Телеграф

За познатата водителка летото почна предвреме Најверојатно нè чека жешко и пеколно лето , а за тоа ќе придонесе и познатата водителка Марјана Станојковска која веќе почна да објавува фотографии на кои позира во бикини. По сè изгледа Марјана го искористи изминатиот продолжен викенд , па се сончаше на песочните плажи кај нашиот јужен сосед. Се разбира, Марјана тоа го овековечи со неколку фотографии на кои во преден план се нејзините најсилни атрибути .
сите 7 | | | веќе видена

Детето треба да се учи да јаде правилно, а не прекумерно Речиси не постои мајка што не ја изговорила реченицата „Моето дете не јаде доволно“. Повеќето од вас сигурно знаат колку фрустрирачка може да биде состојбата кога детето одбива да јаде, особено кога внесуваме некоја нова храна или, уште полошо, кога му се нуди храна што претходно ја јадело, а сега категорично одбива да ја јаде . Повеќето од децата го прават ова одвреме-навреме, но за еден мал процент тоа е „начин на живеење“. Зошто е така? Различни фактори може да бидат причина и истите треба внимателно да се откријат за да му помогнеме пред сè на детето, но и на родителите во надминување на оваа трауматична состојба. Секако, прво на што секогаш помислуваме е дека на детето не му се допаѓа понудената храна. Дете со кое лесно се комуницира само ќе ни каже дека понудената храна не му е доволно вкусна. Во тој случај лесно може да ја замениме. Но, п роблем е кога детето не сака да прими ниту еден вид понудена храна. Во тој случај може да се работи за ...
сите 24 | | | веќе видена

Претставникот на полицијата, Сантош Јадав, изјави дека во автобусот се наоѓале 37 патници и по судирот возилото се запалило Најмалку 22 лица загинаа, а 15 се повредени кога автобус удрил во камион во Северна Индија, соопшти денеска полицијата. Претставникот на полицијата, Сантош Јадав, изјави дека во автобусот се наоѓале 37 патници и по судирот возилото се запалило. Bus in India collides with truck, kills 22 - https://t.co/AKh8yC6NVi pic.twitter.com/mne7xSpeZA — Eagle News
сите 20 | | | веќе видена

Познатата водителка знае како да и го привлече вниманието на јавноста Летниот одмор на познатата водителка Мелита Ракичевиќ официјално е започнат . Тоа најдобро се гледа по нејзините фотографии на социјалните мрежи, на кои може да се види дека таа веќе неколку недели ужива во благодатите на сончевите зраци . Првин беше на неколкудневен престој во една од најбогатите земји во светот - Дубаи , каде што друштво и правеше нејзиното момче, битолчанецот Виктор, а сега веќе неколку дена ужива во луксузните хотели кај нашиот јужен сосед. Мелита е позната по тоа што сака да се фотографира, па затоа на нејзините социјални мрежи може да се видат десетина фотографии на кои позира во најразлични костими за капење. Нормално, нема ништо лошо во тоа, а со оглед на тоа дека таа изгледа подобро од кога било , се надеваме дека и во текот на целото лето ќе нè чести со вакви фотографии (гледај долу). A post shared by MELITA
сите 6 | | | веќе видена

Група навивачи станаа хит со својата реакција на победничкиот гол. Еден од нив стоеше на балконската врата и слушаше дали соседите, на кои сигналот не им доцнеше, веќе се радуваат за постигнатата победа Додека пред телевизорите некои гризеа нокти во исчекување дали Вардар ќе даде гол за победа, други веќе се радуваа. Причина за тоа е што телевизискиот сигнал пристигнуваше различно од телекомуникациските оператори . Така, имаше повеќе смешни ситуации, во кои дел од навивачите пред телевизорите веќе се радуваа за секој постигнат гол, додека други мораа да почекаат десетина секунди за да ја видат истата акција на ТВ-екраните. Оваа група на навивачи стана хит со својата реакција на победничкиот гол. Еден од нив стоеше на балконската врата и слушаше дали соседите, на кои сигналот не им доцнеше, веќе се радуваат за постигнатата победа . Кога го слушнаа радувањето однадвор, веќе беше јасно дека Вардар е ракометен шампион. Оригиналната снимка е објавена на Инстаграм, на профил на Александар Ризевски, кој е веројатно ...
сите 4 | | | веќе видена

Според информациите на МВР, ноќеска во 00:30 часот на крстосницата со булеварите „Партизански одреди“ и „8 Септември“ се случила сообраќајка во која учествувале возило на Посебната единица на полицијата (ПЕП) и автомобил „ауди“ Девет лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила синоќа на „Партизанска“ во Центар, а во која учествувале полициско возило и автомобил. Според информациите на МВР, ноќеска во 00:30 часот на крстосницата со булеварите „Партизански одреди“ и „8 Септември“ се случила сообраќајка во која учествувале возило на Посебната единица на полицијата
сите 22 | | | веќе видена

Познатата манекенка ги израдува своите обожаватели Дефинитивно овие фотографии што ги објави познатата манекенка Александра Накова не се за лица со кардиоваскуларни заболувања . Облечена во минијатурен костим за капење , кој повеќе открива отколку што сокрива, познатата манекенка направи хаос на социјалните мрежи. Причина за хаосот е оваа фотографија, погледнете: A post shared by Aleksandra Nakova
сите 7 | | | веќе видена

Полни со надеж, девственост, нежност и возвишеност, овие приказни базирани на делата на грузискиот писател Нодар Думбадзе зборуваат за човечката состојба во сите нејзини бои, соопштија од фестивалот Апсолутниот победник на седмиот Филозофски филмски фестивал, филмот„Сè за луѓето“ на грузискиот режисер Гиорги Абашишвили, вечерва во 20 часот ќе биде прикажан во Кинотеката на Македонија. Специјалната проекција на филмот ја организираат Филозофското друштво на Македонија и Филозофскиот филмски фестивал. Филмот, кој е грузиско-германска копродукција, е добитник на двете награди „Златен був“ за најдобар игран филм на ФФФ 2017 според жирито
сите 11 | | | веќе видена

Ниту една политичка партија не успеала така да ги обедини и да ги собере македонските граѓани на едно место, како што тоа го направија ракометарите на Вардар. Нивната победа е победа и за Македонија, која од синоќа е гордо на врвот на Европа Да се биде навивач на Вардар, а уште повеќе, да се биде Македонец вчеравечер беше голема гордост. Нашиот ракометен клуб, Вардар го победи францускиот гигант Пари Сен Жермен со 24:23 во инфаркт-натпревар кој беше решен во последната секунда. Македонија, со таа победа, доби клуб кој застана на чело на ракометна Европа. Името на Вардар вчеравечер го гледаа милиони ракометни навивачи низ Европа. Најмногу, се чини, ќе го паметат навивачите од Франција, кои со неверување гледаа како нивниот гигант губи од клуб од малечката Македонија. Но, победата не ги изненади само навивачите во Франција. Многумина и во Македонија со неверување гледаа како нашиот тим речиси цело време е во водство. После првото полувреме, веќе беше јасно, македонската јавност сакаше победа и шампионската ...
сите 113 | | | веќе видена

Овој историски успех на Вардар ја крена на нозе цела Македонија. Најмасовно беше во Скопје, каде мажи, жени, деца, цели семејства се собраа да ја покажат радоста за победата на клубот Ајде, ајде Вардаре, ечеше вечерва на плоштадот во Скопје, откако навивачите на нашиот ракометен клуб, како и уште илјадници други граѓани излегоа во центарот на градот да ја ја прослават победата на Вардар, кој стана ракометен шампион на Европа . Нашиот тим со победа од 24:23 успеа да го совлада парискиот тим ПСЖ, и тоа со погодок на Иван Чупиќ, во последната секунда од дуелот. Овој историски успех на Вардар ја крена на нозе цела Македонија. Најмасовно беше во Скопје, каде мажи, жени, деца, цели семејства се собраа да ја покажат радоста за победата на клубот . Навивачите со колони возила тргнаа од населбите, за да се соберат во центарот на Скопје, каде се славеше гласно и долго. Се вееја знамиња на Вардар и на Македонија, а гореа и факли. Главни во славјето беа припадниците на големата навивачка група на Вардар, познатите ...
сите 10 | | | веќе видена

Погледнете како е на плоштадот Само неколку секунди по решавачкиот гол на Чупиќ, Македонија е во невидена еуфорија.Со петарди, викотници и свирење со автомобили се прославува европската титула. 15 години по титулата на Кометал Македонија повторно има шампион во клубскиот ракомет. Титулата ќе се слави до долго во ноќта, а највесело е на плоштадот „Македонија“ каде и старо и младо е во црвено-црни дресови и се скандира на шампионите. Радувај се Македонијо имаш европски шампион. Погледнете како е на плоштадот. ГАЛЕРИЈА: Сите обединети за Вардар РК ВАРДАР НА ТРОНОТ: Луда прослава на плоштадот
сите 26 | | | веќе видена

Идентично како и во полуфиналето, но со нов стрелец, вардарци стигнаа до победа во Лигата на шампионите Екипата на Вардар е новиот шампион на Европа. Со одлична игра во сите 60 минути, ракометарите на Вардар знаеја што сакаат и одново приредија спектакл и шок терапија за своите фанови. Победата беше обезбедена во последната секунда кога Иван Чупиќ постигна гол за 24:23 и на тој начин им пресуди на богатите момци од ПСЖ. Иако тимот од Париз има ракометари кои се на поголема цена, денеска на теренот победи оној состав што одигра како тим. Вардар дефинитивно одржа лекција, а Раул Гонзалез му покажа како треба на својот далеку поискусен колега Звонимир Нока Сердарушиќ. Мечот беше интересен во текот на сите 60 минути. Вардар беше рамноправен противник и во еден добар дел и подобар ривал. Постојано беше во близина доколку имаше негатива и не дозволуваше ПСЖ да се одвои, но после одличниот старт на второто полувреме имаше и одличен распоред на силите. Откако одбраната си ја заврши својата задача и на моменти ...
сите 27 | | | веќе видена

Според очевидците, еден од напаѓачите и задал повеќе смртоносни удари со нож на жена, и го пресекол вратот и викал: „Ова е за Алах“. Терористите, според очевидците, ги напаѓале луѓето претежно во горните делови од нивните тела, сакајќи да им ги пресечат вратовите Во дел од Источен Лондон, населен претежно со имигранти од азиските земји и од Блискиот Исток, лондонската полиција утрово извршила рација при што имало и неколку апсења, јавуваат британските медиуми . Според извештаите, се работи за акција поврзана со синоќешниот напад во кој седуммина беа убиени, а речиси педесет луѓе повредени. Засега нема потврда колку лица се уапсени од населбата Баркинг во источните делови на Лондон, но според кажувања на тамошните жители, имало и истрели и зголемено полициско присуство . Дел од просторот, како што може да се види од снимките направени од воздух, бил ограден со полициска лента, додека локалните жители, претежно од исламска вероисповест, гледаат од своите станови. Низ Лондон се распоредени засилени полициски ...
сите 127 | | | веќе видена

Полициската акција траела осум минути, при што веднаш после пристигнувањето полицајците се распоредиле низ баровите, да ги заштитат луѓето, а во исто време почнал и нападот врз терористите, кои биле ликвидирани на самото место Луѓе трчаат по улицата, полициски сирени, врисоци и одеднаш одекнуваат рафални истрели, по што следи масовно бегање од местото каде се случува престрелката. Тоа се гледа на една од снимките направени на почетокот од полициската акција за ликвидирање на терористите кои го извршија крвавиот напад во Лондон . Полицијата користела автоматско оружје во конфронтацијата со напаѓачите, кои на себе носеле и лажни појаси за експлозив. Во нападот загинаа седуммина, а повредени се речиси педесет луѓе. Напаѓачите прво со комбе почнале да ги газат луѓето во близина на Лондонскиот мост, за потоа со мачети и ножеви да почнат крвав пир кај пабовите и рестораните во близина на Бороу маркет. Полициската акција траела осум минути, при што веднаш после пристигнувањето полицајците се распоредиле низ ...
сите 89 | | | веќе видена

Режисерот Мелин вели дека филмот е базиран на интервјуирање на личности што често го посетуваат локалот и какво значење има овој бар во нивното секојдневие. Тој самиот е чест гостин таму бидејќи подолго време соработува со Дуковски, но и приватни релации го врзуваат со Скопје Краткиот документарен филм „Една вечер во Лаика“ ја раскажува поентата на постоењето на еден од омилените скопски барови на алтернативните уметници. Филмот е во режија на шведскиот режисер Јохан Мелин , кој заедно со нашиот, а европски познат драматург Дејан Дуковски го напиша сценариото и го реализира проектот. Подоцна овој документарен филм ќе стане дел од долгометражен филм, кој исто така ќе биде сниман во Скопје, со главна локација на барот „Лаика“. Режисерот Мелин вели дека филмот е базиран на интервјуирање на личности што често го посетуваат локалот и какво значење има овој бар во нивното секојдневие. Тој самиот е чест гостин таму бидејќи подолго време соработува со Дуковски, но и приватни релации го врзуваат со Скопје. Три години ...
сите 14 | | | веќе видена

Бројот на жртвите од шест, се искачи на седум, а бројот на повредени и над педесет лица. Нападот го извршија тројца мажи вооружени со мачети кои сакале буквално да ги колат луѓето на улица Луѓе облеани во крв со исекотини на телата лежат на улица и на тротоар, додека полиција и лекари се обидуваат со вештачко дишење и прва помош да им ги спасат животите. Тоа се гледа на една од малкуте снимки што се појавија на социјалните мрежи набргу после синоќешниот напад во Лондон, каде, според новите сознанија, седуммина ги загубиле животите. Напаѓачи биле тројца мажи, вооружени со мачети, кои буквално сакале да ги колат луѓето на улица. Тие пристигнале со изнајмено комбе со кое прегазиле пешаци во близина на Лондонскиот мост, по што излегле од возилото и го почнале крвавиот пир . Цел на нападот со мачетите им биле пабовите и ресатораните во Бороу маркет, каде во сабота навечер вообичаено има голем број луѓе. Први на удар се нашле луѓе на почетокот од Бороу маркет, при што самите гости во пабот почнале да фрлаат со ...
сите 41 | | | веќе видена

Ножевите им ги забодувале претежно во лицата и вратовите на жртвите. Тројцата напаѓачи се упатиле кон бар на почетокот од Бороу маркет и почнале да ги напаѓаат луѓето кои биле пред барот Влезе во пабот, крв и бликаше од вратот и од устата, изгледаше како да и го исекле гркланот. Медицинска сестра која се најде во близина, веднаш се обиде да и помогне . Набргу после тоа видовме човек со голем нож во рацете, се слушнаа истрели. Ова е едно од сведоштвата на луѓето кои го преживеале синоќешниот напад во Лондон, кој се случи во близина на Лондонскиот мост и Бороу маркет, место полно со пабови и ресторани, кои во сабота навечер вообичаено се полни со гости. Според информациите од лондонската полиција, во нападот шестмина го загубиле животот, а 48 лица биле однесени со повреди во лондонските болници. Целиот терор траел вкупно осум минути, а извршители биле тројца мажи, вооружени со ножеви чии сечива биле долги околу 30 сантиметри . Мажите на себе имале и метални канистри, кои наликувале на појаси со експлозив, но ...
сите 93 | | | веќе видена

Во снимките во живо што ги емитува телевизијата „Скај њуз“ имаше моменти и кога полицајците ги бркаа луѓето бргу да се оддалечат од местото каде се претпоставува дека бил извршен нападот Полицајци опремени со штитови и автоматско оружје се распоредени во централните делови на Лондон вечерва, откако, како што пренесуваат тамошни медиуми, комбе влетало во пешаци на Лондонскиот мост . Во нападот, според тврдењата биле повредени дваесетина луѓе. На социјалните мрежи се појавија и снимки како вооружени полицајци влетуваат во ноќен бар во Лондон и им наредуваат на луѓето да легнат на подот. Во снимките во живо што ги емитува телевизијата „Скај њуз“ имаше моменти и кога полицајците ги бркаа луѓето бргу да се оддалечат од местото каде се претпоставува дека бил извршен нападот . Засега нема официјални потврди и информации од полицијата за што се работи. Единствените објаснувања се дека имало сериозни инциденти во близина на Лондонскиот мост. Според сведоци имало и напад со ладно оружје, како и рафални истрели од ...
сите 231 | | | веќе видена

Британската „Скај телевизија“ емитуваше и изјава од сведок кој тврдеше дека видел двајца вооружени полицајци кои пукале со рафално оружје На Лондонскиот мост доцна вечерва се случил напад во кој, според првичните информации, повредени се дваесетина луѓе. Според сведоците, комбе влетало во пешаци, по што од возилото, како што се тврди, излегле тројца со ножеви кои почнале да ги напаѓаат минувачите . Британската „Скај телевизија“ емитуваше и изјава од сведок кој тврдеше дека видел двајца вооружени полицајци кои пукале со рафално оружје . Засега од полицијата нема детали за настанот. Видливо е големо полициско присуство, затворени се голем дел од сообраќајниците. UPDATE: All of the details we know on the incidents in London so far. #9News pic.twitter.com/TU63AszL1b — Australia/Oz/DownUn
сите 222 | | | веќе видена

Настанала паника и луѓето во стампедо почнале неконтролирано да бегаат од плоштадот. Во целата таа мешаница, која наликувала на сцена од апокалиптичен филм, дошло до голем број повреди Луѓе раскрварени испаничено бегаа од плоштадот „Сан Карло“ во Торино, каде вечерва десетици илјади навивачи на „Јувентус“ на отворено го следеа дуелот на нивниот тим со „Реал Мадрид“ во финалето од Лигата на шампионите . Според првичните информации кои пристигнаа од Италија, се слушнала силна детонација меѓу насобраниот народ, по што настанала голема паника. Glad it was a false alarm! #torino #juvereal pic.twitter.com/v1MSSHIuNU — Haley Abel (@habel1012) June 3, 2017 Засега нема официјална потврда за каков вид детонација се работи. Но, како што пренесуваат италијански медиуми, веројатно се работело за експлозија на петарди, која била протолкувана како можен терористички напад . Panique a #Turin pic.twitter.com/kLDeFzM3Ct — LUCHISIMO (@FriskPvP) June 3, 2017 Сепак, настанала паника и луѓето во стампедо почнале неконтролирано да ...
сите 33 | | | веќе видена

next