Телеграф

Од дом на новинар новинар биле одземени фотоапарат, камера, мобилен телефон кои можат да послужат во кривичната постапка Во изминативе неколку дена од страна на Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство - Скопје поднесени се шест известувања, во врска со преземените активности околу расчистување на настаните од 27 април во Собранието на Република Македонија. Меѓу другото, доставено е посебно известување во врска со поднесена кривична пријава против лицето А.К. за сторено кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ , при што по Наредба за претрес од Основен Суд Скопје I, полициски службеници од Единицата АЛФА, извршиле претрес во домот и другите простории на пријавениот и пронајдени се предмети важни за кривичната постапка , кои со потврда за привремено одземени предмети се одземени и истите по извршеното вештачење со известување дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство - Скопје. Исто така, извршен е претрес во домот на еден новинар ...
сите 12 | | | веќе видена

„Skopje Calling“ со огромно задоволство го најавува најголемиот настан за ова лето со глобална ѕвезда во моментов Мартин Гарикс кој за прв пат доаѓа во регионов и тоа како хедлајнер на фестивалот Како што одекна ехото дека светската диџејска сензација Мартин Гарикс доаѓа на „Скопје Колинг“ така се зголемува тензијата и трката да се набават билети за престојното издание на фестивалот. „Skopje Calling“ со огромно задоволство го најавува најголемиот настан за ова лето со глобална ѕвезда во моментов Мартин Гарикс кој за прв пат доаѓа во регионов и тоа како хедлајнер на фестивалот. Иако има само 20 години, овој светски познат диџеј во моментов не само што е број еден диџеј во светот и официјално, туку тој и со години наназад е неизоставен дел на сите големи фестивалски сцени во светот, како: Coachella, Ultra Music Festival, Tomorrowland и други, каде настапува единствено како хедлајнер. Честа да ја сподели сцената со светската диџејска сензација ќе ја има и еден од нашите најталентирани диџеи и продуценти ...
сите 27 | | | веќе видена

Со својата точка, трубачите ја разгореа атмосферата Свадба на Балканот, а особено во Србија не може да мине без трубачи, а едно музичко трио во Белград на гостите на свадбена прослава им приреди вистински спектакл. Имено, трубачкиот оркестар заврши во базен, а водата до појас не ги спречи да продолжат со свирката. Се чини дека на овој начин музичарите се бореа против топлината, но нивната техника им се допадна и на гостите кои се собраа околу базенот и продолжија со славјето. Погледнете во продолжение. A post shared by José Roberto de A. Cunha Neto
сите 4 | | | веќе видена

Сѐ уште не е објавено колку ќе чини Британскиот производител „Peel“ во 60-тите години на минатиот век изработуваше некои од најмалите автомобили во светот, а еден од ретките сочувани примероци наскоро ќе биде понуден на продажба. Пасионираните гледачи на серијата „Top Gear“ сигурно ја помнат урнебесната епизода кога водителот Џереми Кларксон го возеше најмалиот автомобил во светот, моделот „Peel P50“: Сепак, овој модел не беше единствениот што излезе од работилницата на компанијата „PeelEngineering“, чие седиште се наоѓа на познатиот остров Ман, познат по авто и мототрките. Потоа следуваше уште еден минијатурен автомобил наречен „триден“ (Trident). „Пил тридент“
сите 5 | | | веќе видена

Билети за фестивалот се продаваат преку МК тикетс, Купи карти за сѐ и на билетарницата на МКЦ. До петок (9 јуни) до 21 чинат 600 денари, а на ден на фестивалот (10 јуни) билетите ќе чинат 800 денари Седмото издание на фестивалот за нова музика „Здраво млади“ ќе се одржи на 10 јуни, сабота, во и пред Младинскиот културен центар. Годинава на две бини ќе настапат 10 изведувачи од шест различни држави. Како главни ѕвезди на фестивалот настапуваат членовите на „Слоудајв“ (Slowdive) од Англија, кои се вистински легенди за генерациите што растеа со инди-музика на крајот на 80-тите и во 90-тите. Бенд кој со сета своја раскошност е вграден во темелите на она што подоцна ќе стане популарно како шугејз. Потоа, доаѓаат „Кинг Кан и Шринс“ (King Khan & The Shrines) хиперсексуален гараж-панк од Канада виа Берлин. На едната сцена од фестивалот ќе настапи и „Ките Бејс“ (Kite Base) од Англија, класичен инди-став и песна врз електронски ритам, кој е сајд-проект на басистката на „Саваџис“ (Savages). На бината надвор пред МКЦ ќе ...
сите 18 | | | веќе видена

Во Македонија, акредитиран центар на Академијата за меѓународната унија за патен превоз е „Америт“, каде што се вршат потребните тренинзи и обуки за професионална компетентност за возачи и менаџери Во просториите на Скопски саем се одржа ЕУ Конференција на тема „Хармонизација на квалификациите на професионалните возачи во Југоисточна Европа“. На конференцијата присуствуваа претставници на Министерството за транспорт и врски на РМ, Академијата на меѓународната унија за патен превоз, Македонија сообраќај и СИЗ Македонија сообраќај АМЕРИТ кои ги дискутираа прашањата за усогласеноста на македонската легислатива со Повелбата за квалитет, квалификациите на професионалните возачи и предизвиците со кои се соочуваат македонските транспортни компании. На конференцијата свое излагање имаше г. Патрик Филип од Академијата на меѓународната унија за патен превоз (ИРУ Академија) која ги врши тренинг-програмите за професионални возачи на меѓународно ниво. Тој истакна дека според искуствата, клучен фактор за безбедност на ...
сите 4 | | | веќе видена

Познатата водителка објави фотка на која во преден план е нејзиното деколте Познатата водителка Миа Костова знае како да ги израдува своите машки обожаватели на социјалните мрежи. Овој пат атрактивната водителка ги почести со прекрасна фотографија , а тие и возвратија со комплименти. Имено, таа објави фотка на која во преден план е нејзиното деколте , а како коментар под неа напишала: Си ја гледам листава на приоритети и уште не можам да си објаснам зошто сум се стаила на пауза. Малце плеј, малце полна месечина, малце мој мој преку мој... @zeiss.optika #stellamccartney
сите 7 | | | веќе видена

„Македонски телеком“ постојано инвестира во својата инфраструктура со цел на своите корисници да им обезбеди стабилна мрежа и покриеност, без оглед каде и да се наоѓаат Двојно повеќе интернет во Smart и Magenta 1 тарифните модели за уживање во најдобрата 4G мрежа. Телеком ja разви Telekom NetTest апликацијата со која корисниците ќе можат да мерат параметри на мобилната мрежа во реално време. Македонски Телеком постојано инвестира во својата инфраструктура со цел на своите корисници да им обезбеди стабилна мрежа и покриеност, без оглед каде и да се наоѓаат. Како резултат на тоа, корисниците на Телеком сега имаат 4G пристап насекаде низ Македонија. Со цел да уживаат во најдобрата мрежа, компанијата на своите корисници им нуди двојно повеќе интернет во Smart постпејд и Magenta 1 тарифните модели. Понудата се однесува за сите нови корисници, за постојните постпејд корисници кои ќе обноват Договор за Доверба 24 или Доверба 12, како и за сите кои што ќе склучат нов Договор за Фамилијарен буџет. Македонски ...
сите 32 | | | веќе видена

Македонија е меѓу последните држави и во регионот каде што посвоено дете, на определена возраст и преку однапред регулирана процедура, не може по законски пат да дознае која му е биолошка мајка Посвоените деца треба да добијат право на информации за своето генетско потекло, потсетуваат од Здружението за промоција на граѓански активизам - Граѓанска иницијатива КЛИК АКЦИЈА, по повод денешниот Меѓународен ден на архивите, 9 јуни. МАРГАРЕТА КУРТИЌ, „КЛИК АКЦИЈА“: Посвоените деца имаат право да знаат кои им се биолошки родители Оттаму нагласуваат дека Македонија е меѓу последните држави и во регионот каде што посвоено дете , на определена возраст и преку однапред регулирана процедура, не може по законски пат да дознае која му е биолошка мајка . - КЛИК АКЦИЈА потсетува дека освен архивите што ја чуваат колективната меморија на општеството , постои и „архива“ која ги чува информациите за генетското потекло на посвоените деца и која треба да стане достапна за нив, согласно Конвенцијата за правата на детето што ја ...
сите 7 | | | веќе видена

Турција наведе дека во овој период, кога во регионот се случуваат критични настани, предметната иницијатива ќе доведе до негативни последици што ќе ја зголемат нестабилноста Турција соопшти дека намерата на ирачките Курди да спроведат референдум за независност е „ужасна грешка“, истакнувајќи дека територијалниот интегритет и политичкото единство на Ирак се основни принципи за Анкара. - Оценуваме дека тоа претставува ужасна грешка - стои во соопштението на турското министерство за надворешни работи. Ирачки Курдистан во средата соопшти дека има намера да свика референдум за независност – чекор што најверојатно нема да биде добро прифатен од централната влада во Багдад. Kurdish President Masoud Barzani pens letter on 'natural rights' of independence referendum #KurdistanReferendum https://t.co/zDzIYO84SD pic.twitter.com/3Fc1gC80Aa — Rudaw English
сите 41 | | | веќе видена

Нејзиниот изглед ќе го привлече и вашето внимание Покрај многуте сообраќајни предупредувања во нашата метропола, очигледно е дека треба да биде поставена сигнализација што ќе ги предупредува учесниците во сообраќајот дека на тротоарите се движат згодни и убави девојки . Токму таков пример е и оваа преубава девојка, која нашиот фоторепортер ја начека во централното градско подрачје во Скопје. Погледнете: СКОПЈЕ: Момците ја измеркаа оваа девојка од глава до петици
| | веќе видена

Многумина се прашуваат дали ова лето ќе бидат модерни дебелите жени со бутови и месести задници Тоа што Ријана се поправи малку повеќе е топ-тема низ целиот свет. На социјалните мрежи постојано кружат фотографии од неа со остри критики дека не изгледа добро. Naughty G: Rihanna on 'fat shaming'; Janet Jackson lost 50 pounds for upcoming tour... https://t.co/93dZqyO6uS pic.twitter.com/Iduo697hnF — The Fresh Toast (@getfreshtoast) June 9, 2017 Рамниот стомак, затегнатите нозе, правилно оформената женствена силуета со облини од соништата веќе ја нема кај популарната пејачка, таа сега е полничка девојка која сите ја покажуваат со прст. Многумина се прашуваат дали ова лето ќе бидат модерни дебелите жени со бутови и месести задници? https://t.co/l6H9KlqKlj pic.twitter.com/tVWjpb9SLp — RinconCelebNews (@RinconCelebNews) June 8, 2017 Рири досега мудро молчеше, но не издржа и саркастично им се спротивстави на сите лоши коментари. Таа објави фотографија со порака на раперот Гучи Мане: „Ако не можеше да ме поднесеш во ...
сите 4 | | | веќе видена

Бебето зборува, оди, пие дупло еспресо и е шеф на тим кој треба да го запре растот на љубовта кон кучињата од страна на луѓето за сметка на бебињата Доколку досега не сте го изгледале филмот „The boss baby“
сите 4 | | | веќе видена

Менди уште како дете пеела сјајно, учествувала во многубројни музички натпреварувања, меѓутоа, како студент го изгубила слухот, но не се откажала од својот сон Гледачите на американското издание на „Јас имам талент“ беа воодушевени од бескрајно талентираната Менди Харви
сите 7 | | | веќе видена

Победата на Вардар во Лигата на шампионите донесе многу бодови, па машките клубови напредуваа на ранкинг-листата На најновата листа на машките клубови во европските купови дојде до поместување и Македонија првпат во својата историја успеа да се искачи на 4. позиција со 143,33 поени. Ова беше доволно Македонија да ги помине Франција и Германија. Токму клубовите од Бундес лигата имаат најголем пад бидејќи од 2. место сега се дури на 6. позиција, така што сето ова е резултат на игрите прикажани особено во последната сезона. При рангирањето се вклучени резултатите постигнати во последните три сезони. Се сметаат игрите од сезоната 2014/2015, 2015/2016 и 2016/2017, а тука Вардар редовно беше меѓу најдобрите осум екипи во Лигата на шампионите. Ова значи и подобар рејтинг за клубовите и во другите купови за следната сезона. РАНКИНГ-ЛИСТА НА ЕХФ 1. (1) Унгарија 170,67 2. (3) Шпанија 159,33 3. (4) Полска 149,00 4. (6) Македонија 143,33 5. (5) Франција 143,00 6. (2) Германија 125,00 7. (7) Хрватска 84,00 8. (8) Данска ...
сите 39 | | | веќе видена

Набрзо дознал дека е во голема заблуда... „Фиџет спинерите“ се направи кои молскавично станаа популарни низ целиот свет. Можат да се видат во училници, на улица, па и во канцеларии... Со нив можат да се прават најразлични трикови и наводно, да се намали стресот од динамичното секојдневие. Меѓутоа, еден млад човек се збунил кога ваква играчка нашол скриена во фиоката за долна облека на неговата девојка. Иако знаел дека станува збор за глобален тренд, момчето се збунило поради местото на кое што го нашло спинерот , па затоа решил тоа да го објави на Твитер и да се пошегува со своите пријатели. Во прилог на фотографијата напишал: „Девојка ми крие фиџет спинер во фиоката за долна облека за да не мислам дека е будалетинка“ . lol found a fidget spinner in my girl's underwear drawer. what a nerd
сите 3 | | | веќе видена

Денот му се претворил во вистински кошмар Кинез на возраст од 37 години, го ставил пенисот во клуч за отшрафување и денот си го претворил во вистински кошмар . Во акцијата за помош на овој кутар човек биле вклучени голем број луѓе - од доктори, преку пожарникари и на крајот, забари! Агонијата, верувале или не, траела цели 17 часа. Целиот заплет започнал од една докторска ординација каде персоналот не можел да го реши проблемот, па повикале пожарникари. Тие употребиле најразлични алати, додека пенисот веќе бил отечен и почнал да добива виолетова боја . Пожарникарите на крајот заклучиле дека топлината од нивната брусилка може да претставува сериозна опасност за пациентот. Затоа во игра повторно се вратиле лекарите кои сакале да извршат операција за да го намалат протокот на крв и да го извадат клучот, но и оваа идеја била премногу опасна по пациентот. Čovek zaglavio penis pic.twitter.com/OAV2QhDolH — babura velika (@BaburaVelika) June 8, 2017 На крајот, еден од лекарите се сетил на сличен случај од неговата ...
сите 4 | | | веќе видена

Мајката продолжи да вози без да примети дека и ги нема децата Несекојдневна незгода неодамна се случи во близина на хотелот „Москва“, во центарот на Сочи, кога на една жена (39), двете деца и испаднаа од багажникот на автомобилот додека таа возеше. На снимката се гледа како возач на теренско возило не успеа да закочи на време, па лесно удри во автомобилот „лада приора“ која одеднаш застана пред него. Всушност, возачот на „ладата“ нагло запрел бидејќи пред него на патот биле две деца кои испаднале од багажникот на возилото кое го управувала нивната мајка. Руските медиуми објавија снимка на која е прикажано девојчето
сите 3 | | | веќе видена

Енедин Ибрахимовиќ е осуден за грабнување и за разбојништво на бензинската кај Башино Село кои се случија на 4 септември, 2015 година Енедин Ибрахимовиќ
сите 16 | | | веќе видена

next