Телеграф

За да им се покаже на гледачите што е Македонија и каде се наоѓа, беше пуштена македонската химна, а нашето знаме се вееше во крупен кадар. Телевизијата „Фокс њуз“ е блиска до републиканците, а воедно е и една од најгледаните во САД Стиховите од македонската химна беа шлагот на политичката емисија што вчеравечер ја водеше познатиот аналитичар на телевизијата „Фокс њуз“ во САД , Такер Карлсон . Дел од неговата политичко-дебатна емисија, која е меѓу најгледаните во САД, беше посветена на изјавите на Хилари Клинтон која деновиве и јавно обвини дека хакери од Македонија со лажни интернет страници биле виновни за неуспехот на нејзината претседателска кампања. Клинтон ги изгуби изборите за претседател на САД, а на чело на земјата застана Доналд Трамп. За време на кампањата се појавија неколку интернет страници кои продуцираа лажни вести, а со кои се оцрнуваше работењето на Хилари . Сепак, во политичкото шоу Карлсон се исмеваше со тврдењата на Хилари дека токму велешките студенти и средношколци биле причина за ...
сите 113 | | | веќе видена

Со голот на Лука Циндриќ екипата на Вардар обезбеди финале и го совлада тимот на Барселона Ракометарите на Вардар приредија сензација совладувајќи ја Барселона во второто полуфинале од Лигата на шампионите и утре од 18 часот ќе играат против тимот на ПСЖ. ардарци се бореа силно во текот на сите 60 минути и го заслужија местото во финалето. Имаа целосна контрола на играта така што ова е награда за трудот кој го направија. После одличното прво полувреме во кое Вардар имаше предност од 13:12, ракометарите на Вардар знаеја што сакаат и во продолжението. Не и дозволија на Барселона да го диктира темпото туку имаа контрола. Играа трпеливо и тактички одлично. Постојано ја диктираа играта, а во 44. минута првпат поведоа со два гола разлика, 19:17. Оваа разлика ја имаа неколку минути, а потоа Барселона фати приклучок, па на моменти имаше и гол предност. Сепак, немаше повеќе од таа разлика така што до крајот се играше гол за гол. Вардар ги презеде работите во свои раце и постојано беше во предност. Барселона успеваше ...
сите 194 | | | веќе видена

Фудбалерите на Бешикташ ја прославија шампионската титула со луда журка на Босфор Фудбалерите на Бешикташ ја прославија шампионската титула со луда журка на Босфор .Десетици бродови со црно-бели знамиња пловеа покрај брегот додека фановите ги отпоздравуваа. Погодувате главна ѕвезда беше сопругата на Душко Тошиќ, пејачката Јелена Карлеуша кој не пропушти прилика за добро селфи со својот сакан.
сите 27 | | | веќе видена

За првите тројца најбрзи прогнозери што ќе типуваат точно за натпреварот со коментар под текстот подаруваме ваучери за бесплатно обложување во „Моцарт“. Првиот добива ваучер од 200 денари, вториот од 150, а третиот од 100 денари Со финалето меѓу Јувентус и Реал Мадрид кое се игра вечерва во Кардиф се затвора сезоната во Лигата на шампионите во фудбал. Во меч во кој нема фаворит јасно е дека ќе има добар фудбал. На ваквите средби секоја прогноза е неблагодарна. На вас е задачата да погодите кој ќе биде резултатот на крајот од дуелот односно во регуларните 90 минути. Оние што ќе бидат најбрзи и со точен резултат ќе бидат добитници на ваучери. * * * ЗА ОВОЈ НАТПРЕВАР - ПОДАРУВАМЕ СО ОБЛОЖУВАЧНИЦИ „МОЦАРТ“: На тројцата најбрзи читатели што точно ќе типуваат ќе им подариме ваучери во вредност од 200 (за првиот), 150 (за вториот) и 100 денари
сите 23 | | | веќе видена

Операцијата, иако тешка за гледање, според објаснувањата на стручните лица, изведена е стручно од страна на врвен тим хирурзи Ножици, раскрварени хируршки ракавици, човек со расечени гениталии, шиење човечко место. Со овие зборови некој што не се разбира од генитоуринарна реконструктивна хирургија би ја опишал првата интервенција за промена на полот што денеска се реализира во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и која беше снимана и емитувана. Операцијата, иако тешка за гледање, според објаснувањата на стручните лица, изведена е стручно од страна на врвен тим хирурзи . Тимот го водеше професорот Мирослав Џорџевиќ од Белград, кој има изведено повеќе 1.000 операции за промена на полот . Под негово водство е и Центарот за генитоуринарна реконструктивна хирургија во Белград, каде се изведуваат голем број слични оперативни зафати. Тоа што денеска го изведе тимот, е промена на половиот орган на 33-годишен маж. Нему на местото на пенисот му беше создадена вагина. Односно, со дел од „материјалот“ од пенисот беше ...
сите 19 | | | веќе видена

Погледнете ја оваа крвава борба Спектакуларна ММА борба приредија Џордан Пауел и Доминик Рејес.И двајцата си разменуваа тешки удари се додека Џордан не го изнервира противникот дека е многу млак и оти удира како девојче. На тоа Рејес му одговори но нога во главата и борбата веќе беше готова. Погледнете ја оваа крвава борба . Dominick Reyes KO's Jordan Powell #2 #LFA13 pic.twitter.com/20rFlLDVVb — caposa
сите 3 | | | веќе видена

преку надворешните скали од катот на куќата крадецот влегол во купатилото кое не било заклучено, го пронашол клучот од влезната врата, влегол и без да изврши пребарување од фиока во кујната ги одзел парите и избегал Вкупно 16.800 евра и околу 100.000 денари се украдени вчера од куќа во Радовиш, соопшти полицијата. Кражбата ја извршило засега непознато лице меѓу 16:30 до 17:00 часот во куќата на Љ.Б.
сите 4 | | | веќе видена

За да се избегнат какви било можни негативни последици врз здравјето, од компанијата советуваат купувачите да не го употребуваат Novalac 1, 400 гр, серија 9903524, со рок на употреба 24 септември 2019 година Дел од примероците на млекото за доенчиња „Novalac 1“ се повелкуваат превентивно. Тоа се однесува на млечната формула „Novalac 1“, 400 грама, серија 9903524, со рок на употреба до 24 септември 2019 година, на производителот „UP Medi-Europa SA“, со потекло од Франција. Како што соопшти компанијата Медис д.о.о., Претставништво Скопје, дистрибутер на производите „Novalac Медис“, причина за повлекувањето е евентуално присуство на несоодветна содржина на естер на масни киселини
сите 7 | | | веќе видена

Шампионот на Македонија во машка конкуренција денеска ќе биде во битка против шпанскиот првак за место во утрешниот дуел за пехарот од Лигата на шампионите После првото место во групата, прескокнувањето на осмина-финалето, успешната игра против Флензбург во четвртфиналната рунда, ракометарите на Вардар денеска ќе го имаат историскиот меч во полуфиналето од Лигата на шампионите. Во 60 минути се крие одговорот на прашањето дали дебитантскиот настап на фајнл-фор завршницата во најсилниот европски куп ќе заврши со успех. После неколку години неуспех на последното скалило, овој пат „црвено-црните“ се изборија за место во Келн и денеска од 18 часот против Барселона ќе го имаат огненото крштевање. Кире Лазаров и Борко Ристовски се на другата страна и ќе бидат противници на Стојанче Стоилов и Петар Ангелов. И Барселона и Вардар во ростерот имаат по двајца Македонци, така што ова ќе биде интересен меч на кој ќе има што да се види денеска. Барселона е поискусен тим кој има голем број титули. Со девет е рекордер, а ...
сите 287 | | | веќе видена

Добрата одбрана особено во втората четвртина пресуди за победникот на дуелот од 1. коло Женската кошаркарска репрезентација на Македонија се врати на натпреварите после пауза и тоа со победа над Бугарија на турнирот на кој е организатор во салата во СЦ „Јане Сандански“. Македонија триумфираше со 77:62 и на тој начин покажа дека треба да се верува во овие девојки. Иако некомплетни бидејќи селекторот Марјан Лазовски не можеше да смета на дел од девојките кои имаат повреда, сепак, успеаја да најдат начин како го го совладаат противникот во 1. коло. Првите десет минути беа израмнети. Во нив резултатот беше 16:16, но потоа следуваше доминација. Одбраната функционираше одлично, па Бугарките не можеа да се снајдат. Со 27:9, Македонија комплетно го скрши отпорот на противникот и на одмор замина со 43:25. Овој резултат се чуваше во продолжение од натпреварот. Третиот период беше добиен со 18:17, а последниот го доби селекцијата на Бугарија со 16:20 за конечни 77:62. Најефикасна на теренот очекувано беше Јелена Антиќ ...
сите 30 | | | веќе видена

Молдавија пред три години потпиша „заробувачки договор“ за асоцијација во Европска унија и оти поради тоа земјата трпи загуби. Претседателот на Молдавија, Игор Додон денеска наекономскиот форум во Санкт Петербург
сите 19 | | | веќе видена

Разбираш што реков- го праша Ноле судијата Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со многу мака се пласираше во следното коло на Ронал Гарос. Во еден момент Ноле беше толку изнервиран при што си промрморе нешто на својот мајчин јазик.Тоа го забележа судијата и веднаш го опомена.Ноле на тоа збесна и му се доближи до столот. - Што е твојот проблем.Разбираш што реков- го праша Ноле судијата . Сепак страстите брзо се смирија и тој во пет сета го елиминираше Шварцман. It's all getting a bit heated as Djokovic and the umpire have it out
сите 52 | | | веќе видена

После поразот од Русија, сениорките во 2. коло на турнирот во Анталија со висока победа од 31:24 Репрезентацијата на Македонија во женска конкуренција дојде до победа од 31:24 во 2. коло на турнирот во Анталија против селекцијата на Литванија. Ракометарките одиграа одличен натпревар и постојано беа во предност. Создадоа позитиве од 5-6 гола уште на средината на првото полувреме и таа предност без проблеми успеваа да ја одржат до крајот на средбата. Во ниту еден момент немаше проблеми за да биде зачувана позитивата која ја имаа така што до крајот остана убавата предност. Литванките не успеаја да фатат приклучок, а тоа овозможи на одмор да се замине со предност од 17:10, па потоа во второто полувреме да се чува оваа разлика. Македонија утре против Турција ќе се бори за 2. позиција на турнирот бидејќи е јасно дека Русија е прва. Денеска оваа селекција славеше против домаќинот со 34:32. Сепак, тука може да има и поинаков расплет бидејќи Литванија веќе има два бода, па сè ќе се знае откако Македонија и Турција ќе ...
сите 37 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид со интересен потег бидејќи го зеде и својот син за натпреварот против Јувентус На утрешниот натпревар од финалето во Лигата на шампионите во комбинација за настап во тимот на Реал Мадрид ќе биде и синот на Зинедин Зидан, Енцо. Французинот се одлучи на ваков потег, па сигурно ќе има и критики од оние коишто не го сакаат премногу тренерот на „кралевите“. Енцо игра во средниот ред, а си најде место меѓу фудбалерите коишто ќе бидат во комбинација за утрешната средба. Меѓу играчите коишто се веќе во Кардиф се најдоа: Навас, Касиља, Јанес (голмани), Карвахал, Пепе, Рамос, Варан, Начо, Марсело, Коентрао, Данило (одбрана), Крос, Родригез, Касемиро, Ковачиќ, Модриќ, Асенсио, Иско, Енцо Зидан (среден ред). Роналдо, Бензема, Бејл, Васкез, Дијаз и Мората
сите 75 | | | веќе видена

Слушнете го нивниот разговор.Двајцата звучат навистина запалено На социјалните мрежи се појави видео разговор од пејачката Јелена Карлеуша и нејзиниот сопруг Душко.Во видето двајцата си разменуваат валкани детали што сакаат во сексот. Па така Јелена му вели дека обожува кога и ја лиже вагината и задникот, а тој пак ја прашува дали и е убаво кога имаат секс. Слушнете го нивниот разговор.Двајцата звучат навистина запалено. Ko se to nama rugao Saki Polumenti...
сите 40 | | | веќе видена

Пред да се случи нападот кај министерството, Стојановски во два наврати утрото бил и во домот на Тодоров. Според таткото на екс-министерот, Стојановски прво се појавил во 8.15 часот, а потоа и во 8.45 часот Со бегање кон влезот во Министерството за здравство, откако претходно го оттурнал од себе напаѓачот, екс-министерот Никола Тодоров си го спасил животот во вчерашниот инцидент кога беше мета на вооружен напад од страна на 60-годишниот Љупчо Стојановски од велешко Долно Караслари . Министерството за внатрешни работи денеска излезе со соопштени во кое се изнесуваат детали за нападот, како и за случувањата пред и после пукањето. „Вчера околу 12 часот додека Н.Т., заедно со неговото обезбедување, се движел по скалите кон влезот на Министерството за здравство, каде требало да се изврши примопредавање на функцијата министер за здравство, Љ.С.се доближил до оштетениот со вперен пиштол кон него на растојание од околу 40 сантиметри, на што оштетениот реагирал на тој начин што го оттурнал од себе“, се вели во ...
сите 66 | | | веќе видена

Стратегот на „црвено-црните“ и селектор на Македонија е прогласен за број 1 во сезоната која што привршува во Лигата на шампионите Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез е број 1 во сезоната во Лигата на шампионите. Тој се најде пред колегите така што има со што да се пофали од оваа сезона која што викендов ќе финишира во Келн. Раул ги однесе вардарци до фајнл-фор турнирот, а утре од 18 часот Вардар се соочува со тимот на Барселона. Покрај Гонзалез признание доби и Алекс Душебаев кој е најдобриот десен бек во сезоната. Ова е секако од големо значење бидејќи тој ја доби наградата во силна конкуренција во која беше и Кире Лазаров. Инаку составот на сезоната во Лигата на шампионите изгледа вака: ПОЗИЦИЈА ИГРАЧ (ЕКИПА) ЗЕМЈА ГОЛМАН ГОНЗАЛО ПЕРЕЗ ДЕ ВАРГАС (Барселона) Шпанија ЛЕВО КРИЛО УВЕ ГЕНЗАЈМЕР (ПСЖ) Германија ЛЕВ БЕК МИКЕЛ ХАНСЕН (ПСЖ) Данска СРЕДЕН БЕК НИКОЛА КАРАБАТИЌ (ПСЖ) Франција ДЕСЕН БЕК АЛЕКС ДУШЕБАЕВ (Вардар) Шпанија ДЕСНО КРИЛО ВИКТОР ТОМАС (Барселона) Шпанија ПИВОТ ЛУДОВИК ФАБРЕГАС (Монпеље) Франција ...
сите 212 | | | веќе видена

Единицата за недозволена трговија во координација со Јавниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција и СВР Охрид ги лиши од слобода лицата К.Х. (48) од Струга и С.А. (34) од Скопје, идентификувани како членови на меѓународната криминална група“, се вели во соопштението од МВР Во координација со надлежните одделенија од Романија, Албанија и Грција за борба против нарко-бандите, единицата за недозволена трговија при МВР успеа да пресретне и да разбие повеќечлена група која се занимавала со шверцување на дрога од Албанија кон Македонија , а со намера истата да биде препродадена на странскиот пазар. Во рамки на спроведената истрага, на територијата на Македонија во изминатиот период биле реализирани два случаи на недозволена трговија со марихуана, во кои биле пријавени четири лица македонски државјани. „По обезбедени докази од претходно реализиран случај во рамки на оваа истрага, Единицата за недозволена трговија во координација со Јавниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран ...
сите 30 | | | веќе видена

Таа со својот атрактивен изглед ќе ве натера да ја погледнете повеќе пати Да се биде машко во Скопје и притоа да останете рамнодушни на толку многу убави и згодни девојки, очигледно е најтешката задача. Речиси на секој агол во градот може да налетате на девојки кои со својот изглед или стил ќе го привлечат вашето внимание. Пример за тоа е и оваа девојка, која со својот сексапилен изглед успеа да го „купи“ нашето внимание. ИЗОШТРЕТЕ ГО ВИДОТ: Оваа скопјанка има нешто да ви покаже
сите 9 | | | веќе видена

Улогата на Меѓународната организација за миграции е да спроведе реконструкција и реновирање на комплексот објекти во депандансот на Специјалниот завод „Демир Капија“ во селото Ергеле, велат оттаму Организација за миграции ќе го реконструира Специјалниот завод „Демир Капија “. Ваквата информација, која пред неколку дена се појави во јавноста, предизвика загрижениот кај граѓаните во јужниот дел на Македонија знаејќи што се случуваше пред две години и илјадниците бегалци кои поминаа. Тогаш регионите на Гевгелија и на Демир Капија беа преплавени со бегалци кои влегуваа од територијата на Грција. Поради сериозноста на состојбата, мораше да биде подигната ограда вдолж јужната граница и беа направени прифатни центри во Гевгелија и во Табановце. Интернационалната организација за миграции
сите 9 | | | веќе видена

next