Утрински

Асма ал Асад ги искористи своите профили на социјалните медиуми за да го обвини Запад дека лаже за нападот со сарин Сопругата на Башар ал Асад, родена во Лондон, се соочува со повици да и' се одземе британското државјанство откако таа го искористи нејзиниот профил на „Инстаграм“ за да го обвини Запад дека лаже за употребата на гасот сарин од страна на нејзиниот сопруг. Асма ал Асад, по потекло од Актон, западен Лондон, ја следат вкупно 500.000 луѓе преку „Инстаграм“, „Фејсбук“ и „Телеграм“ - последното е апликација означена како место за ширење тероризам. Но, еден пост посебно предизвика гнев, бидејќи таа напиша на арапски јазик: „Претседателството на Сириската Арапска Република потврдува дека она што го направи Америка е неодговорен акт што е одраз само на кратковидост, тесен хоризонт, политичко и воено слепило за реалноста и наивно следење на френетична лажна пропаганда“. Асма, која е поранешна службеничка во банката „ЏП Морган“ веќе има забрана за патување во Европа од 2012 година, но сега се зголемува ...
сите 15 | | | веќе видена

Социјалдемократите вчера најавија нов закон за заштита на културното наследство, по што следеше реакција дека станува збор за политички памфлет СДСМ вчера најави нов закон за заштита на културното наследство, што предизвика реакција од ВМРО-ДПМНЕ – дека досегашната опозиција не реализирала ниту еден проект досега во оваа сфера. „По примерот на развиените европски земји, новата реформска влада ќе подготви нов закон за заштита на културното наследство. Во него ќе биде содржана листа на споменици од национално значење, што ќе биде документ од јавен карактер, достапен на граѓаните. Новата влада ќе изработи стратегија за санирање на состојбите во кои се наоѓа културното наследство“, изјави Роберт Алаѓозовски, претседател на Комисијата за култура на СДСМ. Во пресрет на одбележувањето на Меѓународниот ден за културни споменици и локалитети – 18 април, кој оваа година се фокусира на културно наследство и одржлив туризам, Алаѓозовски порача дека Македонија никогаш повеќе нема да го дочекува овој ден со запоставени ...
сите 11 | | | веќе видена

Драматични сведочења на очевидци за злосторството кај Скопје Двајца тинејџери на возраст од 19 години се уапсени и ќе одговараат за ладнокрвното убиство на Хамза Исљами (16) од скопски Сарај, што се случи во саботата. Едниот од напаѓачите е осомничен за убиство и за него веќе е побаран притвор, а другиот е пријавен за учество во тепачка, па Основното јавно обвинителство за него предложени мерки за претпазливост. Покрај нив, сослушани се уште три лица, чии искази треба да помогнат при утврдувањето на околностите за злосторството во Матка. Од ОЈО велат дека се преземаат и други мерки за расчистување на случајот. „Издадена е наредба за обдукција на телото на починатиот, наредби за ДНК- анализа, како и наредби за вештачење на сите траги и предмети пронајдени на самото место, а кои се поврзани со кривично-правниот настан“, соопштија од Обвинителството. Додека трае истрагата, не престануваат реакциите на граѓаните, сочувство до семејството Исљами, браќата - близнаци Хамза и Хариз и осуда за насилниците се ...
сите 2 | | | веќе видена

Петнаесетгодишно момче од Скопје почина откако се доближил до електричен вод, кој бил под висок напон Минатонеделната несреќа во скопската населба 11 Октомври трагично заврши за 15-годишно момче кое настрада при обид да се фотографира на вагон од цистерна. Девет дена траеше битката за неговиот живот во ургентниот центар, но, за жал, повредите што ги здоби од струјниот удар беа кобни. Малолетникот почина во неделата околу 16 часот, по што телото е предадено на обдукција, соопшти Министерството за внатрешни работи. Несреќата се случила на 7 април во 19:20 часот во депото на „Македонски железници“, поточно во близина на Блок 1. Момчето, кое било во друштво на другарка - врсничка, се качил на вагон - цистерна и ја замолил пријателката да го фотографира. Кога се доближил до електричен вод, кој бил под висок напон, се здобил со изгореници од втор степен. Дошла Итна помош, која му дала прва помош и итно го пренела во болница, каде што му биле констатирани тешки телесни повреди, на кои им подлегна во неделата. ...
сите 25 | | | веќе видена

Модниот стилист и уредник Едвард Енинфул, кој е познат и влијателен во модниот свет, ќе ја замени Александра Шулман на позицијата уредник на британскиот „Вог“ Александра Шулман минала 25 години на престижната позиција, уредничка на британското издание на модната Библија - „Вог“. Одлуката за заминување од тоа место ја донела уште минатата година. Но, дури пред неколку дена беше откриено кој ќе ја замени, а се работи за маж, модниот стилист и уредник, Едвард Енинфул, кој е познат и влијателен во модниот свет. Иако има завидно искуство, зашто го уредувал магазинот „i-D“ со само 18 години, а денес има 45, Едвард ги очекува тешка работа, со оглед дека неговата претходничка се смета за најуспешна уредничка на „Вог“ во историјата. „Едвард е многу влијателна личност во модната заедница, Холивуд, но и во музичкиот свет, кои моментално го обликуваат ’духот на времето“, открил извршниот директот на „Конде Наст“ , издавачот на „Вог“. Едвард е роден во Гана, но многу рано со родителите и петтемина браќа и сестри се ...
сите 3 | | | веќе видена

„Се работеше за посебен вид палми од увоз, кои може да издржат температури до минус 15 степени. Причината за измрзнувањето се неочекувано ниските температури во континуитет од под минус 20 степени“, вели Душан Авировиќ, директор на ЈП „Паркови и зеленило“ Колку вкупно палми беа засадени во Скопје и колку од нив не преживеаја, а колку успешно се адаптираа и опстанаа? Дали им одговара скопската клима и дали е потребна некоја посебна заштита за зимски услови какви што имаше зимава? Во Скопје засадивме 138 палми од кои преживеаја некаде околу седум проценти. Имајќи предвид дека се работеше за посебен вид палми од увоз, истите може да издржат температури до минус 15 Целзиусови степени. Причината за измрзнувањето се неочекувано ниските температури во континуитет од под минус 20 степени. Дали ЈП „Паркови зеленило“ евидентира кражби на цвеќе и друг саден материјал, на кои локации најчесто и колкави се штетите? Кои се сторителите, успевате ли да ги идентификувате? Граѓаните на Скопје се' повеќе го ценат придонесот на ...
сите 34 | | | веќе видена

Австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц изјави дека резултатот од референдумот во Турција веројатно ќе ја отежне идната соработка меѓу Анкара и ЕУ. Курц објави на „Твитер“ дека резултатот покажува колку е поделена земјата. „Соработката со ЕУ ќе стане потешка“, смета тој. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел изјави дека е важно да се задржи воздржаноста по референдумот во Турција за зголемување на надлежностите на претседателот, без разлика на исходот од гласањето. Тој во кусата изјава наведе дека е добро што завршила жестоката кампања за референдумот. Членови на Европскиот парламент изразија разочарување од резултатот од референдумот. Манфред Вебер, лидер на групата на Европската народна партија во ЕП, изјави дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја разделил земјата, а копретседателот на групата на Зелените Ска Келер изјави дека резултатот е „поразителен за демократијата во Турција“. Вебер за германската телевизија Це-де-еф изјави дека Турција се движи во ...
сите 316 | | | веќе видена

Потсетник на мрачниот пат по кој се движи унгарската влада Илјадници луѓе излегоа на улиците на Будимпешта за да протестираат против уште една диктаторска мерка на унгарската влада. Владата предводена од премиерот Виктор Орбан протурка предлог кој на површината изгледа дека ќе го реформира начинот на регулирање на меѓународните приватни универзитети во Унгарија. Но, политичките намери зад овој предлог не им „избегаа“ на медиумите, а јавните изјави на неколку високи членови на владејачката партија Фидес, вклучувајќи го и премиерот, само ги потврди сомневањата: Владата го напаѓа најпрестижниот универзитет во Унгарија, Централноевропскиот универзитет (ЦЕУ). Оваа институција, која пред 25 години ја основа бизнис-магнатот Џорџ Сорос, добро котира меѓу сертифицираните меѓународни институции во високото образование. Во годините, обезбеди дом за илјадници унгарски и странски студенти кои доаѓаат претежно од Централна и Источна Европа, Централна Азија и од Блискиот Исток, и добро се вклопи во унгарскиот академскиот ...
сите 6 | | | веќе видена

Кривична пријава и 30-дневен притвор добил 49-годишниот скопјанец Г.П. осомничен дека неовластено набавил 9,8 килограми марихуана со намера да ја препакува во помали кесички и на улица да им ја продава на уживатели од Скопје. Судија на претходна постапка на пријавениот му одредил мерка притвор од 30 дена за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Како што соопшти МВР, пријавениот Г.П., кој претходно е пријавуван за имотни деликти, во октомври минатата година од засега непознато лице набавил поголема количина марихуана со намера улично да ја продава на уживатели од Скопје. Препакуваната дрога тој ја чувал во куќа во село Горно Лисиче. Откако Единицата за недозволена трговија добила сознание дека тој веќе почнал да ја продава дрогата на уживатели од Скопје, презела мерки и активности за обезбедување материјални докази. - Така, на 5-ти овој месец пријавениот бил забележан како управува возило со уште едно лице кое било со ...
сите 42 | | | веќе видена

СДСМ денеска преку соопштение го повтори ставот дека парламентарното мнозинство од 67 пратеници, избрано на кредибилни избори, ќе го избере новиот собраниски претседател, а потоа и новата реформска влада која, велат, ќе се случи многу брзо, според Деловникот, Уставот и законите. - Постои легитимно формирано парламентарно мнозинство коешто е власт во државата, зад кое што стојат најмалку 700.000 граѓани кои избраа промени на режимот. Тоа мнозинство има обврска да ја спроведе граѓанската волја, наведуваат од СДСМ. Според партијата, граѓаните на 11 декември 2016 година ги избрале промените, а дека ВМРО-ДПМНЕ се опозиција која мора да овозможи мирен трансфер на власта порачала и меѓународната заедница. Додаваат дека Груевски нема право да нуди 51 избран пратеник од ВМРО-ДПМНЕ бидејќи, како што посочуваат, парламентарно мнозинство веќе постои. - Граѓаните не сакаат повеќе памфлети и ВМРО-ДПМНЕ ќе мора да се помири дека таканаречениот Манифест може да биде дел само од нивните витрини. Постои Програма на новата ...
сите 322 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје донесе наредби за спроведување истражна постапка против две 19-годишни лица, осомничени за вчерашниот кривично-правен настан на скопска Матка, во кој при тепачка беше убиено едно малолетно лице. - Едното лице е осомничено за сторено кривично дело – Убиство, од член 123 од Кривичниот законик, додека второто е осомничено за кривично дело – Учество во тепачка од член 132 од Кривичниот законик. Двете лица се лишени од слобода и против првото до судија на претходна постапка ќе биде поднесен Предлог за определување мерка притвор, додека за второто лице ќе бидат предложени мерки за претпазливост, соопшти Основното јавно обвинителство. Во исто време, додава ОЈО, надлежниот јавен обвинител работи на целосно расветлување на мотивите за кривично-правниот настан, во кој освен убиеното момче, било повредено уште едно лице во блиско крвно сродство со убиениот. За таа цел издадена е наредба за обдукција на телото на починатиот, наредби за ДНК-анализа, како ...
сите 2 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение повторно обвини дека лидерот на СДСМ Зоран Заев против волјата на граѓаните ја прифатил тиранската платформа и ја турка нејзината реализација, за што потврдиле Мухамед Зекири од неговата партија и Зијадин Села од Алијансата на Албанците кој, како што наведува, јавно кажал дека без реализирање на таа платформа нема да влезе во влада. - Зијадин Села е човекот од кого ќе зависи идното владино мнозинство на Заев, а кој јавно кажува дека македонската нација пред 100 години не постоела, дека не го признава македонското знаме и химна и дека сака да ги смени и нив и Уставот. Криминалецот Заев молчи на ваквите изјави на својот иден владин партнер, како што молчеше и тој и СДС на антидржавните изјави на Еди Рама и Дитмир Бушати, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Според оваа партија, граѓаните се постизборно измамени бидејќи, велат, Заев им сервирал нешто за што не гласале на избори, поради што со право се револтирани. - Граѓаните се против секакви странски платформи и мешања во внатрешните ...
сите 322 | | | веќе видена

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека утре ќе има преодно стабилизирање на времето со пораст на дневната температура, која ќе биде во интервал од 14 до 20 степени. Во среда, под влијание на нов влажен бран, ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во северозападните, северните и источните делови од земјата. Локално се очекува да наврнат над 25 литри на квадратен метар воден талог. Ќе дува засилен ветер од јужен правец. Во вечрните часови и во текот на ноќта кон четврток поради спуштање на постуден воздух од север, на планините врнежите ќе бидат од снег, при што ќе се формира нова снежна покривка. Ветерот ќе го промени правецот во северозападен и во четврток и петок ќе дува со засилен интензитет. Дневната температура ќе опадне и ќе се движи од 9 до 17 степени. - Повторно стабилизирање на времето се очекува од петок. Поради разведрувањето, во деновите од викендот утринските температури на места ќе се спуштат под нула, додека дневните ќе бидат во пораст, особено во недела, соопшти УХМР.
сите 369 | | | веќе видена

Петнаесетгодишниот скопјанец кој имаше изгореници од втор степен како последица од струен удар откако се качил на вагон цистерна на 7-ми овој месец, почина вчера во Ургентниот центар-Скопје. Како што соопшти МВР, момчето добило изгореници од струен удар во депото на Македонски железници во Скопје, во близина на Блок 1, откако сакајќи да го фотографира негова другарка, се качило на вагон цистерна и се доближило до електричниот вод кој бил под висок напон. Телото на починатото момче ќе биде дадено на обдукција. Двајца малолетници во два одвоени случаја од исти причини беа тешко повредени од струен удар во петокот, 14 април. Тие се обиделе да се фотографираат качени на вагон во депото на Македонски железници. Како што претходно соопшти МВР, во првиот случај, во 15.50 часот, повреден бил 14-годишник, а во вториот случај, во 19.05 часот, од струја под висок напон бил удрен 15-годишник. Двајцата со тешки телесни повреди биле пренесени во Ургентен центар Скопје каде се задржани на понатамошно лекување.
сите 43 | | | веќе видена

-модел Денеска сум ранобудник поради факултетските обврски и моите студии по шпански јазик. Штом ќе завршам со нив, удобно ќе се сместам во некое кафуле и ќе се релаксирам со голема шолја кафе и добро друштво, а може и прошетка низ парк. Вечерва се подготвувам за добра забава во „Јавна соба“. - пејач По прекрасно поминатите празници во Гевгелија, каде што веќе втора година по ред доаѓаме со семејството за Велигден, се враќам во Атина. Веќе ме очекуваат моите адвокатски обврски, но и музички настапи и снимања. Се сретнав и со пријателите, направивме план за летово повторно да дојдам, а можеби и да настапам на некој поп- фестивал. - новинар Денеска сум трета смена на работа во ГТЦ, но преку ден имам многу приватни обврски. Сепак, мора да најдам време да за еден стар пријател кој изрази желба да се видиме, и да проговориме за неодамнешното признание што го добив од филмскиот фестивал „Златно тркало“. Кафе со сопругата и семејството се задолжителниот ритуал во денот.
сите 2 | | | веќе видена

Христијанските верници – оваа година заедно и православните и католичките, денеска слават втор ден Велигден, кој е државен празник и неработен ден во Република Македонија. Воскресението Христово завчера на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а Велигденска миса беше одржана во католичката црква Срце Исусово. Празнувањето продолжува со воскресенски литургии. Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан по повод вториот ден Велигден денеска ќе богослужи во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Центар. Христовото Воскресение Велигден се смета за најголем христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток кога, пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца.
сите 48 | | | веќе видена

„Синот-риба“ содржи педесетина раскази Неодамна, од новоформираната издавачка куќа „Авант прес“ од Скопје, излезе од печат најновата збирка раскази од современиот македонски писател Александар Прокопиев „Синот-риба“. Книгата содржи педесетина раскази, а дизајнот на корицата го изработи македонскиот уметник Владимир Лукаш. „Во тоа мое будно сновидение Сашо Прокопиев е занаетчија кој се занимава со изработка на раскази од сите формати, од многу куси, минијатури на границата на нешто што обично се нарекува песна во проза, до подолги, по малку епски, квазиисториски и псевдодокументаристички, во кои гради некоја своја имагинарна, мечтаена митска Македонија, која, како и секоја митска земја, е поавтентичка и пожива од оваа реална Македонија“, ќе напише современиот хрватски писател Миљенко Јерговиќ во контекст на оваа книга.
| | веќе видена

Од стан во Скопје на ул.„Ташко Караџа“ сопственост на скопјанецот М.С.(36) вчера, на ден Велигден укадени се накит и други вредни предмети во износ од околу половина милион денари. Како што информира МВР во дневниот билтен, станува збор за тешка кражба која непознат сторител ја извршил така што со употреба на погоден алат ја отворил балконската врата, го пребарал станот и притоа пронашол и одзел златен накит, накит „Сваровски“, мобилни телефони и друго по што го напуштил местото на настанот. Се проценува дека при тоа се стекнал со противправна имотна корист од околу 500.000 денари. Се превземаат мерки за целосно расчистување на случајот.
сите 49 | | | веќе видена

Реал Мадрид и Баерн Минхен му даруваат нов фудбалски спектакл на светот. Лидерите во Примера и во Бундес лига вечерва (20:45 ч.) на „Сантијаго Бернабеу“ во реванш четвртфинална пресметка во Лигата на шампиони. „Кралскиот“ клуб е во неспоредливо поповолна позиција. Покрај домашниот терен има и 2:1 од првата средба на „Алијанц арена“, па Баварците немаат друг избор освен да атакуваат на триумф. Помош овој пат ќе имаат и од одличниот напаѓач Роберт Левандовски кој ќе биде главна закана по Кејлор Навас. Полјакот го пропушти дуелот во Германија поради повреда, но сега, според најавите, е подготвен да помогне во тешката мисија на составот на Анчелоти. „Добро се чувствувам. Задоволен сум што се вратив на тренинзите. Во ред е сега се'“, истакна репрезентативецот на Полска и ударна тупаница во германскиот тим кој постигна 38 гола во 40 натпревари во оваа сезона. Левандовски не е во добро сеќавање на Реал Мадрид и на неговите фанови. Како член на Борусија, пред четири години, дури четири пати ја тресеше мрежата на ...
сите 138 | | | веќе видена

Во изложбените салони Империјал 1 и 2 при Културно-информативниот центар во Скопје, на 20 април, во 20 часот ќе се отвори самостојната изложба на академскиот сликар Емил Шулајковски насловена „Огнена земја“. Со оваа изложба, Шулајковски го одбележува јубилејот - 25 години ликовно творештво, а на истата ќе бидат изложени 45 слики изработени во маслена техника создадени последните три години. „’Формите’ и композициските структури на Емил Шулајковски се ’градени’ или произлегуваат од визуелната перцепција, односно препознавањето на општи облици или конкретни мотиви кои се трансформираат во своевидна апстрактна фигурација, при што генерално се работи за универзални претстави со аналогија на миметичкото, во случајов стилизирани портрети и претстави на женско тело кои се раѓаат по повеќе годишна пауза (речиси 20 години)“, ќе истакне Маја Чанкуловска-Михајловска во каталогот кон изложбата. Емил Шулајковски, роден во Скопје во 1969 година, учествувал на преку 70 групни изложби во земјава и странство, а има ...
сите 27 | | | веќе видена

next