Утрински

Адел Лори Блу Адкинс е најплатената пејачка во Велика Британија. Ова го покажува листата што ја напарви The Sunday Times, според која само минатата година таа на своето банкраска сметка инкасирала заработка од речиси 50 милиони евра. Нејзиното богатство порасна од 85 на 125 милиони фунти,благодарение на светската турнеја. Меѓутоа, и покрај ваквиот успех, Адел е дури на 19-то место на листата со најбогати музичари во Велика Британија. Најголемото изненадување е што таа е единствената жена на оваа листа. Пред неа, со многу поголеми заработки, се нејзините машки колеги. Сер Пол Мекартни, прв на листата, годишно заработува 900 милиони евра, Лорд Лојд-Вебер 870 милиони евра, а U2 нешто повеќе од 680 милиони евра. Албумот 25 кој Адел го објави во 2015 година е најбрзо распродаден албум во музичката историја на Велика Британија. Благодарение на него Адел заработи 33 милиони евра.
сите 46 | | | веќе видена

Ракометарките на Вардар остварија историски успех, победувајќи го со 38 : 33 ланскиот шампион, ЦСМ Букурешт и се пласираше во финалето во кое силите ќе ги одмери со унгарски Ѓер. Екипата на Вардар го отвори одлично натпреварот против ЦСМ Букурешт и направи висока разлика уште во првите 15 минути. Романките губеа топки и не можеа да ги поврзат акциите што предизвика видлива нервоза на тренерската клупа. Пенезиќ постигна пет гола за десетина минути. Во 23. минута вардарки првпат имаа разлика од 10 голови (8-18), а на полувреме се замина со резултат од 21- 13 што овозможи со рутинска игра во второто полувреме ЖРК Вардар во четвртиот обид да стигне до посакуваното прво европско финале.
сите 163 | | | веќе видена

Будимпешта – Унгарски Ѓер ќе игра во финалето на „фајнал фор“ турнирот во Лигата на шампионите за ракометарки откако попладнево во Будимпешта го совлада црногорскиот првак Будуќност со 26:20. Ѓер ја имаше контролата на резултатот во текот на целиот натпревар, на полувреме водеше со 12:9 и сосема заслужено избори место во утрешното финале во кое ќе го брка третиот континентален шампионски трофеј. Будуќност останува на четирите шампионски титули во елитното натпреварување. Најзаслужна за триумфот на унгарскиот состав беше Анита Горбич со 9 погодоци. Во поразениот тим најефикасна беше Кристина Неагу со 7 погодоци, Катарина Булатовиќ постигна 6 гола. Во второто полуфинале од играат македонскиот шампион Вардар и актуелниот европски првак ЧСМ Букурешт.
сите 100 | | | веќе видена

По неодамнешната турнеја низ Азија, музичарот Владимир Василевски-Четкар се враќа во Њујорк каде што е неговата постојана адреса. Тој денеска ќе одржи концерт во светски познатиот њујоршки „Би Би Кинг блуз клуб", каде настапуваат најзвучните имиња во светот на фанк, блуз и соул музиката. Четкар ќе настапи на сцената Лусил, која е именувана по гитарата на блуз легендата Би Би Кинг. Ќе се претстави со авторска музика и ќе биде придружуван од Коди Роландс на труба, Алтасар Отесен на тенор саксофон, Сет Вивер на тромбон, Владан Мијатовиќ на клавијатури, Џејмс Квинлан на бас и Нолан Брд на тапани. Македонскиот музичар неодамна настапи во Јужна Кореја на најпознатиот џез-фестивал Јарасум, кој е меѓу најголемите во светот. Фестивалот ја избра композицијата на Четкар "Heavenly" за официјална музичка тема и направи музичко видео со најдобрите моменти од фестивалот.
сите 2 | | | веќе видена

Денес ненадејно почина Ѓорѓи Бисерков Дампе, македонски театарски и филмски актер и долгодишен член и соработник на Велешкиот театар. Роден е во 1941 година во Велес. Од 1960-1964 година вработен е како челн на ансамблот на Народниот Театар "ЈХК-Џинот"во Велес. А од 1975 во истиот е ангажиран како постојан надворешен соработник. Негови позначјани актерски остварувања на театарската сцена се Мирко во "Кула вавилонска", Мане во "Зона Замфирова", Љубомир во "Покојник", Луков во "Црнила", Теодос во "Чорбаџи Теодос", Војводата во "Суд",Жика во "Сомнително лице", Кајгана во "Женидба", Зганарел во "Дон Жуан", Астров во "Вујко Вања", Гласникот во "Антигона"... Бисерков играше и во некои од најзначјаните накедонски филмови како "Среќна Нова 49-та", "Јазол", "Хај фај", "Викенд на мртовци", "Тетовирање", "Македонска сага" и "Големата вода". Погребот ќе се одржи утре на Црквата "Свети Спас" во Велес.
сите 11 | | | веќе видена

Националната галерија на Македонија (НГМ) денеска ја промовираше монографијата "Никола Мартиноски до 1945", која е истражувачки проект на Кирил Пенушлиски. Промоцијата е првиот настан од трите кои овој месец НГМ ќе ги организира за Мартиноски - на 11 мај во Мала станица ќе биде отворена изложба на фоторепродукции на дела од Мартиноски од 1919 до 1929, а на 16 мај авторот Пенушлиски ќе одржи предавање "Од Мартин до Мартиноски". Кирил Пенишлиски (1977), кој му е внук и го носи името на основоположникот на науката за фолклор во Македонија, и е син на академскиот сликар Илија Пенушлиски, рече дека монографијата е прв дел од истражувањето за Мартиноски. " Ова дело произлегува колку од повеќегодишно истражување на уметноста на Мартиноски, толку и од повеќедецениско дружење со неговите слики. Англичаните имаат еден израз - labor of love - и тоа е навистина оваа книга. Години поминав по правливите архиви, како во Македонија, така и во другите југословенски републики, трчајќи по колекции кои повеќе не постојат, ...
сите 15 | | | веќе видена

Во недела во периодот од 7 до 14 часот поради одржување на манифестацијата "Скопски маратон" ќе има изменет режим на автобуските линии на Јавниот градски превоз. Линии со изменета траса: - Линија бр. 3: Од Спортска сала МЗТ до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Кл.Центар - Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама - ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) - Тр. Центар - ул.Владимир Комаров - ул.Васко Каранѓелески - Сп.Сала МЗТ. - Линија бр. 3Б: Од Кванташки Пазар до Југодрво по своја траса, продолжува по ул. Кирил и Методиј (Рамстор) - Кл.Центар Комплекс Панорама. Во обратна насока: Комплекс Панорама - ул. Јордан Мијалков, подвозник, бул.Кочо Рацин (Југодрво) - Тр. Центар - ул.Владимир Комаров - ул.Васко Каранѓелески - бул.АСНОМ - Кванташки Пазар. - Линија бр. 4 и 4А: од Хром и Тафталиџе до Соборен Храм по бул. Партизански Одреди, мост Гоце Делчев, бул. Гоце Делчев, бул. Крсте Мисирков, бул. Кочо Рацин, подвозник, ул. Антон Попов, ул.Димо ...
сите 21 | | | веќе видена

Татјана Поповска Лидерите на СДСМ и на ДУИ Зоран Заев и Али Ахмети формално ќе чекаат од претседателот на државата Ѓорге Иванов да го додели мандатот за формирање на новата влада, но во меѓувреме интензивно ќе ги водат преговорите за поделба на ресорите и за кадровските решенија. Според партиски извори тие се во постојана секојдневна комуникација, и вчера имале средба на која се дискутирало за повеќе прашања меѓу кои и составот на новата влада. Лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека би сакал во идната влада да учествуваат трите партии на Албанците - ДУИ, Беса и Алијансата на Албанците, кои што со потписи на нивните пратеници го гарантираа новото мнозинство. Од партијата на Заев се уште не откриваат на кој начин би се делеле ресорските места, се додека нема целосни информации кои партии ќе ја сочинуваат идната влада. Но, се децидни дека во овој момент е клучно прво мандатот да биде доделен. Тој тврди дека постои можност до крајот на месецов, согласно роковите, да биде избрана владата. „Но, тоа зависи од ...
сите 184 | | | веќе видена

Македонија поради политичката криза првпат после 20 години напредок се соочува со опасност да назадува во евроинтеграциите. Време е за правилни одлуки од политичарите во насока на задржување на евроинтеграцискиот пат, но и подготвеност од ЕУ за носење одлуки за проширување. Ова го истакна вицепремиерот за евроинтеграции Арбр Адеми во воведното излагање на студентскиот натпревар во ораторство на тема "Ја познавам ли доволно ЕУ?" организиран од Европското движење во Република Македонија, Филозофскиот факултет, Фондацијата Конрад Аденауер и Делегацијата на ЕУ во Македонија. - Силно сум разочаран дека Република Македонија 9 Мај - Денот на Европа првпат го слави во вакви тешки кризни политички околности. И кога за првпат после 20 години напредок е на работ на бездната односно во опасност да назадува во процесот на евроинтеграциите. Затоа нема друга алтернатива, сега е време за правилни одлуки и дела со цел да ја зачуваме нашата и иднината на нашите следни генерации, а тоа сте вие идните европејци и идните членови ...
сите 35 | | | веќе видена

Уставниот суд на Република Македонија на следната седница што ќе се одржи в среда на 10 мај ќе ги разгледува иницијативите за укинување на два члена од Законот за локална самоуправа и од Изборниот закон со што ќе се овозможи градоначалниците и советниците да останат на своите функции до одржувањето на локалните избори. Како што е објавено на веб страницата на Судот, на истата седница ќе се одлучува и дали може да почне исплатата на субвенциите за земјоделците. Иницијативата која се однесува на градоначалниците е трета точка за седницата што ќе се одржи в среда, а со неа се бара оценка на уставноста и на законитоста на член 35, став 1 и на член 49 од Законот за локалната самоуправа, член 16, став 1 и член 16, став 1 во делот „во првата половина во мај“ од Изборниот законик. До Уставниот суд иницијативи за продолжувањето на мандатот на градоначалниците и на советниците поднесоа Министерството за локална самоуправа, Министерството за правда и од Светскиот македонски конгрес. Локалните избори требаше да се ...
сите 243 | | | веќе видена

Со помалку образование може повеќе да се најде работа во државава, отколку со факултетска диплома. Таква е, за жал, состојбата на пазарот на труд. Иако на листата на невработени во Агенцијата за вработување, АВРМ, има и имало дипломирани, невработени лица, сепак, најголем процент од компаниите нудат работа за работници со средно образование. Програмерите и автмеханичарите по се изгледа имаат (нај)полни раце работа. А, пазарот речиси нема потреба за нив, бидејќи компаниите пријавуваат најмалку слободни работни места за овие две професии, како и за разни профили на работници во градежната дејност. Според податоците од сајтот на Агенцијата за вработување, денес напладне компаниите барале само 51 програмер и 52 автомеханичари, додека најмногу барале продавачи, обични работници, хигиеничари и шивачи. Денес напладне во државава имало вкупно 7.556 слободни работни места, а од нив најголем број имало во Скопје, 3.822, потоа во Кавадарци, 588 и во Тетово, 513 места за работа. Најмалку, пак, места за работа пријавиле ...
сите 20 | | | веќе видена

Главниот извршен директор на „Амазон“, Џеф Безос, продаде акции од компанијата во вредност од приближно една милијарда долари, пишува „Блумберг“. Тој се уште поседува 79,9 милиони акции, или околу 17 отсто од компанијата, во споредба со 83 милиони акции, со кои располагаше на крајот на 2015 година. Растечкиот бизнис на „Амазон“ со електронска трговија му помогнаа на главниот извршен директор да стане еден од најбогатите луѓе во светот. Во моментов тој е на трето место по богатство по коосновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, и шпанскиот претприемач Амансио Ортега. Безос ги продава своите акции за да инвестира во компанијата „Блу Ориџин“, која има за цел да испраќа туристи на куси летови во вселената, каде што тие ќе можат да ја почувствуваат бестежинската состојба и да ја гледаат планетата Земја. „Блу Ориџин“ од Тексас, веќе ги објави плановите и фотографиите од внатрешноста на вселенското летало, „Њу Шепард“, во кое ќе патуваат првите туристи во вселената кои ќе бидат во бестежинска состојба над Земјата ...
| | веќе видена

На информативен разговор се повикани уште четири лица учесници во насилните протести на 27 април Уапсен е велешанецот Горан Ангелов од македонското патриотско здружени „Ќосето“, соопштуваат од СВР Скопје. Од таму велат дека во 09.30 часот пред полициската станица Кисела Вода се собрале 25 граѓани од здружението „Ќосето“. Ангелов беше регистриран на повеќе видео материјали од 27 април, како директно му се заканува на Зоран Заев, но и на другите пратеници. Тој веднаш по насилниот упад во Собрание и претепувањето на пратениците, преку социјалните мрежи побара амнестија од претседателот Ѓорге Иванов. Во меѓувреме МВР соопшти дека на информативен разговор се повикани уште четири лица учесници во насилните протести на 27 април. „Притоа, поради констатирано постоење на основи за сомнение за сторено кривично дело – „учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“ по чл 384 од КЗ на РМ од страна на лицата Д.Т. (42), Ѓ.М. (52) и Т.О. (52) сите од Скопје, како и кривично дело – „учество во ...
сите 102 | | | веќе видена

Судскиот процес за случајот "Тврдина 2" на Специјалното јавно обвинителство ќе продолжи на 23 мај. Денешното рочиште се одложи поради отсуство на обвинетиот Горан Грујевски, поранешен началник на Управата за безбедност и контраразузнавање. Одбраната информираше дека тој не дошол на судењето поради здравствени проблеми. СЈО побара да се проверат медицинските документи на Грујевски и да се проверат и видео снимки од надзор во МВР и од УБК, бидејќи, според тврдењата на обвинителството, тој бил во нивните простории, додека бил на боледување. Одбраната порача дека не е првпат Грујевски да отсуствува поради здравствени проблеми, бидејќи има хронична болест, за што било запознаено и обвинителството. Последното одложување на рочиштето за овој случај беше на 13 март, поради отсуство на судијката Лидија Петровска од скопскиот Кривичен суд, која е на боледување. Предметот "Тврдина 2" се однесува на уништувањето документација во врска со системите од незаконското прислушување. Осомничени се поранешниот началник на ...
сите 29 | | | веќе видена

Главниот извршен директор на „Амазон“, Џеф Безос продаде акции од компанијата во вредност од приближно една милијард а долари пишува „Бл у мберг“. Тој се уште поседува 79,9 милиони акции, или околу 17 отсто од компанијата, во споредба со 83 милиони акции, со кои располагаше на крајот на 2015 година. Растечкиот бизнис на „Амазон“ со електронска трговија му помогнаа на главниот извршен директор да стане еден од најбогатите луѓе во светот. Во моментов тој е на трето место по богатство по к оосновачот на „М ајкрософт “, Бил Гејтс и шпанскиот претприемач Аманс и о Ортега Безос ги продава своите акции за да инвестира во „Блу Оригин“, која има за цел да испраќа туристи на к уси летови во вселената, каде што тие ќе можат да ја почувствуваат бестежинска та состојба и да ја гледаат Земјата.
сите 4 | | | веќе видена

Над 8.500 учесници од вкупно 51 држава се пријавени деќа ќе трчаат на 13-то издание на Виз Ер Скопскиот маратон, што ќе се одржи в недела. Оваа бројка е за околу 1.000 ученици повеќе од претходното издание на маратнот, кој се смета за еден од најмасовните и популарни спортски настани во Македонија. Стартните пакети учесниците ќе можат да ги подигнат денеска до 19 часот и утре од 10 до 19 часот во Парк Хотел и Спа. Стартот на маратонската и полумаратонската трка, како и на шатафетниот маратон е во 8:30 часот, а на трката од 5 километри 15 минути подоцна. За директорот на Виз Ер Скопскиот маратон, Кире Синадиновски, маратонот од година во година станува еден од најпосетуваните и најинтересни настани во Македонија. "Секоја година со помош на бројните волонтери, поддршката од институциите и компаниите се предизвикуваме и квалитетот на Виз Ер Скопскиот маратон е се подобар и подобар. Ги покануваме сите да го проследат настанот и да се забавуваат за време на маратонот, полумаратонот, трката од 5 километри и ...
сите 107 | | | веќе видена

Ракометарките на македонскиот првак ЖРК Вардар од денеска се во Будимпешта каде што претстојниот викенд по четврти пат ќе бидат дел од завршниот "фајнал-фор" турнир во Лигата на шампионите. Откако на изминатите три турнири завршија како третопласирани, вардарки овојпат ќе сторат се да одат место погоре односно да се пласираат во финалето, а доколку се укаже шанса и да ја освојат шампионската титула. Задачата нема да биде лесна бидејќи на патот кон зацртаната цел прв противник ќе биде актуелниот шампион романската екипа ЦСМ Букурешт. Поразот во минатогодишното полуфинале од истата екипа е мотив повеќе за македонскиот првак. "Тоа е реприза на ланскиот натпревар од полуфиналето. Двете екипи добро се познаваме. За да победиме ќе мора да играме концентрирано и смирено, а ќе видиме што ќе биде. Воедно најдобрите четири екипи се на завршниот турнир и сите имаат подеднакви шанси за конечен триумф", изјави хрватската репрезентативка Андреа Пенезиќ која сезонава е најефикасната ракометарка во Лигата на шампионите. ...
сите 169 | | | веќе видена

Каролина Гочева се вери во романтичниот Париз со Михаил Корубин. Убавата вест ја обележи со објавување на романтична фотографија со саканиот. Македонската поп ѕвезда беше запросена од својот сакан , а среќната вест дека му кажа "ДА" ја објави пред само неколку часа на својот профил на Instagram. Гочева сподели и фотографија на која Корубин нежно ја бакнува на челото. Неофицијални информации велат дека познатата 37 годишна македонска пејачка и истакнатиот уметник се заедно околу една година.
сите 24 | | | веќе видена

Под мотото "Креирај, кокреирај!" во текот на фестивалот ќе се одржат над 30 настани распоредени во три дена Во Младинскиот културен центар почна фестивалот на креативни индустрии "Скопје Креатива" и ќе трае до 6 мај. Публиката на "Скопје креатива" ќе има можност за прв пат да ги види уникатните дизајнерски решенија на многубројни македонски компании и самостојни уметници, кои создаваат производи со исклучително квалитетна уметничка и естетска вредност, а од кои нашето општество има индустриски и економски бенефит. Под мотото "Креирај, кокреирај!" во текот на фестивалот ќе се одржат над 30 настани распоредени во три дена, осносно ќе се одржат изложби, работилници, предавања, работилници за деца, за средношколци, за дизајнери... Ќе има и гостувања на врвни светски дизјанерски имиња, кои ќе одржат работилници и предавања во рамки на програмата. Организаторите на фестивалот, како што соопшти Град Скопје, при изборот на проекти во прв план ја ставиле оригиналноста и иновативноста на концептот со цел надминување ...
сите 15 | | | веќе видена

Италијанецот Нело Руџиеро е првиот човек во светот кој склучи брак самиот со себе и отиде на "меден месец" во Египет, каде што, како што вели, стекнал нови интересни пријателства. "Јас не сакам никого повеќе од себе си", рече Италијанецот. Оваа луда идеја ја добил поради неговите родители, кои упорно сакале да го оженат и својот петти син. На крај тие со радост го прифатиле тој "брак". На својата "венчавка", што беше пренесувана и на телевизија, тој пристигнал на бел коњ, а гостите мислеле дека се работи за прослава на неговиот 40-ти роденден.
сите 7 | | | веќе видена

next