Васил Ѓоргов“ (броеви од 1-10), дел од корисниците на улицата „Козара“ (броеви од 1-12) и дел од корисниците на улица „Бел Камен“ (броеви од 1-10), во општина Центар. Во периодот од 09 до 10:30 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од улицата „Алберт Анштајн“ број 9 ...
сите 91 | | | веќе видена

Користејќи го говорот на македонските Словени од околината на неговиот роден Солун, кој го знаел од детството, Константин ја составил првата словенска азбука - глаголица со 38 букви. Говорот на македонските Словени го издигнал на ниво на прв книжевен јазик Државно-црковна делегација од Република Македонија денеска ќе се поклони на гробот на свети Кирил во Рим, во рамки на традиционалната манифестација „Македонија во чест на свети Кирил“ . Делегацијата ќе ја предводи министерот за надворешни работи Никола Попоски, а со молебенот на гробот на светителот ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј и митрополитот европски Пимен. Поради службени обврски денеска во Москва, претседателот Ѓорге Иванов во Рим ќе престојува во петок и ќе ја предводи државно-црковната делегација на аудиенцијата кај папата Франциск . Иванов задутре во Апостолската палата ќе има средба и со државниот секретар на Светата столица, кардиналот Пиетро Паролин. Во делегацијата за чествување на свети Кирил е и заменик-министерот ...
сите 151 | | | веќе видена

Согласно програмата, средбата ќе биде отворена со изложба и сценско-книжевен настап, по што ќе следи претставување на авторите Снежана К. Тробок и Анте Зирдума од БиХ, а потоа и на двајцата македонски писатели На покана од Хрватското книжевно друштво, македонските писатели Васил Тоциновски и Стефан Марковски ќе учествуваат на 3. Меѓународна книжевно-научна средба „Петар Канавелиќ и Корчула 2017“, која ќе се оддржи на 26 и 27 мај во Корчула, Р. Хрватска. Согласно програмата, средбата ќе биде отворена со изложба и сценско-книжевен настап, по што ќе следи претставување на авторите Снежана К. Тробок и Анте Зирдума од БиХ, а потоа и на двајцата македонски писатели. По ова, предвидено е излагање на книжевно-научни трудови за ликот и делото на значајниот хрватски барокен писател, поет, драматург и правник Петар Канавелиќ
сите 3 | | | веќе видена

„Дневне новине“ констатира дека Булатовиќ не зборувал за можна кандидатура, но во круговите на Демократскиот фронт (ДФ) веќе се говори за таа можност Поранешниот црногорски претседател и некогашен премиер на СР Југославија, Момир Булатовиќ се враќа во политиката и постои можност да биде претседателски кандидат на опозицискиот Демократски фронт на изборите следната година, пишува подгоричкиот весник „Дневне новине“. Весникот потсетува дека враќањето во политиката го најави и самиот Булатовиќ. - Кога на Денот на победата против фашизмот бев во Москва, си ветив себе си дека кога ќе се вратам во Црна Гора ќе им се приклучам на политичките сили и движења кои преку мирни и демократски средства ќе се борат против срамната одлука за членство на Црна Гора во НАТО. Токму НАТО е воен сојуз кој претставува современ вид на фашизам, нагласи Булатовиќ. „Дневне новине“ констатира дека Булатовиќ не зборувал за можна кандидатура, но во круговите на Демократскиот фронт
сите 38 | | | веќе видена

Момчето од Митровца не е единствен Косовец што учествува во воените судири во Мосул Жител на Косовска Митровица деновиве го загубил животот во судирите во ирачкиот град Мосул, борејќи се како припадник на џихадистичката група Исламска држава
сите 36 | | | веќе видена

Полицијата на Манчестер претходно соопшти и дека е уапсен 23-годишен маж поврзан со бомбашкиот напад Мажот осомничен за синоќешниот самоубиствен бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти. Полицијата на Манчестер претходно соопшти и дека е уапсен 23-годишен маж поврзан со бомбашкиот напад. Одговорност за синоќешниот напад на концертот на американската пејачка Аријана Гранде во Манчестер, при што загинаа 22 лица, а десетици се повредени, денеска презеде групата Исламска држава
сите 294 | | | веќе видена

Тоа се наведува во соопштението од Основен суд Скопје 1 по денешната седница на која одлучуваа по несогласноста на судиите на претходна постапка, во врска со барањата за привремено одземање на имот поднесени од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) Судиите од Кривичните совети на Одделението за организиран криминал и корупција при Основен суд Скопје 1 на денешната седница ја уважија несогласноста на судијата на претходна постапка, со која не се определува привремена мерка Забрана на оттуѓување на недвижен имот со ставање на хипотека. Тоа се наведува во соопштението од Основен суд Скопје 1 по денешната седница на која одлучуваа по несогласноста на судиите на претходна постапка, во врска со барањата за привремено одземање на имот поднесени од страна на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО). - Судиите ...
сите 83 | | | веќе видена

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, од кабинетот на Могерини во рамките на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) поканата до Заев била испратена во својство на „определен за премиер“ Зоран Заев, иако е само мандатар и е во тек на преговори за составување на новата влада, веќе е поканет во седиштето на ЕУ, во Брисел, како шеф на македонската влада. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, му упатила покана на Заев да присуствува во седиштето на ЕУ на утрешната неформална вечера на премиерите на шесте балкански држави . Могерини минатата недела изјави дека настанот кој се организира во Брисел е наменет за тие што се на премиерската функција, и тогаш беше посочено дека техничкиот премиер Емил Димитриев ќе биде присутен на средбата. Заев може официјално да го замени Димитриев на премиерската позиција само откако Собранието ќе ја изгласа новата влада. Засега Заев го има само мандатот во раце, но не и премиерската фотелја . Како што јавува ...
сите 189 | | | веќе видена

next