Утрински

Со желба да ја запознае македонската јавност со вкусовите на шведската кулинарска култура, Амбасадата на Шведска веќе трета година по ред организира денови на шведска храна. Оваа година под мотото Try Swedish!, во ресторанот Дистрикт ќе можат да се вкусат интересни шведски рецепти од 7 до 16 јуни. За време на деновите на шведска храна во Македонија ќе може да се пробааат разновидни рецепти - традиционални јадења како шведски ќофтиња со лингонбери бобинки, мариниран лосос со сос од сенф и копар, но и иновативни десерти како свежи малини со крем од лимон и пуслици со екстракт од сладок корен. Менито кое ќе се служи е креирано од шведскиот мастер шеф Магнус Албректсон, кој меѓу другото е еден од ретките готвачи кои ја имаат подготвувано храната за свечената вечера по повод доделувањата на Нобеловата награда која секоја година ја организира шведското кралско семејство. Шведската храна е разновидна како и самата шведска природа – од плодната, питома почва на југот до суровата дивина на Лапланд. Неколкуте ...
сите 11 | | | веќе видена

Во Џебното кино на Младинскиот Културен Центар во Скопје утре во 17 часот ќе се одржи трибина насловена "Rocken'roll-от како soundtrack за новото Министерство за култура". Модератор на трибината е Тошо Филиповски а е во организација на Центарот за архивирање на македонската музика. На трибината покрај министерот за култура Роберт Алаѓозовски ќе учествуваат Џабир Дерала од НВО " Цивил", Виолета Симјановска, професор на University Of Arts - Helsinki, Др. Јулијана Папазова, професор на Факултет за Музичка Уметност, Влатко Стефановски, музичар,Петар Младеновски, музичар, Петрит Сарачини, музичар. Теми на дебатата се реално ли е да е очекуваме сериозно свртување на курсот на Министерство за култура од досегашниот турбо фолк маниризам, положбата на рок музиката како јавна потреба со исклучителна долга традиција и неоспорен квалитет, во идната стратегија на Министерството за Култура, потоа инсистирање на подобрување на положбата на рок музичарите и нивниот статус во општеството низ постоечките или нови програми на ...
сите 24 | | | веќе видена

Претставата "Интрига и љубов" според мотиви на Фридрих Шилер, во режија на Љупчо Ѓоргиевски, утре премиерно ќе ја изведе екипата на кумановскиот театар. Станува збор за сценски богата претстава во која е раскажана приказната за забранетата љубов на двајца млади, благородник и граѓанка, на кои им се вплеткуваат манипулатори од повисоките општествени слоеви преку различни интриги. Режисерот Ѓоргиевски на прес-конференција посочи дека подолго време не е игран Шилер, иако класиката, рече, е духовна хигиена за ансамблите. Според актерите, претставата се обидува да го долови тој романтичарски дух, кој и не соодветствува на денешното турбулентно време. Сметаат дека со труд и ангажман на екипата, публиката ќе ужива во претставата. Во претставата играат : Горан Илиѓ, Нина Максимова, Марко Трајковиќ, Kети Дончевска-Илиќ, Јордан Витанов како гостин од Велешкиот театар, Антонио Димитриевски, Александра Пешевска и Мирослав Петковиќ. Директорот на Центарот за култура Сашо Костовски информираше дека претставата е втора ...
сите 46 | | | веќе видена

После 10 години и 13 освоени трофеи, португалскиот фудбалер Пепе најави дека ќе го напушти Реал Мадрид, но, се уште не се знае неговата нова дестинација. Шпанските медиумите пишуваа дека дефанзивецот ќе оди во Пари Сен Жермен, но Пепе го негираше тоа и порача дека има понуди од Премиер лига. "Јасно е дека нема да продолжам во Реал Мадрид. Едно поглавје е завршено и време е да започнам ново", изјави Пепе. Пепе со години беше неприкосновен лидер на одбраната, а со доаѓањето на Зидан полека се пресели на клупата. И покрај тоа тој сакаше да остане, побара нов договор, но следуваше шок. Реал му понуди договор на само една година, а Пепе го доживеа тоа како навреда после се што даде за "кралскиот" дрес. "Дали на крајот се поздравив со Зидан? Не, и клубот и тој знаеа дека заминувам дури и пред јас да го дознаам тоа. Не сакам да го обвинувам, има спектакурални резултати, но некои работи не ги разбирам кај Зидан, како онаа зошто наеднаш исчезнав од тимот", изјави Пепе. Пепе додаде дека кога му било најтешко не ...
сите 116 | | | веќе видена

Врвни глумци, а немаат ни диплома за завршено средно училиште. Тие се доказ дека за да бидеш успешен, не мора да имаш диплома. Својот занает го учеле во театри, на семинари или курсеви, а средношколска диплома не добиле никогаш. Кетрин Зита Џоунс на 15 години се откажала од школувањето во родниот Кардиф и се преселила во Лондон за да се посвети на актерската кариера. Од мала настапувала по локалните театри, па знаела дека ќе се бави со глума. Подоцна се запишала во уметничка школа, каде што се специјализирала за мјузикли. Николас Кејџ од уметничката школа се откажал на 17 години за да може да почне да глуми. Година дена подоцна веќе добил улога во серија. Инаку, членови на неговата фамилија исто така имаат кариери во филмската индустрија. Роберт Де Ниро пред да ја добие улогата во "Кум" не беше голема ѕвезда. Живеел во Њујорк каде два пати се запишувал во приватна школа, но не ја завршил. На 17 години ја напуштил школата за да се посвети на глумењето. Првата улога ја добива на 20 години. Роберт Дауни Џуниор ...
сите 4 | | | веќе видена

Три големи институции во Шангај, Кина одвоено го поканија режисерот Милчо Манчевски да гостува пред кинеската публика ова лето. Ова е прво сеопфатно претставување на македонски уметник во Азија воопшто, и тоа на покана на домаќините неповрзана со македонското Министерство за култура. Еден од најголемите фестивали во Азија, Филмскиот фестивал во Шангај организира циклус проекции на филмовите на Манчевски на јубилејното 20. издание, од 17-26 јуни. Ќе бидат прикажани македонските филмови (европски копродукции) на Манчевски, но и неговите американски и кубански филмови. Неговиот филм Пред дождот беше прв македонски филм прикажан во Кина и наиде на голем успех. Овој филм има култен статус во Кина, особено во академската средина каде се изучува како пример на наративната структура. Неколку кинески режисери – како Лу Је и Шу Хаолун – го цитираат како еден од клучните филмови во нивниот развој. Менаџерот на Шангајскиот фестивал Мао Лијун вели дека филмската академија го предава Пред дождот „како библија во ...
сите 16 | | | веќе видена

Музичко - светлосната фонтана на плоштадот Славија во Белград во понеделникот вечерта имаше генерална проба пред денешното свечено пуштање во употреба. Градбата на најголемата фонтана ги чинеше белграѓани речиси два милиони евра. Фонтаната ќе има дневен и ноќен режим на работа, а која музика ќе се пушта се уште не е познато. Песните ќе го бира група експерти, а во деновите на викендот музиката ќе бираат и граѓаните. Светлосните ефекти во фонтаната ги создаваат околу 300 рефлектори, а водените млазови достигнуваат висина од 16 метри. Најавено е дека фонтаната ќе работи и во текот на зимата.
сите 39 | | | веќе видена

Интернет страницата Expatistan ја објави листата на 15 градови со најскап јавен превоз. Анализата е направена врз база на тоа во кој град колку пари месечно се потребни за јавен превоз. На прво место е Лондон со 155 евра и тој е најскап град за јавен превоз. На листата следуваат 2. Даблин 116 евра 3. Окланд 109 евра 4. Њујорк 106 евра 5. Токио 98 евра 6. Амстердам, 96.4 евра 7. Сиднеј 96.1 евро 8. Цирих 96 евра 9. Мелбурн 93 евра 10. Торонто 91 евро 11. Чикаго 90 евра 12. Велингтон 89 евра 13. Стокхолм 80 евра 14. Франкфурт 78 евра 15. Берлин 77 евра
сите 30 | | | веќе видена

Од 15 – 19 јуни годинава во Кинотека на Македонија ќе се организира третото издание на филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити. Фестивалот се отвора со филм за Крафтверк, односно „Поп Арт“, во традиција на претходните изданија кога фестивалот им оддаде почит на Дејвид Боуви и Леонард Коен. Фестивалот пред се сака да го прикаже богатството и разновидноста на музичкиот свет, програмата е зачинета со документарни филмови од светот на електронската музика, па така, покрај Крафтверк, истата вечер следи и филм за Жан Мишел Жар – „Патешествие низ електронската музика“, се вели во соопштението до медиумите. Во следните денови ќе се прикажат филмови за џез и боса нова музиката „1959- годината која го промени џезот“ и „Девојката од Ипанема: Бразил, боса нова и плажата“ за куриозитет да биде денот посветен на најголемите џез пејачки почнувајќи од Ејми Вајнхаус, (ЕјмиВајнхаус: Со свои зборови), Кралиците на џезот: радоста и болката на џез дивите (Били Холидеј, Нина Симон, Ела Фицџералд, ...
сите 14 | | | веќе видена

Луѓето се помаку пијат алкохол. Ова го покажува новиот извештај, за следење на потрошувачката на глобално ниво, соопшти "ВВС". Продажбата на пиво продолжи да се намалуваат и лани, а оваа година продажбата на јаболковина исто забележува пад. Глобалниот пазар на сите алкохолни пијалоци се намалил со 1,3 отсто во 2016-та година и тоа поради падот со 1.8 отсто на продажбата на пиво. Ова го покажуваат податоците на "International Wine and Spirits Record" (IWSR), според кои продажбата на јаболковина се намали за 1,5 проценти по седум последователни години на раст. Целосниот пад на продажбата на алкохол во светски рамки е многу поголем од просекот на намалување од 0,3 отсто во претходните пет години. Извештајот на "IWSR" за 2016-та година покажа дека глобалната продажба на вино останала релативно непроменета - пад со 0,1 проценти, а потрошувачката на алкохолни пијалаци се зголемила за 0,3 отсто. Оживувањето на џинот продолжува, а продажбата на култниот британски пијалок се зголемила за 3,7 отсто во светски план. ...
сите 11 | | | веќе видена

Големиот италијански и светски кинематографер Џузепе Ротуно (Giuseppe Rotunno) е првиот лауреат на Златна камера 300 за животно дело на годинешното 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, што ќе се одржи од 23 до 30 септември во Битола. Ова денеска го соопшти директорот на Фестивалот, Благоја Куновски – Доре, кој истакна дека со доделувањето на Златанта камера на овој кинематографер се заокружува Клубот на великани на Фестивалот „Браќа Манаки“. - Без овој великан на светската кинематографија, годинашниот лауреат на големата Златна камера 300 за животно дело, нашиот Клуб на великаните не може да се замисли. Тоа е великанот од Италија, ние претходно имавме рекордна и заслужена застапеност на големите италијански кинематографери, почнувајќи со Тонино Дели Коли, кој беше кај нас во Битола, кој и покрај неговиот грандиозен опус од 130 филмови и големи светски награди, беше среќен што е во Битола, што му доделена таа чест и стана наш пријател. Наш лауреат беше и трикратниот ...
сите 25 | | | веќе видена

На 6 јуни во 20 часот во Отвореното графичко студио при Музеј на град Скопје ќе се отвори изложба на цртежи на Мирко и Лидија Вујисиќ Лидија Вујисиќ завршила Средно уметничко училиште – отсек грaфички дизајн во Ниш. Дипломирала на ФЛУ – Скопје на отсекот за графика во 1985. Професор е во Училиште за дизајн и ликовна уметност „Лазар Личеноски“ од 1986. Досега има изложувано на повеќе меѓународни графички изложби меѓу кои Интерграфик - Берлин, Канагава - Јапонија, Биенале во Варна, во Белград, Белгија, Романија и др. Добитник е на 10 награди за графика од 1987 до 2016, на изложбите на ДЛУМ. Мирко Вујисиќ го завршил Училиштето за применета уметност во Скопје на одделот за графика. Во 1998 магистрирал на Факултетот за ликовни уметности во Белград. Предава како редовен професор на ФЛУ во Скопје. Има реализирано 23 самостојни изложби во земјата и странство со графики, цртежи и слики. Учествувал на преку 80 групни изложби на графика и цртеж во земјата и во странство.
сите 14 | | | веќе видена

Денеска се навршуваат пет години од смртта на Стив Џонбс. Оние кои го познаваа, тврдат дека бил можеби најголемиот визионер на нашето време, технички гениј, упорен и истраен. Со својата компанија „Епл“ направи пресврт во светот, не само во информатичкиот, туку и во животите на сите. Веројатно се ретки оние кои се имуни на компјутерите Мак, Ајпод или Ајфон. Стив Џобс беше еден и специфичен, чуден на свој начин. Неговите соработници сведочат дека имал неверојатна способност да ги мотивира луѓето околу себе и дека носел енергија што била неговото оружје кога имал бројни тенички, финансиски и деловни проблеми. Многу од тоа останало запишано, што е секому од голема помош. Ако не сте ја прочитале книгата за Стив Џобс на Валтер Ајтаксон, или не сте го гледале филмот Џобс со Ештон Качер во главната улога, барем малку застанете над зборовите на овој великан кои не кажуваат ни за компјутерите, ниту за деловната стратегија.. „Кога ќе пораснете, главно ви велат дека е светот таков и треба да живеете во него. Ви кажуваат ...
сите 3 | | | веќе видена

Аријана Гранде во неделата одржа концерт за жртвите на тероризмот во Манчестер кои настрадаа на последниот нејзин настап во овој град. На концертот се придружија и многу музички ѕвезди Аријана Гранде во Манчестер настапи на концертот насловен како „One Love“. Покрај оваа американска ѕвезда, настапија и многу светски познати музичари. Концертото беше во добротворни цели за жртвите од терористичкиот напад во Манчестер. Како што е познато, по завршувањето на неодамнешниот концерт на Аријана Гранде во Манчестер, 22 луѓе беа убиени во терористички напад, а стотици беа повредени. „Љубовта е како лек и на светот му треба повеќе љубов“, рече на концертот Аријана Гранде. Покрај Аријана Гранде, на концертот настапија и Take That, Роби Вилијамс, Нијал Хоран, Литл микс, Фарел Вилијамс, Мајли Сајрус, Џастин Бибер, Ашер, Кејти Пери, Колдплеј и Блек ајд пис. За жал, тероризмот во петокот вечерта повторно ја погоди Велика Британија, овој пат во Лондон. Иако за овој концерт во неделата, полицијата изјави дека е настан со ...
сите 27 | | | веќе видена

Вардар го освои пехарот во ракометната Лига на шампиони победувајќи го во голема борба и во драматичен натпревар тимот на ПСЖ со 24:23. Македонскиот тим во поголемиот дел од натпреварот имаше предност, најчесто од еден или два гола, но победничкиот гол беше постигнат во последните секунди. На седум секунди пред крајот Вардар водеше со гол разлика, кога парижаните изедначија на 23:23 На три и пол минути пред крајот Вардар имаше два гола разлика и напад, но тогаш Омејер ја имаше неговата 12-та одбран и му овозможи на својот тим во контранападот да го намали резултатот на еден гол разлика Во последните две минути се одвиваше вистинска драма на теренот. Македонскиот тим во најголемиот дел од натпреварот имаше водство, но со негатива од еден гол замина на одморот. На полувремето Вардар замина со еден гол негатива, иако во поголемиот дел го диктираа темпото и имаа по два или три гола предност, но во финишот францускиот тим успеа да изедначи и на одмор да замине со минимална предност. По почетните неколку напади, ...
сите 27 | | | веќе видена

Унгарскиот шампион Веспрем попладнево го совлада тимот на Барселона со 34:30 во натпреварот за третото место на завршниот турнир од Лигата на шампионите кој се одржува во Келн, Германија. Со тоа, Унгарците го освоија бронзениот медал, додека шпанскиот тим кој беше најдобар во групната фаза од Лигата на шампионите, заминува дома со празни раце. На натпреварот беа постигнати вкупно 64 голови, што покажува дека во одбраната не се играше толку цврсто како во полуфиналните мечеви. Во најголемиот дел од натпреварот се водеше изедначена борба, при што двата тима се менуваа во водство. Унгарскиот тим водството го оствари во завршниот дел, што Барселона не можеше да го надокнади. Најефикасен играч во победничкиот тим беше Палмарсон кој постигна осум голови, а по шест постигнаа Наџ, Угалде и Лекаи. На спротивната страна најмногу голови постигна Нгосан - шест, а најдобриот македонски ракометар, Кире Лазаров, мечот го заврши со три погодоци.
сите 28 | | | веќе видена

По успешното завршување на 7. Филозофски Филмски Фестивал, оваа година во своето прво интернационално издание поддржано од Град Скопје, Агенцијата за филм и програмата Цивика Мобилитас, Филозофското друштво на Македонија и Филозофскиот Филмски Фестивал организираат Специјална проекција на апсолутниот победник на ФФФ 2017 – филмoт „Сe за луѓето“ (All About People) на грузискиот режисер Гиорги Абашишвили (Giorgi Abashisvili). Филмот кој претставува грузиско-германска копродукција е добитник на двете награди „Златен був“ за Најдобар игран филм на ФФФ 2017 според жирито (проф. д-р Иван Џепароски, проф. д-р Александар Прокопиев и проф. Владимир Блажевски) и според публиката. Филмот кој е во омнибус форма е сочинет од девет приказни од Грузија и Германија кои раскажуваат за убавината и трагичноста на човекувањето. Едно момченце го очекува изненадување на патот до училиштето. Млад молер ја открива магичната моќ на поезијата. Загубениот човек на железничката станица е во залудна потрага по времето, додека еден ...
сите 16 | | | веќе видена

Македонскиот игран филм „Златната петорка“ на режисерот Горан Тренчовски, во конкуренција на филмови од 15 земји од регионот ја освои главната наградата за најдобар филм на фестивалот SEE a Paris 2017. Меѓународното жири со кое прецедаваше Макс Азуле, покрај тоа на македонскоиот филм му ја додели наградата и за најдобра монтажа на Андрија Зафрановиќ и Аристид Филактов, додека наградите за најдобри актерски остварувања им припаднаа на Јанис Станкоглу за улогата во грчкиот филм „Invisible“ и на Маргита Гошева од Бугарија за улогата во филмот „Слава“, додека косовско-македонската копродукција „Доме сладок доме“ се здоби со наградата за најдобро сценарио. Освен тоа на свечената церемонија на затворањето на фестивалот која се одржа синоќа во парискиот Ле Палас во соработка со фестивалот „Балкан Трафик“, беа доделени и традиционалните награди за животни остварувања и исклучителен придонес во афирмацијата на кутурата на регионот. Наградата SEE Actor 2017, му беше врачена на познатиот романски актер и режисер Јон ...
сите 50 | | | веќе видена

Ракометарите на македонскиот шампион Вардар денес против францускиот првак ПСЖ ќе се борат за титулата шампион на Европа. Натпреварот почнува во 18 часот, во Ланксес арена во Келн. За Вардар ова е првото големо европско финале, откако вчера во драматичен натпревар ја победи моќната Барселона со гол во последните секунди од натпреварот, за конечен резултат 26:25. Во другиот полуфинален натпревар ПСЖ го победи Веспрем исто така со еден гол разлика, со 27:26. „Имаме помалку време за одмор од ПСЖ, го познаваме нивниот тим, го имаат најдобриот ракометар во светот. Ќе гледаме видео, ќе се обидеме колку е можно повеќе да се одмориме и да бидеме подготвени за натпреварот“, изјави стратегот на Вардар, Раул Гонзалез. Дваесет и четиригодишниот Лука Циндриќ, кој го постигна победничкиот гол за Вардар во полуфиналниот натпревар против Барселона, по мечот изјави дека е пресреќен, дека одиграле одличен натпревар, но и дека во Келн се да го освојат трофејот. Кој и да победи вечерва, тоа ќе му биде прв пехар во Лигаата на ...
сите 113 | | | веќе видена

Додека синоќа во Кардиф играа фудбалерите на Реал и Јувентус, во Торино, на главниот плоштад Пјаца Сан Карло, се случи инцидент во кој што беа повредени повеќе од 600 навивачи на италијанскиот шампион кои што таму на видео бим го следеа финалето во Лигата на шампиони. Како што пренесува гол.хр, во еден момент се слушнала „експлозија“, за која подоцна се утврдило дека е звук од метална врата. Новинарот Танкреди Палмери, кој исто така бил на плоштадот, објаснил дека попуштила метална врата на подземната железница, која што при падот произвела звук сличен на експлозија. Звукот се пренел и до другиот влез на метрото, кој бил од другата страна на плоштадот, при што меѓу навивачите настанала паника. На плоштадот имало околу 200 илјади навивачи кои што го гледале преносот од финалето на Лигата на шампиони. Во стампедото што настанало по звукот кој предизвикал паника, биле повредени над 1.000 лица од кои најмaлку две се во критична состојба, а меѓу нив е и четиригодишно дете со тешки повреди на главата и градите. ...
сите 6 | | | веќе видена

next