Телеграф

Програмите за здравје и слабеење нудат целосен пристап во намалувањето на телесната тежина и здравиот животниот стил со помош на препораки за исхрана, додатоци во исхраната, вежбање и благосостојба. Кога се користат заедно со „Велнес“ производите на „Орифлеим“, резултатите се уште подобри.Дружење Првиот „UZBikeDay“ во организација на магазинот „Убавина и здравје“, и „Орифлеим“, Македонија, помина со дружење, забава и подароци во прекрасниот амбиент на „Кафе Централ Парк“ во Градскиот Парк. Пријавените рекреативци кои со велосипеди ја возеа „Орифлеим велнес патеката“ и присутните гости учествуваа во промовирањето на здравите навики и губењето на вишокот килограми. Тимот на „Орифлеим“ ги промовира своите уникатни 12-неделни „Велнес“ програми кои се создадени за да ви помогнат да ги постигнете вашите цели во одржувањето и создавањето убава фигура и добро здравје. Програмите за здравје и слабеење нудат целосен пристап во намалувањето на телесната тежина и здравиот животниот стил со помош на препораки за исхрана, ...
сите 3 | | | веќе видена

Под покровителство на Градот Скопје и Министерството за култура, годинешново „Скопско лето“ ќе понуди околу 50 програмски содржини, концерти на класична, народна и џез музика, драмски, балетски и оперски претстави, изложби и филмски проекции, специјални проекти и премиери Со настапот на Омер Фарук Текбилек
сите 19 | | | веќе видена

Никола Попов е осуден за разбојништво. Тој во јануари ограби и нападна момче и девојка од Турција кои престојувале во Мрзенци и им украде пет илјади евра и часовник „ролекс“ вреден 7 илјади евра Жител на гевгелиското село Прдејци, Никола Попов (23) доби пет години затвор за разбојништво. Тој се спогодил со обвинителството во Велес, го признал делото по што судија ја потврдил оваа казна. Разбојништвото Попов го сторил на 3 јануари годинава околу 19,30 часот, во село Мрзенци, гевгелиско. Според обвинението тој се сокрил и го чекал турскиот државјанин во куќата каде што престојува, оти знаел дека има многу пари, девизи и вредни предмети. Во моментот кога оштетениот заедно со неговата девојка ја отклучиле вратата, Попов маскиран и вооружен со пиштол, извршил разбојништво над Л.Д.(28) и А.Џ.
сите 6 | | | веќе видена

Неговата ерекција ја расипа романтичната идила Фудбалерот Цеск Фабрегас на Инстаграм објави фотографија на која се бакнува со сопругата Даниела Семан, но еден детаљ целосно го оттргна вниманието од романтичната идила која веројатно требаше да биде во прв план. Имено, повеќе од јасно е дека Фабрегас на фотографијата е малку возбуден, што веднаш предизвика лавина од коментари, особено затоа што е во описот на истата фудбалерот напишал: „Голема љубов“. A post shared by Cesc Fàbregas (@cescf4bregas) on Jun 18, 2017 at 12:47pm PDT „Еј легендо, прекрасни сте, но нешто ти набрекнало“, „Се чини дека овде не е голема само љубовта“ , „Нема ништо лошо во ерекцијата кога искрено ја сакаш љубовта на својот живот“, „Малку ти се тесни шорцевите“, беа коментарите на некои негови пријатели, но Фабрегас не беше обесхрабрен од нив, па фотографијата и натаму стои на неговиот Инстаграм профил. A post shared by Cesc Fàbregas (@cescf4bregas) on Jun 4, 2017 at 2:24am PDT A post shared by Cesc Fàbregas
сите 7 | | | веќе видена

Познатата водителка изгледа подобро од било кога... Тој што кажал дека жените се како виното, колку постари, толку поубави и тоа како е во право. Вистински пример за тоа е и нашата позната водителка Ирена Спировска која веќе десетина години ги разубавува нашите телевизиски екрани . Дека не зборуваме на памет, тоа најдобро ќе ви го докаже фотографијата која Спировска ја објави од плажа. Облечена во бел и помалку проѕирен фустан , Ирена изгледа и повеќе од секси. Summer... A post shared by Irena Spirovska
сите 12 | | | веќе видена

Тој потсетува дека Никос Коѕиас, иако свесен за рамнотежата на коалициската Влада меѓу Сириза и Независки Грци, пред две години презеде иницијатива и ги промовираше мерките за градење доверба „Министерот за надворешни работи Никола Димитров, најуспешниот дипломат на ПЈРМ, ја посети Атина за да не убеди дека во Скопје сега дува нов ветар“, пишува во коментар за „Катимерини“, Александрос Маљас, кој беше прв амбасадор на Грција во Скопје од 1995 до 1999 година, и амбасадор во Вашингтон од 2005 до 2009 година. Маљас во текстот потсетува дека Димитров беше македонски амбасадор во Вашингтон, нагласува дека тој бил „иницијатор администрацијата на Буш да го признае уставното име на нашата земја и со знаење и соработка ја доведе својата земја до дипломатска победа против Грција пред Меѓународниот суд во Хаг“.Грчкиот дипломат пишува дека признавањето на уставното име од страна на САД доведе до драстична промена и ги отежна условите за преговарање на Грција, додека одлуката од Судот во Хаг ја поткопала довербата на ...
сите 12 | | | веќе видена

Друштвото на писателите на Македонија оценува дека содржината на лектирата во голем дел е застоена и не кореспондира со вистинските потреби на образовниот процес и на интересирањата, нивото и сензибилитетот на новите генерации ученици од основното и средното образование Иницијативата на Друштвото на писателите на Македонија за преиспитување на лектирата во основното и средното образование ќе биде тема за расправа на редовното Годишно собрание на македонската писателска асоцијација закажано за 22 јуни
сите 26 | | | веќе видена

Парите од продажбата ќе бидат наменети за лекување на малиот Гоце Марковски кој боледува од тумор на мозокот и на кој му се потребни средства за лекување, како и за 24-годишната Марина Јовановска која има итна потреба од третмани и лекарства во Берлин За девојка и мало дете ќе одат средствата од продадените билети за претставата „Не се клади на Енглези“ што утревечер ќе биде изведена на сцената на Македонскиот народен театар. Парите од продажбата ќе бидат наменети за лекување на малиот Гоце Марковски кој боледува од тумор на мозокот и на кој му се потребни средства за лекување, како и за 24-годишната Марина Јовановска која има итна потреба од третмани и лекарства во Берлин . Таа боледува од nystagmus и rethinopatia pigmentosa sine pigmento, кои се многу ретки болести на очите и доведуваат до слепило и во Македонија не се лекуваат. Подетални информации околу жиро-сметките и банките депоненти, како и отворените телефонски линии за донации, може да се најдат на Фејсбук страната на Македонски народен театар. ...
сите 16 | | | веќе видена

Германија одигра интересен натпревар против „кенгурите“, а ги совлада со 3:2 На Купот на конфедерациите во Русија денеска беше одигран последниот меч од 1. коло, а селекцијата на Германија која настапува како Светски првак дојде до победа со 3:2 на мечот против Австралија. Дуелот беше интересен, но Германците беа за нијанса подобри иако во тимот немаат голем дел од најголемите ѕвезди. Јоаким Лев на овој турнир има подмладена селекција, но и помладите фудбалери покажаа дека знаат како да се носат со притисокот и дојдоа до триумф против Австралијците. Серијата беше отворена од страна на Штиндл уште во 5. минута. Австралија после ова играше подобро, а до израмнување дојде дури во 41. минута преку Рогиќ. Набрзо Германците добија пенал, кој го реализираше Дракслер во 44. минута со што ја однесе Германија на одмор со предност од 2:1. После само три минути игра во второто полувреме, Германија дојде до 3:1 преку Горецка, додека Јуриќ во 56. минута го намали водството на Германија на 2:3, но до крајот остана овој ...
сите 86 | | | веќе видена

Атрактивната лото-девојка ги изненади своите обожаватели на социјалните мрежи Познатата водителка Марјана Станојковска досега сме ја виделе во повеќе улоги, но дефинитивно малкумина од вас имале прилика да ја видат и на фудбалските терени. Имено, атрактивната водителка објави видео на кое може да се види како таа одлично се снаоѓа со фудбалската топка . Најпрво жонглираше за подоцна да успее да ја смири топката на своите гради . Импресивно, зарем не? Погледнете: Отидов во фудбалерки
сите 5 | | | веќе видена

Студентите од Технолошко-металуршкиот факултет под менторство на професорката и дизајнерка Лидија Георгиева, вечерва во рамките на прославата на Денот на основање на факултетот (19 јуни) ќе ја одржат традиционалната модна ревија Студентите од Технолошко-металуршкиот факултет под менторство на професорката и дизајнерка Лидија Георгиева, вечерва во рамките на прославата на Денот на основање на факултетот
сите 8 | | | веќе видена

Синоќа по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина, а десетмина се повредени Сите жртви од нападот што се случи крај џамијата во лондонската населба Фајнсбури Парк се муслимани, изјави претставникот на противтерористичката единица на лондонската полиција, Нил Басу. - Инцидентот ги има сите карактеристики на терористички акт - нагласи Басу. - Се уште не е познато дали смртниот случај покрај џамијата е последица од нападот со комбито и кои се мотивите за нападот - додаде тој. Синоќа по полноќ маж со комби влета во група верници кога излегувале од џамијата, при што едно лице загина, а десетмина се повредени. Напаѓачот
сите 44 | | | веќе видена

Името на Македонија е длабоко врежано во сржта на нашиот идентитет и тоа е составен дел од нашата вековна борба за самоопределување и суверена независност, велат од ОМД Обединетата македонска дијаспора
сите 8 | | | веќе видена

За разлика од првото прикажување, кога автомобилот беше целиот во прав и покриен со кал, возилото со кое вчера Чавушоглу се возеше низ Скопје беше светнато како да е штотуку изнесено од продажен салон Гребаниците, правта и
сите 30 | | | веќе видена

ШИФФ со над 350.000 посетители годишно прерасна во најголем азиски филмски фестивал со професионална платформа за културна размена на домашни и странски филмови Македонскиот игран филм ЏГАН (АМОК) на режисерот Вардан Тозија премиерно е прикажан на 20-тото издание на најголемиот филмски фестивал во Кина, Шангајскиот интернационален филмски фестивал
сите 32 | | | веќе видена

Сениорската ракометна репрезентација како првопласирана во групата 4 оди на европскиот шампионат Репрентацијата на Македонија забележа голема победа против Чешка од 33:20 и си обезбеди место на Европското првенство во Хрватска. Чесите делуваа немоќно во поголемиот дел од средбата и немаа начин како да дојдат до голот. Кој ќе победи на оваа средба беше јасно после 15 минути игра, а предноста од 16:10 на полувреме јасно стави до знаење дека нема да има изненадување. Само десет минути во вториот дел беа доволно за гостите да бидат потопени и Македонија да замине на двоцифрена позитива. Ова се одржуваше во поголемиот дел од вториот дел за на крајот да се обезбеди триумф од 33:20. Во ваков меч не треба да се издвојува никој бидејќо сите момци на теренот го дадоа својот придонес и одиграа како тим. МАКЕДОНИЈА - ЧЕШКА 33:20 (16:10) Сала: Вип Арена во Скопје. Гледачи: 5000. Судии: Тиери Денц и Денис Рајбел од Франција. Делегат: Антонио Гулау од Португалија. МАКЕДОНИЈА: Ристовски, Митревски 1/1, Манасков 6/8, ...
сите 44 | | | веќе видена

Креацијата на дизајнерката Моник Лулер предизвика симпатична бура на социјалните мрежи, нема кој не воздивна пред оваа елеганција од сребрен сатен, не случајно со преклопени прерамки во јазол на грбот Кога ќе речеме филмски фустани, прво на памет ни доаѓа белиот фустан на Мерилин Монро во „Седум години верност" (The Seven Year Itch), потоа малиот црн фустан на Одри Хепберн во „Појадок кај Тифани“ и секако од поново време црвениот елегантен фустан на Џулија Робертс во филмот „Убава жена“. Се чини новиот блокбастер на Џејмс Фолеј, „Педесет нијанси потемно“, ја зголеми низата на запаметени филмски фустани со впечатливиот сребрен фустан на Анастасија Стил на балот под маски. A sketch of the gown Monique Lhuillier designed for “Fifty Shades Darker.”
сите 25 | | | веќе видена

Болката во градите, губењето воздух, повредите во пределот на главата и честото повраќање се само дел од симптомите за кои е неопходно да барате лекарска помош Болката во градите, губењето воздух, повредите во пределот на главата и честото повраќање се само дел од симптомите за кои е неопходно да се консултирате со вашиот доктор . Тој ќе ги направи сите потребни испитувања и ќе одлучи дали ситуацијата е сериозна и ви е потребен третман. Во продолжение дознајте кои се најчестите симптоми за кои ви е неопходен преглед од доктор. Болка во градите Ако чувствувате болка или притисок во градите што трае повеќе од неколку минути или често се повторува, консултирајте се со доктор. Во овие случаи не треба сами да возите автомобил и да појдете на најблиската болница. Повикајте некој близок кој ќе ве однесе или побарајте итна помош. Недостиг на воздух Состојба за која треба да побарате помош од доктор е ако одеднаш додека ги извршувате вашите секојдневни активности се случи да останете без воздух . Причина за оваа ...
сите 6 | | | веќе видена

Според државниот секретар за внатрешни работу Хорхе Гомез, 18 лица починале во нивните автомобили, фатени во стапицата на огнот додека возеле на патот помеѓу Фигеиро до Вињос и Кастањера де Пера Страшен пожар покоси дел од централна Португалија во кој најмалку 62 лица го загубија животот, а над 50 луѓе се тешко повредени. Живи тела гореле во џиновските огнени јазици од кои не можеле да се спасат. Според државниот секретар за внатрешни работу Хорхе Гомез, 18 лица починале во нивните автомобили, фатени во стапицата на огнот додека возеле на патот помеѓу Фигеиро до Вињос и Кастањера де Пера. Huge forest fires #Portugal kill more than 60 people mostly in cars trying to flee the inferno https://t.co/VBRVrVxgCs via @Strange_Sounds pic.twitter.com/MrniOYhsNs — Strange Sounds (@Strange_Sounds) June 18, 2017 На брдата помеѓу Педрогао Гранде, Фигеиро до Вињос и Кастањера де Пера целата вегетација е изгорена и брдата се голи. На двете страни на автопатот на должина 20 км се крева огромен бел чад кој стои врз голите ...
сите 64 | | | веќе видена

next