Мазе

  во

  Ана Фенингер од Австрија го освои второто злато на Светското првенство во алпско скијање што се одржува во Бивер Крик, откако синоќа победи во велеслоломот.Ова за неа е вкупно трето злато на светските првенства.Таа во двете трки постигна време од 2:19.16 минути и на убедлив начин триумфираше, иако во втората трка по една грешка малку недостасуваше да излета од патеката.Второпласираната Викторија Ребенсбург од Германија имаше заостанување од 1.40 секунда, но беше доволно за сребрен медал. Бронзата и припадна на Џесика Линдел-Викарби од Шведска, која има 1.49 секунда заостанување зад победничката.Една од фаворитките Тина Мазе од Словенија остана без медал во оваа трка.Денеска се вози машкиот велеслалом.
  сите 97 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер е нова светска шампионка во велеслалом. На скијачкиот Мундијал кој се одржува во Вејл и Бивер Крик, Фенингер до вториот златен медал стигна со вкупно време ос 1:19.16 минути. Фенингер возеше брлијинатно во првата трка кога во однос на второпласираната имаше речиси две секунди предност. Во второто возење таа скијаше рутински, па и покрај големата грешка која ја направи во средишницата на патеката стигна до златниот медал. Второто место го освои Германката Викторија Ребенсбург, а до бронзат доскија Швеѓанката Џесика Линдел-Викарби. Тина Мазе која во досегашниот тек од СП освои три медали велеслаломската трка ја заврши на петтото место.
  сите 97 | | | веќе видена

  Австријката Ана Фенингер е нова светска шампионска во велеслалом. На скијачкиот Мундијал кој се одржува во Вејл и Бивер Крик, Фенингер до вториот златен медал стигна со вкупно време ос 1:19.16 минути. Фенингер возеше брлијинатно во првата трка кога во однос на второпласираната имаше речиси две секунди предност. Во второто возење таа скијаше рутински, па и покрај големата грешка која ја направи во средишницата на патеката стигна до златниот медал. Второто место го освои Германката Викторија Ребенсбург, а до бронзата доскија Швеѓанката Џесика Линдел-Викарби. Тина Мазе која во досегашниот тек од СП освои три медали велеслаломската трка ја заврши на петтото место.
  сите 99 | | | веќе видена

  Фенингер, која триумфираше на супер-џи трката и освои сребро во спустот, имаше предност од речиси две секунди по првото возење, за на крајот да ја победи Германката Викторија Ребензбург и Швеѓанката Џесика Линдел-Викарби за титулата. Фенингер е израмнета со Словенката Тина Мазе со 2 злата и 1 сребро на шампионатот, откако Мазе не успеа да стигне до четвртиот медал во Колорадо, завршувајќи ја трката на петтото место зад Тина Вајратер од Лихтенштајн. Американките повторно немаа свој ден. Линдзи Вон заврши на 14. место во дисциплината која не е нејзина најсилна, додека Микаела Шифрин, од која се очекува злато во слаломот, на крајот беше осма.
  сите 99 | | | веќе видена

  Ана Фенингер го освои златниот медал во дисциплината велеслалом на Светското првенство во Бивер Крик и стигна до својот трет медал на ова натпреварување во американскиот зимски центар. Разочарување доживеа Словенката Тина Мазе која го освои петтото место и на тој начин остана без можност да стигне до посакуваните пет медали на пет натпревари на овој шампионат, откако претходно стигна до медал на досегашните три настапи. Покрај Фенингер која имаше најдобро време во двете возења, место на победничкиот велеслаломски пиедестал имаше и за Викторија Ребенсбург од Германија и Џесика Линдал-Викерби од Шведска.
  сите 101 | | | веќе видена

  Тина Мазе не успеа да го освои и четвртиот медал во четвртата дисциплина во која настапи на Светското првенство во алпски дисциплини. Словенката се пласира само на петтото место, зашто во женскиот велеслалом во Вејл доминираше Австријката Ана Фенингер, која победи со вкупно време од 2:19,16, откако ја сочува огромната предност од првата трка. Германката Викторија Ребенсбург беше најбрза во второто возење, но сепак заостана за една ипол секунда зад Фенингер, а трета е Швеѓанката Џесика Линдел-Викарби, која задоцни девет стотинки зад Ребенсбург. Десетина скијачки беа во игра за медал, кој за само шест стотинки ѝ избега на Тина Вајратер од Лихтенштајн. Мазе на петтото место оствари време од 2:20,90 минути. Фенингер, и покрај предноста од првата трка, не тактизираше во второто возење и во еден момент за малку ќе промашеше капија, но успеа да се одржи на скиите и да не загуби многу од предноста што ја имаше. Утревечер (18.15 ч.) на програмата е машкиот велеслалом, а потоа до недела остануваат да се возат уште ...
  сите 101 | | | веќе видена

  Австриската скијачка Ана Фенингер е победничка на трката во велеслалом на Светското првенство во Бивер Крик. Тоа е втор златен медал за Австријката на овој скијачки мундијал, а трети воопшто во кариерата. Таа имаше големи проблеми во второто возење, за малку ќе излеташе од патеката, но успеа да се задржи, а потоа и да стигне најбрзо до целта, со време од 2:19.16 минути. Второто место и припадна на германската скијачка Викторија Ребенсбург, која зад победничката заостана една секунда и 40 стотинки, додека на третата позиција се пласираше Швеѓанката Џесика Линдел Викарби. Веднаш зад носителките на медалите се пласираа Тина Вајрајтер од Лихтенштајн и Словенката Тина Мазе.
  сите 103 | | | веќе видена

  Објавени се номинациите за најдобрите спортисти за 2014-та година кои ќе ја понесат престижната награда „Лауреус“. Посебно атрактивен е најтесниот избор во машка конкуренција за најдобар спортист на годината. Вкупно шестмина спортисти се наоѓаат во оваа трка, а престижната награда ќе им биде доделена на најдобрите спортисти за 2014-та година на 15-ти април на церемонијата во Шангај. Номинирани се: Новак Ѓоковиќ (Тенис, Србија) - Во 2014-та година Ѓоковиќ по втор пат во својата кариера го освои Вимблдон, а од Рафаел Надал го превзеде врвот на АТП листата. Луис Хамилтон (Формула 1, Велика Британија) - Во 2014-та година Хамилтон ја освои својата втора шампионска титула во Формула 1 и оствари 11 победи. Рено Лавилени (Атлетика, Франција) - Во 2014-та година го собори светскиот рекорд на Сергеј Бубка во скок во височина. Рори Мекилрој (Голф, Велика Британија) - Најдобриот голфер во светот, минатата година ги освои најважните натпреварувања. Марк Маркез (Моторциклизам, Шпанија) - Во 2014-та година ја освои втората ...
  | | веќе видена

  Нов златен медал освои Австрија (четврти) на Светското првенство (СП) во Бивер Крик (САД), овој пат во екипна конкуренција, во вторникот СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО БИВЕР КРИК (САД) Во оваа дисциплина настапија 16 селекции, составени од по шест скијачи, кои се натпреваруваа во паралелслалом, според нокаут-систем, на испаѓање. Австријците во состав Ева-Марија Брем, Никол Хосп, Михаела Кирхгасер, Марсел Хиршер, Кристоф Носиг и Филип Шоргхофер во финалето беа подобри од Канада со 3-1. За Австрија ова беше петти медал (три злата и две сребра) во оваа дисциплина, која првпат беше воведена на СП 2005 во Бормио и единствената земја што освојувала медал на сите СП. Кирхгасер беше во селекцијата што освојуваше златни медали и на СП 2007 и 2013 година и сребрен на СП 2011 година. Бронзениот медал ѝ припадна на Шведска, која беше подобра од Швајцарија со идентични 3-1. Во полуфиналните дуели Австрија - Швајцарија 3-1, Канада - Шведска 2-2 (Канаѓаните имаа подобро вкупно време). Македонските скијачи денеска ќе настапат во ...
  сите 102 | | | веќе видена

  Луис Хамилтон беше номиниран за спортската награда Лауреус во категоријата “Спортист на годината” заедно со мотоциклистот од МотоГП, Марк Маркез. Оваа година и двајцата освоија титули во првенството, во кои се натпреваруваат, и нивни ривали за наградата ќе бидат фудбалерот Кристијано Роналдо, тенисерот Новак Ѓоковиќ, голферот Рори Мекилрој и победникот од минатата година – атлетичарот Рено Лавијни. Минатата година Французинот го подобри светскиот рекорд во скок со стап на легендарниот Сергеј Бубка, совладувајќи 6.16 метри на натпреварување во Доњецк, а во текот на летото ја освои и европската титула на отворено во Цирих. Кај жените, натпреварувачката во фрлање на ѓуле, Валери Адамс ќе спори за одликувањето со уште една атлетичарка – Гензебе Дибаба, како и со словенечките скијачки Марит Бурген и Тина Мазе, а исто така и со тенисерките Ли На (Кина) и Серена Вилијамс (САД). Британската атлетичарка Џо Пејви, која ја освои европската титула на 10.000 метри во Цирих минатото лето на 40 години, и само 10 месеци ...
  сите 2 | | | веќе видена

  Во трка за престижната награда кај мажите се лидерот во светскиот тенис Новак Ѓоковиќ, најдобриот светски фудбалер Кристијано Роналдо, светскиот шампион во Формула 1 Луис Хамилтон , рекордерот во скок со стап Французинот Рено Лавилени, мотоциклистот  Марк Макес од Шпанија, и најдобриот голфер на планетаат Рори Мекилрој. Кај дамите во конкуренција за наградата „Лауреус “ се атлетичарките  Валери Адамс и Гензебе Дибаба, најдобрата светска скијачка Тина Мазе, норвешката скијачка Марит Бјорген, и тенисерките Серена Вилијамс и На Ли. Наградата „Лауреус“ на најдобрите во светскиот спорт во 2014 година ќе им биде доделена на свеченост во Шангај на 15 април.
  сите 3 | | | веќе видена

  Организаторите ги објавија сите номинирани за престижната награда на „спортската академија“, кои ќе се доделат на 15 април во Шангај по гласањето на светските медиуми. Роналдо минатата година загуби од четирикратниот Ф1-шампион Себастијан Фетел, а оваа година исто така има голема конкуренција: Ф1-шампионот Луис Хамилтон, голферот Рори Мекилрој, светскиот број 1 во тенис Новак Ѓоковиќ, двократниот Мото ГП-шампион Марк Маркез и светскиот рекордер во скок со стап Рену Лавилени. Во категоријата за спортистка на годината се пензионираната тенисерка Ли На, Серена, која оди на четврта награда, олимписките шампионки Тина Мазе и Марит Бјерген. За тим на годината изборот ќе биде помеѓу германската фудбалска репрезентација, која лани стана светски шампион, европските шампиони Реал Мадрид, швајцарскиот Дејвис куп-тим на Роџер Федерер и Стен Вавринка.
  сите 4 | | | веќе видена

  Академијата Лауреус ги објави имињата на кандидатите за престижното признание што му се доделува на најдобриот спортист за претходната година. Во конкуренција за најдобар спортист се номинирани Новак Ѓоковиќ, Луис Хамилтон, Рено Лавилени, Рори МекИлрој, Кристијано Роналдо и Марк Маркез. Кај дамите меѓу петте во потесниот избор влегоа Валери Адамс, Марит Бјорген, На Ли, Тина Мазе, Серена Вилијамс и Гензебе Дибаба. Во конкуренција на тимови меѓу номинираните се составот на Европа што настапи на Рајдерс купот, фудбалската репрезентација на Германија, Реал Мадрид, Сан Антонио, Дејвис куп составот на Швајцарија и Ф1 тимот на Мерцедес. Наградите ќе бидат доделени на гала свеченоста што ќе се одржи на 15 април во Шангај.
  сите 5 | | | веќе видена

  Тенисерот Новак Џоковиќ, Ф1 шампионот Луис Хамилтон и фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, се тројцата главни фаворити за претстижната спортска награда “Лауреус”. Во машка конкуренција освен овие тројца номинирани се уште и Мото ГП шампионот, Шпанецот Марк Маркез, светскиот рекордер во скок со стап, Французинот Рено Лавилени, како и најдобриот голфер, Британецот Рори Мекилрој. Во женска конкуренција номинирани се: најдобрата тенисерка Серена Волијамс, словенечката скијачка Тина Мазе, норвешката скијачка Марит Бјерген, етиопската атлетичарка Гензебе Дибаба, кинеската тенисерка На Ли, како и новозеландската атлетичарка Валери Адамс. Во екипна конкуренција номинирани се: швајцарскиот Дејвис куп тим, фудбалската репрезентација на Германија, Ф1 тимот на Мерцедес, фудбалскиот клуб Реал Мадрид, НБА шампионот Сан Антонио Спарс и Европскиот Рајдерс Куп тимот. Спортските награди “Лауреус” ќе бидат доделени во Шангај, Кина, на свеченоста која ќе се одржи на 15 април.
  сите 6 | | | веќе видена

  Објавени се имињата на спортистите кои се номинирани за престижната награда Лауреус. Во машка конкуренција номинирани се Новак Ѓоковиќ кој освои седум АТП титули во 2014 година, меѓу кои Вимблдон и завршниот Мастер и се врати на првото место на АТП листата, потоа најдобриот светски фудбалер Кристијано Роналдо, светскиот рекордер во скок со стап Рено Лавилени, најдобриот голфер на светот Рори Мекилрој, светскиот првак во Фромула 1 Луис Хамилтон и светскиот првак во Мото ГП, Марк Маркез. Во женска конкуренција номинации добија атлетичарката Валери Адамс, норвешката нордијка Марит Бјорген, атлетичарката од Етиопија Ганзебе Дибаба, скијачката од Словенија Тина Мазе и тенисерките Серена Вилијамс и На Ли. Наградата Лауреус ќе биде доделена на свечена церемонија која ќе се одржи во Шангај на 15.април. The post Објавени номинациите за наградата Лауреус appeared first on Актуелно24.мк .
  сите 7 | | | веќе видена

  Мазе во кариерата освои четири златни медали од СП и ѝ недостига само тој во слалом за да ја заокружи импресивната златна колекција од мундијалите. Словенката надвор од скијањето е манекенка, неодамна сними хит и без конкуренција е најпопуларната спортистка во Словенија СКИЈАЊЕ - СЛОВЕНКАТА ЖНЕЕ МЕДАЛИ НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО Словенката Тина Мазе (31) триумфира во комбинација (по една трка во спуст и во слалом) на Светското првенство (СП) во алпско скијање во Бивер Крик (САД) и стигна до третиот медал на шампионатот (има и злато во спуст и сребро во супервелеслалом). Таа пред почетокот на СП најави дека ќе се обиде да освои пет медали во индивидуалните дисциплини, што досега не ѝ успеало на ниедна скијачка. Кај мажите таков подвиг направи само Норвежанецот Ласе Кјус, на СП 1999, исто така, во Бивер Крик. Мазе во својата колекција има четири златни медали од три СП, и тоа во велеслалом (2011), супервелеслалом (2013), спуст и во комбинација (2015) и ѝ недостига само злато во слалом за да ја заокружи ...
  сите 85 | | | веќе видена

  Објавени се имињата на спортистите кои се номинирани за престижната награда Лауреус. Во машка конкуренција номинирани се Новак Ѓоковиќ кој освои седум АТП титули во 2014 година, меѓу кои Вимблдон и завршниот Мастер и се врати на првото место на АТП листата, потоа најдобриот светски фудбалер Кристијано Роналдо, светскиот рекордер во скок со стап Рено Лавилени, најдобриот голфер на светот Рори Мекилрој, светскиот првак во Фромула 1 Луис Хамилтон и светскиот првак во Мото ГП, Марк Маркез. Во женска конкуренција номинации добија атлетичарката Валери Адамс, норвешката нордијка Марит Бјорген, атлетичарката од Етиопија Ганзебе Дибаба, скијачката од Словенија Тина Мазе и тенисерките Серена Вилијамс и На Ли. Наградата Лауреус ќе биде доделена на свечена церемонија која ќе се одржи во Шангај на 15-ти април.
  сите 9 | | | веќе видена

  Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ, Ф1 шампионот Луис Хамилтон и фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, се главни фаворити за наградата "Лауреус". Покрај овие тројца, во машка конкуренција се номинирани уште и Мото ГП шампионот, Шпанецот Марк Маркез, светскиот рекордер во скок со стап, Французинот Рено Лавилени, како и најдобриот голфер, Британецот Рори Мекилрој. Во женска конкуренција на листата номинирани се: најдобрата тенисерка Серена Волијамс, словенечката скијачка Тина Мазе, норвешката скијачка Марит Бјерген, етиопската атлетичарка Гензебе Дибаба, кинеската тенисерка На Ли, како и новозеландската атлетичарка Валери Адамс. Во екипна конкуренција тука се: швајцарскиот Дејвис куп тим, фудбалската репрезентација на Германија, Ф1 тимот на Мерцедес, фудбалскиот клуб Реал Мадрид, НБА шампионот Сан Антонио Спарс и Европскиот Рајдерс Куп тимот. Престижните награди "Лауреус" ќе бидат доделени на свеченоста во Шангај, Кина, на 15. април.
  сите 11 | | | веќе видена

  Објавени се имињата на спортистите кои се номинирани за престижната награда Лауреус. Во машка конкуренција номинирани се Новак Ѓоковиќ кој освои седум АТП титули во 2014 година, меѓу кои Вимблдон и завршниот Мастер и се врати на првото место на АТП листата, потоа најдобриот светски фудбалер Кристијано Роналдо, светскиот рекордер во скок со стап Рено Лавилени, најдобриот голфер на светот Рори Мекилрој, светскиот првак во Фромула 1 Луис Хамилтон и светскиот првак во Мото ГП, Марк Маркез. Во женска конкуренција номинации добија атлетичарката Валери Адамс, норвешката нордијка Марит Бјорген, атлетичарката од Етиопија Ганзебе Дибаба, скијачката од Словенија Тина Мазе и тенисерките Серена Вилијамс и На Ли. Наградата Лауреус ќе биде доделена на свечена церемонија која ќе се одржи во Шангај на 15.април.
  сите 12 | | | веќе видена

  Објавени се имињата на спортистите кои се номинирани за престижната награда Лауреус. Во машка конкуренција номинирани се Новак Ѓоковиќ кој освои седум АТП титули во 2014 година, меѓу кои Вимблдон и завршниот Мастер и се врати на првото место на АТП листата, потоа најдобриот светски фудбалер Кристијано Роналдо, светскиот рекордер во скок со стап Рено Лавилени, најдобриот голфер на светот Рори Мекилрој, светскиот првак во Фромула 1 Луис Хамилтон и светскиот првак во Мото ГП, Марк Маркез. Во женска конкуренција номинации добија атлетичарката Валери Адамс, норвешката нордијка Марит Бјорген, атлетичарката од Етиопија Ганзебе Дибаба, скијачката од Словенија Тина Мазе и тенисерките Серена Вилијамс и На Ли. Наградата Лауреус ќе биде доделена на свечена церемонија која ќе се одржи во Шангај на 15.април. крај/мф/нц
  сите 13 | | | веќе видена