Утрински

Со желба да ја запознае македонската јавност со вкусовите на шведската кулинарска култура, Амбасадата на Шведска веќе трета година по ред организира денови на шведска храна. Оваа година под мотото Try Swedish!, во ресторанот Дистрикт ќе можат да се вкусат интересни шведски рецепти од 7 до 16 јуни. За време на деновите на шведска храна во Македонија ќе може да се пробааат разновидни рецепти - традиционални јадења како шведски ќофтиња со лингонбери бобинки, мариниран лосос со сос од сенф и копар, но и иновативни десерти како свежи малини со крем од лимон и пуслици со екстракт од сладок корен. Менито кое ќе се служи е креирано од шведскиот мастер шеф Магнус Албректсон, кој меѓу другото е еден од ретките готвачи кои ја имаат подготвувано храната за свечената вечера по повод доделувањата на Нобеловата награда која секоја година ја организира шведското кралско семејство. Шведската храна е разновидна како и самата шведска природа – од плодната, питома почва на југот до суровата дивина на Лапланд. Неколкуте ...
сите 7 | | | веќе видена

Ништо од епскиот пресврт во најдобрата професионална кошаркарска лига во светот НБА - кошаркарите на Голден Стејт, понесени од извонредниот Кевин Дурант ноќеска во петтиот дуел од финалната серија беа подобри од Кливленд со 129:120 и ја освоија шампионската титула. Со овој натпревар, финалната серија заврши со вкупен резултат 4-1 во победи за Голден Стејт кој шампионската титула ја презема од Кливленд и така го повтори го успехот од пред две години кога во финалето исто така беа поуспешни од „кавалирс“. Најефикасен играч на натпреварот беше Дурант со 39 поени, а Стеф Кари постигна 34. Во соперничкиот тим вообичаено најдобар беше Леброн Џејмс со 41 поени, 13 скокови и осум асистенции, а Кајри Ирвинг постигна 26 поени. За „воините“ ова беше 16 победа во плеј-офот и со само еден пораз на доминантен начин го завршија разигрувањето за трофејот оваа сезона. За најкорисен играч (МВП) во финалната серија е прогласен Кевин Дурант кој со Голден Стејт ја реализира целта да освои шампионски прстен во НБА.
сите 34 | | | веќе видена

Фудбалска репрезентација на Македонија попладнево со специјален чартер авион замина за Гдањск на Европското првенство во Полска за играчи до 21 година. На прес конференцијата на која присуствуваа селекторот Благоја Милевски и Ѓоко Зајков беше изразено уште еднаш задоволство од шансата што ја обезбеди оваа генерација фудбалери да се промовира на големо натпреварување како една од најдобрите 12 селекции. - Присуството на голем број на преставници на седмата сила е најдобра потврда за постигнатиот успех. Ќе се обидеме во Полска да бидеме на посакуваното ниво. На турнирот се најдобрите млади селекции во Европа. Сите фудбалери се подготвени, здрави и подготвени да одговорат на предизвикот. Концепцијата на игра и пристапот нема да го менуваме. Се работи за силни репрезентации со одлични индивидуални квалитети. Ние ќе играме со истата желба како во квалификациите. Овие момци не смее никој да ги потцени, бидејќи имаат и фудбалски и пред се човечки квалитети, вели селекторот Милевски. Првиот натпревар на ЕП ...
сите 133 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ падна на четвртото место на АТП – листата, за прв пат по 18 октомври 2009 година. Тој беше елиминиран во четвртфиналето на гренслем турнирот Ролан Гарос. Како што проценуваат аналитичарите, српскиот тенисер би можел да го загуби и четвртото место. Најголем конкурент за оваа позиција е швајцарскиот тенисер Роџер Федерер кој има 860 бода помалку од Ѓоковиќ, но со оглед дека претстојат турнири што се играат на трева, како и фактот дека Федерер на овие натпревари ќе игра одморен по паузата што ја направи на земјена подлога, можни се промени на АТП листата. Победникот на Ролан Гарос, шпанскиот тенисер Рафаел Надал се проби на второто место на АТП ранг листата објавена денеска. Лидер и натаму е Енди Мареј со 9.890 поени, а Надал сега има 7.285. Трет е Стан Вавринка со 6.175 поени, додека пад од две места има Новак Ѓоковиќ со 5.805. Во ТОП 5 место има и за Рожер Федерер со 4.945 бода. Од македонските тенисери Томислав Јотовски скокна 45 места и со 25 поени е на 768. место со што е најдобро рангиран ...
сите 42 | | | веќе видена

"Рациновото признание" за 2017 синоќа годинава отиде во рацете на Ана Стојаноска за романот "Јас и Лин, отпосле". Признанието свечено и беше врачена синока во рамки на 54. Рацинови средби. Што се одржаа на сцената на Велешкиот театар. Поостхумно првпат беше доделно и "Почесното Рациново признание" за 2017 за Предраг Матвејевиќ од Хрватска. Ловровиот венеце на лауреатката Стојаноска и го врачи градоначалникот Славчо Чадиев, а плакетата "Рациново признание 2017" и парична награда од 60 илјади денари и ги врачи Владимир Јанковски, претседател на жирито и еден од двајцата минатогодишни лауреати на ова високо литературно признание. " Ова признание ми значи како соѕвездие од приказни, како живот напишан да остави траги. За мене ова признание значи дека сите зборови што си играле со мене и јас сум играла со нив пред повеќе од една деценија, денес си го нашле своето место во македонската литература. И благодарам на комисијата и организаторот и на сите читатели на романот", рече Стојаноска, обраќајќи се пред ...
| | веќе видена

Вчеравечер Македонскиод народен театар го затвори фестивалот Dramatikerinnenfestival Graz со претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаа големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе кои ја поздравија актерската екипа со долготрајни аплаузи и овации, соопштија од МНТ. Станува збор за специфичен објектот кој е исполнет со мрежа на тунели и се наоѓа во стариод дел на Грац, а во времето на Втората светска војна се користел како скривница. Сега објетот е адаптиран и функционира на неколку нивоа и располага со повеќе сцени на кои се изведуваат претстави, концерти, перформанси, работилници, проекции на филмови, журки и други културни настани. Фестивалот започна на 6-ти и траеше до 11-ти јуни. Ова патување е дел од мини турнејата на МНТ. Потоа со истата претстава, на 14 јуни следува гостување на Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 јуни МНТ ...
сите 30 | | | веќе видена

Каролина Гочева објави спот за песната „Свет без граници“ за која автор на музиката и текстот е Дуке Бојаџиев. Во видеото се користат и цртежи на првачињата од ОУ „Љубен Лапе“ од Скопје. - Откако пред неколку месеци имавте можност да чуете мал дел од нашиот „Свет без граници“, со Дуке Бојаџиев решивме да ви ја подариме и целата песна, притоа направивме и едно симпатично lyric видео за кое ни помогнаа цртежите на првачињата од ОУ „Љубен Лапе“ од Скопје и рачето на нашата Дариа Милошеска, вели Каролина Гочева во писмената изјава.
сите 15 | | | веќе видена

Македонските млади пливачи викендов се покажаа многу успешни и освојија рекордни 111 медали на меѓународниот пивачки натпревар "Делфин Куп" што се одржуваше во Скопје. При тоа тие се закитија со 36 златни медали, 38 сребрени и 37 бронзени. За најдобри пливачи по категории беа прогласени Ана Јаневска, Јана Милковска и Јован Јанковски. Миа Блажевска Еминова постави нов македонски рекорд во дисциплината 50 метри грбно со време 35,42 секунди, додека стариот беше на пливачката Деа Калајлиоска со време 35,47. Пливачкиот клуб Бета беше прогласен за најдобар клуб на натпреварот со што покрај тоа што изминатите пет години е државен првак воедно стана и најтрофеен пливачки клуб во Македонија
сите 2 | | | веќе видена

Американскиот глумец Адам Вест, најпознат по главната улога во првата екранизирана верзија на приказната за Бетмен, снемена во 1966 година од минатиот век, почина на 88-годишна возраст. Вест почина во Лос Анџелес по кратка борба со леукемија, соопшти семејството. Тој е роден во 1928 година во државата Вашингтон, а кариерата ја започнал на Хаваи во 50-те години од минатиот век. Вест глумел во речиси 200 филмови и серии, а се занимавал и со позајмување на гласот за јунаците во цртаните филмови.
сите 11 | | | веќе видена

С о изложбата "Младите уметници на Преспанскиот крај" што беше отворена во Домот на културата "Драги Тозија" во Ресен, и официјално почна преспанското културно лето. Ова е прва роднокрајна изложба на млади уметници, која ги плени посетителите на изложбата, затоа што беа претставени слики на млади ликовни ументници од овој крај. "Изложбата за нас имаше големо значење, бидејќи беа претставени наши локални ликовни уметници. Тоа се Марија Вржовска и Виктор Николовски, кои работат и создаваат под раководство на нивниот ментор, предметниот наставник Шенер Далиповски. Летото, по обичај е период кога се одржуваат поголем број настани од едноставна причина што имаме зголемен број повратници и студенти, а богатата културна понуда значи можност повеќе за допир со културните вредности. Пред само една недела се одржа претставата "Преспанска модна ревија", во изведба на членовите на Драмското студио при Домот на културата и предизвика огромен интерес, така што имаше дури три прикажувања пред публиката. Во таа насока, ...
сите 4 | | | веќе видена

Кристиано Роналдо, според "Форбс" втора година по ред е најплатен сортист во светот. Лионел Меси го загуби второто место, а меѓу Топ 50 спортисти има само пет фудбалери. Ѕвездата на Реал Мадрид лани заработил 93 милиони долари, од кои 58 милиони преку плати и премии. Тоа значи дека на Роналдо секој месец на сметката му легнуваат скоро 8 милиони долари. На второ место е ѕвездата на НБА лигата Леброн Џејмс со годишна заработика од 86,2 милиони долари, следува Лионел Меси со 80 милиони. Топ најплатената петорка ја заокружуваат Роџер Федерер и Кевин Дурант. Листта на петте најплатени играчи е истата како и минатата година, само Меси и Леброн ги заменија местата. Во Топ 50 имаше место само за уште тројца фудбалери, на 18-то место е Нејмар, на 24-то Герет Бејл, а Златан Ибрахимовиќ се наоѓа на 30-то место според годишната заработка. Роналдо сигурно ќе го задржи врвот уште некое време откако осигура нов договор со Реал во наредните четири година. Но, и Меси со новиот договор од Барселона сигурно значително ќе му се ...
сите 145 | | | веќе видена

Комисијата од стручни соработници за доделување на Наградата "Почесно Рациново признание" за 2017 година за особени заслуги во афирмација и промоција на македонскиот јазик, книжевност и култура постхумно да му е доделена на Предраг Матвеевиќ од Хрватска, истакнат универзитетски професор и шеф на катедри на три респективни универзитети, загрепскиот, париската Сорбона и римската Ла Сапиенца. Вака одлучи комисијата од стручни соработници за доделување на наградата во состав проф. д-р. Јелена Лужина и проф. д-р. Људмил Спасов. "Предраг Матвеевиќ, како визитинг професор предавал на дваесеттина европски и американски универзитети. Бил доживотен почесен подпретседатл на светскиот ПЕН. Добитник е на педесеттина најпрестижни европски награди и носител е на некои од највисоките одликувања како што е офицер на Легијата на честа во Франција, на највисоко италијанско државно признание. Тој објавил петнаесеттина авторски книги напишани на хрватски јазик и уште пет-шест на француски јазик. Во неговиот 'Медитерански ...
сите 49 | | | веќе видена

Археолошкиот музеј на Македонија првпат ќе учествува на изложба во Обединетото Кралство, која ќе се биде отворена догодина од 19 октомври 2017 до 18 февруари. Ова го договорила делегација на НУ Археолошки музеј на Македонија, која од 04 до 07 јуни престојувала во посета на Обединетото Кралство, поточно во Оксфорд, каде што и официјално бил потпишан договор за реализација на изложбата "Религиите во големите империи", во Ашмолијан музејот при универзитетот од Оксфорд. Ова ќе биде голем настан за промоција на богатото културно наследство на Република Македонија во престижниот Ашмолијан музеј, рамо до рамо со Бритиш музејот. Проектот е подржан од Министерството за култура и Фондацијата "Кирил Трајковски" од Лондон, со кој НУ Археолошки музеј на Македонија има потпишано меморандум за соработка и досега реализираше повеќе активности. Делегацијата во присуство на претставници од фондацијата "Кирил Трајковски" од Лондон, била примена од директорот на Ашмолијан музејот, д-р Александар Стругис, како и д-р Пол Робертс. ...
сите 17 | | | веќе видена

Филмот "Кога денот немаше име" на режисерката Теона Стругар-Митевска ќе настапува на два фестивали. Едниот е филмскиот фестивал во Сиднеј, а другиот е во јули во Ерусалим. Во Австралија ќе има две проекции, утре и на 11 јуни како дел од програмата Европски гласови од десет жени режисери, организирана од ЕФП и Сиднејскиот филмски фестивал. Програмата е поддржана од интернационалното списание за филм Screen International во кое се најавени сите филмови и нивните режисери. "Теона Стругар-Митевска е во Сиднеј каде што ќе го претстави филмот и ќе биде дел од конференцијата која фестивалот ја организира со фокус на новите визии на жени режисери од Европа. Овој проект е поддржан и од Агенцијата за филм на Република Македонија", соопшти Продукција Митевски. Во Ерусалим филмот двапати ќе биде прикажан во селекцијата Панорама за време на фестивалот кој ќе се одржува од 13-ти до 23 јули. Тој е еден од најстарите и најпрестижните во светот. Продукцијата соопшти дека тоа ќе биде второ претставување на Теона на овој ...
сите 43 | | | веќе видена

Викендов во Тетово ќе се одржи 26-тото издание на меѓународниот хорски фестивал Техо. На фестивалот ќе учествуваат околу триста хористи од девет хорови од Македонија, Бугарија, Косово и Албанија. Хористите ќе настапат во две фестивалски вечери во сабота и недела. Овогодинешното издание на Техо е одбележување на јубилејот од 80 години од раѓањето на македонскиот композитор Сотир Голабоски и 10 години од смртта на Драгослав Ортаков така што најголем дел од хоровите по препорака на организаторот во својот репертоар имаат дела од овие автори. "Во сабота ќе настапат женскиот младински хор при МКЦ од Скопје под диригентство на Сашо Татарчевски. Тој ќе диригира и со мешаниот хор Драган Шуплевски при ФМУ што ќе ја затвори првата фестивалска вечер. Во меѓувреме пред тетовската публика ќе се претстават мешаниот хор За од Ѓаковица, Косово под диригенство на Астрит Паласка, мешаниот камерен хор Васил Аранаудов од Софија, Бугарија со кој ќе диригира Теодора Павлович и друштвото Пријатели на музиката Розафа Експрешон од ...
сите 5 | | | веќе видена

Лионел Меси ќе се жени со својата долгогодишна девојка Антонела Рокуцо. Венчавката е закажана за 30 јуни, но на листата на гости на најдобриот фудбалер на денешницата го нема неговиот доскорешен тренер Луис Енрике. Шпанските медиуми го објавија целосниот список на гости, на кој се нашле сите фудбалери на Барселона вклучувајќи го и Жерар Пике, за кого се шпекулираше дека нема да биде поканет поради недоразбирањата на неговата сопруга Шакира со невестата Антонела. Покрај Луис Енрике, Меси на својата свадба не го повикал и целокупниот стручен штаб на доскорешниот стратег, но затоа покани добиле масерите, докторите и физиотерапевтите на каталонскиот гигант. Со ова станува јасно дека шпекулациите за недоразбирања меѓу Енрике и Меси биле "жива вистина", а токму Аргентинецот инсистирал помошниот тренер Унзуе да не биде избран за нов тренер на каталонскиот гигант. Покрај стручниот штаб, не се повикани ниту членовите на бордот на директори на каталонците, како "порака" поради бавните преговори за нов договор. Воедно, ...
сите 70 | | | веќе видена

"Ролан Гарос" ќе добие нов шампион откако денеска бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ доживеа вистински дебакл во четврфиналето.Младиот Австриец, Доминик Тим го елиминираше Ѓоковиќ и тоа убедливо со 3:0 во сетови (7-6, 6-3, 6-0). Српскиот ас беше конкурентен само во првиот сет, кој се играше и најдолго-74 минути, и го загуби во тај-брејкот, но во останатите два, Австриецот доминираше и лесно ги совлада Ѓоковиќ. Двајцата тенисери загубија по два гема на свој сервис, а Ѓоковиќ својата шанса ја загуби во десеттиот гем кога имаше две сет-топки на сервис на Тим. Австриецот успеа некако да се извлече, потоа во еден необичен тај-брејк и да дојде во водство од 1-0. Необичен, затоа што девет од вкупно 12 поени тенисерите освоија на сервис на противникот. Нешто подобар беше Тим кој не му дозволи на Ѓоковиќ да освои ниеден поен на свој сервис и на тој начин поведе. Во полуфиналето Тим ќе игра против Рафаел Надал, кој денес обезбеди полуфинале, откакоБуста го предаде мечот во вториот сет. Ѓоковиќ не успеа да ја ...
сите 55 | | | веќе видена

Кон честитките за шампионската титула на нашиот ракометен тим Вардар, се приклучи и Агенцијата за млади и спорт: Од оваа организација најавија дека согласно правилникот за категоризација на Агенцијата, членовите на тимот кој освоил прво или второ места во лигата на шампиони, а се државјани на Република Македонија се стекнуваат со право на стипендија од меѓународна катгорија. "Само спортот може да ги сплоти Македонците. Ова треба да биде пример за сите нас", рече директорот на АМС, Марјан Спасески.
сите 32 | | | веќе видена

Цветни аражмани и букети осамнаа по улиците на Њујорк. ,Дизајнерот е, Луис Милер и неколку негови соработници кои атрактивни букети го поставија во корпите за отпадоци и на атрактивни скулптури во Њујорк. Велат дека целта им е да ја разубават "урбаната џунгла" и да раскажат различни приказни. Ској букет е различен. Еден се нарекува Алиса во земјата на чудата.
сите 4 | | | веќе видена

Холивудскиот шармер Џорџ Клуни и неговата сопруга, адвокатката Амал Клуни, за прв пат станаа родители. Тие добија близнаци - едно девојче и едно момче. Среќната вест за медиумите ја потврди нивниот портпарол Стен Розенфилд. „Утрово во животот на Амал и Џорџ пристигна Ела и Александар Клуни. Ела, Александар и Амал се здрави, среќни и се чувствуваат добро“, рече портпаролот, додавајќи на шега дека Џорџ е „под седативи и тој треба да закрепне за неколку дена“ , пренесува Ју-Ес-Еј Тудеј. Да потсетиме, познатата двојка го рече „судбоносното да“, во септември 2014 година. Свадбената церемонија се одржа во луксузниот хотел „Аман канал гранде“ во Италија, и траеше три дена. Три години откако влегоа во брачни води нивната љубов беше крунисана со близнаци кои на посебен начин ќе го исполнат животот на познатиот актер и 17-години помладата адвокатка.
сите 52 | | | веќе видена

next