Утрински

Ги искусив и двата начини на образование, живот и работа, и во Македонија и во Франција. За мене најголем предизвик беше преминувањето од еден систем кон друг и да го искористам искуството од едниот во другиот Родна земја на Сузана Цветковиќ-Силорет е Франција и во двата пасоши, македонскиот и францускиот, како место на раѓање и' е забележан - Париз. Но таа, во текот на целиот живот го има подеднакво двојното чувство на припадност - и на Македонија и на Франција. „Не можам да се сетам кој јазик го говорев прв. Дома секогаш зборувавме на македонски, односно на кумановски дијалект со моите родители, а надвор од дома зборував француски. Двата јазика ги научив спонтано и независно еден од друг, без да барам да го преведувам едниот или другиот“ - сликовито, преку јазикот, Сузана го објаснува двојното чувството на припадност и на македонската, и на француската култура. Родена во Париз, каде што го започнала и образованието, во нејзините тинејџерски години, родителите решаваат да се вратат во нивното родно ...
сите 5 | | | веќе видена

Мирче Јовановски Домашниот пазар на капитал и покрај политичката криза закрепнува, но истовремено таа влијае негативно кај странските инвеститори, покажуваат податоците кои вчера беа презентирани на 18. Годишна конференција на Македонската берза што се одржа во Охрид. Компаниите сепак се оптимисти дека кризата набрзо ќе има епилог, па оттаму и нивните очекувања дека годинава исто така ќе имаат добри резултати. Според директорот на Македонската берза на долгорочни хартии од вредност, Иван Штериев, во текот на минатата година на берзата бил остварен промет од 38 милиони евра само во класичното тргување, што е за 12 отсто повеќе во однос на 2015 година. Во истиот период берзанскиот индекс МБИ 10 се зголеми за 16 отсто, добри се и показателите годинава. „Минатата година котираните компании остварија вкупна добивка од 185 милиони евра, дури за 25 отсто повеќе во однос на претходната година, рече во воведното излагање Штериев, додавајќи дека за поволната оцена придонесуваат и дивидендите кои ги делат повеќе ...
сите 5 | | | веќе видена

Прогнозите на стручњаците тврдат дека нафтата ќе ја снема во наредните дваесетина години. Тогаш, поради големите трошоци и расипнички начин на живот, Дубаи може да западне во сиромаштво Дубаи важи за еден од најгламурозните и најбогатите градови на светот. Полн со екстравагантни градби, скапи автомобили, луд ноќен живот и луксузни јахти, овој бисер на Блискиот Исток е вистинска туристичка мека. Но, за разлика од оваа слика на рајски блесок која им се сервира на туристите, постои и онаа друга слика на Дубаи, која е далеку од гламурозна. Дубаи е град кој се развива со брзина на светлината, а за сите тие прекрасни згради да можат да го красат хоризонтот, потребни се и луѓе што ќе ги изградат. А тие луѓе работат во најлоши можни услови. Нормално им е да работат по 14 часа дневно, на температура повисока од 40 Целзиусови степени. Несреќите и здравствените проблеми се секојдневна појава, а чести се и смртните случаи, но тоа успешно се премолчува. Во затвор поради бакнување во јавност Иако Дубаи е претставен како ...
сите 18 | | | веќе видена

Кога гостите се задоволни од услугата на персоналот, честат со ситни и крупни пари. Се' според паричникот, инспирацијата и мотивот Во Германија се вели „тринкгелд“, во Англија „тип“, а кај нас вообичаено се користи терминот бакшиш, и тоа е правило, ритуал, домаќински ред и еснафски гест, да се почести келнерот што послужува. Во секоја земја „наградувањето“ се нарекува поинаку, а и навиките на туристите од сите делови на светот се поинакви. Во луксузен хотел во Јапонија бакшиш е најголема навреда, а доколку не се фатите за паричник во ресторан или кафуле, во кој било дел од Америка - лошо ви се пишува. Стручњаците од туристичката публикација „Фодорс“ велат дека дилема да дадете нешто или ништо, треба да ја пресечете со - да. Да дадете бакшиш. И кај нас важи истата логика. Келнер во едно актуелно скопско кафуле, кој разбирливо сакаше да остане анонимен, откри дека добива бакшиш кога заседнуваат поголеми друштва, често поради оставање впечаток, но дека многу погалантни се девојките. „Тие оставаат пари за свој ...
сите 3 | | | веќе видена

СДСМ чека потег од ДУИ за деблокирање на Собранието, Ахмети се надева дека Груевски и Заев ќе најдат решение за деблокирање на политичките процеси Татјана Поповска Иако и од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ демантираат дека партиските лидери Никола Груевски и Зоран Заев имале директни средби и преговарале од ДУИ се децидни во тврдењето дека вакви средби има и дека од нив очекуваат суштински договор кој ќе значи деблокирање на Собранието. Наспроти тоа СДСМ чека конечен договор со ДУИ за да се преземат конкретни чекори за деблокирање на Собранието, бидејќи како што велат без стабилно мнозинство тоа е невозможно. Политичките лидери во суштина влегоа во политички лавиринт, поради што е целосно неизвесно дали и кога ќе има конкретни чекори за деблокирање на Собранието и брз трансфер на власта. Портпаролот на ДУИ Бујар Османи и вчера тврдеше дека деновиве се одржале неколку средби меѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. „Според нашите информации, веќе неколку дена се одржуваат лидерски средби помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и ние тоа ...
сите 289 | | | веќе видена

Агрометеоролозите предупредуваат дека утринските температури и во наредните денови ќе бидат опасни за овошките и за виновата лоза Измрзнаа јаболката, крушите и црешите во Преспанско, производителите се во очај. Ниските температури, несвојствени за овој период од годината, го земаа својот данок. Ноќта меѓу четвртокот и петокот температурите во овој крај се спуштиле и до четвртиот степен под нулата. Овие студови, велат земјоделците, не може да ги преживее ниту една овошка. Цветот на јаболката е измрзнат, а кај дрвцата кои се прецветани, толчникот е целосно замрзнат. Сезоната за овие производители е завршена, па сега им преостанува само да ги бројат штетите. „Уште не сме свесни што ни се случи, сите сме утрово излезени по полињата и констатиравме дека годинава нема да преживее ниту една овошка. Допрва ќе се мислиме што ќе правиме за да ги покриеме загубите“, вели Андрија Секуловски, овоштар од Преспа. Тој има 4.000 стебла со јаболка, 1.000 круши и мал број цреши. Вели дека овоштарникот не му е осигуран, ...
сите 35 | | | веќе видена

ПАРИЗ - Франција целосно ги мобилизираше своите сили за безбедност, вклучувајќи и елитни единици, заради заштита на граѓаните за време на претседателските избори, по синоќешниот напад во центарот на Париз, изјави вчера премиерот Бернар Казнев. Во меѓувреме, на белгиската полиција и' се предаде човекот осомничен за вмешаност во нападот. Говорејќи по итниот состанок со највисоките претставници за безбедност, Казнев рече дека сите единици се во состојба на максимална готовност пред изборите, на кои ќе им пружат сигурност на граѓаните, заедно со 50.000 полицајци. „Владата е целосно мобилизирана. Не смееме да дозволиме ништо да го спречи основниот демократски процес во нашата земја. Ние треба да се спротивставиме на заплашувањето и манипулациите со цел тоа да не го искористат нашите непријатели“, изјави премиерот. Човекот за кој белгиските власти ги предупредија нивните француски колеги, поради можна вмешаност во нападот во Париз, се предаде на полицијата во северниот белгиски град Антверпен, јави вчера ...
сите 7 | | | веќе видена

Овен Определена ситуација ве тера да размислувате за својата супериорност. Бидејќи другите треба да го проценат тоа, побарајте совет. Во однос на работата ситуацијата се нормализира. Со интелектуална стабилност ги завршувате работите. Внимавајте да не се повредите. На партнерот му наоѓате стотина мани, но, сепак, не можете без него. Бик Проблемите се зголемуваат со неверојатна брзина. Оваа недела бара трпение. Деловната ситуација моментално не е баш одлична. Засега ќе мора да се задоволите со стандардната заработувачка. Внимавајте да не настинете. Врската со саканото лице овие денови може да доживее препородување. Близнаци Радоста ја делите со блиските лица. Ви се нудат нови деловни можности во врска со странство, за среќа, финансиската ситуација се подобрува. Доколку имате гинеколошки проблеми или проблеми со уринарните патишта, веднаш одете на лекар. Со партнерот остварувате врска од соништата. Рак Тешко уочувате во што грешите, а околностите укажуваат на тоа дека грешите многу. Исцрпени сте, па идната ...
сите 46 | | | веќе видена

Додека чекаат да им се укаже можност да ја формираат идната влада, социјалдемократите предупредуваат дека, покрај субвенциите, во прашање е доведена и исплатата на пензиите, платите и социјалната помош Неопходно е брза деблокада на демократските процеси во Македонија, во интерес на граѓаните и стабилноста и перспективите на државата. Ова било констатирано на вчерашната средба на лидерот на СДСМ Зоран Заев со амбасадорот на Италија во Скопје, Карло Ромео. На средбата се разговарало и за ризиците од продолжената блокада на процесите. Заев објаснил дека од сегашната ситуација трпат граѓаните, кои се во се' поголема егзистенцијална криза, како и фирмите кои веќе имаат проблеми со исплата на плати. Министрите во заминување, било посочено, можат да функционираат само технички, а од средината на мај и на градоначалниците и советниците ќе им престане целосно мандатот. „Нема да дозволиме последици на штета на граѓаните и на државата за лични криминални интереси на поединци. Мнозинството граѓани гласаа за промени, ...
сите 289 | | | веќе видена

Седум реквизити ќе бидат пуштени во употреба до август идната година, како дел од првата фаза од проектот. Луна-паркот комплетно треба да биде готов до крајот на 2018 година Деспина Трајковска-Димова Новиот Луна-парк ќе ги отвори вратите во август наредното лето. Тогаш ќе бидат пуштени во употреба 7 реквизити, како дел од првата фаза од новиот забавен парк кој почна да се гради неодамна. Градоначалникот Коце Трајановски вчера направи обиколка на стариот забавен парк на чие место практично почна да се гради новото катче. Градежните работи и' се доверени на струмичката фирма „Жикол“, која за сработеното ќе добие околу 1,6 милиони евра. Предвидено е новиот Луна-парк да биде комплетно готов до крајот на 2018 година. „Изминатиов период започна реализацијата на капиталниот проект за изградба на нов забавен парк, со што скопјани, по 44 години ќе добијат нов, модерен луна парк. Тој ќе се гради на истата локација како стариот, ќе биде на површина од околу 25.000 квадратни метри и со изградбата нема да се зема од ...
сите 44 | | | веќе видена

На посмртнината во висина од 30.000 денари што Фондот за пензиско и инвалидско осигурување (ПИОМ) ја исплаќа на близок роднина на починат пензионер, се чека и до два месеци. Вакви реакции стасаа од неколку граѓани од Скопје во нашата редакција кои се пожалија дека иако нивните блиски се починати во февруари, некои од нив се' уште не ги добиле средствата за погребални трошоци од ПИОМ. Тие прашуваат зошто мора толку долго да се чека на овие пари и за што служат тие средства кога луѓето не можат да ги добијат тогаш кога им се најпотребни. Посебно што тие средства можеби семејството ги немало претходно и за да го погреба блискиот морало да ги позајми, па им се потребни за што побрзо да ги вратат парите за погребални трошоци. Од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување не ни објаснија која е причината зошто толку долго се чека на исплатата на посмртнината, иако на одговор на прашањето чекавме речиси еден месец. Од Министерството за труд и социјална политика ни рекоа дека за овој надомест не се надлежни, туку ...
сите 3 | | | веќе видена

Првата дама на Турција, наводно, попладне пие бел чај, кој чини 2.000 долари за килограм, и тоа од златна шолја, а ѕидовите на нејзините соби ги прекриваат свилени тапети, кои чинат повеќе од 2.500 евра по ролна Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изминатава недела е личност за која зборуваат сите медиуми, откако победи на референдумот во земјата и освои апсолутна власт. Ниту неговата сопруга не предизвикува ништо помалку внимание на медиумите, особено поради нејзините ставови, начин на живот и шокантни изјави. Која е Емине Ердоган, контроверзната прва дама на Турција, чиишто животни навики се далеку од имиџот на скромна женичка, каква што се претставува во турските медиуми. Таа е во брак со Ердоган веќе 39 години и со него има четири деца, а живее во раскошна палата во Анкара, која има повеќе од 100 соби и четири пати е поголема од палатата на Луј Четиринаесетти. Првата дама на Турција наводно попладне пие бел чај, кој чини 2.000 долари за килограм, и тоа од златна шолја, а ѕидовите на нејзините ...
сите 51 | | | веќе видена

Дуелот меѓу македонскиот првак и Фленсбург е попладнево (сабота, 17:30 ч.). „Црвено-црните“ веруваат во успех со повторување на играта од завршниот СЕХА Вардарци посакуваат реприза на играта од финалето во СЕХА-лигата за победа над Фленсбург уште во првиот меч во четврт-финалето во Лигата на шампиони (ЛШ). Македонскиот првак попладнево (сабота, 17:30 ч.) му гостува на бундеслигашот во „Фленс арена“ во обид да направи брејк и во голема мера да го расчисти патот кон фајналфор-турнирот во Келн. „Подготвени сме за предизвикот. Неизвесен е само Игор Карачиќ, кој не тренираше цела недела поради болест, но сите други работеа максимално. Ако сакаме успех, не треба да го чекаме мечот во Скопје. Мора да се обидеме да победиме и таму. Свесни сме што не' чека. Квалитетот на противникот е неспорен, играат добро и во одбрана и во напад. Ние треба да играме како на фајналфорот во СЕХА. Имам полна доверба во овие момчиња“, порача Раул Гонзалез, тренер на Вардар и селектор на Македонија. „Црвено-црните“ по четврти пат ќе ...
сите 225 | | | веќе видена

Синдикатот на македонската дипломатска служба повика уште еднаш да престане незаконското испраќање на партиски кадри во амбасадите и претставништвата во странство додека Македонија е со техничка влада, бидејќи според нив не се работи за ургентна потреба ниту за редовна смена во повеќето од нив, туку за нивно удомување во пресрет на очекуваната промена на власта. Станува збор за распишаните дваесетина интерни конкурси за распоредување кадри во македонските дипломатско-конзуларни претставништва, при што на списокот се и тие во кои веќе се пополнети вторите позиции, како Вашингтон, Лондон, Париз и мисијата на НАТО во Брисел. Од дипломатската служба посочуваат исто така на мислењето на Антикорупциската комисија дека од денот на донесување одлука за распишување избори, па се' до изборот на влада постои „законска пречка да се врши распоредување и унапредување на лица вработени во органите на државната управа“. Претседателот на дипломатскиот синдикат Сашко Тодоровски изјави дека во време на политичка криза нема ...
| | веќе видена

За агендата на премиерката никој не гласал Тим Фарон Ова се најголемите избори во една генерација. Ќе ја дефинираат иднината на нашата земја и како сме гледани во странство. Конзервативците ја туркаат Велика Британија кон тежок и катастрофален „Брегзит“, а овие избори се нашата шанса да се смени насоката. Дадена ни е шансата, но само ако нашите гласови се слушнат преку гласачката кутија. Тереза Меј се врати од велигденските празници свесна дека таа нема мандат. Дека ја турка Велика Британија над раб на карпа без да го праша британскиот народ дали тоа е она што го сака. Драго ми е што конечно се вразуми и свика избори. Но, да не се залажуваме. Таа не го прави тоа од добрината на нејзиното срце. Таа не го прави тоа затоа што мисли дека луѓето заслужуваат збор – најпосле, таа одбива да го поддржи нашиот повик последниот договор за „Брегзит“ да се достави на народот. Не, таа бега колку што може побрзо бидејќи знае дека Лабуристичката партија е во криза. Нејзините железни убедувања се покажаа променливи кога ...
сите 46 | | | веќе видена

Околу кариерата на Тилен Блондо немало некоја голема контроверза се' додека девојчето не снимило едиторијал за магазинот „Вог“ На пошироката јавност и' стана позната во 2011 година, кога беше прогласена за најубаво девојче во светот, но Тилен Блондо почнала да се занимава со манекенство многу порано, поточно уште во 2005 година. Тогаш имала само четири години, а првиот ангажман и' бил ревија на познатиот дизајнет Жан Пол Готје. Некој ќе каже дека како дете на славни родители – фудбалската ѕвезда Патрик Блондо и познатата француска актерка Вероник Лубри, имала олеснет пат до успехот, но оваа синоока убавица со својот изглед била предодредена за освојување на модните писти. Но колку што ја фалеле, подеднакво толку и ги осудувале нејзините родители и индустријата, нагласувајќи дека на малите деца не им е место во модниот свет. Тоа и не е баш далеку од вистината, зашто без оглед на возраста, работата на манекенка бара одредени жртви, како емотивни така и физички. Големото ниво на стрес, како и недоволна исхрана ...
сите 11 | | | веќе видена

Големи количества на пластични предмети се наоѓаат во водите источно од Гренланд и северно од Скандинавија Северниот Леден Океан стана ќор-сокак за пластичен отпад што плови во северниот дел на Атлантскиот Океан, наведуваат научниците и предупредуваат на ризикот што го претставува тоа загадување за еден уникатен екосистем. Големи количества на пластични предмети се наоѓаат во водите источно од Гренланд и северно од Скандинавија, иако тие области се ретко населени, па тука би се очекувало помалку отпад. Овие наоди укажуваат на тоа колку е важно добро да се управува со собирањето на пластичниот отпад на изворот, бидејќи кога ќе стигне во океанот неговата дестинација може да биде непредвидлива, велат научниците. Полузатворените мориња како што е Средоземното Море, чиј брег е густо населен, се многу загадени со пластика. Меѓутоа, голема акумулација на пластика не се очекуваше во помалку населените поларни региони. Членови на експедицијата „Тара оушнс“, која беше спроведена во 2013 година, со помош на мрежи го ...
сите 8 | | | веќе видена

Синџирот на луксузни хотели „Фор сизонс“ планира до крајот на годината да започне изградба на луксузен туристички комплекс во заливот Бризеница, кај Стари Град на островот Хвар, а инвестицијата во вредност од околу милијарда куни (134 милиони евра) ќе донесе околу 320 нови работни места, беше соопштено во четвртокот, во пресрет на состанокот на министерот за туризам Гари Капели со претставниците на синџирот хотели. Во тој туристички комплекс на островот Хвар, „Фор сизонс“ би изградил 240 единици за сместување, со приближно 800 легла, и тоа во хотел со 120 соби и 70-ина луксузни вили и апартмани. „Се надеваме дека изградбата на тој луксузен туристички комплекс би можела да започне кон крајот на годината, а се очекува да заврши до 2019 година“, вели Денис Вијсмилер, извршен директор на „Аркаам капитал“, компанија која е главен инвеститор во проектот. Бојан Батиниќ од Агенцијата за инвестиции и конкурентност (АИК) истакна дека тој проект минатата година беше додаден на списокот на стратешки проекти и во ...
сите 16 | | | веќе видена

Извршителот на синоќашниот напад на париската авенија Шанзелизе, е идентификуван како 39-годишниот Карим Шеруфи, кој живеел во Ливри-Гарган во Сен Сан Дени во парискиот регион, објави парискиот весник „Ле Монд“. Француската полиција привела тројца блиски на извршителот на нападот, при кој беше убиен еден полицаец. Сите тројца биле дел од кругот во кој се движел убиецот, кој беше застрелан од полицијата на Елисејските Полиња. Притворените се наоѓале во станот во кој полицијата ноќеска извршила претресе набрзо по нападот. Одговрноста за нападот офиицјално презеде групата Исламска држава (ИД). Француските медиуми тврдат дека Карим Шеруфи од претходно им бил познат на полициските служби, како лице кое манифестирало насилство кон полицијата. Карим Шеруфи во 2003 година имал сообраќајка со украдени возило во Руаси ен Бри Сен е Марн, кога удрил во друг автомобил во кој се наоѓал еден полицаец и неговиот помлад брат. Шеруфи се дал во бегство со автомобилот, по што полицаецот тргнал по него. Кога возилото на ...
сите 7 | | | веќе видена

Кавадарци - Тиквешијата е против отворање рудници под Кожуф. Околу 60 илјади тиквешани стравуваат дека со експлоатација на руда може да биде загрозена водата за пиење која од пазувите на планината се носи педесетина километри до општините Кавадарци, Неготино и Росоман. Вака реагираа вчера од еколошкото друштво „Екоживот“ од Кавадарци. „Јавно застануваме во борба против рудници на планината Кожуф. Ние екологистите сме против сеча на стотици хектари шума која ги претставува белите дробови на овој регион. Не сакаме минирање и уништување на биодиверзитетот. Како регионален еколошки центар и член на Движењето на екологистите на Македонија, ја даваме целосната поддршка на активистите од „Спас за Гевгелија“ и нивниот референдум. Истовремено, доколку е вистина дека се планира ископ на руда и на тиквешкиот дел од планината Кожуф, апелираме и Кавадарци, исто така референдумски да се изјасни по ова прашање. Планината е заедничка и со заеднички сили ќе направиме се' што е во наша можност да не се случи масакр на оваа ...
сите 163 | | | веќе видена

next