Утрински

Дел од раководството на комбинатот Југохром Алзар од Јегуновце заедно со претставници на синдикатот на вработените во фабриката присутвуваа на денешното продолжение на работите за изградба на филтер станицата. Според генералниот директор на Југохром Васко Скендеровски, на овој начин се покажува залагањето на менаџерскиот тим околу изградбата на филтер станицата за отпрашување. Таа според најавите ќе има основа со габарит од 600 метри квадратни, со височина како десетокатница и со предвидениот систем за отпрашување 99 отсто од зафатените гасови ќе бидат прочистени. - По добивањето на дозволата за градба во јули минатата година што беше многу задоцнето поради административните проблеми ние неколку месеци интезивно работевме на овој проект. По паузата поради зимскиот период сега продолжуваме со активностите. Системот за отпрашување не е само поставување на некакви филтри на фабричките оџаци, туку е комплексен чин и проект за изградба на комплетно нови погони. Денеска се бетонираат темелите и очекуваме дека во ...
сите 2 | | | веќе видена

На прашањето дали таа го претставува претседателот, американскиот народ или нејзината работа како прва ќерка, таа одговори: „Секако не последното“ БЕРЛИН - Иванка Трамп беше исвиркана во Берлин во вторникот, кога го опиша нејзиниот татко Доналд како „извонреден поборник за поддршка на семејствата“ и рече дека таа се' уште се приспособува на нејзината улога како прва ќерка и неофицијален советник во Белата куќа. Трамп (35), за која се смета дека има се' поважно влијание врз нејзиниот татко, изјави на самитот на жени во организација на Групата 20 големи економии во германскиот главен град, дека сака да го искористи своето влијание за да помогне да им се даде право на жените. На прашањето дали таа го претставува претседателот, американскиот народ или нејзината работа како прва ќерка, таа одговори: „Секако не последното, и јас не сум многу запознаена со таа улога ... поминаа нешто под 100 дена, но тоа едноставно е извонредно и неверојатно патување“. Назначувањето на Иванка Трамп како советник, со пристап до ...
сите 132 | | | веќе видена

Молкот и бегањето од дебата е одраз на страв на пратениците на СДСМ да се соочат на избори со оние на кои им ја подметнале платформата од Тирана, сметаат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, кои на вчерашното 19. продолжение на конститутивната седница на Собранието ги повикаа пратениците од СДСМ да се вклучат во дијалог. „Оваа дебата треба да се води со достоинство и доблест, а нивното молчење е негирање на државата и на традиционалните вредности и постулати врз кои таа е формирана“, рече Крсто Јовановски, кому неговите сопартијци му реплицираа по неговото завчерашно излагање. Тиранската платформа содржи точки кои длабоко го навредуваат мнозинскиот народ во Македонија, сметаат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и нагласија дека за разлика од СДСМ тие не сакаат да бидат партија што го изиграла својот народ. Застапувајќи ставови против својот народ, Зоран Заев му забил нож во грбот, рече пратеникот Зоран Ѓорѓиевски. Претседателот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, рече дека заедничката декларација на албанските партии ...
сите 53 | | | веќе видена

Видан Наумовски автор Од Вашето авторско перо е објавена книгата, монографија Долгаец-Македонија, во која го опишувате животот низ вековите на ова прилепско село. Што Ве побуди за ваква објава? Мојата неизмерна љубов за родното место Долгаец ми беше водилка да се обидам преку книга да го претставам Долгаец низ минатото, се' до денешно време. Во Македонија постојат населени места и села за кои нема издадено монографија преку која читателите имаат можност повеќе да дознаат за истите. Од тие причини одлучив да ја напишам книгата за моето родно место Долгаец, се' со цел да ги зачувам обележјата на селото, неговата историја, духовното и културното наследство од минатото. Книгата е објавена во ноември 2015. Инаку, јас сум роден таму, во 1944 година, основното училиште го завршив во Долгаец и Костинци, а средното во Скопје. Дипломирав на Факултетот за туризам во Охрид. Работниот век го минав во хотелите „Турист“, „Континентал“ и „Панорама“ во Скопје. Сега сум пензионер и живеам во Скопје со сопругата Вера, со која ...
| | веќе видена

Новиот носач ќе биде опремен со конвенционално оружје и, наводно, ќе носи 24 авиони од типот „шенјанг J-153“. Кина го постави во море првиот носач на авиони, кој сама го изгради и ќе биде второ пловило од ваков вид во кинеската флота. Државните медиуми, повикувајќи се на воени експерти, пренесуваат дека носачот на авиони, кој бил граден во пристаништето на Далиан, во североисточниот дел на земјата, ќе биде ставен во употреба по 2020 година. Кина ја потврди информацијата дека гради свој носач на авиони кон крајот на 2015 година и од тогаш кинеските медиуми и странски воени експерти редовно пренесува информации и сателитски и други фотографии за неговата изградба. Трупот на бродот и погонот како и главните бродски се целосно завршени, но ќе биде потребно време за инсталација на оружјето и опремата за авиони. „Придвижувањето на бродот покажува дека со дизајнирање и градење на сопствен носач на авиони направивме голем чекор напред“, јави официјалната новинска агенција Ксинхуа. Државната телевизија објави дека по ...
сите 3 | | | веќе видена

Проблемите што ги предизвикува политичката криза во земјава влијаат на производството и на пласманот Проблемите што ги предизвикува политичката криза во земјава влијаат на производството, на пласманот на производите и ја чувствуваат пред се' компаниите кои пласираат на домашниот пазар. Ова, меѓу другото, беше речено вчера на средбата на стопанствениците од регионалните стопански комори на Прилеп и Кавадарци, во кои се и фирми од Крушево, Долнени, Кривогаштани, Неготино и Росоман, кои вчера во Прилеп одржаа дискутираа за тековните проблеми и за можната соработка. „Меѓу заклучоците кои ќе бидат упатени до Стопанската комора на Македонија, а таа ќе ги проследи до државните институции, е и барањето побрзо да заврши политичката криза и стопанството да се врати во нормалните текови. Двата региони ги погоди неодамнешниот задоцнет мраз и направи големи штети што неопходно укажува земјоделците повеќе да го осигуруваат родот и да добијат флексибилност кај осигурителните компании кои не сакаат да осигуруваат од ...
сите 2 | | | веќе видена

Јасмина Ј. Вељановска Во Македонија, иако пред шест години беше донесена национална стратегија за подобро сексуално и репродуктивно здравје и права, најголемиот број од мерките се' уште се само на хартија. Младите и натаму немаат пристап до сеопфатно сексуално образование. А, се' уште нема ни современа контрацепција на позитивната листа на лекови, што е една од причините поради кои Македонија е една од земјите со најниска употреба на контрацепција во Европа. Последица на ова е порастот на некои сексуално преносливи инфекции, кои во комбинација со лошиот пристап до гинеколошки услуги ја доведе државата до една од највисоките стапки на перинатална смртност во Европа. Стапката на абортус кај тинејџерите се' уште е висока. За да се рестартира стратегијата треба да се преземат конкретни тематски мерки, како и да се донесе акциски план и буџет во кој ќе се вклучат невладините организации како имплементатори и систем за мониторинг и евалуација. Ова беше истакнато на вчерашната дебата за тоа колку државата го ...
сите 19 | | | веќе видена

Реванш четврт-финалниот меч меѓу „црвено-црните“ и германскиот тим е вечерва (19 ч.) во СЦ „Јане Сандански“. Домашните имаат плус два од првата средба во „Фленс арена“ Вардар ги ситни миговите до историскиот ракометен час. Попладнево во СЦ „Јане Сандански“ ќе излезе на мегдан со Фленсбург во возвратниот меч во четврт-финалето во Лигата на шампиони. Влогот е огромен, се однесува на место на фајналфор како најголем успех од формирањето на „црвено-црните“. Двата гола резерва што ги донесоа од Германија се одлична подлога, нивните надежи одат во насока на реализација на долгоочекуваната цел, на јавноста, пак, дека нема да согорат во преголемата желба за, конечно, минување на фазата што досега беше непремостлива во два наврата. „Тргнуваме од 0:0. Ова е второ полувреме на патот кон Келн. Првото го добивме. Имаме два гола предност што не се многу, но не се и малку. Во добра позиција сме и пред историска прилика за учество на фајналфор. Победата од првиот меч нема да не' залаже. Свесни сме дека не' очекува уште ...
сите 69 | | | веќе видена

ШТИП – „Дијалогот е здрав и добро е да се одржуваат средби на лидерите, но сметам дека најдобро е кога тој дијалог се одржува во институциите на самата држава, а тие треба да изградат авторитет, особено Собранието и дијалогот на политичките партии да се одвива токму во него“, изјави денеска во Штип евроамбасадорот Самуел Жбогар во однос на предлогот за лидерска средба. Одговарајќи на новинарски прашања, тој не сакаше да ја коментира агендата на заменикот американски државен секретар Јот Ли, кој при посетата во Скопје нема да се сретне со претседателот, Ѓорге Иванов. „Ја споделивме нашата загриженост во врска со политичката криза во земјата, со самиот факт што ниту има влада ниту оперативен парламент, а наближува 15 мај кога им истекува мандатот на градоначалниците и на општинските совети, па со самото тоа и неизвесноста што ја носи тој датум“, рече Жбогар по средбата со градоначалникот Илчо Захариев. Одговарајќи на новинарски прашања дали излезот од политичката криза го гледа во нови избори, како што ...
сите 12 | | | веќе видена

Однесувањето на Пленковиќ е скандалозно Јелена Ловриќ Ако навистина се случи она што е најавено, дека во Јасеновац, под Камениот цвет и оваа година, исто како лани, наместо една заедничка да се одржат три комеморации, тогаш тоа дефинитивно ќе претставува сериозен пораз на Андреј Пленковиќ лично и на владата со која раководи. Премиерот трескавично, во последен момент, се обидува да го уништи најавениот бојкот на антифашистички, еврејски и српски организации. Наговорува во недела во организација на државата, без поделби и јавни контроверзии, во заедништво и во тишина да им оддаде чест на жртвите од фабриката на смртта во Јасеновац. Но, ништо ефикасно не презеде да се случи тоа. Неговите апели изгледаат како обид да се премолчи сопствената одговорност. Проблемот со демонстративно дисперзираните комеморации, надворешен знак на некое длабоко нарушување во меморирањето на губилиштето во Јасеновац, премиерот Пленковиќ не го произведе сам, туку го наследи од неговите претходници. Оние кои минатата година во ова ...
сите 19 | | | веќе видена

„Парламентарното мнозинство прави се што може за да се најде решение. Баналноста на блокадата ќе биде на штета на сите граѓаните“, изјави Заев Одлуката за тоа дали и кога ќе има избори не треба да ја носи некој од надвор, туку во Република Македонија, порача од Брисел министерот за надворешни работи Никола Попоски. „Тоа е решение што треба да го донесеме во Република Македонија и единствениот начин на кој можеме да се договориме околу тоа е низ демократските институции. Со други зборови, Собранието одлучува, граѓаните на Република Македонија имаат право да дадат мандат за таква одлука“, порача министерот Попоски од Брисел. Тој смета дека ЕУ треба да помогне во враќање на европската перспектива за Република Македонија која во изминатите години, покрај многубројните препораки, како да исчезна од хоризонтот и на некој начин помогна да се наметне агендата на борба со една политичка кризна ситуација. Пораката, пак, од Европарламентот била дека се очекува да се даде поддршка за една повидлива иднина во делот на ...
сите 52 | | | веќе видена

На стручната расправа за Генералниот урбанистички план за Охрид 2014-2024 година, било одлучено во Блатото да нема градежни активности Сања Наумовска Студенчишко Блато останува строго заштитена зона. Еколошката организација Охрид СОС објави дека на стручната расправа за Генералниот урбанистички план за Охрид 2014-2024 година, било одлучено во Блатото да нема градежни активности. „Две години континуирана борба конечно се исплатеше. Победата не е само наша, туку и на медиумите и на секој од вас кој споделуваше, реагираше, придонесуваше. Конечно, најголемата победа ја однесоа езерото и природата“, велат од Охрид СОС. Екологистите се задоволни од одлуката, но сметаат дека ова е само првиот чекор во борбата за вистинска заштита на Блатото од урбанистичките аспирации на локалните власти. Општината имаше намера да се тргне мораториумот за градење во Блатото со образложение дека тоа веќе не постои. Мочуришниот екосистем, кој е директно поврзан со Охридското Езеро и игра важна улога како природен филтер за водата на ...
сите 19 | | | веќе видена

Од еколошки и безбедносен аспект по здравјето на луѓето, компанијата „Сардич МЦ“ ги презеде сите мерки за почеток на производството на бакар без штетни влијанија врз луѓето и околината, беше нагласено на денешната презентација на рударскиот комплекс „Казандол“ што се одржа во седиштето на компанијата во Пирава. - Дојдовме тука да работиме долго и да живееме со нашите семејства затоа што „Сардич“ ќе врши безбедно ископување на руда и безопасно производство на бакар. Во тој поглед, најкомпетентните светски компании направија независни експертизи на сите проблеми кои евентуално би можеле штетно да влијаат на животната средина. Од нив ги добивме сите можни дозволи за работа со што ги исполнивме нашите обврски според строгите македонски закони и стандардите на ЕУ, истакна Генадиј Сичов, потпредседател на инвеститорот „Копер Инвестмен“. Директорот на „Сардич МЦ“ Бошко Сибиновски потенцира дека здравјето на луѓето, заштитата на животната средина, интересите на граѓаните на Валандово и транспарентниот начин на ...
сите 4 | | | веќе видена

Н а вечерашниот симфониски концерт на Македонската филхармонија под наслов „Гласот на славејот“ ќе настапи една од најистакнатите македонски вокални уметници, сопранот Милена Арсовска, која години наназад успешно ја гради својата кариера на европските сцени. Концертот во Домот на АРМ започнува во 20 часот, а диригент е Даниел Рајскин од Русија. За првпат на македонската музичка сцена ќе биде изведено делото „Три песни за сопран и оркестар“ од аргентинскиот композитор Освалдо Голијов. Филхармонијата премиерно ќе го изведе и делото „Хипнагогија во Тулијанум“ на младиот македонски композитор Никола Крстевски, кое ја освои првата награда на конкурсот на Министерството за култура во 2015 година. Ќе биде изведена и Симфонијата бр. 5 оп. 55 во б-мол „Херојска“ од рускиот композитор Александар Глазунов, која е опишана како прекрасна „архитектонска поема“. Милена Арсовска дипломира соло-пеење на Факултетот за музичка уметност во Скопје, а магистрира на Универзитетот за музика и уметности во Виена. Добитничка е на ...
сите 31 | | | веќе видена

Поранешната претседателка тврди дека не знaела за одлуката на актуелниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, но од неа веќе се одземени и предметите на СЈО Судијката Лидија Неделкова, која до пред само неколку месеци ја извршуваше функцијата претседател на Врховниот суд на Република Македонија, не била информирана дека актуелниот претседател Јово Вангеловски ја изземал од постапување во одредени предмети кои се пред овој суд. На одлуката за нејзино изземање од два судски предмети било пресудно тоа што, наводно, нејзиниот син бил вработен во Специјалното јавно обвинителство што, пак, предизвикувало конфликт на интереси, иако од СЈО го негираа наводното вработување. Во изјава за медиумите Неделкова тврди дека не знае дека Вангеловски ја изземал, но и тоа дека на 30. минатиот месец и биле одземени сите предмети, а пред с` оние кои доаѓаат од СЈО. „Каква одлука и да е донесена, треба прво јас прво да знам, но таа е незаконита, бидејќи не можам да бидам изземена од предмети во кои не постапувам“, ...
сите 84 | | | веќе видена

Најавеното затворање на „Утрински весник“, според СДСМ, е уште еден доказ зошто Македонија е на дното на Балканот по медиумски слободи и зошто се неопходни демократски промени и конечна заштита на слободата и професионалното работење на новинарите и медиумите. „Неспособноста на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да се соочат со своите слабости и неприфаќањето на ниту една конструктивна критика, резултираше со невидени притисоци кон медиумите, новинарите и сопствениците. Заканите, тужбите, апсењата, затворањата и насилната реторика кон одредени новинари и цели медиуми од страна на власта во заминување, ја турна Македонија на дното на Европа по медиумски слободи. Затоа Македонија и во последниот извештај на Репортери без граници е рангирана како последна на Балканот. Затворањето на ’Утрински весник’ дополнително ќе го намали рекордно нискиот рејтинг на Македонија по слобода на медиумите“, се наведува во соопштението на СДСМ. Од партијата велат дека ударите врз професионалното новинарство и притисоците врз нив мора ...
сите 43 | | | веќе видена

ТХААД е „контроверзен“ систем и се констатира дека поставувањето се случува во време на високи тензии поради ракетната и нуклеарна програма на Северна Кореја Сеул - Војската на САД донесе шест камионски приколки радарска и друга опрема во Јужна Кореја, на местото каде што треба да се постави ракетниот одбранбен систем ТХААД. Тоа предизвика судири на полицијата и локалните жители, пренесува Јонхап. Локација на ракетниот штит за одбрана е на теренот, кој досега беше користен за голф во областа Сеонгџу. Според Ројтерс, ТХААД е „контроверзен“ систем и се констатира дека поставувањето се случува во време на високи тензии поради ракетната и нуклеарна програма на Северна Кореја. Се тврди дека САД и Јужна Кореја се согласиле да го постават ТХААД како одговор на заканите на Северна Кореја дека ќе лансира ракети, но според Кина тоа многу малку може да помогне за да ја одврати Северна Кореја од своите планови, но затоа поставувањето на системот ќе ја дестабилизира регионалната безбедносна рамнотежа. Кина соопшти дека ...
сите 30 | | | веќе видена

Претпријатието бара да купи 230 цветни аранжмани, неколку видови палми, кали, бонсаи... Проценето е дека за тоа ќе плати околу 16.000 без ДДВ Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ продолжува да троши за новата административна зграда. Откако неодамна се пресели во барокното здание под Кале, од „Водовод“ сега бараат да купат цвеќиња. Процениле дека за нив ќе платат околу 16.000 евра без ДДВ. Директорот Александар Атанасов вчера не беше достапен да ни ја појасни набавката. Но, извесно е дека цвеќињата се купуваат за потребите на претпријатието за украсување на канцелариите, кабинетите, холовите... Во набавката е наведено дека се бараат 230 цветни аранжмани направени од три вида цвеќиња, декоративни растенија со висина од 50 до 80 сантиметри, и стотина парчиња со висина од 150 до 180 сантиметри. Во објавениот оглас стои дека се бараат неколку парчиња дрво на животот, неколку видови палми, кала, бонсаи дрво, божикни кактуси, орхидеи... Инаку, административната зграда на „Водовод“ е меѓу првите објекти ...
сите 19 | | | веќе видена

Една година по отворањето на хотелот „Мериот“ во Скопје, утре официјално ќе биде отворена терасата на „Дистрикт“ - бар и ресторан. Лоцирана во срцето на градскиот плоштад, распространета на површина од 176 квадратни метри и со капацитет од 100 седечки места, терасата ќе им обезбеди на своите посетители модерна, комфорна и ексклузивна атмосфера за сите нивни приватни или пак професионални потреби. Преку софистицираниот дизајн на ентериерот во жолти, бели и сиви комбинации на бои, надополнет со врвната услуга и уникатното мени од главниот готвач Питер Татар, терасата на „Дистрикт“ гарантира единствено искуство од секоја посета. „Голема чест ни претставува што сега можеме да кажеме дека омилениот бар и ресторан ’Дистрикт’ конечно ја доби својата целина. Работевме навистина напорно, но и со голема љубов на нашите посетители да им овозможиме ново и уникатно место каде ќе можат истовремено и да уживаат во добрата храна, но и да ги остваруваат своите работни средби“, изјави Јован Мицевски, генерален менаџер на ...
| | веќе видена

Заменик-претседателот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Пал Лекај, тврди дека екстрадицијата на поранешниот косовски премиер и некогашниот лидер на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Рамуш Харадинај во Белград би значело дестабилизација за Косово и Балканот, пишува приштинскиот весник „Епока е ре“. Српското обвинителство го товари Харадинај за многубројни воени злосторства извршени во Косово кон крајот на деведесеттите, а Апелацискиот суд во Колмар денес ќе ја соопшти одлуката за барањето на Србија за негово екстрадирање. Лекај на неговиот фејсбук-профил напиша дека „тоа не и' оди од рака на ниту една заедница“. „Предупредувањето на пратеникот Даут Харадинај не беше насочено кон ниту една од заедниците што живеат во Косово. Неговата реакција беше само предупредување дека преку случајот на Рамуш Харадинај во Франција некој се обидува во Косово да предизвика нешто што не е добро“, тврди Лекај. Тој смета дека предупредувањата за кривичните обвиненија против Даут Харадинај не се ништо повеќе од ...
сите 98 | | | веќе видена

next