Телеграф

Мариќ вели дека „Ин мјузик“ ги следи желбите на публиката и секоја година формираат листа каде што публиката гласа за своите фаворити, а тоа е најзначајниот семгент во креирањето на програмата Сите љубители на добрата забава, надополнета со многу музика од светски познати бендови како „Кингс оф леон“, „Аркејд Фајр“, „Казабиан“...ова лето може да уживаат на магичното езеро Јарун во Загреб. Телеграф.мк ќе известува од фестивалот „Ин мјузик“ што годинава се одржува од 19 до 21 јуни во хрватската престолнина. По тој повод, разговаравме со Зоран Мариќ, директорот на фестивалот. Мариќ вели дека „Ин мјузик“ ги следи желбите на публиката и секоја година формираат листа каде што публиката гласа за своите фаворити, а тоа е најзначајниот семгент во креирањето на програмата. Прочитајте го целосното интервју: Т : Што го издвојува Ин Мјузик од другите фестивали? Освен магичната локација на езерото Јарун, лоцирано во хрватската престолнина Загреб и фактот дека Ин Мјузик фестивалот ги нуди најимпресивните програми по ...
сите 32 | | | веќе видена

Дождот подрани, па и со промената во лајн-апот не можеше да се избегне, заврна токму додека инди-англичаните беа на сцена, но тоа воопшто не влијаеше на публиката. Напротив, врнежливата вечер како планирана сценографија, допринесе само за продлабочување на емоциите, втемелување на еден инди-момент со безвременските „Слоудајв“ Фестивалот за нова музика „Здраво млади“ синоќа во и пред Младинскиот културен центар во Скопје го доживеа своето седмо издание, а како главни ѕвезди настапија англичаните „Слоудајв“. Легендарниот бенд е препознатлив за многумина кои растеа со инди музиката, а во текот на нивниот настапн вчера го промовираа и својот последен албум насловен по името на бендот. По цели 22 годони, овој состав го издаде својот четврти студиски аулбум, а водечка е нумерата „Star Roving“, која беше објавена во јануари годинава. „Слоудајв“ се карактеризираат како бенд од дрим поп и шугејз жанрот, зачинети со меланхолија и длабоки емоции. Најавите за дожд во текот на вчерашниот ден доведе до промена на ...
сите 10 | | | веќе видена

Откако лицата ќе му ги дале нивните лични податоци, фалсификаторот изработувал разни лажни јавни исправи со невистинита содржина на лажни обрасци наводно издадени и заверени со печат и потпис од државни и јавни институции во РМ СВР Скопје-Единицата за економски и компјутерски криминал со кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје го предаде А.М. (60) од Скопје, поради основи на сомнение дека во периодот 2012-2017 година во повеќе случаи го сторил кривично дело фалсификување на исправа, соопшти МВР. Приведениот во периодот од 2012 година наваму, во Скопје, откако претходно набавил соодветна опрема за изработување на фалсификувани документи, на повеќе домашни и странски државјани, на нивно барање, откако истите ќе му ги дале личните податоци, им изработувал разни лажни јавни исправи со невистинита содржина на лажни обрасци наводно издадени и заверени со печат и потпис од државни и јавни институции во РМ. „Пријавениот иако знаел дека изработката и издавањето на лични документи, судски решенија, ...
сите 43 | | | веќе видена

Додека ВМРО-ДПМНЕ е фокусирана на создавање на подобра иднина за сите граѓани на Република Македонија, министерот Оливер Спасовски, држи празни прес-конференции со кои на граѓаните им ја покажува сопствената неспособност за чување и одржување на државниот имот, велат од ВМРО-ДПМНЕ Невработеноста во Република Македонија, според Државниот завод за статистика за првото тромесечие од 2017 година изнесува најниски до сега 22.9%, што е резултат на квалитетните економски мерки кои ВМРО-ДПМНЕ ги презеде во последните 10 години со кои се отворија над 174.000 нови работни места, велат од ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение. ЗАПОСТАВЕН ДРЖАВЕН ИМОТ: ВМРО-ДПМНЕ бара „мерцедесот" да се продаде, СДСМ да не го чува во прав
сите 229 | | | веќе видена

Заев во Брисел ќе биде придружуван од министерката за одбрана Радмила Шекеринска и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров Премиерот Зоран Заев утре ќе отпатува во прва официјална посета на Брисел каде ќе има средби со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенеберг, со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и со еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан. Заев во Брисел ќе биде придружуван од министерката за одбрана Радмила Шекеринска и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Средбата Заев -Столтенберг е предвидена утре околу пладне во седиштето на Северноатлантската алијанса
сите 240 | | | веќе видена

И во 6. коло од квалификациите за СП селекцијата која ја брани титулата дојде до Репрезентацијата на Германија е на чекор од пласманот на Светското првенство во Русија откако и во 6. коло забележа триумф и сега има максимален број на бодови. Германците победија со 7:0 против Сан Марино во меч во кој се очекуваше да се изборат за победа. Во ова коло победа и за Полска е лидер во групата Е и успева да ја задржи предноста во оснос на Црна Гора и Данска, додека Англија и покрај ремито кај Шкотска останува водечка во групата Ф. КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП (6. коло) ГРУПА Ц НОРВЕШКА - ЧЕШКА 1:1 Содерлунд 55’(п) - Гебре Селасие 36’ ГЕРМАНИЈА - САН МАРИНО 7:0 Дракслер 11’, Вагнер 16’, 29’, 85’, Јунес 38’, Мустафи 47’, Брандт 72’ АЗЕРБЕЈЏАН - СЕВЕРНА ИРСКА 0:1 Далас 90’+2 ТАБЕЛА 1. Германија 6 6 0 0 27:1 18 2. Сев. Ирска 6 4 1 1 11:2 13 3. Чешка 6 2 3 1 9:5 9 4. Азербејџан 6 2 1 3 3:9 7 5. Норвешка 6 1 1 4 6:10 4 6. Сан Марино 6 0 0 6 1:30 0 ГРУПА Е КАЗАХСТАН - ДАНСКА 1:3 Куат 76’ - Н. Јоргенсен 27’, Ериксен 51’(п), Долберг ...
сите 43 | | | веќе видена

Селекцијата на Македонија немоќна против Шведска, па го загуби двобојот за СП уште на домашен терен Женската сениорска репрезентација на Македонија го загуби првиот меч против Шведска со 20:31 со што практично ги сведе шансите за пласман на СП на теорија. Репрезентативките на Шведска со далеку подобра игра во второто полувреме успеаја да се изборат за висока предност така што на реваншот ќе можат да го потврдат пласманот на Мундијалот. Македонија одигра добро во првите 20 минути. Успеа дури и да биде во предност, но никако не можеше да ја зголеми предноста и да има позитива која ќе гарантира убаво продолжение на средбата. Шведска беше запрена во овој период, но потоа следуваше криза и дојде до пресврт после што Швеѓанките заминаа на одмор со три гола предност. Второто полувреме веќе беше сосема поинаква приказна. Ракометарките од Шведска стегнаа во одбрана и тука почнаа да ја зголемуваат предноста. Македонија потфрли во нападот. Девојките никако не успеваа да најдат решение и тука го загубија натпреварот и ...
сите 64 | | | веќе видена

Падна електричниот напон во СРЦ „Кале“ после грмежите Лошото време во Скопје предизвика проблеми и на натпреварот меѓу Македонија и Шведска. Грмежите предизвикаа пад на електричниот напон, па средбата беше во прекин од десетина минути. Проблемот е решен и натпреварот ќе биде доигран, а има уште 12 минути до крајот при резултат 16:24. Македонија - Шведска, бараж за СП
сите 44 | | | веќе видена

Тој се закани дека ако стане премиер, директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ и српскиот министер за труд Александар Вулин ќе бидат уапсени, во случај да влезат во Косово. Поранешниот командант на Ослободителната војска на Косово
сите 134 | | | веќе видена

Најновите фотографии на актерката Хилари Даф предизвикаа шпекулации дека таа направила естетски операции Дваесет и деветгодишната актерка Хилари Даф отсекогаш е позната по витката фигура, без нагласени атрибути. Тоа го докажуваат и фотографиите од нејзиниот одмор кога убавата актерка ја покажа заводливата фигура во костим за капење. Сепак, неодамнешното појавување на холивуудската ѕвезда ги изненади обожавателите, затоа што Хилари сега изгледа поинаку. Кога и го видоа нејзиното затегнато тело и големи облини, сите се запрашаа со што се храни за да изгледа толку добро. Додека едни сметаат дека Хилари поминала многу време во теретана и била посветена на протеинска диета, останатите се убедени дека таа направила пластична операција. #HilaryDuff on the set of #YoungerTV in New York City. June 2nd, 2017. @hilaryduff A post shared by Hilary Duff Pictures
сите 7 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев минатата недела рече дека нема да го користи скапиот „мерцедес“, ниту, пак ќе му служи на некој од неговите министри. Додаде и дека не е исплатливо да се продаде, зашто, според неговите калкулации, би се изгубиле околу 200.000 евра од вредноста Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска го покажа „мерцедесот с-класа“ од 600.000 евра кој беше набавен во 2012 година од страна на минатиот владин состав. Според тоа што можеше да се види, автомобилот бил изложен на надворешни влијанија, а целата негова каросерија е покриена и со дебел слој прав и кал. Според ВМРО-ДПМНЕ состојбата во која се наоѓа возилото „најдобро покажува како СДСМ се грижи за државниот имот“, Од таму, исто така, велат, доколку СДСМ смета дека „мерцедесот“ е непотребен, нека го продадат. „Нивна е одговорноста дали во вакво возило би ги превезувале високите делегации кои би доаѓале во Република Македонија, а кои се обезбедуваат со прв, втор и трет степен безбедносни мерки“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од таму велат ...
сите 28 | | | веќе видена

Автомобилот бил изложен на надворешни влијанија, а врз него се видливи дебели слоеви прав. Во внатрешноста автомобилот и натаму е во одлична козметичка состојба Дебел слој прав и нечистотии има врз „мерцедесот“ кој по цена од околу 600.000 евра беше набавен од страна на владата додека на премиерската позиција беше Никола Груевски, а на чело на Министерството за внатрешни работи беше Гордана Јанкулоска . Возилото денеска им беше покажано на медиумите, а главен „презентер“ на состојбата во кое се наоѓа скапиот автомобил, беше првиот човек на МВР, Оливер Спасовски. - Она што го ветив уште како министер на техничката влада, дека ќе го направиме кога ќе се формира новата влада, е дека ќе го покажеме возилото од 600.000 евра, кое беше набавено од страна на тогашниот министер за внатрешни работи. Најмногу што боли е што полицајците во Македонија немаат униформи, а ова министерство потрошило 600.000 евра за возило - рече Спасовски . Скапиот „мерцедес“, според тоа што можеше да се види, не бил чуван во затворен ...
сите 29 | | | веќе видена

Како што информира полицијата, тој бил во близина на резервоарите за вода, каде што физички бил нападнат од страна на П.Л. (65) кој го удирал со стап во пределот на телото Во текот на вчерашниот ден околу 20 часот, од страна на обезбедувањето од Градска општа болница „Св.Наум Охридски“, пријавено е дека во болницата донесен бил повреден С.Б.(66) од с.Радишани-скопско. Како што информира полицијата, тој бил во близина на резервоарите за вода, каде што физички бил нападнат од страна на П.Л. (65) кој го удирал со стап во пределот на телото, при што му нанел тешки телесни повреди
сите 2 | | | веќе видена

Ограничувањето нема да важи само за возила кои имаат акредитација за движење по горенаведените сообраќајници за влез кон фудбалскиот објект, а во однос на пешаците ограничувањето нема да важи само за лица кои поседуваат карти за гледање фудбалскиот натпревар Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на утрешниот ден, поради одржување на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Шпанија, ќе биде воведен посебен сообраќаен режим. Сите детали може да ги прочитате во продолжение. Во врска со одигрување на утрешниот
сите 25 | | | веќе видена

Шампионот на Македонија во изминатите денови уживаше во најубавите моменти во историјата на клубот освојувајќи го и трофејот во Лигата на шампионите, кој беше четврти пехар во период од еден месец Минатите седум дена беа во знакот на ракометарите на Вардар, кои целосно ги свртеа сите спортски погледи кон себе. Победувајќи ја големата Барселона со Кире и со Борко, а потоа и моќниот ПСЖ со браќата Карабатиќ, Омејер, Хансен... вардарци докажаа дека нивното место е на врвот и дека заслужуваат да бидат рамо до рамо со најголемите. За натпреварите минатиот викенд во Келн веќе е сè кажано и тука нема што да се зборува посебно и да се потенцира. Јасно е дека Вардар имаше најдобра игра и дека демонстрираше квалитетна одбрана и убиствен напад кој донесе голем резултат за „црвено-црните“. Со она што го направија тие два дена донесоа голема радост за своите навивачи, но и за сите во Македонија. Колку беше голема радоста се виде уште вечерта после натпреварот кога голем број вардарци се појавија на плоштадот за да ...
сите 21 | | | веќе видена

Грешката на голманот Лорис им помогна на фудбалерите од Шведска да дојдат до победа и до првото место во групата Дерби дуелот на првиот ден од 6. коло во квалификациите за СП во Русија во делот на Европа меѓу Шведска и Франција имаше интересен крај после кој се радуваа домашните. Швеѓаните дојдоа до победа од 2:1 со голот на Тоивонен, после големата грешка на голманот Уго Лорис. Тој излезе без потреба далеку од голот, па откако топката дојде кај Тоивонен не му беше проблем да ја смести во празниот гол. Ова и го донесе првото место на Шведска во групата после 6. коло, а денеска имаше изненадување во Андора. оваа селекција беше подобра од учесникот на последното Европско првенство, Унгарија со 1:0 и дефинитивно ова е најголемото изненадување во овие квалификации за Мундијалот во Русија. КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП (6. коло) ГРУПА А ШВЕДСКА - ФРАНЦИЈА 2:1 Дурмаз 43’, Тоивонен 90’+3 - Жиру 37’ БЕЛОРУСИЈА - БУГАРИЈА 2:1 Сиваков 33’(п), Савицки 80’ - Костадинов 90’+1 ХОЛАНДИЈА - ЛУКСЕМБУРГ 5:0 Робен 21’, Снајдер 34’, ...
сите 21 | | | веќе видена

Американскиот претседател го обвини Катар за финансирање на тероризмот Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска го обвини Катар за финансирање на тероризмот на „многу високо ниво“ и ја повика земјата за престане со таквата пракса. - Ниту една цивилизирана земја не може да толерира такво насилство или да дозволи таква злосторничка идеологија да се шири крај нејзините брегови - изјави Трамп на заедничката прес-конференција со романскиот претседател Клаус Јоханис, по нивната средба во Белата куќа. Ваквата изјава на Трамп успеди откако претходно денеска американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, ги повика Саудиска Арабија и останатите земји од Персискиот Залив да ја ублажат блокадата кон Катар, нагласувајќи дека таа има хуманитарни последици и влијае врз борбата против џихадистичката група „Исламска држава“
сите 152 | | | веќе видена

Фудбалскиот мегдан со избраниците на Игор Ангеловски е закажан за в недела Големите ѕвезди на шпанскиот и светски фудбал пристигнаа вечерва на скопскиот аеродром „Александар Велики“. Кај фудбалерите на Шпанија очигледно е дека не се чувствува притисок поради натпреварот во недела бидејќи тие на „Телеком Арена“ доаѓаат како фаворити. Тоа пак треба да претставува дополнителен поттик за нашите момци кои со ангажирана игра како на последните неколку натпревари, несомнено можат да дојдат до изненадување. Инаку, фудбалерите на „црвената фурија“ овие неколку дена ќе престојуваат во хотелот „Мериот“ во строгиот центар на градот, а ќе одржат и затворени тренинзи на „Телеком Арена“ за подобро да се запознаат со теренот. Мечот кој е дел од квалификациите за Мундијалот во Русија следното лето, ќе се одигра в недела со почеток од 20:45. „Црвената фурија“ пристигна во Скопје
сите 14 | | | веќе видена

Новиот живот добро и тргна - разголена покрај базен Водителката Нина Сеничар во Србија стана позната со емисијата „Ја сакам Србија“, но таа неодамна отпатува за Лос Анџелес, каде што планира да се занимава со актерство. Во меѓувреме, ќе се согласите, оправдано е малку да ужива и да се релаксира покрај базен. A post shared by Nina Senicar (@ninasenicar) on Jun 4, 2017 at 2:26pm PDT Во минијатурно бикини, од кое речиси ќе испаднеа нејзините бујни гради, Нина позираше во базен, а со тоа ги поздрави и своите верни обожаватели од родната земја. A post shared by Nina Senicar
| | веќе видена

next