Утрински

Две деца се повредени во сообраќајни несреќи што вчеравечер се случиле на две различни места во Тетовско, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Првиот случај бил околу 19 часот и 30 минути на локалниот пат во тетовското село Рогле. При тоа патничко возило „опел зафира“ со германски регистерски таблици управувано од Е.З.(43) од Требош удрил во 11-годишен пешак од Рогле. Повредениот пешак со истото возило бил пренесен во Тетовската клиничка болница, и по укажана лекарска помош бил пуштен на домашно лекување. Полицијата извршила увид на местото од несреќата и според првичните податоци причина за неа е неприлагодена брзина, односно пребрзо возење. Втората сообраќајка се случила три часа подоцна на булеварот „Илинденска“ во Тетово. Околу 22 часот и 30 минути тригодишно дете пешак било удрено од патничко возило „БМВ“ со тетовски таблици што го управувал тетовецот Ф.И(22). И тука повреденото дете со истото возило веднаш било пренесено во Тетовската болница од каде по укажаната лекарска помош ...
сите 45 | | | веќе видена

Овен Овните се премногу заинтересирани за секс и во постела знаат да бидат многу конструктивни. Бидејќи во таа насока трошат многу енергија, не им останува време за вистинска љубов. Бик За разлика од Овенот, за Бикот важи правилото дека мора барем малку да има чувства кон партнерот. Тие се лојални и верни, а тоа го бараат и од партнерот. Близнаци Нивниот интерес за секс се јавува одеднаш, но на ист начин и се губи. Кога ќе се заљубат знаат да бидат нежни и сакаат во целост да и' се посветат на саканата личност. Рак За нив секс без љубов или без длабока заинтересираност за партнерот, речиси е невозможен. Проблемот кај овие романтични знаци е што не знаат да кажат - збогум. Лав Нивното љубовно гнездо мора да биде богато и луксузно опремено. Отворени се и искрени, така што нивните партнери секогаш знаат на што се. Посесивноста е една од нивните лоши карактеристики. Девица Љубовта ја доживуваат сериозно и многу се нежни. За да покажат се' што знаат за сексот, им треба време и доверба во партнерот. На Девиците ...
сите 35 | | | веќе видена

Велес - Јованче Рамов (23 год) од Кавадарци им подлегна на повредите здобиени во сообраќајна несреќа откако паднал од кабината на камионот што го управувал, а кој излетал од патот. Сообраќајката се случила денеска околу 6 часот наутро, на влезот во Велес, на Штипско џаде. Двајцата сопатници кои биле во кабината на камионот поминале без повреди. „Утрово околу 6 часот камион марка ’сканија‘ со кавадаречки регистарски таблички, сопственост на ПП ’ТО-МИ шпед‘ од Кавадарци движејќи се по локалниот пат на источниот влез во градот, на околу 250 метри пред бензинска станица на ’Макпетрол‘, во еден момент изгубил контрола и излегол надвор од патот, кон провалијата и запрел над амбисот. Возачот Ј.Р.(23) од Кавадарци, во тој момент испаднал од кабината во провалијата, при што се здобил со тешки телесни повреди“, изјави Верољуб Додески, портпарол на СВР Велес. Откако возачот паднал од кабината, биле повикани велешките пожарникари кои го извадиле повредениот Рамов од провалијата висока 10-ина метри, а лекарите од Итната ...
сите 37 | | | веќе видена

За делото на истакнатиот деец, преродбеник, поет и дипломат, роден во Башино Село, зборуваше Васил Тоциновски По повод 180 години од раѓањето и 120 години од смртта на Андреја Петкович (1837 – 1897), во локалната библиотека „Гоце Делчев“ во Велес се одржа трибина за делото на истакнатиот деец, преродбеник, поет и дипломат на царска Русија во Риека и во Венеција, кој бил роден во Башино Село. На трибината зборуваше Васил Тоциновски, кој го истражувал делото и животот на браќата Андреја и Константин Петкович. „По школувањето во Одеса и Петроград во Русија, Андреја Петкович се занимава со дипломатска служба, публицистичка и преведувачка дејност, а во ’Цариградски весник’ ја објавил својата позната песна ’Глас од далека земја’. Во ’Слово изгласено в велешкото училиште’ се наоѓаат неговите биографски податоци, мисли за просветата и културата на Македонија и перспективите за национално будење и осознавање, а неговата идеја била словенско општество кое треба да го замени грчкото“, истакна Тоциновски на трибината ...
| | веќе видена

Анкара - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во интервју за Си-ен-ен изјави дека уставните реформи не значат премин на Турција кон диктатура, демантирајќи ги тврдењата дека тој нов систем е „скроен како за него“. „Тоа не е систем кој му припаѓа на Таип Ердоган. Јас сум смртно суштество, можам да умрам во кој било момент“, рече турскиот претседател. Тој ги отфрли обвинувањата дека ги поддржал измените од желба да ја зајакне својата моќ, а не да го унапреди политичкиот систем во Турција. „Системот претставува промена, трансформација, демократска историја на Турција“, рече Ердоган во интервјуто што се одржа во претседателската палата во Анкара. Тоа, како што напомена Си-ен-ен, е првото интервју што Ердоган го дал по референдумот. „Навистина, промените се големи. Но тоа не значи дека постои диктатор. Таму каде што има диктатура нема претседателски систем. А тоа што го видовте во неделата се нарекува демократија. Јас тоа го нарекувам волја на народот“, рече тој. Ердоган наведе дека „инаку е фудбалер“ и ...
сите 98 | | | веќе видена

Никулците се најприродна и најздрава работа, а за да ги „произведеме“ дома не е потребно ништо особено - напротив, можеме да ги гледаме секој ден и растењето да го приспособиме на својот вкус. Во фазата на никнување и ’ртење, волуменот на зрното се зголемува неколкупати. Кога од една чинија за супа ќе оставиме да никне леќа, добиваме салата во количина доволна за тројца возрасни луѓе, ама многу побогата со витамини и минерали од кое било овошје или зеленчук. Таквата салата не го оптоварува организмот, туку е одлична за чистење на отровите од организмот. Многу здрави се и пченичните никулци - времето на натопување на пченичното зрно изнесува 12 часа, а времето на 'ртење 3-4 дена, и тоа на 20 степени. На сосема ист начин можат да изртат и зрнцата на другите житарки и други семки. Подготовка - измиената пченица се потопува во чиста млака вода, најдобро е во тегла и тоа во количина од два прста, се прекрива со вода и така отстојува 12 часа. Потоа зрнцата се цедат, а водата не се фрла, туку се пие затоа што е ...
сите 2 | | | веќе видена

Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека во почетокот на месецов на граничниот премин Ќафасан запленила 1.300 килограми небезбедно пилешко месо по потекло од Бразил. Запленетото месо, како што се наведува во соопштението, безбедно е уништено на депонијата во Струга. Станува збор за легален увоз на замрзнато пилешко месо, за кое, врз основа на извршениот преглед од страна на официјален ветеринар, било констатирано дека потекнува од објект - кланица, кој во моментот на прегледот не се наоѓал на листата објекти кои се одобрени за извоз од страна на Европската Унија, односно кој дозволата за извоз ја изгубил на 23.3.2017 година, истакнува АХВ. Оттаму посочуваат дека увозот на месо во земјава се врши исклучиво од одобрени земји за увоз и од одобрени објекти и оти секоја пратка задолжително е придружена со ветеринарно-здравствен сертификат со кој се гарантира безбедноста на пратката. Секоја увезена пратка со месо и производи од месо задолжително се контролира и од страна на инспекциските служби на АХВ. ...
сите 5 | | | веќе видена

Родителите се плашат да ги вакцинираат децата, особено против морбили, рубеола и паротит - МРП, со што опаѓа и опфатот со вакцинацијата. На ова предупредуваат лекарите и советуваат - родителите да на је одложуваат вакцинацијата за да се спречи ризикот од можна појава на епидемија на заразни болести. „Нема причина за одложување на МРП-вакцината, особено сега кога во западноевропските земји има епидемија на морбили, а во Романија и Бугарија дури и смртни случаи. Родителите неоправдано ја одложуваат МРП- вакцината. Таа е докажана во меѓународни рамки и нема никаква врска со појава на аутизам“, изјави Јованка Костовска, државен советник во Министерството за здравство и член на Комитетот за имунизација. Според неа, процентот на вакцинирани со МРП на 13 месеци во 2015 година беше 88, сега е 82 отсто. Ревакцинацијата со МРП што ја добиваат децата на шест години е 93 проценти. Според податоците од Институтот за јавно здравје од 2.800 деца на возраст од 13 месеци кои не примиле МРП како примовакцина, 2.400 се во ...
сите 56 | | | веќе видена

В среда (26 април) сите патишта водат кон сендвичарницата „Пепер“ на „Ленинова“, и тоа поради гастрономско-книжевно-филмска цел. На добро позната локација по седми пат ќе се случува традиционалната манифестација на правење (и јадење) храна која асоцира на читање и книги - „Фестивалот на јадење книги“. Бидејќи одредувањето на главна тема од лани (Шекспир) се покажа како корисно, организаторите („Букбокс“ и сендвичарницата „Пепер“) одлучија годинава тоа да биде - „Книги и нивните филмувани верзии“. Романите прераскажани на филмско платно ќе бидат вистински предизвик за креирање добро осмислени, духовити гастронономски мали и големи ремек-дела. Креативци, сладокусци и останати љубители на пишан збор и храна - сега сте вие на потег, а на располагање се купишта наслови, но и доколку донесете и нешто друго поврзано со книги и читање надвор од главната тема - ќе се важи. Наградите повторно ќе се одредат со гласање, а на учесниците, освен „шведската маса“ од ваши дела (гледајте да не се претерано концептуални, ...
сите 64 | | | веќе видена

Уште 100.000 евра се потрошиле за неокласицистичката палата „Лазар Поп Трајков“ кај хотелот „Бистол“. Акционерското друштво за стопанисување со станбен и деловен простор (АДССДП), кое е инвеститор на објектот, минатиот месец склучило договор со скопски „Бетон“ за изведба на, како што е наведено во договорот, непредвидени работи за фазата „машинство, хидротехника и електрика“. Ова не е прв договор за непредвидени работи за оваа зграда од проектот „Скопје 2014“. Анекс со речиси иста вредност беше склучен и минатата година, а во 2014 година, пак, беше потпишан договор од околу 670.000 евра за непредвидени работи на терен предизвикани од подземни води. Токму поради подземните води беше пробиен рокот за изградба на зградата. Палатата има високо приземје, седум ката и потпокрив и е дело на архитектите Никола Стакинов, Лазар Димов и Живка Ристова. Проектната документација за овој објект ја подготви „Неимар инженеринг“. Беше најавено дека во новата зграда постојана адреса ќе имаат шест владини институции: Централен ...
сите 54 | | | веќе видена

Берлин - Шансите по септемвриските избори во Германија на власт да дојде нова левичарска коалиција составена од Социјалдемократската партија на Германија (СПД), партијата Левица и сојузот Зелени, се се' помали, покажуваат анкетите на јавното мислење. Според истражувањето спроведено од институтот ФОРСА на барање на магазинот „Штерн“ и телевизијата РТ, германските Зелени имаат најмал рејтинг од само 6 отсто, што е нивна најниска доверба меѓу граѓаните во последниве 15 години, со што заминувањето на Меркел од владата е речиси исклучено. Лошиот тренд на Зелените се потврдува и во анкетата на агенцијата ИНСА која пак измерила 6,5 отсто рејтинг на либерaлната Слободна демократска партија (ФДП), која е традиционален партнер на Христијанско демократската унија (ЦДУ) на Меркел. Кај големите партии нема промени. Коалицијата на ЦДУ со сестринската Христијанско социјална унија (ЦСУ) има 36 отсто поддршка, СПД 30 проценти, а Левицата и во двете анкети има 9 проценти рејтинг. Антиисламската националистичка партија ...
сите 6 | | | веќе видена

На тениските терени во рамки на спортскиот центар „Борис Трајковски“ в сабота ќе се одржи бесплатна обука за почетници. На отворениот час наречен „Ајде да играме тенис“, сите заинтересирани ќе имаат можност да се запознаат со основите на тенисот. Сите заинтересирани лица од 6 до 18 години треба да се пријават на телефонскиот број 078/361-632 или на касата на ВИП тениските терени. Во зависност од бројот на пријавени, ќе се формираат групи кои ќе бидат обучени од двајца тренери. Пријавувањето почна вчера и завршува в петок. Бесплатниот час е наменет за почетници во тенисот, како и за сите оние кои имаат желба да се запознаат со овој спорт. „’Ајде да играме тенис‘ е проект што го воведовме минатата сезона и се покажа како мошне успешен. Одлучивме и оваа сезона да го спроведеме овој проект и на сите заинтересирани вљубеници во тенисот да им овозможиме бесплатен професионален час по тенис. Истиот ќе се одржи на ВИП тениските терени во рамки на СЦ ’Борис Трајковски‘ оваа сабота со почеток од 10 часот“, изјави ...
сите 20 | | | веќе видена

- директор на „Авард промоушон“ Како што се ближи денот за концертот на Наум Петрески, в сабота, така се засилува и работното темпо и позитивната возбуда поради големата организација, што ја бара овој голем, 30-годишен јубилеј. Денес одржуваме прес-конференцијата и се' ми е подредено на средби со новинарите. Сопругата и ќерката ќе ме видат дури во вечерните часови. - уредничка во МТВ Денот ми започнува со средување на впечатоците од вчерашниот концерт на Влатко Стефановски. Секојдневните обврски продолжуваат во Утринската редакција на МТВ, со подготовки на денешната, но и на наредните емисии, со разговори со гости, и со следење на дневните актуелности и настани, кои редовно наоѓаат место во нашата програма. - музичар Денешниот ден ќе го искористам за одмор и црпење инспирација, но и планирање на некој нареден скеч за нашиот јутуб-канал „Флека“. Вечерните часови ми се резервирани за рокенрол и творење на нов материјал за мојот бенд „Визија“.
| | веќе видена

Четиригодишно девојче од селото Моране загина во сообраќајна несреќа кога во неа удрил мерцедес со скопски таблички. Полицијата денеска соопшти дека несреќата се случила вчера во 13:30 часот на улицата „Цветан Димов“. Мерцедесот го управувал 62-годишниот Б.Б. од Скопје. Повреденото девојче е пренесено во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде по укажаната лекарска помош, во 21:30 часот починало. По незгодата возачот Б.Б. бил лишен од слобода поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“. Тој е задржан во полициската станица Бит Пазар, а денеска ќе биде изведен пред надлежен судија. Во врска со настанот бил повреден и еден полициски службеник кој се лизнал при обид да спречи лица да го нарушат јавниот ред и мир. Тој бил префрлен во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ каде му се констатирани телесни повреди.
сите 48 | | | веќе видена

Прекрасната руска манекенка Ирина Шајк пред еден месец стана мајка на девојче, на кое таа и нејзиниот свршеник, холивудскиот актер Бредли Купер, и' дале многу необично име - Леа де Сена Купер Шајк. Како што наведува „Пипл“, малечката е родена на 21 март 2017. За сите останати детали, љубопитната јавност останала ускратена, што воопшто не зачудува, со оглед на тоа дека парот од почетокот на својата врска, во 2015 година, ги криеше сите детали. Но, она што прекрасната манекенка дефинитивно не сака да го крие, е нејзиното беспрекорно тело по кое е позната, и кое само неколку недели по породувањето изгледа како Ирина никогаш и не била бремена. Манекенката искористила еден сончев ден за уживање на базенот, а заблескала во црно бикини, на гигантски розов душек за на вода. Иако Бредли не е на сликата, се верува дека тој бил зад објективот.
сите 8 | | | веќе видена

Пожар избувнал утринава кај терминалот на Фершпед кај стариот автопазар во Скопје. Опожарена била кровната конструкција на куќичка која вработените ја користеле како соблекувална, а со изгореници од втор степен се здобил еден од вработените. Повредениот Ќ.Ш. (54) е пренесен на Клиниката за пластичка хирургија. Во пожарот опожарени биле и товарно возило „форд“ и патничко возило „рено“, сопственост на фирмата „Алпик Дооел“. Случајот бил пријавен во ЕИК Скопје утринава во 06:45 часот. Полицијата денеска соопшти дека пожарот најверојатно бил предизвикан од неисправна инсталација. Дел од вработените додека се пресоблекувале слушнале експлозија во помошната просторија, каде чувале косилки и бензин. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на СВР Скопје.
сите 28 | | | веќе видена

Во Ликовниот салон при Народниот музеј во Велес, вечерва во 19 часот ќе биде отворена групна изложба на уметници од Чешка и Македонија под наслов „Изминување на времето“. На изложбата се застапени 12 автори од различни генерации со 34 дела во различни техники како: сликарство, вајарство, графика, фотографија, плакат, видео, инсталација. Куратор на изложбата, на која ќе се претстават Ленка Сарова Малиска, Варвара Дивишова, Мариана Аласер, Михаел Поспишил, Карел Штаинер, Катерина Таневска, Глигор Васков, Андријана Мациев, Мирјана Крстева Массетти, Марјан Ѕин и Рафаел Ристовски, е ликовната уметница Петра Јовановска. Изложбата ќе ја отворат амбасадорот на Република Чешка во нашата земја Мирослав Рамеш и градоначалникот на Општина Велес, Славчо Чадиев.
сите 9 | | | веќе видена

Непознати лица украле 24 компјутерски монитори од ОУ „Лирија“ во гостиварското село Вруток. Според пријавата, тешката кражба била извршена во периодот помеѓу 14-ти и 18-ти овој месец. Од СВР Тетово, информираат дека крадците, влегле преку необезбедениот сутерен на објектот, а потоа насилно ги отвориле вратите од двете училници кои се наоѓаат во приземјето. Од училниците биле изнесени 24 компјутерски монитори, откако претходно ги пресекле сите кабли со кои тие мрежно биле поврзани. - Вредноста на одземеното се проценува на 40 илјади денари, а причинетата материјална штета изнесува 15 илјади денари. Извршен е увид, се расветлува пријавеното и се работи на откривање на сторителите, вели Марјан Јосифоски портпарол на СВР Тетово.
сите 53 | | | веќе видена

Деновиве во Општина Аеродром почна пролетната дератизација. На подрачјето на целата општина ќе бидат опфатат 3.000 шахти со вкупно 9.000 мамци, вклучувајќи ги и основните училишта и детските градинки на нејзината територија. Дератизацијата на глодачите ја врши Центарот за јавно здравје - Скопје
сите 21 | | | веќе видена

Барселона на домашен терен против „старата дама“ одигра само 0:0, а Монако со 3:1 го доби вториот дуел со Борусија Дортмунд Барселона не успеа да направи ново чудо во Лига на шампиони и домашен терен против Јувентус одигра само 0:0 со што ги заврши настапите во најелитното европско фудбалско натпреварување. Каталонците не успеаа да ја повторат ноќта против ПСЖ, бидејќи Јувентус, кој доаѓа со 3:0 од првиот натпревар, одигра паметно и не им дозволи на домаќините да постигнат гол. Барселона јалово напаѓаше во текот на целиот натпревар без да создаде идеална шанса за гол. Јувентус го имаше натпреварот под контрола и преку контра напади беше поблиску до постигнување погодок, но тоа не се случи. Во полуфиналето оди и Монако кој со 3:1 (вкупно 6:3) го доби вториот дуел со Борусија Дортмунд. Резултатот беше отворен уште во третата минута преку Мбапе, а веќе во 17. Фалкао го зголеми водството на 2:0. По три минути игра во второто полувреме Ројс го намали резултатот на 2:1, но Жермен на десет минути пред крајот ги ...
сите 79 | | | веќе видена

next