Телеграф

Нашата клучна, определена и одлучувачка улога во новото мнозинство, потенцира Ахмети, ќе ја ставиме во служба на реформите во согласност со очекувањата на меѓународната заедница, добрите меѓуетнички односи и Охридскиот договор, како и интеграцијата во НАТО и во Европската Унија Претседателот на Демократската унија за интеграција
сите 128 | | | веќе видена

Денеска по вторпат во историјата на Македонија едно финале се игра на стадионот „Младост“ во Струмица Составите на Пелистер и на Шкендија ќе играат во 25. финале од Купот на Македонија во фудбал. И двете екипи ги поврзува иста статистика. Имаат по една победа, како и по два порази во финалните мечеви. Пелистер победи во 2001 година кога во финалето ја совлада екипата на Слога Југомагнат. Шкендија, пак, лани дојде до трофејот, а го надигра Работнички со 2:0. Ова ќе биде шанса да се израмнат според бројот на трофеи со Силекс и Тетекс кои имаат по два пехари досега. Инаку, рекордер е Вардар кој има пет пехари, додека Работнички е втор со четири. Најмногу финалиња имаат изиграно фудбалерите на Слога Југомагнат кои имаат осум меча за трофејот, но од нив само три решиле успешно. Денешното финале се игра од 17 часот, а по вторпат освојувачот на пехарот од Купот на Македонија ќе биде одлучен во Струмица на стадионот „Младост“. КУП НА МАКЕДОНИЈА ВО ФУДБАЛ (СИТЕ ДОСЕГАШНИ ФИНАЛИЊА) СЕЗОНА ПОБЕДНИК - ФИНАЛИСТ РЕЗУЛТАТ ...
сите 47 | | | веќе видена

За кривичното дело мачење животни во Кривичниот закон е предвидена парична казна или затворска казна до шест месеци Против скопјанецот кој со секира закла куче во Дебар Маало е поднесена кривична пријава за мачење животни. Според информациите од МВР, полицијата поднесе кривична пријава против С.Х. (45) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело мачење животни. Грозоморниот чин се случи на 29 април во 18 и 30 часот на улица „Пиринска“ во близина на еден од угостителските објекти во Дебар Маало. МОНСТРУМ, КОЈ Е СЛЕДНИОТ: Протест пред домот на скопјанецот кој насилно усмрти куче
сите 14 | | | веќе видена

Наскоро на www.blabla.mk ќе може и да се гласа и заедно со гласот на жири комисијата ќе се изберат добитниците за наградите: песна, спот, албум, концерт, МК презентер надвор од земјата, Запамти го ова име (млад артист) и лејбл Судбоносно трето издание на МАН-македонски алтернативни награди, на 23 мај од 12:00 на старото познато место, Школката во Градскиот парк. „По трет пат заедно ќе ја славиме македонската музика и култура, награди за најзаслужните чинители на македонската култура и уметност проследени со настапи од многу македонски бендови и артисти: Јаков Дренковски и Бендот, „ПМГ Колектив“, „СМАТ“, „Проџект Орфеус“, „Д Блек енд Вајз Сошл Клаб“, „Подземан Ефект“, Кртот, Видо, Сиги, Алфа, „Стил Темпл“, како и видео-диџеј дуелот помеѓу диџеј Гоце САФ и диџеј Славе“, соопштуваат организаторите. Наскоро на www.blabla.mk ќе може и да се гласа и заедно со гласот на жири комисијата ќе се изберат добитниците за наградите: песна, спот, албум, концерт, МК презентер надвор од земјата, Запамти го ова име (млад ...
сите 11 | | | веќе видена

Тие реагираат на сѐ почестите барања за промена на македонските државни обележја со образложение дека симболите ја претставуваат само една етничка заедница, македонската „Посегнувањето по државните симболи и нелогичните барања за нивна промена од страна на една етничка заедница која себеси се претставува за лојален дел од нашата заедничка држава, но и конструктивен придонесувач во мултиетничкиот карактер на истата – систем во кој владее законот на компромисноста, а не на себичноста и постојаното незадоволство, се навистина недемократски и неетички, дотолку повеќе што Македонија и македонскиот народ покажаа најголема демократичност и снисходливост, дозволувајќи им на сите граѓани еднакво да ги уживаат своите права и потреби“, сметаат монасите од Бигорскиот манастир. Тие реагираат на сѐ почестите барања за промена на македонските државни обележја со образложение дека симболите ја претставуваат само една етничка заедница, македонската. Во обраќањето до јавноста монасите велат дека државните симболи на Република ...
сите 2 | | | веќе видена

Според „Интернет ворлд стат“, во светот има 3,67 милијарди интернет корисници или 50,1 проценти од вкупната светска популација, а 1,68 милијарда луѓе користат Фејсбук Во Македонија се регистрирани 1.440.000 корисници на интернет или 68,5 проценти од населението, а милион се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на специјализираната интернет-страница „Интернет ворлд стат“. Од земјите во регионот повеќе од Македонците интернет користат во Словенија (72,8 проценти) и во Хрватска (75 проценти). Зад Македонија се рангирани БиХ (68,1 проценти), Србија (66,6 проценти), Грција (63,2 проценти), Црна Гора (60,2 проценти), Албанија (60), Бугарија
сите 19 | | | веќе видена

Шампионот загуби на вториот меч од финалето во плеј-офот од првенството во кошарка Карпош Соколи успеа да го совлада МЗТ Скопје со 104:93. Домашните беа далеку подобри на овој меч во кој мораа да ја анулираат предноста на шампионот стекната после првиот дуел. МЗТ Скопје дојде до помал притисок на овој дуел, а после првите десет минути резултатот беше 26:26. Ова најави интересен дуел, но веќе во вторите десет минути следуваше тежок удар кон МЗТ Скопје бидејќи домашните го добија овој период со 34:16 и на одмор заминаа со 60:42. Оваа предност беше доволна да се продолжи мирно, а на десет минути пред крајот Карпош Соколи имаше уште поубедлива предност. Ја доби третата четвртина со 21:14 и на тој начин влезе со 81:56 во последните десет минути. Сепак, кога требаше да се приврши мечот МЗТ Скопје почна да игра подобро и да дојде дури на пет негатива. За пет минути работите беа комплетно свртени и на минута до крајот на семафорот стоеше 96:91 за домашните. Меѓутоа тука стана јасно дека Карпош Соколи нема да дозволи ...
сите 136 | | | веќе видена

По средбата со Ердоган, Трамп рече дека побараното американско оружје од страна на турскиот претседател ќе биде доставено во најкус можен рок САД и Турција се соочуваат со заеднички закани, изјави американскиот претседател Доналд Трамп по средбата со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган, мислејќи на терористичките закани. - Денес ние сме соочени со нов непријател во борбата против тероризмот и повторно заедно се обидуваме да се спротивставиме на оваа закана - истакна Трамп, јави германската агенција ДПА. - Во последните години, па дури и неодамна, турскиот народ доживеа ужасни терористички напади, потсети американскиот претседател. Тој потенцираше дека американско-турските односи ќе останат некршливи во борбата против „Исламска држава“ во Сирија и Ирак . Трамп изјави дека САД ја поддржуваат Турција во борбата против тероризмот, вклучувајќи ја т.н. „Исламска држава“, но и против Курдската работничка партија
сите 100 | | | веќе видена

На 19 години јасно стави до знаење дека не се срами од своето голо тело Ќерката на кралот на поп музиката, Мајкл Џексон, Парис Џексон, шокираше многумина кога на својот профил на Инстаграм објави слика на која позира во топлес издание. Меѓутоа, нејзината порака која ја прати во прилог на сликата е многу подлабока од самото прикажување на голотија. Деветнаесет годишната русокоса убавица веќе на сите јасно им стави до знаење дека не се срами да го покаже своето голо тело. Овој пат, со порака објасни и што за неа претставува голотијата. A post shared by Paris-Michael K. Jackson (@parisjackson) on Apr 29, 2017 at 5:37pm PDT „ Да се ​​биде гол е дел од она што нѐ прави луѓе. Мене ми помага што повеќе да се поврзам со мајката природа. Обично седам гола во градината. Тоа навистина е прекрасна работа и не мора да биде претставена на сексуален начин како што тоа го прават многу холивудски ѕвезди“, напиша Парис на Инстаграм. A post shared by Paris-Michael K. Jackson (@parisjackson) on May 12, 2017 at 6:13pm PDT ...
сите 3 | | | веќе видена

Наградата „Рациново признание“ се состои од плакета и паричен износ во висина од 60 илјади денари кои на добитникот ќе му бидат врачени на свеченото затворање на манифестацијата „Рацинови средби“ Здружението на граѓани „ФАД Стоби“ во својство на организатор на 54-тите „Рацинови средби“ соопшти дека во официјалната конкуренција за наградата „Рациново признание“ за 2017 влегуваат 20 прозни дела. Во конкуренција се делата „Враќањето на козите“ од Луан Старова, „Војници со гумени чизми“ од Ивица Челиковиќ, „Мојот непријател Итар Пејо“ од Калина Малеска, „
сите 3 | | | веќе видена

Со својата личност и со својот личен придонес тој ги поврза двата столба на современата македонска државност - АСНОМ 1944 година и 8 Септември 1991 година, беше истакнато на денешната конференција Киро Глигоров, првиот претседател на независна Македонија имаше решавачко влијание во меѓународното етаблирање на државата во светот, пред се, со неговиот огромен углед во меѓународната заедница. Со својата личност и со својот личен придонес тој ги поврза двата столба на современата македонска државност - АСНОМ 1944 година и 8 Септември 1991 година. За изградбата на самостојна Македонија Глигоров даде личен печат со спроведување на референдумот за независност, донесување на новиот Устав, битката за демоктраска преобразба и внатрешна консолидација на земјата и незјината меѓунардона афирмација и беше најзаслужен што Македонија без испукан куршум стекна независнот. Ова беше истакнато на денешенашта Научна конференција на тема: „Улогата на претседателот Киро Глигоров во меѓународното етаблирање на Република Македонија“ ...
сите 7 | | | веќе видена

Ги повикуваме сите одговорни лица и институции да сторат усилби за почитување на правниот поредок, велат од МПЦ Македонската православна црква - Охридска архиеписокопија денеска изрази загриженост за состојбите во државата и упати апел до верниците и до сите граѓани за меѓусебно помирување и одговорно однесување, а до одговорните лица и институции апел за почитување на правниот поредок. - Архиепископскиот управен одбор (АУО) на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, на своето редовно годишно работно заседание одржано на 16 мај 2017 година во просториите на Македонската архиепископија, ја изразува својата сериозна загриженост за состојбите во државата и повторно упатува повик до верниците и до сите граѓани на Република Македонија за смирување и надминување на состојбата преку меѓусебно помирување и одговорно однесување засновано врз взаемна почит и разбирање, се вели во соопштението од МПЦ-ОА. Архиепископскиот управен одбор
сите 12 | | | веќе видена

Во саботата наутро, малолетно дете, управувајќи велосипед по улица беше удрено од непознато возило и возач, кој веднаш избегал. Детето со повреди по телото и скршеници, беше пренесено на скопските клиники По три дена потрага, полицијата вчера го пронајде возачот кој на 13 овој месец утрото во гостиварската населба Грудајци тешко повреди седумгодишно дете. Возилото „опел фронтера“ без регистерски таблици, утврдено е и се сомничи дека без возачка дозвола го управувал Љ.Н.
сите 27 | | | веќе видена

Против него е поднесена кривична пријава за силување Дваесет и деветгодишен кумановец провалил во домот на негова сограѓанка која во тој момент спиела. Тој ја нападнал и ја силувал. Според информациите на МВР, полицијата поднесе кривична пријава против Е.М. (29) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,силување. На 21 април 2015 година, околу 04.40 часот во семејната куќа, додека С.С.
сите 11 | | | веќе видена

Кортни и овој пат го привлече вниманието на јавноста Кортни Кардашијан се соблече скроз гола и со коментар - „мајка природа“ ја објави фотографијата на својот профил на Инстаграм. Една од трите сестри Кардашијан за неполни 10 часа собра скоро 2 милиони лајкови, а коментарите се за нејзиниот изглед. Таа има само 38 години , а погледнете како изгледа: mother nature A post shared by Kourtney Kardashian
сите 5 | | | веќе видена

Изнесените толкувања деновиве за мандатите на советниците и градоначалниците се произволни и несериозни со цел свесно манипулирање на граѓаните. Чудно е како Инспекторатот не беше консултиран ниту, пак, учествуваше во некоја од јавните дебати организирани од ЗЕЛС, реагираат од Државниот инспекторат за локална самоуправа Градоначалниците имаат мандат до крајот на оваа година технички да ја извршуваат функцијата и не смеат да го прекинат работењето на општините. Во спротивно ќе следуваат законски санкции против нив , објаснија од Државниот инспекторат за локална самоуправа, кои денеска се огласија со соопштение во врска со новонастанатата ситуација околу работењето на општините. „Мандатите на градоначалниците се регулирани во член 49 и 52 од Законот за локална самоуправа и таму јасно стои дека мандатот трае до завршување на тековната година, што значи 31.12.2017 година, па со оглед на изминатиот мандат на советниците, градоначалниците извршуваат техничка функција, но во никој случај не смеат да прекинат со ...
сите 55 | | | веќе видена

Во една од пораките го има и зборот „Шкијите се во дворот“, што во превод значи ќе летаат српски глави Српските безбедносни служби пресретнале комуникација на најблиските соработници на Рамуш Харадинај и ги открија нивите опасни намери да со напади на српски политичари го дестабилизираат целиот регион. - Безбедносните служби пресретнаа комуникација на најблиските луѓе на Харадинај и ги открија плановите. Во една од пораките го има и зборот „Шкијите се во дворот“, што во превод значи ќе летаат српски глави
сите 24 | | | веќе видена

Случајот бил пријавен вчера утрото од Д.Р.(40)., жител на селото Непознати сторители извршиле кражба во црквата „Свети Јован Богослов“ во тетовското село Прељубиште. Како што соопшти портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, ноќта меѓу недела и понеделникот разбојниците насилно влегле во црквата, откако го скршиле прозорското стакло од северната страна, по што од касата одзеле околу 700 денари во разни апоени и заминале. Случајот бил пријавен вчера утрото од Д.Р.
сите 9 | | | веќе видена

Џеј Ло не може да ве остави рамнодушни, верувајте... Џенифер Лопез изгледа совршено каде и да се појави . Музичката ѕвезда присуствувала на доделувањето на „ NBCUniversal Network 2017 “ во Њујорк и блесна во елегантен и провокативен фустан. Присутните на оваа манифестација не можеле да го тргнат погледот од познатата пејачка и актерка , а кога ќе погледнете како изгледа, истото ќе ви се случи и вам... Погледнете ја атрактивната Џеј Ло... A post shared by Jennifer Lopez
сите 9 | | | веќе видена

Иако салата, можеби малку несоодветна за концерт во кој виолината е главен инструмент, симпатичната и харизматична Меј успеа да ја размрда скопската публика со бројните хит-мелодии кои лесно влегуваа во уши Рок, класика, ориентален шмек, електронски звуци, колумбиски ритам можеше да чуе публиката на вечерашниот концерт на мега популарната виолинистка Ванеса Меј која настапи во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје. Иако местото, можеби малку несоодветно за концерт во кој виолината е главен инструмент, симпатичната и харизматична Меј успеа да ја размрда скопската публика со бројните хит-мелодии кои лесно влегуваа во уши . На сцената таа се појави со петнаесетина музичари, меѓу кои беше и дел од ансамблот на Македонската филхармонија. Ја придружуваше нејзиниот бенд составен од музичари кои свиреа на гитари, тапани, клавијатури и беа одлично „извежбани“ да ги следат нејзините потскокнувања на сцената и обиди да ја анимира публиката. Со својот настап вечерва во Скопје оваа позната Британка покажа дека ...
сите 16 | | | веќе видена

next