Телеграф

„Пивара Скопје“ длабоко ги почитува правилата на конкуренцијата и е убедена дека денешната одлука ќе биде поништена од страна на судот, каде што компанијата ќе го изнесе случајот, се вели во реакцијата „Пивара Скопје“ во соопштение до медиумите наведува дека категорично се противи на одлуката на Комисијата за заштита на конкуренцијата
сите 19 | | | веќе видена

Селекторот на сениорската репрезентација на Македонија се изјасни за составот на играчи на кои ќе смета за натпреварите против Турција и Шпанија Репрезентацијата на Македонија на 5 јуни во 19:45 часот и на 11 јуни во 20:45 часот ќе одигра два натпревара во Скопје. Првиот ќе биде контролен против Турција, додека вториот е квалификациски за Мундијалот во 2018 година против Шпанија. За овие две средби селекторот Игор Ангеловски не може да смета на фудбалерите кои се дел од младинската репрезентација, така што дефинитивно ќе има состав кој е сличен на оној од контролата против Белорусија. - Околу 90 проценти од играчите кои настапија против Белорусија ќе бидат дел од тимот и за овие два дуели. Младите фудбалери ќе бидат на подготовки за Европското првенство и на нив не можеме да сметаме, но тука се оние играчи кои беа дел и против Белорусија - изјави Ангеловски. Во составот се и неколку млади играчи кои ќе дебитираат. За некои од нив постои заинтересираност и од други земји, така што на овој начин тие ќе добијат ...
сите 19 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Скопје и натаму презема мерки и активности во врска со настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија и обезбедување на преостанатите кривично пријавени лица Полицијата ги продолжува истрагите во врска со настаните на 27 април во Собранието, каде што за време на нередите беа повредени повеќе лица, меѓу кои и пратеници. Како што соопштија од МВР, на разговор се повикани пет лица, а кај едно од нив е извршен и претрес во неговиот дом. Д.М. (28) од Виница, И.П. (39), З.З. (47) и Н.П. (37), сите од Скопје, вчера биле повикани на разговор во полиција за настаните во Собранието од 27 април, додека во домот на Ј.Л. (41) од Скопје најпрво е извршен претрес, а потоа и тој бил повикан на разговор . Како што соопшти МВР, по извршените разговори Д.М., И.П., З.З. (47) и Н.П. се ослободени, а кај Ј.Л.
сите 37 | | | веќе видена

Меѓу исчезнатите е и 15-годишната Оливија Кемпбел, чија мајка Шарлот вели дека нејзината ќерка присуствувала на концертот на Аријана Гранде со другарка од училиште, која била пронајдена и префрлена во болница Корисниците на социјалните мрежи денеска се во очајна потрага по лицата исчезнати по експлозијата на концерт во Манчестер, користејќи го хаштагот Мисинг Манчестер
сите 44 | | | веќе видена

Јерговиќ, кој беше гостин на првото издание на „Про-за Балкан“, е роден во 1966 година во Сараево, а денес живее во Загреб. Автор е на повеќе од 30 романи, збирки раскази и поетски изданија Хрватскиот писател Миљенко Јерговиќ ќе биде петтиот добитник на наградата за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот - „Прозарт“, која ја доделува Интернационалниот литературен фестивал „Про-за Балкан“. Наградата на еден од најзначајните писатели во регионот ќе му биде врачена на 30 мај во Даут-пашиниот амам, на затворањето на фестивалот. Јерговиќ, кој беше гостин на првото издание на „Про-за Балкан“, е роден во 1966 година во Сараево, а денес живее во Загреб. Автор е на повеќе од 30 романи, збирки раскази и поетски изданија . Добитник е на голем број национални и меѓународни книжевни награди, како наградата за мир „Ерих Марија Ремарк“ (1995), италијанската Premio Grinzane Cavour (2003), Ангелската книжевна награда за најдобар роман во Средна Европа (Полска, 2012) и наградата „Његош“ (2015). Тој е еден ...
сите 44 | | | веќе видена

„Скопска пивара“ и „Прилепска пиварница“ се казнети поради тоа што им ја ограничувале можноста на дистрибутерите да ја одредуваат продажната цена Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК) им изрече глоба од 5,8 милиони евра на „Скопска пивара“ и од 2,7 милиона евра на „Прилепска пиварница“ зашто ги ограничувале дистрибутерите во одредувањето на продажната цена. Пивара Скопје АД од 17 декември 2012 година склучувала договори за продажба и дистрибуција на нејзините производи со независните дистрибутери во кои се содржеле одредби со кои ја ограничувала способноста на дистрибутерот да одреди своја продажна цена, односно му наметнувала по која цена да им ги продава производите на крајните купувачи. „Прилепска пиварница“ АД Прилеп, пак, од 13 ноември 2010 година склучувала договори за деловна соработка со овластените дистрибутери во кои се содржеле обврски за неконкурирање со неограничено времетраење, но и одредби со кои ја ограничувала способноста на дистрибутерот да одреди своја продажна цена. „Ова значи ...
сите 32 | | | веќе видена

Пред 10-15 години процентот на недоносени деца на светско ниво беше околу 8 отсто. Сега статистиката достигна и до 10 отсто. Стручните лица велат дека на ниво на Македонија тој процент е повисок, околу 12 отсто На светско ниво предвремено родени се околу 10% од бебињата, или од десет деца едно се раѓа предвреме . Предвремено породување значи секое породување што настанало пред комплетна 37. гестациска недела . Процентот на недоносени деца постојано расте, ако пред 10-15 години беше околу 8%, сега статистиката достигна и до 10% . Стручните лица велат дека на ниво на Македонија тој процент е повисок, околу 12% . Причините за предвремено породување се делат во две групи: причини од страната на мајката и причини од страна на децата. Причини што зависат од мајката - најчесто се работи за постоење хронични болести пред почнување на бременоста – покачен крвен притисок, дијабетес и други хронични болести кои може да доведат до предвремено породување. Некои од тие болести може да се јават и во текот на бременоста, ...
сите 4 | | | веќе видена

Пијанистот Дино Имери на 27 мај ќе одржи хуманитарен концерт. Од Македонската опера и балет, исто така, соопштија дека се откажува изведбата на „Мадам Батерфјал“ закажана за 28 мај Македонската опера и балет соопшти дека се откажува операта „Мадам Батерфлај“, која во рамките на Мајските оперски вечери беше закажана за 28 мај во изведба на Националниот театар на опера и балет на Албанија. Наместо оваа претстава, ден претходно (27 мај), со почеток во 20 часот, МОБ ќе организира хуманитарен концерт на пијанистот Дино Имери со цел да се соберат пари за натамошно лекување во странство на младиот пијанист-ученик Никола Алексовски. - Сите хумани граѓани ќе може да донираат преку купување билет со симболична цена од 200 денари во МОБ, како и преку трансакциската сметка на неговата мајка: Елизабета Алексовска 300007085053957 Комерцијална банка АД Скопје - информира Македонската опера и балет. Дино Имери
сите 24 | | | веќе видена

Бомбата во Манчестер експлодира веднаш откако Аријана ја напушти сцената по крајот на концертот, близу влезот на арената Американската пејачка Аријана Гранде најави прекин на турнејата по бомбашкиот напад во Манчестер, по крајот на нејзиниот синоќешен концерт во кој загинаа 22 лица, јави интернет-страницата ТМЗ. Следните концерти од турнејата под наслов „Опасна жена“
сите 104 | | | веќе видена

Ланскиот финалист во НБА си обезбеди ново учество на главните средби и ќе се бори за трофејот Кошаркарите на Голден Стејт вориорс ќе играат во финалето од НБА-лигата и уште еднаш ќе играат за трофејот. Голден Стејт трета година по ред се избори за финале, а најверојатно уште еднаш ќе игра против Кливленд. Финалето беше обезбедено со рекорд бидејќи играчите на Голден Стејт не загубија ниту еден меч и експресно се изборија за главната фаза од сезоната. На патот на Голден Стејт прво се најдоа играчите на Портланд
сите 40 | | | веќе видена

Експертите на „Симантек“ сметаат дека овој вирус е работа на луѓе поврзани со групата „Лазарус“, затоа што тие имале пристап до кодот на изворот на компјутерската зараза Компанијата за кибер безбедност „Симантек“ вчера соопшти дека има голема веројатност хакерска група од Северна Кореја да стои зад кибер нападот со вирусот „ВонаКрај“
сите 70 | | | веќе видена

Анѓушев е потпретседател на Стопанската комора на Македонија, Зарков е извршен директор на Сојузот на стопанските комори (ССК), а Хоџа е претседател на Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) Кочо Анѓушев, Александар Зарков и Неби Хоџа се кандидатите што ги предлагаат стопанските комори за вицепремиери за економски прашања во новата влада. Анѓушев е потпретседател на Стопанската комора на Македонија, Зарков е извршен директор на Сојузот на стопанските комори (ССК), а Хоџа е претседател на Стопанската комора на северозападна Македонија
сите 73 | | | веќе видена

Според зборовите на очевидци, повеќето гледачи меѓу 20-илјадната публика биле деца и адолесценти, со оглед на тоа дека 23-годишната американска пејачка е идол на многу млади луѓе Најмалку 22 лица загинаа, а околу 50 се повредени во најмалку една експлозија која одекна на концерт на американската пејачка Аријана Гранде во Манчестер, објави „Гардијан“. Британската премиерка Тереза Меј соопшти дека денеска ќе свика вонредна седница на владината комисија „Кобра“ поради синоќешната експлозија во Манчестер. Инцидентот таа го нарече „ужасен терористички чин" и истакна дека нејзините мисли се со повредените и со семејствата на сите жртви. - Ние работиме на тоа да ги утврдиме сите детали од инцидентот, истакна Меј. Полицијата засега претпоставува дека станува збор за две детонации, но сè уште не се знае причината за експлозиите. Најмалку една експлозија одекна по завршувањето на концертот на Аријана Гранде, по што илјадници лица во паника почнаа да го напуштаат настанот. На социјалните мрежи се поставени видеа во кои ...
сите 157 | | | веќе видена

Најдобрата македонска тенисерка в среда ќе го има првиот меч од квалификациите Лина Ѓорческа в среда ќе го одигра првиот меч од квалификациите на Ролан Гарос, а потребни и се три победи за да може да дојде до главниот турнир. Нејзина прва противничка е Кверин Лемоин од Холандија, која според рејтингот е близу со Ѓорческа. Во ваква фаза од натпреварувањето не може да се каже дека има лесна ждрепка бидејќи се работи за тенисерки коишто се во најдобрите 200 и коишто поседуваат квалитет така што секоја има право да се надева на пласман на главниот турнир. Квалификациите се сочинети од 96 тенисерки кои се поделени во 12 групи. Практично од овие 96 тенисерки за 12 ќе има место а главниот турнир. Во групата каде што е Ѓорческа најдоброрангираната тенисерка е Каи-Ченг Чанг од Тајван, која е 6. носителка во квалификациите. Од носителките тука е и рангираната под број 23, Ана Калинскаја. Според ждрепката против Чанг, Лина може да игра во 2. рунда, додека Калинската и е евентуален ривал во последниот дуел пред ...
сите 38 | | | веќе видена

Екипата на Вардар им даде подароци на ракометарките кои ја завршија соработката со клубот Маиса Песоа, Камила Херем, Тамара Мавсар, Сања Дамњановиќ, Дијана Илина и Ања Атлаус ја завршија соработката со Вардар и следната година нема да бидат дел од клубот. Овие шест ракометарки денеска покрај медалите за титулата во првенството добија и подароци од клубот во знак на благодарност за она што го направија. На дел од ракометарките им заврши договорот, додека дел побараа предвремено раскинување така што се очекува наесен да има подновен тим кој ќе се обиде да биде еднакво добар како и досегашниот состав кој веќе неколку години играше на завршницата во Лигата на шампионите. ЖРК Вардар шампион за сезона 2016-2017
сите 45 | | | веќе видена

Освојувачките на Купот на Македонија денеска стигнаа и до трофејот во шампионатот Ракометарките на Вардар после титулата во Купот на Македонија се изборија за титула и во првенството. Тие денеска играа против вториот тим во финалето од првенството и го совладаа со 54:24, па тоа беше само лесна задача и потврда на круната. Вардарки продолжуваат да доминираат во македонскиот ракомет така што со ова само беше направена потврда за тоа кој тим колку има направено. Денешниот финален дуел во првенството само потврди дека Вардар нема конкуренција на домашна сцена, па ова беше воедно и спуштање на завесата во домашниот шампионат. ЖРК Вардар шампион за сезона 2016-2017
сите 83 | | | веќе видена

Имал одбивност од чинот на секс Поранешната детска ѕвезда, Марк Лестер (58), тврди дека е биолошки татко на Парис Џексон (19), ќерката на починатиот пејач, Мајкл Џексон. Според неговите кажувања, тој донирал сперма за да му помогне на својот пријател кој сакал да стане татко. - Мајкл имаше страв од чинот на секс. Еднаш влезе во спалната соба каде го дочекала Мадона потполно гола во кревет. Тој почна да вреска и панично побегна - тврди Лестер. Во бракот со Деби Роув, каралот на поп музиката доби две деца, Парис и Мајкл Џексон Џуниор (20), а подоцна сурогат мајка го роди и Принс Мајкл Џексон
сите 6 | | | веќе видена

Вероника Скворцова е избрана на едногодишната ротирачка претседателска функција на предлог на државите од европскиот регион Руската министерка за здравство Вероника Скворцова е избрана за претседателка на 70. Собрание на Светската здравствена организација
сите 2 | | | веќе видена

Првата фестивалска вечер ќе се одржи во Македонскиот народен театар и се отвора со концерт на Дамир Имамовиќ, светски препознатлив изведувач на севдах, веднаш по него ќе настапат членовите на „Љубојна“, кои ќе имаат промотивен концерт на нивниот албум „Радио Љубојна“ Шестнаесетото издание на фестивалот за музика од светот „Оффест“ почнува на 25 и ќе заврши на 28 мај. Годинава се одржува на три локации, со богата понуда на музичари од Македонија, Естонија, Босна и Херцеговина, Јужна Кореја, Данска, Гана, Италија, Португалија и Мавританија. Како што рече на денешната прес-конференција директорот на Скопски џез-фестивал, Оливер Белопета, „Оффест“ го има позитивното значење на сите фестивали во светот кои се фокусирани на музиката на светот
сите 78 | | | веќе видена

Во истрагата „Тревник“ се осомничени три лица за бесправна изградба на три викенд-куќи во Општина Зелениково. Истрагата „Траекторија“ е отворена против четворица поранешни високи владини функционери кои се осомничени за кривично дело злоупотреба на службена положба и овластувања, а во „Талир“ 14 лица се осомничени за перење пари Специјалното јавно обвинителство денеска објави три нови истраги под името „Тревник“, „Траекторија“ и „Талир“ во кои повеќе лица, меѓу кои и високи владини функционери, се осомничени за злоупотреба на службената положба и за перење пари. На денешната прес-конференција, специјалната обвинителка, Катица Јанева, ги повика пратениците да му го продолжат мандатот на СЈО, затоа што, според неа, за тоа има реална потреба. - Имајќи предвид дека ова јавно обвинителство е на вистински пат да истрае во борбата против криминалот, бараме Собранието да го укине членот 22 од Законот за јавното обвинителство, а со што ќе му се овозможи на ова јавно обвинителство докрај да ги изврши истрагите за ...
сите 181 | | | веќе видена

next