Телеграф

Атрактивната русокоса им го крена притисокот на титовите комунисти Старлетата Ава Карабатиќ ги шокираше своите обожаватели, а особено титовите комунисти додека позираше покрај споменикот на покојниот југословенски претседател. Имено, неодамна Ава ја посети Куќата на цвеќето каде снимала емисија посветена на Тито, а за таа прилика одбрала стил кој и тоа како им падна во очи на останатите почитувачи на ликот и делото на маршалот. A post shared by ava_karabatic ✏
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерот раката ја држи на „сомнителното“ стомаче на својата 22-годишна девојка Поради најновата објава што португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо ја постави на својот инстаграм-профил , на интернет веднаш почнаа да се шират шпекулации дека неговата девојка Георгина Родригез е бремена. Имено, на фотографијата што ја објави славниот фудбалер, тие двајца релаксирано седат на каучот, а тој раката ја држи на „сомнителното“ стомаче на својата 22-годишна девојка. A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on May 25, 2017 at 12:33pm PDT На фановите им е сомнително и тоа што Роналдо воопшто објавил фотографија со девојката бидејќи е познат по тоа што своите досегашни партнерки ги држеше далеку од очите на јавноста, а уште подалеку од неговите профили на социјалните мрежи. A post shared by Cristiano Ronaldo (@cristiano) on May 16, 2017 at 4:57am PDT Гласините за бременост се појавија уште по неодамнешниот одмор на Ибица, каде што Георгина парадираше во минијатурен костим за капење, а оваа фотографија само ...
сите 67 | | | веќе видена

Додека детето си играло надвор, дошол соседот кој живее во истата зграда, се доближил до него, му го зел баскетот и почнал да му покажува трикови. Во еден момент, соседот почнал да го допира детето, кое за среќа успеало да избега Мајка од скопската населба Аеродром пријавила во полиција дека нејзин сосед го допирал нејзиниот 10-годишен син. Полицијата сè уште трага по пријавеното лице. Според информациите на МВР, вчера во 23.15 часот во полиција, М.К.
сите 7 | | | веќе видена

Беше укажано дека ваквата активност на посоченото лице не придонесува за јакнење на меѓусебната доверба и унапредување на добрососедските односи и соработка, за што двете земји се залагаат Министерството за надворешни работи
сите 90 | | | веќе видена

Откако Рамбо Амадеус ја понесе публиката преку своите инспиративни текстови и музика, се приклучија ватерполистите со скокови во водата, со што се одбележа отворањето на фестивалот. Ја подигнаа топката преку водените лепези на брегот, а се издигна и спектакуларен воден холограм. Овој визуелен перформанс содржеше и некои важни пораки од оригиналното „Лето на љубовта“ од 1967 година, за што Егзит се залага и сега, после 50 години Големото регионално „Егзит љубовно лето“ започна со првиот фестивал од четирите што ќе следуваат во следниве два месеца. Првата вечер во рамките на фестивалот „Си стар“, во преубавиот ресорт „Стела Марис“ во Умаг, Хрватска, го одбележаа многу музика, љубов, толеранција, спорт. Токму на отворањето пристигнаа велосипедисти кои претходните пет дена поминаа 660 км пат од Нови Сад до Умаг. Пријателските градови во кои се одржуваат четирите фестивали во рамките на „Егзит љубовнот лето“
сите 4 | | | веќе видена

Тој е осомничен дека под работно биро во една од канцелариите поставил импровизирана експлозивна направа која се состои од петарда и боца со компримиран бутан, залепени со селотејп Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Л.
сите 50 | | | веќе видена

Со преаранжираните песни што „Љубојна“ ги подготви за вчерашниот концерт покажа дека секогаш може да внесе свежина во своите настапи, и колку пати и да сме ги слушале тие повторно ќе ни звучат како нови Босанскиот тамбураш со светска кариера и најпознатиот изведувач на севдах од помладата генерација на музичари - Дамир Имамовиќ вчеравечер ја имаше честа да го отвори омилениот музички фестивал на скопјани „Оффест“. Романтична и смирена атмосфера приреди Имамовиќ, кој преку музиката нè прошета директно низ сараевските улици, низ најскриените љубовни катчиња на Босна. Како што рече тој, дури и веселите песни ги пее тажно. Имамовиќ е роден во Сараево и потекнува од семејство на традиционални пејачи на севдалинки - босанска музика исполнета со меланхолија, копнеж и мечтаење. Кaко посветен истражувач на севдахот, едукатор и продуцент, преку истражување на перцепциите на оваа етаблирана стара култура, тој создава нова култура базирана на традициите. По неговиот концерт настапи и нашиот, а светски бенд „Љубојна“ кој ...
сите 36 | | | веќе видена

Сите погледи синоќа беа вперени во фустанот на пејачката Пејачката С еверина синоќа се појави на настан во центарот на Загреб и ги собра погледите од сите присутни. Причина за вниманието не беше нејзиниот сопруг Игор, кој ја придружуваше, туку фустанот што го носеше Северина . Мал, црн, асиметричен модел на модната куќа „Сент Лорен“, на едно рамо , со златни точки, одлично прилегаше на нејзината фигура. Повеќе открива отколку што покрива, но тоа, се разбира, не и пречи на хрватската пејачка. Денес и таа се пофали за стајлингот. И ја објави фотографијата на Инстаграм. Погледнете: Radost moja i ja sinoć na @story.hr Hall Of Fame...
сите 26 | | | веќе видена

Од времето на Душановиот законик, потпишан токму во Скопје во 1349 година, па преку двете светски војни, како и за време на животот во заедничката Југославија, агенти од Србија постојано се присутни на територијата на Македонија. Токму агент од оваа агенција, Горан Живаљевиќ, на 27 април бил присутен во македонското Собрание Од времето на цар Душан влече корени српската БИА ( Безбедносно-информативна агенција ), која е наследник на некогашната федеративна УДБА, како и на ОЗНА . Сепак, првичните форми на Агенцијата се споменуваат уште во 14 век, кога е создаден т.н. Душанов законик, чиј прв дел е потпишан токму во Скопје, на 21 мај 1349 година. Од деновите на Душановиот законик, па преку двете светски војни, како и за време на животот во заедничката Југославија, агенти од Србија постојано се присутни на територијата на Македонија. Токму агент од оваа агенција, Горан Живаљевиќ, на 27 април бил присутен во македонското Собрание. Причината за неговото присуство таму уште не е разјаснета, но води кон нов ...
сите 94 | | | веќе видена

На ова рели долго 1.700 км се приредуваат луди журки и спиење во луксузни хотели, а самото учество чини неколку илјади евра, што за сопствениците на овие возила не е никаков проблем Спортски автомобили кои чинат по стотици илјади евра поминаа низ Скопје. Во центарот на Скопје, пред хотелот „Мериот“, беа паркирани „ѕверови“ кои им го привлекуваа вниманието на случајните минувачи. „Бе-ем-ве м3“, „бугати“, „ламборгини“, „астон мартин“, „ порше карера“ гордо позираа додека нивните сопственици се подготвуваа да го продолжат патувањето. Станува збор за релито „oneliferally“ , попознато како рели за богаташи. Сопственици на овие луксузни возила се Балканци кои секоја година тргнуваат на пат низ регионот. Оваа година рутата почна од Љубљана, преку Загреб, Дубровник, Будва, Драч, Скопје и финалето е во Белград. На ова рели долго 1.700 км се приредуваат луди журки и спиење во луксузни хотели, а самото учество чини неколку илјади евра, што за сопствениците на овие возила не е никаков проблем . Погледнете како овие ...
сите 3 | | | веќе видена

Со одлична игра во текот на целиот меч, најдобриот македонски тенисер успеа да се избори за триумф од 2:0 во сетови против Црногорецот Љубомир Челебиќ Првиот носител на турнирот во Добој, Љубомир Челебиќ, загуби на дуелот против Томислав Јотовски во два сета, па најдобриот македонски тенисер во два дена успеа да елиминира двајца тенисери што беа меѓу најдоброрангираните во Добој. Јотовски имаше целосна контрола на средбата и во текот на целиот меч одеше кон триумф. Уште во првиот сет кога дојде до 6:2 најави победа, а до крајот на средбата работите одеа позитивно за него така што успеа да се избори за 6:2 и во вториот сет, така што успеа без проблеми да дојде до победа и си обезбеди полуфинале каде што одново ќе има носител за ривал. Противник ќе му биде Италијанецот Фабрицио Ориго (4 носител) или Германецот Елмар Ејуповиќ (8). Нивниот меч е во тек. Денеска ќе има уште натпревари на кои ќе учествуваат тенисери од Македонија. Јотовски заедно со Радојковиќ ќе игра против вторите носители Адам и Џејсон Тејлор ...
сите 51 | | | веќе видена

Третманот на цистите може да биде конзервативен, при што евентуално се дава хормонска терапија, и оперативен Најголем дел од жените ќе се сретнат со некој вид цистична промена на јајчникот во одреден период од својот живот, без да почувствуваат одредени симптоми . Најчести се функционалните цисти, кои се создаваат како последица на нарушување на нормалните циклични промени во јајчниците и во овулацијата . Настануваат доколку нормалните фоликули не успеат да прснат во текот на овулацијата, при што течноста останува и фоликулот продолжува да расте, со што настанува перзистентна фоликуларна циста. Според д-р Бобан Сарџовски, гинеколог акушер во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, тие вообичаено исчезнуваат без никаков третман за неколку недели до неколку месеци . Најчесто цистите не даваат никакви симптоми и се откриваат при рутински ултразвучен преглед , но кај оние што имаат симптоми, во зависност од нив, може да се одреди за каков тип промена станува збор. Други видови цисти Ендометриотични или чоколадни ...
сите 27 | | | веќе видена

Оваа година авторските награди ги собра еден филм, а тоа е „Збогум“ Годинешниот 46. Државен фестивал на непрофесионален филм се одржува во Охрид во организација на „Кино сојуз на Македонија“. Фестивалот започнува со прикажување филмови од официјалната селекција што ќе се одржи на 26 мај (петок) во амфитеатарот на Филмската академија - Охрид во 20 часот. Пристигнати се 28 филма од 24 автори, од кои пет се самостојни и седум клубови. Во официјална конкуренција се примени 15 филма. Стручното жири е составено од Драган Вељановски – претседател, Илинденка Петрушева – член, Блаже Дулев – член, и донесе одлука оваа година да бидат доделени следните награди: Бронзена плакета за едноминутен филм „Сон“ на Александар Арсовски од Филмската академија во Штип, златна плакета за експериментален филм „58“ на Драги Неделчевски, бронзена плакета за документарен филм на Ема Лазарова од КВК „Студио Милтон Манаки“ - за филмот „Рајчица“, сребрена плакета за документарен филм „Ах!“ на младиот Горан Попоски од „Фото кино клуб“ ...
сите 25 | | | веќе видена

Концептот и кореографијата е на Ивана Коцевска, миксот и монтажата на Тања Рибарска, а музиката е на Иван Пенов, Лори Андерсон (Laurie Anderson) и Муркоф (Murcof) Последниот ден од затворањето на првата сезона на клубот „Епицентар“ е в сабота, 27 мај, со почеток од 00:30 часот. Успешната прва сезона на овој скопски клуб ќе се заокружи со перформанс на Ивана Коцевска и Дојчин Дочев. „Мислата го дава импулсот за процесот на движење да започне. Телото го создава звукот. Танцувањето ја материјализира музиката, и дава форма. Трансформацијата може да се случи. Може да биде аметаболична, хемиметаболична или хомометаболична...од нас зависи. Перформанс за внатрешната трансформација која директно влијае врз надворешното. Оттука привлекува или одбива“, велат перформансерите. Концептот и кореографијата е на Ивана Коцевска, миксот и монтажата на Тања Рибарска, а музиката е на Иван Пенов, Лори Андерсон (Laurie Anderson) и Муркоф
| | веќе видена

Полагањето на државната матура ќе почне утре во 10 часот со тестот по мајчин јазик и литература. Според податоците на Државниот испитен центар, пријавени се 10.632 матуранти за македонски јазик, 5.120 за албански јазик и 418 за турски јазик Од утре до 14 јуни ќе се реализираат екстерните испити од државната матура во јунската испитна сесија во 2017 година, за која се пријавени вкупно 16.426 ученици. Полагањето на државната матура ќе почне утре во 10 часот со тестот по мајчин јазик и литература. Според податоците на Државниот испитен центар, пријавени се 10.632 матуранти за македонски јазик, 5.120 за албански јазик и 418 за турски јазик. На 10 јуни е полагањето странски јазик. Како и во минатите години, најголем број (15.201) се пријавени за англиски јазик, за француски јазик 108, за германски 197 и за руски јазик 26 кандидати. Тестирањето по предметот математика е на 12 јуни, а пријавени се 2.070 матуранти. Последниот екстерен испит од државната матура ќе се полага на 14 јуни - за тест по биологија се ...
сите 65 | | | веќе видена

ФБИ ги испитува потенцијалните врски на тимот на Трамп со Русија и со руски функционери, во текот на неговата претседателска кампања во 2016 година Зетот на американскиот претседател Доналд Трамп и советник во Белата куќа, Џаред Кушнер
сите 209 | | | веќе видена

Откако молчеа една минута, една од жените почна тивко да ја пее познатата песна на британскиот бедн „Оејзис“, „Don't look back in anger“ Жителите на Манчестер со собраа да оддадат почит кон жртвите во терористичиот напад на концертот на Ариана Гранде. Откако молчеа една минута, една од жените почна тивко да ја пее познатата песна на британскиот бедн „Оејзис“, „Don't look back in anger“. Кратко потоа се приклучи целата толпа народ да ја пее песната. Мажот осомничен за самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер, е идентификуван како 23-годишниот Салман Абеди, објави ЦБС Њуз. Абеди од претходно им бил познат на британските власти. Полицијата на Манчестер претходно соопшти и дека е уапсен 23-годишен маж поврзан со бомбашкиот напад. Одговорност за нападот на концертот на американската пејачка Аријана Гранде во Манчестер, при што загинаа 22 лица, а десетици се повредени, презеде групата Исламска држава
сите 51 | | | веќе видена

Најдобриот македонски снукер-играч одигра егзибициски меч со еден од најдобрите тренери за снукер Македонија беше домаќин на еден подобрите играчи на снукер и тренери Најџел Бонд. Тој присуствуваше на тридневна снукер-работилница на која можеше да се увери дека овој спорт има добра иднина и во Македонија. - За мене е лесно воочлив големиот напредок на снукерот во Македонија, имајќи предвид дека ова е моја четврта посета на вашата земја во која имам шанса да работам со играчи кои веќе имаат сериозен потенцијал. Посебно задоволство ми е што учествувам во инспирирањето на младите талентирани играчи и со нетрпение ги очекувам нивните учества и успеси на поголемите регионални и европски турнири - изјави Најџел Бонд по одржаните индивидуални тренинзи во Скопје. Бонд одржа тренинг-сесии и со млади перспективни играчи од македонските јуниорски школи. Меѓу нив, во моментов, со најголем потенцијал се Берат Јашари (18 години) и Стефан Кнежевиќ
сите 5 | | | веќе видена

За двомечот против Шведска селекторот на ракометарките ќе ја има на располагање и членката на Крим Селекторот на женската сениорска репрезентација на Македонија, Симе Симовски, ги соопшти имињата на ракометарките на кои ќе смета во баражот за Светското првенство против Шведска. Дуелите се играат на 10 и 13 јуни, а Симовски на располагање ќе има 23 ракометарки. Одлуката на Симовски е во тимот да ја има и Мирјета Бајрамоска која некое време ја немаше во националниот тим. Таа ќе треба со своето искуство да биде засилување на бековските позиции и да придонесе за подобар резултат во Скопје каде што ќе се игра првиот меч. Во тимот се наоѓаат уште неколку други поискусни ракометарки, така што Симовски ќе има комбинација меѓу младоста и искуството. Ова даде резултат на Фарски Острови, па се очекува и сега да придонесе за добар резултат. Подготовките почнуваат в понеделник, а првиот собир е во 10 часот во СЦ „Јане Сандански“. СОСТАВ ГОЛМАНИ : Наташа Антиќ (Дунареа Браила, Романија), Матеја Серафимова (Металург), ...
сите 11 | | | веќе видена

Кочо Анѓушев, Александар Зарков и Неби Хоџа се кандидатите кои ги предлагаат стопанските комори за вицепремиери за економски прашања во новата влада Стопанските комори деновиве предложија кандидати за економски вицепремиер во новата влада. Нивниот став е дека бизнисот треба да биде директно вклучен во економската и развојната политика на државата и дека треба да има пристап во подготовката на законите пред тие да ги поминат филтрите на владата, а не откако ќе влезат во собраниска процедура. Наспроти коморите, 13 синдикални здруженија од земјава не ја поддржуваат ваквата идеја , дури се и децидно против. Сметаат дека за Македонија да тргне по вистинскиот пат на развојот, мора да има промена во економските политики, но не во насока на, како што велат, уште поголемо фаворизирање на бизнисот, туку во спротивна, на градење поинклузивно општество. Тие ја артикулираа ваквата заложба во т.н. Повелба за солидарност на синдикатите и сите пријатели на работниците во Македонија. Бизнис-конфедерацијата на Македонија ...
сите 16 | | | веќе видена

next