Утрински

Хакери се заканиле дека ќе го објават еден од најскапите нови филмови кој штотуку треба да биде издаден, доколку не платат откуп. Шефот на компанијата "Волт Дизни" Боб Игер, објави дека примиле закана од хакерите кои тврдат дека дошле до некои необјавени филмови и сега бараат голема откупнина. За кој филм станува збор, не се открива, но од компанијата велат дека нема да отстапат пред уценувањата, пишува Hollywood Reporter, каде ги цитира зборовите на Игер од состанокот со вработените во Њујорк. Внатрешни извори тврдат дека "Дизни" соработува со ФБИ и заедно ја следат можната објава на инетернет. Хакерите бараат исплата во виртуелната валута биткоин, и се закануваат дека ќе објават пет минути од филмот, а потоа доколку не го добијат бараниот износ, ќе продолжат со објавување на секвенци од по 20 минути, с? додека не им се исплати бараната сума во целост. Станува збор за најновото продолжение на серијалот "Пиратите од Карибите" кое треба да се најде во кината на 26 мај, додека други шпекулираат дека станува ...
сите 11 | | | веќе видена

МЗТ Скопје и Карпош соколи вечерва во СЦ "Борис Трајковски" со почеток во 20 часот ќе го играат вториот меч за титулата кошаркарски шампионат. "Металците" на првиот натпревар забележаа минимална победа од 77-76, но избраниците на Анте Назор се свесни дека вечерва ќе мора да одиграат уште подобро доколку сакаат да стигнат до предност од 2-0 во оваа финална серија. Актуелните шампиони се свесни дека почетната победа е само еден чекор на долгиот пат до титулата, но и дека на дуелот во СЦ "Борис Трајковски" ќе мора да се прикаже уште подобра игра за да се стигна до триумф на гостински терен. Со триумф во "Јане Сандански", МЗТ Скопје Аердром ја започна одбраната на титулата. На двете средби во АБА лигата, домашниот терен се покажа како клучен, па забележаа победи со по три поени разлика. Првиот меч пак од домашното првенство во Борис Трајковски беше решен по дополнителните 5. минути во корист на тимот од Аеродром. Шампионската титула оваа сезона ќе ја освои екипата која прва ќе стигне до три победи.
сите 136 | | | веќе видена

Утре започнува јублејното издание на Канскиот филмски фестивал официјално започнува утре, а ќе трае до 28-ми мај. Во Кан по 70-ти пат црвените тепих ќе ги прими љубителите на филмската уметност, а домаќин на фестивалот ќе биде Моника Белучи. Утре вечер со новиот филм "Les Fant?mes d'Isma?l" (Духовите на Исмаил), на режисерот Арноа Деплешен започнува јублејното издание на најзначајната филмска смотра во светот-Канскиот филмски фестивал, кој ќе трае до 28-ми мај. Зза престижната награда "Златна палма" ќе се натпреваруваат 19 филмови - по четири од Франција и САД, два од Јужна Кореја и по еден од Унгарија, Австрија, Русија, Украина, Грција, Британија, Германија и Јапонија. Главната награда, која инаку е изработена од 118 грама чисто злато и вреди 20.000 евра, поради јубилејно издание, ќе биде украсена и со дијаманти, а за изработката е ангажиран познатиот бренд "Шопар". Во текот на фестивалот ќе бидат прикажани вкупно околу 50-тина долгометражни филмови,а со високореномираното жири ќе преседава големиот ...
сите 58 | | | веќе видена

Најскапата куќа во луксузната населба Беверли Хилс во Лос Анџелес од неодамна е ставена на продажба и таа се продава за неверојатни 100 милиони долари! Куќата е наречена Opus и е совршена во секој поглед. Модерна, луксузна и пространа, со прекрасен ентериер и екстериер, куќата се протега на површина од околу 20.500 метри квадратни. Во неа се сместени седум спални соби, единаесет бањи, два базени, спа центар, како и посебен простор за складирање на 170 шишиња шампањ и неповторлив поглед на Градот на ангелите.
сите 3 | | | веќе видена

Иван Перишиќ може да го напушти италиканскиот клуб Интер и да се пресели во Пари Сент Жермен за сума помеѓу 50 и 60 милиони евра. За 28 годишниот постои голем интерес и од клубови од Премиерлигата, за неговите услуги се заинтересирани Манчестер Јунајтед, Челзи и Арсенал. Перишиќ сезонава за Интер одигра 34 натпревари, притоа постигна 10 погодоци, а медиумите тврдат дека "нероаѕурите" се спремни да го продадат. Реконструкција на фудбалскиот тим доаѓа откако Интер одигра уште една катастрофална сезона и ова лето сигурно ќе пристигнат многу нови фудбалери на "Џезепе Меаца". На неколкумина ќе им биде отворена излезната врата бидејќи не се покажаа како достојни да го носат дресот на миланскиот гигант, а медиумите тврдат дека "нероаѕурите" ќе продадат и една од ѕвездите на тимот,а најмногу се споменува Перишиќ.
сите 21 | | | веќе видена

Мјузиклот "Тајно моја" посветен на Тоше Проески, кој ќе зе изведе вечерва и утре во МОБ ќе има хуманитарен карактер. Двете изведби на Македонската опера и балет ќе се вклучат во хуманитарната акција "Сите за Гоце". Имено, приходот од продадените билети ќе биде дониран за лекување на Гоце Марковски, кој боледува од тумор на мозокот и му е потребна помош. За претставите со хуманитарен карактер билетите чинат 400 денари. Исто така, до 20 мај во фоајето на МОБ и во ТЦ Скопје Сити мол ќе бидат поставени кутии за донации, а може да се донира и телефонски, на Оне Вип 143 487 и на Т-мобиле 143 122. "Тајно моја" премиерно беше изведен во март годинава и е копродукција на Македонската опера и балет и фондацијата "Тоше Проески" во чест на најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески. Мјузиклот е поставен во годината кога се одбележува една деценија од неговата прерана и трагична смрт. "Диригент е Иван Еминовиќ, сценографијата е на Марија Ветероска, костимографијата на Марија Пупучевска, кореографијата на Олга ...
сите 11 | | | веќе видена

Необичен спој од класика, техно, џез, па дури и фламенго беше дел од репортоарот на мега популарната виолинистка Ванеса Меј која синока со својот спектакуларен концерт во Вип Арена "Борис Трајковски" во Скопје за првпат се претстави пред македонската публика. Со бројните хит-мелодии, испреплетни со гитара и тапани, а во кој виолината е главен инструмент, симпатичната и харизматична Меј приреди ретко дожувување на скопската публика. На сцената таа се појави со петнаесетина музичари, меѓу кои беше и дел од ансамблот на Македонската филхармонија. Ја придружуваше нејзиниот бенд составен од музичари кои свиреа на гитари, тапани, клавијатури. Годинава ова е нејзин единствен концерт во регионот.Концертот е во организација на "Прагма Продукција", а е поддржан од Министерството за култура на Република Македонија и Македонската филхармонија. Нејзиното целосно име е Ванеса Меј Венкорн Николсон. Атрактивната и популарна Меј некогаш била нарекувана "чудо од дете", а сега е една од најпознатите виолинистки на сите ...
сите 11 | | | веќе видена

Новиот македонски игран филм "Ах, љубов моја" во режија на Коле Ангеловски на 20 мај со почеток во 20 часот ќе биде прикажан во велешки театар "Џинот". Филмот е во продукција на "Авард Филм и Видео", "КТ Филм и Медиа" и "Квазар Филм". Сценариото и режијата се на Коле Ангеловски, продуцент е Горан Стојилковиќ, продуцент за "КТ Филм и Медиа" е Димитар Николов, извршен продуцент е Владимир Стојчевски, директор на фотографија е Роберт Јанкуловски, сценографијата е на Илина Ангеловска, костимографијата е на Лира Грабул и Раде Василев, монтажата на Блаже Дулев, дизајнот на звук е на Драко Спасовски Пацки, а музиката за филмот е на Венко Серафимов и Џенгиз Ибрахим. "Ах, љубов моја неверна" е приказна за позната поп-пејачка Сузан, која по успешната турнеја низ Турција и емотивните проблеми предизвикани од раскинувањето на долгогодишната љубовна врска, доаѓа во еден хотел да се одмори во мир и тишина, далеку од јавноста и новинарите. Меѓутоа, во хотелот се појавува нејзиниот поранешен љубовник Селпин, кој сака да се ...
сите 4 | | | веќе видена

Младата музичка надеж 13 годишната Мартија Станојковиќ, која беше македонски претставник на детската Евровизија на Малта, и учесник на "пинкови ѕвезди" со јавноста ја сподели својата нова песна. Композицијата е насловена "Не го знам твоето име" или " I DON'T KNOW YOUR NAME", а текстотот, аранжманот и проудкцијата се на авторот и продуцентот Александар Масевски. Песната е отпеана на англиски јазик. За оваа песна ќе биде снимен и видео запис но засега покрај нејзиното емитување на македонските радио станици, има можност да се слушне и аудио/текст верзијата на јутуб.
сите 2 | | | веќе видена

На Интернационалниот литературен фестивал "Про-за Балкан" кој ќе се одржи од 28-ми до 30 мај, во рамките на програмата "Скопје фелоушип" ќе гостуваат тројца познати издавачи. Тоа е Емануел Колас од Франција ("Галад едисион"), Тамер Саид од Обединетите Арапски Емирати ("Групација Калимат") и Ненад Шапоња од Србија ("Агора"). Организаторот на фестивалот "Икона" истакна дека целта на програмата е да ги запознае важните имиња од светот на издаваштвото со македонската книжевна сцена од што се очекува да произлезат нови преводи, гостување на писатели од Македонија во странство, промоција на литературата од Македонија, вмрежување на писателите и културните работници од сферата на издаваштвото и книжевноста со нивните колеги од Европа и светот. Емануел Колас ја основал "Галад едисион" во 2005 година. Издавачката куќа има портфолио од повеќе од 150 книги (12 книги годишно). Од балканските автори, меѓу објавените, се Пеа Галанаки од Грција, Дубравка Угрешиќ и Игор Штикс од Хрватска, Зоран Живковиќ и Владислав Бајац од ...
сите 3 | | | веќе видена

Краткиот анимиран филм на режисерот Жарко Иванов, насловен како ,"Кружно патување на Марето", се закити со уште една награда - најдобар анимиран филм на првиот филмски фестивал "Вилмош Зигмонд", што од 10 до 13 мај се одржа во Сегедин во чест на неодамна починатиот унгарски кинематографер, инаку добитник на Оскар за класикот на Спилберг "Блиски средби од трет вид" и на Бафта за "Ловец на елени". На македонскиот филм ова му е шесто големо признание од повеќето од 50 учества на реномираните филмски фестивали. "Кружно патување на Марето", вториот дел од трилогијата на Жарко Иванов, досега ги има освоено "сребрена тула" на "Анимакс" во Скопје, изборот на најдобар анимиран филм на кинематографиите на Централна и Источна Европа во Кина, наградата "златен проектор" на "Астерфест" во Струмица, специјалното признание од Натпреварот за краток филм во Сан Диего, Калифорнија и наградата за најдобар анимиран филм на домашниот фестивал "Киненова". Но, она што е значајно, е што во жирито кое ја доделило наградата биле ...
сите 3 | | | веќе видена

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ќе го прескокне престојниот Ролан Гарос. Освојувачот на 18 Гренд Слем титули и моментално петтопласиран на АТП ранг-листата донесе одлука да не се бори за новата Гренд Слем титула. Швајцарецот во кратка порака ја извести јавноста дека се откажува од учество на Ролан Гарос. Причината за ваквата одлука тој ја обелодени вечерва при што истакна дека му неопходно уште малку да го продолжи својот одмор "за да може што подолго да игра на АТП турнирите во годините што доаѓаат". "Сезоната е долга, а јасно е дека планирањето на кои турнири ќе играм, а кои ќе ги пропуштам ќе биде клучно за тоа уште колку ќе можам да играм активно тенис. Во оваа насока, јас и мојот тим решивме дека играњето на само еден турнир на земјена подлога во 2017 нема да ми биде во интерес, туку најдобро ќе биде да го искористам тоа време за уште подобро да се подготвам за остатокот од сезоната. Ќе ми неостигаат француските фанови, кои секогаш ми давале огромна поддршка и со нетрпение очекувам да ги видам ...
сите 71 | | | веќе видена

Евгенија Ризова е "Мис Медитеран" за 2017 Шестанаесет годишната Евгенија Ризова од Скопје победи на изборот за убавина "Мис Медитеран" 2017 кој викендов се одржа во Киренија, Кипар. Титулата прва придружничка ја освои претставничката на Италија Ракел Домингос, а втора придружничка е исто така од Македонија, Ивана Ѓеорѓиевска, (18 години од Скопје). И преостанатите две наши претставнички успеаја да освојат титули. Кумановката Ангела Спасовска (18) ја освои титулата Мис Елеганс, а Катерина Бошковска (19) од Скопје ја освои титулата Мис Персоналити. Титулата прва придружничка ја освои претставничката на Италија Ракел Домингос, а втора придружничка е исто така од Македонија, Ивана Ѓеорѓиевска, (18 години од Скопје). И преостанатите две наши претставнички успеаја да освојат титули. Кумановката Ангела Спасовска (18) ја освои титулата Мис Елеганс, а Катерина Бошковска (19) од Скопје ја освои титулата Мис Персоналити. Изборот се одржа во прекрасниот "Хотел Мерит Ројал Премиум" во Кирења, каде убавиците од ...
сите 4 | | | веќе видена

Филмoт "Хармс" во режија на Иван Болотников, копродукција на "Пролајн филм" од Санкт Петербург и Мануфактура продукција од Скопје, е селектиран во главната натпреварувачка конкуренција на интернационалниот филмски фестивал во Шангај. Ова го соопштија од "Мануфактура продукција", од каде велат дека овој фестивал е од А категорија и е еден од шесте најзначајни во светот, како и најголем фестивал во источна Азија, заедно со Токискиот филмски фестивал. ."Во изработката на филмот учествуваа повеќе филмски работници од Македонија. Посебно значајна е улогата на копродуцентот Сашо Павловски, како и композиторот Сони Петровски, кој ја компонираше целата музика за овој филм. Ова е прва официјална копродукција помеѓу Македонија и Русија, со учество на Литванија како втор копродуцент", соопшти Мануфактура продукција. Руската "Пролајн филм" е најпозната како продукција која го произведе култниот филм "Фауст" на Александр Сокуров, кој во 2011 година освои Златен лав на филмскиот фестивал во Венеција.
сите 16 | | | веќе видена

Членот на легендарните "Битлси", Пол Макартни, ќе има улога во филмот "Пиратите од Карибите". Со оваа вест студиото "Дизни" ги шокира обожавателите на култниот рок-состав, но и фановите на популарната филмска франшиза. С? уште не е познато кој лик точно ќе го толкува Макартни, ниту тоа дали е во прашање мала улога или нешто позначајно. На ИМДБ стои дека Пол Макартни е "Чувар на затворот 2". Премиерата на најновото продолжение на "Пиратите од Карибите - Oдмаздата на Салазар" е закажана за 26 мај. Ова не е првпат во "Пиратите од Карибите" да се појави музичка легенда. Мала, но генијална улога имаше Кит Ричардс од "Ролинг стоунс" во филмот "Пиратите од Карибите - На крајот на светот".
сите 25 | | | веќе видена

По цели 118 години, легендарниот стадион на Тотенхем "Вајт Харт Лејн" се затвора. Овој фудбалски храм ќе се модернезира, а дуелот против Манчестер Јунајтед беше последен за Тотенхем. По завршувањето на натпреварот, илјадници гледачи се симнаа на тревникот за да го почувствуваат стариот шмек за последен пат. Следната сезона Тотенхем ќе игра на стадионот "Вембли".
сите 13 | | | веќе видена

Кире Лазаров е прогласен за најдобар играч во мајските квалификации за ЕП 2018. Ова признание македонскиот капитен го доби откако освои најмногу гласови од фановите во изборот организиран од страна на ЕХФ ЕУРО 2018. Признанието доаѓа по извонредниот настап на десниот бек на двомечот со Исланд, откако Лазаров постигна 11 гола во победата на домашен терен, а потоа беше стрелец и на осум погодоци при минималниот пораз во Рејкјавик. Македонецот е дел од идеалната постава во квалификациите за 3. и 4. коло, заедно со Омејер (Франција), Генсхајмер (Германија), Сагосен (Норвешка), Борозан (Црна Гора), Солер (Шпанија) и Буриќ (БиХ), а при гласањето за "играч на мајските квалификации" од овие седум ракометари најмногу гласови собра токму Лазаров, за ново признание на капитенот на нашиот национален тим.
сите 6 | | | веќе видена

Илија Абутовиќ, кој важи за главен одбранбен играч на "црвено-црните" ја продолжи верноста кон шампионот "Вардар" до 2020 година. Тој го прифати нов договор така што ќе биде клучниот дефанзивец на Вардар уште најмалку три сезони. Абутовиќ е играч кој дојде во Вардар во 2011 година и беше дел од сите успеси во последните шест години. Тука се и трите титули кои што клубот ги има во Сеха-лигата, трите пласмани во четврт-финалето од Лигата на шампионите и историскиот пласман во полуфиналето од Лигата на шампионите. За она што тој го направи за тимот признание доби од ЕХФ бидејќи е вклучен во битката за најдобар дефанзивец во сезоната, а истото го потврди и капитенот Стојанче Стоилов после обезбедувањето на местото на фајнл-фор турнирот во Келн.
сите 58 | | | веќе видена

Анџелика Кербер е повторно го зазеде првото место во женскиот тенис. Оваа германска тенисерка ја потисна Серена Вилијамс на најновата ВТА ранг листа. За оваа позиција во прилог и беше Мастерсот во Мадрид и породилното отсуство на американската колешка. Трета е Каролина Плишкова од Чешка, а по освоената титула во Мадрид, Симона Халеп се проби од осмото на четвртото место. Во топ 10 се Доминика Цибулкова, Џоана Конта, Гарбине Мугуруза, Светлана Кузнецова, Агнешка Радванска и Каролина Возњацки. Напредок за една позиција бележи и Лина Ѓорческа. Најдобрата македонска тенисерка е на 180 позиција со 300 бода пред настапот во квалификациите за Ролан Гарос. Главниот дел на вториот гренслем тениски турнир во сезоната ќе почне на 28 мај и ќе трае до 11 јуни.
сите 31 | | | веќе видена

Претставата "Дон Жуан" на Молиер, во режија на Андреј Цветановски, вечерва премиерно ќе ја изведе ансамблот на Битолскиот народен театар . Ова е вторпат како Цветановски работи со актерите од Битолскиот театар. "Во Битола научив што е театар и затоа ми е драго што повторно режирам тука, овој пат со млада актерска екипа. Новина во овој проект е тоа што работиме класика, која е многу битна за секој репертоар, а битолскиот театар секогаш го актуализира прашањето за еден железен репертоар, кој е многу битен за квалитетна публика", истакна режисерот Цветановски. Според него на сите ни е потребен Дон Жуан како дух затоа што, како што рече, с? повеќе животот го живееме за другите, а с? помалку за себе. Најголемата одлика на Дон Жуан, рече, е тоа што животот го живее за себе. Во преставаат играат актерите: Дамјан Цветановски во улогата на Дон Жуан, Сергеј Димовски, Борис Чоревски, Викторија Степановска-Јанкуловска, Борче Ѓаковски, Сандра Грибовска, Петар Спировски ...
сите 15 | | | веќе видена

next