Утрински

Лос Анџелес - Американскиот рок бенд „Иглс" поднесе тужба против сопствениците на мексикански хотел, кои без нивно одобрение го нарекле „Хотел Калифорнија", според најпозната песна на бендот. Во тужбата поднесена до Окружниот суд во Калифорнија, членовите на познатата група наведуваат дека сопствениците на објектот, канадската брачна двојка Џон и Деби Стјуарт, „активно ги наведуваат" своите гости на чувството дека хотелот, кој се наоѓа во мексиканскиот град Тодос Сантос во државата Баха Калифорнија, е поврзан со „Иглс", со цел да продаваат разни сувенири. Во тоа е вклучено и пуштање на песната „Хотел Калифорнија" во фоајето и собите и продавањето маици, кои сугерираат дека се работи за „легендарниот" хотел од нумерата, што резултира со конфузија меѓу гостите за што сведочат и нивните коментари на интернет, велат членовите на бендот. Рок класикот „Хотел Калифорнија" е насловна нумера на истоимениот албум на „Иглс" од 1976 година, која една година потоа освои Греми. Песната е позната по долгата гитарска соло ...
сите 7 | | | веќе видена

Годинава рекорден број алпинисти ќе се обидат да го освојат Монт Еверест. Властите на Непал издале дозвола за 317 алпинисти чија цел е да го искачатт највисокиот врв на светот, Монт Еверест, јави AP. Станува збор за рекорден број, откако лани беа одобрени 289 дозволи. Во обид да се искачат на Монт Еверест во 2015 година загинале 19 алпинисти, додека 61 е повреден.
сите 22 | | | веќе видена

Исландскиот писател Браги Олафсон ќе биде специјален гостин на 5. Интернационален литературен фестивал "Про-за Балкан", што ќе се одржува од 28-ми до 30 мај во Скопје. Тој ќе биде во друштво на уште шест писатели од Балканот. Организаторот на фестивалот, издавачката куќа "Икона", ги издаде романите "Миленичињата" и "Амбасадорот" на Олафсон, во превод на Натка Најдов. Двете дела ќе бидат промовирани во рамките на тридневниот фестивал. - И покрај завидната писателска кариера, Олафсон, пред с?, е познат како музичар. Тој беше дел од познатиот бенд "Шугаркјубс" и со години верен басист на Бјорк. Роден е во Рејкјавик во 1962 година. Интересен е изборот на професии кои тој го имал. Работел како поштар, службеник во банка, асистент на продажба, музичар, новинар...Тој е косопственик на музичката компанија "Бад тасте Лтд.", што постои 30 години и издава популарна музика, џез, модерна исландска музика, соопшти организаторот на фестивалот. Неговите романи "Слободни денови" и "Миленичињата" биле во потесен избор на ...
сите 10 | | | веќе видена

Според податоците на Матичната служба на Перу во оваа латиноамериканска држава живеат 1.459 лица чии имиња се инспирирани од ликовите на популадниот филмски серијал "Војна на ѕвездите". Меѓу нив, најпопулрмо име е Леа, како што се вика принцезата чиј лик го толкуваше покојната актерка Кери Фишер. Вкупно 533 Перуанки го носат името Леа, објави перуанскиот Државен регистер на матичната служба по повод 40-годишнината од премиерата на првиот филм од серијалот "Војна на ѕвездите" во 1977 година. Веднаш по Леа, следува името Хан, според ликот Хан Соло, кого до седмото продолжени го толкуваше Харисон Форд. Ова име го носат вкупно 365 Перуанци. По него следуваат 210 Орсони, крстени "во чест" на Орсон Калан Креник, а потоа и 198 лица со име Лук, кои биле именувани по џедајот Лук Скајвокер. Перуанците не го заборавиле ниту робот Ар-Ту (Р2), па така 20 лица се крстени Арту, а има и еден Оби-Ван Кеноби.
сите 4 | | | веќе видена

ТВ серијалот "Сенките над Балканот" во режија на Драган Бјелогриќ, почнувајќи од 7 мај ќе се снимаат на локации во Преспа и околината на Битола. Станува збор за меѓународна копродукција меѓу Кобра филм Србија, Скопје филм студио Македонија и Искра-Москва Русија. Претходно имаше снимање на повеќе локации низ Србија, еден дел во студиото "Баранда", а екипата ќе работи и во Црна Гора и Русија, соопштија од Скопје филм студио. Епизодите се базираат на сценарија напишани од повеќе автори: Драган Бјелогрлиќ, Даница Пајовиќ, Дејан Стојиљковиќ, Владимир Кецмановиќ, а со главниот режисер на серијалот, на дел од епизодите ќе работат и Коста Ѓорѓевиќ, Данило Бечковиќ, Срѓан Спасиќ, Мирослав Лекиќ и Игор Иванов. Улогите во "Сенките над Балканот" ги толкуваат Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Горан Кичиќ, Ненад Јездиќ, Бранимир Брстина, Слободан Бода Нинковиќ, а од Македонија играат актери: Тони Михајловски, Перо Арсовски, Јана Стојановска, Аксел Мехмет, Никола Ристановски, Петар Мирчевски и Дениз ...
сите 4 | | | веќе видена

Виго - Фудбалерите на Манчестер Јунајтед се стекнаа со предност против шпанската Селта Виго по првиот меѓусебен дуел од полуфиналето во Лигата на Европа. На натпревраот одигран синоќа на стадионот "Балаидос" во Виго, англискиот тим забележа победа со 1:0, со голот на Маркус Рашфорд во 67.минута од слободен удар. Ова е значајна предност на Манчестер Јунајтед пред реваншот кој ќе се игра на "Олд Трафорд" на 11 мај. Потсетување дека ден порано, во првиот дуел од полуфиналето Ајакс убедливо со 4:1 го победи Олимпик Лион.
сите 12 | | | веќе видена

Во квалификациите за Европското ракометно првенство што следната година ќе се одржи во Хрватска комплетирано е третото коло. Дербито на колото меѓу Унгарија и Данска заврши без победник, додека македонската репрезентација забележа значајна победа над Исланд со 30-25 по што го презеде првото место на табелата. Комплетни резултати и пласман во три одиграни кола: Група 1: Летонија - Холандија 27:29 и Унгарија - Данска 25:25 Табела: Данска 5 бодови, Унгарија 5, Холандија 2, Летонија 0. Група 2: Белорусија - Полска 32:23 и Романија - Србија 22:23 Табела: Белорусија 4, Романија 4, Србија 4, Полска 0. Група 3: Австрија - Шпанија 29:30 и Финска - Босна и Херцеговина 27:32. Табела: Шпанија 6, Австрија 2, Босна и Херцеговина 2, Финска 2. Група 4: Украина - Чешка 26:23 и Македонија - Исланд 30-25 Табела: Македонија 4, Украина 4, Чешка 2, Исланд 2. Група 5: Словенија - Германија 23:32 и Швајцарија - Португалија 25:27. Табела: Германија 6, Словенија 3, Португалија 3, Швајцарија 0. Група 6: Русија - Шведска 21:29 и ...
сите 19 | | | веќе видена

По По првата проба на која за прв пат видовме како ќе звучи и изгледа "Dance Alone" и јана Бурческа на сцената во Киев, сега нашата евровизиска претставничка ја снима разгледницата со која Македонија ќе биде претставена на Евровизија. За да биде повпечатливо видеото пејачката облече карирано црвено фустанче, а на вратот стави чокер. Фановите во коментарите и дадоа поддршка и ја бодреа дека заедно одиме кон победанашата преставничка. На првата проба Јана Бурческа откри дека ќе танцува сама на сцената, а на големите екрани зад неа се прикажуваат инсерти од самиот видео запис. Тогаш таа изјави дека малку е исплашена бидејќи колегите со евровизиско искуство и кажале дека првата проба е секогаш застрашувачка, звукот е лош и не може да слушнеш ништо. "Но, кога се качив на сцена с? тргна добро. Тоа веројатно беше некоја стратегија за да ме подготват и да бидам изненадена што се звучи толку добро", појасни Јана по првата проба.
сите 49 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација забележа победа над Исланд во првиот од двата дуели во квалификациите за Европското првенство во Хрватска, што ќе се одржи следната година. На средбата од 3.коло во квалификациската група 4, одигран во преполната арена на СЦ "Борис Трајковски" во Скопје, репрезентацијата на Македонија го победи Исланд со 30-25 (полувреме 15-13). Најефикасен во редовите на црвено-жолтите беше капитенот Кирил Лазаров со 11 постигнати голови, додека Филип Талевски постигна 5, а Стојанче Стоилов и Филип амиркуловски по 4 гола. Со оваа победа Македонија се проби на првото место на табелата со вкупно четири бода, колку што има и второ пласираната Украина која вчера ја победи Чешка со 26-23. Селекциите на Исланд и Чешка досега освоија по два бода. Веќе претстојниот викенд ќе се играат средбите од 4.коло, и тоа, во сабота дуелот Чешка - Украина, додека натпреварот Исланд - Македонија е во недела од 19 часот и 45минути. Натпреварот беше и деби за шпанскиот стратег Раул Гонзалез на кормилото на ...
сите 85 | | | веќе видена

Принцезата Дијана денес би била жива ако кралицата Елизабета II направеше само една работа,а тоа е да ја натераше Дијана да го задржи обезбедувањето. Ова го тврдии, во интервју некогашен телохранител на покојната принцеза,Кен Варф. Тој вели дека Дијана не би загинала доколку го задржела своето лично обезбедување, истакнувајќи дека тој лично ја советувал да ги задржи телохранителите крај себе, наспроти се. Кен Варф, исто така, тврдел и дека единствена личност која што можела да ја убди Дијана да го задржи обезбедувањето, била кралицата Елизабета, со што потенцијално би и го спасила животот."Ако кралицата инсистираше Дијана да го задржи обезбедувањето, ние денес немаше да го водиме овој разговор, бидејќи Дијана би била жива", изјавил Варф. Принцезата Дијана, заедно со нејзиниот партнер, милијардерот Доди ал Фајед, загина во сообраќајна несреќа во париски тунел, бегајќи од папараци. Тоа се случи пред на 31 август 1997 година.
сите 31 | | | веќе видена

Во Културно-информативниот центар на Македонија во Софија вечерва ќе биде отворена самостојната изложба "Охридски филиграни", рачни дела на Мирјана Николоска. Филиграните се изработени од компресирана хартија со срмен конец - во сребрени и златни варијации, декорирани со монистри и оригинални охридски бисери. Овие рачно изработени филиграни се во различни големини, зависно од композицијата, секој поодделно е уникатен, оригинален и препознатлив за македонското поднебје. Мирјана Николоска е родена во Охрид, каде што живее и работи. Со изработката на филигрански мотиви, таа ја продолжува традицијата на еден од најстарите и најубави занаети кој се одржал низ вековите. Николоска создава исклучителни, уникатни и оригинални дела кои се типични за Македонија. Со нејзините креации таа ја негува традицијата, културата и македонското наследство. Филиграните се изложени во многу продавници за сувенири во Македонија - во Скопје, Охрид, Вевчани. Авторката има остварено изложби во многу градови низ Македонија.
сите 31 | | | веќе видена

Преку убавината на фотографиите и зајдисонцата на фотографиите, Коста Ќука, кон секого ја отвора убавината на својата душа и докажа дека оној еден хромозом повеќе, не е недостаток туку можеби дар На тема "Кога сонцето заоѓа", својата прва фото изложба на јавноста ја претстави битолчанецот Коста Ќука, лице со Даунов синдром, вработен во НУ Универзитетска библиотека "Св.Климент Охридски"-Битола. Тој 40 години се бори да докаже дека оној еден хромозом повеќе, не е недостаток туку можеби дар и бескраен стремеж да се биде подобар од сите, а со својата неисцрпна енергија тој се труди да докаже дека животот исполнет со делење љубов и насмевка на секого е можен и дефинитивно поубав. Преку убавината на фотографиите и зајдисонцата на фотографиите, Коста кон секого ја отвора убавината на својата душа. Фотографиите на тема "Кога сонцето заоѓа" се фотографирани и изработувани подолг период, а главната инпирација е сонцето бидејќи тоа е лек за срцето, истакна авторот Коста Ќука. "Сонцето е мој мотив затоа што сонцето е ...
сите 2 | | | веќе видена

Војводата од Единбург, принцот Филип, сопруг на британската кралица Елизабета Втора, наесен се повлекува од сите кралски задолженија. Ова го соопшти Бакингамската палата. Во периодот до август тој ќе ги заврши сите обврски и нема да прифаќа нови. "Одлуката сам ја донесе принцот Филип и поддршка за тоа доби од кралицата Елизабета", изјави портапрол на Бакингемската палата. Принцот Филип, ќе наполни 96 години идниот месец, и во 2016 година имаше 110 денови исполнети со обврски. ". Во ноември тој и кралицата ќе слават 70 години од венчавката. Тој е член, покровител или претседател на повеќе од 780 органзиации и ќе продолжи со соработката со нив, но "нема повеќе да игра активна улога со исполнување обврски", соопшти Бакингемската палата. Во соопштение, портпаролот рече дека војводата "се уште може да одбира дали ќе учествува во јавни настани од време на време".
сите 42 | | | веќе видена

Еве денеска што прават Јулија Волкова и Лена Катина кои во јавноста станаа познати на музучкиот канал MTV и добија огромно медиумско внимание кога во 2002 година се појавија како првиот лезбијски пар на шоубизнис сцената со хитот All The Things She Said. Тие како геј пар ја претставуваа и Русија на изборот за Евросонг, а на сцената дури и разменија бакнеж, но подоцна се откри дека сето тоа било само добро смислена шоу претстава за јавноста. Откако дуото се распадна, Лена Катина сепак покажа дека сака мажи, а не девојки. Се омажи за Србинот Саша Кузмановиќ со кого го има синот Александар. Јулија Волкова денес има 32 години и две деца - ќерката Викторија и синот Самир, кои ги доби со бившиот сопруг Парвиз Јасинов. Денес изгледа позгодна од било кога. Девојките признаа дека не се лезбијки во документарниот филм Anatomia t.A.T.u, а Јулија ја шокираше јавноста со изјавата дека тешко би поднела доколку синот Самир признае дека е геј.
сите 5 | | | веќе видена

Откриен е "ветувачки лек" за ХИВ и сида. Ова го најавија научници што успеале речиси целосно да го уништат вирусот причинител на имунолошкиот дефицит - ХИВ, инфекција што води кон СИДА од организмот на глувци. Ова откритие создава надеж дека човештвото конечно ќе добие лек за ХИВ и сида. Истражувачите објаснуваат дека тоа го постигнале со помош на методата ЦРИСПР со која "хуманизирале" глувци, додавајќи им одредени клетки од човечки имун систем, потоа го уништиле вирусот во белите дробови, срцето, цревата и во мозокот на глувците, и тоа по само една интравенозна инјекција. "Ги потврдивме податоците што ги добивме во текот на претходни експерименти и ја подобривме ефикасноста на стратегијата за измена на гени. Исто така, откривме дека таа е ефикасна и во случај на акутна инфекција на клетките во организмот на глувците и во случај на инфекција во човечките клетки ресадени во телото на глодарите", изјавил д-р Венхуи Ху. Тимот на доктор Ху тестирал три групи глувци. Глувците од првата група биле инфицирани со ...
сите 17 | | | веќе видена

Македонија е на 133. место на најновата ранг- листа на ФИФА, објавена денес на веб сајтот на меѓународната фудбалска асоцијација. Нашата земја и натаму има 225 бодови, колку што имаше и на претходното рангирање. Ранг - листата на ФИФА не забележа големи промени, со оглед дека минатиот месец беа одиграни само седум меѓународни натпревари. Првите 20 репрезентации ја задржаа својата позиција од минатиот месец, па така, зад водечкиот Бразил, на второто место е Аргентина, додека Германија е на третото место. ФИФА ранг-листа, 4 мај: 1 (1) Бразил - 1672 2 (2) Аргентина - 1603 3 (3), Германија - 1464 4 (4) Чиле - 1411 5 (5) Колумбија - 1348 6 (6), Франција - 1294 7 (7) Белгија - 1281 8 (8) Португалија - 1259 9 (9) Швајцарија - 1212 10 (10) Шпанија - 1204
сите 14 | | | веќе видена

Атерската постава на култниот филм "Кум", се собраа да ја прослават 45 годишнината на затворњето на годинашниот Tribeca Film Festival во Њујорк На средбата која ја организира Роберт де Ниро на својот фестивал, се појавија режисерот Френсис Форд Копола и артистите Ал Пачино, Роберт де Ниро, Роберт Дувал, Џејмс Кан Дијана Китон и Талија Шир.. Програмата траеше 9 часа. Се прикажауваа првиот и вториот дел од оваа култна трилогија, а актерите освен што разговараа за филмот, се потсетија на голем број случки и на покојниот Брандо. Освен Марлон Брандо не присуствуваше и Џон Казал кој почина во 1978 година.
| | веќе видена

Трибините на ВИП Арена во склоп на СЦ "Борис Трајковски" вечерва ќе бидат исполнети до последното место за натпреварот меѓу ракометните селекции на Македонија - Исланд. На еден ден пред почетокот на натпреварот беа продадени сите влезници за дуелот. Почетокот на натпреварот од квалификациите за Европското првенство 2018 меѓу Македонија и Исланд е закажан за 20:00 часот, но поради големото интересирање за натпреварот, а и од безбедносни причини, организаторот упати апел сите кои имаат влезници, да дојдат порано. Вратите во салата ќе бидат отворени од 18:30 часот, а ќе се затворат во 19:45 часот. Ова ќе биде тест за ракометната репрезентација предводена од новиот селектор Раул Гонзалез во трката по нови бодови неопходни за пласман на Европското првенство во Хрватска што ќе се игра во јануари в година. Во составот на репрезентацијата новиот селектор го врати голманот Борко Ристовски. Репрезентацијата на Исланд е сериозен противник, а сега се посилни и за својот најдобар ракометар, Арон Палмарсон, играчот на ...
сите 187 | | | веќе видена

Со концертот во Чикаго што се одржа минатиот викенд беше остварување на сонот за најголемата регионална ѕвезда Северина. Таа со нејзините спектакуларни настапи овој пат ја освои американската публика. Преку социјалните мрежи, Северина вели дека никогаш нема да го заборавам она што го даде американската публика. Со голем концерт во хотелот "Hyatt Regency O'Hare", ја започна својата дводневната турнеја, која продолжи следниот ден во Лас Вегас, во салата "The Chelsea", кој веќе беше домаќин на некои од најголемите имиња во светот како Лејди Гага, Боб Дилан , Бруно Марс и други.
сите 9 | | | веќе видена

Мултимедијалниот проект "Континуум" на Игор Јосифов, по десетдневно прикажување во Чикаго, на 13 мај продолжува за Сан Франциско. Домаќини на проектот ќе бидат "InSpace Curatorial", платформа која се залага за промоција на современа и визуелна уметност. Во Чикаго Јосифов беше од 19 до 29 април лоциран во еден од најпознатите објекти за презентација на уметноста, каде пред американската публика го претстави "Континуум" кој премиерно беше прикажан во Скопје на 14 декември 2016 година. "Континуум" е уметничка творба која го заокружува негово десетгодишно истражување и дружење со оганот како алатка, но не застанува тука. Неговата посета/престој на границата меѓу Македонија и Грција во 2015 година, беше поттик за подлабоко истражување и создавање на нови дела кои сведочат за мигрантската криза. "Континуум" е мултимедијален проект кој набљудувачите го чувствуваат со сите свои сетила. Употребата на оган е само доказ дека оганот е во нас, а преку огнената рефлексија се трансформира во различни облици и форми. Покрај ...
сите 10 | | | веќе видена

next